UIT Alkmania ontgroeit buurman DOSR De werkgelegenheid breidt zich eindelijk uit Sport GESPROKEN SLOOS SPORT ANDAG 4 DECEMBER 1995 987 21 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 5356463 Stan Valckx in Nieuwe Revu over PSV: Vorig jaar liepen tee nog met de staart tussen de benen. Nu lopen we met de borst vooruit. Mart Smeets in Nieuwe Revu over Aad de Mos: „Ik kan de man niet veroordelen omdat ik hem niet ken. Ik ver baas me slechts over de man als hij. koud weg uitzijn vaderland, in een tv-interview ineens en do delijk het woord 'handspel' ge bruikt in plaats van het heerlijk Haagse 'hands.' Op zo'n mo ment denk ik: Aadje, doe dat nou niet, doe nou gewoon. Henk I louwaart in De Tele graaf over Aad de Mos: „Die man is niet zichzelf geble ven. vind ik jammer. Ik kon het wel aardig met hem vinden, tij dens het WK van '86 in Mexico trokken we een maand met el kaar op. Een tijdje later werd-ie trainer van Anderlecht. Zag-ie me opeens niet meer staan. Ik zeg: 'Pik. hoe is het', keek-ie de andere kant op en gaf me een handje van twee vingers. Zeezeiler Henk de Velde in NIK', Handelsblad over de een zaamheid tijdens zijn reizen: „Ik ben een emotioneel mens. Ik brul en schreeuw en lach en bid aan boord. Allemaal hardop. Vervolgens luister ik naar het antwoord, maar niemand die je het Reeft. RKC'er Clyde Wijnhard in VI: „Ik ben vreselijk geil voor de goal." PSV-keeper Ronald Waterreus in de Volkskrant: „Jongens, zeg ik wel eens bij PSV. als voetballers hebben wij een luizeleven en wie anders be weert. deugt niet. Idem: „Ik heb een hekel aan schreeu wers. Het ergste zijn die aanstel lerige keepers die een bal hebben gestopt en gelijk overeind sprin gen om iedereen op z'n kloten te geven." Idem: „Als je een zwarte en een blanke naast elkaar zet, gewoon hele maal naakt, moet je eens kijken wal zo'n donker mens voor li chaam heeft. Jongens, daarbij vallen wij helemaal in het niet. Dat is gewoon een feit. I)us als wij ze als mindere gaan behan delen, zijn wij gewoon gestoord. Idem: „Maar ik vraag me wel af wat nou het verschil is tussen het uit fluiten van een zwarte speler of dat ze tegen mij roepen dat ik seropositief ben. wat wel hon derdduizend keer gebeurt. Mis schlen is dat ivel erger, maar daar hoor ik nooit iemand l;eyenoord -supporter Koos Postema in de Krant van Feye- noord: „Er trekt een visuele grap over Feyenoord door de cafés. Een man liet mij zijn pakje sigaret ten zien, dat wil zeggen zo'n kar tonnen doosje, liet cellofaantje eromheen schoof hij voorzichtig naar boven. Ik keek in een klei ne. rechthoekige ruimte die bo ven het doosje verscheen. 'Weet je wat dit is?,' vroeg de man. 'Nee', zei ik. 'De tegenwoordige prijzenkast van Feyenoord,'bul derde de komiek. Wat denk je dan? Wat zouden bokslessen bij Regilio Tuur kosten?" Idem: „Waar is deze krant voor notjig, als we hem alleen kunnen vul len met mistroostig gezeur? Ik zal u met de hand op het hart vertellen dat ik er dan mee stop. Het bevalt me toch al niet zo erg dat ik mijn grijze anonimiteit op de tribune heb moeten inruilen omdat ik in deze krant stukjes schrijf. Ik word door sommige mensen godbetert zo'n beetje be handeld als journalist. Yevgeni Kafelnikov in Het Pa rool: „Ik ben een beroemdheid gewor den en ik vrees dat ik na mijn carrière op een onbewoond ei land moet gaan wonen om een nornuud leven te leiden. In feite is de druk op mij nu al onmen selijk geworden. Idem: „De glasnost heeft beslist een grote invloed op mijn leven ge had. Ik heb mijn prijzengeld steeds kunnen behouden en ik heb altijd vrij kunnen reizen. Desondanks heb ik bedenkingen over de veranderingen in mijn land. Slechts vijf procent van de bevolking profiteert momenteel van de economische groei. Die mensen baden in weelde, terwijl de rest elke ochtend wakker wordt met de gedachte dat ze weer een dag moeten zien te overleven. VIJF MEIPLEIN 17 LEIDEN TEL. 071 - 760144 Maar daarmee houdt de over eenkomst tussen de buurvere- nigingen ongeveer op. Alkma- nia, met de verticale oranje- blauwe strepen op het shirt, zit de laatste jaren duidelijk in de lift. DOSR, met horizontaal rood-geel, beleeft daarentegen zorgelijke tijden. De gewezen derdeklasser heeft personele problemen en moet op zoek naar een opvolger voor trainer Rob Suttorp, die 'in goed over leg' met het bestuur heeft beslo ten na dit seizoen op te stappen bij DOSR. Voorzitter Bert de Haan hoopt dat hij achteraf kan zeggen dat dit een overbruggingsjaar was. „Met onze accommodatie staat het er goed voor", zegt hij in een poging om zijn club te pro moten. Maar zelfs op dat terrein doet Alkmania nauwelijks meer onder voor de 'grote broer' van weleer. De inmiddels verlichte speelweide bij het zwembad mag dan voor 75 procent van DOSR zijn en voor een kwart van Alkmania, de laatste club kan daarnaast bogen op een nieuw trainingsveld aan de Van Alkemadelaan. Of de verbeterde trainingsac commodatie de prestaties van Alkmania omhoog stuwt, valt moeilijk te bewijzen. Trainer Kees van Rijn weet alleen dat hij sinds zijn komst vier jaar gele den het werk van zijn voorgan ER TUSSENIN WALLEND AANWEZIG X Menno Vaartjes pJtijnsburgse Boys |Jd: 23 (jjp: Bewegingstechnoloog MAN of the MATCH id iijdagavond kreeg Menno Jes te horen dat hij een dag J met Rijnsburgse Boys f aantreden in de uitbeurt jHVO. De beroepscommis- afi de KNVB had in het be- schrift van Keje Molenaar Jl'ide aanleiding gezien om l lorsing van Vaartjes (een jaar voor het trappen van teidsrechtervoorlopig op Emen. vrucht zeker? at kan je wel zeggen. Ver- ^d ook. Ik heb begrepen dat 'Bg het amateurvoetbal nog is gebeurd dat een schor- jordt opgeschort nadat een in beroep is gegaan. Een rtvend teken, dat in elk ge- \éng het zaterdag in het 3-, tal ik heb zelf wel gemerkt jüeen maand niet had ge- j 1 Je mist toch ritme. Daar- ii<5 de voorbereiding op de ijd voor mij natuurlijk n Vt geweest. Maar ik heb jel wat ik kon, ik geloof dat uipe/z wel redelijk tevreden /af n j n ïren ze niet over het spel loifnsburgse Boys Gebaar dat kon ook niet. Er :hfatste weken al niet goed \d en zaterdag was het nift beter." ot o rh een ontevreden gevoel erl'io Vaartjes? tijwas ik blij dat ik kon e ^achteraf was ik niet echt sti Mijter beter naar je zin als iar«i'e kant staat en Rijns- mj|[ wint? ter een moelijke vraag. Ik epsburgse Boys alles, maar iVijp<5'/ zelf ook wel heel Dave van Battum e van Battum moet moeite i om te lachen, als hij hoort deskundige Karei Caron heeft gekozen tot man van ledstrijd. Vlak voor tijd is de ouwbare mandekker van nania namelijk met zijn 'c in aanraking gekomen met 'vijandelijke' knie. Met een jollen gezichtshelft probeert e lachen in de camera. Ook \floop van de derby doet de irige dienstplichtige militair Roelofarendsveen pijn. Hij 'edigt 89 minuten foutloos, ir veroorzaakt dan de vrije waaruit Alex de Jong 3-3 rt. Ab pleister op de wonde Van Battum een paar 5- voetbabchoenen uitkiezen. De man van de wedstrijd krijgt een paar voetbalschoenen aangeboden door: gers kan bekronen. „Ten tijde van Jos Cozijn was Alkmania een gezelligheidsvereniging", zegt de uit Hoogmade afkomsti ge Van Rijn. „Maar ik wil geen afbreuk doen aan de werkwijze van mijn voorgangers. Zij kwa men uit de vereniging zelf. Aan zulke mensen had ik het toeval lig wel te danken, dat ik hier zo'n bloeiende jeugdafdeling aantrof. Bijna de helft van mijn elftal is achttien of negentien jaar." Ongeveer eenzelfde deel van Alkmania heet Hogenboom of Hoogenboom, 'met drie o's of met vier o's', zoals Van Rijn het uitdrukt. „Maar dat is lang niet allemaal familie. Alleen Ron en Charles zijn broers." Twee an dere broers, Rob en Michel Op dam, vormen de flitsende voor hoede van de oranje-blauwen. Michel laat zich daarnaast ken nen als opgewonden standje, als hij de deur achter zich dichtsmijt als hij als eerste de kleedkamer verlaat. Van Rijn: „Dat zijn we van hem gewend. Nu is hij boos op een ander, maar hij had zelf meer kansen moeten benutten. Zo meteen draait hij wel weer bij." DOSR heeft zo zijn eigen fa milies. De naam Van der Meer bijvoorbeeld tref je er meer aan dan bij Alkmania. De bekendste Van der Meer van de afgelopen jaren, de naar ARC overgestapte John, blijft betrokken bij zijn oude club door programma boekjes bij het toegangshek te verkopen. Ook Patrick van der Meer is als voetballer niet meer van de partij, wegens drukke werkzaamheden, vermoedt De Haan. Dat Alkmania de arbei dersclub van Roelofarendsveen zou zijn, bestrijdt de voorzitter van DOSR. „In de Veen zijn wij allemaal 'bukkers', mensen die vaak op hun knieën hun brood moeten verdienen. Dat geldt voor de leden van beide clubs. De enige verschillen zijn de leeftijd DOSR wordt binnen kort 70, Alkmania is 50 jaar oud en de plaats van afkomst. DOSR telt de meeste Veners." Bij Alkmania, het voormalige Weteringse Boys, melden zich traditiegetrouw meer leden uit Oude en Nieuwe Wetering. Wie eenmaal de knoop heeft door gehakt, loopt nooit meer over naar de buurman. Zo blijft de ri valiteit in stand. „Die gaat over van vader op zoon", zegt Van Rijn. „De Haan: „De keuze wordt vaak op school al be paald.'' De burenruzie, die jarenlang niet op het competitieprogram ma heeft gestaan, blijft door gaans beperkt tot het voetbal veld. Tijdens de wedstrijd heerst een derbysfeer, met vuurwerk en rumoerige supportersgroe- pen. Na een hectische slotfase, een onverwacht geslaagde in haalrace van DOSR, een nieuwe voorsprong voor Alkmania en een nieuwe gelijkmaker na een blunder van doelman Hendriks, stroomt het sportpark toch in alle orde en rust leeg. De kantine loopt vervolgens in recordtijd vol. „Ook al zijn we teleurgesteld over de afloop", zegt Van Rijn, „drinken we ons biertje vandaag een keer bij DOSR." De Haan: „Ik ga na zo'n wedstrijd net zo gemakkelijk met mijn collega van Alkmania een glaasje drinken." DOSR-Alkmania 3-3 2. Dc |cu 0-1, 27. Mk hd todam 0 2.87 Stravei i 2, 78 Kerkvliet (strafschop) 2-2, Hl Rob Op dam 2-3, 90. De lone 3- Toeschou wers: 800. Scheidsrechter: Van Dienen (iele kaart: Van lis. De lone. Kerkvliet (allen DOSR), Mastenbroek en Van Battum (belden Alkmania) TIM BROUWER DE KONING Cijfers en feiten liegen niet. De dertien overwinningen van Jeroen Blijlevens, de we reldtitel bij de amateurs van Danny Nelissen: vooral dat maakte van '95 voor Nederland nog een alleraardigst wieler- jaar. Nu tonen die cijfers ook aan dat de successen een posi tieve invloed hebben op de werkgelegenheid. En dat is voor het eerst sinds lange tijd. Steeds minder profli centies verlieten de afgelopen jaren het bondsbureau in Woerden. Maar daar is nu een kentering in gekomen. Of schoon verschillende renners nog met ploegen voor een con tractie) in de slag zijn, is nu al duidelijk dat er in '96 meer Ne derlandse beroepsrenners op de weg zullen rijden dan vorig jaar het geval was. Nu al koesteren een dikke vijftig pro fessionals de zekerheid van een contract. Maar het belangrijkste van alles is dat er voor het eerst sinds ja ren ook weer sprake is van een goede doorstroming. Na het rampseizoen '94 ging het Ne derlandse profwielrennen het nieuwe jaar in met slechts drie nieuwe contracten. En die drie renners debuteerden nota bene ook allen nog in buiten landse profploegen: Wim van de Meulenhof bij het Belgische Zetelhallen, Johnny van Cads- and bij het Belgische Asfra en Max van Heeswijk bij Motorola. In '96 zal dat aantal neo-profs bijna zijn vervijfvoudigd. Nu al hebben dertien - en wellicht worden dat er deze week nog veertien - Nederlandse renners die vorig jaar nog bij de ama teurs reden, een profcontract getekend. En dat is natuurlijk de grote winst van het afgelo pen wegseizoen. Sponsors als Rabo en Foreldorado zijn nieuw in het prof-wielermilieu. Het geïnvesteerde kapitaal van die bedrijven zorgt ervoor dat talentvolle amateurs weer de reële hoop mogen hebben dat zij van het fietsen hun beroep kunnen maken. En in de marge is ook wielerliefhebber Henk Gloudemans van Tulip Inn Eindhoven nu nog aan het na pluizen of hij een ploegje pro fessionele veldrijders zal laten rijden in '96. Op de nominatie staan renners als De Vos, Hen driks, Boezewinkel en Gom- mers. Natuurlijk is het doorstro mingsproces ook versneld door het feit dat een groep renners van rond de dertig het nu voor gezien houdt. Op dit moment haakt een hele generatie af. Renners van de gevestigde orde hebben hun laatste trap ge daan of vechten met de moed der wanhoop nog voor een se rieus contractje. Frans Maassen en Nico Verhoeven zullen wel een plaatsje vinden in het nieu we jeugdbegeleidingsplan van Jan Raas en diens sponsor Ra bo. Rob Harmeling gaat een ei gen bedrijf in massage-produk- ten opzetten, Gert Jan Theunis- se houdt zich als adviseur op de achtergrond. En wellicht kunnen Jean Paul van Poppel en Steven Rooks ook nog aan dit illustere rijtje afvallers van '95 worden toegevoegd. Beiden voelen zich te groot voor een kleine ploeg, maar vinden ook moeilijk onderdak bij een for matie die wel hoger op de UCI- ladder staat. Ruimte is er dus plotseling wel voor een veertiental neo-profs. Een luxe, die overigens volgens goed Nederlands gebruik direct al weer met de nodige scepsis is omgeven. Veertien, is dat niet wat veel? Zijn al die jon gens wel geschikt voor het har de profmilieu? Slaan we nu weer niet door naar de andere kant? Ongetwijfeld zullen er verschillende bij zijn die het niet redden. Maar Jurgen Gil- sing, Lucien de Louw, Hans van Dijk (allen Foreldorado- Golff), Danny Nelissen, Koos Moerenhout, Aart Vierhouten, Jan Boven, Marcel Luppes (al len Rabo), Raymond Thebes, Steven de Jongh, Niels van der Steen (allen TVM), Paul Ko- nings, John den Braber (beiden Collstrop) en Casper van der Meer (Palmans) gaan het in ie der geval proberen. Al tekende van dit gezelschap John den Braber nog niet. Het heeft er al le schijn van dat dat binnen en kele dagen wel gebeurt. Ploeg leider Willy Teirlinck (Coll strop) gisteren: „Het is rond, hij kan zo zijn handtekening zet ten." Maar bij Den Braber weet je dat maar nooit. Vers Nederlands elan dus in het internationale profmilieu van '96, dat ook in andere op zichten aan vernieuwingen on derhevig is. Veranderende in ternationale UCI-reglementen spreken vanaf komend wieler- jaar nog slechts over twee cate gorieën, die van de vroegere Espoirs, tegenwoordig Under 23' geheten, en van de Elite (profs en amateurs van 23 en ouder). Hoe lager een koers op de internationale kalender is ingeschaald, hoe groter het mogelijke aantal deelnemende amateurs van boven de 22. Want de integratie betekent onder meer dat het onder scheid tussen prof- en ama- teurkoerseh op de internatio nale kalender niet meer zo stringent is. Vroegere pure amateur-etappekoersen als Olympia's Tour en de Teleflex- Tour prijken nu op de interna tionale kalender in de categorie 1.5. Dat betekent dat zij, vol gens een bepaalde verdeelsleu tel, ook open staan voor prof- Danny Nelissen vlak na het behalen van de regenboogtrui. ploegen, die trouwens officieel niet meer als zodanig worden aangeduid, maar voortaan Elite Trade-teams heten. De Nederlandse wielerbond had nog zo gehoopt dat Olym pia's Tour zou opteren voor de Under 23 klasse. Maar op de af gelopen najaarsvergadering bleek dat niet het geval. „Zo dat" aldus bondsdirecteur Frank Buddels gisteren, „dat internationaal tot de nodige verwarring leidde. De Proiron- de van Nederland en Olympia's Tour: 'hebben jullie twee Ron den van Nederland?', werd er gevraagd. En dan hebben we ook de Teleflex-Tour nog. Te gelijkertijd werd onze vrees be waarheid dat er, in de nieuwe constellatie, voorde neo-ama- teurs zo weinig aantrekkelijke wedstrijden overblijven. Elite Trade Teams dienen mi nimaal tien professionals onder contract te hebben staan. Het was juist voor het verwerven ARCHIEFFOTO REUTERS van die erkenning dat de Fo- reldorado-Golff-ploegvan Frits Schür genoodzaakt was het aanvankelijk beoogde achttal met twee renners uit te brei den. En zo werkte indirect ook de UCI mee aan het verhogen van de werkgelegenheid in het zich eindelijk weer eens uit breidende Nederlandse prof wereldje. de VISIE van Karei Caron de ploegen vind ik nogal behoudend starten. Vooral van DOSR Vacht ik, na zo'n vroege achterstand, meer initiatieven om de d recht te trekken. Eén-op-één spelen hoeft dan nog niet, maar Ian bij balbezit ab verdediger een meter of tien verder dan je staan." [Alkmania bespeur ik jeugdig elan in de voorhoede. Bovendien zie je Martijn Mastenbroek in de eerste helft overal opduiken, een dominante speler die meteen ge vaar sticht. Alleen wordt het middenveld te vaak overgesla gen. Dat kan de ploeg later in de wedstrijd opbreken, want deze speelwijze kost ongetivijfeld veel energie. „Toch begrijp ik niet dat Alkma nia in de tweede heeft nog meer vanuit de verdediging gaat voet ballen. Waarom rukt Masten broek ^plotseling niet meer op? Misschien heeft dat te maken met het krachtenslopende voet bal van voor de rust. Bovendien mb ik een spelbepalende figuur op het middenveld. Nu krijgt DOSR de kans om terug te ko men. De thuisclub speelt nog steeds zonder duidelijke lijnen, r is in elk geval gretiger dan in de eerste helft. Toen ontbrak bij jeksde moed om eens vóór hun man te kruipen. 7 maakt Alkmania nog steeds de beste indruk. Dank zij twee tfcre momenten van doelman Loek Hendriks, na een foutloze eer- Vlft, en een in mijn ogen onnodige overtreding van Dave van Im komt DOSR echter op de valreep nog op gelijke hoogte. Schouten 6; Ed Hoogenboom 6, Van Berkel 7 (Van Veen 6), oop 7, De Jong 6; Van Heek 7 (Giliam 6), Straver 6, Van Es 6, van der Meer 6; Kerkvliet 6, Dick van der Meer 7 ania: Hendriks 6: Ron Hogenboom 7, Erik Jan Hogenboom 6, (es Hogenboom 6, Van Battum 8, Ouwerkerk 7; Van Rijswijk 6 'ze 6), Mastenbroek 7, De Jeu 6 (Marco Hoogenboom 6); Michel jm 7, Rob Opdam 7 Leon Kerkvliet en Richard Straver (mid den) van DOSR zijn doelman Loek Hendriks van Alkmania dankbaar voor zijn cadeautje in de laatste minuut, waar mee hij DOSR aan de gelijk maker hielp. FOTO HENK BÖUWMAN Alkmania is allang niet meer het kleine broertje van DOSR. De voormalige afdelingsclub staat hoger geno teerd in de zondag vierde klasse A en voetbalt beter. Vol gens voorzitter De Haan van DOSR, de grootste vereni ging van de twee, is er momenteel sprake van gelijkwaar digheid. Na afloop van de derby van Roelofarendsveen geeft het scorebord dat haarfijn aan: 3-3. WEDSTRIJD van de WEEK DOSR-Alkmania

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21