Eerste NAVO-troepen arriveren in Sarajevo 35' luiving. 35(n trekt zich terug uit Rwanda rtoi atijn ontevreden met itieke groep Bosnië M Buitenland Bezig voor Bosnië Mobiel al bellen vanaf Honderden mafiosi komen vrij loor nieuwe wet op voorarrest' cent per minuut. Vijf doden bij bomaanslag in hoofdstad Tsjetsjenië Franse politie maakt eind aan gijzeling scholiertjes In California komt eerste volautomatische tolweg EU: sportboycot Nigeria Treinverkeer Brussel lange tijd gehinderd SDAG 5 DECEMBER 1995 jeing 737 stort neer in Kameroen Een Boeing 737 van Cameroon Airlines is zondag- id vlak voor de landing op het vliegveld van Douala veron- ikt. Daarbij zijn 72 mensen om het leven gekomen, hebben [ameroense luchtvaartautoriteiten gisteren gezegd. Zes van '8 mensen aan boord overleefden het ongeluk, zo meldde de jïringsradio. ngeman steekt in op leeftijdgenoten ./burg Een jongeman heeft gisteren in Hamburg met een f'!s vijf leeftijdgenoten neergestoken, zo heeft de politie gezegd. 14-jarig meisje verkeert nog in levensgevaar. In de wijk Wil- nsburg ontstond door nog onbekende redenen ruzie tussen aantal jonge mensen. De 18-jarige dader, die aan zijn hoofd rond was, werd gearresteerd. Spgering meldt verovering Jaffna pMBO» De regering van Sri Lanka heeft vandaag de totale overing gemeld van Jaffna, het bolwerk van de Tamil-rebellen het gelijknamige noordelijke schiereiland. Het leger had de (d in het weekeinde al voor driekwart in handen. Vandaag 1 kolonel yp je televisie een militaire ceremonie uitgezonden waar de verovering na een offensief van 50 dagen formeel werd egeld. iden bij aardverschuiving Filipijnen HLA Door een aardverschuiving in het oosten van de Filipij- 1 zijn ten minste twaalf mensen omgekomen. Zij werden be ven onder modder en gesteente in het dorp Virac, 360 kilo ten zuidoosten van Manilla. Een tropische storm met pit regenval is de vermoedelijke oorzaak van de aardver- Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali heeft gis- •n bekend gemaakt dat de de Verenigde Naties zijn 2.100 in inda gelegerde militairen en waarnemers gaan terugtrekken, gens Boutros Ghali is dit het gevolg van de houding van de indese regering. eduwe Rabin mogelijk in politiek De weduwe van de vermoorde Israëlische premier ak Rabin, Leah, heeft gisteren niet uitgesloten dat zij te zij- tijd gehoor zal geven aan de roep om in de politiek te gaan. 67-jarige Leah Rabin reageerde op een verklaring van haar :hter Dalia Philosof, die voor de televisie zei, dat haar moeder voldoende leiderscapaciteiten beschikt om een hoge rege- jsfunctie te bekleden. De weduwe van Rabin llairin Israël. en bij schoolexcursie Twee Franse schoolkinderen en hun onderwijzer zijn het leven gekomen toen hun klas gisteren tijdens een wan de bergen bij Grenoble door een ijskoude watermassa rast, nadat de sluisdeuren van een stuwdam waren ingezet. Vier andere kinderen werden vanmorgen nog ver- De klas van 22 kinderen in de leeftijd van 7 en 8 jaar maak- wandeling naar een beverkolonie in de rivier de Drac bij Georges-de-Commiers. (RESPONDENT flerland is niet tevreden met politieke stuurgroep, die aan izijlijn het vredesproces in Inië in de gaten moet hou- Wat Den Haag betreft ?t de Europese troika voor Europese Unie optreden en de toevallige halfjaarlijkse rzitter van de EU, zoals nu is e troika vertegenwoordigt aatste EU-voorzitter, de hui- en de toekomstige voorzit- Als de nu voor Bosnië ge- nde regeling van kracht rdt, zal alleen de fungerende voorzitter een stem in het littel hebben, samen met de )ie laatste bestaat uit de VS, tada, Japan, Duitsland, nkrijk, Groot-Brittannië en Volgens staatssecretaris i voor Europese zaken is In constructie 'wederom een prt gotspe, waarin de EU ge- proviseerd naar buiten K'ederland kreeg gisteren rij ps de vergadering van de mi jters van buitenlandse zaken de EU in Brussel de steun dit standpunt van vrijwel EU-lidstaten die niet in de zijn vertegenwoordigd. Of vast te knopen'. die steun voldoende zal zijn, moet nog blijken. Volgens Parijn is een tot de G- 7 beperkte samenstelling van de stuurgroep samen met de EU- voorzitter een slecht signaal voor de toekomstige gemeen schappelijke buitenlandse en veiligheidspolitiek van de EU. Op de Euro-top in Madrid op 15 en 16 december moet de EU een helderder koers vaststellen voor dat gemeenschappelijke buitenland- en defensiebeleid dan de vage omschrijvingen van het Verdrag van Maastricht. Dat moet zijn beslag krijgen tijdens de zogeheten Intergouverne mentele Conferentie (IGC), die in de komende anderhalf jaar het Verdrag van Maastricht tot in de puntjes moet regelen. Pa rijn zou het een slecht signaal vinden, wanneer de EU zijn huidige continuïteit, die de troi ka waarborgt, nu al bij de kwes tie Bosnië prijsgeeft. Door alleen de halfjaarlijkse EU-voorzitter bij het overleg te betrekken, komt men elke keer opnieuw voor oningewerkte EU-vertegenwoordigers te staan, aldus Parijn. Op die ma nier is er volgens hem voor de Europese burger en voor de lan den, die met de EU te maken hebben, 'geen touw meer aan Algemeen Nederlands Persbure. I:: - - ->:Tr BAUMHOLPER* De eerste NAVO-troepen zijn inmiddels in Bosnië aange- houwitsers, die e komen. Op de foto is een militair op een Amerikaanse legerbasis in het worden. Duitse Baumholder nog bezig met de camouflagenetten van mobiele BRUGGEN AFP-DPA-Rtr De eerste soldaten van de door de NAVO geleide multi nationale vredesmacht, die uiteindelijk 60.000 man schappen moet omvatten, zijn gisteren in Bosnië en Kroatië aangekomen. Het gaat om de grootste NAVO- operatie tot nu toe en de eerste keer dat er grondtroepen van de organisatie worden ingezet buiten het grondge bied van een van de lidstaten. gen vertrekken ongeveer 180 Duitse militairen naar Sarajevo. Eerst moet echter het Duitse parlement daaraan nog goed keuringgeven. Behalve in Sarajevo kwamen de eerste Britten aan in Split. In de Kroatische havenplaats be vindt zich de logistieke basis van de Britse troepen op de Bal kan. De ongeveer honderd sol daten van een verbindingsregi ment waren vertrokken van de In de loop van de middèg land den twee C-130 Hercules toe stellen van de Britse Royal Air Force in Sarajevo. Het eerste bracht zes Britse militairen. In het tweede zaten behalve vijf tien Britten, Fransen en Belgen ook twee Amerikanen. De sol daten moeten een communica- riecentrum voor het toekomstig hoofdkwartier opzetten. Mor- Britse luchtmachtbasis in Brug gen (Duitsland). Behalve de soldaten van dit regiment stond het vertrek van stafleden van het Allied Rapid Reaction Corps (ARRC) naar voormalig Joegoslavië op het programma. Het ARRC moet leiding geven aan de tiendui zenden militairen die het vre desakkoord van Dayton moeten handhaven. Deze vredesmacht (I-For), die pas kan vertrekken nadat het akkoord van Dayton in Parijs door Bosnië, Kroatië en Servië is ondertekend, krijgt de beschik king over drie divisies. Die staan onder leiding van respectieve lijk de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk. Het korps omvat straks troepen uit Frankrijk weer in militair overleg NAVO BRUSSEL-PARIJS «AFP-DPA Frankrijk heeft besloten een nieuwe stap te zetten in de rich ting van de NAVO: voortaan is de opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten of zijn permanente vertegenwoordiger in Brussel aanwezig bij de bij eenkomsten van het militair co mité. Minister van buitenlandse zaken Hervé de Charette maakt vandaag nadere details bekend. Parijs denkt overigens niet aan een terugkeer in de militai re structuur van het bondge nootschap, zo onderstreept een woordvoerder. President De Gaulle trok Frankrijk in 1966 te rug uit de geïntegreerde militai re structuur van de NAVO. 'xliaanse magistraat luidt noodklok )ME EELCO VAN DER UNDEK ÏRRESPONDENT jikele honderden Italiaanse tafiosi die in afwachting zijn In een proces of een definitie- veroordeling, zullen binnen- j>rt op vrije voeten moeten prden gesteld als gevolg van p nieuwe Wet op het voorar- Die waarschuwing komt 1 Paolo Giordano, procureur 1 Caltanisetta, de Siciliaanse lad waar het proces gaande is 1 de moordenaars van de lagistraat Giovanni Falcone. De nieuwe wet, die op 30 no- pmber van kracht is geworden, feit een limiet van drie jaar aan t voorarrest van personen die beschuldigd van banden 'et de maffia. De maatregel, pnomen om de Italiaanse jus- humaner te maken, is vol- pns Giordano fnuikend voor de ote processen die zijn begon- ?n na het terreuroffensief van Nostra in 1992 en waarvan •nder anderen de magistraten Falcone en Borsellino het slachtoffer werden. Voor wat betreft het proces tegen de moordenaars van Fal cone zullen de 'baas der bazen' Toto Riina en de topmafiosi Pippo Calo, Nitto Santapaola en Mariano Agate zeker achter de tralies blijven, omdat ze al eer der werden veroordeeld. De overige 41 mafiosi die terecht staan, zullen echter het komend voorjaar moeten worden vrijge laten. ,,Als de wet niet veran dert, redden we het hier nooit", aldus een wanhopige Giordano. Giordano onderstreept dat het gevaar niet alleen 'zijn' pro ces betreft. Het offensief van Cosa Nostra is door de Italiaan se magistratuur adequaat be antwoord en in heel Italië zijn nu processen gaande. De zaken zijn echter complex en langdu rig vanwege de grote aantallen verdachten en spijtoptanten, alsmede het feit dat dikwijls voor het eerst in de geschiede nis de band tussen politiek en maffia ter discussie staat. Volgens Giordano is de strate gie van de maffia, zoals ook is gebleken uit afgeluisterde tele foongesprekken, gebaseerd op het winnen van tijd. De ver dachten eisen dat alle procedu res strikt worden gevolgd en dat ze elke zitting bij kunnen wo nen. Omdat veel mafiosi in meer dan één proces zijn ver wikkeld, leidt dit automatisch tot grote vertragingen. Tiziana Parenti, Forza Italia- lid en voorzitter van de parle mentaire anti-maffiacommissie, pleitte gisteren voor een snelle re justitie, maar dat lijkt onder de huidige omstandigheden moeilijk haalbaar. De Italiaanse justitie kampt met een groot te kort aan middelen en man kracht. Uitgerekend is dat in het hele land ten minste 1.300 extra onderzoeksrechters nodig zijn om de noodsiuatie het hoofd te kunnen bieden. t mobiel bel lei Mobiel belle cgraris: 0605 60. (Alle prijz Neem bijvoorbeeld het Libertel nog geen 24 gulden per t (in de piekuren 79 een zijn inclusief BTW.) LIBERTEL MOSKOU-GROZNY Rtr-DPA-AFP Bij de aanslag met een autobom in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny zijn gisteren volgens de autoriteiten vijf doden gevallen en niet elf zoals zij eerder meld den. Eenenzestig personen raakten gewond. Het was de zwaarste aanslag door het Tsjetsjeense verzet sinds maanden. De bom ont plofte op tien meter van het ge bouw waar de door Moskou ge- installeerde regering van Tsjets jenië zetelt. Betonnen platen braken in stukken en vijftien auto's werden vernield. In de straat ontstond door de explosie een krater van twee meter. De meeste slachtoffers waren voor bijgangers en straathandelaars. De spanningen in Tsjetsjenië namen opnieuw toe nadat de regering, die door Moskou in het zadel is geholpen, voor 17 december presidentsverkiezin gen had aangekondigd. Op die dag kiezen de Russen een nieu we volksvertegenwoordiging. Aanhangers van de separatis tenleider, president Doedajev, hebben aangekondigd de vei kiezingen in Tsjetsjenië te zul len saboteren. PARUS Rtr-DPA-AFP de politie begonnen. Leden van de RAID, een speciale politic commando-eenheid, omsingel den het gebouw en wisten de man vervolgens te overmeeste ren. Volgens de politie raakte niemand gewond. De Franse autoriteiten wilden klaarblijkelijk een herhaling van het gijzelingsdrama van mei 1993 in een kleuterschool in Neuilly voorkomen. Toen werd de gijzelhouder na 46 uur dood geschoten. De Franse politie heeft gisteren een einde gemaakt aan een gij zeling van een groot aantal schoolkinderen. Een waar schijnlijk gestoorde man hield enkele uren 29 leerlingen van om en nabij 8 jaar oud gegijzeld in een lagere school in Clichy, een voorstad van Parijs. De politie zei dat de gijzel houder na ruim een uur zeven kinderen vrijliet waarna de on derhandelingen tussen hem en dertien landen, waarvan er en kele niet tot de NAVO behoren. Over de Franse deelneming aan de vredesmacht i* inmid dels, na uitlatingen in regerings kringen in Parijs, in Bosnië con sternatie ontstaan. De Bosni sche regering liet weten moge lijk te vragen om vervanging van de Franse troepen die in Sa rajevo moeten worden gelegerd indien Frankrijk doorgaat de Serviërs in de stad in bescher ming te nemen. De Bosnisch-Servische inwo ners van Sarajevo kunnenen zich 12 december in een refe rendum uitspreken over het ak koord, en dan vooral over de bepalingen die de hoofdstad betreffen. LOS ANGELES California opent eind dit jaar de eerste volautomatische, supergecomputeriseerde tol weg in de wereld. Het gaat om een stuk snelweg van zes tien kilometer, dat parallel loopt aan de overbelaste Ri verside Freeway in Zuid-Cali- fomia. De weg heeft geen enkele tolpost meer. In plaats daar van kopen automobilisten vantevoren creditcardachtige stickers met microchips die zij op hun voorruit plakken. Antennes boven de weg trek ken automatisch de tarieven af van deze rekeningkaarten. De tarieven zijn hoger tijdens spitsuren. Hun hoogte vari eert naargelang de drukte. Die wordt volautomatisch vastgesteld door een systeem van 24 lasers, dat oorspronke lijk in gevechtsvliegtuigen wordt gebruikt. Camera's die zijn gekop peld aan de antennes boven de weg fotograferen de num merplaat van auto's zonder tariefkaart op hun voorruit. Er wacht een boete van honderd dollar bij de eerste overtre ding. Maar dat bedrag gaat fors omhoog bij elke volgen de. Pakket sancties uitgebreid BRUSSEL-LAGOS De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie hebben gisteren het sanctiepak ket tegen Nigeria uitgebreid met een sportboycot. Tijdens een bijeenkomst in Brussel spraken zij af dat Nigeriaanse sportorganisaties voorlopig geen visum krijgen voor Euro pa. Een trainingskamp van het Nigeriaanse voetbalteam, dat deze maand in Sittard zou wor den gehouden, kan hierdoor niet doorgaan. Coach van het Nigeriaanse team is de Neder lander Jo Bonfrère. Volgens staatssecretaris Patijn van buitenlandse zaken geldt de boycot in principe voor een half jaar. Daarna wordt bekeken of verlenging noodzakelijk is. Over een eventuele olieboycot van Nigeria is volgens de bewinds man niet gesproken. De Nigeri aanse minister van sportzaken, Jim Nwobodo, noemde het be sluit van de EU ongelukkig en tegenstrijdig. De sancties tegen Nigeria volgden op de executie van de Nigeriaanse schrijver Ken Saro- Wiwa en acht andere activisten van de Ogoni-stam in novem ber van dit jaar. Zij hadden zich verzet tegen de milieuvervuiling in de Nigerdelta, het woongr bied van de Ogoni. Al eerder had de EU besloten het wape nembargo en andere strafmaat regelen tegen Nigeria te ver scherpen. De boycot heeft overigens geen gevolgen voor de twee Ni geriaanse voetballers van Ajax. Finidi George en Nkgwanko Ka nu kunnen rustig blijven voet ballen in Europa en mogen naar Nigeria reizen zonder dat zij bang hoeven te zijn niet meer terug te kunnen keren, aldus Patijn. De boycot is uitsluitend van toepassing op Nigeriaanse sportlieden die in Europa willen uitkomen voor hun eigen land. Verder zullen Europese sport organisaties zelf moeten uitma ken of zij tijdens evenementen buiten de Unie tegen Nigeri aanse teams willen uitkomen. Maar het wordt Nigeria niet toegestaan in 1997 de wereld kampioenschappen voetbal voor jeugdteams te organiseren. Het treinverkeer van en naar Brussel zal vermoedelijk nog maandenlang hinder ondervin den van de brand die gisteren woedde op het station Brussel- Noord. Het vuur vernietigde een seinhuis, waardoor de auto matische bediening van wissels en seinen in de Belgische hoofdstad onmogelijk werd. Als gevolg daarvan kwam nagenoeg al het treinverkeer tussen Noord- en Zuid-België stil te lig- gen. Brussel-Noord geldt als het belangrijkste knooppunt in het Belgische spoorwegennet. Da gelijks passeren er duizend trei nen. Internationaal treinverkeer tussen Nederland en Frankrijk rijdt noodgedwongen door Brussel. Volgens de Belgische spoor wegen (NMBS) zal de bouw van een nieuw seinhuis enkele maanden in beslag nemen. Door de brand moest niet al leen het station Brussel-Noord, maar ook Brussel-Centraal tij delijk worden gesloten. Alleen Brussel-Zuid bleef open. De NMBS schakelde maandagoch tend onmiddellijk over op een noodplan om reizigers op hun plaats van bestemming te krij gen. Dat ging met de nodige problemen gepaard. De treinen konden niet verder komen dan de buitenwijken van Brussel, waarna de passagiers moesten overstappen op bussen en trams. Die waren echter niet be rekend op de grote stroom reizi gers. De Nederlandse Spoorwegen meldden gistermiddag dat het treinverkeer van en naar Brussel weer redelijk op schema lag. De treinen vanuit Nederland kon den in eerste instantie weer Brussel-Noord aandoen. Aan het begin van de avond konden die treinen ook weer Brussel- Zuid bereiken. Wel moest reke ning worden gehouden met enige vertraging, aldus de NS- woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5