1 Computermeubels in opkomst Consument 'Intelligente' cv-installatie DINSDAG 5 DECEMBER 1995 Karpet voor de kinderkamer In kinderkamers waar ook ge speeld wordt kiest men vaak voor een gladde vloerbedek king, die gemakkelijk gedweild kan worden. Snel schoon en hy giënisch. Maar een warm kleed je onder je voeten is toch ook niet te versmaden. Speciaal voor de kinderkamer introduceert tapijtenfabriek Desso een serie karpetten in vrolijke, felle kleuren met voor kinderen herkenbare voorstel lingen zoals 'Klaas Vaak', 'die rentuin' en 'blokkendoos'. De vloerkleedjes in deze serie Imagine zijn vervaardigd van - uiterst gemakkelijk te onder- REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-5150228 houden - acrylgarens en voelen heerlijk zacht aan. De kinder karpetten hebben een formaat van 90 x 150 cm en kunnen des gewenst ook als wandkleed worden gebruikt. Boven het bed bijvoorbeeld. Verkrijgbaar bij de tapijtwinkel of interieurzaak. Vanaf 185 gulden. Met drie knopjes is het hele systeem te programmeren. foto cpd HENK VAN GURP GPD Centrale verwarming wordt aanmerkelijkcomfortabeler wanneer elk vertrek in huis pre cies op de gewenste tempera tuur gebracht en gehouden kan worden. Dat wordt mogelijk door de installatie te (laten) voorzien van een kamer-, een weersafhankelijke thermostaat en radiator-thermostaten. Bij de doorsnee cv-installatie bevindt de thermostaat zich in de woonkamer. Door allerlei oorzaken, zonlicht, veel men sen, brandende openhaard, kan de temperatuur daar snel oplo pen tot boven de ingestelde waarde. De thermostaat scha kelt dan de ketel uit en het wa ter in de installatie koelt af. Ook de radiatoren in alle andere ver trekken koelen dan af. Dat ongemak is te voorkomen door tussen ketel en kamerther mostaat een weersafhankelijke regelaar aan te brengen. Dat ap paraat is uitgerust met twee voelers die constant de tempe ratuur van de buitenlucht en van het water in de cv-leiding meten. Op basis van de geregi streerde waarden wordt de ketel gestuurd. Onafhankelijk van de temperatuur in de woonkamer is dan overal elders in het huis altijd voldoende verwarmings capaciteit aanwezig. Wie optimaal wil profiteren van de combinatie: weersafhankelij ke regelaar en (programmeerbare) kamerther mostaat, zal echter eerst alle ra diatoren moeten (laten) voor zien van een eigen thermostaat. Pas dan is het mogelijk voor el ke kamer afzonderlijk de ge wenste temperatuur in te stel len. Radiatorthermostaten (onge veer 53 gulden per stuk) zijn vrij eenvoudig zelf aan te brengen. Dat geldt zeker voor de exem plaren die voorzien zijn van een klemkoppeling. Wel moet de hele installatie afgetapt en na het aanbrengen van de ther mostaten weer gevuld worden. I Iet nieuwste op dit gebied is de 'Comfort Control 3000' (Itho). Het complete systeem bestaat uit een weersafhankelijke cv- thermostaat en een kJokther- mostaat. Deze is voorzien van een klok-weekprogramma waarmee uiterst eenvoudig elk gewenst programma, dagen, tijdstippen en temperaturen, samen te stellen is. Met een apart knopje is het systeem, naar behoefte, op weersafhan kelijke- of op kamerthermos taat-sturing te schakelen. Nadat een programma is ingevoerd wordt de cv-installatie volauto matisch en (stroom-)storingsvrij bestuurd. Het systeem is te koop bij de erkende VNI-Instal lateurs. Prijs 526,40 gulden. Info: Itho BV, 010 - 42 70 50 0. 7 5 1 4 9 10 7 7 3 7 7 8 8 5 8 7 9 2 7 7 8 9 6 2 9 4 2 2 3 9 8 9 6 9 10 9 9 10 8 9 10 7 9 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. overwinnaar; 2. gewaagde on derneming; 3. pier; 4. nachtzwa luw; 5. toestroming; 6. beroemd; 7. ook; 8. winstgevend. WOORDZOEKER Overgebleven woord: AUTOSTALLING ALFRED KONUNENBELT GPD Het wordt een steeds gewoner beeld in de woonkamer, op zol ders en in werkkamers: een computer. Na de uiterst beperk te homecomputer van de jaren tachtig en de vaak jammerlijk mislukte PC-privé-computers van de beginjaren negentig, ver overt de veelzijdige multime dia-computer nu onmiskenbaar onze huizen. Steeds meer men sen gebruiken hun PC zowel privé als voor hun baas al is het maar om ongestoord te kunnen werken of die eeuwige file te vermijden. Met de groeiende populariteit van de PC-voor-thuis is een heel nieuwe industrie ontstaan die de computergebruiker van alle gemakken moet voorzien. Want met een PC alleen ben je er natuurlijk niet. Zo'n apparaat moet ook ergens staan. En om dat de PC zijn wortels heeft in het kantoor, zagen de eerste speciale computermeubels er dan ook buitengewoon saai en grijs uit. Meestal gemaakt vol gens hetzelfde 'stalen frame met melamineblad'-concept als de traditionele bureaus. Met de vreselijkste gedrochten heeft de industrie ons het afge lopen decennium opgezadeld. De werkstations, zoals ze ge noemd werden, bestonden steevast uit een verrijdbaar meubel met drie of vier bladen boven elkaar. De bovenste plank bood plaats aan de eigen lijke computer en de monitor; voor het toetsenbord was er een soort uitschuiflaatje. De onder ste plank was gewoonlijk be stemd voor de printer, met als gevolg dat je voor elk afdrukje op je knieën moest om het të kunnen afscheuren. Op een muis, inmiddels alweer jaren tot de standaarduitrusting van vrijwel elke computer beho rend, hadden de meubelfabri kanten al helemaal niet gere kend. Naast het toetsenbord, de enige logische plek, was er ge woonlijk niet meer dan enkele centimeters ruimte; veel te wei nig om comfortabel te kunnen muizen. Met als gevolg dat de muis dan maar naast de moni tor een plekje kreeg: voor elke muisklik een rek- en strekoefe ning. Een enkele heldere geest kwam op het idee het toetsen bord-laatje te voorzien van nog een zijwaarts uitschuifbaar plankje voor de muis. Elegant Pas sinds kort is er een trend te ontdekken die niet langer het traditionele kantoor als inspira tiebron heeft voor het ontwer pen van computermeubels. Geen lompe stalen bureaus meer met hun eeuwige grijswit te of witgrijze werkbladen, maar elegant gevormde meubels die niet misstaan in de huiskamer. Meubelfabrikant Gispen steekt veel energie in het ontwikkelen moc/z/tjb te <se'e/jefj ezeet, om pat je zcvjop/s //zde&eomd moest h/ese - ~7~e/j t/jplaavs zan thc//s s/n7eeazaas te z/eeew De ideale thuiswerkplek volgens Gispen: opvallend ruim en diep werkblad. van ideeën over werkplekken op andere plaatsen dan het tradi tionele kantoor, zoals thuis. Niet omdat de individuele thuiswerker tot de klantenkring van Gispen behoort, want de kantoorinrichter doet alleen za ken in het groot. Maar omdat thuiswerk volgens Gispen de komende jaren een belangrijk item wordt. Alles wijst erop dat het traditio nele kantoor, waar iedereen van acht tot twaalf en van een tot vijf uur werkt (of althans aan wezig is), zijn langste tijd wel heeft gehad. Flexibele werktij den, part-time banen, vrouwen emancipatie, de groei van de diensteneconomie, de files, mo biele telefonie, automatisering, afbraak van de chefjescultuur en de grotere verantwoordelijk heid van individuele werkne mers het zijn allemaal ont wikkelingen die meespelen. Projectadviseur John Venne- man voorspelt dat in de toe komst voor veel mensen het centrale kantoor slechts twee of drie dagen per week de werk plek zal zijn. „De rest van de tijd werken ze op allerlei tijdelijke plekken: onderweg, in een ho tel, en vooral thuis. Het eigen bureau op kantoor wordt dus minder belangrijk, dat staat im mers de helft van de tijd leeg." Verschillende bedrijven experi menteren al met zogeheten wisselwerkplekkenwaarbij niemand meer een eigen bu reau heeft. Het kantoor kan daardoor met veel minder ruimte, bureaus en apparatuur toe, een enorme besparing. De thuiswerkplek wordt in dit scenario bijna even belangrijk als de werkplek op de zaak. Be drijven zijn volgens de Arbo-wet IKEA heeft met het model Jerker een compacte werkplek geschapen, met alles onder handbereik en op de juiste hoogte. foto gpd in zo'n geval-verplicht de werk plek thuis volgens de voorge schreven normen in te richten. Dat wil zeggen dat de totale op stelling, zowel de meubels als de verlichting en de plaatsing van computer en beeldscherm, aan bepaalde eisen moeten vol doen. Stoel en werkblad moeten bijvoorbeeld in hoogte verstel baar zijn. Het werkblad moet ook voldoende diepte hebben om de monitor op de gewenste oogafstand van zo'n 50 centi meter te kunnen plaatsen. Het bedrijf komt er, kortom, niet meer zo'n rollend werkstation en een afgedankte PC. Hier komt het belang van Gis pen om de hoek kijken: die wil uiteraard graag de orders note ren. Een expositie in de hal van de vestiging in Culemborg toont hoe de verschillende werkplek ken er in de nabije toekomst uit kunnen zien. De thuiswerkplek bestaat in deze opstelling uit een groot welvend gevormd werkblad op verstelbare, gro tendeels houten poten. Het op vallend diepe blad is gemaakt van MDF en afgewerkt met een toplaag in een lichte houtkleur. Juist het hout zorgt ervoor dat de werkplek er niet als een kan toor uitziet en zich daardoor veel beter in een huiskamer laat inpassen dan een willekeurig stalen bureau. Het cilinderbureau van rond de eeuwwisseling maakt de cirkel rond. Want in die tijd was thuis werken net zo gewoon als het in de toekomst waarschijnlijk weer zal worden. Pas na de industrië le revolutie gingen mensen massaal buitenshuis werken en ontstonden de grote fabrieken en kantoren. Met als uiteinde lijk gevolg de eindeloze files, die voor velen de belangrijkste re den zijn om weer thuis te gaan werken. //c- 8ew a/s teoffelzdefee (3e- &ceea/, +/e//vzee zloe/t tec/afel. - zpeazeesbloed ccoe mijn aderen. m'AS zadee was truffelzpeeee m'sj oa>a mas tecsffelzoeeee, m w ozee&ec&tzad&z u/as truf- m'n felzceeee TOMPOES Heer Bommel en de toomviolen De nevels werden snel dunner en het licht van de ondergaande zon scheen rood op de beschimmelde bomen. ,,Het is de mir!" prevelde Kwetal be wogen. „Wat een denkraam!" „Kom gauw mee!" riep Tom Poes. „Er moet iets mef heer Ollie gebeurd zijn. Ik had hem niet alleen moeten laten gaan!" Het mannetje keek hem verbaasd aan, maar toen Tom Poes het bos in- rende volgde hij hem zonder aarze len. Ze hoefden niet ver te zoeken; toen ze in de buurt van het riviertje kwa men hoorden ze een zwak geroep uit een woudreus. En ja hoor. Daar hing heer Bommel, flauw beschenen door de avondzon, aan een boomtak. „Wat is er gebeurd?" vroeg Tom Poes, terwijl hij begon te klimmen. „Hebt u zich pijn gedaan?" „Met mij is het afgelopen", stamelde heer Ollie met bevende stem. „De wilde zuring is in de wortels gesla gen. Ik ga naar de verturving. Dat komt er nu van." Kwetal luisterde met open mond naar deze woorden. Hij schudde ont hutst het hoofd en boog zich over een wortel heen om te luisteren. Toen begon hij te glimlachen. „Een grapje", mompelde hij. „Bom mel houdt van grapjes. Hij heeft de mir weer over het bos verspreid en nu zegt hij, dat het wilde zuring is. Maar het is mir, ik hoor het duide lijk." H T W R DOOR HANS VAN ES De winter kwam maandag geleidelijk op gang boven ons land; bij peraturen van rond 0 graden voelde de oostenwind al venijnig aar hebben te maken met een echt vorsttransport, waarbij de diepvrie kou uit het noorden van Rusland onderweg wel wat wordt aange- warmd. Tijdens het begin van de vorstperiode wordt door het aard pervlak nog veel warmte aan de atmosfeer afgegeven en dat bepe de kou enigszins. Bovendien zijn nog grote gebieden stroomopwa sneeuwvrij; ook dat is een dempende factor bij transportkou. De I van -20 graden, die in het brongebied heerst, arriveert vandaag ir Lage Landen met een temperatuur van circa -4 graden. Daarbij is oostenwind verder toegenomen en de gevoelstemperatuur kan in buurt van -10 graden komen te liggen. De lucht is tamelijk droog, dat de overdrijvende wolkenvelden hooguit wat lichte sneeuw of motsneeuw loslaten. Uitzondering vormt wellicht het Waddengeb De aanvoer vindt hier deels plaats over het warme water van Oost; en Noordzee. In combinatie met een zeer koude bovenlucht (-12 den op 1500 meter) wordt de lucht zeer onstabiel en ontstaan 'bi enstraten' vanaf de Duitse Bocht naar de Engelse oostkust. Wellit pikken de Wadden een paar flinke sneeuwbuien mee. Veel sneeuw valt er in de Balkan en delen van Centraal-Europa, ir gang gezet door een injectie van vochtige en warme Middellandse Zeelucht in de hogere luchtlagen. Restanten van deze storingen k nen vanaf morgen ook ons land bereiken. De opklaringen, die er r zijn, slippen geleidelijk weer dicht, maar sneeuwval blijft nog geri Op donderdag activeert een hoogtestoring boven Frankrijk en de I op sneeuw van wat meer betekenis neemt verder toe. De vorst reil woensdag en donderdag wel naar een voorlopig dieptepunt met rr ma rond -4 graden en nachttemperaturen rond -8 graden. Het Scandinavisch hogedrukgebied blijft tot aan het eind van de week min of meer op zijn plaats, zodat een aftocht van de vorst vc lopig met waarschijnlijk lijkt. De krachtige oostenwind ruimt wat i zuidoost en neemt af, zodat de koude aanvoer minder intens wore De vorst wordt derhalve eind van de week wat getemperd; naar -5 den in de nacht en dicht bij 0 in de middag. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Wolkenvelden en af en toe zon. Op de meeste plaat sen droog. Middagtempe- ratuur langs de zuidwest kust een enkele graad bo ven nul. Elders meest lich te vorst. Zweden: Naast wolkenvelden gelei delijk meer opklaringen. Langs de zuidoostkust een enkele sneeuwbui. Mid- dagtemperaturen in het zuiden enkele graden on der nul; in het midden en noorden matige, vandaag nog strenge vorst. Oenemarken: Wolkenvelden en af en toe zon. Vooral vandaag kans op wat sneeuw. Toene mende oostenwind. Maxi ma rond -4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewolking erf af en toe regen. Vandaag in de bergen en het wes ten van Ierland af en toe zon en vrijwel droog. Van het oosten uit kouder, wol kenvelden en hier en daar sneeuw. Mid- dagtemperaturen uiteenlopend van 7 op vandaag langs de Ierse zuid- en west kust tot iets onder nul op morgen in En- België en Luxemburg: Wolkenvelden. Vandaag van het noord oosten toenemende kans op wat sneeuw. Morgen geleidelijk meer opkla ringen, maar ook kouder; maxima rond min 7 graden in de Ardennen tot rond het vriespunt langs de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en mogelijk wat (mot)regen. In de loop van vandaag van het noordoosten uit kouder en toe nemende sneeuwkans. Maximumtempe raturen overal dalend. In het binnenland lichte vorst. Langs de westkust enkele graden boven nul Portugal: Perioden met zon, maar vandaag in het noorden ook wolkenvelden. Morgen overal meer bewolking en later kans op wat regen. Middagtemperatuur dalend naar 12 in het noorden tot 16 in de Al- Madeira: Vandaag af en toe zon en een kleine kans op een bui. Morgen wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Temperatuur 's middags rond 21 graden. Spanje: In het noorden en aan de oostelijk cos- ta's overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Plaatselijk veel neer slag. In het zuiden af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur vandaag langs de Golf van Bis kaje ongeveer 8 graden en aan de Costa del Sol rond de 17 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Aan de noordzijde wolkenvelden en vooral morgen kans op een enkele bui. Mid dagtemperatuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon, maar in het noorden kans op een bui. Middag- temperatuur dalend naar ongeveer 15 nabij Tanger tot ongeveer 21 in de om gevingvan Agadir. Tunesië: Wolkenvelden en vooral morgen enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur ongeveer 16 graden Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en vandaag vooral in het westen af en toe regen. Elders af en toe zon Morgen ook langs de Middellandse Zeekust kans op een bui. Van het noor den uit geleidelijk kouder Maxima van min 4 in de Auvergne tot 8 plaatselijk aan de zuidelijke stranden. Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden en enkele, af en toe stevi ge buien, mogelijk onweer. Morgen later ook wat zon. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 13 graden Italië: Wisselend bewolkt en een enkele bui Met name morgen kans op onweer en veel neerslag. Vandaag in het noorden ook af en toe zon en op de meeste plaat sen droog. Hier en daar kans op mist. Middagtemperatuur uiteenlopend van rond het vriespunt aan de voet van de Alpen tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Over het algemeen veel bewolking en enkele buien, op Sardinië mogelijk ook met onweer Maxima rond 13 graden. Malta: Vandaag nog wat zon, maar ook kans op een bui Morgen meer bewolking en bui en, mogelijk met onweer. Middagtempe ratuur rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en vandaag rond de Egeïsche Zee stevige regen- of on weersbuien. Vandaag langs de Ionische kust. morgen ook elders op het vaste land perioden met zon en vrijwel droog Middagtemperatuur dalend naar onge veer 9 graden in het noorden tot 15 gra den op de Peloponnesos en op Kreta. Turkije en Cyprus: Vandaag in het westen stevige regen- of onweersbuien. Op Cyprus nog geregeld zon en droog. Morgen langs de westkust opklaringen, op Cyprus kans op een bui Maximumtemperaturen uiteenlopend van 9 graden op de Dardanellen tot 18 graden op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en af en toe motsr of sneeuw. Ook hier en daar zon. dagtemperatuur op veel plaatsen i 5 graden Vooral in het noordelijl van Duitsland een koude oostenwir Zwitserland: In de dalen nevelig, in de bergen opklaringen In het oosten en a; noordflank van het Alpenmassief op sneeuw. Middagtemperatuur v aan de noordkant tot +3 in het zi In de bergen waait een koude o< wiikL- Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en va tot tijd sneeuw of motsneeuw. Mi temperatuur omstreeks -4 graden, bergen waait een koude oostenwini Polen: Koud winterweer; Wolkenvelden en toe wat sneeuw. Hier en daar ee klaring. Op beide dagen staat er ee vige(koude)oostenwmd. Matige strenge vorst. Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking en mo wat sneeuw. Met name in Slowaki hoorlijk wat wind. Middagtempei dalend tot ongeveer min 8 graden. Hongarije: Wolkenvelden en van tijd tot tiji sneeuw. Maxima rond min 4 gradei WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.32 Zon onder Maan op 16.33 MaanonderC Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.04. 15.21 02.37 Laag 11.10. 23.44 10.51 .2 Weerrapporten 05 december 07 uur: Deelen Eelöe Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssmgen Maastricht Aberdeen Athene Berlin Boedapest Bordeaux half Bew c poolsneeuw r Dublin Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Rome licht bew nol 12 1 Split half bew. nnol 13 1 Stockholm onbew w.s.0 -2 -5 Warschau zwaar bew. ono4 -3 -S Wenen sneeuw nw 5 0 -2 Zurich sneeuw no 6 Bangkok onbew no 3 31 if Buenos Aires half bew. nw2 34 18 Casablanca licht bew wnwl 15 Johannesburg onbew nno3 18 C Los Angeles onbew. nno2 21 11 New Orleans zwaar bew. z 3 28 15 New York onbew. nw6 11 3 TelAviv regen zzo2 23 13 Tokyo half bew zw3 15 Toronto half bew wzwl 3 -2 Tunis half bew zzw4 17 11 Vancouver onbew o 1 7-1 ja maar, pat 8eé$rup j/j fj/et we'a/z aisp£ &lacerem aaw de 80mew (5eea z/e zzdepe/j eaj de racweas &aa/j weer aaa/, paw ajojet //er -tevfeels

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6