De rugzakjes horen er helemaal bij Mode Mexx is zo Hollands als een broodje pindakaas IJselijk strak of losjes transparant naar 't feest MAANDAG 4 DECEMBER 1995 157 DOOR JAN VISSER De voorbereidingen voor een Sinterklaaswinter(tje) zijn voltoo ven Scandinavië ligt een zeer sterk hogedrukgebied van bijna hPa en boven zuidelijk Europa is de luchtdruk laag. Tussen h< en lagedruk een geleidelijk in kracht toenemende oostelijke s waarmee steeds koudere lucht wordt aangevoerd. Overdag schommelt het kwik vandaag rond het vriespunt; de I de nacht kan het in onze regio 2-4 graden vriezen. Gevoelsmé het echter veel kouder aan door de sterke wind. In het Wadde neemt de wind vanavond toe tot krachtig, windkracht 6. Wat het weerbeeld betreft zijn er vandaag opnieuw wolkenveli wordt evenwel niet zo somber als gisteren want af en toe laat zich ook zien. Dinsdag en woensdag worden de koudste dager ze week. Overdag vriest het op beide dagen licht en 's nachts in Noord- licht tot matig (-3 tot -6). Verder is er af en toe zon en het blij maar de oosten wind is krachtig en daardoor snijdend koud. F woensdag nemen de sneeuwkansen toe en het blijft ook dan v Afgelopen zaterdag drongen zachte en vochtige luchtmassa's zuidwesten van het land binnen. Dat ging gepaard met een to den oplopende temperatuur, motregen en mist. Bij ons bleef der (De Kooy en Hensbroek 3.5). Gisternacht wat vorst (De Kooy -0.6). Zondag overdag opnieu1 weer maar aan het einde van de middag klaarde het van het o op en begon de temperatuur na maxima tot rond 3 graden (Kr oord 2.7) aan een geleidelijke daling richting vriespunt. Erg zacht tijdens het afgelopen weekeinde op de Britse eilanc Ierse Shannon mat zaterdag 15.0 graad) en lage minima in F en noordelijk Rusland (Archangelsk aan de Witte Zee) -24.1 j KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Wolkenvelden en af en toe in. Langs de westkust en i het noorden meer be wolking en vooral vandaag wat regen of sneeuw en een stevige zuidenwind. Middagtemperatuur langs de zuidwestkust een enke le graad boven nul. Elders meest lichte vorst. Zweden: Geleidelijk meer opklarin- en op de meeste plaatsen droog. Langs de zuidoostkust mogelijk een enkele sneeuwbui. Mid- dagtemperaturen in het zuiden enkele graden on der nul; in het noorden matige tot strenge vorst. Denemarken: Wolkenveld.en en af en toe zon. Vrijwel overal droog. Iets kouder;overdag lichte Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag nog overwegend veel bewolking af en toe regen. Morgen geleidelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperaturen morgen da lend naar 3 graden in het oosten tot on geveer 7 graden in Ierland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en een toenemende kans op zon. Droog. Geleidelijk kouder; maxi- a rond mm 5 graden in de Ardennen tot rond het vriespunt langs'de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het westen overwegend veel bewolking en mogelijk wat (mot)regen In het oosten ook opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist. Morgen overal :er opklaringen. Maximumtemperatu- overal dalend. Morgen in het bin nenland lichte vorst. In het zuiden en langs de westkust enkele graden boven Portugal: Perioden met zon, maar'in het noorden ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. In de ochtend langs de kust plaatselijk mist. Middagtemperaturen dalend naar 12 graden in het noorden tot 16 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden en af en toe zon. Morgen kleine kans op een bui. Tempera ir 's middags rond 21 graden. Spanje: In het noorden en aan de oostelijk cos- ta's overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Plaatselijk veel neer slag. In het zuiden af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur morgen langs de Golf van Bis kaje ongeveer 8 graden en aan de Costa del Sol rond de 17 gradqn. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: vandaag overwegend zonnig en droog. Morgen ook wolkenvelden en in het noorden kans op een bui. Middag- temperatuur dalend naar ongeveer 17 graden op morgen. Tunesië: Wolkenvelden en enkele regen- of on weersbuien. Vandaag in het zuiden meer en vrijwel droog. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen wolkenvelden en af en toe regen. In het oosten overwegen droog en n toe zon. Middagtemperatuur mor gen van min 3 graden in de buurt van Clermont-Ferrand tot plaatselijk 9 aan de zuidelijke stranden. Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden en enkele, af en toe stevi ge regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur dalend naar ongeveer 12 gra den. Italië: Wisselend bewolkt en enkele buien. In het zuiden mogelijk met onweer. In het noorden ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur uiteen lopend van 3 graden in het noorden tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Over het algemeen veel bewolking en enkele buien, op Sardinië mogelijk ook met onweer. Iets lagere temperaturen; maxima rond 13 graden. Malta: Veel stapelwolken en op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur omstreeks 16 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 8 graden in het noorden tot 15 graden op de Peloponne- en op Kreta. Turkije en Cyprus: Van het westen uit toenemende bewol king en enkele regen- of onweersbuien. Op Cyprus vandaag nog geregeld zon en droog. Maximumtemperaturen uiteenlo pend van 9 graden op de Dardanellen tot 17 graden op Cyprus Duitsland: Wolkenvelden en af en toe zon. Op de °Pk|aringen zonnie 1Q I Af en toe zon en oven/vegend c dagtemperatuur morgen min aan de noordflank van het Alp en ongeveer plus 3 in Tessin. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking morgen mogelijk wat sneeuv lijk kouder. Morgen overdag O' vorst. Polen: Rustig weer met wolkenvelde toe zon. Vrijwel overal droo; morgen overdag in bijna het matige vorst. Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking e Slowakije mogelijk wat sneeui temperatuur dalend tot onge1 graden. Hongarije: Veel bewolking en later een I op wat sneeuw. Geleidelijk ko gen maxima rond min 4 grade DINSDAG 5 DECEMBER 1995 I Zon- en maanstanden Zon op 08.31 Zon on? Maan op 15.54 Maano Waterstand IJmuiden KatW Hoog 02.26 «14.46 Ol.q Laag 10.30 23.16 1Q.( Weerrapporten 04 december 0- Amsterdam onbew Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid sT,e Stockholm li Warschau s Wenen s Zünch i Bangkok I Buenos Aires i Casablanca c Johannesburg 2 Los Angeles c New Orleans r New York r TelAviv t Tokyo c kantoor in Voorschoten zetelen, ontwerpen acht collecties per jaar voor dames, heren en kin deren. Het modeconcern is twintig jaar geleden opgericht door de In diër Rattan Chadha. Het verhaal wil dat hij destijds met niet meer dan duizend gulden op zak naar Nederland kwam. Hij wilde iets met jurken gaan doen en startte de modemerken Moustache (voor mannen) en Emanuelle (voor vrouwen). An no 1995 bestiert Chadha een compleet modebedrijf, dat ge teld over heel de wereld 1.500 medewerkers telt. Mexx is verte genwoordigd in ruim dertig lan den. Qua feestkleding valt er deze maand veel moois te kiezen. Veel glans en glitter, lurexdraad- jes, ruisende lagen tule over glanzend satijn, ijselijk strakke broeken, spannende decolletés in glimmende tops en supèr- vrouwelijke silhouetten in stretchvelours. Of transparante jurken die losjes over andere jurkjes worden gehangen en veel 'kleine zwarte jurkjes' zoals lacky Onassis ze destijds droeg. De meest glamoureuze mode van het seizoen doet het goed bij een romantisch diner bij kaarslicht, een bruisend feest of voor een gezellige avond thuis, bij een knisperend haardvuur. Feestkleding is volop aanwezig in de modezaken. Bij M&S Mo de hangt het lacky O. jurkje met bijpassende blazer vooral in feestelijk crêpe in de rekken. Zwart en zilver, aangevuld met wat bordeaux zijn de kleuren die dit modehuis brengt voor de komende feestperiode. Damast en crêpe voor jurkjes, blazers en korte rokken en bedrukt en uni satijn voor lange rokken, hemd jes, overgooiers en wijd vallende pan talons. Transparante voile blouses dienen samen met gi lets te worden dragen over satij nen hemdjes en wijde panta lons. Zilverlurex is verwerkt in een grote variatie fijne en grof- gebreide truien. De party collectie van het jonge merk InWear is vrouwelijk en sexy met veel korte rokjes, zijde blouses en kleine klokkende jurkjes met spaghettibandjes. Transparante stoffen worden of in vele laagjes over elkaar ge dragen of als doorschijnende banen verwerkt in jurken en tops. Naast zwart is zilver de nieuwe kleur in de feestcollec tie, maar het allernieuwste is la- vendelkleuriglila. Lipstickrood, vurig rood, Bour gondisch rood, kerstrood. C&A biedt volop keuze met feestelijk rood in een veelheid aan glin sterende lurex-tricots, zacht- pluizige angora-breisels en mo derne glansstofjes. Er zijn klas sieke broekpakken voor wie het sober houden wil en uitbundige cocktailjurkjes met strak aange sloten lijfje en een rok van dan sende tule voor uitbundige feestvierders. Accessoires mo gen flink opvallen: oorbellen en kralen zo groot als van kristallen kroonluchters en robuuste pa relsnoeren of enorme bloem- corsages. Een zilveren ceintuur tje of een glinsterende panty gaan als geraffineerde 'finishing touch' bij de lakpumps. Foxy Fashion heeft zich laten inspireren door de kleding van de filmdiva's uit het Hollywood van weleer. De collectie is vrou welijk, jong en soms een beetje uitdagend. De pakken zijn ele gant, de jurken slank, de schou derbandjes smal en de details minimaal, omdat het gaat om de combinatie van verschillen de stoffen zoals satijn met ve lours en stretch met crêpe. De kleuren zijn ook hier zwart, vu rig rood en zilver. Supervrouwe- lijke accessoires moeten het feestbeeld completeren: hoge hakken, glimmende tasjes, lan ge handschoenen en boa's. Stijlvol of chique de feestdagen in, of juist sprankelend en uit bundig? Ook Zij Mode heeft een feestcollectie samengesteld die op beide terreinen veel te bie den heeft. Om het succes bin nen handbereik te brengen is Zij Mode tot enkele feestelijke thema's gekomen met als basis- kleur het favoriete zwart en daarnaast een aantal accent- kleuren. Een klassieke lijn gaat uit van de combinatie zwart, rood en wit voor blazerpakken zoals het smokingpak met glan zende biezen, simpele veelal korte feestjurken en lange exemplaren met wijde rok in glanssatijn of velours. Voor wie aan mystieke en exotische sfe ren de voorkeur geeft is de Ori- ental-partycollectieontwikkeld met spannende gouden kanten jurkjes meLkraaltjes en kimo- nopakken van jacquardstoffen in roodbruin, paars en goud. Eenvoudige jurkjes, blazers, rokjes en stretchpantalons zijn er om te combineren met zwar te glanzende of transparante kledingstukken. Op de jaren zestig wordt teruggegrepen met (alweer!) het Jacky O. jurkje in sober zwart, grijs of zilver met accenten in shocking pink en baby roze en grappige accessoi res als de kleine Kelly-bag en smalle ceintuurtjes. Wie voor 'uitdagend' kiest kan zich hul len in kleine ultravrouwelijke blouses en haltergilets, die op het feest zonder iets eronder ge dragen moeten worden. Klein zwart jurkje, met tulen rok en rook vestje. Van C&A. PUZZEL TTEZUAPMEDATA USEAMUSANTGEU UTAEDRUSBAEEN CRTKBROTDPNRA ASENFRORRPDKA RNLTEEEOTEAMR EUEEAMIDWLPRE GAULDWEHDTUAT NCDDERSTCANLH AENRSOOARRTAC HTEAEDPGWAAKA NORLLS I SOFPAT ANATOMI ENTAPA AMMON I AKBAUNA REDIEBRAIRAAG NGNOEDROCCAAA Aanhanger Adrem Antwoord Aanpak Adres Apert Aanspoelen Afwaswater Appartement Absurd Agaat Appel Accordeon Agendapunt Arbeider Aceton Alarmkreet Arbeidsduur Achteraan Ammoniak Archiefkast Acuut Amusant Arend Adderbeet Anatomie Autogordel Adempauze OPGAVE WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. vinger; 2. paard; 3. koppel; 4. roest; 5. bakker; 6. zolder; 7. to nijn; 8. kelder-, 9. koord; 10. ser vet; 11. nooit; 12. parket; 13. tortel; 14. maart. Het citaat is van pestalozzi: ,,Wie niemand zoekt, wordt zelden ge vonden". Mexx is een vleugje humor. De twee xx'jes op het eind staan al sinds jaar en dag voor twee kus jes. Ook de reclamecampagnes vertonen zo hun eigen vrolijke trekjes. De dame met de vlieg op de neus en de heer met drie dubbele jampotglazen moeten bij de consument een glimlach teweegbrengen. Modemerk Mexx is zo Hollands als een broodje pindakaas. Ge boren uit een fusie tussen Moustache en Emanuelle en verrijkt met de kusjes (xx), is Mexx al jaren bezig om de rest van de wereld te veroveren. En, het moet gezegd, dat doen ze niet onverdienstelijk, daar in de voormalige zilverfabriek van Van Kempen en Begeer in Voor schoten. Het modemerk, dat zich op ge lijke hoogte bevindt met mer ken als Esprit en InWear, open de alleen al afgelopen herfst een flink aantal winkels in het Mid den-Oosten en in Nederland openden dit jaar maar liefst vier Lifestyle Stores en tien Mexx Kids. De nieuwste poot aan het concern is de zogeheten Family Store. Mexx maakt collecties voor mannen, vrouwen, baby's (Mi- nimexx), jongens en meisjes van twee tot acht jaar en tieners tot veertien jaar. Daarnaast is er een schoenenlijn en een collec tie accessoires, bestaande uit onder meer sokken, tassen en ceintuurs. De veertig designers, die in het internationale hoofd- TOM POES Heer Bommel en de toornviolen De plek waar heer Bommel met zijn bloembak halt gehouden had bevond zich boven een waterval. Maar de dichte mist en de invallende duister nis benamen hem het uitzicht terwijl het geschreeuw van de violen het ge luid van het water overstemde. Wankelend bewoog de vertwijfelde heer zich over de gladde stenen. „Ellendige misbaksels!" riep hij uit, „ik wil niets meer met jullie te maken hebben! Nooit meer! Weg met jullie!" „De toorn van een heer! De toorn van een heer!" joelden de plantjes. Doch dit was het laatste wat men ooit van hen vernomen heeft. Want toen heer Ollie de bak in grote woede weg wilde slingeren verloor hij het evenwicht en tuimelde temidden van gehoest en geschreeuw in de water val. En dit was nu precies waar pro fessor Sickbock zo dringend tegen gewaarschuwd had. „Geen water!" had de geleerde gezegd. „Geef de bloemen nooit water. Ze moeten mei olie worden besproeid om de gewel dige spanning op de celwanden te kunnen weerstaan." Toen de bloembak dan ook in de ri vier terecht kwam barstten de cellen en er volgde een hevige ontploffing die heer Bommel temidden van een vloedgolf wegslingerde. „Wat is dat?" vroeg Tom Poes, die nog steeds met Kwetal aan de bos rand zat. Het ventje knipte zijn aansteker uit en luisterde oplettend naar de echo's van de knal die dof door de nevels galmden. „Ik hoor mir!" zei hij opgetogen. „Dat is de reus Bommel, die aan het werk is. Kijk maar, de mist trekt op." De rugzakjes hebben ook de plankieren van de internationale modeshows bereikt. Drie kijkjes op de Igedo in Düsseldorf bij v.l.n.r. Mondi, Escada en Marccain. FOTO ICEDO Meer dan tien jaar geleden kwamen in het Nederlandse stadsbeeld de eerste rugzakjes binnen. In veel landen werden ze al jaren door schoolkinderen gebruikt. Volwassenen gebruikten ze alleen voor sportieve wande lingen door de natuur. Rugzakken zijn han dig, je hebt je handen vrij en bovendien draag je op de rug gemakkelijker meer ge wicht mee dan aan de arm. Dat gemak ont dekten de trendsetters die op de fiets door het stadsverkeer snelden. Die eersten werden wat gniffelend bekeken, maar het lachen is inmiddels over. Sinds ie dereen het gemak van de rugzak heeft ont dekt, heeft de rugtas de handtas en de schoudertas vervangen. Rugtassen voor op straat zijn gemaakt van alle soorten materiaal. Leer heeft de voor keur, maar canvas, ribfluweel of geborduur de stoffen worden ook gebruikt. Voor de disco of de house-party zijn er kleinere for maten, net genoeg voor een pakje sigaret ten en het pillenboosje voor de XTC. De dis co-rugzakjes zijn van glimmende materia len zoals zilver of goudkleurig vinyl of flu weel met glinsterende steentjes en bor duursels. Aanvankelijk was de rugzak een typisch straatmodeverschijnsel, maar zoals wel va ker gebeurt in de mode, de couturiers pak ken invloeden van de straat op. Vrijwel alle topontwerpers brengen wel een paar rug zakken in de collectie. En daarmee heeft de rugzak ook bestaansrecht gekregen in de chiquere kringen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12