.EIDEN 'Raadsleden hebben we nooit gezien' Weerstand groeit tegen ontmoetingsplek jeugd Een steen voor Jan Steen Nieuwe sanitaire sensatie kost een piek {NSDAG 6 DECEMBER 1995 HENNY VAN ECMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 3OON^ ygFDEP' braken in woningen EN* Bij een inbraak in een huis aan de Antiilenstraat in Lei zijn een videorecorder en 40 CD's gestolen. Gouden siera- een paspoort en een bankpas vormden de buit in een wo- gaan de Lammenschansweg. Bij een bedrijf aan de Nieuwe werd een wasmachine gestolen. Het apparaat stond voor de ikel in afwachting van vervoer. Dofdletsel voor Hoofddorper en» Hen 26-jarige Hoofddorper is gisteren aan het hoofd ge ld geraakt bij een aanrijding op de Steenstraat. De Hoofd ig per werd, terwijl hij op een voetgangersoversteekplaats liep, gereden door een 25-jarige fietser uit Leiden. -JNO 1895 Vrijdag 6 December dames der Dorcas-Vereeniging uit Leiderdorp hielden giste- wederom hare gewone jaarlijksche uitdeeling van wollen en lenen kleedingstukken, alsmede van enkele wollen dekens, circa 140 Ned.-Herv. en R.-Kath. huisgezinnen, zoowel uit i gemeente als uit Zoeterwoude, voor zoover dezen wonen den Hoogen Rijndijk, werden bedoelde goederen verstrekt. Jgenaam was het voor de dames deze belangrijke uitdeeling, is voor den 27sten keer, te kunnen houden. MO 1970 maandag 7 december huidige marinevliegbasis Valkenburg zou tot dependance Schiphol kunnen worden verbouwd en dan met name kun- worden bestemd voor het supersonische luchtverkeer. Die •stie kwam vanmiddag in de Haagse gemeenteraad van het •raadslid W. du Chatinier. De vraag of de marine deze vlieg- zou willen prijsgeven, liet het raadslid onbesproken. De e raad trok al eerder de aandacht met een idee van PvdA- Islid Chr.J. Buitendijk voor een drijvend vliegveld in de irdzee. Weinig vertrouwen daklozen in politiek Vervolg van voorpagina Een van de vrijwilligers in het dienstencentrum kan zich de boosheid van de daklozen over het uitblijven van het sociaal pension goed indenken. „Eigenlijk zqu het er twee jaar geleden al zijn. Nu moet het er volgend jaar zijn. Maar ik wil het eerst zien voor ik het geloof. De ge meente moet er zelf drie ton per jaar in steken. Dat is kennelijk een groot probleem." lé-fr LEIDEN RUDOLF KLEUN ïposium over oud contract )gheem raadschap en Leiden HERMAN JOUSTRA niet altijd koek en ei ge- tussen Leiden en het ïeemraadschap van Rijn- Pas in 1595, nu dus pre fer eeuwen geleden, von- le twee elkaar in een ak- dat onder meer de poli- invloed van de stad in wa- itszaken regelde. Op don- |g 14 december wordt ter ;nheid daarvan een sym- n gehouden door het ge- tearchief en het hoog- raadschap, in de Grote in Rijnland. tekenen van het contract, HT)ende het einde van een tijd vol conflicten. Die nterklaas trouwt zwarte piet golden niet zozeer het water binnen de stadswallen, alswel het water erbuiten. De rijke bur gers van de stad hadden vaak ook buiten Leiden grond in hun bezit, gelegen tussen de wate ren waarover het hoogheem raadschap het voor het zeggen had. De grondbezitters moesten daarom ook belasting betalen aan het hoogheemraadschap. Maar politieke invloed hadden ze niet. Het contract, dat voor 31 jaar gold, werd steeds na die periode voor een zelfde termijn ver lengd. Totdat de instelling van het kadaster het akkoord over bodig maakte. e d van der Ven (47) en Dia- Jitte de Willige (32) zijn :ren in Leiden op ludieke in het huwelijk getreden, der Ven was verkleed als irklaas, zijn bruid als te piet. Het dolgelukkige paar liet zich na de plech- [>vincie wil er bedrijven dLeiden-Oost AG/LEIDEN/BOSKOOP I :onomische ontwikkeling iiden-Oost en het boom- ltrum Boskoop moet Deze twee regio's krij st als de Dordtse Kil en -west, van de provincie lolland een steuntje in de luid-Holland probeert de Begenheid te bevorderen dat onder meer door de 'heid in verschillende (te stimuleren. oostflank van Leiden A4 in de polders Groe- en de Oostvlietpolder meer bedrijven komen. Svincie gaat met de ge- ten, de Kamers van Koop- en het bedrijfsleven be- wat in deze regio van de kan worden getild. boomteeltcentrum in op ondervindt in toene- mate concurrentie van teeltcentra in de rest van land. De provincie vindt j^ft bedrijfsleven moet be- nhoe de concurrentieslag tnen zou kunnen worden. bel bij Quintus tigheid per rondvaartboot door de Leidse grachten ver voeren* Slechts de gasten van het kersverse bruidspaar wis ten hoe.het werkelijk in elkaar stak. Het stel kwam op het idee omdat Theo van der Ven al jaren actief is als hulp-sin terklaas en omdat de huwe lijksdatum 5 december was. Ze ziet de discussie binnen de gemeenteraad met lede ogen aan. „Iedereen is overtuigd van de noodzaak. Maar je krijgt wel het gevoel dat er steeds weer re denen zijn om het niet te doen. Daar wordt dan lang en breed over gesproken, in een warm stadhuis. Verschillende raadsle den hebben oprecht belangstel ling voor wat hier gebeurt, ze houden ook wel contact. Toch heb ik ze hier nog steeds niet gezien. Misschien is het inder daad zo dat er eerst iets ergs moet gebeuren voor ze in actie komen. Misschien helpt het dat de kou is ingevallen tijdens de begrotingsbehandeling. Ze heeft het aantal daklozen de afgelopen paar jaar zien toe nemen. De forse huurverhogin gen, het afbouwen van huur subsidie en het achterblijven van uitkeringen ziet ze als de belangrijkste oorzaak. ,,En dat zal nog wel doorgaan." De schattingen van de daklozen zelf dat er nu ongeveer honderd mensen regelmatig door Leiden zwerven vindt zij realistisch. Een Leidenaar vertelt hoe hij en zijn vroüw vorig jaar op straat terecht zijn gekomen. „Het begon met huurachter stand. Uiteindelijk zijn we ont ruimd. Daarna hebben we een tijd bij mijn moeder gezeten, maar dat ging echt niet. Uitein delijk hadden we niks meer en zoals we nu zitten hebben we ook geen enkel zicht op wat dan ook." Het paar heeft de nacht'door- gebracht in Den Haag, bij de Kesslerstichting. Een sociaal pension. Juist de gedachte dat zo'n pension zwervers van el ders aantrekt is voor Leiden lang reden geweest er niet aan te beginnen. Daklozen uit Den Haag, Utrecht of Amsterdam zouden zich dan naaf Leiden spoeden om er te gaan slapen. Het Leidse paar noemt dat on zin. „Het zijn allemaal Leide- naars hier. Dat weten ze ook wel. Ze betalen via het dien stencentrum uitkeringen. Als je geen Leidenaar bent krijg je echt niks. Je kunt zo'n pension alleen openstellen voor mensen die hier staan ingeschreven." Het paar weet nog niet waar het de komende nacht zal sla pen. Eventuele plekken willen ze niet noemen. „Als we dat doen, zijn we ze gelijk kwijt. Dan komt er bewaking, of wordt een gebouw gesloten." De enige plekken die wel worden ge noemd zijn al Verloren'. Het centraal station waar sinds' de nieuwbouw gaande is, de bewa king strenger is geworden. Het leegstaande kantoor van het Philips-pensioenfonds aan het Stationsplein. „Sinds een gek daar brand stichtte, is het dicht gemetseld." Maar zolang Leiden geen so ciaal pension heeft de gemeente de daklozen weinig meer te bie den dan een noodfonds van 'een paar duizend gulden'. „Daarmee kunnen we de schrij nendste gevallen onderbrengen in commerciële pensions. „Pro bleem is wel dat er steeds min der pensionplaatsen zijn", zegt Wilbert Bots, directeur van de Stichting De Binnenvest die het dienstencentrum beheert. Der gelijke bedden werden bijvoor beeld gevonden in het Hotel De Witte Singel. Dat hotel is op last van de gemeente gesloten om dat het niet meer aan de eisen voldoet. Eigenaar J. van Her waarden heeft nu niettemin toch tien plekken voor noodop vang aangeboden. Bots: „Daar kan ik weinig mee, want hij vol doet niet aan de eisen." De Coo blikt omhoog naar de Jan Steen-steen. „Merkwaardig dat het zo lang heeft geduurd." FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN HERMAN JOUSTRA De gedenksteen is klein en simpel. Maar het is in ieder geval een gedenksteen, ingemetseld in de Gekroonde Liefdepoort aan de Langebrug: 'Hier woonde en werkte Jan Steen, 1626-1679'. De steen werd gisteren onthuld door cultuurwethou der Pex Langenberg en Jaques de Coo, gemeente raadslid van Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Laatstgenoemde hield een gloedvol betoog voor een paar bibberende toehoorders. De beroemdste Leidenaar door de eeuwen heen is ongetwijfeld Rembrandt van Rhijn. Maar de stad heeft nog meer grote schilders voortge bracht. Allemaal herdacht, met een beeldje of een straatnaam. Allemaal, op jan Steen na. En daar moest eens verandering in komen vond LWG/De Groenen, die het initiatief nam voor de steen. De gemeente Leiden kon zich daar wel in vinden. „Het is merkwaardig dat hij nog nergens in de stad werd herdacht", sprak De Coo. Daar is echt geen verklaring voor. Het is een typisch Neder landse gewoonte gewoon te doen. Nederlanders lopen er niet zo snel warm voor iemand op een voetstuk te plaatsen. In Leiden hebben we Van der Werf en Boerhaave. En Rembrandt moet het met een borstbeeld doen." „Begin 1900 waren er plannen om iels aan Jan Steen te doen. Het was de bedoeling dat er een Jan Steenstraat zou komen. Maar die kwam er oni wat voor 'n reden niet. De Steenstraat die we hebben, ontleent zijn naam aan het wegdek, dat vroeger uit stenen bestond, en niet aan Jan Steen. In 1926, driehonderd jaar na zijn dood, waren er wel plannen voor een gedenksteen. Ook die kwam er niet." En in 1979, driehonderd jaar na zijn geboorte, was er wel een Steententoonstel ling in de lakenhal maar geen gedenksteen of een ander monument. Op 5 december 1995 dus eindelijk wel. Waar om op 5 december? De Coo: „Hij schilderde vooral Hollandse gezelligheid. Er is wel eens over hem gezegd dat zijn leven en werk één geheel vormden. Een leven vol grappen en grollen. Dat zie je ook in zijn beroemdste schilderij: Het Sint Nicolaasfeest." En waarom een gedenksteen aan de Langebrug? „Omdat Jan Steen daar jaren heeft gewoond. In 1668 erfde hij daar de bierbrouwerij van zijn vader en mocht hij er een herberg begin nen." Uiteindelijk verkocht zijn vrouw het pand na de dood van Jan Steen. De schilder werd vlakbij begraven, in de Pieterskerk. Hij hoeft zich niet meer om te draaien in zijn graf. Geen keiharde garantie voor grofvuilplaats LEIDEN HERMAN JOUSTRA De gemeente zal alles in het werk stellen om de bezwaren van Koppelstein tegen de komst van een inleverpunt voor grofvuil op de steenwis selplaats aan de Hoge Mors- weg weg te nemen. Een kei harde garantie dat die locatie slechts tijdelijk als inlever punt zal fungeren, kan Lei den vooralsnog niet geven. „Maar is het is echt onze be doeling dat het tijdelijk zal zijn", zegt milieuwethouder 1. Laurier. De bewoners van Koppel stein zetten afgelopen maan dag in een gesprek met de wethouder hun bezwaren nog eens uiteen. Die hadden onder meer betrekking op verkeersonveiligheid - omdat onder meer de in- en uitrit van de steenwisselplaats vlak bij de pas aangelegde roton de ligt - en geluidsoverlast van de inleverplaats zelf en het vele verkeer dat er op af zal komen. Zij kondigden in dat gesprek bovendien aan alsnog een bezwaarschrift in te dienen als de gemeente voor aanstaande vrijdag geen toezeggingen doet iets aan de knelpunten te doen. Voor naamste eis van de bewoners was de garantie die de ge meente diende te geven over het tijdelijke karakter van het inleverpunt. „Maar dat kan nooit voor aanstaande vrijdag", zegt Laurier. „We moeten maar eens kijken hoe we dat in een vat kunnen gieten. Formeel gezien dient elke gemeente een inzameldepot binnen de eigen grenzen te hebben. Ie kunt je echter afvragen of dal nog wel zo zinvol is met de komst van het overslagsta tion in Zoeterwoude. Als je over de regio Leiden spreekt, heb je het immers in feite over één groot stedelijk ge bied. We zijn daarover dan ook in gesprek met de pro vincie." Het inleverpunt zal hoe dan ook op 1 januari worden geopend, laurier: „Het in dienen van een bezwaar schrift heeft in eerste instan tie geen schorsende werking. Al kan men natuurlijk wel naar de rechter toestappen en om schorsing vragen." De wethouder zegt echter goede hoop te hebben dat beide partijen er wel uitkomen, „het belangrijkste van het ge sprek is dat er over en weer duidelijkheid is geschapen. Nu is het zaak om tot afspra ken en maatregelen te ko men." Omwonenden Kaarsenmakersplein bundelen krachten De WC-juffrouw in haar onneembare glazen vesting. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN WIM KOEVOET de twintig jongeren heb- k steravond voor heibel ge- bij studentensociëteit aan de Korte Mare. De wilden verhaal halen van de leden die zich in nd bevond. Enkele van de en droegen ijzeren staven (sen bij zich. De politie een confrontatie kunnen inien en de wapens in be- 'nomen. Het is er ruim en blinkend schoon, doortrekken is een sa nitaire sensatie, voor water hoe ven slechts de handen onder de kraan te worden gehouden, de toiletpapiervoorraad is op peil en de jonge vrouw in haar on neembare glazen vesting met het schoteltje op het richeltje oogt meer als een onberispelijke directie-secretaresse dan als een WC-juffrouw. De nieuwe WC's op het sta tion in Leiden, nabij spoor 1 en 2, zijn comfortabeler dan de vo rige troosteloze sanitaire voor zieningen. Sterker nog, ze win nen het qua comfort ook van veel treincoupés. Valt er dan helemaal niets te zeuren over dit nieuwe produkt van de Nederlandse Spoorwe gen? Toch wel. Ze kosten maar liefst een gulden per .bezoek. Voor dat bedrag kun je vier keer terecht bij de meeste andere openbare toiletten. Een wat oudere meneer kijkt onder het handenwassen goed keurend om zich heen. Hij heeft waardering voor de betegeling, voor de solide deuren zonder graffity en de prima functione rende automaten die zijn han den droogblazen. „Het was een dure plas, zeker, maar ik had hier wel een gulden voor over. Toen ik net de WC-deur achter me dichttrok had ik niet meteen zoiets van: hoe kom ik hier weer zo snel mogelijk weg?" Gemeente-ambtenaar Ron van Nood, coördinator van het Leiden Centraal Project, kijkt op' van de prijs. „Ik heb er uit hoof de van mijn functie overigens niets over te zeggen - ik houd me vooral bezig met bouwkun dige zaken - maar ik vind een gulden voor een plas ook wel wat veel." Stationsmanager B. van Trommel geeft toe dat hem al enkele opmerkingen over de prijs hebben bereikt. Maar de 'positieve geluiden' zijn talrij ker, beweert hij. „Er zitten de nieuwste sani taire snufjes in verwerkt, de fre quentie van het schoonmaken is hoger dan gemiddeld en ze zijn bewaakt. Doordat er veel glas is gebruikt, voldoen de WC's ook aan de eisen vanuit het oogpunt van sociale veilig heid. Dat alles heeft een prijs. Oftewel: de mensen krijgen ook wat terug voor die gulden." Volgens Van Trommel wor den binnenkort de nachttoilet ten voor gebruik vrijgegeven. De gebruiker dient hiervoor een gulden in de automaat te stop pen. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Een grote groep omwonenden van het Kaarsenmakersplein heeft zich verenigd in haar strijd tegen plannen om op het plein een jongerenontmoetingsplek in te richten. De omwonenden vrezen overlast en daar zitten ze niet op te wachten nu proble men met overlast rond het plein net tot het verleden behoren. De bezwaarmakers kondigen nu gezamenlijk aan om een herinrichting van het plein aan de Groenesteeg met alle moge lijke middelen aan te vechten. Ze willen dat het Kaarsenma kersplein blijft zoals het is: een speelplaats voor jongere kinde ren. „In het recente verleden heeft de buurt de nodige problemen gekend met zowel jongeren als druggebruikers", schrijven de actievoerders in een brief aan de wijkgroep voor sociale ver nieuwing oostelijke binnenstad. „Tot ieders tevredenheid zijn die problemen door gemeente en politie aangepakt. Geluids overlast, vandalisme en vervui ling zijn volgens ons nu tot een minimum beperkt. Het verbaast ons dat de wijkgroep blijkbaar niets heeft geleerd van de pro blemen die zich in het verleden rond ons plein hebben afge speeld. We zijn teleurgesteld dat de wijkgroep geen rekening houdt met onze ervaringen." De wijkgroep sociale vernieu wing heeft tot nu toe de plan nen voor de ontmoetingsplek gesteund en zelfs 19.000 gulden beschikbaar gesteld voor de aanleg ervan. De gemeente stel de daarnaast 20.000 gulden be schikbaar. Het plan voor een jongerenontmoetingsplek wordt aanslaande dinsdag besproken door de wijkgroep en de omwo nenden. Voorzitter W. van der Eshof van de wijkgroep sociale ver nieuwing zegt dat er voor jon geren in de oostelijke binnen stad weinig voorzieningen zijn en dat hel moeilijk is om een plek te vinden waar zij kunnen vertoeven. „We zijn er tijden naar op zoek geweest en het Kaarsenmakersplein leek ons een goede oplossing. Ik begrijp de weerstand van de omwonen den overigens wel maar ik vind het jammer dat zij niet con structief willen meedenken." De omwonenden zeggen dat ze in principe bereid zijn om over alternatieven te praten maar volgens hen is dat hoofd stuk op het moment niet aan de orde. Ze wijzen er onder andere op dat de huidige speelplek voor jongere kinderen druk wordt bezocht en dat het plein vanwege de omvang en de hui zen langs de zijkanten niet ge schikt is als jongerenontmoe tingsplek. Ondanks dc beschikbaar ge stelde bedragen is hel volgens de wijkgroepvoorzitter overi gens nog niet gezegd dat er aan het Kaarsenmakersplein daad werkelijk een ontmoetingsplek voor jongeren komt. „Wij geven als wijkgroep alleen maar advies aan de gemeenteraad." Twintig maanden cel voor stelende drugdealer DEN HAAG/LEIDEN Een 33-jarige Leidenaar is gis teren door dé Haagse recht bank veroordeeld tot twintig hiaanden celstraf. De man stond terecht voor het dealen van heroïne en cocaïne, heling van een CD-speler, en hulp bij een inbraak. De officier van justitie had 24 maanden geëist. De veroor deelde Leidenaar en zijn raads man vroegen twee weken gele den tijdens de zitting om een lage straf, maar de rechter liet al tijdens de zitting doorsche meren dat hij daar weinig heil in zag. De Leidenaar kampt al vanaf zijn zestiende met alco hol- en drugverslavingen. Een korte gevangenisstraf zou hem de kans geven voor eens en voor altijd van zijn verslaving af te komen. De rechtbank ver weet hem echter gebrek aan motivatie en wees tevens op het dikke dossier met strafbare feiten die de man op zijn naam heeft staan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11