'Cel past niet bij iemand die werkt' Feiten &Meningen Exodus dreigt voor Serviërs in Sarajevo 4 1995 NIEUWSANALYSE HEM A-bewaker gaat op pad in Bosnië De grootste particuliere bewakingsdienst in ons land, de Nederlandse Veiligheidsdienst, heeft zich 'vrijwillig' aange meld voor het leger. Zo nodig een compleet bataljon (650 manschappen) zegt de Rijswijkse firma in de aanbieding te hebben. I let door bezuinigingen geplaagde ministerie van defensie heeft wel oren naar zo'n eigentijdse krijgsmacht. De HEMA-bewaker op pad in Bosnië. Voor koningin, va derland en de directeur. Winkels, fabrieksterreinen, particulieren en geldtrans porten. De NVD draait haar hand niet om voor welke (be- veiligingsjopdracht dan ook. En de opdrachten stromen zo ongeveer uit alle hoeken van de samenleving binnen. Al leen aan militairen viel tot nu toe weinig te verdienen. Het leger was tenslotte altijd een exclusieve kerntaak van de overheid. Defensie recruteerde zelf beroepsmilitairen en dienstplichtigen. Defensie leidde ze zelf op. Daar had de legertop niemand bij nodig. Maar de tijden zijn veranderd. De koude oorlog is alweer even achter de rug en daarmee is .het traditionele vijands beeld onderuitgehaald. Het nieuwe leger moet zich vooral gaan inzetten bij vredesoperaties in den vreemde en bij stand leveren bij rampen. Daar zijn minder geld en man schappen voor nodig. De diénstplicht wordt afgeschaft, maar met een beroepsleger alleen denkt Defensie het niet te redden. Daarom start Defensie een grootscheepse mili taire lobby in bedrijven. Met premies en speciale opleidin gen wil de militaire top bedrijven verleiden hoog gekwalifi ceerd personeel tijdelijk uit te lenen aan de krijgsmacht. Het beveiligingsbedrijf, dat al sinds jaar en dag ex-mili tairen aan de poort krijgt voor een (geüniformeerde) baan, zag zijn kans schoon en bood zich aan. Afzwaaiende be roepsmilitairen (BBT'ers) zijn meer dan welkom bij de NVD. In ruil daarvoor wil het bewakingsbedrijf van direc teur Hveraars een deel van de militaire taak, zoals bewa king van alle kazernes, op zich nemen. Nu houden goed kope dienstplichtigen nog de wacht bij de kazernes. De bewaker blijft straks gewoon in dienst van de NVD. Net als nu gebeurt bij de beveiliging van willekeurig welk groot winkelbedrijf. De ene hand wast de ander, verklaart kolonel Hartman. „Fen leuke originele gedachte waarbij we allebei profijt hebben. Defensie geeft de tijdelijke beroepsmilitairen graag een diploma, handdruk én een baan en het beveili gingsbedrijf wil graag een grote klant voor haar bewaking." Bovendien, zo verzekert I lartman, heeft de NVD ook nog eens beloofd niet moeilijk te doen als het leger een be roep doet op de ex-militairen om als reservist aan de slag te gaan bij rampen bf vredesoperaties. „En ze hebben zo'n 700 man, allemaal ex-militairen, in de aanbieding. Die kun je als bataljon organiseren voor een operatie op Vuurland of waar dan ook, maar je kunt het ook anders doen. Daar gaan we nog over praten. Het is een embryonaal stadium waarin we verkeren." De NVD is intussen onaangenaam verrast door het pu blieke enthousiasme van landmachtbevelhebber luite nant-generaal Couzy. Dat hij vorige week op een congres in Tilburg bekendmaakte dat een bewakingsfirma een ba taljon voor Bosnië in de aanbieding heeft, moet hij natuur lijk zelf weten, „maar wij herkennen ons niet in deze con structie", aldus woordvoerder Haan. „We mogen nog geen poot naar links of rechts zetten en met de huidige regelge ving zijn dit soort uitstapjes ondenkbaar. Te zot voor woorden. Die Bosnië-constructie is niet het goede ver haal." Couzy kan dan wel wat roepen, maar door alle ophef rond politiek gevoelige onderwerpen afs Bosnië lijkt het bewakingsbedrijf terecht te vrezen vroegtijdig teruggeflo ten te worden door dé politiek. Net nu ze op het punt staan een mega-order van Defensie binnen te halen. Die wil de NVD zich niet door de neus laten boren door het 'creatieve' idee van een generaal die volgend jaar ook nog eens met pensioen gaat. Het gaat hier niet om het wilde westen, of om een Nederlands vreemdelingenlegioen. De NVD wil gewoon ex-militairen leveren: goed opgeleid en gemotiveerd. De bewakingsfirma lijkt de gevolgen van de commotie goed te hebben ingeschat. PvdA-kamerlid Zijlstra noemt het „onbestaanbaar" dat een heel bataljoii wordt uitbe steed aan een beveiligingsfirma en heeft zich ook tegen particuliere beveiliging van militaire objecten gekeerd. „Die willen winst maken en je zult dus voor hogere kosten komen te staan. Couzy heeft voor z'n beurt gesproken." WD-defensiewoordvoeder Van den Doel wil dat Defensie in alle gevallen haar onafhankelijkheid bewaart. „Er mag geen verwevenheid ontstaan tussen een particuliere firma en Defensie." Ook D66 ziet niets in het idee een beveili gingsdienst in te zetten voor defensietaken in binnen- en buitenland. Volgens kamerlid Hoekema wordt Defensie nu juist geherstructureerd om haar nieuwe taken goed te kun nen vervullen. „Dan heb je toch geen ex-militairen nodig?" DEN HAAG PETER DE KNEGT EN MAURICE WILBRINK Ben van der Valk van Motel Akersloot wacht uitspraak gelaten af: Nieuw tapijt voor Motel Akersloot. Bij het kiezen vraagt Marjon van der Valk haar man Ben om advies. Haar oog is gevallen op zwart met een streepje. ,,Doe maar", zegt hij. „Al krijgen we straks natuurlijk wel te horen dat zwart wel heel erg bij ons past." Vandaag doet de Haagse rechtbank uitspraak in de zaak-Van der Valk. De 37-jarige di recteur van Motel Akersloot hangt een jaar celstraf boven het hoofd voor het in dienst hebben van zwartwerkers. „Maar de huilebalk uithangen doe ik niet." Arie van der Valk (links) breed lachend met zijn schoondochter Marjon en zoon Ben van der Valk voor de Haagse rechtbank. Steeds maar dat gezeur. Hij krijgt er wat van. Had je vroeger het gezanik over de eeuwige kers in de appelmoes ('dat doen we hier al twee jaar niet meer'). Was er voorheen het verhaal dat onaangeroerde bakjes sla ook bij een tweedé"gast werden voorgezet ('wat een gemekker'), nu zijn het de stekelige commentaartjes. Dat het alle maal wel duurder zal worden, nu de 'Valk- jes' een schikking van 213 miljoen hebben getroffen met de overheid. „Duurder? Nee, hoor. We zullen ons eigen prijsniveau blijven handhaven. Voor de gas ten verandert er niks." Maar die 213 mil joen moet toch ergens vandaan komen? En als ze zich aan de regels moeten houden, gaat dat toch ten koste van de winst? Ben van der Valk schudt het hoofd. Niks aan de hand. „Om de schikking met de overheid te beta len, hebben we extra vreemd vermogen aangetrokken. Het is natuurlijk veel geld, maar met dat bedrag worden ook oude ge schilpunten over vroegere boekjaren afge rekend. En het aardige van vreemd geld aantrekken is dat je de rente daarover weer voor de fiscus kunt aftrekken." I Iet familiebedrijf met de kenmerkende Toekan bij elke vestiging heeft aangekon digd hun organisatie opnieuw op poten te zetten. Met het doel de structuren helder der te maken. Een wirwar van BV'tjes tus sen neven, ooms en broers zal worden ont rafeld om mogelijk plaats te maken voor een franchise-formule. Ben van der Valk wil er niet te veel over kwijt. „We zijn er nog druk mee bezig. Het heeft geen zin erover uit te wijden, want de veranderingen zullen zich aan het oog van de klant onttrekken. Maar het blijft in ieder geval één concern." Het personeel krijgt waarschijnlijk wel te maken met de herstructurering van het concern. Zo is Van der Valk bijvoorbeeld een grote werkgever voor Noord-Holland Noord. Bij de vestiging in Akersloot werken 300 mensen, in Katwoude 150 en het res taurant in Wieringermeer biedt werk aan 100 personeelsleden. Allemaal inclusief deeltijdwerkers. Ben van der Valk: „We denken erover wat te saneren, om meer te gaan uitbesteden. Voor specialismen als de technische dienst hadden we steeds mensen in vaste dienst. We hebben zuinig gewerkt en daar hoorde bij dat je zo veel mogelijk met je eigen team deed. Voor specialismen willen we straks meer mensen van buiten inschakelen." Met een knipoog: „En misschien dat er ook meer papierwerk naar een externe accoun tant moet gaan." Los van de miljoenenschikking staat de strafzaak. Want wie grootschalig rommelt met de belasting, kan in de ogen van justitie niet alles met geld afkopen. Tegen Ben van der Valk werd anderhalfjaar cel geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. In de rechtszaal verdedigden de 'Valken' zich met het argument dat ze geen tijd had den gehad aan de boekhouding te werken. „Op de werkvloer wordt het geld verdiend, niet op kantoor. Wij hebben de fout ge maakt dat we te veel ondernemer zijn ge weest in plaats van boekhouder." Zwart was tijdelijk modekleur in de horeca. Onder druk van verscherpte regels verbeter den veel branchegenoten inmiddels hun le ven. De bewijzen van justitie "geven aan dat de Van der Valken simpelweg te lang zijn doorgegaan. En dat ze in de omvang ervan het huisje ver van het schuurtje hebben ge laten. Ben van der Valk zegt dat hij ook een ande re weg wilde inslaan: „Eigenlijk waren we net bezig een pasjessysteem in te voeren waardoor de namen en de uren precies in kaart zouden komen. Maar dat is dan weer onze zuinigheid: in plaats van zo'n compu terprogramma duur aan te kopen, was ie mand bij ons filiaal Katwoude bezig dat zelf te ontwerpen. Da's een man met verstand van automatisering, die daar in verloren uurtjes mee aan de slag was. Achteraf vraag je je natuurlijk af hoe verstandig dat is ge- FOTO ANP ED OUDENAARDEN weest." „Ik heb fouten gemaakt. Natuurlijk. We zijn misschien met z'n allen wat eigenwijs ge weest. Maar met diezelfde eigenwijzigheid zijn we ook groot geworden." Hij vertelt dat hij 23 jaar was to£n hij in Akersloot op eigen benen kwam te staan. „Niemand geloofde dat een motel in zo'n dorpje het zou red den. Maar mooi dat het nu toch heel stevig op poten staat. Sometimes you win, someti mes you loose. De gedachte of hij voor de Haagse recht bank wint of verliest, verdringt hij. „Er is hier gelukkig steeds wat anders om over na te denken. Kijk maar wat we allemaal doen." Trots toont hij de keuken, de feest zalen, de volle restaurants. Een rondleiding waarbij hij drie keer voorzichtig terugkomt op zijn tocht naar Den Haag, vandaag. In het restaurant zegt hij: „Ik ga ervan uit dat dit de laaste keer is dat ik voor de rech ter sta. Al gaan we waarschijnlijk in hoger beroep." In de keuken: „Je moet altijd de consequenties accepteren van alles wat je doet." En ook: „Celstraf past toch niet bij iemand die altijd aan het werk is?" ALKMAAR. JAN VRIEND Dobrila Pejisic is de gelukkigste oma ter wereld. Ze heeft zojuist voor het eerst haar kleindochter Nicolina, een wolk van een ba by van 3,5 maand, gezien. Ter wijl haar uit het andere deel van Sarajevo overgekomen schoon dochter binnen in het deels aan flarden geschoten kantoortje van de Bosnisch-Servische grenspolitie de vereiste formali teiten afwikkelt, wiegt oma Peji sic haar kleindochter in haar ar men. „Ze lijkt precies op mij", zegt ze met tranen in haar ogen. Een Noorse televisieploeg laat zich geen seconde van het ont roerende tafereel ontgaan. „Flet zijn prachtige beelden", zegt de cameraman na enkele minuten tevreden. Het zijn tevens de enige prachtige beelden die er vandaag in Grbavica te filmen zijn. Grbavica is een van de wijken van Sarajevo die sinds het begin van de oorlog in handen is van de Bosnische Serviërs. Het is een beruchte wijk. Grbavica steekt als een soort vinger de stad in. Vanuit de torenflats van de slechts enkele honderden meters van het centrum van Sa rajevo verwijderde wijk hebben Servische snipers (sluipschut ters) gedurende de hele oorlog dood en verderf gezaaid. Nog maar enkele dagen geleden was het onmogelijk om vanaf de Bosnische kant van Sarajevo naar Grbavica te gaan. Voor journalisten was Grbavica, net als veel andere gebieden die door de Bosnische Serviërs wer den beheerst, verboden terrein. Nu zetten de in het nauw gedre ven Bosnische Serviërs de deu ren plotseling wagenwijd open. Toesteming uit Pale, het hoofd kwartiervan Radovan Karadzic, is niet meer nodig. Flet volstaat om vanaf Sniper Alley de ironisch genoeg Broe- derschapsbrug geheten brug over de Miljacka-rivier over te steken. Flonderd meter verder op, na het laatste Franse VN- checkpoint, staat men ineens op Bosnisch-Servische bodem. De ontvangst is ronduit vrien delijk. „Welkom. Goed dat je er bent", zegt tolk Liliana Santic. De 45-jarige Servische werkt voor het bestuur van Novo Sa rajevo, de 30.000 inwoners tel lende deelgemeente waar Grba vica deel van uit maakt. Ze heeft de taak Westerse journalisten te ontvangen en hen het schrij nende verhaal van de Bosnisch- Servische delen van Sarajevo te vertellen. Het lijkt een wanhopige poging van de Bosnische Serviërs om alsnog een paar punten te sco ren in de media-oorlog. „Die oorlog hebben we verloren door het stompzinnige beleid van onze leiders in Pale", zo vertelt Liliane. „Sonja Karadzic (de dochter van de Bosnisch-Servi sche leider annex oorlogsmisda diger Radovan Karadzic die in Pale perszaken behandelt -red.) heeft nooit journalisten toe wil len laten omdat die toch maar leugens over ons zouden schrij ven. Nu zitten we met de ge bakken peren. De moslimrege ring in Sarajevo heeft van het begin af aan veel sympathie ge kregen omdat alle journalisten aan die kant zaten en niet hier. Maar wij zijn net zo goed slachtoffers van de oorlog als de mensen aan de andere kant." Een kleine wandeling door Gr bavica kan inderdaad moeiljk tot een andere conclusie leiden. De 15.000 inwoners tellende wijk is na drieëneenhalf jaar oorlog voor een groot deel in puin geschoten. Van de strook gebouwen langs de frontlijn staat weinig meer overeind dan betonnen, uitgebrande skelet ten. Erachter staan troosteloze zestiger en zeventiger jaren flats die ook de nodige voltreffers te verwerken hebben gehad. Kris-kras door de wijk lopen ge- improviseerde muren tegen sluipschutters, elders dienen aan draden gespannen vloerkle den of stukken zwart plastic als beschutting tegen vijandelijke schutters. Grbavica heeft net als veel an dere delen van Sarajevo een zware prijs betaald. „Meer dan 800 van de 15.000 inwoners zijn bij mortieraanvallen of door sluipschutters gedood", zo ver telt Liliane. Meer dan ooit tevo ren vraagt de geboren en geto gen inwoonster van de Bosni sche hoofdstad zich nu af waar het allemaal voor nodig was. Ze is niet de enige in Grbavica. Net als de overige Servische delen van Sarajevo is Grbavica vol gens het vredesakkoord van Dayton aan de Bosnisch-Kroati- sche federatie toegewezen. Sarajevo moet weer een stad worden, zo heeft men in Dayton beslist. Voor de naar schatting 100.000 Serviërs die in door het Bosnisch-Servische leger gecon troleerde delen van de stad wo nen, kwam dat nieuws als een mokerslag aan. Ze geloven, na alle gruwelen die er over en weer begaan zijn, niet meer in de mogelijkheid om in vrede met moslims en Kroaten samen te leven en al helemaal niet als de stad volledig onder het be stuur van de Bosnisch-Kroati- sche federatie komt te vallen. „Er is voor ons Serviërs geen plaats meer in Sarajevo", zo concludeert Liliane. De Bosni sche president Alija Izetbegovic mag dan tot vervelens toe belo ven dat iedereen die dat wil kan blijven; in Grbavica hecht nie mand waarde aan dat soort toe zeggingen. „Andere vooraan staande functionarissen van de regering vertellen op de Bosni sche radio dat alle Servische mannen in de leeftijd van 18 tot 60 jaar die een geweer hebben vastgehouden, zullen worden gearresteerd. Dat is vrijwel iede re man hier. Denk je nu echt dat die mannen zich vrijwillig aan de vijand over zullen geven en hun vrouwen en kinderen on beschermd achter zullen laten? vraagt Vojislav Carkic me. De orthodoxe priester, de enige in Grbavica, noemt de situatie 'wanhopig'. „De mensen hier zijn totaal in paniek. Velen van hen zijn de afgelopen jaren van af de andere kant hierheen ge vlucht. Dadelijk moeten ze op nieuw de benen nemen. Het vredesplan van Dayton zegt in feite dat 100.000 mensen die hier geboren en getogen zijn, moeten vertrekken. Maar waar kunnen ze heen?" Carkic gelooft niet dat de Ser viërs in Grbavica opnieuw naar de wapens zullen grijpen als het moment van de overgave van hun wijk aan de Bosnische au toriteiten nadert. „Het is goed dat er nu vrede is, ook al is het is een zeer onrechtvaardige vre de voor ons. Vechten heeft geen zin meer. We kunnen het niet tegen de hele wereld opnemen. Ons rest niets anders dan te ver trekken. Ik verwacht dat meer dan 80 procent van de mensen hier vertrekt. Niemand wil on der moslim-bestuur leven." SARAJEVO HANS GERTSEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2