Leiden 'Zelfs geen gulden om de schuld af te lossen' Adviesraad: aangepaste woningen voor ouderen Leidenaars vergapen zich aan nieuwe tunnel BANDAG 4 DECEMBER 1995 henny van egmond, 071-5356414, piv -chef hans koenekoop, 071-5356429 Front 8WD-voorman Geert- sema is teleurgesteld in andere Leidse fracties: front tegen Meijer en Hoogeveen blijft uit. iurt: overleg ïïer inrichten Armoede in Leiden stijgt ïr ll joon 'wreekt' vader 3foENMet een ferme trap vernielde een 19-jarige Reeuwijker "ferdagnacht de deur van het politiebureau aan de Langeg- 'f*ht. De jongen was boos omdat zijn vader even daarvoor de ri\litie naar het bureau was gebracht wegens rijden onder in- Toen de taxi voorreed om de Reeuwijkers naar huis te jVngen kon de zoon zich niet meer beheersen. Hij schopte de ;rlir kapot en belandde alsnog in de cel. Zijn vader heeft aange- erden de schade te vergoeden, dl gooit ruiten in epü! Een 44-jarige zwerver heeft zaterdagmiddag met een tejen een paar ruiten van het universiteitsgebouw aan de Cleve- igsplaats ingeslagen, uit woede dat hij geen goedkoop kopje rfie kon krijgen. Vroeger konden sommige zwervers voor twee inlartjes koffie halen aan de Cleveringsplaats, maar omdat zij s Jn rommel maakten is de universiteit daarmee gestopt. De lejedeuitbarsting kwam de zwerver duur te staan. Bij zijn aan- !eliding ontdekte de politie dat hij drie bankpasjes bij zich had, attmoedelijk afkomstig van winkeldiefstal, il 'jetser mishandeld :t |en_ï Een 30-jarige Leidenaar is zaterdagnacht op de Haarlem- Rjrstraat mishandeld door vier jongeren. De fietser reed tegen in over de Prinsessekade. Dat was kennelijk voor Vier jongeren aanleiding met hun autio de achtervolging op L fietser in te zetten. Hij werd klemgereden en in het gezicht 3Sichopt en geslagen. De daders - Leidenaren in de leeftijd van n lot 23 jaar - zijn een poosje later aangehouden. Het slachtof- nad kans gezien hun kenteken te noteren, 2 ,;SlNO 1895 Woensdag 4 December oils zeldzaamheid kan worden vermeld dat in de gemeente jee, met een bevolking van ruim 3200 zielen, sedert 18 No- iber jl. geen enkele geboorte werd aangegeven. )en 14den Dec. a.s. hoopt de heer P.T. Van den Berg, predi- t bij de Ned.-Herv. gemeente te Nieuwkoop, zijn gouden jtsjubilé te vieren. De 80-jarige grijsaard vervult zijne taak _imet nauwgezetheid en jeugdigen ijver. Vuurtje kost Leidenaar portemonnee met pasjes leiden Een 19-jarige Leidenaar is zater dagavond bij een geldautomaat op het Stationsplein in Leiden zijn portemonnee met honderd gulden, pasjes en kaarten kwijt- geraakt Kort nadat hij had gepind vroeg een onbekende man hem een vuurtje. Even later ontdekte hij, dat zijn portemonnee ver dwenen was. Van de vermoede lijke dief ontbreekt tot nu toe elk spoor. Vakantiehuisje in Vlietpark door brand verwoest leiden Een vakantiehuisje in het Vlietpark aan de Vlietweg in Leiden is zaterdagmid dag door brand volledig verwoest. De eigenaar, een 46-jarige Hagenaar, had zijn soldeerapparaat bran dend in het huisje laten staan toen hij even naar de auto liep. Bij zijn terugkeer stond het huisje in brand. Pogingen ont het vuur met slootwater te blussen lie pen op niets uit. De brandweer kwam eraan te pas, maar ook die kon het huis niet meer redden. De Gemeentelijke Kredietbank in Leiden moet steeds va ker mensen de deur wijzen die om schuldsanering vra gen. Directeur J. Siebols zegt, dat steeds meer mensen niet in staat zijn hun schuld terug te betalen. Dat komt omdat zij nog geen gulden van hun inkomen kunnen missen. ,,In dat geval", aldus de bankdirecteur, „mogen wij ze niet helpen. De regel is dat ze minstens een gulden per maand aan ons moeten aflossen." leiden caroline van overbeeke Kon de kredietbank in 1991 zo'n 38 procent van de schuldsane ring-aanvragen honoreren, vo rig jaar is dat percentage ge daald tot 29 procent. Bovendien is het aantal mensen dat bij de kredietbank aanklopt gestegen met 40 procent. In 1991 vroegen 389 mensen in Leiden om fi nanciële hulp, vorig jaar waren dat er al 545. Siebols: „De situa tie is ernstig." Volgens de directeur, tevens voorzitter van de landelijke Ver- uitleenbedrag zouden de nog geen duizend regelmatige gebruikers in plaats van een paar tientjes per kunstwerk honderden guldens moeten betalen. Toch zijn er tal van activiteiten waarbij je je kunt afvragen of de gemeente daaraan wel geld moet bijdragen. Kluck wil daarover praten, denkt zelfs dat er vijftien miljoen gulden mee te verdienen is. Zo'n discussie verdient alle aandacht en ruimte. Al was het alleen maar omdat het kan leiden tot lagere lasten voor de Leidse huishoudens. Smalende reacties op een poging zo'n discussie te beginnen zijn volkomen onterecht. eniging voor Volkskrediet, heb ben de toenemende financiële problemen vaak te maken met een plotseling verlies van in komsten. „Mensen die na korte diensttijd ontslagen worden bij voorbeeld, komen heel snel in de bijstand terecht. En dat ter wijl ze wel vastzitten aan hoge vaste lasten. Een andere kwets bare groep zijn WAO'ers die worden goedgekeurd, maar geen werk kunnen vinden. Ook zij vallen snel terug op bij standsniveau." „En deze mensen hebben wel hoge uitgaven zoals huurlasten omdat ze vroeger een normaal inkomen hadden. En even snel naar een goekopere woning ver huizen, is niet zo eenvoudig. Als deze mensen dan ook nog een persoonlijke lening hebben uit staan, worden de problemen wel erg groot." Volgens Siebols is de situatie niet alleen in loeiden ernstig. „De landelijke cijfers vertonen hetzelfde beeld. Van de 28.000 mensen die vorig jaar bij kre dietbanken aanklopten, hadden er 16.000 zelfs geen gulden per maand om de schulden af te betalen. Deze mensen zijn op zichzelf aangewezen. Ook de groep die bij de kredietbanken aanldopt, is gestegen met 44 procent." „Er zijn steeds meer mensen met minimum inkomens die na de betaling van de hoogstnood zakelijke uitgaven, zoals de boodschappen en de huur, he lemaal niets overhouden. Wij mogen hen niet helpen. Ik k&n ze niet eens helpen: want als ze hun schulden niet kunnen af lossen, houdt het tip. Sommi gen redden zich door aan te kloppen bij familie, anderen vinden een klein bijbaantje of doen hun auto weg. Maar er is ook groep die steeds dieper in de schulden terechtkomt." Volgens Siebols worden deze problemen wel onderkend door de overheid. „Er is een 'Armoe denota' verschenen. Bovendien zjjn er plannen om de herkeu ring van WAO'ers soepeler toe te passen bij degenen die ouder zijn dan 50 jaar. Deze groep is kwetsbaar. Maar er zijn ook ne gatieve ontwikkelingen: de plannen bijvoorbeeld om men sen met lage inkomens een ei gen bijdrage te laten betalen voor de huisarts. Nee, ik zie de problemen nog niet zo snel ver dwijncn." leiden herman joustra Bij nieuwbouw en bij het renoveren van woningen moet meer rekening worden gehou den met de wensen van oude ren. Meer huizen zouden voor deze groep moeten worden aangepast. Dat schrijft de Ad viesraad Ouderenbeleid Leiden aan het college van burgemees ter en wethouders. De Adviesraad reageert daar mee op de kabinetsplannen met betrekking tot de moderni sering van de ouderenzorg die begin september werden gepre senteerd. Een van de punten in die plannen was dat de huidige capaciteit van verpleeghuizen en bejaardenoorden blijft ge handhaafd, hoewel het kabinet toegeeft dat de huidige capaci teit niet voldoet aan de kwanti tatieve en kwalitatieve vraag van ouderen. Ouderen zijn daarom min of meer 'gedwon gen' langer thuis te blijven wo nen. Volgens de Adviesraad heeft dat ook gevolgen voor het oude renbeleid dat gemeenten in de toekomst moeten voeren. Hoe wel de raad wel constateert dat er nogal wat onduidelijkheid bestaat over de taken die ge meenten krijgen toebedeeld bij de uitwerking van de beleids plannen, stipt hij toch alvast een aantal knelpunten aan. Een daarvan is het aanpassen van woningen. „De overheid wil de meeste ouderen toch thuis houden", zegt secretaris F. van Dieren, in een toelichting op de brief. „Dan moet je daar op in springen met je woningaanbod. Je moet daarbij denken aan wo ningen zonder drempels. Of aan speciale toiletvoorzieningen. Of gelijkvloerse woningen." Maar dat alleen is niet voldoende meent de raad. Ook met de si tuering van huizen voor bejaar den dient rekening te worden gehouden. Woonwijken met een goede bereikbaarheid en met voorzieningen, winkels, openbaar vervoer en een me disch zorgcentrum zijn een ver eiste. De capaciteit van de verzor- gings- en verpleeghuizen in Lei den is vooralsnog voldoende volgens de raad. Zo komt er een verzorgingstehuis in het Noor derpark en wordt Zuydtwijck uitgebreid. Dat neemt echter niet weg dat de capaciteit in de regio Leiden onvoldoende is. De raad constateert in dat verband dat Leiden een spilfunctie heeft en vraagt zich af welke invloed de gemeente regionaal kan uit oefenen. SINO 1970 vrijdag 4 december 10) ooKreatief Sentrum in de Breestraat kan binnenkort beginnen graaien, tenminste: een klein gedeelte ervan. De werkgroepen ooenlandse Arbeiders, Mix (voor jongere homofielen) en Sis- ®°(voor integratie tussen hetero- en homofielen) zullen er het 4ct een onderkomen vinden. In prineipe mag straks iedereen ^Creatief Sentrum betreden, maar men mikt toch wel op een 4oiiaal publiek, dat tusssen de' 18 en 23 jaar oud moet zijn •90»ral niet jonger) en dat er voor moet zorgen dat het een acti- 4§ten en geen recreativiteitencentrum wordt. 'm ,40- ,90 «•de terrein jksherbarium aad rietveld tbewoners willen een vin- in de pap hebben bij de nen voor herinrichting van errein tussen Schelpenkade prenstraat, waar„nu nog het complex van het Rijksher- tm staat. De eigenaar, de Leiden, heeft DJjebouw niet meer nodig en 1 een koper. Het wijkcomité wil voorko- 14| dat een projectontwikke- )r bijvoorbeeld een flat van ^Qïrdiepingen neerzet. het aan het wijkcomité ligt .34 én er op de begane grond geilet terrein woningen vóór 'ssUssers gebouwd, daarbo- .75iivat kleinere appartemen ten blijft er op het binnenter- |oovat ruimte over voor open- isogroen. „En in de buurt is •®5fcns geuit, dat bij de herin- '96ng van het binnenterrein Ï2331 aantal huizen dat dit nu ^hiet heeft een achtertuin l'ooj'. zegt woordvoerder N. fse van het buurtcomité. (universiteit heeft, na mis- onderhandelingen met de ente en een aantal pro- een taxateur arm genomen om de van het terrein te bepa- Het terrein van het voormalige Rijksherbarium tussen de Schelpenkade en de Herenstraat. FOTO HENK BOUWMAN len. Een bod van de gemeente werd van de hand gewezen. ..De universiteit gaat voor de hoofd prijs", zegt een woordvoerder van de gemeente. Het oestuur van de universi teit wilde de bouwgrond aan de Schelpenkade wel overdoen aan de gemeente. Maar de prijs was de gemeente te hoog. „Zij wilde de grond onder de Infotheek, waar het Rijksherbarium nu ge vestigd is, erfpachtvrij hebben", zegt een woordvoerder van de gemeente. „Wij vonden dat de universiteit er een paar ton bij moest leggen. De universiteit vond op haar beurt dat wij op die grond meer konden verdie nen als we er meer zouden doen dan alleen maar huizen bouwen." De universiteit zal er nu met een projectontwikkelaar uit moeten komen. De gemeente is niet van plan haar vorige bod te herhalen. „Dat is van tafel." De buurt wil niet door bouwplan nen van projectontwikkelaars overvallen worden. „Dus zullen wij op korte ter mijn". zegt Jasperse, „ons pak ket van eisen aan de gemeente overhandigen. Dat gebeurt ver moedelijk nog voor de kerst." door: Henny van Eqmond CHTERGROND Discussie over lastenverlaging is zeker zinvol rijzen de lasten voor de 59.§s in Leiden de pan uit. 38 chet gevolg van jarenlang 390 er beleid waarbij de lasten 97j#er de sluitpost van het 300,ohtelijk huishoudboekje Tekorten werden ild door de lasten 39 staat op de ranglijst van 32 iiddelgrote gemeenten, mimend jaar zal de burger '^leld moeten betalen aan Jeente Leiden. De meeste ïoe.ii stijgen met een bedrag ^•fen de gemiddelde safvan de prijzen. 3- tiering is het lozingsrecht 10'it ruim 18 procent stijgt, njging is zo fors omdat de politiek wil dat de kosten van de rioleringen in Leiden ook worden bekostigd uit deze heffing. Dit principe, kostendekkende tarieven, wil Kluck invoeren in de gehele begroting van de gemeente Leiden. Bovendien vindt hij dat Leiden 'marktconform' moet werken. Als voorbeeld gaf hij het reinigen van de gemeentelijke kolken dat bij de gemeente tien gulden kost, terwijl het tarief in het bedrijfsleven tussen de drie en vijf piek schommelt. Met dit soort maatregelen is vijftien miljoen gulden te verdienen, denkt Kluck. Met name GroenLinks- fractieleider R. Peeters bestreed Tussen de Leidse collegepartijen ontstond eind vorige week een discussie over de vraag wat te doen met de lasten voor de burgers. Aanleiding voor de discussie was CDA-fractieleider P. Kluck die constateerde dat de lasten omlaag moeten en ook kunnen. Hoon van de andere collegepartijen, PvdA, GroenLinks en D66, viel hem ten deel. Onterecht. de kostendekkende tarieven van Kluck. „Als je alleen maar ivar kostprijzen kijkt, dan zie je in de overheid een kapitalistische onderneming die zo veel mogelijk moet binnenhalen", riep Peeters, daarbij vergetend dat een onderneming niet alleen de gemaakte kosten wil terugverdienen, maar ook winst wil maken. Peeters heeft natuurlijk ongelijk. Streven naar kostendekkende tarieven is in de politiek heel gebruikelijk, sterker nog voor reinigingsrechten en het lozingsrecht huldigt Leiden zelf dit principe. Wie de begrotingen van de gemeente Leiden doorvlooit, komt vele activiteiten tegen waar de gemeente veel geld moet bijleggen. Natuurlijk kun je niet alle tarieven kostendekkend maken. Neem de kunstuitleen. Als de werkelijke kosten daarvan zouden worden doorberekend in het Leiden was zaterdag voor één dag een toeristische attractie rij ker. Vele honderden mensen meldden zich aan bij het infor matiecentrum Leiden Centraal Project voor een rondleiding door de tunnel. Nieuwsgierig naar de kolos, die voor velen vooral jarenlang overlast bij het station betekende. „Een prachtig stuk werk", zegt A.J. Reitsma, een oudere heer, tevreden. „En als je ziet wat voor ellende het allemaal oplost straks, als de auto's er door heen rijden..." Hij is geko men 'om even te kijken hoe het is'. „Het is de eerste en de laatste keer dat je door de tun nel kunt wandelen. Ik heb wel vaak staan kijken, boven, maar nu kunnen we het echt van dichtbij bekijken", zegt hij. „Het doet me denken aan jaren gele den, toen op een zaterdag de Brienenoordbrug openging voor het publiek. Mijn vader was ge handicapt. had een stijf been. Ik had in die tijd een motor met zijspan en toen zijn we samen gaan kijken." De medewerkers van het in formatiecentrum, tien in totaal, lopen telkens met een grote groep de vijfhonderd meter on dergronds, vertellen een vrij technisch verhaal over de bouw van de tunnel en de veiligheids maatregelen. Desondanks is het voor de bezoekers goed te vol gen. „Deze man loopt niet als een haas maar hij praat als brugman", zegt een mevrouw. Ze is net een dag geleden van Steenwijkerwold naar Leiden verhuisd. Maar de situatie rond het stationsgebied kent ze goed. „Ik moest hier vaak langs met de auto, wat een puinhoop", zegt ze. „De tunnel is weer een pluspuntje voor Leiden en ik ga er nog veel meer ontdekken." Begeleider Henk van Zeijl van Leiden Centraal Project heeft Naast grote groepen gingen afgelopen zaterdag ook afzonderlijke fietsers op excursie door de tunnel. „De eerste nel op ons gemak kunnen bekijken." het druk. De rondleidingen zijn niet meer om het uur, zoals ge pland. „Zodra er genoeg men sen zijn en dat is telkens heel snel, gaan we weer met een groepje de tunnel in", zegt hij. „Er melden zich vooral veel ou dere mensen aan. Die zijn nieuwsgierig naar hoe het er uit ziet maar willen ook hun angst kwijtraken, heb ik het idee. Ze bekijken vandaag eerst rustig hoe het zit met vluchtroutes en veiligheid en gaan straks gerust met de auto door de tunnel." De vele gasten van zaterdag zijn volgens hem zeker niet de eersten, die de tunnel van bin nen bekijken. „De opzichters hebben 's ochtends vroeg, als het werk begon, vaak slapers moeten wegsturen. De tunnel werd veel gebruikt als beschutte plek, door mensen van divers pluimage. Je zag af en toe zelfs mannen in nette pakken liggen, die waren op één of andere ma nier gestrand. En met de regel maat van de klok moesten we ook overdag mensen wegstu ren, vooral oudere meneren die interesse hadden in het bouw proces." Vanaf vandaag echter is dat verleden tijd. Na de och tendspits is de tunnel in gebruik genomen, stapsgewijs. „Dat ge beurt in een aantal fasen om het verkeer goed te laten wen nen aan de nieuwe situatie", vertelt Van Zeijl zaterdag. „Om dat we het in stapjes doen, eerst het verkeer van de ene kant en vervolgens ook het verkeer van de andere kant door de tunnel, denken we het beheersbaar te kunnen houden. Maar het in gebruik nemen van de tunnel, de totaal nieuwe situatie, bete en de laatste keer dat we de tun- FOTO HENK BOUWMAN kent wel een omslag in het den ken van de weggebruikers. En daar zullen we de komende tijd nog wel wat zorgen over blijven houden." Sprong Een oudere dame zegt dat ze desondanks de sprong niet zal wagen. „Ik kom uit Oegstgeest maar ik denk dat ik de tunnel wel kan vermijden", zegt ze. „Ik ga gewoon met de bus, dan hoef ik er niet doorheen. Maar toch is het een prachtige tun nel."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7