Boommarktgarage ook bij PvdA uit de gratie In Deventer krijgt nep-klaas geen kans Veilig met m'n slaapkop naar de Coppelstein wil alleen ijdelijk grofvuilplaats Melkertbanen voor Leiden Hoogbejaarde valt in tunnel Ook PvdA-wethouder Van Rij bedolven onder zware kritiek INSDAG 5 DECEMBER 1995 Rodeo in Merenwijk icipenEen dolle koe heeft gistermorgen de politie handenvol ise werk bezorgd. Het dier rende het terrein van de Groenoordhal- |en af, snelde over de Gooimeerlaan en galoppeerde door enkele tuinen. De politie wist de koe te omsingelen, maar het dier wederom uit te breken. Uiteindelijk wisten enkele boeren het eauc beest met een lasso te vangen. Daarbij sneuvelde een hekwerk, iffici Leidenaar drie maanden cel in den haag/leiden Een 36-jarige Leidenaar is gisteren door de Jaagse politierechter tot drie maanden cel veroordeeld wegens verduistering. De hoofdadministrateur van een Leidse garage drukte vanaf juli '93 gedurende een half jaar lang geld lil' laas achterover. Het ging in totaal om meer dan twaalfduizend julden. Hij besteedde het geld aan luxe goederen. De Leidenaar is niet zo heel erg lang geleden al eens eerder voor verduistering Un veroordeeld. Toen incasseerde hij een half jaar gevangenisstraf, heeft bekend en is ontslagen. ,&NNO 1895 Donderdag 5 December t pr de leden middag werd op de protestantsche begraafplaats EUOegstgeest, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen i bei Jen heer H.D. Ter Wee, in leven oud-burgemeester van Oegst- ;eest en Voorhout. Hij bereikte den ouderdom van 83 jaren. On- Ier zijn bestuur hebben beide dorpen veel aan hem te danken of jehad. Zijn naam is aan het Ter-Wee-park aan den overweg den ?rbe lollandschen Spoorweg Maatschappij alhier vereeuwigd, elijl ANNO 1970 zaterdag 5 december tin| - De Leidenaar A(ad) P. van der Luit is geslaagd voor het diplo- na rijksgediplomeerd judo- en jiu-jitsu leraar. Aad van der Luit, in achter de successen van de judoclub Eendracht wil in de K oekomst een sportschool gaan opbouwen. De basis daarvoor U-I leeft hij o.m. reeds gelegd in Ter Aar. oen herman joustra bewoners van Koppelstein 40b ijven volharden in hun stand- so apnt dat de komst van een inle- rpunt van grofvuil op de eenwisselplaats aan de Hoge orsweg tot onaanvaardbare erlast leidt. Mocht de ge- eente voor aanstaande vrijdag en toezeggingen doen die erlast terug te dringen, dan zij alsnog een bezwaar- hrift in tegen de komst van inleverplaats. Dat is de uit- ïst van het gesprek dat ver- genwoordigers van de Vereni- n Huiseigenaren Koppel gisteren hadden met t ilieuwethouder J. Laurier. ,We zijn er nog steeds niet Hij heeft onze bezwaren ig niet kunnen wegnemen", dus bestuurslid H. Stikkel- Zo hebben de bewoners geen i permanent* opgescheept te ten met het inleverpunt. Zij illen daarom de garantie dat i steenwisselplaats slechts* tij- ilijk als inleverpunt zal funge- „Laurier zei ons die garan- niet te kunnen geven", aldus Wikkelorum. „Ik heb begrepen de wethouder dat dat een ridisch probleem is. Elke ge- eente schijnt een inzamelde- binnen haar grenzen te ?ten hebben. Laurier heeft el laten weten naar een ande re oplossing te zoeken binnen Leiden. Onze inschatting is dat hij procedureel vast zit. Hij wil die steenwisselplaats op 1 janu ari open hebben als inlever punt. een "bezwaarschrift zou die datum in gevaar brengen." Een ander punt van discussie vormde de verkeersveiligheid die volgens de bewoners in het geding komt met de komst van het inleverpunt. Zo ligt de in- en uitrit van de steenwisselplaats vlak bij de pas aangelegde rotonde, hetgeen tot gevaarlijke situaties kan leiden. Stikkel- orum: „De wethouder heeft echter laten weten een leek te zijn op verkeerstechnisch ge bied. Hij zou dat met verkeers- deskundigen moeten uitzoe- ken." Op twee andere punten slaag de Laurier er al wel in de onge rustheid bij de bewoners enigszins weg te nemen. Zij vreesden last te krijgen van zwerfvuil bij de ingang van de steenwisselplaats. Stikkelorum: „Waarschijnlijk krijgen wij de toezegging dat daar één keer per dag gecontroleerd zal wor den. En dat dat zwerfvuil indien nodig meteen wordt wegge haald." Ook de geluidsoverlast van het inleverpunt zelf zou kunnen worden verminderd. Wethouder Laurier was van ochtend niet voor commentaar bereikbaar. den. liden krijgt met ingang van 1 nuari volgend jaar subsidie tor 48 Melkertbanen. De ba- ;n zijn bestemd voor mensen ten minste twee jaar erkloos zijn. De langdurig irklozen kunnen aan de slag s bijvoorbeeld buurtconciërge, listent-peuterleidster of ver- irgingsassistent. Het gaat in Ie gevallen om werk dal op dit oment nog niet wordt uitge voerd en waaraan geen oplei dingseisen worden gesteld. De mensen krijgen voor een baan van 32 uur per week een salaris dat begint op 100 procent van het minimumloon, en oploopt tot 120 procent. Het is de be doeling dat de mensen van een Melkertbaan doorstromen naar de reguliere arbeidsmarkt. De voorbereidingen voor het creëren van de Melkertbanen zijn bij de gemeente Leiden al in volle gang. Wantoestanden De wantoestanden I I bij het winkelcen- trum aan de Lange Voort in Oegstgeest moeten snel I worden opgelost. Winkelcentrum 4 O Langeraar krijgt een I J winkelcentrum voor tien middenstanders. Op de winkels komen twaalf appartementen. 'Garage aan Haagweg fantastisch alternatief Na GroenLinks is nu ook coalitiepartij PvdA van mening, dat een parkeergarage aan de Boommarkt misschien niet nodig is. Een garage aan de Haagweg, waar nu het par keerterrein van de Leidse middenstand is gevestigd, zou een 'fantastisch' alternatief zijn, opperde PvdA-raadslid R. van Opijnen gisteravond. leiden aad rietveldten over de Bommarktgarage, omdat er geen goed alternatief De PvdA-fractie is nooit echt zou zijn. Nu de Leidse midden gelukkig geweest met een par- stand het Van Gend Loos-ter- keergarage in de autoluwe bin- rein aan de Haagweg bij wijze nenstad. Maar de partij stemde van proef tot een parkeerterrein tot dusverre steeds voor beslui- heeft gemaakt, mobilisten met een busje naar de binnenstad worden ver voerd, is dat alternatief er wel, zei Van Opijnen. Op de plek van het door de gemeente aange kochte gebouw van het hoog heemraadschap aan de Boom- markt zouden dan huizen ge bouwd kunnen worden. SP'er D. Sloos applaudiseerde voor het plan van Van Opijnen, WD'er J. Kradolfer stoof boos op toen hij het hoorde. „Onze handen krijgt u daar niet voor op elkaar. Wat een draai van de PvdA." Maar wethouder T. van Rij (PvdA), destijds met zijn CDA-collega J. Walenkamp de gene die de onderhandelingen met het schap voerde over aan koop van het gebouw, vond het plannetje zo gek nog niet. „Me vrouw Van Opijnen pleit voor een heroverweging op termijn, als de stedelijke economie de Boommarktgarage niet meer nodig heeft. Misschien trekt het gebruik van het parkeerterrein Haagweg aan en zijn we in 1998 al zover." Koffiezetapparaat weg in ruil voor behoud kantine De kantines van het stadhuis en het Stadsbouwhuis blijv open. Wel stijgen de koffie- en theeprijzen, evenals die v. i paar dubbeltjes, wethouders en topambtena re gratis 'vergaderkoffie': 2.' nedewerkers komt een ver is ter voorkoming van 'weg broodjes en andere gerechten Ook moeten de burgemeester, de v ren gaan betalen voor hun tot dusvei gulden per maand. Voor de andere i bod op het zelf zetten van koffie. Dit lekeffecten'. Dat is in grote lijnen het voorstel van burgemeester en wet houders. Het college denkt op deze wijze 200.000 gulden te'be zuinigen op de zogenaamde restauratieve voorzieningen op stad- en Stadsbouwhuis. Daarmee zit het voor 50.000 gulden on der het streefbedrag. Aanvankelijk wilde het college de kantine sluiten maar dit voornemen leidde tot een lang aanhoudende storm van protes ten onder de ambtenaren. Het plan waarmee het college nu komt moet dan ook als een compromis worden beschouwd dat overigens (nog) niet de zeggen van de medezeggenschapscom missies van de ambtenaren heeft meegekregen. FOTO HENK BOUWMAN De auto's reden gisteren door de tunnel waardoor het plein voor het station beschikbaar kwam voor voetgangers en fietsers. en ERIC DE JAGER Voetgangers en fietsers kijken nog wat onwennig naar links en naar rechts. Maar nergens een spoor van de lange rij auto's die het oversteken van het Leidse Sta tionsplein anders tot een gevaarlijke onderneming maakte. Het is rustig op het plein. De wandelaars lopen niet langer het risico dat ze in een onoplettend ogenblik een bumper tegen de knie geparkeerd krijgen. De bus draait voor het eerst sinds jaren moeiteloos het plein op en rijdt vervolgens in een rechte lijn naar de halte. Nu het snelverkeer zich een weg baant door de gisteren ge opende tunnel, behoort de straat weer aan fietsers en voetgangers. Bijna alle auto's rijden nu onder het plein door, in plaats van eroverheen. Alleen bussen en taxi's duiken niet onder. De Leidenaars reageren enthousiast op het lege plein. „Nu kan ik 's ochtends tenminste veilig met m'n slaapkop naar de overkant", zegt een voorbijgang ster lachend. Voetgangers kunnen nu zonder gevaar voor eigen leven een oversteek wagen. Vooral de bus- en treinreizigers die maandagmorgen in de spits nog last hadden van de drukte verbazen zich over de stilte als zij 's middags over het plein lopen. Een Leidse buschauffeur betreurt zelfs zijn verhui zing bij de aanblik van het nieuwe Stationsplein. „Ik heb hier jaren gewoond, maar we zijn gevlucht voor de herrie. Als ik het nu zo zie, wil ik wel weer terug. Met de bussen was het voor ons nog wel te doen. Als je je bus tussen het verkeer stak stopten de auto's wel. Maar voor de voetgangers was het allemaal een stuk gevaar lijker. Vooral voor hen is de situatie verbeterd. Ze moes ten een soort snelweg over om het busstation of de bin nenstad te bereiken." Zowel oudere als jonge Leidenaars zijn uitermate te spreken over de nieuwe situatie. „Vroeger was het geen doen om als oudere het plein over te steken", vindt een bejaarde vrouw. „Je moest steeds oppassen voor auto's. De wagens raasden gewoon voorbij. Wij hebben nu eenmaal wat meer tijd nodig om de overkant te berei ken. Die tijd krijgen we nu, omdat er bijna geen auto's het eerst komt, die het eers rhet stoplicht." usi moeten de voetganger stuk veiliger, maar ji meer rijden. De rust geeft ouderen een veilig gev Een overstekende student is het daar helemaal eens. „Vroeger was het: wii maalt. Of uren wachten voi Ondanks de schijnbare nog wel opletten. „Het is ee moet nog steeds wegspringen voor een voorbijrii taxi. Nu het minder druk is op het plein hebben de taxi chauffeurs meer kans om het gaspedaal in te trappen", waarschuwen twee meisjes. „En die bussen blijven irri tant", voegt een fietsster toe. Toch is ze blij dat ze 'lek ker kan doorfietsen'. Nog niet alle automobilisten begrijpen de nieuwe inde ling. Voor de gapende afgrond van de tunnelingang trapt menig bestuurder verschrikt op zijn rem. Auto mobilisten die vanaf Schipholwcg de Rijnsburgerweg op willen, moeten al tweehonderd meter voor de krui sing naar rechts. Ook dat schept nog al eens verwarring. Voor het station verschijnt plots vanachter een streek bus een auto. Het zal nog wel even duren voor alle weg gebruikers gewend zijn aan de nieuwe situatie. Een 95-jarige Leidenaar is gis termiddag gewond geraakt bij een val in de Damtunnel. De man verloor zijn evenwicht door onbekende oor/aak. Hij viel zo ongelukkig dat hij zijn neus brak en inwendige bloe dingen opliep. Het slachtoffer is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Heukels (LWG): 'Invalidenhuis aanwijzen als sociaal pension' Serre en eetzaal van het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk moeten snel een nieuwe bestemming krijgen. Dat betoogde gister avond P. Heukels van Leiden Weer Gezellig/ De Groenen in de commissie voor volkshuis vesting. Ideeën genoeg, zei Heukels. De meest opvallen- de was om In hei deel van hei monumentale pand, dat af gelopen voorjaar door een re ferendum voor sloop werd behoed, een sociaal pension voor daklozen te vestigen. Heukels beklaagde zich er over, dat de gemeente sinds het referendum nog geen plannen heeft gemaakt voor serre en eetzaal. Terwijl zijn partij een paar maanden ge leden al aankwam met een dierenarts die er zijn praktijk wilde vestigen. „Niet aantrek- kclijk genoeg", vroeg hij. „I )enk dan eens aan een soci aal pension, een keuken voor Tafeltje-Dekje en andere or ganisaties voor thuiszorg, een voorziening voor jongeren of zelfs de inrichting van luxe appartementen binnen het bestaande gebouw. Er zijn mogelijkheden te over." Op de meeste suRRCstles van Heukels ging wethouder T. van Rij (PvdA) niet in. Al leen het idee om in eetzaal en serre een sociaal pension te vestigen - waar Leiden nu nog geen geld en geen plek voor zegt te hebben - werd beantwoord. „Dat zou een nieuw referendum opleve- leidse algemene verordening geeft goedheiligman wel alle ruimte eiden ad v e herkent ze al van verre. Aan iet de verkeerde kleur schoe- onder de tabberd, aan de nijter die iets uit het lood staat, de wat onzekere soms onduit wankele tred. Het de nes voor de komende dagen daarom onveranderd: Moeders pas op je kinderen! )e hulp-sinterklazen zijn weer nhet land.' In tegenstelling tot elders in len ande hebben ze in Deven ter geen last van dat fenomeen. Iep-sinterklazen zijn namelijk verboden in de stad aan de Ijs- tel. En dat niet alleen. Ook aan Je wildgroei in de 'verschij- lingsdata' van de goedheilig- ttan is paal en perk gesteld. De enige echte Sinterklaas is in Deventer louter welkom op 5 december, op zijn verjaardag dus. Wie op een andere dag komt - en daarmee automa tisch wordt ontmaskerd als zijnde een nep-klaas - wordt in de kraag gevat en krijgt een bon. Zo gaat dat daar in de koekstad. Daar houden ze ken nelijk niet van namaak. Wie nu denkt dat dit een grapje is, heeft het mis. Het is ook anno 1995 nog wel degelijk de realiteit van de dag daar in Deventer. Waar dat verbod is neergelegd in een zogenaamde APV, een Algemene Plaatselijke Verordening. Cees Waal kan daar over mee praten. De oud wethouder van Leiden was tot vorig jaar en gedurende een de cennium lang burgemeester van die oude Hanzestad. „Ik zal je nog wat anders vertellen: ik heb die bewuste APV juist op nieuw juridisch laten vastleg gen. Die verordening is name lijk uniek in Nederland. Een prachtige traditie. Daar moet je als stad zuinig op zijn." Dus in Deventer geen toe standen met hele horden hulp klazen die zich langs scholen, verenigingen of particulieren reppen, dit uit idealisme, uit overtuiging of louter uit winst bejag? En dat gedoe al hele maal niet op 4. 6 of pakweg 8 december nog? „Nee, inder daad. Eén St. Nicolaas op één dag. De enige echte uiteraard. Aankomst per boot over de IJs- sel. Alle scholen er bij, alsmede de burgemeester. En geen re clame, hè, geen sponsornamen. Dat staat inderdaad allemaal zo beschreven in die APV. Mooi toch. Dat is nu lokaal bestuur in optima forma. Daarmee kan je je als stad onderscheiden van de rest, zelf je regelgeving vor men, je eigen tradities bewa ren", aldus Cees Waal. Die te genwoordig voorzitter van het college van bestuur van de Rot terdamse Hogeschool is. Heeft een stad als Leiden ook van dit soort bijzondere APV's? „Niet wat Sinterklaas betreft", lacht Hein van Woerden, me dewerker van het bureau voor lichting. „Daar staat niets over beschreven. We hadden wel een opmerkelijke over een an der ontwerp, maar die is helaas in 1971 geschrapt. Betrof het verbod op het urineren in de grachten. Het schijnt dat een jonge en onbezonnen Joop Walenkamp, tegenwoordig wethouder, destijds als ée'n van de de laatste overtreders op de bon is geslingerd." Toch nog even verder ge zocht. „In 1912", zo weet de heer De Baar van het gemeen te-archief, „gold een bepaling dat je je niet vermomd op straat mocht begeven behou dens met toestemming van de burgemeester. Zou dus ook kunnen gelden voor Sinter klaas. Wie weet was er dus een limiet. Dat de burgemneester na zes vergunningen dacht: zo is het wel genoeg. Maar dat is speculeren, dat is niet zeker." LEIDEN AAD RIETVELD PvdA-wethouder Van Rij en diens tijdelijke vervanger Hille- brand, de Leidse woningbouw verenigingen en zijn eigen frac tievoorzitter Welling: ze kregen gisteravond allemaal een veeg uit de pan van D66-raadslid W. Egels. Het volkshuisvestings plan laat veel te lang op zich wachten, er is geen beleid, mo ties van de gemeenteraad wor den niet uitgevoerd en de ach terstand bij het maken van be stemmingsplannen wordt nau welijks ingelopen, zo luidde de kritiek van Egels op de wethou der. Die daar met een minzaam 'nou, fantastisch' op reageerde. Het had allemaal wat weg van de felle kritiek die D66-wethou- der H. de Goede vorige week te verwerken kreeg van PvdA-frac- tieleider R. Hillebrand. Ook die kreeg het verwijt dat hij te wei nig uitvoert en geen resultaten behaalt. Maar dat had in zijn kritiek op Van Rij géén invloed gehad, zei Egels. „Nee hoor, dit had ik sowieso allemaal ge zegd." Hij spaarde ook zijn ei gen fractieleider in de gemeen teraad niet. „Als ik vorige week de algemene beschouwingen had mogen doen was ik niet zo ingetogen vriendelijk geweest als mijn fractievoorzitter." Egels leek zijn hetoog te be ginnen met een verwijt aan het adres van de Leidse woning bouwverenigingen. Die zouden hun verantwoordelijkheid moe ten nemen en zelf een volks huisvestingsplan moeten ma ken, vond het raadslid voor D66. „Ze hebben meer verant woordelijkheid gekregen en het zou mij een lief ding zijn als zij nou eindelijk eens de handen ineen sloegen en zelf eens wat gingen doen." Maar er volgde onmiddellijk kritiek op Van Hij. Die verweet hij een 'olifante- 1)66 i dracht' bij het 'bar volkshuisvestingspla Het raadslid de wethouder dat hij de zaken te v\ krachtig aanpakt. En dat dan zowel op het terrein v, volkshuisvesting, de ruimt ordening en het integraal heidsbeleid. „Bovendien ik mij aan het verse: kracht van de gemeen zijn er als de kippen bij c aantal studentes uit eer aan de Hooigracht te Korevaarstaat een Volkswagen- bus van het dak te halen." Van Rij beloofde dat hij zou proberen delen van het volks huisvestingsplan nog voor de kerst, en anders zo kort moge lijk daarna, aan de gemeente raad te presenteren. „Want ik heb inmiddels wel de behoefte om te laten blijken dat we er se- elijke 'eilig- erger i daad e. We zetten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9