'Dansbaarheid niet zaligmakend' Dave Brubeck 75 jaar Rob Scholtes protest tegen het geweld in Japan onthuld ormloop op expositie dïrmeer in Mauritshuis Cultuur Kunst Endegeest weer twee beelden rijker Faithfull en Weill zijn voor elkaar geschapen laluniepenning voor Jozef Deleu 4 jaagDe Taaluniepenning 1995 is toegekend aan Jozef De- directeur van de Stichting Ons Erfdeel. De stichting die dit 25 jaar bestaat, wil de Vlaams-Nederlandse samenwerking ultureel gebied bevorderen en de Nederlandse taal en cul- meer bekendheid geven in het buitenland. Ze doet dit met .chriften en publikaties als Ons erfdeel, Septentrion, The Low ntries en een reeks in een groot aantal landen verschenen I cjes over taal en cultuur van De Lage Landen. ogramma over bioscoopbezoek erdam Het tweede van vier programma's over de bio- pvoorstelling en haar bezoekers loopt van 14 tot en met 27 mber in het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam. Na de iTien is het nu de beurt aan de Jaren Dertig. In Januari nog De Jaren Vijftig en in april Tweeduizendtien. Jaren Dertig weet de komst van de geluidsfilm de live mu- in de bioscoop nog niet te verdringen. Korte films, zoals het "j naai en een tekenfilm komen terecht in het voorprogramma. m le pauze volgt de hoofdfilm. euwe onderkomen kunstenaars erdam 1 )e Samenwerkende Amsterdamse Kunstenaarsver- ingen (SAK) krijgen een nieuw onderkomen aan de Keizers- ht in Amsterdam. De kunstenaars van de SAK exposeerden de jaren vijftig in de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Mu- i in Amsterdam, maar de gemeente maakte daar twee jaar den een einde aan. De SAK zal de nieuwe expositieruimte in luw De Zayer huren van galeriehoudster Nanky de Vreeze. e 14 kunstenaarverenigingen zijn 2.000 kunstenaars aange- k ag gpd een overweldigende be- elling voor de Vermeer- di instelling die vanaf 1 1996 in het Haagse Mau- is gehouden wordt. Van aximale 350.000 kaartjes al 100.000 verkocht waar- .000 in het buitenland, ral in Frankrijk is er een J nteresse. Naast de 50.000 kochte kaartjes heeft de organisatie FNAC nog 50.000 toegangsbewijzen irveerd. Vermeer-tentoonstelling it uit 35 schilderijen. De itie ging op 12 november shington open in het bij- g in koningin Beatrix. Daar i e doeken tot 12 februari e zien. Daarna komen ze >en Haag. De tentoonstel- ijft tot 3 juni in het Mau- chef «gertvisser c Leidenaar Marc van de Geer maakt jazzdance-cd met Frans Koenn liexposities 1,! r ABC-boeken ritshuis. Het Mauritshuis kan gedu rende de drie maanden dat de werken van Vermeer te zien zijn, maximaal 350.000 bezoe kers toelaten. Het museum is dan zeven dagen van de week open tussen negen uur 's och tends en zes uur 's avonds, plus nog eens twee avonden. Met de 350.000 bezoekers kan iedereen de schilderijen toch nog goed zien en kunnen wachttijden zoveel mogelijk be perkt worden. Daarom is ook reservering van kaarten via voorverkoop mogelijk. Zo wil de directie van het museum het bezoek kunnen spreiden. Behalve Fransen verwacht het Mauritshuis veel bezoekers uit Spanje, Italië, België, Duitsland en Groot Brittannië. Ook wordt een klein contingent Scandina- viërs verwacht. In een hoekje van de klei ne, maar met de meest moderne digitale techniek uitgeruste studio, pronkt een oorkonde: 'Internatio nal Advertising Festival Cannes, Lions '95 Leide naar Marc van de Geer ver dient zijn dagelijks brood met het schrijven van mu ziek voor tv-reclames. Met één van zijn composities heeft hij de prijs gewonnen op het festival in Cannes: de soundtrack voor het gracieuze geminnekoos van twee sneeuwwitte zwa nen dat vergeleken wordt met het reiscomfort van de koninklijke luchtvaart maatschappij. leiden pablo cabenda De verdiensten van het muziek- schrijven voor commercials legt Van de Geer geen windeieren. Het stelde hem in staat thuis een studio in te richten, waar hij samen met Frans Koenn geheel zelfstandig een cd heeft opge nomen vol 'groove hits jazz'. De twee muzikanten zijn ge wend binnen een bepaald kader muziek te maken. „Als je een opdracht krijgt van een recla mebureau zit je vast aan strin gente eisen. Juist door die de beperkingen moet je op zoek naar creatieve oplossingen om te bereiken wat je opdrachtge ver wil en waar je ook nog zelf achter kunt staan. Creativiteit komt eerder voort uit gebon denheid dan uit vrijheid," aldus Van de Geer. Leidenaar Marc van de Geer (I) met Frans Koenn: „Creativiteit komt eerder voort uit gebondenheid dan uit vrijheid." foto henk bouwman Candy Dulfer Als toetsenist bij de bands van Rosa King, Hans en Candy Dul fer, Jan Akkerman en bij de roek-opera 'Ik Jan Cremer' heeft Marc van de Geer de nodige er varing in het spelen van wat an deren willen. Maar op een gege ven moment wilde hij zelf wel het kader bepalen waarbinnen hij muziek zou maken. Frans Koenn was bassist bij Boom Boom Mancini en nog tot eind vorig jaar bij Loïs Lane. „Ik wilde net als Mare, nadat de rek bij Loïs Lane er een beetje uit was, iets voor mezelf beginnen. Dat is er niet eerder van geko men, want als je in een routine matige situatie zit, waarin het je relatief voor de wind gaat, is het altijd gemakkelijker daarmee door te gaan dan te stoppen en iets nieuws te beginnen. Pas toen ik Mare ontmoette, tijdens een studiosessie, en toen bleek dat we dezelfde muzikale inte resses hadden, is het project van de grond gekomen. De beide muzikanten houden de touwtjes strak in handen. Er is bewust geen naam verzonnen voor het samenwerkingsver band. Op de cd, met de titel 'Audiografiiti', prijkt dan ook simpel, maar niet echt prikke lend voor de verbeelding, 'Vandegeer Koenn'. Van het schrijven tot het mixen, tot het produceren toe, werd in eigen beheer gedaan. Saxofonist Rolf Delfos speelt als derde bandlid op het merendeel van de num mers mee. Als gastmuzikant werd onder anderen ook Candy Dulfer aangetrokken. Frans Koenn: „Dat kwam natuurlijk mooi uit omdat Candy een groot publiek bereikt heeft met haar versie van jazzdance, of hoe je het ook wilt noemen." Dansbaarheid De naam voor de muziek op 'Audiografiiti' is ook een beetje een zorgenkindje. Van de Geer prefereert de term 'groove hits jazz', hoewel de term jazzdance ook wel zijn goedkeuring kan wegdragen. „De nadruk ligt misschien toch iets meer op het jazzaspect. Ie merkt trouwens dat door die interesse in jazz dance ook de aandacht voor de jazz zelf toeneemt. Van alle kan ten worden samples gebruikt van het oude jazzlabel Blue No- te. Mensen kunnen zich met de oorspronkelijke vorm daarvan misschien niet direct identifice ren maar in een andere blijk baar wel. Ik denk niet dat het elitaire muziek is of was. De term jazz betekende in eerste instantie in Amerikaans slang zelfs rotzooi." „Wat het absoluut niet is is fusion," zegt Koenn. „Als je met z'n tweeën zo intensief met een project bezig bent, ligt altijd het gevaar op de loer dal je in je muziek verzandt en het totaal zijn eigen gezicht verliest." Van de Geer: „Dan wordt het muziek voor muzikanten. We hebben bewust geprobeerd dat te vermijden door het niet te ontoegankelijk te laten klinken. En hoewel de dansbaarheid niet zaligmakend is, moet de groove wel alomtegenwoordig zijn." Het blijft voor Van de Geer en Koenn niet bij dit ene samen werkingsverband. Beide zijn dermate bevlogen geraakt door het enthousiasme van de mee werkende muzikanten en het uiteindelijke resultaat op de cd dat ze besloten hebben in de toekomst ook als producersduo voor anderen op te treden. de titel Wie A... zegt wor- e komende tijd op drie en tentoonstellingen over oeken georganiseerd. Het cundig Museum in Den opent op 8 december een tie met ABC-boeken en :1e illustraties vanaf de tiende eeuw tot heden. In v lationaal Schoolmuseum n terdam is tot en met 7 ja- 0 een tentoonstelliung over moeken in het onderwijs te Het Museum voor het Museum Meermanno :enianium in Den Haag binnen- en buitenlandse p iele ABC-boeken uit de 0 tiende en twintigste eeuw eigen collectie. nstschilders pen hulp in en fraude oegstgeest De beeldentuin van het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest is weer twee beel den rijker: een vrouwenbeeld van Mathieu Nab en een abstract beeld van Caspar Berger. De bedoeling is om de beeldentuin van Endegeest in 1997 te voltooien, als het psychiatrisch ziekenhuis honderd jaar be staat. Het eerste beeld, een werk van Henk Visch, werd in de zomer van 1993 onthuld. Hoeveel beelden er uiteindelijk rond kasteel Endegeest komen te staan, hangt af van het aantal sponsors dat wordt gevonden. Het achterliggend doel van de beeldentuin is het gesloten karakter van de psychiatrische zorgsector te doorbreken. Daarom is de beeldentuin ook opengesteld voor publiek. foto henk bouwman Nieuw album van nog altijd produktieve jazz-legende new york dpa Vlak voor zijn verjaardag, heeft Dave Brubeck, die vandaag 75 is geworden en sinds decennia een jazz-legende is, een nieuw album uitgebracht. Op 'Young Lions and Old Tigers' staan composities die hij voor andere jazzmusici schreef en samen met hen uitvoert. „Het is een hele eer als een legendarische ar tiest als hij een song voor mij schrijft", zegt de 23- jarige bassist Christian McBride. Met hem speelt Brubeck het duet 'Here comes McBride', en de jonge musicus zegt vol respect: „Ik hoop dat ik ben als hij als ik die leeftijd heb. Hij speelt met hetzelfde enthousiasme als 50 jaar geleden, en de mensen reageren met hetzelfde enthousiasme als toen. Hij is gewoon een schitterende pianist." Brubeck wil zich echter niet opdringen aan de jongeren - hij schreef ook een stuk voor James Moody, die 70 jaar is en ontroerd reageerde. „En onlangs speelde ik met Stephane Grappelli, Doe Cheatham en Milt Hilton, die allen veel ouder zijn dan ik", zegt Brubeck, „vaak voel ik me als een kind." ironisch genoeg is het stuk dat de nog altijd produktieve componist beroemd maakte, gecom poneerd door een ander. 'Take Five' is van de hand van zijn vriend Paul Desmond, die lang saxofonist was van het Dave Brubeck Quartett. De melodie en de door drummer Joe Morello ge slagen ritmes in vijfkwarts-maat sloegen dusda nig bij het publiek aan, dat in de jaren zestig de eerste lange tournee over de wereld tot grote suc cessen leidde. 'Blue rondo a la Turq' werd een volgende hit. Maar Brubeck was al groot voor Take Five". In november 1954 wijdde het weekblad Time het omslagverhaal aan hem. In I960 werd zijn album 'Time Out' als eerste moderne jazz plaat be kroond met een gouden Grammy-prijs. Elk jaar worden er nog 60.000 exemplaren van verkocht. De intelligente kamer-jazz, waar Brubeck een wezenlijke bijdrage aan leverde, haalde het mu ziekgenre uit de cafe's en bracht het naar de rookwije grote concertzalen in de wereld, naar universiteiten en conservatoria. 'Jazz goes to Col lege' was niet zonder reden een ander succesvol album. Toen Brubeck in Californië muziek stu deerde, was de Fransman Darius Milhaud zijn le raar compositieleer. „Als jullie Amerika tot uil drukking willen brengen, moet er jazz in jullie composities zitten", hield hij zijn leerlingen voor Brubeck richtte nog op dezelfde dag zijn eerste octet op. „God zij gedankt voor Darius Milhaud. Hij heeft mij gered. Ik heb mijn zoon naar hem genoemd", zei hij later. Hij werkte ook met Leo nard Bernstein, met symfonie orkesten en houdt nog steeds voordrachten aan de Yale-universiteit bij zijn woonplaats in Connecticut. Ook op zijn verjaardag zal Brubeck met een band op het podium staan. In het Konzerthaus in Wenen staat zijn 'Christmas Cantata' op het pro gramma. RECENSIE LOUIS DU MOULIN Marianne Faithfull sings Kurt Weill Gr hoord in Het Muziektheater, 5/12 Am sterdam. Sarah Bernhardt, Mariene Diet rich, Edith Piaf, Marianne Faith full. Wie hoort er in dit rijtje niet thuis? Laatstgenoemde, omdat ze de enige levende legende is van die vier. En ook nog eens een gouden toekomst als zoda nig voor de boeg heeft. Want als haar aan Kurt Weill gewijde op treden gisteravond in het uit verkochte Amsterdamse Mu ziektheater iets duidelijk maak te dan was het wel haar goede conditie plus de enorme good will die ze als eigenzinnige ovei lever heeft opgebouwd. Lange tijd was te vrezen dat Marianne Faithfull nooit geheel meer zou los komen van haar bijna fatale drugsverslavingen, Ofwel altijd net even te onbere kenbaar zou blijven voor een slagvaardige voortzetting van haar muzikale carrière. Maar zo langzamerhand moet worden geconcludeerd dat de bijna 49- jarige Engelse zangeres zichzelf behoorlijk goed in de hand heeft. Haar imago van grillige ex-junkie is gewoon onderdeel geworden van haar podiumprt- sentatie en daarom wordt van deze cultheldin veel meer ge pikt dan van het gros van haar collega's. Zo vond iedereen het gisteravond doodnormaal dat ze al na hooguit tachtig minu ten de kleedkamer opzocht. In dat korte tijdsbestek beves tigde de smaakvol geklede Faithfull wel wat de meeste kenners al bevroedden: dat het klassieke repertoire van Kurt Weill haar op het lijf is ges» lire- ven. Met haar unieke door merg-en-beenstem verhief ze toch wel belegen songs als 'Jen ny La Pirate', 'The Soldier's Wi fe' en 'Surabaya Johnny' tot ui terst spannende, melancholieke portretten. Bij al die bitter(zoe- t)e schetsen was de muzikale begeleiding (van haar partner Paul 'I'rueblood op piano) nagc noeg minimaal en toonde ze veel gevoel voor theater, vooral tot uitdrukking komend in hei geregeld grijpen naar een peuk en de glazen water en wijn ('A question of balance). Dat haar eigen wil wet is, kwam naar voren in enkele nummers die niet uit de koker van Weill kwamen. Daaronder bevond zich ook de meest onl roerende vertolking van de koi te maar krachtige avond: 'Don't Forget Me' van haar goede vriend Harry Nilsson, die alsnog verlost van zijn drankprobleem in een tandartsstoel moest over lijden. Met Volkenkunde naar Pocahontas Het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden gaat woens dagmiddag 27 december met kinderen naar de Walt Disney- tekenfilin Pocahootas in bio scoop Lido. Pieter HÓvens, con servator Noord-Amerika vertelt voorafgaande aan de voorstel ling hoe het in het echt is gr gaan met Pocahontas, een held haftig indianenmeisje. Ilij laat onder meer voorwerpen zien uit de tijd waarin I^icahontas leef de. Kinderen tussen 9 en 12 jaar kunnen zich op weekdagen bij het museum aanmelden voor deelname: tel. 071-5168800. nagasaki judith stalpers Precies vier jaar. geen dag meer of minder, heeft Rob Scholte aan het grootste schilderij van deze eeuw gewerkt. Zijn 1200 vierkante meter grote kunst werk, 'Après nous le de'luge', bekleedt de Oranjezaal in de ge trouwe replica van Hare Majes- teits Huis ten Bosch, die in het gelijknamige Japanse thema park in Nagasaki staat. Volgens Simon Levie, oud-directeur van het Rijksmuseum, gaat het om een meesterwerk. „De wandschildering spreekt voor zich: ik zal geen uitleg ge ven", zegt Rob Scholte. Maar voor hij het zelf in de gaten heeft, geeft hij toch de symboli sche waarde van zijn kunstwerk bloot. Daarvoor is er te veel rond de persoon Scholte ge beurd. Hij heeft een jaar gele den tenauwernood een bom aanslag overleefd. Zijn beide benen moesten boven de knie worden geamputeerd. Scholtes uitgesproken mening over de zaak - hij denkt te weten wie de aanslag heeft gepleegd en ver wijt de Nederlandse autoriteiten bewuste terughoudendheid in de zaak - heeft hem tot een persatlractie gemaakt. Scholte vertelt niet wat hij met zijn details bedoelt. De 34 in de hemel verdwijnende was tafels of de twee vliegende Delftsblauwe tegels. Waarom hangen er stoplichten aan het plafond? En wat doet die hoog bouw daar bovenaan in de koe pel? „Het is een schilderij tegen het gewelddeelt Scholte mee. Dat moet genoeg zijn. Maar hoe kan een wand vol geweld een protest zijn tegen het geweld? Het kunstwerk ('Na ons de Zondvloed') is een ver telling die als een collage van beelden uitgespreid is over dr acht wanden van de Oranjezaal. Het begint vredig, met een jon getje dat in het hoge gras met een boot speelt. De kleuren zijn licht, de achtergrond is schets matig. Naar gelang het verhaal voortschrijdt, wordt het spelen ontstuimiger. Zeventiende- eeuwse zeilschepen veranderen in slagschepen, vervolgens in technologisch geavanceerde oorlogsfregatten. Gevechtsheli - kopters mengen zich in de strijd, de golven worden hoger, wilder. Het blauw verandert in onheilspellend oranje-rood. Het apocalyptische einde nadert: skeletten, geraamten, rook, stof. Het is niet alles oorlog en ge weld in de zaal. Stabiel werkt de mozaïeken vloer uit marmer en glas met kompasmotieven die allemaal naar het noorden wij zen. „Naar huis", beweert Scholte. Kalm zijn de erkers voor de tuindeuren in Delfts blauw motief van stencilkunsle- naar Harald Kaagman. Bij nadc re bestudering bevatten ook de ze graffiti-tegeltjes echter ooi logselementen, tussen tulpen, molens, bekende persooniijkhc den, vliegen, koeien, vogels. Ondanks die rustgevende ele menten beantwoordt 'Après nous le Déluge' niet aan de lieve en vredige atmosfeer die de Ja panse toeristen die naar Huis ten Bosch komen, eigenlijk zoe ken. De Oranjezaal in het jasje van Scholte geeft de bezoeker een onbehagelijk gevoel. Maar de bezoeker hoeft niet teleurgc steld te zijn. I lij krijgt een mees terlijk uitgevoerd panorama voorgeschoteld.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17