Nieuw winkelcentrum Langeraar inda-Linda 'Duizenden fietsers en voetgangers de dupe' Rijn Veenstreek Zorgen in Alkemade over nieuwe regelingen voor gehandicapten Alphen mist wijkagenten Niet sneller dan dertig kilometer in Zoeterwoude larksevveg gedeeltelijk dicht ISDAG 5 DECEMBER 1995 chef henny van egmond, 071-5356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -5356429 ■iiwkqqpEen 26-jarige Nieuwkoopse is gistermiddag met iar auto in de sloot gereden. Het ongeluk gebeurde op de jeuwveenseweg in Nieuwkoop. De vrouw verloor door onbe- :nde oorzaak de macht over het stuur, reed eerst tegen een 10m, waarna de auto in de sloot terechtkwam. Bovendien werd ik nog een gasleiding geraakt. De vrouw is met rugletsel over bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De brand eer en het energiebedrijf hebben de gasleiding gedicht. Het irkeer werd eerst stilgelegd en daarna via de parallelweg omge- id vanwege het ontploffingsgevaar. nelheidscontrole: 19 keer te hard ielofarendsveenDe politie van het district Rijn en Braassem :eft gistermiddag een snelheidscontrole gehouden op het esteinde in Roelofarendsveen. Er werden 143 automobilisten controleerd, van wie er 19 te hard reden. Zij krijgen een pro- s-verbaal in de bus. Op de weg mag maximaal 50 kilometer •r uur worden gereden. 'wee fietssters aangereden phen aan den run Twee fietssters zijn gisteren aangereden in rouw rijdt in sloot phen. Een 13-jarig meisje uit Alphen werd geschept toen zij de ins Bernhardlaan overstak. Ter hoogte van het Bospark ver ende de scholiere geen voorrang aan een 30-jarige Alphense itomobilist. Zij werd met beenletsel overgebracht naar het jnland Ziekenhuis in Leiderdorp. De automobilist bleek te jn ird te hebben gereden. Een 66-jarige Alphense kreeg geen lorrang van een 32-jarige Alphense automobilist op de rotonde in de Sacharovlaan. Zij werd aangereden en met hoofdletsel ergebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. ototentoonstelling Leidschenveen dschendam De Leidschendamse wethouder L. van Ewijk lent vrijdag 8 december een fototentoonstelling over Leids- enveen. Beroepsfotograaf A. Hogendorp heeft van de gemeen de opdracht gekregen in een periode van tien jaar tijd de ont- lckeling van de nieuwbouwlocatie Leidschenveen vast te leg- n. Hij is begonnen in mei 1995 en exposeert in deze tentoon- illing een selectie van zijn eerste foto's. Tot het jaar 2004 wordt ee keer per jaar een expositie gehouden, zodat iedereen ver- deringen in de wijk goed kan volgen. De tentoonstelling is van lecember tot en met 4 januari 1996 te zien in de hal van het adhuis in Leidschendam, Raadhuisplein 2. lieuwe opslagruimte voor Blesruiters )mpwuk« Als het aan het college van burgemeester en wethou- rs in Leidschendam ligt, krijgt ruitersportvereniging de Bles- iters uit Stompwijk maximaal 6.641 gulden subsidie. Voor dit drag mag de vereniging een nieuwe opslagruimte bouwen, n raadsvoorstel wordt binnenkort voorgelegd aan de leden n de commissie welzijn. Een impressie van een deel van het nieuw te bouwen winkelcentrum. Deze winkels komen direct naast parochiehuis Parola. Iets meer naar achteren op het Kerkpad verschijnt nog een groter blok winkels in dezelfde stijl. tekening pr Tussen het parochiehuis Parola en de Langeraarse Plas sen in Langeraar komt een winkelcentrum dat plaats biedt aan tien middenstanders. Negen winkeliers, die nu nog verspreid over het dorp zitten, vestigen zich er. Op de winkels worden twaalf appartementen gebouwd. Het is de bedoeling dat de bouw in juni volgend jaar begint. markt en het postagentschap dicht zouden gaan", vertelt Heijers. „Voor je het weet, zit je in een spiraal. Om te voorko men dat steeds meer voorzie ningen uit Langeraar verdwij nen en de inwoners elders hun boodschappen doen, is een plan gemaakt om de winkels te bundelen." langeraar marieta kroft Aanleiding om een plan op te stellen is volgens één van de ini tiatiefnemers K. Heijers van H.I.P. Interim- en Projectmana gement bv, de constatering dat steeds meer winkels dreigden te sluiten. „Even leek het er enkele jaren geleden op dat de super- Heijers wil nog geen namen noemen van winkeliers die naar het nieuwe winkelcentrum ver huizen. „De individuele koop overeenkomsten moeten nog worden getekend", legt hij uit. Er komt één detaillist van bui ten naar Langeraar: de drogist. Het totale winkeloppervlak in Langeraar blijft gelijk. Zodra een ondernemer verhuist, vervalt de winkelbestemming op het hui dige pand. Zo wordt voorkomen dat nieuwe detaillisten zich in het pand vestigen en concur rentie veroorzaken. Vier partners houden zich nu al twee jaar bezig met de cen trumontwikkeling van Lange raar, te weten de Ondernemers Vereniging Langeraar, H.I.P. In terim- en projectmanagement bv, Rabobank Ter Aar e.o. en het architectenbureau Dikken- berg en Bons uit Veenendaal. Aanvankelijk werd verwacht dat het centrum in 1996 al kon wor den geopend. De grondverwer ving heeft echter meer tijd ge kost dan was voorzien. Het is de bedoeling dat het plaatselijke bouw- en aanne mingsbedrijf Hartol het com plex bouwt. Voordat het zover is, moeten nog wel wat hobbels worden genomen, merkt Heij ers op. Het zal hem namelijk niet verbazen als er bezwaren worden ingediend. „We hebben bij de omwonenden niet alle neuzen in dezelfde richting kunnen krijgen", aldus de pro jectontwikkelaar. De gemeenteraad behandelt het plan op 14 december. Daar na kunnen bezwaren worden ingediend. „Afhankelijk van het feit of er bezwarenprocedures moeten worden gevoerd, kan medio juni of later met de bouw worden begonnen." De bouw neemt 15 maanden tot twee jaar in beslag. alphen aan den run alkemade gerard van der geest an Bohemen vrijwilliger '95 Zoeterwoudenaar W.K. van emen is gisteravond uitge- )en tot de vrijwilliger van j in zijn gemeente. Van Bo- hen werd voor die titel voor ragen door vier instellingen. de volkstuinenvereniging jl Raadwijk is hij voorzitter, k nauw betrokken bij het be- r en bestuur van het Mu ziekcentrum, is actief" in de Christus Dienaarkerk en geeft trommelles op de woon- en leefgemeenschap Swetterhage. Daarnaast is Van Bohemen ac tief geweest voor de drumfanfa re VIOS en de zomerpostzegels. In het gemeentehuis ontving hij gisteravond tijdens de vere nigingsavond een oorkonde met zijn titel. Alleenstaande en thuiswonende gehandicapten zijn niet best af met de nieuwe normen Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) zoals dc gemeente Alkemade die wil invoeren. Dat was gisteren de boodschap van woordvoerster Caste- lijn van het Platform Gehandicapten Beleid Alke made aan de commissie welzijn. Gehandicapten gaan er op verschillende punten flink op achter uit onder de nieuwe regeling. Met name de ver- voersvergoedingen zijn volgens Castelijn een bron van zorg. Status Niet alleen de bijdrage voor aangepast vervoer gaat achteruit, ook de status van de scootmobiel en de hoogte van de taxivergoeding zijn een pro bleem. De gehandicaptenorganisatie wil dat de scootmobiel wordt aangemerkt als een variant op de rolstoel, waardoor meer mensen voor het ap paraat in aanmerking zouden komen. Bij de vergoeding voor taxi's gaan thuiswonen de en alleenstaande gehandicapten er onder de nieuwe regeling flink op achteruit. Vroeger kreeg deze groep een even hoge voorziening als samen wonende gehandicapten. „Een taxi kost evenveel of je er nu als echtpaar gebruik van maakt of als alleenstaande", betoogde Castelijn. De commissie welzijn kwam gisteren niet tot ingrijpende wijzigingen in de gehandicapten- voorzieningen. monica wesseung De wijkagenten in Alphen aan den Rijn schitteren deze weken door afwezigheid. Twee agen ten zijn ziek. Eén is coördinator van de elf Alphense stadswach ten geworden. Alleen de wijk agent van Ridderveld noord zuid werkt nog volop. In het centrum en Ridderveld (Zeger- plas) is helemaal geen wijkagent (contactambtenaar) meer en de agent van Kerk en Zanen en de omgeving van het station werkt halve dagen. De 'gewone' agen ten proberen de taken van de wijkagenten over te nemen. Dat lukt niet helemaal. „Wijk agenten zijn bekend in hun buurt. Dat betekent dat mensen makkelijk met problemen naar hen toestappen. Een vreemde agent spreek je niet zomaar aan. En met relatief kleine moielijkheden loop je ook niet een-twee-drie een politiebureau binnen", aldus woordvoerder H. Schimmel. Bovendien blijven taken als het geven van voor lichting aan de schooljeugd (on der meer over het Halt-project) en het oplossen van buurtpro blemen zoals overlast van rond hangende jeugd, liggen. De vacature ontstaan door het vertrek van de wijkagent naar de stadswachten, wordt zo snel mogelijk opgevuld. „Maar voor de zieken kun je natuurlijk niemand anders aanstellen. Dat zou nou niet bepaald netjes zijn", aldus Schimmel. Dorpsraad vraagt meer subsidie De dorpsraad van Oud Ade heeft dc gemeente Alkemade om een extra subsidie van dui zend gulden gevraagd. De raad maakte in 1994 en 1995 extra kosten waardoor hij geldproble men kreeg. Met name de herin richting van de dorpskern en de protesten (tot aan de rechter) tegen de verlichting langs de Leidseweg drukken zwaar op het budget. De dorpsraad deed daarom een beroep op de commissie welzijn om de extra subsidie toe te kennen. De commissie het gemeentebestuur zich ruimhar- tig op te stellen. Zoeterwoude gaat baggeren zoeterwoude Waterschap Meer en Woude gaat komend voorjaar baggeren in de wijk Vogelweide. De bag ger zal worden afgevoerd naar een nog aan te leggen bagger depot aan het Molenpad. Op de plek van het depot heeft de ge meente in het verleden wel va ker baggerspecie opgeslagen. Het opnieuw aanleggen van het depot kost 100.000 gulden. Ge meente en waterschap betalen ieder de helft van de kosten. Gemeenten en waterschap pen hebben de afgelopen jaren bijna niet kunnen baggeren door de extreem strenge regels. Hierdoor was zelfs het baggeren van relatief schone sloten bijna onbetaalbaar. Nu dc regels sinds kort zijn versoepeld, komt het baggeren weer op gang. Het baggeren van de sloten in de wijk Vogelweide gebeurt voor de gemeente voor een koopje. Sinds begin dit jaar val len de watergangen in dit ge bied onder het waterschap, dat ook voor de kosten van het bag geren (56.000 gulden) moet op draaien. Het enige dat de ge meente moet doen, is zorgen voor een geschikt baggerdepot. Naast ae sloten in de Vogel weide heeft de gemeente nog meer vaarten op de nominatie staan om te worden uitgebag gerd. Dat zijn onder andere de sloot achter het gemeentehuis, de sloot langs net sportpark Haasbroek, de sloot aan de Bur gemeester Detmersweg en di verse sloten aan de Zonnegaar- de. Iphense kreeg In onrechte n uitkering jen aan den run n 47-jarige Alphense blijkt de afgelopen jaren de af- ling sociale zaken voor eer dan 200.000 gulden te bben opgelicht. De vrouw eeg ten onrechte een bij- indsuitkering en huursub- lie, doordat zij verzweeg zij samenwoonde met n 49-jarige vriend. Deze itste woonde officieel in iden en ontving daar een nvullende uitkering op zijn tomen. De twee verdach- zijn vorige week gearres- :rd en hebben een volledig kentenis afgelegd. Het eetal is inmiddels weer op je voeten gesteld. De ge- eente Alphen probeert het onrechte uitgekeerde ld terug te krijgen. zoeterwoude mum van dertig kilometer, blijft onaangeroerd. Op deze weg blijft een maximum van vijftig gelden. Omdat de Noordbuurt- seweg wordt gebruikt als door gaande route voor onder meer de streekbussen, is een verla ging van de snelheid hier niet wenselijk. In Zoeterwoude-Rijndijk wor den in '97 alle woonstraten her ingericht als 30 kilometer-ge- .bied. Hierbij worden niet alleen de wijken Goede Herder en Rijnegom aangepakt, maar ook de Laan de Goede Herder, de Antoniusstraat en de Rijnstraat. Door op grote schaal een maxi mum snelheid van dertig kilo meter in te voeren en af te dwingen hoopt de gemeente de veiligheid op straat aanzienlijk te verbeteren. De ervaring leert dat bij een lagere snelheid er minder aanrijdingen plaats vin den, terwijl het letsel bij een aanrijding aanzienlijk kleiner is. 1 Binnen twee jaar wordt de maximum-snelheid in bijna alle woori^traten van Zoeterwoude teruggebracht tot dertig kilome ter per uur. De lagere maxi mum-snelheid wordt afge dwongen door drempels en an dere obstakels aan te leggen. Uit een gemeentelijke inventarisa tie komt naar voren dat, een en kele uitzondering daar gelaten, alle woonstraten ingericht kun nen worden als 30 kilometer- gebied. In de afgelopen jaren zijn in middels al grote delen van Zoe terwoude-Dorp omgebouwd tot 30 kilorrieter-gebied. Al in de loop van volgend jaar moet daar de dorpskern bij komen. In 1997 kan ook de Zuidbuurt op de schop worden genomen. De Noordbuurtseweg, de laatste weg in het Dorp die op de no minatie stond voor een maxi- Ischendam heeft alle bezwa- tegen het instellen van een- tingsverkeer op een deel de Markseweg terzijde ge- iven. In de toekomst mogen imobilisten tijdens de och- ispits niet meer via deze in de richting van Leids- ïdam rijden. Tijdens de ïdspits geldt de maatregel mgekeerde richting. Het kan ter nog geruime tijd duren de maatregel van :ht wordt, omdat tegenstan- in beroep kunnen gaan te- deze beslissing, et het doorvoeren van de eeltelijke afsluiting legt de leente alle protesten naast neer. Tegen de afsluiting en zoveel bezwaarschriften ingediend, dat de commissie beroep en bezwaar er twee maanden geleden zelfs een aparte avond aan heeft gewijd. Er kwamen dertig bezwaar schriften binnen, waaronder een bezwaarschrift met vijfhon derd handtekeningen uit Stompwijk. De gemeente kiest voor af sluiting om de bewoners van Wilsveen tegemoet te komen. De Markseweg is te druk en an dere verkeerswerende maatre gelen zoals snelheidsbeperkin gen, verkeerssluisjes en fiets- suggestiestroken hebben onvol doende geholpen. Maar Stompwijkers zijn bang dat het sluipverkeer na de af sluiting kiest voor de Stomp- wijkseweg en de Dr. van Noort- straat. Het gemeentebestuur er kent dit gevaar, maar denkt dat lang niet alle automobilisten naar het dorp zullen uitwijken. De gemeente belooft het ver keersaanbod in Stompwijk sterk in de gaten te houden en zo no dig maatregelen te nemen. De gemeente Zoetermeer vindt dat ze straks te ver moe ten omrijden. Ze hebben te wei nig alternatieven om Leids chendam en Den Haag snel te bereiken. Leidschendam heeft hieraan geen boodschap. Bus sen en de A12 vormen een alter natief. Dat de rijksweg tijdens de spits vol files staat en men per bus soms moet overstap pen, doet daaraan niets af. Be paalde bedrijven, die verlies van inkomsten vrezen, kunnen straks een ontheffing krijgen om de weg toch te mogen berijden. Veerman Wout van Leersum van het pontje over het Paddegat met zijn hond: „Duizenden fietsers en wandelaars worden er de dupe van als de subsidie wordt stopgezet." roio henk bouwman Pontje wordt ook blusboot jacobswoude De brandweer van Jacobswoude wil het pontje over het Paddegat inzetten als blusvaartuig. Vol gens veerman W. van Leersum die zelf ook aan de vrijwillige brandweer is verbonden, kan hel pontje goed van pas komen bij branden aan boord van schepen of bij huizen die aan het water staan en waar de brandweer niet goed bij kan. Op het pontje kan een pomp wor den gezet die een vier keer zo'n grote capaciteit heeft als die op de rubberboot die nu wordt ge bruikt door de brandweer. Maar ook bij andere calami teiten kan het vaartuig goed dienst doen, zo heeft Van Leer- sum afgelopen jaar wel ervaren. „Ik heb een keer 's nachts een sloep van het meer gehaald, die dreef rond zonder brandstof. Ook heb ik eens iemand van de Avifauna-boot gehaald die on wel was geworden." „Als ze van de brandweer bel len met de boodschap 'er is iets aan de hand op het meer', dan hoef ik maar de sleutel te pak ken en weg ben ik", aldus Van l.eersum die in een schip vlakbij het pontje woont. De kosten van de technische aanpassin gen worden geraamd op onge veer 5000 gulden en komen voor rekening van de gemeente. Het advies van de brandweer gaat binnenkort naar de ge meenteraad van jacobswoude. 19.30 uur Nederland 1 Lekker lachen na het eten roelofarendsveen/woubrugge marieta kroft Veerman Wout van Leersum bindt de strijd aan met de provinciebestuurders die met ingang van 1998 de subsidie voor het pontje over het Paddegat willen stopzetten. Want niet alleen hij, maar 45.000 fietsers en wandelaar^ per jaar worden hiervan de dupe, meent de pontbaas. Sinds gisteren krijgt iedere ge bruiker van het voetveer de gelegenheid een protestformulier te tekenen. Tot nu toe wordt daar massaal gebruik van ge maakt. De stapel handtekeningen biedt hij volgend jaar aan aan het provincie bestuur. „Want één ding is zeker", zegt Van Leersum vastberaden. „Als ik het met minder moet doen, dan is het afgelopen. Dan stop ik ermee en ik verwacht niet dat ze makkelijk een ander kunnen vin den." Hij vertelt dat hij ruim 80 uur per week werkt en er beslist geen hoog sala ris aan overhoudt. „Hoeveel weet ik nog niet", zegt hij. „Je moet het eigenlijk per jaar zien. Want van de zomer had ik nog pech. De koppeling was kapot. Een schade had ik van tussen de zes- en ze venduizend gulden. Daar moet ik weer een paar maanden voor werken. Verder maak ik veel kosten voor bijvoorbeeld brandstof en verzekeringen." Sinds het voornemen van de provincie vorige week bekend werd, kreeg de 20: jarige pontbaas veel reacties van zijn klanten, overwegend recreanten, scho lieren en woon-/werkverkeer. „Reacties als: aan de ene kant willen ze me uit de auto hebben en aan de andere kant word ik door zoiets weer genoodzaakt in de auto te stappen." De pontbaas constateert zelf ook een tegenstrijdigheid. „De provincie wil de recreatie bevorderen. Dp deze manier wordt het juist weer afgebroken. Vooral in de zomer is het druk met fietsers. Er zijn tijden dal ik urenlang niet van het pontje afkom. Dat ik er zelfs moet eten, omdat er steeds een rij staat te wachten. Bovendien loopt hier een provinciale wandelroute. Die wandelaars moeten hier ook worden overgezet." Met veel enthousiasme begon Van leersum precies een jaar geleden aan zijn functie als pontbaas. Allerlei plan nen had hij om erbij te doen: hij wilde ijs verkopen en roeiboten verhuren. Ook wilde hij enkele honderden meters ver derop in drukke tijden een tweede pontje inzetten, speciaal voor de wande laars van de Wijde Aa-route. Verder was hij bezig aan het vernieuwen van zijn stuurhut. Zijn plannen staan nu echter op een zeer laag pitje. „Ik voel er niets voor om nu geld uit te geven", legt hij uit. „Eerst wil ik zekerheid over de toe komst." IX* provincie wil de jaarlijkse subsidie van 36.000 gulden stopzetten omdat de wegen waartussen het pontje vaart, niet van haar zijn. Ze vindt dat de gemeente daarom maar voor de subsidie moet op draaien. Het pontje vaart tussen Wou- brugge en Roelofarendsveen. Beide ge meenten lieten vorige week al weten dat het onmogelijk is om hiervoor nog meer dan de 12.000 gulden vrij te maken. Pro vinciale staten nemen volgend jaar een definitief besluit over de voortzetting van de subsidie voor het pontje over het Paddegat en zes anderen in Zuid-Hol land.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13