Files op vele manieren op te lossen Feiten Meningen DINSDAG 28 NOVEMBER 1995 Twee keer 36 De wegen raken overvol. Files worden steeds langer en dat is geen wonder. We blijven maar eindeloos proberen om twaalf liter water te giet en in een emmer die maar tien liter kan bevat ten. Met andere woorden: we blijven maar klooi en tussen 's morgen zeven en 's avonds zes uur. We moeten dus niet zeuren over files die langer worden, maar over de werktijd die langer moet. Maar dan in twee delen per dag, bijvoorbeeld van 7.00 tot 13.00 uur en van 15.00 tot 21.00 uur. Daartussen kan de ochtendploeg naar huis en de middagploeg naar het werk en kunnen winkels worden bevoorraad. In bijvoorbeeld de eerste week van het nieuwe jaar, waarin de balans wordt opgemaakt in win kels en bedrijven, ook de wisseling van de wacht regelen. We hebben zo meteen een 36-urige werkweek, maar dan wel tweemaal per week zo dat er veel meer mensen aan het werk kunnen. HAARLEM PJ. VAN DER MAAT Ondergrondse I k ben acht jaar geleden verhuisd, zodat ik nu op fietsafstand van mijn werk woon. Voordeel: een tijdwinst van ten minste twee uur per dag. Min der stress, grotere produktiviteit, meer familiele ven. Nadeel: hogere kosten van huisvestingen levensonderhoud. Verder neem ik voor korte af standen bijna altijd de fiets en voor lange afstan den bijvoorbeeld naar Eindhoven de trein. Suggesties voor het verminderen of oplossen van het fileprobleem: dicht bij werk gaan wonen be lonen (bijvoorbeeld overdrachtsbelasting op koophuizen afschaffen, herinrichtingskosten nieuwe woning fiscaal aftrekbaar maken), car poolen verplicht stellen, parkeren fors duurder maken, motorrijtuigenbelasting koppelen aan autogebruik in plaats van aan autobezit, afstand woon-werkadres wettelijk maximeren op bij voorbeeld tien kilometer, bij aantrekken van nieuw personeel verhuizing verplicht stellen, nieuwe methoden van verkeersbeïnvloeding ontwikkelen, autobezit maximeren, autoproduk- tie beperken door filekosten en milieuschade te verhalen op de producent en de gebruiker. Verder denk ik aan het verbeteren van het open baar vervoer, het aanleggen van een Randsta- dondergrondse a la Parijs en Londen, locatiesub sidies voor bedrijfsvestiging in of in nabijheid van stations, wonen in de steden aantrekkelijker maken en het bevorderen van telewerken. AERDENHOUT HJ. HOOGEN STOEVENBELD Extra weekends Een oplossing voor de eindeloze files zou kun nen zijn dat wij besluiten om dat ene, heilige weekeinde uit te breiden met een of twee extra weekeinden. Nederland (of alleen de Randstad) zou dan per gebied of bedrijf kunnen worden verdeeld in twee of drie groepen, die elk vijf dagen werken en daarna hun eigen weekeinde hebben. Ciroep 1 werkt bijvoorbeeld van maandag tol en met vrijdag, weekeinde op zaterdag,en zondag, groep 2 van zaterdag tot en met woensdag, weekeinde op donderdag en vrijdag en groep 3 van donderdag tot en met maandag, weekeinde op dinsdag en wdénsdag. Dit ontlast de wegen geweldig en ook de druk op de recreatievoorzieningen neemt af, zodat je niet op eikaars lip hoeft te recreëren. Neem als voor beeld De Efteling. Er gaat hetzelfde aantal men sen naar toe, maar de verdeling over de week wordt beter. De pieken vallen weg, rijen worden korter. Voor De Efteling blijft de omzet gelijk, maar de bezoeker kan veel meer ontspannen en intenser genieten van zijn dagje uit. Verder wordt het winkelen ook weer leuk, omdat je je niet meer met z'n allen op zaterdag door een winkelstraat hoeft te persen om een broek aan te schaffen. Kortom, Nederland wordt daar door groter dan het nu is en ook leefbaarder. Deze oplossing is niet voor ctlle bedrijven haal baar, maar misschien is het aantal bedrijven waar het wèl uitvoerbaar is, voldoende om het gewenste effect te bereiken. HAARLEM MARJOLEIN OUDENDUK Op pilaren Naar mijn bescheiden mening probeert men op een veel te ingewikkelde manier en met dure kunstgrepen en technische hoogstandjes het fi le-probleem op te lossen. Rekening-rijden en een Randstad-rail lossen het probleem niet op. De bevolking groeit en daar zijn huizen voor no dig, evenzo groeit het wagenpark en daar zijn meer en betere wegen voor nodig. Waar een wil is, is een weg, letterlijk en figuurlijk. Als het echt nodig is en dat is het is er altijd geld of het moet er komen (Deltawerken). In een land waar miljoenen zijn weggegooid aan de carpoolblunder van mevrouw Maij, waar een ambtenaar met meer dan twee miljoen naar huis gaat, omdat hij zijn werk niet goed deed en waar minister Jorritsma (Verkeer en waterstaat) zanikt over haar auto van meer of minder dan twee ton, daar is geld voor het terugdringen van de files. Een paar rijstroken erbij en knelpunten verbete ren en dan moet het toch gaan. 'l ussen Bangkok en het vliegveld waren ongeveer veertien rijbanen. Dat bleek veel te weinig. En wat heeft men gemaakt: een weg boven de be staande, op pilaren. Schitterend, en dat in een land dat wij ontwikkelingsland noemen. I let openbaar vervoer, waar wij in moeten, moet en kan beter. Maar nee, daar gaat men 43 mil joen op bezuinigen. Zó krijg je de mensen niet in het openbaar vervoer en uit de auto! Met alle ge volgen van dien. LEIDEN HJ. MAAS Beloning 1Alle werknmers die óf lopend, óf op de fiets gaan een extraatje geven, een soort beloning op hun salaris. 2. De werkuren veranderen. Dus één uur eerder beginnen, maar ook een uur eerder weg. 3. De mensen die van het openbaar vervoer gebruik maken hun vervoerskaart door de baas laten betalen. Voorwaarde is dat de regering hier dan wel geld voor moet uittrekken. 4. Vrachtwa gens gescheiden houden van personenauto's, dus een extra rijbaan voor alleen vrachtauto's. UMUIDEN S. VAN SCHAIK De politiek ziet geen mogelijkheden om de files op te lossen. Onze lezers zitten echter niet bepaald om oplossin gen verlegen. Dat blijkt uit de oproep in de krant om met suggesties te komen. Er is een stroom aan reacties op gang gekomen. Een greep daaruit: Flexibele werktijden, gratis openbaar vervoer, wegen op pilaren, tweede en der de auto extra belasten, bussen via snelle routes over de snelwegen en extraatje voor werknemers die lopend of met de flets naar het werk gaan. Vandaag de tweede serie bijdragen van lezers aan het oplossen van de files. De eerste serie reacties stond in de krant van vrijdag 24 november. Fietsen Om files terug te dringen moet in elk geval de prijs van het au torijden omhoog. Dat mag er echter niet toe leiden dat het autorijden een privilege wordt voor de hogere inkomens. Voer een inkomensafhankelijke be lasting in zodat ieder naar ver houding evenveel betaalt. Schaf verder het lease-autorij den (auto van de baas) af en maak het openbaar vervoer goedkoper en effectiever. Tot slot: stel hogere eisen aan rijscholen en voer een proefrij- bewijs in voor beginners, noteer 'strafpunten' in het rijbewijs en neem na een bepaald aantal ja ren een hernieuwde rijtest af. Mijn manier om files te vermij den: de fiets, bij grotere afstan den het openbaar vervoer en meerijden op incourante tijd stippen of naar 'uithoeken'. HAARLEM I.P. «LEVERING Minder olie In de winter van 1973 beleefde Nederland de oliecrisis. De gevolgen werden door de autoloze zondagen en benzine-distributie snel merkbaar, maar na een knieval richting OPEC werd de oliekraan weer opengedraaid en stroomde de duurder geworden olie als van ouds richting ons land. Mede hierdoor is in de afgelopen 22 jaar het Nederlandse wagenpark meer dan verdubbeld met alle negatieve gevolgen vandien: onveiliger, vervuiling, te weinig parkeerruimte en te veel files. Alle prognoses wijzen er op dat de olievoorraden in een ontstellend hoog tempo aan het afnemen zijn en dat de eerste gevolgen hier van al kort na de eeuwwisseling merkbaar zullen worden. Een van deze gevolgen zal een forse stijging van alle brandstofprijzen zijn, waarbij de verkrijgbaarheid ook nog eens onzeker zal zijn. Uiteraard zullen het aantal auto's en de mobiliteit per auto op deze manier snel afnemen. Bruikbare alternatieven voor olie zijn er niet. Vandaar dat de komende decennia een enorme financiële en maat schappelijke inspanning moet worden geleverd om te komen tot een economie die zorgvuldiger omgaat met grondstoffen, energie en mensen. Dit sombere verhaal biedt geen pasklare oplossing voor de auto mobilist die regelmatig in de file staat. Ik vraag me echter af of de enorme investeringen die worden gevraagd om het file-probleem op te lossen wel worden gewaardeerd door de generaties die na ons komen. Enorme stroken asfalt, dure tunnels en een infrastructuur die vrijwel geheel is gericht op gemotoriseerd verkeer zullen in hun tijd veel minder dan nu worden gebruikt. HEEMSTEDE P. TURKENBURG Aan banden Mij lijkt de enige oplossing van het fileprobleem: de autover koop aan banden leggen. Alleen mensen die voor hun werk de auto dringend nodig hebben een vergunning geven. Zo ook bejaarden en invaliden. In de Tweede Wereldoorlog werden alle auto's gevorderd. Zonder slag of stoot. Ja, door een dictator. Wij hebben geen dictator, gelukkig. Maar wel een parlement, dat jonge jongens opleidt om hun medemensen te doden. Door het verkeer vallen twee duizend mensen per jaar, alleen al in ons land. Meer dan in wel ke oorlog ook. Om nog maar niet te spreken van de talloze gewonden. Hoog tijd voor in grijpende maatregelen. HAARLEM LH. ZORN De bus moet Ik moet dagelijks van Noordwijk naar Flillegom. Er rijdt na 06.45 uur geen bus meer. Dus met de auto en één persoon (ik dus). Doodzonde. De Interliner rijdt langs De Zilk, gaat niet naar Hil- legom. Diverse pogingen onder nomen, zonder resultaat. Er moet gewoon een bus komen. Vele Noordwijkers met mij wil len de auto laten staan voor openbaar vervoer. NOORDWUK G. GORT Na de file weg Jammer dat ons landje te klein is om de weelde te dragen die wij allemaal genieten: bezit van eigen auto enz. Wij hebben bij voorbeeld het Prins Clausplein met onderdoor, bovenop, alle maal wegen die elkaar kruisen. Dan denk ik wel eens, kan zo iets dan niet op een rechte weg? Gewoon een stuk erboven waar dat nodig is? Natuurlijk is dat duur, maar wat is duur? We brengen met onze auto's heel wat geld op. Veran deren kun je de mensen niet meer. Wie een auto heeft wil er wel graag mee rijden, anders koop je hem niet. Wij als 65-ja- rigen rijden zo veel mogelijk voor of na de files op de weg. Dat is het ^nige dat wij aan de files kunnen doen. LEIDEN J. HENSEN-BLANSJAAR Inhaal verbod Het oplossen van files lijkt mij onmogelijk. Ik ben chauffeur bij een I.eids bedrijf en rijd 80.000 kilometer per jaar. Ik weet dat ik een aantal collega's tegen het zere been schop, maar ik blijf ervan overtuigd dat een algeheel inhaalverbod voor vracht wagens tijdens de spitsuren wel het nodige aan de doorstroming kan bijdragen. Sinds de invoering van de snelheidsbegrenzer duren de inhaalmanoeuvres veel te lang en ze leveren in ons kleine Ne derland geen tijdwinst op. Tegelijk met deze maatregel zou de mi nimum-snelheid voor personenauto's (opnieuw) moeten worden vastgesteld op 85 kilometer per uur, als de ruimte het toelaat! Elke verdere discussie over uitbreiding van bestaande wegen moet vooral doorgaan, want het fabeltje dat het dan alleen maar drukker wordt kan je gewoon vergeten. Dat wordt het toch wel. Ik probeer zelf al jaren voor de files uit te rijden. Mijn idee is dat we elke schijnbare oplossing moeten uitdiepen en die niet door de eerste de beste actiegroep moeten laten torpede ren. Er gaat meer geld verloren met procederen dan met uitvoeren. LEIDEN «HJ. SCHMALTZ Extra belasting Oplossingen: 1Vluchtstrook is van levensbelang: blijft. 2. Beloon het laten staan van de auto op bepaalde tijden. Keuze tussen niet rijden tussen 6.30 en 9.30 uur en 15.00 en 18.30 uur (geeft 75 procent korting op wegenbelasting) en niet rijden tussen 6.30 en 9.30 uur (vijftig pro cent korting). De kleur van kentekenbewijs en kentekenplaat geeft de keuze aan, per overtreding 250 gulden boete. 3. Autobezit: Aan personen beneden 21 jaar worden geen kentekenbewijzen op naam verstrekt. Belast bezit tweede en derde auto. 4. Doorstro ming: Het rijden met caravan en/of boten achter personenauto's verbieden in de spits (we hebben zelf auto en caravan). 5. De kos ten betalen uit boetes (punt 2) en het bezit van de tweede en de derde auto extra belasten, respectievelijk met vijftig en honderd procent. NOORDWUK J.D. SMIT Licht uit! Files ontstaan voor vijftig pro cent of meer uit onbeschoft rij gedrag (waar blijft onderzoek?). Géén afstand houden bij invoe gen, kleven, bij snelheidsbeper king zolang mogelijk doorjagen enz. enz. Haal dus nog meer de zin van het haasten uit het ver keer. Alle verkeer maximaal honderd kilometer per uur, ook vracht auto's en autobussen. Met ech te snelheidscontrole, gefinan cierd met de opbrengst. Pak kans minimaal vijftig procent. Op wegen met meer dan twee rijstroken kun je de derde baan reserveren voor 120 en een vier de voor eventueel 140 kilometer per uur. Tip: Bij file-rijden, licht uit! Nie mand zit te wachten op een au to met parkeerlicht en zes ach terlichten. LEIDEN BERT NOORT Even/oneven Om de week even en oneven nummers laten rijden. Dan zoekt men vanzelf wel een op lossing om mee te rijden of per bus en trein naar de plaats van bestemming te gaan. Deze maatregel moet alleen worden ingevoerd op wegen waar spra ke is van files. HAARLEM «CJ.AERTS Zuilen Ontlast de hoofdwegen door het doorgaande verkeer op een aparte baan te brengen. Deze baan wordt geplaatst op zuilen. Hierdoor behoeven geen nieu we trajecten te worden gestart (onteigening - milieu enz.). LEIDEN K.D. PELGER 's Nachts Het beter berijdbaar maken van de wegen moet als volgt: 1. Be voorraden van winkels 's nachts. 2. Kantoorwerk thuis doen. 3. Kantoren met veel mensen bouwen op of om sta tions. 4. Betere vakantiesprei ding. 5. Openingstijden van winkels ook op zondag verrui men. 6. Scholen moeten werken aan systeem van thuis werken. Dit en nog veel meer kan er toe bijdragen dat mensen de weg niet op hoeven, of op tijden dat het beter uitkomt. Dus betere spreiding van het verkeer. OEGSTGEEST. H.JUNGERIUS Intercity-wegen Afgezien van het feit dat ik zelf elke vijf jaar een nieuwe fiets koop en dus met plezier haar het werk fiets en dan ook niet hoef te sporten, hier mijn oplos sing: maak in tercity-wegen. De ze wegen moeten boven de be staande wegen komen te liggen. Dit om zoveel mogelijk land schap te sparen. Deze wegen worden bekostigd door tol te betalen. Vracht- en snelverkeer kan op deze manier linea recta naar de plaats van bestemming. LEIDEN G. HULSBOS Snelle busbaan Ik denk dat de files gedeeltelijk ontstaan door het ondeugdelij ke openbaar vervoer. Bussen zouden snelle routes moeten krijgen over de snelwegen met haltes bij op- en afritten, met aansluiting naar werkkernen. Treinstations moeten veel en goedkoop parkeermogelijkheid bieden. LEIDERDORP D. DE BONT Weg vergoeding Uitgangspunten. 1. Files wor den in hoofdzaak veroorzaakt door woon-werk en woon-stu- dieverkeer. 2. De oplossing vergt vele maatregelen gericht op het terugdringen van de mo biliteit, ook met openbaar ver voer. 3. Woon-werkverkeer kan worden teruggebracht door sterke bevordering van eigen verantwoordelijkheid. Stimuleer mensen financieel zo dicht mo gelijk bij werk of studie te wo nen. 4. Voorzover noodzakelijk vervoer plaatsheeft bij voorkeur met openbaar vervoer. 5. Laat maatregelen betalen door be sparingen op vervoerskosten en infrastructuur. Voorstellen om problemen op te lossen. 1.Schaf reiskosten vergoedingen af. 2. Schaf reis kostenaftrek af. 3. Schaf gratis vervoer voor studenten, ambte naren en andere werknemers af. 4. Belast auto van de zaak door de kosten voor honderd procent aan te merken als salaris. 5. Schaf overdrachtsbelasting af en introduceer een woon-werk- afstands-afhankelijke compo nent in de huursubsidie om ver huizen te stimuleren. 6. Geef een premie van vijfhonderd gul den per kilometer waarmee men de afstand door verande ring van werk of woning ver kort. 7. Leg hoogfrequente snel tramverbindingen aan met vol doende halten die zijn voorzien van veilige en gratis stalling voor fiets en auto (zoals een op gewaardeerde versie van de lijn Utrecht-Nieuwegein-lJssel- stein). Geef ze comfort zodat men er fatsoenlijk in kan zitten en lezen. 8. Laat rijk, provincies en gemeenten beter nadenken over afstemming tussen werk en wonen. LEIDERDORP ARNOLD VAN PUK Minder geld If Het verschijnsel 'files' is een luxe probleem, daft; wil zeggen dat er te veel geld voor beschikbaar Als er minder geld voor autorijden is te bestede()] wordt dit 'produkt' schaarser, dus minder auto F op de wegen en minder files. p( Een suggestie in deze richting is dat de bedrijfs^ kosten voor autorijden inclusief de werkne- p| mersvergoedingen niet méér mogen bedra- fo gen dan een zeker percentage van de omzet, kt Verschillen tussen branches worden opgelost door de introductie van een 'branche-factor'. Ek- regering bepaalt het percentage. De belasting-1 dienst kan het eenvoudig controleren aan de hand van BTW-aangifte en de werkgevers kun-j? nen zelf bepalen welk deel naar het eigen wa- V genpark gaat en welk deel (en naar wie) is be- stemd voor de werknemers. Voor non-profitorganisaties is een vergelijkbar^1 regeling te treffen op basis van het personeels- budget. Het plan is eenvoudig, snel in te voeren en het heeft snel effect. DRIEHUIS H. ROODENBERG Snelheid gelijk 1. Pas nieuwe baan aanleggen als de file langer- dan circa vier uur per dag duurt. 2. Tijdens de piektijd bijvoorbeeld een driebaansweg vier- 1 baans maken met maximumsnelheid zestig tof1 tachtig kilometer als noodmaatregel (zie ver- v' keersbegeleiding). 3. Buiten piektijd maximurrf snelheid naar circa 150 kilometer, dan duurt h< langer voor de boel dichtslibt (hoge snelheid 1 kan, zie Duitse Autobahn). 4. Veel meer ver- keersbegeleiding (geen stoplichten, maar ver- j keerslichten, groene golf etc.). 5. Wegenbelasti^ afschaffen, of veel minder maken. 6. Zoveel m0] gelijk allemaal dezelfde snelheid (ook vrachtau, to's!). Langzamer verkeer op één baan met in- n haalverbod, daar waar het nodig is. 7. Mensen 1( gelegenheid geven om te wonen daar waar ze werken. 8. Files zijn een teken van vooruitgang, activiteit en enorme rijkdom. VELSEN—ZUID J. DEKKER Kort en bondig Laat in elk bedrijf de ene helft van het personen op de gewone tijd beginnen, zeg acht uur, en d andere helft om negen uur. Laat die mensen o* de week of maand wisselen. Einde dag: ene het vijf uur, andere helft zes uur of iets dergelijks. Vervolgens storten beide groepen zich op het carpoolen. Dit moet leiden tot groepjes van dri of vier personen die om de beurt rijden. BLOEMENDAAL G.F. WENTINK DE BOER Twee ploegen Het file-probleem vraagt om draconische maat regelen. Zelfben ik automobilist en sinds kort i gepensioneerd, dus de fiets is nu het belangrijk ste vervoermiddel. Een oplossing zou kunnen zijn de werkperiode uit te breiden van 06.00 tot 22.00 uur. Het persi neel verdelen in twee ploegen en per week van ploeg wisselen. Een cultuurschok? Jazeker, mal er zijn zeer grote voordelen aan dit systeem vei bonden. 1Er zijn geen nieuwe wegen meer nodig. 2. Langere tijd per dag om zaken te doen. 3. Lang re winkelopeningstijden niet nodig. 4. Beide ot ders kunnen meer betrokken zijn bij het gezin; leven. 5. Een rustiger verdeling van activiteiten over een langere periode (minder stress). 6. Mt rust op de werkplek, dus een hoger rendement per individuele medewerker. KATWUK» RICHARD HULMER Scholen later Allereerst: Geen burgers pesten. In de twee plaats dient het geld dat door de we gebruiker aan landelijke, provinciale en gemee telijke overheden wordt betaald, als zodanig te worden aangewend. Niet gebruiken om ander gaten te vullen In de derde plaats: 'Gratis Openbaar Vervoer'. Vervoer is een welzijns-goed net zoals de mini ter niet zonder vervoer kan. Oplossen van files onder andere door flexibilis ring van de werktijden, dat wil zeggen het werl en openbare leven meer verdelen over 24 uren van de dag. Andere winkelsluitings-tijden, ami tenaren en scholen later laten beginnen. Korte een creatiever gebruik van het etmaal. UMUIDEN W. VAN DER ZWAN Snelle bus Om het file-probleem op te lossen, zullen we, meer dan tot nog toe, met vervoer meer maat werk moeten leveren. Vervoer dat beter is toeg spitst op een bepaalde doelgroep. In dit schrij ven wil ik mij bepalen tot het woon/werk ver keer. A. Omdat deze groep ongewild de files in het spitsuur veroorzaakt. B. Omdat mijns inziens voor deze categorie weggebruikers nog oploss' gen denkbaar zijn. C. Naar het werk gaat men praktisch elke dag, en als we daar met z'n allei wat aan zouden kunnen doen scheelt dat in ét klap een heleboel. D. Omdat, denk ik, onder d ze groep rijders er toch wel zullen zijn voor wii de keuze van de auto samenhangt met luxe. Mijn voorstellen: 1. Bij elke op- en afrit een pa keerplaats of carpoolplaats aanleggen. Naast parkeren zouden daar ook fietsklemmen beho ren te zijn met een afdakje. Zeker ook goede bus/tram- of metroverbinding(en), een taxis tandplaats, een comfortabele wachtgelegenhe voor passagiers en een telefooncel. 2. Een snel bus, waarop kan worden overgestapt en die o\ of langs de grote weg rijdt en die uitsluitend d< parkeer/carpoolplaatsen, alsmede ook alle aai de grote weg gelegen bedrijfsterreinen aandoe Van de bedrijfsterreinen, die voor dat doel te van de grote weg verwijderd liggen, nemen de plaatselijke ondernemers het stukje vervoer zt ter hand. 3. Een rijstrook, de spitswisselstrook genoemd, krijgt een speciale markering. Tijde de spits rijdt daar uitsluitend die bus. LEIDERDORP «A.HJ. HALEWUN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2