ZATER DAG S BI JVOEGSE L Ik kan het gewoon L'olandese'^Zy^ ante 991 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 lelmoment uit de debuutwedstrijd van Leonard van Utrecht (links) tegen Bari. De Noordwijker holt tevergeefs achter een doorgeschoten bal aan. Aanvoerder Ricci van Bari ziet geen gevaar in de situatie en houdt in. De opzienbarende transfer van Leonard van Utrecht Het was nog nooit vertoond. Een voetballer uit de eerste divisie die wordt aangekocht door een club uit de Italiaanse Serie A. Het gebeurde toch. Van Leeuwarden naar Padova. Leonard van Utrecht (26) kijkt er nu nog net zo verbaasd op terug als de meeste 'voetbalkenners' deden. „Ik wist ook niet wat me overkwam. Nu, bijna drie weken later, is volgens de plaatselijke krant II Gazzettino inmiddels iedereen 'tutti contend'. «xneroua li k'janï) c^Pottno con la "gazzel/a Duo °c feriti I &U£770____^ Camion Sbanda t' •►««flnire dentn> la ch/esa >Uucm,;-- LotKHatorio 'ap.nato "«nw/v/v,»,,, In Padova was de komst van Leonard van Utrecht groot nieuws. Vrijwel el ke dag in de aanloop op zijn eerste wedstrijd, stond er wat over hem te lezen. Op de foto wordt hij tijdens de training bij gestaan door Michel Kreek. KNIPSEL IL GAZZETTINO De eerste grap was snel gemaakt: Van Utrecht naar Padova, da's toch gauw 1300 kilometer. En léék ook op een vroege 1-april flauwiteit: n 26-jarige voetballer uit Noordwijk die uit- mt voor Cambuur Leeuwarden en buiten twee plaatsen nauwelijks bekendheid g ?t. mag zijn opwachting maken in de Serie Dag Langeleegte, Woudestein en Vijver- rg - op naar San Siro, Comunale en Luigi rraris. Niet verwonderlijk dat Leonard van recht zelf ook even moest slikken toen hij nieuws vernam. Maar de aanvankelijke luchterheid heeft na zijn veelbelovende buut, plaatsgemaakt voor zelfvertrouwen. >f Van Utrecht het niveau van de serie A nkan? Sterker nog, hij wordt een aanwinst d Noordwijk-trainer Ruud Bröring als een n de weinigen voorspeld. Iorreglia, een klein dorpje even buiten het dua. Bij aankomst is een fascinerende ondgloed net achter de heuvels afgedaald heeft plaatsgemaakt voor een sterrenhe- :1 die met z'n helderheid de gebrekkige aatverlichting compenseert. Het statige elershotel La Torre is daardoor simpel te iden. Een kasteeltje met kantelen als bal- nranden en een torentje op het dak. In de inge zit Van Utrecht onderuit gezakt op n bank. In gezelschap van ouders en vrien- Froukje wacht hij op Mino Raiola. De larlemse Italiaan is tolk, zaakwaarnemer, :un en toeverlaat van Van Utrecht en zijn nilie. it is de avond voor het debuut en de ande- Padovesi druppelen La Torre binnen. Allen huid in een blauw trainingspak met inge- Gaide sponsornamen en met een gevulde stuumhoes in de hand. Ook de haarföhn jkt tot de standaarduitrusting van de voet- llers te horen. Van Utrecht glimlacht als hij uiteinden van de stekkertjes uit hun isen ziet bungelen-. Hij wrijft door zijn ei- n- halflange blonde haar en fluistert: „Het hier prachtig, ik ben perfect opgevangen, aar wat er ook gebeurt, aan die zottigheid et die föhns doe ik niet mee." Italianen zijn nu eenmaal op uiterlijk, heeft Van Utrecht vanaf de eerste dag in het noor den van 'de Laars' kunnen merken. Iedereen gaat tot in de puntjes verzorgd, gekleed en gekapt over straat alsof het trottoir elk ogen blik kan veranderen in de loopplank van een modeshow. Over de rugleuning van de eerste de beste buschauffeur hangt een dikke kasj mier-jas. En in de oude binnenstad van Padova, waar hoekige torenflats en sierlijke bouwwerken uit de renaissance zij aan zij staan, zijn pakweg vier keer zoveel boetieks als cafés te vinden. In het Italië van 1995 ga je overigens pas e'cht afgekleed door het leven als er uit de borstzak een antenne van een mobiele telefoon steekt. Overal staan mensen te bellen, in auto's, in restaurants, op straat en op de tribune. Als Raiola een half uur te laat in het hotel arriveert, heeft hij twee presentjes bij zich. Een zaktelefoon voor Leonard en een voor zijn vriendin. Voor de snelle integratie. De fa milie Van Utrecht is uiterst tevreden over het optreden van de 'zaakwaarnemer'. „Hij heeft ons met élles geholpen", zegt vader Wim. „Mino doet ook dingen die hij niet ho'e'ft te doen. En ik vind dat hij wel een pluim ver dient, na al dat gedoe met de WCS. Wim van Utrecht doelt op het enige smetje dat kleeft aan de 'droomovergang' van zijn oogappel. De Vereniging van Contractspelers (WCS) onder leiding van mr. Theo van Seg- gelen weigerde Leonard te begeleiden. Het salaris van Van Utrecht zou, zeker naar Itali aanse maatstaven gemeten, te laag zijn. Er verder werd de inbreng van Raiola die geen officiële licentie als spelersmakelaar bezit, niet op prijs gesteld. „Ik verdien hier véél meer dan bij Cambuur werpt Van Utrecht te gen. „En laten we eerlijk zijn, van de Neder landse eerste divisie naar de Serie A, wie zou dat nou niet doen? Dat is toch een droom die werkelijkheid wordt?!" Spanning Ondanks de geruststellende woorden van Raiola dat het allemaal wel goed komt in Ita lië, zitten Leonard en zijn aanhang niet op hun gemak in de ontvangsthal. Terwijl de an dere voetbalgasten aan de bar lusteloos hun cappucino's wegslurpen, is de spanning van de vier Noordwijkse gezichten af te lezen. Het regelen van een appartement is nog niet ge lukt, en moet de hond nu uit Nederland wor den overgevlogen of niet? Speelt Leonard morgen en zo ja, hoe zal dat gaan? Is hij er wel met zijn gedachten bij na al stormachtige ontwikkelingen van de voorafgaande dagen? Waarom werd hij de nieuwe aanwinst en niet Bosman, Bombarda of Mackaay, voor wie sportdirecteur Pierre Agradi oorspronkelijk naar de Lage Landen trok? Het spookt alle maal door zijn hoofd. Een klein lachje kan er nog vanaf als hij vertelt: „Ze hebben me in Nederland drie keer bekeken. In de beker te gen Groningen en tegen Excelsior en Hel mond Sport. Ik heb dit seizoen drie keer ge scoord, mag jij raden tegen wie..." Paolo Dona' is de avond voor de wedstrijd ook gespannen. De chef-sport van II Gazzet tino, een grote regionale krant in Noord Ita lië, is niet alleen journalist maar ook dé club historicus en Padova-kenner bij uitstek. 1 lij schreef in zijn vrije tijd een lijvig boekwerk in twee banden over de geschiedenis van de plaatselijke trots. „Het weegt bij elkaar vijf ki lo. Het zwaarste naslagwerk van een voetbal club ter wereld", meldt hij vol trots. Hij wil alles maar dan ook alles weten over Leonard en is zeer verguld met oude kranteknipsels van Van Utrecht in de tijd dat hij bij Noord- wijk en Excelsior actief was. „Dus hij was in Nederland niet eens een bekende speler?", vraagt Dona' vol ongeloof. Natuurlijk, ze hadden ook in Padova een beetje vreemd opgekeken toen sportdirecteur Agradi met een speler uit de Hollandse Serie B kwam aanzetten. „Maar Agradi gaat vaak naar Nederland en hij kent de competitie daar. Vorig jaar'stonden we onderaan en haalde hij Kreek. Bankzitter bij Ajax maar hier al snel een held. Scoorde in zijn eerste wedstrijd de winnende treffer en maakte in beslissingswedstrijd tegen Genua de laatste strafschop. Nu staan we weer onderaan en komt er opnieuw een Nederlander. Dus denkt iedereen: daar gaan we weer. Alsof de druk nog niet groot genoeg is voor Van Utrecht. Hij moet zich niet alleen snel aanpassen aan het land, de gewoontes, de mentaliteit én het voetbal - nee, nu de magie van Kreek lijkt uitgewerkt, moet Leonard ook nog eens de nieuwe verlosser worden. „Als ik morgen op het veld sta, hoop ik dat ik m'n gedachten gewoon op voetbal kan zetten. M'n kop zit nu vol verzucht de Noordwijker. Als een gevangenis Het nieuwe stadio Euganeo, de thuishaven van Padova ligt ver buiten de stad, midden tussen de landbouwgronden en omheinde akkers. Het heeft veel weg van een gevange nis. Veel hoge aluminium hekken met punti ge uiteinden en nog meer grijs beton. Het is allemaal bepaald geen reclame voor de Itali aanse architectuur. Euganeo heeft de vorm van een U en is dus aan één kant open. Als op het veld de prestaties tegenvallen, is er vanaf de hoofdtribune nog altijd uitzicht op de skyline van Padua, moet de bouwer heb ben gedacht. Voor kleur en ambiance dienen club-me dewerkers en bezoekers zelf te zorgen en dat is aan hen wel besteed. Rond het sintelbaan tje staan genoeg reclameborden om drie vel den te omzomen en kollossale vlaggen en ba nieren worden over de hoofden uitgerold. 'Villafranca groet Kreek en Van Utrecht' staat in hanepoten op een wit laken te lezen. De Jantjes van de NAVO-basis 150 kilomter ver derop zijn er ook. Zelfs in het rustige Padua is een voetbal wedstrijd volkstheater in z'n puurste vorm. Het publiek lijkt zich drukker te maken dan de hoofdrolspelers op het veld. Er wordt ge zongen, opgesprongen en iedere beslissing van de scheidsrechter wordt met gebrul en drukke handgebaartje begroet. Er wordt ook hartstochtelijk gelachen als bij een tempara- tuur van een paar graden boven nul een ijs verkoper met een koelbox over zijn schouder en handen diep weggestoken in zijn jaszak 'geiato, gelato' roept. De door de stadionspeaker tot I^onardo van Oetrekt omgedoopte Noordwijker komt in trainingspak en met het haar in een staartje de spelerstunnel uit. Tot teleurstel ling van het handjevol Nederlanders op de tribune begint hij op de bank. Hen camera ploeg van de NOS is nooit verder dan drie meter van hem vandaan. Emiel Schelvis meldt op de perstribune dat Leonard na twintig minuten in de tweede helft zal inval len. Hoe hij dat weet? „Ik ke'n het Italiaanse voetbal zegt de NOS-verslaggever zelfverze kerd „En het feit dat de president van de club op de bank naast de trainer ging zitten, is al een voorteken. Hij zorgt er wel voor dat zijn nieuwe aankoop aan het thuispubliek wordt voorgesteld. Schelvis heeft gelijk. Precies 25 minuten voor tijd komt Van Utrecht het veld in. Zijn debuut kan bijna niet beter. Padova staat al met 2-0 voor tegen Bari als hij mag invallen. Van Utrechts directe tegenstander is dan al een uur dolgedraaid door z'n voorgan ger Gocchio. Daardoor kan de linkerspits een styk of acht keer vrolijk van hem wegsprin- ten, gaten trekken, kansen creëren en dus een goede indruk achterlaten. Bij 3-0 begeven enkele Bari-aanhangers zich naar de onderkant van de eretribune. Met woord en vooral gebaar beschimpen de ze opgewonden standjes hun cllib-president die een rang hoger zit. Er is weinig kennis van de Italiaanse taal voor nodig om te begrijpen waar het over gaat. Het team presteert niet en dat is zijn schuld. Waarom koopt hij niet net als Padova goede spelers als Nava, Amaruso en Van Utrecht, schreeuwen ze hem toe. Opnieuw theater dus in Euganeo. Mannen in driedelig blauw met gcpronoceer- de gele dassen en kostbare suède schoenen die de voorzitter met een snelheid van acht honderd woorden per minuut terecht wijzen. Onbedoeld geven ze Van Utrecht daarmee een compliment. Het laatste fluitsignaal heeft al een mi nuutje of tien geklonken als Ixonard nog op het veld handtekeningen aan ballenjongens staat uit te delen. Een brede lach is de rest van de dag niet meer van zijn gezicht af te timmeren. Dertig minuten later stapt hij het perscentrum binnen in een smetteloos Itali aans pak. Het is alsof hij nooit anders heeft gedragen. Van de verlegenheid en onzeker heid van de vorige avond is niets meer over. 'Vraagt u maar'. De uitblinkende verdedigers Lilas en Scon ziano kunnen al snel naar huis. Voor Kreek die altijd goed speelt, voor Nicola Amorusso die twee keer scoorde en voor trainer Sandre- ani is het na een stief kwartiertje ook gedaan. Maar voor Ix'onard nog niet. Alle aanwezige persvertegenwoordigers moeten hem heb ben. Hij gooit er op een gegeven moment zelfs zijn eerste Italiaanse volzin uit. „Ik ben zeer content met de overwinning en de drie punten zegt hij recht in een camera. Voor de rest is er de onafscheidelijke Raiola yoor de vertaling. „Het is niet dé mooiste, maar wel een van de bijzonderste dagen uit mijn leven. Er moet nog een mooiere komen. Volgende week misschien tegen Cremonese als ik mijn eerste doelpunt maak laat hij zich onder meer ontvallen. Al die tijd houdt hij zij eerste shirtje klem- vast in de hand. '28 Van Utrecht' staat ach terop. Vader Wim mag het aandenken naar Noordwijk meenemen om het in te lijsten. „Toen ik in de kleedkamer kwam, zag ik 'm hangen. Ik werd even stil en dacht trots 'wat is die mooi'. Het is nog vroeg dag, Ixonard speelde maar een half uurtje in een wedstrijd die toen al gewonnen was. Maar afgaande op zijn kor te optreden, is Van Utrecht inderdaad een aanwinst, zoals Noordwijk-trainer Bröring voorspelde. „Als Bram dit toch eens kon meemaken schudt Leonard zijn hoofd na zijn vierde vraaggesprek voor TV. Bram Marbus, zijn maatje, speelde met hem samen bij Noordwijk, hij Excelsior en tot twee weken geleden nog bij Cambuur. De sport bracht hen bij elkaar en heeft ze nu ook gescheiden. Van Utrecht tilt er niet te zwaar aan. „Ach ik heb hem gebeld. Dat ie nog maar even moet wachten met bepaalde za ken te kopen. Wie weet zit hij ook zo grapt hij om vervolgens eerlijk toe te geven dat als hij zich in Italië staande kan houden, Bram dat ook zou kunnen. Marbus naar Padova: het klinkt ineens zo gek niet meer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33