'Ik was straatarm nu ben ik schatrijk' Vaticanum II: vernieuwing en conservatieve restauratie 7 T Leiden Kerk Samenleving MESEiEiniSKISHi Voormalige anglicanen gewijd tot rk-priester WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 CHEF HENNYVAN EGMOND. 071-5356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 0; Peter Labrujère: positivo in hart en nieren M ijn viking-staartjes bungelen par- W t mantig aan zijn kin. De bonte versiering van een man die vindt dat hij 'er niet uit ziet', maar graag een beetje wil 'shockeren' met zijn uiterlijk. ,,Je wilt er een bepaalde identiteit mee opbou wen en dat is aardig gelukt. Ik wil niet aan een bepaald cliché voldoen en dit soort din gen is heel leuk om te doen. Er zijn mensen die je eerst heel normaal aankijken, maar vervolgens achter je rug om in een deuk lig gen." Hij is geboren en getogen in Leiden. Zijn vader begon ooit een winkel in lederwaren, die door zoon Peter is overgenomen en is uitgegroeid tot een enorme winkel met vrij etijdsartikelen in de Haarlemmerstraat. „Mijn moeder is vroeg overleden en dat had tot gevolg dat ik op mijn elfde al achter de toonbank van de winkel stond. Ik ben dus maar een eenvoudige boer, want ik heb alleen lagere school gehad." Samen met zijn vader runde hij jarenlang een winkel op Haarlemmerstraat nummer 117, want een van zijn twee zussen overleed op 21-jarige leeftijd en de ander verliet al zeer jong het ouderlijk huis. Het huwelijk was een 'moetje'. „We waren straatarm, maar op dat mo ment zie je niet dat je 't moeilijk hebt. Ei genlijk mocht ik niet werken, want je had een leerplicht tot je veertiende. Heel verve lend dat ik niet meer naar school kon, maar 't kon niet anders. Maar achteraf gezien heb ik van die periode toch profijt gehad. Als je op jonge leeftijd al in een dipje hebt geze ten, leer je snel." „Ik zou zo'n schoolopleiding graag alsnog doen, want een beetje talenkennis zou niet verkeerd zijn, maar ik heb er geen tijd voor. De tijd is mijn enige vijand." Hij was en is trots op zijn vader, die ne gen jaar geleden overleed. „Wat 'ie zei deed 'ie. Hij stond voor iedereen klaar, cijferde zichzelf helemaal weg. Ik ben blij dat ik de helft van zijn karakter heb geërfd," zegt La brujère. „Maar hij was altijd aan het werk en dat betekende dus ook dat we samen nooit leuke dingen konden doen. Als ik bij voorbeeld een sportwedstrijd meedeed stonden alle vaders op de tribune behalve de mijne. Maar daar had ik begrip voor." „De belangrijkste levensles die mijn vader me geleerd heeft, is dat je nooit je eigen vrienden moet uitzoeken. Zo van: die ziet er leuk uit, die wil ik wel als vriend hebben en daar ga je dan op af. Want die mensen laten je in nood vallen en met zo'n houding stel je je ook niet open voor anderen die in Peter Labrujère (46). Eigenaar van een klein imperium aan dumpzaken. 'Maf van zijn werk, zijn vrouw, Harley Davidson- motoren en Leiden. 'Positivo' in hart en nieren. „De tijd is mijn enige vijand." wmismnssmam nood verkeren en jou als vriend nodig hebben. Het opbouwen van een vrien denkring is voor mij vergelijkbaar met het aanleggen van een ecologische tuin. Te veel onkruid is niet goed, je moet er wel wat aan doen, maar niet te veel. Zo zit het leven ook in elkaar. Je moet alle kanten uithangen en dat heb ik ook al tijd gedaan." „Dat mijn moeder op jonge leeftijd is overleden heeft ook sporen nagelaten. Het zijn toch vooral moeders die er in pompen hoe je liefde moet tonen. Bij je moeder kan je altijd lekker knuffelen. Maar dat tere, zachte viel bij mij dus al vroeg weg. Daardoor heb ik het vooral in het begin van mijn huwelijk heel moeilijk gehad om mijn vrouw mijn liefde te tonen. Gelukkig ben ik rap van tong en kon ik dat mijn vrouw uitleg gen." „En in principe word je door die han dicap trouwens juist heel vindingrijk. Ik zet zo 200 waxinelichtjes in de kamer neer om mijn vrouw te verrassen. Want dat romantische zit er bij mij wèl in." Op 24-jarige leeftijd trouwde hij, na een korte periode van 'feesten en bees ten'. „Laat ik het zo zeggen: als er in die periode AIDS had bestaan had ik 't ge kregen. Ik ben nozem en provo geweest en heb zelfs nog een tijdje in een com mune aan de Witte Singel gewoond. Omdat het lekker goedkoop wonen was. Maar verder was het niets voor mij. Eén grote dronkemansbende werd het. Altijd maar feesten en je hoefde niet te werken." „Op een gegeven moment kwam die ma nier van leven mijn strot uit. Geen vastig heid, geen zekerheid, elke avond alleen naar bed. Ik wilde een groot gezin." „Mijn vrouw kwam ik tegen tijdens die periode van 'zwieren en zwaaien'. We heb- afbreken. Wat dat betreft heb ik een heel ouderwetse opvoeding gehad. Ik geloof ook niet in scheiden. Pro blemen kun je altijd oplossen. En als je ziet dat je huwelijk aan het vergrijzen is, moet je er wat aan doen. Een bosje bloemen meene men, een dineetje verzorgen. Als je af en toe een slinger aan het huwe lijk geeft kun je het best goed hou den." „Als ik 't over zou mogen doen zou ik precies hetzelfde doen. Wij zitten elkaar niet op de lip, er zit geen ja loezie in de lucht en we besodemie teren elkaar niet. Als we bonje heb ben duurt dat nooit langer dan tien minuten. Ik hou daar niet van om elkaar heel lang link aan te kijken. Dat is trouwens ook zonde van je tijd." Het 'grote gezin' bleef beperkt tot drie ldnderen. Labrujère heeft twee zoons, respectievelijk 21 en 18 jaar oud, en een dochter van 11. „Ik heb me suf moeten lullen voor een tweede kind, want mijn vrouw wilde dat eerst niet. Ze vond één kind wel genoeg. Maar na het twee de kind wilde ze toch nog wel een derde. Eén is geen, twee is wat en drie is zat, zeggen we nu." Labrujère nam de zaak van zijn va der over en bouwde diens imperi um snel uit. Straatarm is hij allang niet meer. Hij heeft een grote 'dumpzaak' in de Haarlemmerstraat met een 'paleis van een woning' er ben een half jaar met elkaar gerommeld en kaar soms ook uit voor rotte vis. Kortom: boven. „Geld interesseert me niet, ik heb toen zijn we getrouwd. Onze eerste 'zoon een gewoon huwelijk. We kunnen gewoon zat. Ik heb veel meer dan ik eigenlijk bij el- was er eentje van de beddeplank: twee we- niet zonder elkaar." kaar wil hebben. Het zijn sterke benen die ken na de bruiloft was mijn vrouw zwan- „Jawel, ik heb ook wel eens momenten de weelde kunnen dragen; ik doe er niets ger." gehad dat ik dacht: was ik maar niet meer verkeerds mee." „Ik ben nog steeds bij mijn vrouw. Ik ben getrouwd. Möar bij ons in de familie was „Nee, een huis in Frankrijk interesseert helemaal maf van haar. Al schelden we el- het huwelijk heilig; je kunt dat niet zo maar me geen bal. Ik ben ook niet bezig voor een Peter Labrujère: „Als je op jonge leeftijd in een dipje hebt gezeten, leer je snel." foto hielco kuipers duur jacht. Ik denk dat ik het daar benauwd van zou krijgen. Dan krijg maal vrienden en kennissen die je n hebben, die bij jou de tent leeg kom ten. Ik heb een fiets, een paar Harl een caravan bij de Kaag, dat is alles, straatarm geweest en nu voel ik me rijk." „Mijn vader heeft tot zijn 80ste in i kei gestaan en ik denk dat het mij vergaat. Een paar jaar geleden kor zaak voor een enorm bedrag ver Voor zoveel geld dat ik echt nooit m zou hoeven te doen. Ik heb er tien n over nagedacht, maar het niet gedaa zou ik een toneelspeler zijn geweest theater. Je moet je ziel niet verkopen. De laatste jaren spant hij zich, als nemer, in om het centrum van Leide aantrekkelijk te maken. „Leiden is ee Royce, waarin een bestuurder zit zon bewijs. De stad is zo verschrikkelijk maar het moet er meer uitgehaald v 't Ouderwetse wil ik terughebben, ten weer paardenwagens gaan rijdt entertainment staat nu op een heel je, daar moet ook verandering in kon Ondanks alle kritiek op het gevoe leid en veel plannen voor verbeterinj niets te maken hebben met gemeer tiek. „Politiek is voor mij legaal liej van: nou nja, nou jtiee. Ik stem we niet uit volle overtuiging. Op het Cl ik gestemd toen Lubbers lijsttrekki dat vond ik wel een persoonlijkheid de WD heb ik gestemd vanwege Wi kunt ook bijna niet anders als ondei Maar ik ben niet zo goed op de hoo de politiek. Ik zou het goed vindei maar twee partijen waren: een vooi r beiders en een voor anderen." Een 'piekeraar' is hij niet, zegt hij, veel negatieve dingen hebt meegem je alles heel positief zien. Ik heb in a ren een verschrikkelijk brok ervarin bouwd. Je leert elke dag, maar je w dat je het nooit zal weten." „Voor vragen over de 'zin van staan' heb ik eigenlijk geen tijd. Je verschrikkelijk druk met het leven bjc je niet doorhebt dat er een einde aa Denk jij dan wel eens aan de doodfl er wel voor honderd procent zeker er wat is. Maar geen hemel of hel. dienstkaartje stond 'geloofzoekende c geldt nog steeds." REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-5356481 oen paus Paulus VI op 8 december 1965 voor enkele honderdduizenden mensen op het Sint Pietersplein voorging in de afsluitende mis was het laatste woord over het 21 e en grootste concilie in de kerkgeschiedenis nog niet gesproken. De interpretatie van de geruchtmakende concilieteksten, met name het slotdocument Gaudium et Spes, blijft zowel progressieve als behoudende rooms-katholieken bezighouden. De Duitse theologen H. Pottmeyer en W. Kasper onderscheiden drie perioden in de ontvangst van Vaticanum II tot nu toe. In de eerste vijfjaar na het concilie overheerste optimisme over de mogelijkheden tot vernieuwing van de Kerk. 'l ussen 1970 en 1985 sloeg de teleurstelling toe: de kerkelijke structuren bleken weerbarstiger dan gedacht en conservatieve bisschopsbenoemingen leidden tot polarisatie. In 1985, toen in Rome een buitengewone bisschoppensynode over Vaticanum II plaatsvond, brak volgens Pottmeyer en Kasper het tijdperk van realisme aan. Eén van de realisten is de 81 -jarige Nijmeegse theoloog Edward Schillebeeckx, destijds als theologisch adviseur van de Nederlandse bisschoppen nauw bij het concilie betrokken. In zijn vorig jaar verschenen boek Theologisch testament' blikt hij op het compromisconcilie terug. Hij aarzelt niet het een 'baken voor de verdere toekomst van de Kerk' te noemen, maar tekent daarbij aan dat de gehoopte vernieuwing vaak ten onder ging in dubbelzinnige compromissen. Het Tweede Vaticaans Goncilie, aldus Schillebeeckx. was 'geenszins progressief. Dat de RK-Kerk eindelijk haar zegen gaf aan de verworvenheden van de Verlichting en het liberalisme - democratie, verdraagzaamheid, godsdienst- en gewetensvrijheid - was niet meer dan een inhaalmanoeuvre. Die manoeuvre betekende wel dat de Rk-Kerk, na eeuwenlang in zichzelf gekeerd te zijn, naar buiten trad. De wereld werd belangrijker dan het hiernamaals. De rest van de christenheid en andere godsdiensten kwamen in het vizier. De omhelzing van paus Paulus VI en de orthodoxe metropoliet Meliton op 7 december 1965 was daarvan een tastbaar bewijs. Rome en Constantinopel trokken op die dag hun wederzijdse banvloeken uit 1054 in. Het Tweede Vaticaanse Concilie (1962-1965) zette de ramen van de Rooms-Katholieke Kerk naar de wereld open, maar alle beloften van vernieuwing ten spijt was het een 'compromisconcilie'. Dertig jaar later zijn veel bevlogen kerkvernieuwers gefrustreerd en constateren traditionele katholieken met zorg dat in de Kerk van alle eeuwen het 'kamerbreed tapijt' is binnengerold. Voor Schillebeeckx bracht het concilie in theologisch opzicht weinig nieuws. Het was wel de bevestiging van de vernieuwing in de theologie die in de jaren vijftig was begonnen. „We voelden ons bevrijd van inquisitie en veroordeling", herinnert hij zich. Ook voelden theologen uit Latijns-Amerika, Azië en Afrika zich door het concilie geïnspireerd tot de ontwikkeling van hun door het Vaticaan later heftig bestreden bevrijdingstheologie. Ook voor Schillebeeckx zelf sloeg de theologische lente vrij snel om in een 'conservatieve restauratie'. Drie keer riep de congregatie voor de geloofsleer hem in de jaren zeventig en tachtig wegens zijn inzichten over Jezus en het ambt op het matje. „De qa het concilie alom aan het thuisfront gevierde theologen kregen amper enkele jaren later al de stroom tegen en werden doelwit van verdachtmaking, verklikking en soms van gemene laster." Conservatievebisschopsbenoemingen zetten volgens Schillebeeckx een domper op de kerkvernieuwing. In Nederland begon de restauratie in 1970 met de benoeming van Adrianus Simonis tot bisschop van Rotterdam. Schillebeeckx had tijdens het concilie al gemerkt dat Simonis, toen deken van de Nederlandse priesterstudenten die in Rome hun doctoraat voorbereidden, 'zich slechts moeizaam met heel de gang van zaken op het concilie kon verzoenen'. Schillebeeckx noemde vorig jaar de liturgie in de volkstaal één van de belangrijkste verworvenheden van het concilie. „De liturgie is dichter bij de mensen gekomen, ook al is de vernieuwing ervan niet altijd even gelukkig verlopen. Soms improviseerde men maar wat. Maar als je het vergelijkt met de priester van vroeger, die met de rug naar het volk stond en zijn Latijnse gebeden prevelde, is er heel wat veranderd. Die vernieuwing heeft veel mensen aangesproken. Het concilie heeft de kerkverlating afgeremd." Voor sommigen ging die liturgische vernieuwing echter te ver. De behoudende priester Antoine Bodar sprak onlangs smalend van een 'kamerbreed tapijt' dat in het spoor van het concilie de Nederlandse kerken kwam binnenrollen. „Het werd allemaal zo gewoon. Zo huiselijk. De liedjes, eh de liederen van Huub Oosterhuis." Volgens hem hebben de kerkvernieuwers van de jaren zestig veel kwaad aangericht. „De Kerk past zich aan in de bijzaken, niet in de hoofdzaken: de Schrift, de waarheden, de dogmatiek." Volgens de progressieve priester dichter Huub Oosterhuis, voorganger in de Amsterdamse Studentenekklesia. is de beloofde vernieuwing van de liturgie echter uitgebleven. De ontwikkeling van de liturgie in de volkstaal mondde in 1979 uit in het Altaarmissaal voor de Nederlandse kerkprovincie, volgens Oosterhuis een 'droevig, machteloos kerkboek oude stijl, triomfantelijk dik. heel dat gesmeerde wereldvreemde Romeinse taaltje, maar nu in krom en halfslachtigHollands'. 4 Door het compromiskarakter blijven rooms-katholieken van links tot rechts zich op het Tweede Vaticaans Concilie beroepen. Ook paus Johannes Paulus II, voor velen hèt symbool van de conservatieve machtsgreep in de jaren na de kerkvergadering. In zijn herderlijk schrijven over het Heilig Jaar 2000 noemt hij Vaticanum II het richtsnoer voor de Kerk in het derde millennium. LONDEN ANP Kardinaal Basil Hume, voor zitter van de rooms-katholie- ke bisschoppenconferentie van Engeland en Wales, heeft in de Westminster-kathe draal elf voormalige angli caanse geestelijken tot rooms-katholiek priester ge wijd. Het is de eerste groepsge wijze wijding van voormalige anglicaanse geestelijken sinds de Anglicaanse Kerk in 1992 besloot vrouwen tot het priesterambt toe te laten. De elf nieuwte priesters zijn allen ongetrouwde mannen. Getrouwde anglicaanse priesters die overgaan naar de Rooms-Katholieke Kerk, krijgen geen toestemming als parochiepriester te werken. Wel mogen ze als vicarissen een celibataire priester bij staan. De meesten van hen doen pastoraal werk op scholen en in ziekenhuizen en gevangenissen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-51280; DIRECTIE B M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) 07 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) VERZENDING PER POST PUBLIC RELATIONS W. H.C. M.Steverink 071-5356356 per kwartaal (NL) OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel dag 9.30 -11.30 uur of per post. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET x Voor mensen die moeilijk lezen, sl t hebben of blind zijn (of een ande dicap hebben), is een samenvatti i regionale nieuws uit het Leidsch I REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W. van Egmond, chef red. Groot Leiden geluidscassette beschikbaar Voorfs A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio 0486-486486 (Centrum voor Gesp ïi F. Blok, chef eindredactie algemeen tuur, Grave) W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco k K N H U I Z BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ridderkerk (wijkgemeenteS): J.P. Nap te Barne- veld; te Zetten en Andelst- J.W van Estrik te Moerkapelle: te Piershil: W. Bos, kandidaat te 's-Gravenhage. Aangenomen: naar Bergentheim: G. Muilwijk te Wanneperveen-Belt- Schutsloot; naar Rhenen (toez.): M. Snaterse te Beesd. Bedankt: voor IJsselmuiden-Graf- horst: G D. Kamphuis te Apeldoorn (bw). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Alexander- polder: J. Kareis te Oudemirdum, die bedankte voor Haarlem; te Dirksland: J.J van Eckeveld te Zeist; te Terneu- zen: W Harinck te Kapelle-Biezelin- ge. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Beroepen: te Amersfoort als zen dingspredikant te Irian Jaya: dr. A. Ipenburg, proponent aldaar, die dit beroep heeft aangenomen en reeds is uitgezonden. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt: voor Sassenheim M P Hof land te Woerden; voor Middelburg: H.C. Mijnders te Zwolle; voor Soest. R. van Beek te Veenendaal (Pniël- kerk). ONGEVALLEND1ENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/r 8.00 tot 17 00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisa kenhuis: dagelijks BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19 00-19 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoe J pleegkundige Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uui en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders' uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00—14.3 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uu en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.0 n| 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.C leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 i voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-. ir, u irt ei

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12