Een priester is toch maar je ware Katwijk krijgt volle laag uitbreiding Schiphol Schrijvende Lezers Grote Beer geen zondebok Wie betaalt de reis van De Goede naar Marokko? Brandstapels Fractievoorzitter Hillebrand ruikt geld Noem Europese mun Monar en geen Euro Geloven in God Petje af voor familie Van der Valk DINSDAG 5 DECEMBER 1995 969 chef adriaan brandenburg, 071 -53 Sedert de start ken ik het buitengewoon plezierige eetcafé De Grote Beer als een trefpunt voor Leidse autochtonen en al lochtonen en intelligentsia. Nimmer heb ik bespeurd dat in dit fraaie etablissement zaken voorvallen, die niet in andere orden telijke etablissementen voorvallen. De leiding berust in zeer kundige handen, zowel artistisch als culinair. Ik hoop dan ook dat dit (eet)café niet de zondebok wordt van alle onprettigheden die zich in een wijk voordoen. Te gemakke lijk legt het 'wijkcomité' verband tussen zaken waar geen ver band tussen bestaat. Amper veertien dagen nadat het Leidsch dagblad voor het eerst melding maakte van het feit dat wethouder De Goede voorne mens was naar Marokko af te reizen, lees ik in diezelfde krant dat die voornemens al in daden zijn omgezet. De wethouder is zelfs al weer terug. Anders dan bijvoorbeeld het beantwoorden van brieven door wethou ders van ingezetenen van Leiden, is hier de vaart er wel ingezet. De wethouder die met een delegatie van minimaal tien personen naar Marokko afreisde, ging op uitnodiging van Agadir, een instelling die zich bezig houdt met Marokaanse probleemjongeren. Als je personen uitnodigt, neem je meestal de kosten voor je rekening. Nu dacht ik te weten dat Agadir weinig finan ciële armslag had en dat deze instelling ge subsidieerd werd door de gemeente door middel van gemeentegelden. Is dit niet het geval (het Leidsch dagblad geeft hier geen uitsluitsel over) blijven er twee mogelijkhe den over. Ofwel de personen die meereizen bekostigen zelf de reis en wat daarbij komt, ofwel het wordt van gemeenschapsgelden (lees de burgerij) betaald. Dat laatste lijkt mij ook niet reëel, want een stad als Leiden die met zijn belastingheffingen tot één van de duurste van Nederland gerekend mag worden, kan dit tegenover zijn inwoners natuurlijk niet maken. Verder lees ik dat zowel de wethouder als de delegatie veel opgestoken hebben van de reis, die onder meer bedoeld was om meer inzicht te verkrijgen in de cultuur en de problemen van de Marokkaanse jongeren. Mij ontgaat dit alles. De Westerse cultuur is zoveel anders als de Noordafrikaan se en ben je dan als jongere geboren in deze Wes terse cultuur en wil je hier ook opgroeien dan zal je hier moeten integreren en de ei sen van deze samenleving je eigen moeten maken. Mevr. Van Putten, Leiden. Het schijnt zo te zijn dat krante schrijvers die krantelezers niet welgevallig zijn verschillend be oordeeld worden vanwege de redactie: quod licet jovi non li cet bovi. Als de eersten over de schreef gaan in de ogen van de laatsten, dan hangt het er maar helemaal van af: zijn de kwalijke opmerkingen geplaatst in een hoofdartikel, of treft men hen aan in een column, dat maakt verschil. De grenzen van wel- voegelijkheid liggen voor een column weer anders dan voor een literaire bijdrage. Een co lumnist met literaire kwaliteit kan daar handig gebruik van maken. Wordt hem de grond onder de voeten te heet, kan hij uitwijken naar het literaire do mein, waar hij onbereikbaar is voor een serieuze tegenaanval. Toch is hij daar niet helemaal gevrijwaard van de plicht zijn verhaal waarheidsgetrouw te doen, de plicht die een verslag gever kwetsbaar maakt. In de column van 18 novem ber wijst de schrijver Maarten 't Hart naar zijn vakbroeder W.G. van de Hulst. 'Niet ik, maar hij!' schijnt hij te roepen tegen zijn verbolgen belagers. Hij zegt werkelijk: 'En het enige kinder boek dat wij in huis hadden was 'Willem Wijcherts' van W.G. van de Hulst, waarin omstandig wordt verhaald hoe ketters ver brand, gespietst, gesmoord en verzopen worden. Het is toch niet verwonderlijk dat ik, gege ven zo'n jeugd, 'm nog altijd knijp voor de roomsen.' Ik heb het boek gelezen toen ik negen jaar was, lang geleden dus, maar ik herinner mij nog heel goed de volgende passage, de enige die een glimp iaat zien van de doorsnee roomse gelovi ge:,,'Schele Ebben' was in Alk maar algemeen gehaat, alleen enkele 'zeer vrome zonen en dochteren der alleen-zaligma kende Roomsche kerke', die Eb- bens laagheden Gode welgeval lig noemden, ontzagen hem min of meer." Dus Schele Eb ben werd ook door het gros van de roomsen met de nek aange keken. De Inquisitie was een Spaanse inquisitie die het moest hebben van enkele fana tici. Althans zo wordt het voor gesteld door Van de Hulst in zijn hoek voor de jeugd. En zo heb ik het ook altijd begrepen, en later- overwogen dat het aar dige in de Nederlandse verhou dingen juist was dat men geen vrees had voor des buurmans brandstapel en daarom niet on derworpen was aan de neiging om hem een slag voor te zijn. Het is literatuur wat wij in de column lezen, en af en toe jen nen, okay, maar laten wij overi gens wel bij de les blijven. Reactie op artikel 'Zelfstandig heid kleine gemeenten onder geschikt', da 29 november jl. In uw artikel over de algeme ne beschouwingen in de Leid se gemeenteraad van afgelo pen week lees ik, dat fractie voorzitter Hillebrand van de PvdA van mening is, dat Voor schoten, Oegstgeest, Zoeter- woude, Leiderdorp, Rijnsburg en Warmond zo snel mogelijk dienen te worden samenge voegd bij Leiden. "Het zal de burgers een worst zijn hoe de overheid functioneert, als zij maar functioneert", aldus Hil lebrand. Ik wil de heer Hillebrand er echter op wijzen, dat die bur gers uit de omliggende ge meenten, die het artikel over gemeentelijke belastingen uit de Consumentengids van au gustus 1995 hebben gelezen, of alsnog gaan lezen, er enigszins anders over denken dan hij. In dat artikel kunnen we lezen, dat b.v. de onroerend-zaakbe- lasting voor huizen tot 150.000,- in Leiden twee maal zo hoog is als in Leider dorp en zelfs drie maal zo hoog als in Voorschoten. In de andere gemeenten zal de situatie niet veel verschillen van die in Leiderdorp en Voor schoten. Voor duurdere huizen zullen de tarieven eerder nog ongunstiger uitvallen dan gun stiger. Samenvoeging bij Lei den zou èn voor huiseigenaren èn voor huurders zeer ernstige financiële gevolgen hebben. Voor de heer Hillebrand vertel ik natuurlijk niets nieuws. Het komt hem waarschijnlijk beter uit, het financiële aspect niet ruchtbaar te maken, omdat hij wellicht heel veel geld ruikt, waarmee de Leidse inkomsten kunnen worden gespekt. Ik hoop, dat mijn schrijven voor de bestuurders uit de regioge meenten voldoende waarschu wing bevat, zodat de bedoelin gen van sommige Leidse raadslieden scherp in de gaten zullen worden gehouden. J. de Groot, Leiderdorp. De naam voor de komende Europese munt dreigt 'Euro' te w den. Dat is enerzijds uitermate onhandig omdat 'Euro' al in t samenstellingen met allerlei begrippen is belast. En anderz ongewenst omdat het een woord is dat in verschillende Euro se talen heel verschillend wordt uitgesproken. Euro in het derlands, Joero in het Engels, Oiro in het Duits. Het bezwaar van de uitspraak kleeft evenzeer aan de na Ecu (Ikjoe, Ekoe). Dit bezwaar geldt bijvoorbeeld niet voor Amerikaanse verbastering van ons woord 'daalder', de dollar, lerlei voorstellen zijn al gedaan, waarvan de meeste teruggrij] op oude benamingen van munten. Omdat die allemaal i beetje partijdigheid voor het ene of het andere land uitstra struikelen die over het nu eenmaal bestaande kinderachtige tionalisme van de 'achtergestelden'. We moeten er dus i nieuwe naam voor verzinnen. Een nieuw woord, niet zwaar last met het verleden. Mijn voorstel sluit enigszins aan bij het Engelse woord 'r ney' en het Franse 'monnaie' en heeft de voordelen dat het i min of meer uniforme uitspraak heeft in verschillende talen niet is belast met het verleden. Het voorstel is: Monar, met symbool M. Dr. R. Muijlw Oegstge Met stomme verbazing hebben we gelezen dat staatssecretaris Meyling van Defensie zich gaat inzetten voor de verplaatsing van de vliegbasis Geilenkirchen. De van hieruit opererende AWACS-toestellen van de NATO zorgen voor grote overlast in de gemeenten Brunssum en On- derbanken. Deze staatssecretaris maakt deel uit van een kabinet dat be sloten heeft tot uitbreiding van Schiphol. Gevolg van deze uit breiding is dat honderdduizen den mensen in de Randstad worden blootgesteld aan geluid- overlast, om maar te zwijgen van de gezondheidseffecten, het broeikaseffect, de aantasting van de ozonlaag, etcetera. Na het jaar 2003 zal 70 procent van het vliegverkeer worden afge werkt via de Kaagbaan en de nieuwe 5e Parallelle baan. Milieudefensie Katwijk infor meerde bij de Vereniging Milieudefensie in Amsterdam of dat nog gevolgen voor Katwijk had. Katwijk, nog niet 'gezegend' met het Veronica-virus zoals Scheveningen en Zandvoort, is een badplaats waar het nog re delijk goed toeven is en een plaats die tot ver over de gren zen bekend staat als een rustige familiebadplaats. Uitgerekend dit Katwijk zal 'de volle laag van de uitbreiding van Schiphol over zich heen krijgen. Het ligt namelijk precies in de landings route en valt binnen de zogehe ten 26LAeq-zone, wat inhoudt dat in de toekomst de ramen 's nachts niet meer open kunnen en dat alle slaapkamers van iso latie moeten worden voorzien. Zo'n acht weken geleden vroegen wij aan het gemeente bestuur van Katwijk waarom zij in het Samenwerkingsverband Duin- en Bollenstreek, waarvan Katwijk deel uitmaakt, niets had ondernomen tegen de Planolo gische Kern Beslissing en niet gereageerd heeft op de Integra le- en de Aanvullende Milieu Ef fect Rapportages en waarom ze de inwonders niet op de hoogte hebben gebracht van wat hen te Ik heb tot nu toe twee dagen van het Van der Valk-proces meegemaakt als aandachtig toeschouwer, zowel met de menselijke als de zakelijke ge dachte in het Paleis van Justitie in Den Haag. De rechtbank bestaat uit ze ven personen, nl. drie dames en vier heren, welke naar mijn me ning de meeste tijd zitten te soezen op hun plaats als de voorzitter van de rechtbank, de heer Verhey, de tenlastelegging voorleest en behandelt tegen de familie Van der Valk. Natuurlijk zijn er dingen ge beurd waarvoor de familie Van der Valk tot de orde moet wor den geroepen, anders had de fa milie hiervoor niet voor de rechtbank moeten verschijnen. Maar volgens mij worden er dingen behandeld die niet rele vant zijn voor deze zaak. Ik geef u een paar voorbeelden: Het wordt de familie Van der Valk mijns inziens door de rechtbank verweten dat zij hun kinderen in hun eigen familie bedrijf opvoeden. Volgens de voorzitter van de rechtbank is de familieband sociaal gezien te bekrompen per gezin, omdat de kinderen te weinig contacten naar buiten hebben, waarna na deze opmerking veel geroeze moes op de tribune waar te ne men was. Aan een ieder van de familie die terecht staat is gevraagd of zij, indien zij opnieuw hun le Naar aanleiding van de lumn van Maarten 't Hart 11 november over de mo op Rabin, die in opdra van God gepleegd zou zijr waarbij hij zegt, dat je i beter maar niet in God geloven. Maarten 't Hart heeft ti nog wel zoveel verstand, hij kan begrijpen dat de die de mensen voor hun 1 retje willen spannen, niet zelfde is als de Eeuwige! verbaast me steeds weer, mensen die zeggen niet God te geloven, zoveel wc den aan hem vuil mal Zouden zij ons van hun gc willen overtuigen? Dat I nooit! Tal van plaatsen komen in aanmerking voor slaapkamer-isolatie. wachten staat als de uitbreiding van Schiphol doorgaat. Het ant woord op onze brief moet nog komen. Wat ons als Milieudefensie Katwijk verontrust is: dat het kabinet duidelijk met twee ma ten meet en dat de gemeente besturen van het Samenwer kingsverband Duin- en Bollen streek niets hebben onderno men om ons te behoeden voor de enorme geluidsoverlast die ons te wachten staat. Inmiddels is het tijdstip om bezwaar te maken tegen het Voorlopige Aanwijzingsbesluit verstreken. Door het achterhouden van de ze gegevens hebben de inwo ners geen gebruik kunnen ma ken van dit democratisch recht. Is dit gewoon gemeentelijk ge klungel of heeft de Schiphol- lobby tot in de gemeentehuizen zijn werk gedaan? Binnenkort wordt de uitbrei ding van Schiphol in de Eerste Kamer behandeld. Hopenlijkzal men daar minder oog hebben voor de economische- en meer voor de ecologische aspecten. Want die zijn in het Tweede Ka mer-debat behoorlijk onderge sneeuwd. O.i. dient er een Brede Maat schappelijke Discussie te ko men over hoe wij met dit land en de Randstad in het bijzonder verder willen. Niet de vraag wat de aandeelhouders van Schip hol willen zou centraal moeten staan, maar of wij met z'n allen wel willen dat deze provincies worden omgebouwd tot één grote aanlegsteiger, spoorbaan, autoweg, landingsbaan en wol kenkrabber. Maar misschien kunnen we beginnen met een ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER correctief referendum. L. Mieras, Milieudefensie Katwijk. NB: binnen het Samenwer kingsverband D&B komen in aanmerking voor slaapkamer isolatie de plaatsen: Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, War mond, Sassenheim, Voorhout, het zuidelijk deel van Lisse en Noordwijk Binnen. Verontwaardig over Bakker Met verontwaardiging las het Leidsch Dagblad van z dag 18 november het artike de heer Theo Bakker met tel 'Onze kloten redden', licht is de inhoud van dit a aan uw aandacht ontsi Hierin steekt namelijk godslasterlijke ondertoon zou het zeer op prijs stellei ook bij het plaatsen van ai len rekening wordt gehoi met de geloofsovertuiging de lezers. Door een derj stukje wordt een groot aant zers gekrenkt in hun geloo krant is tenslotte bedoeld nieuws te brengen en me ongeloofsgevoelens van i sen is er niets nieuws ondi zon. Het nut van dit artil mij niet duidelijk gewoi Nogmaals verzoek ik u vrie lijk om goede notie te ne van de te plaatsen artikeler is toch niet de bedoeling een deel van uw lezers v gediscrimineerd? ven zouden beginnen, weer in de horeca zouden gaan. Zijn deze dingen relevant voor de rechtszaak, waar liggen de grenzen? Dit zijn zomaar een paar citaten die behandeld zijn tijdens de eerste dagen van het door de media opgefokte pro ces. Op de tribune kreeg ik het ge voel dat, als ik de familie Van der Valk niet zou kennen, hier een asociale familie terecht staat, die gezien voorgenoemde voorbeelden per gezin een soci aal werker toegewezen krijgt. Laten we vooral niet vergeten dat de familie Van der Valk za kelijk en niet privé voor de rechtbank staat, dames en he ren van de gerechtelijke macht! Ik wens de familie Van der Valk veel succes toe tijdens de komende dagen in deze rechts zaak, en als ik langs het eerst opgerichte restaurant van het concern in Voorschoten rij op weg naar de derde dag van het proces, en zie dat het restaurant weer vol zit met allerlei soorten mensen van oud naar jong, dan neem ik mijn petje af voor ie dereen van de familie Van der Valk en personeel van het con cern, want zonder hun grote in zet valt dit concern als een kaar tenhuis in elkaar! Van redactiewege ingekort) Ze weten dat ik landelijk voorzitter ben van de VPW, beroepsvereniging van de katholieke pas tores. Ik vertoef in Frankrijk in een klooster van carmelitessen. Er is daar op dat moment een door de zusters georganiseerde bijeenkomst van Franse, Duitse en Braziliaanse priesters. De zus ters vragen of ik mee wil doen. Het gaat over esprit du clergé: spiritualiteit van de priesterkas te. Mijn oren tuiten. Ik hoor verhalen over de sporadische jonge priesters. Door de negatieve of de natuurlijke uitval als dat beter klinkt, is er on der hen een hoog percentage met een ge- zagstrauma ten aanzien van hun eigen vader. Het zijn eigenwijze, dikwijls talentvolle jongens, voor wie het priesterschap en vooral de liturgie en de preek allereerst iets artistieks inhouden. Als het gaat over de sociale dimensie van de kerk zijn ze niet thuis. Ze kunnen slecht met mensen omgaan, tenzij deze mensen zich echt aan hen onderwerpen. Want elke verhouding vertalen ze tot een dans om de macht. Ze zijn zeldzaam en dus zeer gezocht. Men is zuinig op hen. Ze zijn de toekomst van de kerk. Men vergaapt zich aan hun voorkomen, hun gemakkelijke omgang, hun mooie gebaren en kunstzinnige preken. Kerkbe sturen en werkgroepen worden er daarentegen gek van, lopen weg. Want ze kunnen niet samen werken, alleen maar dirigeren. Dit verhaal komt van de Franse delegatie. De Duitsers en Brazilianen vallen bij vanuit een ster ke herkenning van de eigen situatie. Ik word gevraagd te vertellen over Nederland. Ik spreek over de convicten. Over de voorkeur van de meeste parochies om een priester te krij gen, liever dan een pastorale werker en zeker lie ver dan een pastorale werkster. Niet omdat ze een werkster minder vinden dan een werker, maar een werker oogt tenminste nog iets meer priesterlijk bij bedieningen en dergelijke. Ik spreek over het beleid in de meeste bisdommen om pasgewijden nog niet de eindverantwoorde lijkheid voor de parochie toe te vertrouwen. Ze moeten eerst vijf jaar onder supervisie rijpen tot volwas sen mannen die hun zware taak aankunnen. Maar wie heeft dan ondertussen de lei ding! In uitzonderingsgeval len komen ze bij een ervaren priester. In de meeste geval len wordt er wel een paro chieleider op papier aange steld, de deken bijvoorbeeld, maar deze deservitor is ver weg. De pastorale werker die in feite de opdracht heeft om de jonge collega in te werken komt in een onmogelijke situ atie. Want zijn jonge vriend straalt aan het altaar en wordt toch door de parochie gezien als de echte. Als er moeilijk heden komen omdat de jonge vriend toch nog niet geleerd heeft wat zijn plaats is, hoe met mensen om te gaan, trekt de pastorale werker en ook het kerkbestuur aan het kortste eind. En de deservitor, dat is de priester die de eind verantwoordelijkheid heeft? Ook hem is goed bijgebracht dat we zuinig moeten zijn op onze zeldzame bloemen. Hij ontwijkt de moeilijkheden. De pastorale werker verdwijnt uit het beeld na dat eerst getracht is hem de schuld van de moei lijkheden in de schoenen te schuiven. De pasto rale werkers moeten de eerste vijf praktijkjaren trainingen en cursussen volgen en staan onder supervisie. Voor de jonge priester geldt in princi pe hetzelfde, maar in de praktijk zijn ze zeer ob scuur bij deze trainingen en supervisies. Ze heb ben altijd wel een huwelijk in te zegenen of een uitvaart. Ze worden ook geen lid van een be roepsvereniging. En wat doet het bisdom? Het bisdom voelt nattigheid, weet dat het zelf te weinig stringente en overtuigende leiding geeft. Het bisdom wacht af en bidt waarschijnlijk en hoopt dat alles goed zal aflopen, en weet niet wat ze ermee aan moet. Het bis dom grijpt bijna altijd pas in als het veel te laat is, als de beledi gingen haar zelf beginnen te ra ken. Het bisdom weet namelijk dat deze nieuwe collega's niet tot overleg bereid zijn, omdat ze zelfs niet aarzelend kunnen ver moeden dat ze het misschien niet helemaal bij het goede eind hadden. Het bisdom is ook bang want ze zullen zelfs de pers, radio en tv inschakelen om de spanning tot een climax te voeren. En daar heeft het bisdom geen wapen te gen. De bestuursstructuur is daarvoor te gelaagd. Maar ook omdat het boter op het hoofd heeft, want het heeft deze man nen opgeleid en een spirituali teit bijgebracht en ze gewijd. Men krijgt een koekje van eigen deeg. Ik stop wat aarzelend met mijn verhaal want het is niet mis wat ik zeg. maar de Franse, Duitse en Braziliaan se priesters knikken en zeggen: we hadden het zelf gezegd kunnen hebben. Als beroepsvereniging roepen we al jaren om een goede omgangscode. Een priester hoort oog te hebben voor de positie van medewerkers, vrij willigers en de soms na jarenlange bezinning op gebouwde structuren. Maar in feite moet o zo vaak het geheel zich maar aan de nieuwe priester aanpassen. En de beginfout ligt al in de oplei ding. Onze kerk kent eigenlijk geen democr sche cultuur. En die .jongens in de convic worden opgeleid en spiritueel gevormd in autoritaire werkelijkheid, al wordt het nog lieflijk ingepakt. Maar dat is toch niet goed v hen! Ze zullen terechtkomen in een kerk v\ mensen op een andere manier met elkaar gaan. Het bisdom wil daar nog niet echt aan. valt me op dat ook die pastorale werker, die ook autoritair denkt en gezagsgetrouw is, grol waardering oogst bij de kerkelijk leiding dan collega's. Alsof die taal toch beter verstaan wo De pastorale werker daartegen die een level gemeenschap wil respecteren ziet vaak dat werkplek afgebroken wordt omdat hij totaal hankelijk is van de priesterlijke goedkeuring z der beroepsmogelijkheid. We hebben binnen VPW met ons bureau arbeidsverhoudingen heel wat brokstukken moeten opvangen. I denk ik aan mensen die buiten eigen schuld i de kant gezet zijn omdat de structuur niet dei De kerkleiding heeft alle schuld hiervan van z afgeschoven. Nu zien we iets nieuws gebeuren: zelfs enl malen achtereen de laatste weken. De jol priesters, de oogappels van de kerk vertonen wende, maar ook pathologische trekjes. Ze sti nu in hun hemd. Zou de kerk nu onderht gaan begrijpen dat het zo niet langer kan, jeugd geofferd wordt aan een eigenlijk fossi structuur? Je kunt het niet hard genoeg zegg want ook die jonge priesters zijn kinderen ons. En ons geduld is op. We zijn het meer zat. Waar blijft die dialoog die ons beloofd is? I viel me op dat die jonge carmelitessen, leve ver van de wereld zoals dat zo mooi heet, li goed begrepen waar we het over hadden. Henk van Breukei Landelijk voorzitter van de beroepsverenig voor katholieke pastoi Leid

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16