debai Tweede Maasvlakte inzet nationaal 'Gouden tip taxi- moord is binnen' Rotterdamse verslaafden 's nachts in de kou Rijk Nederland wordt graag lid van Van der Valk-familie Randstad Utrecht wil er 15.000 fietsenstallingen bij Politiekorpsen niet verontrust over aantal schietpartijen Twee jaar celstraf vo< helpen bij ontsnappii WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 de Maas en rijksweg 15 selmonde op het oog. De van het groen moet i klaar zijn. Verder wordt er n< streefd de uitstoot van het Rijnmond-gebied m vier miljoen ton terug i gen. Daarvoor moet Smit het vermogen aan te-kracht-koppeling worden uitgebreid van naar 1400 MegaWatt ii „Een pas op de plaats m is nu niet handig", sti wethouder. Militairen naar Schipi DEN HAAG* ANP Honderdzestig onderi ren van de land- en macht treden vrijd dienst van de mareehi Hun toekomst was d< reorganisatie bij D( onzeker geworden, door een omscholing k ze nu worden ingeze de extra grensbevvaki Schiphol. De komendi zullen zij verder wordi geleid tot opsporings; naar. Apenvakbom TNO begravi de strijdbijl den haag gpd De vakbond voor apen mates en het voormalig tencentrum van TNO de strijdbijl begraven ei vandaag een akkoord menwerking. De in Le vestigde vakbond heeft lopen jaren ernstige kr uit op het Primatencent" TNO en beschuldigde h meer van illegale imj apen en het stiekem do apen die als proefdier w bruikt. Tot tevredenheid van vakbond is het proef centrum van TNO in verzelfstandigd. Het wordt voortgezet on naam Biomedical Prin search Centre en is e profit organisatie gewoi dagelijkse leiding van hf is in andere handen gek Directeur I. Spruit Primates heeft vertrouw toekomst van het Prin search Centre. „Wij ko voor de belangen van en dan is het effectieve gen dat je de laboratt nenkomt, dan wannee ten blijft staan", verkla. afspraken die met he zijn gemaakt. „Wij vo leen actie tegen zaken deugen." De vakbond streeft ei welzijn te verbeteren v die als proefdier wor bruikt. Dat gebeurt nil binnen het bedrijf, m door politieke acties di zijn op verbetering van geving. De apenvakbond i vooral praktisch opstel discussies over het geb apen als proefdieren. „I jaar principiële bestrijd ben dierproeven niet stoppen", verklaart hi sen zijn heel erg tegen bruik van apen als p maar ze willen wel eei tegen aids." Lichtpuntje voor geschorste rechercheur Alle commotie rond de televi sieuitzending van misdaadjour nalist Peter de Vries heeft de ge schorste Rotterdamse recher cheur Bert Santema behalve een hoop ellende tenminste ook één lichtpuntje opgeleverd: „De gouden tip in het onderzoek naar de moord op George Frensdorff is binnen", zegt hij met lichte triomf in zijn stem. „Er is een informant die maar liefst vijf keer naar de politie heeft gebeld. Deze persoon kreeg te horen dat de recherche in verband met de staking geen tijd had voor de zaak. Toen heeft-ie een taxibedrijf inge licht, dat mij weer op de hoogte heeft gesteld. Er wordt weer aan de zaak gewerkt, dat is de winst." Santema, die zelf meer dan een jaar aan de zaak Frensdorff werkte, zegt dat hij de tip in middels heeft doorgespeeld aan de rechercheur die nu bezig is met het onderzoek naar de moord waarvan taxichauffeur Frensdorff in februari 1994 het slachtoffer werd. „Ik vind dat dit verhaal zeer serieus genomen moet worden. Ik geloof niet in fabeltjes, maar dit is een gou den tip." Santema uitte vorige week dinsdag in het RTL 4-televisie- programma 'Peter R. de Vries, misdaadverslaggever' kritiek op de gang van zaken rond het on derzoek naar de taximoord. In dat programma werd een video opname getoond waarop twee mannen te zien zijn die wellicht iets te maken hebben met de moord op Frensdorff, in februa ri vorig jaar. Volgens Santema heeft de politie te weinig met die band gedaan. Ook zou de recherche verzuimd hebben de verklaringen van twee getuigen zorgvuldig na te trekken. Santema kreeg eind oktober van zijn directe chef een alge meen spreekverbod opgelegd. Toch werkte hij mee aan de tv- uitzending. „Ik heb hierover sa men met mijn vrouw goed na gedacht," zegt hij. „Ik wist dat ze me zouden schorsen, mis schien wel ontslaan. Ze vinden me kennelijk lastig, maar ik ben geen lastige gozer. Wèl prettig kritisch. Mijn meerderen zijn er om mij te motiveren, toch niet andersom? Ik heb steeds maar herhaald dat alle lijnen van het onderzoek moesten worden na gelopen. Elke keer kreeg ik te horen dat er geen tijd is en geen personeel. Ik vind dat ik profes sioneel werk. Als je op een dood spoor zit, moet je stoppen. Maar hier waren nog mogelijk heden." ken Vogelenbuurt en Wittevrou- wen hebben het stadsbestuur gestimuleerd tot een gemeente- brede aanpak. Naar nu wordt ingeschat moeten er 8415 plaatsen bijko men in klemmen of rekken, 3840 plaatsen in zogenoemde fietstrommels en nog eens 2745 in stallingen. De gemeente Utrecht wil ver spreid over de stad 15.000 nieu we fietsenstallingen plaatsen. I Iet college van B en W heeft een organisatiebureau opdracht gegeven om daarvoor concrete plannen te maken. Ervaringen met buurtstallingen in de wij- den haag gpderg stiL Er is. zeker geen sprake Amerikaanse toestanden' in Nederland? In korte tijd werden bij vijf schietpartijen vier men sen gedood en raakten drie ge wond. Gemiddeld wordt er in Nederland elke 29 uur iemand neergeschoten. Toch verklaren politiekorpsen dat er geen spra ke is van een verontrustende trend. In Amsterdam kwamen de af gelopen vier dagen drie mensen na een schietpartij om het le ven. Volgens de politie zeer waarschijnlijk afrekeningen in het 'milieu'. Zaterdag raakte op de snelweg tussen Arnhem en Nijmegen een automobilist ge wond bij een schietpartij. En in Terneuzen telde een schietinci dent één dode en twee gewon den. Toch is de politie niet veront rust. Volgens diverse woord voerders kan de situatie redelijk stabiel worden genoemd. Woordvoerder Rameau van het Amsterdamse korps: „Elke schietpartij is er één te veel, dat zeg ik bij voorbaat. Bij ons schommelt het aantal slachtof fers als gevolg van moord- en doodslag al enkele jaren rond de 50, waarvan negen tot tien li quidaties. Je kunt niet zeggen dat er sprake is van een opgaan de lijn. Nu hebben we drie do den in vier dagen tijd, maar in juli en augustus was het heel erg stil. Er is. zeker geen sprake van Amerikaanse toestanden". De zegsman van het korps Rot terdam-Rijmond bevestigt het beeld. „In ons gebied is geen sprake van een substantiële stij ging. Er is geen hausse aan schietpartijen. De situatie is al enkele jaren redelijk stabiel". Als wordt gekeken wordt naar de statistieken dan kan Neder land met een gerust hart gaan slapen. In vergelijking met Amerika en de ons omringende landen is Nederland met 300 doden en gewonden (cijfer '93) als gevolg van schietpartijen een relatief rustig landje. In dat zelfde jaar werd op Puerto Rico (3,6 miljoen inwoners) bijvoor beeld meer dan 1000 mensen vermoord. In Amerika is geweld de belangrijkste doodsoorzaak onder jonge Afro-Amerikanen, in Nederland het rijgedrag. In absolute cijfers is geen sprake van een verontrustende ontwikkeling, benadrukt de Haagse politiefunctionaris Nu- bé van 'Haaglanden'. Hij wijst wel op iets anders. „De bevol king denkt vaak dat er maar links en rechts op los wordt ge schoten. Dat komt omdat een schietpartij gemiddeld vijf keer in de krant komt, vanaf het inci dent tot de afhandeling in de rechtszaal. Daardoor kan de in druk ontstaan dat de kogels door de straat vliegen, de wer kelijkheid is gelukkig anders". Totale kosten geraamd op kleine acht miljard De aanleg van de tweede Maasvlakte wordt inzet van een 'nationale discussie'. Het plan voor de uitbreiding van het Rotterdamse haven- en industriegebied is daarmee het eerste 'grote project' in Nederland, waarover op deze wijze van gedachten zal worden gewisseld. Dat maakten minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en de Rotter damse havenwethouder Smit in Den Haag bekend. De voorstellen voor de Maas vlakte maken deel uit van het zogenoemde project Ruimtelij ke Ordening en Milieu (ROM) voor het Rijnmond-gebied. Bij de 'verkennende studie' naar de toekomst van de tweede Maas vlakte zal worden uitgegaan van een oppervlakte van tweedui zend hectare. De kosten worden geraamd op een bedrag, dat ligt tussen de 5,2 en acht miljard gulden. Volgens wethouder Smit moet rond de eeuwwisse ling met de opspuitingen be gonnen kunnen worden, de eer ste terreinen zijn dan begin 2002 klaar. Jorritsma en Smit maakten gisteren duidelijk dat de discussie 'niet moet worden belast' met de vliegveld-proble matiek die in en rond Rotter dam speelt. „Dat is niet aan de orde." Wil de zuidelijke rivieroever in de haven van Rotterdam ook na het jaar 2010 bereikbaar blij ven, is uitbreiding van rijksweg 15 tussen de Maasvlakte en het knooppunt Vaanplein hard no dig, blijkt uit de ROM-pIannen. Gisteren werd direct al gestart met de procedures voor de ver breding van de voor het haven gebied zo belangrijke autoweg. Ook pleit ROM voor de bouw van de Calandtunnel en een tweede Botlek-verbinding. Aan leg van de rijksweg A4-Zuid. die de Beneluxtunnel bij Klaaswaal in de Hoeksche Waard zal ver binden met rijksweg A29, is nog niet nodig, zei Jorritsma. Vol gens de minister geven de A29 en de deze zomer uitgebreide A16 voldoende capaciteit als nood-zuid-verbinding. Uit het deze week gepresen teerde plan van aanpak ROM, waaraan twee jaar is gewerkt, wordt verder duidelijk dat er in het Rijnmond-gebied 1.750 hec tare aan natuur- en recreatieter reinen moet worden aangelegd. Als mogelijke plaatsen heeft het ROM-bestuur de Oranjebuiten- polder (tussen Hoek van Hol land en Maassluis, waar ook een agrarisch distributiecentrum wordt gevestigd), terreinen langs het Brielse Meer, de Ber- nisse en het Spui op Voome- Putten en stukken langs de Ou- ROTTERDAM Druggebruikers herdachten gis teren hun overleden vrienden en kennissen van het voormali ge Perron Nul in Rotterdam. Het perron, een internationale vrijhaven voor hard-drugge- bruikers, werd een jaar geleden ontruimd. De opvang voor verslaafde dak lozen in Rotterdam is na de ont manteling van Perron Nul in handen van het Centrum voor Dienstverlening (CvD) en het Leger des Heils. Het Leger helpt verslaafden alleen aan tijdelijk onderdak. Het gaat daarbij om veertig bedden in het voormali ge jongerencentrum Geronimo, plus een kleine twintig bedden in Havenzicht. Hoewel beide zorginstellingen hun nachtop- vang voor daklozen wegens de kou hebben uitgebreid, moeten verslaafden de nacht veelal in de kou doorbrengen. Daarmee is de situatie voor dakloze drugverslaafden in Rot terdam in jaren niet zo slecht geweest, ook al omdat de politie de afgelopen maanden tal van drugspanden heeft ontruimd. „Iedere avond moeten wij twin tig tot dertig verslaafden teleur stellen. En deze groep kan meestal niet meer terecht in de Pauluskerk, die zestig zit-slaap- plaatsen telt", zegt CvB-direc- teur Ph. van der Laken. Gisteren nam dominee Visser, die zich opwerpt als bescher mer van de verslaafden, het ge meentebestuur van de Maas stad onder vuur. Burgemeester Peper moet zich volgens hem dezer dagen stilletjes schamen voor het résultaat van het Rot terdamse drugsbeleid. „Hoewel alternatieve opvang na de sluiting van Perron Nul is toegezegd, weet niemand nog welke voorzieningen het Rotter damse gemeentebestuur pre cies zal realiseren en wanneer dat gebeurt. Die ene noodop vang van veertig bedden in Ge ronimo is volstrekt onvoldoen de," klaagde Visser ten over staan van zo'n honderd toe hoorders. De toegezegde nachtopvang voor de voormalige bezoekers van Perron Nul in Rotterdam zal echter nog maanden op zich laten wachten. Rotterdamse ambtenaren vergaderen zich suf over enkele honderden opvang plaatsen. Slechts een deel daar van zal op zijn vroegst in april 1996 worden gerealiseerd. In maart van dit jaar, zo'n vier maanden na de sluiting van Perron Nul, kwamen het Rotter damse college van B en W en de deelgemeenten overeen dat ie der stadsdeel een passende voorziening voor daklozen zou creëren. Inmiddels zijn pas met vijf van de elf deelgemeenten afspraken gemaakt. In drie ge vallen betreft het verslaafden- opvang. De afspraken moeten nog stuk voor stuk in de deelraad worden behandeld. De kans is groot dat daarbij vertraging op treedt en beoogde data van in voering niet worden gehaald. De herdenkingsbijeenkomst van druggebruikers in Rotterdam. Villa's en appartementen op Bonaire als wanne broodjes over de toonbank haarlem piet arp/gpd Het zaaltje in het Van der Valk hotel Haarlem-Zuid is net niet helemaal leeg. Ja, hier is de ver koop van villa's en appartemen ten voor het Van der Valk Plaza Resort Bonaire, zegt een mede werker van makelaar René Col- tof Beheer. En ja, het loopt storm hoor. Vandaag - net een uur bezig - zijn alweer twee ap partementen verkocht. Van der Valk groeit maar door. Dwars tegen de tegensla gen in, zoals secure rechters en ie nieuwsgierige belastingmen sen. Met vreemd vermogen - de guldens uit de eigen familiekas zijn nodig voor de belastingna- heffing van 213 miljoen gulden en hoge boetes - blijft het mo- tel-restaurantconcern de vleu gels uitslaan over de landsgren zen. Talrijke mensen die wat geld kunnen wegzetten voor la ter, doen graag mee met deze groei. Ze zijn lekker gemaakt door advertenties met teksten als „Door de aanschaf van een ap partement in Plaza Resort Bo naire participeert u in feite in het Van der Valk succesver haal". Ha. Meeëten met de Toe kan en delen in de winst te kra- lepdijk op Bonaire, wat wil je nog meer? Vier weken gratis va kantie misschien, op dat mooie eiland. Elke koper heeft daar namelijk jaarlijks recht op, en natuurlijk op het gebruik van de Van der Valk-faciliteiten, de jachthaven, een motorjacht. M. van Belzen. de sales manager van Coltof, ziet de ver koop vooral als een prima in vestering met een hoog rende ment. Wat heeft hij nog te bie den? Niet zo veel meer, net aan twintig tot dertig appartemen ten in dit complex met 174 vil la's, hotelsuites en appartemen ten. Van der Valk zelf houdt een kleine veertig hotelkamers, de rest is voor de verkoop aan der den. Er zijn, sinds afgelopen zo mer de eerste aanbieding de deur uitging, zo'n 110 stuks ver kocht. Van der Valk kreeg het Plaza Resort, zoals gebruikelijk, voor delig in handen. De vorige eige naar was failliet en bood het leeg te koop aan. Via een tus senpersoon schafte de Toekan het complex op Bonaire aan, liet een tuinarchitect een mooi park maken en zorgde voor vol doende auto's en een non-stop vliegverbinding vanaf Schiphol. De middenstand was blij, de overheid had enige reserve te gen de aanpak van de Toekan. Voor een bedrag van tussen de 208.000 en 511.000 gulden kosten koper krijgen de gega digden 'een stukje paradijs op de Nederlandse Antillen'. De koper mag gedurende vier we ken per jaar. behalve rond kerst, zelf van zijn investering genie ten. De andere 48 weken van het jaar zorgt Van der Valk voor verhuur en al het onderhoud, onder het motto 'U, de lusten, wij de lasten'. En van de bruto winst op de kamerexploitatie gaat 35 procent naar de particu liere eigenaren. Dat is dik verdienen, rekent Van Belzen snel voor. Als je een groot deel van het geld voor de aankoop leent, betaalt de fiscus mee aan de financiering. Nu al is 75 procent van de capaciteit voor v olgend jaar verhuurd. Er was bij de winstprognose - zo'n 8,5 procent op de investering - rekening gehouden met een be zetting van slechts 80 procent. „Dat wordt dus nog veel meer". Wie niet van zon houdt en wel van geld kan ook de vier eigen weken in de verhuur doen voor extra winst. En de toeristen blijven ko men, jarenlang, verwacht Van Belzen optimistisch. De hele wereld is de markt vanwaar zij worden geworven. „Niet alleen Nederlanders, uit heel Europa komen de toeristen. Veel toeris ten komen trouwens uit de VS en Zuid-Amerika. We hadden de helft van de appartementen en villa's voor een heel jaar kun nen verhuren aan een Brazi liaanse touroperator. We wilden ons echter niet binden aan te weinig agenten.". Van der Valk reist sinds sep tember een aantal vestigingen af met het verkoopcircus. De komende maanden worden nog motels in Emmeloord, Almelo, Haarlemmermeer, Wassenaar, Laren en Goes aangedaan. En geen nood als je nu even niet aan genoeg geld kunt komen voor het meeëten uit de voer bak van de Toekan. Van der Valk heeft samen met Coltof meer van dit soort 'zeer lucra tieve' beleggingen op de rol staan. Op Curasao, waar het oudere Van der Valk-hotel al jaren vol ledig bezet is, start begin vol gend jaar de bouw van ook al een vakantiedorpje als op Bo naire. Het Plaza Resort Curasao zal tweehonderd appartemen ten tellen en een eigen jachtha ven. Eveneens na de jaarwisse ling begint Van der Valk op de zelfde manier aan de bouw van Marina Port Genève in het Meer van Genève. Hier komen vijf honderd ligplaatsen voor jach ten, een hotel, appartementen en een watersportcentrum. Zo kan uiteindelijk heel rijk Nederland geleidelijk aan lid worden van de gouden Van der Valk-familie. amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft een 29-jarige man con form de eis tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Dat gebeurde wegens de hulp die hij aan zijn broer verleende bij diens ontsnapping uil het huis van bewaring aan de Haven straat. De broer kreeg eerder dit jaar een straf van zes jaar op gelegd. Hij geldt als één van de hoofddaders van de kluisjes- roof bij een Amsterdamse ves tiging van de Verenigde Spaar bank, gepleegd in juni van het vorig jaar. De buit van die nachtelijke monsterkraak be droeg minimaal 8,7 miljoen gulden. Woensdag sl groep verdachten van in hoger beroep terecl hoofdstad. De veroordeelde zijn broer op 26 septei het Amsterdamse huis waring, samen met twe ren. Zijn broer, die no voortvluchtig is, zou hl stig onder druk hebb( om diens plaats in de te nemen. „Anders morgen een dode bro dus het vermeende ment. Die psychisch macht heeft mijn clië zwichten, zo betoog raadsman mr. A. Moszi twee weken geleden ter

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16