Leidsch Dagblad 10 Het extraatje van Diamant. Stroomuitval treft zuiden Frankrijk Kunstmatig surfweertje Gokken via telefonische fruitautomaat Alleen trouwe gelovigen bij de kerk begraven Hik en breecJevelcJ 1 tel. 071 -576 15 11 Arie van der Valk stoïcijns onder zware straf Philips-topman Timmer ruimt veld voor Boonstra Quick gaat slag aan met McDonalds GOED NIEUWS 1 DINSDAG 5 DECEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Leiden Scholier eist via rechter overgang naar hogere klas Treinenloop rond Brussel nog lang gestoord Directeur Hennink van Diaconessenhuis neemt afscheid Sport Fans Ferencvaros reizen toch naar Amsterdam boedapest anp Supporters van Ferencvaros zijn gisteravond toch naar Amster dam vertrokken. Over het aantal Hongaren dat afreist voor de wedstrijd in de Champions Lea gue tegen Ajax bestaat onduide lijkheid. De schattingen lopen uiteen van 200 tot 500. Het be stuur van de club heeft ver klaard geen hand te hebben in de georganiseerde reizen van supporters, de Fradista. Ajax be sloot onlangs fans van Ferenc varos te weren als sanctie voor de oerwoudgeluiden tijdens de eerste ontmoeting tussen beide clubs. De vertrokken aanhangers waren allemaal in het bezit van kaartjes. Van de beruchte harde kern van de Fradista was geen spoor te bekennen bij het sta dion waar een van de bussen vertrok. Omdat het bestuur van de vereniging officieel niets te maken heeft met de trip, is de Amsterdamse politie niet op de hoogte van de komst. Protesterende politieagenten in de regio Amsterdam-Amstel- land onderbreken morgen hun normale werk om massaal de wedstrijd Ajax-Ferencvaros in het Olympisch Stadion in goede banen te leiden. De gezamenlij ke politiebonden maakten gis teren bekend dat ze er niet op uit zijn met hun acties voor het behoud van hun arbeidsvoor waarden Ajax ernstig te dupe- Amsterdam In de Amsterdamse bassin, dat met water zal worden zorgen. RAI vindt komend weekeinde de Indoor World Cup Surfen plaats. Gisteren werd vast gewerkt aan een enori gevuld. Aan de rand van het bad zijn windturbines geplaatst, die voor de nodige wind en golfslag moeten foto a haarlem allard besse Diamant is nu extra voordelig en dat is leuk voor u. Boven dien krijgt u nu bij Diamant het doe-boekje* PAT&AT cadeau En dat is vooral leuk voor de kinderen. Want 't zit boordevol met strips, puzzels, speur- en knutselspelletjes. Ze zijn er uren zoet mee...en dat is natuurlijk weer leuk voor u. Diamant frituurvet, flE pak 1 kilo ^95 Z.yD Diamant vloeibaar, -7Q0 can 2 liter „Dit 06-informatie- kost circa één gulden per mi nuut." Retetetete-tuut. „Goeiemorgü" Prrrrr rrrrlT u u t - tu ut „Hé! Hallo! Slim dat je belt, want ook jij wilt vanuit je luie stoel op een simpele manier even wat bijverdienen. Dat doe je goed, dat doe je slim! Luister, want ik leg je nu uit, hoe snel dit Telewin-spel gaat en hoe rap je kunt winnen." Juist! Je moet dus de toetsen 1, 2 en 3 op het juiste moment indrukken en wel zo dat ze alle drie op hetzelfde bedrag stop pen. De bedragen van 25 tot en met 250 gulden zullen zeer snel voorbijvliegen. En als het me niet lukt om bij 1 en 2 eenzelfde bedrag te toetsen, kan ik nog al tijd bij toets 3 op een joker gok ken, zodat ik het laagste ge noemde bedrag kan opstrijken. „Nou, alles moet hartstikke duidelijk zijn, dus laten we maar snel beginnen met het nieuwste en meeste spannende spel van Nederland: Het Tele win-spel. Heb je je banknum mer, weet je jc gironummer? Nöu daar gaat-ie dan! Heel, heel veel succes!" Een behendigheidsspel of ge woon een ordinair gokspel? Het Overveense bedrijf Dutch Tele Group heeft sinds gisteren het telefonische spel Tele Win in gebruik genomen. Het loopt storm bij DTG. Directeur M. Buch laat weten dat het geld binnenstroomt. ..Het is abso luut een klapper." Buch, die het spel in grote lijnen uitdacht en ook zelf grotendeels de band van het telefoonspel heeft inge sproken, meent dat het gaat om een handigheidsspelletje. Justitie is andere mening toe gedaan. „We gaan het uitzoe ken. Uit beschrijvingen in de media blijkt, dat het zou kun nen gaan om een illegaal kans spel." De Franse regering heeft giste ren na spoedberaad laten weten bereid te zijn tot 'een dialoog' met de vakbonden. Van conces sies aan de stakers is echter geen sprake. De regering is al elf dagen met de vakbonden ver wikkeld in een uitputtingsslag over ingrijpende bezuinigingen op het stelsel van sociale zeker heid. Premier Juppé, die van avond in het parlement spreekt in verband met een door de so cialisten ingediende motie van wantrouwen, houdt vast aan kortingsmaatregelen in de pen sioen- en ziektekostenverzeke ringen. De motie van de socia listen is overigens kansloos. President Chirac reageerde gisteren voor het eerst op de slepende staking en zei 'be zorgd' te zijn. Frankrijk bevindt zich op 'een cruciaal punt', al dus de president op een confe rentie van Franstalige leiders in Benin. Hij zei vastbesloten te zijn vast te houden aan de sane ring van 's lands begroting. Twee van de grootste vakbon den, de communistische CGT en de FO, begonnen vandaag de Deze week alleen bij Albert Heijn. Ofl i Musicus Wim Overgaauw overleden Strenge criteria in Wassenaar hilversum gpd De begraafplaatsen bij de Was- enaarse kerken zijn na de jaar wisseling alleen nog maar be schikbaar voor gelovigen die bij leven hun beste beentje hebben voorgezet in de kerkgemeente. Door ruimtegebrek op de do denakkers zien de hervormde katholieke kerken zich ge noodzaakt strenge criteria te hanteren. Wassenaarders die bij een van de kerken begraven wil len worden moeten de kerk trouw bezoeken en tijdig hun fi nanciële bijdrage storten. De besturen van de Dorps kerk, de Willibrorduskerk en de Goede Herderkerk stellen vanaf 1 januari 1996 strenge voor waarden aan de toewijzing van een graf. „Wc hebben eenvou- digweg te kampen met ruimte gebrek", legt A. Keukenmeester, Ris eerste in de Leidse regio I onderscheiden met het I kujoliteits-certificoot ISO - 9001 nnneming mij. beheerder van de begraafplaats van de Dorpskerk uit. „We heb ben eerst de reserveringsmoge lijkheid al afgeschaft en later al leen nog Wassenaarders begra ven. Maar ondanks die maatre gelen zitten wij opnieuw aan onze limiet. Daarom geven wij uitsluitend nog plaatsen aan le den van onze gemeente." Leden die actief deelnemen aan het kerkleven krijgen daar bij voorrang. „We beperken ons tot mensen die daadwerkelijk meeleven met de gemeente. Meeleven kan blijken uit de fi nanciële bijdrage, maar ook an derszins", aldus Keukenmees ter. De katholieke Willibrordus kerk en Goede Herderkerk han teren dezelfde maatstaven. „Er is alleen nog ruimte voor men sen die gebonden zijn aan de kerk", zegt C. Romijn van de Goede Herder. „De nadruk wordt nu gelegd op de geldelij ke bijdrage, maar natuurlijk kunnen mensen ook op andere manieren betrokken zijn bij de parochie. Het is niet zo, dat wie het meest betaalt, een plaats krijgt." De Wassenaarse kerken zitten te springen om uitbreiding. De Dorpskerk heeft al geruime tijd een stuk grond op het oog dat grenst aan de huidige begraaf plaats. Maar zelfs na uitbreiding zullen de kerkhoven alleen toe gankelijk zijn voor 'meelevende' leden van de kerkgemeente. Niet-kerkgaande en niet-meele- vende Wassenaars worden op de Persijnhof in Kerkehout ter aarde besteld. Naar nu bekend is geworden is donderdag, een week na zijn 66ste verjaardag, de Hilversumse musicus Wim Overgaauw overleden. Hij leed al lang aan een ernstige ziekte. Overgaauw wordt door kenners beschouwd als een van 's werelds beste jazz-gitaristen. Wim Overgaauw begon zijn loopbaan in de groep van slagwerker Nick Vollebregt, met wie hij kort na de oorlog voor Amerikaanse legereenhe den speelde. Later volgden engagementen in groepen van Wessel Ilcken en Pim Jacobs en vele eigen formaties. Hij werkte met vele Amerikaanse grootheden als Lee Konitz, Cannonball Adderley, Sam Jones, Jim Raney en Warne Marsh. Over gaauw was als docent verbonden aan het Hilver- sums Conservatorium. Vorige maand verscheen zijn studieboek The European Jazz Guitar. Pagina 15: Overgaauw: talent en inspirator. Cor Boonstra, nu nog vice-pre sident van Philips, zal Jan Tim mer per 1 oktober van het vol gend jaar opvolgen als topman van het Eindhovense concern. Het nieuws komt totaal onver wacht, omdat Timmer vorige week donderdag nog zei dat zijn vertrek „absoluut niet aan de orde is". Timmer (62) die in 1990 top man van Philips werd, heeft het bedrijf grondig gereorganiseerd. Hij schrapte onder de naam operatie Centurion 40.000 van de bijna 300.000 banen, en wordt algemeen gezien als red- den haag rudolf kleun „Hierna worden we allemaal goed dronken", verzucht een van de leden van de familie Van der Valk als ze de zaal in het Haagse paleis van justitie binnenloopt. Een klein uur la ter stapt het gezelschap aange slagen, stilletjes door het cor don van journalisten naar bui ten. Rechtbankpresident L. Verheij heeft uitspraak gedaan. Gevangenisstraffen van twintig maanden voor de hoofdver dachten. Er lijkt alle reden om inderdaad de fles aan te spre ken. Hoewel niemand van de fa milie later iets wil zeggen, spreken de zuchten op de pu blieke tribune boekdelen als de president de motivatie voor zijn vonnis voorleest. Wat hem betreft is officier van justitie Van Verschuer met haar stra feis twee weken geleden te be scheiden geweest. Zwart wer ken, het ontduiken van pre mies en belastingen via vals heid in geschrifte en fraude waren jarenlang vast onder deel van de werkwijze van het Van der Valk-concern. De be dragen die ermee zijn gemoeid zijn niet te achterhalen. De rechter kent wel het schik- Arie van der Valk verlaat de rechtbank in Den Haag. Hij onderging zijn straf ogenschijnlijk stoïcijns. foto anp kingsbedrag dat met de belas ting is overeengekomen, 213 miljoen gulden. Reden voor hem om te spre ken van een grote fraudezaak. Daarbij passen straffen van drie en half jaar. Maar dat is ook voor rechter Verheij te veel. De Van der Valken heb ben inmiddels aangegeven dat zij met de fiscus in het reine willen komen. Mede om die reden komt hij tot straffen van 30 maanden, waarvan tien Voorwaardelijk voor Ben, Lu cas, Gert-Jan en Arie, en een boete van een half miljoen gul den elk, zijnde het wettelijk maximum. Hun echtgenotes ontlopen een gevangenisstraf. Marion, Elfriede en Helen krij gen 180 tot 240 uur dienstver lening. Direct na de uitspraak spoedt de schare familieleden zich naar buiten. Onder hen ook Gerrit, de broer van Arie. Hij arriveerde eerder in het ge zelschap van huisvriend Rinus Michels en zijn schoonzoon Joep van den Nieuwenhuizen, topman van het Begemann- concern, ooit bekend als 'de bedrijvendokter'. Alleen Arie van der Valk blijft ogenschijn lijk stoïcijns. Hij blijft zelfs nog even hangen in de gangen van het paleis van justitie en wis selt grappen uit met omstan ders. Vragen over de rechts zaak deren hem niet. Hij hoort ze gewoon niet, blijft stil of praat verder over koetjes en kalfjes. Bij zijn vertrek wordt hij aan geschoten door een fotograaf. Arie reageert erop door te vra gen of hij nu eens een foto mag maken. Weer lachend geeft hij de camera terug. ,Ach Arie, een dag niet gelachen is een verloren dag." „Zo is het", zijn de laatste woorden van Arie van der Valk op de trap pen van het paleis van justitie. Pagina 3: Van der Valk valt niet om als top moet gaan zit ten. NR. 40947 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1.85 Nederlaag tegen 4\ ^9 Sparta past in fj if leerproces van PSV Staking leidt tot lange files Voor het eerst is vandaag door de stalcingen in Frankrijk ook de elektriciteit uitgevallen. De hele stad Aries in het zuiden van het land bleef daardoor tot het aanbreken van de dag in het donker gehuld. Rond de hoofdstad Parijs leidde de staking bij het openbaar vervoer opnieuw tot honderden kilometers file op toegangswegen. Gisteren werd het filerecord op 560 kilometer gebracht. HET WOORD IS AAN Daar ben ik vannacht mooi jarig mee. Vv r wolkenvelden - elfde actiedag met uitbreidende stakingen en nieuwe demon straties. Zo blijven in heel Frankrijk ook talloze scholen gesloten, terwijl de werkonder brekingen bij de post, douane en telecommunicatiebedrijven voortduren. Gisteren werden voor het eerst ook ziekenhuizen getroffen. De bonden riepen op tot stakingen in de particuliere De bonden riepen de werkne mers in het bankwezen op het werk vanaf volgende week dins dag neer te leggen. In sommige fabrieken van autoproducent Renault staakt het personeel eveneens. Vrachtwagenchauf feurs doen aan de protesten mee met langzaam aan acties. Praktisch het hele treinverkeer lag vanmorgen lam. De PTT zal vanaf vandaag voorlopig geen post naar Frank rijk sturen. De posterijen vrezen dat in de uitwisselcentra in Lille en Parijs niet voldoende perso neel voorhanden is om Neder landse post te verwerken. Door de stakingen in Frankrijk is de opslagcapaciteit van de Franse uitwisselcentra ook al bijna vol ledig benut. •r/.2- -«7-r 30% 40% 20% 10% VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Consument Cultuur 15 Economie8 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving10 Randstad 12 Regio9,10,11,13 RTV/programma's7 Schrijvende lezers16 Sport17 Strips Uitgaan 14 eindhoven anpder van het bedrijf. Hij richtte vooral zijn aandacht op de klantvriendelijkheid van het Philips-personeel. Ook stelde hij het nodige in het werk om een eind te maken aan de interne bureaucratie. Timmer zal plaats sarissen als gewoon lid. De Fries Boonstra (57), voor malig topman van het Ameri kaanse voedingsconcern Sara Lee, gold al langere tijd als de gedoodverfde opvolger van Timmer. Hij wordt omschreven als een keiharde zakenman van het type Timmer die niet wak ker ligt van moeilijke beslissin gen. De keuze voor Boonstra komt niet als een verrassing. Timmer zelf haalde Boonstra in '94 binnen. Enkele maanden na zijn be noeming in de Raad van be stuur kreeg Boonstra afgelopen voorjaar de Lichtdivisie onder zich. Timmer wees er toen met nadruk op dat Boonstra een strategisch cruciale taak kreeg: het opbouwen van Philips grootste groeimarkt, Azië. Pagina 2: 'Orkaan Gilbert' blijft zwijgzaam. Vandaag een kortingsbon voor de dansvoorstelling 'Glottisdans' in het LAKthea- ter in Leiden. EUROPACUP OP TV 19.00-21 25 Ned 3 UEFA-Cup voetbal: Werder Bremen-PSV, rechtstreeks. Het Belgische fastfoodconcern Quick Restaurants gaat uitbrei den in Nederland, i Iet con< ern ziet in ons land voldoende ruimte voor een tweede ham burgerketen naast marktleider McDonalds. De opening van het het Quick-filiaal in Eindho ven, twee weken geleden, vorm de de eerste aanzet. Begin vol gend jaar zijn Breda en Tilburg aan de beurt. Met ongeveer 126 filialen is McDonalds in Nederland de ab solute marktleider. Burger King, dat eveneens wil groeien, telt slechts acht restaurants. De do minantie van McDonalds in Ne derland vormt voor Quick-di- recteur Ecman geen beletsel. „In Frankrijk hebben wij bewe zen dat er wel degelijk plaats is voor een lokale keten naast zo'n mastodont." Quick Restaurants, in 1971 begonnen in België, telt inmid dels 266 restaurants, waarvan 179 in Frankrijk, 84 in België en drie in Luxemburg. Bij elkaar zijn er binnen de onderneming 10.000 mensen werkzaam. Vo rig jaar behaalde Quick een winst van 28,5 miljoen gulden op een omzet van 1,25 miljard. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus r I Noam: i proefabonnement. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, leklsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.23C0VB leiden OF BEL071-5 128030 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1