Tweedehands auto rukt op in de showroom OCCasionsnaw aaaa auto bootb.v. Weg en wiel Motor Show '95 Essen: Van Bugatti tot rijdende koe Fiat weer Auto van het Jaar Citroen Saxo komt in mei Sintra eerste 'space-OpeF Richtingaanwijzer is een onding 1RIJDAG 24 NOVEMBER 1995 REDACTIE PETER LODEWliKS Citroen databank voor occasions 'oor ieder die bij een Citroën- een gebruikte auto wil heeft de importeur 'Eurocasionlijn' in gebruik jesteld. Via telefoonnummer ilO-4^ 72 002 kan men ge wenste kenmerken en prijsklas- een auto intoetsen, waar- de databank de dichtsbijzijn- dealer opzoekt die iets pas- ends te bieden heeft. )e dealer kan de databank via een personal computer benade ren, als een klant iets zoekt dat misschien bij een andere dealer 'te vinden is. Het systeem is an derhalfjaar getest bij enkele dealers, gemiddeld leverde dat duizend telefoontjes per maand op. In een later stadium zal de databank worden gekoppeld aan Teletekst en het (computer) Internet. Uw Fiat-dealer voor Leiden e.o. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071-5.417.493 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn Tel. 0172-44.16.89 IEN HAAG GPD sor. De grootschaligheid van het evenement valt trouwens af te lezen uit zowel het aantal expo santen als het aantal bezoekers. Niet minder dan 550 exposan ten laten in 18 hallen de bezoe kers genieten van zo'n beetje al les wat er op twee- en vierwie- lergebied te bedenken valt. Dat het concept aangeslagen is, blijkt uit de bezoekersaantallen. Vorig jaar schuifelden niet min der dan 370.000 bezoekers langs de kassa's, waaronder ook 140.000 Nederlanders en Bel gen. Of die alles hebben gezien, valt tc betwijfelen omdat de to tale beursoppervlakte niet mirv der-dan 90.000 vierkante meter beslaat. De Motor Show Essen '95 wordt gehouden in de in het Gruga- park gelegen Messe van Essen van vrijdag 1 tot en met zondag 10 december. De show is dage lijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur; op zaterdag en zon dag van 09.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 25 DM per persoon. Groepen van meer dan 20 personen mogen voor 21 DM genieten van al het fraais. Kinderen van 6 tot en met 15 jaar en studenten mogen voor DM 16 naar binnen. De catalo gus kost 5 DM. Voor meer (Nederlandstalige) informatie: 04163-80553. n het Duitse Essen wordt van 1 ot en met 10 december de jaar- ijkse Motor Show gehouden, loewel de naam doet vermoe ien dat het om geëxposeerde weewielers gaat, laat dit pu- ilieksspektakel van de bovenste ilank beduidend meer zien dan litsluitend motoren. Je kunt het ligenlijk zo gek niet bedenken if het wordt wel getoond: van special paint' autootjes in chaal 118 tot echte Formule 1 - lolides en speedboten, van Classical Cars' tot neo-klassie- ;ers als Bugatti, Lamborghini :n Maserati. )ok tweewielerliefhebbers ko nen volop aan hun trekken. Zij lie in ons land de eigen MotoR- U gemist hebben, kunnen de ipgelopen schade binnenkort nhalen. In Essen tonert alle fa- I irikanten van naam het model- ieuws voor komend jaar. Haar er is meer dat trekt. Dat ilijkt uit de aandacht voor rake- aangedreven sprintmotoren of lijvoorbeeld de specials van de Amerikaanse ontwerper Arlen iless. Ook bij gekke thema's wordt stilgestaan. Daaronder pevinden zich in ieder geval een door een Yamaha FJ 1200 voort- rijdend bureau, een tweewielerkoe en een Yamaha V-max met uitlaatgascompres- TNO verbetert de airbag Onderzoekers van TNO hebben een nieuwe explosieve stof ontwikkeld om airbags mee op te blazen. In tegenstelling tot de nu gangbare gasgeneratoren bevat de nieuwe vinding geen gif tige stoffen, en ontstaan bij de ontsteking geen milieuschadelij ke gassen (alleen stikstof, waterdamp en kooldioxide). Niet dat men nu nog bij het opblazen van de airbag acuut vergiftigd wordt, maar het is altijd mooi als het helemaal gifvrij en milieuvriendelijk kan. Uiteraard heeft TNO octrooi aange vraagd op zijn vinding, en biedt men deze aan bij de auto-in dustrie. WEGWERKZAAMHEDEN Amsterdam richting Den Haag (A 4) [Tussen Nieuw Vennep en Leidschendam, avond en nacht. Apeldoorn richting Hengelo (A 1) [Tussen Twello en Bathmen, avond en nacht. Eindhoven richting Maastricht (A 2) Tussen Maasbracht en St. Joost, overdag. Ter hoogte van Bleiswijk, overdag. Utrecht richting Den Haag (A 12) Gorinchem richting Europoort (A 15) Ter hoogte van Hardinxveld-Giessendam, avond en nacht. Utrecht - Breda (A 27) Tussen Lexmond en knooppunt Everdingen, avond en nacht. Rotterdam richting Bergen op Zoom (A 29) Ter hoogte van de Heinenoordtunnel, avond en nacht. LET OP! Binnenkort kunt u ons ook vinden in de Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Tel.: 071 - 5680680 Gazelle Ba tav us WÊ Union fMf Huisman tweewieler BV Levendaal 76 Leiden Tel.: 5 13 15 15 Tweeling Bravo/Brava wint op punten van Peugeot 406 Alle Auto's van het Jaar Zeven jaar nadat de Fiat Tipo werd uitverkoren tot Auto van het Jaar 1989 is nu zijn opvol ger, de Italiaanse tweeling Fi at Bravo/ Brava met deze be geerde titel aan de haal ge gaan. Tweede werd de Peu geot 406 en derde de Audi A4. AMSTERDAM Weer Fiat dus, net als vorig jaar, toen de Punto de gelukki ge was, elf jaar nadat diens voorganger Uno ook al Auto van het Jaar was geworden. De eerste 'Fiat van het Jaar' was het type 124 in 1966, gevolgd door de 128 in 1969 en de 127 in 1971. In 1980 was er ook nog een succes voor de Fiat-groep, toen de Lancia Delta Auto van het Jaar werd. Het is voor het eerst dat een fabrikant twee keer achter elkaar de titel bin nenhaalt. Voor de Fiat-groep is het inmiddels de achtste keer. Ook dit jaar viel de verkiezing uiteen in twee rondes. Van alle aangemelde auto's bleven er uiteindelijk vijf over, waaruit de jury een keus kon maken. De 56 juryleden uit 21 landen hadden in totaal 1.400 punten te vergeven: 25 per persoon, te verdelen over de vijf genomi neerden. Ze mochten er maxi maal vijftien aan hun favoriet De nieuwe Fiats beloven een succes te gaan worden. Het 'duo van het jaar' bestaat uit de 3-deurs Bravo en deze 5-deurs Brava. foto fiat geven, zodat er voor de win nende auto maximaal 840 punten te behalen waren. Het werd uiteindelijk een nek- aan-nekrace tussen de Fiat Bravo/Brava en de Peugeot 406. De Fiat werd Auto van het Jaar met 378 punten, de Peu geot bijna met slechts 15 pun ten minder. Derde werd de Au di A4 (246 pnt.), gevolgd door de Opel Vectra (217) en de Mercedes E-serie (196). De Fiat Bravo/Brava werd door 24 juryleden op de eerste plaats gezet, de Peugeot 406 door 20. Negen juryleden ko zen voor de Audi A4 en drie ga ven de meeste punten aan Mercedes. De Opel Vectra haalde als enige genomineerde geen enkele eerste plaats. Als we de puntenlijst verder analyseren, zien we dat de ver kiezing voor de Fransen geen enkel punt was: alle zes juryle den kozen voor de Peugeot 406. Van de Duitsers gaven er vier de meeste punten aan de Audi A4, één koos voor Merce des en de zesde zette de Fiat tweeling bovenaan. De Italia nen toonden zich verre van chauvinistisch: slechts twee ju ryleden kozen de Bravo/Brava als beste en drie gaven de meeste punten aan de Peugeot 406. Van de drie Nederlandse juryleden kozen er tXvee voor Fiat en een voor Peugeot. 1953 Rover 2000 GB 1964 Austin 1800 GB 1965 Renault 16 F 1966 Fiat 124 I 1967 NSU Ro 80 D 1968 Peugeot 504 F 1969 Fiat 128 I 1970 Citroen GS F 1971 Fiat 127 I 1972 Audi 80 D 1973 Mercedes 450 D 1974 Citroën CX F 1975 1976 Simca 1307/1308 F 1977 Rover 3500 GB 1978 Porsche 928 D 1979 Simca Horizon F 1980 Lancia Delta I 1981 Ford Escort D 1982 Renault 9 F 1983 Audi 100 D 1984 Fiat Uno I 1985 Opel Kadett D 1985 Ford Scorpio D 1987 Opel Omega D 1988 Peugeot 405 F 1589 Fiat Tipo 1 1990 Citroën XM F 1991 Renault Clio F 1992 Volkswagen Golf D 1993 Nissan Micra J 1994 Ford Mondeo D 1995 Fiat Punto 1 1996 Fiat Bravo/Brava 1 In 1975 werd bestolen de titel niet langer te dateren op het iaar waarin de auto werd de verkie ceerd. maar op het jaar volgend op zing. Eind 1974 koos men dus de Auto van het Jaar'74. eind 1975 wer het Jaar '76 gekozen Derhalve is er geen Aut van het Jaar '75. De Franse fabrikant Citroen presenteert in maart '96 op de Salon van Genève een nieuwe kleine auto, genaamd Saxo. Deze opvol ger voor de AX is familie van Peugeot, dat samen met Citroen het PSA-concern vormt. Bij Citroen komt de Saxo voorlopig tussen de AX, die nog even leverbaar blijft, en de ZX in. De 3-deurs Saxo komt in mei naar ons land, waarna snel de 5-deurs versie en een dieseluitvoering zullen volgen. Geheel volgens de nieuwe trend zal de Saxo een groot aantal uitrustingsmogelijkheden bieden. Opel krijgt eind volgend jaar zijn eigen ruimtewagen: Sintra. Op dit moment heeft het'Duitse merk in het 'space-segment' alleen de Amerikaanse Pontiac Trans Sport van Opel-moeder General Mo tors te bieden. De nieuwe 'space-Opel' is geboren uit een samen werkingsproject tussen de technische ontwikkelings-centra van Opel Duitsland en GM in Noord-Amerika. De opvolger van ge noemde Pontiac wordt uitsluitend in de VS gebouwd. Dat men de nieuwe ruimtewagen nu al aankondigt zal te maken hebben met het debuut van de Pontiac versie in januari op de Detroit Motor Show. Voor Europa wordt de met twee schuifdeuren aan beide zij den uitgeruste achtpersoons Sintra gemaakt op basis van Opel techniek. Die ontleent men ongetwijfeld aan de Omega, die in de VS op de markt is als Cadillac LSE. Levensduur auto 's vergroot economisch belang occasions Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. De tweedehands auto krijgt een steeds promi nentere rol op de Neder landse wegen èn in de showrooms bij de dealers. De gemiddelde leeftijd van het wagenpark is in tien jaar opgelopen van 8 jaar tot 12 jaar in 1994 en dat zal alleen maar meer wor den. Onder druk van de verzadigde markt voor nieuwe auto's zetten de dealers steeds vaker wa gens met veel kilometers op de teller in de spot lights. Met een jaar volledi ge garantie. DEN HAAG GPD „De gebruikte auto heeft zijn minderwaardige imago verlo ren. Steeds meer mensen kiezen bewust voor tweedehands", zegt A. Otter, secretaris van de Nederlandse Dealer Associatie (NDA). Het aantal verkochte au to's met een kilometerstand van meer dan 100.000 is sinds 1987 meer dan verdubbeld van 10 procent tot boven de 20 pro cent. Door de spectaculaire techni sche verbeteringen gaan perso nenauto's veel langer mee dan vroeger en 'vergrijst' het wagen park. De 'levensverwachting' van een auto is inmiddels opge lopen van een jaar of tien, twaalf in 1980 tot tussen de 15 en 17 jaar voor de nieuwste ge neratie. Het steeds duurder worden van de nieuwe model len helpt de tweedehands markt een handje. Standaardmodellen zoals de Opel Astra (Kadett) en Volkswagen Golf zijn in de loop der tijd 'opgewaardeerd' tot een duurdere klasse met een grotere motor, groter gewicht en steeds meer luxe. De consumenten prijs van de gemiddelde nieuwe auto is volgens cijfers van de RAI opgelopen van 6.853 gulden in 1965 tot 38.530 gulden dit jaar. De meeste nieuwe auto's worden inmiddels betaald met geleend geld. De grenzen van 'oud' en 'onbe trouwbaar' hebben jarenlang gelegen bij een jaar of zes en De dealers zetten hun occasions steeds vaker op de eerste rij. 100.000 kilometer. Maar die grenzen zijn verlegd. „Vijftien jaar haal je zo", zegt Michel van Hoon van CRM Marketing Management Services. Van Roon, bezig met een marke tingstrategie voor tweedehands auto's bij Opel Nederland: „Afgelopen week is hier nog een Kadett uit '88 met 240.000 op de teller verkocht." Van Roon schaamt zich er niet voor dat zijn eigen Kadett van J39 is en een kilometerstand van 134.000 heeft. Uit cijfers van de Bovag blijkt het aandeel auto's van ouder dan zes jaar inmiddels te zijn opgelopen tot de helft. In 1981 was dat nog maar 30 procent. Het zijn vooral de bedrijfsau to's, koop en lease, die het park jong kleuren door hun gemid delde leeftijd van nog geen twee jaar. Van de privé-auto's is in tussen maar een op de vijf jon ger dan drie jaar. Een kwart van de 5,7 miljoen personenauto's is zelfs ouder dan negen jaar. Vooral de particuliere autorijder lijkt zijn auto steeds praktischer, als vervoermiddel, te beschou wen en minder als statussym bool met 'nieuw' als absolute voorwaarde. Zelfs voor zakelijke gebruikers lijkt tweedehands bespreekbaar geworden, gezien het succes dat CW Lease in Den Bosch, de op drie na grootste leasemaatschappij van Neder land, heeft met zijn nieuwe lea se-contracten voor ex-leasewa gens uit eigen stal. De 'economische levensduur' van lease-auto's is inmiddels opgelopen van drie jaar en 100.000 kilometer tot 4 jaar en 150.000 kilometer voor benzine motoren en rond de 175.000 voor diesels. „De auto's worden nu eenmaal steeds beter", aldus commercieel directeur C. Do- minicus. Minder onderhoud De groei van het personenauto park van 6 miljoen nu (inclusief de voorraden bij de dealers) tot de geschatte 7,2 miljoen in 2010 komt geheel voor rekening van de tweedehands markt. De markt voor nieuwe auto's, dit jaar naar verwachting rond de 450.000, zakt de komende vier jaar tot rond de 400.000. Shell voorspelt dat de nieuwmarkt over vijf jaar alleen nog maar zal bestaan uit vervangingsverko pen. Nu de nieuwmarkt stagneert en nieuwe auto's ook steeds min der vaak voor onderhoud of re paratie naar de garage hoeven, „zal de wcrkplaatsomzet een knauw krijgen", zegt NDA-se- cretaris Otter. „Het duurt steeds langer tot de volgende keer olie- verversen of een grote beurt." Voor de dealers is de tweede hands auto daarom van levens belang geworden. De dealers boeken volgens de NDA op de verkoop van nieuw en tweede hands per saldo een verlies van één procent. Enerzijds door de keiharde concurrentie en de bij behorende hoge inruilkorting. anderzijds doordat de dealers de tweedehands-klanten een tijd lang niet hebben zien staan. I lun minimale netto-winstmar ges (gemiddeld 1,0 procent van de omzet in 1994) halen de dea lers voor het leeuwedecl uit de wcrkplaatsomzet en onderde- lenverkoop. Garantie „De dealer behandelt de klan ten van oud en nieuw steeds meer gelijk", zegt Otter. „De showrooms zijn steeds vaker gevuld met tweedehands, de auto's worden prominenter ge presenteerd. Bos bloemen erbij, het hele circus wordt ook voor de tweedehands klant opge tuigd, zoals het hoort." Onder die omstandigheden wordt het voor steeds meer mensen aantrekkelijk een drie jaar oude Opel Vectra te kopen voor gemiddeld 20 mille in plaats van een nieuwe voor 37.000 gulden. De spreekwoor delijke 'garantie tot de deur', in clusief losrakende knalpotten, weigerende startmotoren en doorgeroestechassisbalken, heeft de tweedehands auto in het verleden een slechte naam bezorgd. Maar intussen geven merken als Ford (Al -auto's) Mercedes (Stergarant) en Opel (OK Quality cars) op hun 'gere cyclede' tweedehands auto's een jaar volledige fabrieksga rantie. De NDA ziet in de groeiende iweedchandsmarkt hèt middel om inkomsten te genereren. De auto's, hoe goed ook, zorgen voor een gestage garage-omzet, via kleine en grote beurten en APK-keuringen. Uit onderzoek blijkt dat de gemiddelde klant trouw is aan zijn garage: drie kwart laat zijn onderhoud doen in de garage waar hij zijn auto gekocht heeft. De 'rotte' wagens tussen de in ruilers die nu de marges druk ken, kunnen de dealers te lijf met het Auto Taxatie Systeem (ATS) van de Bovag, dat via de computeren telefoonlijn actue le handelsprijzen geeft van tien tallen modellen en types uit ver schillende bouwjaren. De dealers zijn goed voor de helft van de tweedehands ver kopen van in totaal 1,1 miljoen auto's. Een kwart vindt zijn weg via de krant van particulier naar particulier, handelaren nemen 17 procent voor hun rekening en de 'universele' niet-merkge- bonden garagebedrijven een tiende. 'Kannibalisering', het weglok ken van nieuw klanten naar tweedehands is een risico waar de handel niet bang voor is. Volgens Otter omdat een be langrijke groep 'toch nieuw zal willen blijven rijden.'Van Roon, geschoold in 'tweedehands' marketing bij Mercedes Ben/, in Stuftgart: „Een Opel-dealcr kan een klant die dreigt weg te lo pen naar Daewoo (deze Ko- rcaan biedt met de Nexia en Es pero 'opgewerkte' versies van de Opel Kadett en Vectra mo del-1991 tegenwoordig vast houden door hem een tweede hands Astra aan te bieden. Met dezelfde garantie als een nieu we en een jaar Opel-assistance zeggen die 40.000 kilometer rüei veel meer." FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Een achterlicht gecombineerd met remlicht op batterijen. De rich tingaanwijzer heeft dezelfde af metingen en valt niet op in het verkeer. foto halfords In een reeks advertenties met fiets-accessoires zaait die voor een richtingaan wijzer verwarring. De suggestie wordt gewekt dat het met zo'n richtingaanwijzer niet meer no dig is om een hand uit te steken bij het afslaan. De consumen tenorganisatie-Kwaliteit in Ken- nemerland heeft de firma Half ords gekapitteld over een huis- aan-huis verspreide folder waarin een richtingaanwijzer voor een kinderfiets wordt aan geprezen. Niet duidelijk wordt gemaakt dat het om speelgoed gaat. Ouders en kinderen kun nen het idee krijgen dat het ding geschikt is voor gebruik op de openbare weg en dat het richting aangeven met de hand achterwege kan blijven. De richtingaanwijzer blijkt overdag nauwelijks zichtbaar en wordt zeker door automobilis ten finaal over het hoofd gezien. Het niet omkijken door de fiet ser en niet uitsteken van een hand zou dan levensgevaarlijk zijn. De firma Halfords heeft la ten weten voortaan bij de ad vertentie te vermelden dat het om speelgoed gaat. Remlicht Dezelfde firma maakt ook recla me voor een fiets-remlicht, ge schikt voor fietsen met handremmen. I let gaat om een normaal achterlicht dat werkt op twee batterijtjes van 1,5 volt en drie diodelampjes. Na juiste montage van een drukschakc- laar op de remkabel gaat bij het inknijpen van de achterrem een extra fel licht branden. Dit ach terlicht kost 14,95. Reflecteren Ter aanvulling op voor- en ach terlicht is reflecterend materiaal voor fietsers altijd zinnig om bij duisternis op te vallen in het verkeer, zeker bij regen en mist. C A verkoopt onder het label Body Guard kinderjacks die zijn voorzien van 3M-reflectiemate riaal. Brandweer en politie ma ken al langer gebruik van dit ty pe reflectiestroken en Veilig Verkeer Nederland is enthou siast. De prijs varieert van 79 tot 119 gulden. Witte fietsen De stad Kopenhagen stelt een paar honderd witte fietsen gra tis beschikbaar voor het pu bliek. i Iel werkt als eèn b$od schappen wagen van de super markt: na gebruik krijgt men zijn muntstuk terug. Alle fietsen hebben een elektronisch num merbord met een zendertje, waarmee de fiets is op te spo ren. Kopenhagen wil de komen de jaren drie tot vijfduizend wit te fietsen in de stad laten rijden. Tot begin jaren vijftig bouwde Alfa Romeo vooral exclusieve auto's in kleine series. In 1954 kwam daar verandering in met de compacte en betaalbare coupé Giulietta Sprint. De elegante, door Bertone ont worpen Sprint bleef acht jaar in produktie, waarna hij in 1964 op nieuw de band opging, maar toen als Giulia. Het type op de foto stamt uit de periode '58-'62, toen de Giulietta een facelift had onder gaan. Daarbij was ook de middelste grille vervangen door een wat fijner gelijnd exemplaar. De Franse eigenaar van deze Giulietta vond die blijkbaar niet zo mooi want hij heeft hem vervangen door een grille uit de eerste generatie Giulietta Sprint. foto» hans van wfli SI NTH A

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9