'Orkaan Gilbert' blijft zwijgzaam Gerry Adams legt schuld stagnerend vredesproces bij Britten Boonstra: Keiharde.» en nuchtere Fries s Feiten &Meningen DINSDAG 5 DECEMBER 1995 NIEUWSANALYSE Politieke chaos dreigt voor Zuid-Korea In Zuid-Korea zitten twee oud-presidenten achter slot en grendel op verdenking van ondermeer het aannemen van smeergeld. Hun arrestaties moeten het bewijs vormen dat de huidige president Kim Young Sam het ernstig meent met zijn hervor mingspolitiek. Kim is twee jaar geleden tot presi dent gekozen omdat hij democratisering, de strijd tegen de corruptie en de vrije markt hoog in het vaandel had staan. Over vijf maanden zijn er weer verkiezingen in Zuid-Korea en hij wil natuurlijk graag blijven. Het is de vraag of Kim zich met zijn heksenjacht niet in eigen vingers snijdt en het land politiek uit balans brengt. De arrestaties van de twee oud-presidenten had den namelijk niet kunnen plaats vinden zonder de goedkeuring en actieve medewerking van presi dent Kim. Vorige week gaf hij het bevel tot het in voeren van een speciale wet, zodat rechterlijk on derzoek naar een staatsgreep in 1979 en een erop volgend bloedbad in Kwangju (1980) makkelijker uitgevoerd konden worden. De zaak was zes jaar geleden afgedaan met een parlementaire enquête waarin de daders weliswaar verantwoordelijk wer den gesteld, maar niet gestraft, Dankzij de nieuwe wet kon afgelopen zondag oud-president Chun Doo Hwan worden gearres teerd. Hij zou de leider zijn geweest van de militai re staatsgreep waardoor hij zelf in 1981 president kon worden. Chun wordt er ook van beschuldigd het brein te zijn achter de bloedige onderdrukking van een burgerbeweging tegen de militaire dicta tuur in de stad Kwangju in 1980. Daarbij kwamen volgens officiële cijfers 193 mensen om het leven. Ooggetuigen spreken van tweeduizend doden. Ruim twee weken eerder belandde Chuns opvol ger, Roh Tae Woo, in de beklaagdenbank vanwege steekpenningen. Hij zou tijdens zijn president schap van 1988 tot 1993 1,15 miljard gulden aan smeergelden hebben ontvangen van grote bedrij ven als Daewoo, Samsung en Hyundai. In ruil daarvoor kregen deze opdrachten voor openbare werken. Het onderzoek naar Rohs smeergelden dat vorig jaar al twee keer in de doofpot belandde kon uiteindelijk beginnen nadat president Kim de openbare aanklager toestemming had gegeven tot een onderzoek. Het smeergeldonderzoek bleek zich tegen Kim te keren. Roh gebruikte het geld namelijk om zijn po litieke tegenstanders te vriend te houden. Tijdens de presidentscampagnes in 1992 heeft hij, zo gaat het verhaal, alle kandidaten financieel gesteund. Oppositieleider Kim Dae Jung heeft reeds toegege ven geld van Roh te hebben gekregen. President Kim blijft echter bij hoog en bij laag beweren dat hij niets heeft aangenomen. De publieke opinie keert zich tegen hem. Hoe kan iemand uit het nest van corrupte politici scho ne handen hebben? En heb je het publiek tegen je in Zuid-Korea, dan kun je het wel schudden. Ner gens ter wereld komen mensen zo fel voor hun mening op als in dit land. Groot misnoegen onder het volk leidt onherroepelijk tot massale demon straties met stenen, rookbommen en militaire poli tie. Op zich heeft de president dan de macht om militair in te grijpen, omdat in Zuid-Korea alle zeg genschap verenigd is bij het staatshoofd. Maar het betekent Kims ondergang wanneer hij eventuele demonstraties met geweld de kop in zou drukken. Met de arrestatie van Chun is de aandacht voor lopig even afgeleid van de smeergelden. De blikken zijn nu gericht op het onrecht dat de burgers zo'n vijftien jaar geleden is aangedaan. Op zich scoort hij daarmee bij de bevolking, die nog steeds ieder jaar massaal protesteert tegen het achterwege blij ven van een rechtszaak. Ook oud-president Roh wordt verdacht van medeplichtigheid in* de coup en de massamoord. Chun en Roh waren indertijd drie-sterrengeneraals. Oppositieleider Kim Dae Jung ziet in Chuns ar restatie alleen een bewuste afleidingsmanoeuvre van de president. Voor een protestbijeenkomst met 30.000 deelnemers afgelopen zondag zei hij dat hij kon bewijzen dat Kim Young Sam 500 mil joen gulden van Roh had aangenomen. Daar zou de president, net als hij zelf heeft gedaan, openlijk voor uit moeten komen. De hamvraag is inderdaad waarom de president de Kwangju-zaak weer heeft aangewakkerd. Een paar maanden geleden zou hij nog beweerd heb ben dat de Kwangju-affaire aan de geschiedschrij vers over moest worden gelaten. Nu beweert hij dat de publieke opinie hem tot een andere mening heeft gebracht. Probeert Kim kost wat kost zijn macht te consolideren of probeert hij oprecht van Zuid-Korea een curruptievrije, democratische markteconomie te maken? Op het moment ope reert hij op het scherpst van de snede. De bevol king staat achter de arrestatie van de twee voorma lige presidenten. Ze heeft echter geen vertrouwen in de 'eerlijke' motieven van de president. Een misstap kost Kim de kop, en brengt Zuid-Korea in een langdurig politiek vacuüm. Iedereen wacht ge spannen Kim Young Sams volgende stappen af. TOKYO JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Over de geschiedenis van Philips is veel geschreven. Teveel, vin den sommigen. Zeker de laatste jaren, ter ere van het honderdja rig bestaan en de deplorabele financiële situatie. Maar hoofdrol speler Jan D. Timmer, de man die het elektronica-concern redde van de ondergang, blijft voor velen een onbeschreven blad. Niet zo opmerkelijk, want 'Orkaan Gil bert' liet zich nimmer verleiden tot een serieus interview. De eerste jaren hield hij zich trouw aan de door hemzelf op gelegde radiostilte. Maar ook sinds het weer wat beter ging, bleef zijn rol als ar chitect van het miljardenconcern on derbelicht. Jan Timmer begon in juli 1990 aan zijn klus om Philips te redden. Samen met een legertje vooraanstaande Ameri kaanse organisatie-adviseurs zoals K. Prahalad en G. Hamel lijkt hij in die missie geslaagd. Philips maakt weer winst, het personeel heeft zijn trots te rug en de aandelen beleven een revival op Beursplein 5, een enkel dipje daar gelaten. Timmer zelf zocht in die moeilijke jaren slechts één keer zelf de publiciteit: tij dens de tweede dip in 1992, toen hij op nieuw een fors verlies moest melden. Niet voor de buitenwacht, zou hij later verklaren, maar ter ondersteuning van het moreel onder de eigen troepen. Het waarom ligt voor de hand. Timmer is wars van poeha en iedere vorm van persoonsverheerlijking. Iedereen moest tijdens de vele managementsessies in conferentie-oord De Ruwenberg met de billen bloot, de president incluis. Als hij al van zich deed spreken, was dat sporadisch. Zoals eind oktober toen de Industriebond FNV een in zijn ogen ab surde looneis op tafel legde. Timmer re ageerde furieus, noemde het voorstel 'onzinnig' en viel terug op zijn stok paardje: de toenemende dreiging vanuit Zuidoost-Azië, die Nederlanders tot meer realiteitszin zou moeten bewegen. „We gaan toch ook niet van Dick Advo caat verlangen dat hij Ronaldo eens een keertje niet opstelt ten faveure van de reserves?", fulmineerde de fervente PSV-aanhanger. Of begin 1994, aan de vooravond van het Globaliseringsdebat van de vorige minister van economische zaken, K. Andriessen. Timmer achtte de Neder landse economie zover afgezakt, dat al leen een nationale elite het tij nog kon doen keren. Deze uithalen passen perfect bij Tim- mers zorgvuldig gekoesterde imago van ruwe bolster, blanke pit. Voorzien van bretels - zijn handelsmerk -, zijn impo sante gestalte en een grote doortastend heid, dwong hij daarmee alom respect af. Niet alleen extern, maar ook intern. Hij houdt niet van moeilijk doen als het ook makkelijk kan. Over het manage ment: „We maken het moeilijker om onszelf belangrijker te vinden. Maar hoe de meeste goeroes het ook verpak ken: echt nieuws is er vaak niet onder de zon", zegt de people manager, de man die oog heeft voor de mensen in zijn organisatie. Met die filosofie heeft Timmer het de afgelopen 43 jaar bij Philips ver ge schopt. Begonnen in 1952 bij Philips Nederland, belandde hij via Philips Ethiopië en het regionaal bureau Tro pisch Afrika begin jaren zeventig bij het stafbureau. De vele contacten die hij daar opdeed, vormden volgens velen de basis voor zijn snelle loopbaan binnen het concern. Timmer heeft het een keer moeilijk ge had, in 1992. Bij zijn aantreden had hij beloofd dat Philips in dat jaar weer winst zou boeken. Zo niet, dan zou hij vertrekken. Toen Philips in '92 een ver lies van 900 miljoen gulden maakte, hield Timmer geen woord. De crisis in de audio- en videobranche kon hem niet persoonlijk worden verweten en op andere terreinen boekte het bedrijf wel degelijk vooruitgang. Voor de meesten was die verklaring toereikend. EINDHOVEN «JAN SMIT ANP In augustus bezocht topman Timmer een nieuwe Philips-vestiging in Surabaya. Nog maar iets meer dan een jaar gele den was hij weinig meer dan een inter nationale paria, die in Groot-Brittannië niet sprekend mocht worden opgevoerd en voor wie een bezoek aan de Verenig de Staten absoluut was uitgesloten. Nu kan Gerry Adams (47), leider van de aan het Ierse Republikeinse Leger (IRA) geli eerde partij Sinn Fein, voor elke camera zeggen wat bij denkt, mag hij de Ameri kaanse president Clinton de hand schudden en wordt hij overal gezien als een onmisbare schakel in de pogingen een eind te maken aan het slepende conflict in Noord-Ierland. Kortom, sinds Adams er met zijn gema tigde collega John Hume en de Ierse oud-premier Reynolds in slaagde de IRA-wapens te laten zwijgen, is hij van een genegeerde oud-terrorist bijna tot een graag geziene gast geworden. Ie mand die bovendien veelvuldig en graag uitdraagt waar hij voor staat. Zo is Adams op deze koude maandag naar Amsterdam gekomen. Eigenlijk voor de presentatie van de Nederlandse verta ling van zijn verhalenbundel 'De Straat', een verzameling deels autobiografische miniaturen over conflicten op kleine schaal tussen hele gewone mensen. Maar het grote conflict in Noord-Ier land, of liever het proces om dat te be ëindigen, kan natuurlijk niet onbespro ken blijven. Zeker nu er na een langdu rige, bijna fatale impasse weer wat schot in het overleg lijkt te zitten. Adams heeft reden tot zorg over het vredesproces. De Britse regering blijft vasthouden aan de eis dat de IRA op zijn minst een deel van de wapens inle vert vóór Sinn Fein mag deelnemen aan gesprekken over vrede, ook al is nu af gesproken dat een internationale com missie het wapenvraagstuk gaat bestu deren, terwijl gelijktijdig aan het overleg wordt gewerkt. „Het wordt de komende tijd heel spannend voor iedereen. Of het overleg leidt ertoe dat de voorwaarde van ontwapening wordt ingetrokken, of het proces loopt vast op de halsstarrig heid van de Britten." Volgens de Sinn Fein-leider zal het niet aan zijn partij liggen als nu ook het vo rige week afgesproken 'twee-sporenbe- leid' van gelijktijdige onderhandeling over de wapens en voorbereiding van de gesprekken mislukt. „Wij zijn van het begin af aan consistent geweest. Eerst moesten de wapens zwijgen, daar na moesten er meteen onderhandelin gen beginnen en vervolgens had er zo snel mogelijk een allesomvattende vre desregeling moeten liggen. Maar vijf maanden na de afkondiging van de IRA-wapenstilstand kwamen de Britten opeens met de voorwaarde dat de wa pens dienen te worden ingeleverd vóór er kan worden gepraat." „Als we met die voorwaarde op zak naar de IRA hadden moeten stappen, dan Bij zijn bezoek aan New York begin dit jaar werd Gerry Adams door politiemensen begeleid toen hij op John F. Kennedy-airport aan kwam. ARCHIEFFOTO was er nooit een wapenstilstand geko men. Dat wisten de Britten natuurlijk heel goed en daarom kwamen ze er achteraf mee. Ik kan overigens alleen maar gissen naar hun drijfveren. Maar daar stonden we dan: we hadden de IRA zo ver gekregen en opeens lagen er voorwaarden vooraf voor vredesbespre kingen. Wij zeiden vervolgens: oké, la ten we kijken hoe we het proces weer op gang krijgen." Mocht er toch nog overeenstemming komen over de wapenkwestie, dan be ginnen in februari volgend jaar de ron de-tafelgesprekken over een vredesre geling, gesprekken die ongetwijfeld moeizaam zullen verlopen. Adams ver wacht echter dat er ondanks alle pro blemen op redelijk korte termijn over eenstemming zou kunnen worden be reikt: „Als je over dit conflict praat, dan praat je over enorm veel pijn aan beide zijden. De eerste stap op weg naar ver zoening is dat je erkent dat je elkaar leed hebt berokkend, zodat de pijn je niet langer in de weg zit." „De volgende stap die dan moet wor den gezet, is gelijkheid voor iedereen. De protestanten verkeerden lange tijd in een bevoorrechte positie. Dat zorgde voor triomfalisme en voor de ergste ex cessen van het unionisme. Daarom moeten de verschillen tussen de twee bevolkingsgroepen snel worden opge ruimd. Dat is een taak voor de Britse re gering. Die kan en moet als overheid immers opleggen dat er op geen enkel vlak meer onderscheid mag worden ge maakt tussen katholiek of protestant, republikeins of unionistisch. En ik ben ervan overtuigd dat de unionisten dat zullen accepteren, zoals ze de afgelopen jaren elke verandering ten goede onder Britse druk hebben geaccepteerd." 7 kn\ (M Een bord bruine bonen bracht hen bij elkaar en het^n moet 'liefde' op het eerste gezicht zijn geweest. Na een goed gesprek in de marge van het zomerse skütsjessilen wist de Betuwse voetbalfan Jan TimmeL de Friese zeilliefhebber Cor Boonstra enkele jaren ge leden ervan te overtuigen weer actief te worden in hejs bedrijfsleven. De nieuwe Philips-topman Cor Boonstra. Of de absolute topfunctie binnen het concern hem tijdens dat gesprek al in het vooruitzicht werd gesteld, wil de Boonstra afgelopen voorjaar tij dens een informele ontmoeting met vertegenwoordigers van de media niet zeggen. De bijeenkomst met de pers was bedoeld om zich eens in de etalage te zetten. Om Lubbers-effecten en een te vroe ge kandidatuur te voorkomen, liep Boonstra toen op eieren. Op de vraag of hij zou voelen voor het be stuursvoorzitterschap van Philips zei hij dat opvolging helemaal niet aan de orde was. Eerder dan toen werd verondersteld, en ook eerder dan Timmer vorige week nog deed vermoeden, wordt de in de consumenten- en voedingswe reld geschoolde Boonstra topman van het Eindhovense elektronica concern. De Fries, die in 1993 ver moeid door het vele reizen opstapte als topman van de Amerikaanse voe dingsgigant Sara Lee, kan daarmee aan de slag in de „mooiste functie die er in de Nederlandse industriële sector" te vinden is. Diplomatiek, nuchter en soms licht aarzelend kwam hij over tijdens het rondje koningsmakerij van de toen malige perschef van Philips en ook in Leeuwarden geboren Eef Brou wers. Ondanks dat aarzelende optre den, is Boonstra een harde jongen. Zaken gaan voor. Type handen uit de mouwen. Tijdens de lunch drinkt hij geen wijn want „er moet 's mid dags ook worden gewerkt." In 1993 stapte hij op, nog geen jaar na zijn aantreden als hoogste baas van Sara Lee. Het waren de vermoei ende reizen tussen Nederland en werkplek Chicago. Om tot rust te ko men, heette het dat hij zich voor de rest van zijn leven wilde terugtrek ken op de Bahama's. Om zich daar te wijden aan zijn geliefde zeilsport. Binnen Sara Lee leefde echter grote onvrede over de harde Nederlander, die fors wilde snijden in de bezetting van het hoofdkantoor in Chicago. In die zin is er een parallel te trekken P i-i tr K K met Timmer. Ook deze wilde eenP forse streep halen door de bedrijf?1 bureaucratie. Bakkerszoon TimmF slaagde echter wel in zijn opzet. P Boonstra moest bij Sara Lee de eeP aan zichzelf houden. Boonstra werd in 1984 na de overt1 me van Douwe Egberts door Sara" Lee voorzitter van het bestuur van het nieuwe concernonderdeel San- Lee/DE, goed voor een derde vani #totale omzet van het Amerikaanse concern. Zeker in die periode voel Boonstra al de nodige veranderinl door, waarbij hij zich geen vriend! van de vakbonden maakte. In 1988 stapte de Fries als vice-prfi dent over naar de de centrale orgJ nisatie van Sara Lee Corporation. I 1993 werd hij er topman en trad kP daarna dus weer af. Het gesprek ny Timmer moet grote indruk hebbeL gemaakt op Boonstra, voor wie de. huidige Philips-topman kennelijk zelf ook grote achting had. De chemie tussen de voetballer er de zeiler deed haar werk. Boonstr. bleek, mogelijk met het voorzitter schap van Philips in het vooruit zicht, bereid terug te keren naar h bedrijfsleven. Als vice-president werd hij verantwoordelijk voor de lichtdivisie, doorgaans een goud mijntje binnen het concern, op ee forse dip in het eerste Centurion- jaar 1990 na. Begin dit jaar kreeg hij ook de sup visie over Philips activiteiten in he Verre Oosten. Enkele maanden ge den volgde de feitelijke bevestigin dat Boonstra met stip op nummei één stond als opvolger. Tijdens ee congres klaagde de nieuwe topma over de in zijn ogen bedaagde reel meslogans van het concern. Een meer pakkende en offensieve kreef was gewenst. Nog in de zomer wej Boonstra op zijn wenken bediend! Philips heeft nu nog maar één strej ven: „Let's make things better. DJ mag Boonstra doen. EINDHOVEN TON VAN LIEROP ANP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2