Gewichtloos tuimelen in de kotskomeet Fundamentalisme in een fundamentalistische staat Extra mm Waar is ons 'Emo' -meesterschap? Alternatieven voor verplaatsen woonboten onvoldoende onderzocht 'Test-supervisor' Apollo 13-film Robert K. Williams een week lang met NAS A-toestel op vliegveld Valkenburg ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 Met een triomfantelijk gebaar verlaten de studenten onder aanvoering van Nederlands enige ruimtevaarder Wubbo Ockels een toestel van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. Onderaan de vliegtuigtrap vertellen ze een waar mediacircus over hun eerste gewichtloze bewegingen in het luchtruim. Bemanningslid Robert K. Williams kijkt het tafereel op het vliegkamp Valkenburg van een afstandje met een voldaan gezicht aan. Zijn 'bijrol' roept herinneringen op aan de gebeurtenissen die zich begin dit jaar afspeelden op een NASA-basis in het Amerikaanse Houston. Alleen verlieten toen geen studenten, maar duurbetaalde filmsterren de vliegtuigtrap voor de opname van Apollo 13 de bemande ruimtecapsule die in 1970 na een ontploffing aan boord op wonderbaarlijke wijze veilig terugkwam op aarde. Hoogleraar klinische en ge zondheidspsychologie René Diekstra besteedde in zijn ru briek 'Denkwijzer' van 11 no vember j.l. aandacht aan de Griekse dichter Simonides, die leefde van ongeveer 560 tot 480 voor onze jaartelling. Hem werd volgens de overlevering ooit de vraag gesteld of de mens liever naar rijkdom dan naar wijsheid zou moeten stre ven. Dat leidt tot de volgende reactie van een lezer. Aan de Griekse dichter Simoni des de vraag: „Waar zou de mens het beste aan doen, stre ven naar rijkdom of streven naar wijsheid?" De dichter zag zich voor deze vraag gesteld kennelijk door iemand die zich wilde laten raden bij het kiezen van een levensdoel. Hij stond voor de onmogelijke opgave een goed antwoord te geven op een verkeerde vraag zonder de vraagsteller in verlegenheid te brengen. Zijn antwoord was klip en klaar: „Kien zou liever moe ten streven naar rijkdom." Een eenvoudiger antwoord is on denkbaar. Maar het echte ant woord moest nog komen. Het was verpakt in de toelichting: want ik zie de wijzen voor de deuren van de rijken, maar niet de rijken voor de deuren van de wijzen." Daar moest de vraag steller het mee doen. Laten wij. 2500 jaar later, ons eens ver plaatsen in deze persoon. Dan overwegen wij, althans ik, dat rijken en wijzen gelijkelijk be horen tot de categorie verstan dige mensen. Simonides ziet verstandige mensen te rade gaan bij de rijke^ om praktisch inzicht te verwerven, zoge naamde maatschappelijke wijs heid. Verstandige mensen ziet hij niet aankloppen bij de wij zen om te vragen hoe zij wijs kunnen worden. Eigenlijk zegt de dichter: „Men doet er wijs aan zijn licht op te steken bij de rijken. Men geeft daarmee blijk van wijs heid. Maar indien men meent dat wijsheid overdraagbaar is, dat men wijsheid kan aanleren, dat men zich met dat doel kan laten beleren door een wijze..., dan is men niet goed wijs." Re lativerend zou men kunnen zeggen: Rijkdom is voor het grij pen, maar wijsheid, daar mag men op hopen, voor bidden, naar uitzien. Als een echte wijze laat Simonides de vraagsteller zelf de vraag beantwoorden, zo dat deze van zijn eigen wijsheid blijk kan geven. Simonides heeft beslist niet willen zeggen dat rijkdom en wijsheid elkaar in de weg zitten. Ontegenzeggelijk gaan veel mensen op weg naar rijkdom en macht die hun weg kiezen over de ruggen van anderen. Maar misschien zijn degenen die wij aan de top gewaarworden uit zonderingen. Kunnen dat niet de rijken zijn waar de wijzen in alle eer en deugd en met een goed geweten te rade gaan? Waar is ons 'Emo'-meester schap? G. Bruyn, Leiden. In het Leidsch Dagblad van 13.11.95 ('Wantrouwen woonboot bewoners compleet'), citeert wethouder Van Eisen mij onjuist: „Ik sta pal achter de voorzitter van het Landelijke Woonboten Overleg. Die heeft op televisie gezegd dat het mogelijk is dat woonboten opzij moeten voor ontsluitingen. Dat kan immers ook met huizen gebeuren. Maar het is alleen mogelijk met een fatsoenlijke uitkoopregeling of met goede alternatieve ligplaat sen." Van Eisen laat het belangrijkste deel van het LWO standpunt weg: Het opheffen of verplaatsen van ligplaatsen voor een uit sluiting kan alleen dan als onomstotelijk is aangetoond dat er geen enkele andere mogelijkheid is. Wanneer de overheid woonboten erkent als volwaardige woonvorm dient men adequaat te handelen. De wethouder moet zichzelf dan ook de vraag stellen of de gewraakte brug ook op die plaats gepland zou zijn, als er huizen hadden gestaan in plaats van dat er woonboten lagen. Voorzover de LWO is geïnformeerd is vooralsnog in de Leidse situatie onvoldoende aangetoond dat alle denkbare alternatie ven zijn onderzocht. Peter van Reenen, voorzitter LWO, Utrecht. Een klein bericht op de voorpa gina van de krant en een mo mentje aandacht op de televi sie: een bomaanslag door fun damentalisten in Riyad, hoofd stad van Saudi Arabië. Het land waar het Wahhabis- me zijn oorsprong vond toen Muhammad ibn Abd al- Wahhab en Muhammad ibn Saud bedachten dat de Islam het beste beleden kon worden in de meest pure vorm. Naast het geloof in God, het in acht nemen van regelmatige rituele gebeden, het vasten tijdens de Ramadan en het geven van do naties aan de armen is het voor al de pilgrimstocht naar Mecca die indruk maakt. De combina tie van rituelen van de Umrah en Hajj als geloofsbelijdenis geeft, bij Saudische temperatu ren, de indruk van puur afzien. Respect op z'n minst voor dege nen die dit volhouden. Uitgerekend in dit land, waar de basis ligt voor veel religieuze gevoelens, is een aanslag ge pleegd waarbij twee mensen het leven lieten. Motivatie voor de ze aanslag lijkt te zijn, het voor komen van verderfelijke invloe den uit de westerse cultuur, om zodoende de Islam in de meest pure vorm te behouden. De toe vlucht is gezocht tot explosie ven. Bescherming van de eigen cultuur staat voorop. Invloeden van buitenaf zijn niet welkom. Nederland was woedend toen bepaalde personen in het voor malig Oost-Duitsland de levens namen van mensen met een andere culturele achtergrond. Kaartjes werden opgestuurd naar aanleiding van een oproep in het radioprogramma de 'Breakfast Club'. Hiermee we uiting gegeven aan de gevoelei van afschuw omdat een grei was overschreden. De stap t terreur was onacceptabel. Hl zeer men van mening kan vel schillen en hoe hoog de emotij soms ook kunnen oplopen, aanslag op andermans leven niet te rechtvaardigen. Alhoew deze aanslag niet in Nederlat plaats vond, werd toch massa gereageerd. Racisme was dicj terbij gekomen. De aanslag in Riyad leek nil vanwege politieke of milita strategische overwegingf maar het uitbannen van invlc den uit andere culturen. Wie er nu woedend? SCHRIJVENDE LEZERS Regisseur Ron Howard deed voor deze kaskraker een beroep op Williams en zijn collega's. In een toestel vergelijkbaar met de Boeing die deze week op Valkenburg wordt gebruikt voor wetenschappelijke proeven, zijn de zeer re alistische beelden opgenomen die zich af speelden in de ruimtecapsule en de maan lander. Tijdens de ruim negenhonderd duikvluchten die met de Boeing zijn ge maakt konden de hoofrolspelers Toni Manks, Kevin Bacon en Bill Paxton zich ge wichtloos door het ruim bewegen. Hoe realistisch de beelden ook waren, aanvankelijk zag regisseur Ron Howard die ooit Richie speelde in de tv-serie Happy Days weinig brood in de opnamen in het NASA-vliegtuig. „Maar na het maken van een reguliere vlucht, was ook Howard er heilig van overtuigd dat dit de enige manier was", vertelt Robert Williams op een gedre ven toon. Vanaf het eerste begin is de 'test supervisor', zoals hij op de aftiteling van de film wordt omschreven, nauw betrokken geweest bij de produktie van Apollo 13. „Mijn collega en ik zijn verantwoordelijk voor het management in het vliegtuig", omschrijft hij zijn rol. Een bevoorrechte po sitie omdat hij zich tijdens alle opnamen bij de acteurs in het ruim bevond. En dat terwijl NASA er aanvankelijk wei nig voor voelde om de Boeing af te staan. „Onze eerste reactie was: Dat doen we niet. Toen ze ons uitlegden dat het om een pro duktie van Ron Howard en Tom Hanks ging, verwezen we de filmmakers naar de leiding van NASA. Zou die toestemming ge ven dan zouden wij meewerken. Universal Studio's moest vervolgens nogal wat moeite doen om NASA te overtuigen. Het is na tuurlijk een puur commerciële film, maar het verhaal ging over iets échts, iets dat bin nen NASA was gebeurd. Het voorval met de Apollo 13 is waarschijnlijk één van de meest dramatische gebeurtenissen in de geschie denisvan NASA." Williams overdrijft daarmee geen woord. Miljarden mensen over de hele wereld za ten dagenlang aan de buis gekluisterd en luisterden onder meer naar de stem van Walter Cronkite, de wereldberoemde nieuwslezer die verslag deed van het dra ma. De paus riep vanuit Vaticaanstad gelo vigen zelfs op om voor de veilige terugkeer van de astronauten Jim Lovell, Jack Swigert en Fred Haise te bidden. „Ron Howard overtuigde NASA er uiteindelijk van dat het een waarheidsgetrouwe film zou worden, gebaseerd op het boek dat astronaut Jim Lovell schreef." „Al snel daarna zijn er plannen gemaakt voor de decorstukken die in het vlieguig moesten komen." Williams vloog zelfs naar 1 lollywood om de rekwisieten na te meten en te controleren of alles wel veilig was. Naast de ruimtecapsule en een verbin- dingssluis, werden twee maanlanders nage bouwd. Een zeer gedetailleerde voor close- up opnamen en één met gaten in de romp zodat de bewegingen van de astronauten goed in beeld konden worden gebracht. Dat de rekwisieten zeer goed waren nage bouwd bleek tijdens een bezoek van John Young aan de set. Deze Apollo-astronaut die nog in actieve dienst van NASA is, ging in één van de stoelen in de capsule zitten en zette allerlei knopjes aan en uit. „Hé, dit herinner ik me nog, riep hij. Het was op dat moment net een klein kind. Hij had een fantastische tijd, maar het waren dan ook perfect nagebouwde decors." Van de opnamen die tijdens de eerste tien vluchten in oktober 1994 werden ge maakt, kon de 'test-supervisor' nauwelijks onder de indruk raken. Niet opmerkelijk volgens Williams. „De filmploeg was niet gewend om te gaan met gewichtloosheid. Cameramensen moesten leren zichzelf in balans te houden terwijl ze opnamen maakten, zodat de bewegingen in beeld niet onrealistisch over zouden komen. Ook moest het licht en het decor worden aange past." Omdat de bemanning van het vlieg tuig andere verplichtingen had, kwam de filmploeg pas weer in januari terug voor nog eens acht vluchten. Per tochtje werden al gauw ruim veertig duikvluchten gemaakt. De vrije val van tien kilometer hoogte eindigde drie kilometer lager. Elke keer gaf dat Howard de gelegen heid om gedurende twintig seconden in een gewichtloze toestand te filmen. „Toch was het opmerkelijk hoe snel de opnamen achter elkaar werden gemaakt. Ze begrepen dat je niet even rustig met elkaar kon praten over het resultaat van de opnamen. Ze moesten gewoon van de ene scène naar de andere. Het was verbazingwekkend dat Ron Howard zich alle details wist te herinneren. Hij kon precies zeggen of een acteur in een eerdere opname een attribuut in zijn linker- of rechterhand hield." De professionele houding van de film ploeg voldeed nauwelijks aan het beeld dat Williams vooraf had. „Ik had mezelf toch voorbereid op de komst van een aantal pri ma donna's en gillehde en schreeuwende regisseurs. De gebruikelijke 'vooroordelen dus. Maar deze mensen bleken juist zeer professioneel te zijn. Ron Howard verlangt dat ook, anders lig je er bij hem snel uit. Ke vin Bacon en Bill Paxton namen aan een scène deel waarvoor zes duikvluchten moesten worden gemaakt. Toen Howard tevreden was gingen de twee zonder slag of stoot naar het achterste gedeelte van het vliegtuig daar waar de andere acteurs za ten te wachten en kwam Tom Hanks naar voren voor zijn opnamen. De filmster ren wisten gewoon dat ze zich uit de voeten moesten maken als ze niet hoefden te acte ren." Williams maakte alle vluchten mee was er zo ook getuige van dat niet i vlekkeloos verliep. Niet alle magen wa bestemd tegen de rare capriolen die de loot met het vliegtuig maakte. Niet v niets kreeg de Boeing al snel de bijna 'Vomit Cornet', vrij vertaald: de kotskom Het waren vooral de cameramensen die kregen van opspelend zuur. „Maar moesten dan ook buitengewone dip doen om goede beelden te kunnen makt De acteurs hadden volgens Williams i gens last van. „Toen Bill Paxton in de I moest overgeven acteerde hij wel dege Voor die opname had hij een thermos met warme soep bij zich, waarvan hij keer een slokje nam. Er waren zeven sh nodig om alles goed op film te krijgen, w elke keer na het uitspuwen van de si kwamen er klodders op de cameralens recht. Het 'braaksel' moest rondvlieg maar gelijktijdig wel langs de lens gaan." De ziekte van de door Bill Paxton speeldè astronaut Fred Haise was slee één van de (nog kleine) problemen w< mee de bemanning van de Apollo 13 1970 werd geconfronteerd. Een veel serj zere bedreiging vormde de besturingsp blemen van het ruimteveer en het enerj tekort. Om brandstof te sparen werd ci tijds dan ook besloten de verwarming boord uit te zetten. De astronauten mc ten een vrieskou doorstaan. „Een groot ci van die scène is in de studio's in Hollywc opgenomen. De opnamen waarbij de ast nauten vrij door de lucht moesten vliej werden in het toestel opgenomen. Om kou te laten zien, maakten ze gebruik i mist-spray. De vorst die op de ramen zie baar was, werd van opname tot opna dikker gemaakt." Nadat de film uitkwam reageerden mensen bij NASA volgens Williams enthi siast. „Al waren er enkele jonge hot sh die tijdens het kritisch kijken naar de fi enkele kleine foutjes ontdekten. Zo zaten emblemen op de kleding van de techr die in. de jaren tachtig werden gebruikt nog niet bestonden toen dit voorval plaa vond. Ook het kenteken van een corve was van een verkeerd jaar." Opmerkelijk is dat niet, want zoals meeste deskundigen bij NASA lette ook V) liams aanvankelijk op de details. „De een keer dat ik de film zag had ik het daar druk mee dat het verhaal aan me vooi ging. Daarna heb ik 'm nog een keer oi spannen bekeken, en ik vond het een goe film." Na enig nadenken zegt Williams hij vooral aan het slot van de voorstelling beste herinneringen bewaart. „Omdat 1 toch nog op zijn pootjes terecht kwam. heb alles van nabij meegemaakt. In IS was ik namelijk al bij NASA in dienst gel men. Op het moment dat de vlucht in 19 plaatsvond, wist ik niet dat de bemanni zoveel verschillende problemen had. All dat fout kon gaan, ging ook fout."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16