Frankrijk plat door stakingen MEGA- MEUBELDAGEN! TOT f stautenbeeh uiooncentrum Buitenland Thanksgiving Parade Bosnische Serviërs zijn murw geslagen Referendum: Hello Divorce, bye bye Daddy Straffen voor leden Moslimbroederschap 'Alle mannen zijn familie van elkaar' KORTING RIJDAG 24 NOVEMBER 1995 Britten kiezen partij voor lady Di pNDENZeven van de tien Britten vinden dat koningin Eliza- jeth II en haar familieleden Diana slecht behandelen. Van hen dndt 61 procent dat Diana en kroonprins Charles officieel moe ien scheiden. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het boulevard- jlad Sun. De meeste ondervraagden vinden dat de prinses zich n het televisie-interview van afgelopen maandag een zorgzame, wijze, eenzame, bedroefde en oprechte vrouw toonde. Ongeveer een kwart van de ondervraagden omschreef haar als instabiel, ïardvochtig en doortrapt. Volle wegen in België door staking irussel De treinstaking in de Belgische provincies Antwerpen, jmburg en Henegouwen heeft gisteren voor overvolle snelwe- ;en gezorgd. Tijdens de spitsuren stonden er lange files. Van- laag werd een nog grotere chaos verwacht als het personeel van de spoorwegen, dat protesteert tegen de bezuinigingen van de legering, ook in Brussel het werk neerlegt. srilankaans vliegtuig niet neergehaald colombo Het Srilankaanse militaire vliegtuig dat woensdag net 63 inzittenden aan boord neerstortte in de Indische Oceaan, s waarschijnlijk toch niet neergeschoten doorTamil-rebellen. vla de vondst van het wrak heeft de luchtmacht gezegd dat het diegtuig waarschijnlijk is verongelukt als gevolg van een fout van de piloot of een defect. Lanklacht tegen x-minister België oor nalatigheid ussel anp Tsjetsjeen plaatst radio-actief spul in Moskous park moskou ap De Tsjetsjeense rebellenleider Shamil Basajev heeft naar eigen zeggen een container met het radio-actieve Cesium in een park in Moskou geparkeerd. De actie moet worden beschouwd als de Tsjetsjeense bijdrage aan de 'ontwapening'. Gisteren werd de container op de televi sie getoond. Basajev is de meest beruchte Tsjetsjeense vrijheidsstrijder. Hij bracht de oorlog naar het Russische grondgebied door een bloedige gijzelingsactie in een dorp in het zuiden van Rus land. Hij heeft met meer terro ristische acties gedreigd als Rus land zijn troepen niet uit Tsjets jenië terugtrekt. ikele Belgen en Rwandezen illen de Belgische ex-minister in defensie Leo Delcroix voor ;t gerecht slepen. Zij hebben steren bij de rechtbank in ussel een officiële aanklacht gediend 'wegens nalatigheid' dens het bloedbad in wanda. Volgens een van hun advoca- ,,is het onmogelijk dat Delc- lix niet op de hoogte was van dreigende genocide". Daar- n kan hem nalatigheid en iet niet verlenen van hulp aan irsonen in nood" worden ver- eten. De indieners van de aan- acht willen precies weten wat is gebeurd met de informatie n inlichtingenofficieren ter ndustriële top toid-Korea in eklaagdenbank lar verwachting 24 vooraan- tande Zuidkoreaanse indus- iëlen zullen volgende week in aat van beschuldiging worden steld wegens het betalen van neergeld aan de vorige week iarresteerde ex-president Roh ae-woo. Dat meldden vandaag kranten in Zuid-Korea. De afgelopen weken zijn 36 joraanstaande zakenlieden itgebreid verhoord. Dat ge- jjeurde door openbaar aankla- ^rs die onderzoeken hoe Roh an de ruim 1 miljard gulden llvam die hij tussen 1988 en 193 als president in een ge- eim fonds verzamelde. Roh eeft dat zelf toegegeven. Tot degenen die naar ver achting in staat van beschul- iging gesteld zullen worden, ehoren de directeuren van ijwel alle belangrijke con- ims, zoals de oprichter van het idustrieconglomeraat Hyun- ai, Chung Ju-yung, en de baas an Daewoo, Kim Woo-choong. hung en Kim zouden Roh elk J )'n 30 miljoen gulden -aan neergeld hebben gegeven. 5 Roh werd vorige week gear resteerd op beschuldiging van mkoperij en kan daarvoor Igorden veroordeeld tot tien jaar evangenisstraf. Zakenlieden ie schuldig worden bevonden an het aanbieden van smeer- eld kunnen vijf jaar gevange- isstrafkrijgen. Voces tegen ïgon Krenz »aat toch door Het openbaar vervoer nam gis teravond het voortouw. Post kantoren, overheidsinstellingen en banken volgden in de loop van vandaag. De meeste bon den hebben ook hun aanhang in de particuliere sector opge roepen te betogen tegen de so ciale hervormingsplannen van deregering-Juppé. Veel mensen blijven al dan niet met toestemming van hun baas vandaag gewoon thuis. Er is geen doorkomen aan, en bovendien hebben veel werken de ouders in het hele land pro blemen met het onderdak bren gen van hun kinderen. De meeste scholen en crèches zijn ook dicht. Mensen die toch naar hun werk gaan met de zeldza me trein die nog rijdt, zijn er niet zeker van dat ze vanavond weer naar huis kunnen. Ook het vliegverkeer van en naar Frankrijk is behoorlijk in haekstep ap In Egypte zijn voor het eerst in dertig jaar straffen uitgedeeld aan leden van de machtige Moslimbroederschap, de groot ste islamitische organisatie in het land. In totaal 82 leden van de Broederschap moesten voor een militaire rechtbank in Haekstep, 40 kilometer ten oos ten van Cairo, terechtstaan we gens het doen opleven van een verboden organisatié, het ophit sen van mensen tegen de staat en poging tot omverwerping van de regering. De rechtbank veroordeelde vijf aangeklaagden tot vijf jaar dwangarbeid en 49 tot drie jaar gevangenisstraf of dwangarbeid en sprak 28 ande- Miljoenen ambtenaren leggen werk neer Frankrijk ligt plat. Het merendeel van de Franse ambte naren en trendvolgers en duizenden andere werknemers legden vandaag het werk neer. Doordat ze daardoor niet of nauwelijks meer naar hun werk of school konden, ble ven veel mensen vandaag thuis. den haag* thieuvaessen de war. Niet alleen het perso neel van de grote luchtvaart maatschappijen, maar ook een deel van de luchtverkeersleiders staakt. Ziekenhuizen in het hele land draaien met een mini mum-bezetting. In de loop van de dag waren er demonstraties in alle grote steden, met name in Parijs. Voorzitter Louis Viannet van de grote vakbondsfederatie CGT hoopte vanmorgen dat twee miljoen mensen in het hele land daaraan mee doen. Dat zou de regering misschien kunnen overtuigen dat vooral de men sen die nu al nauwelijks hun hoofd boven water kunnen houden, het slachtoffer worden van de bezuinigingspolitiek, zo zei hij. Deze week demonstreerden ook de studenten tegen de be zuinigingen. De regering be loofde extra geld, maar volgen de week donderdag is er weer een betoging. new york De Amerikanen vierden gisteren Thanksgiving. Traditiegetrouw deelden president Clinton en zijn vrouw Hillary eten uit aan arme mensen en paradeerde een lange optocht door Broadway. Tijdens de optocht werd deze enorme Beethoven-ballon meegevoerd, vernoemd naar de hond uit de gelijknamige film. foto reuters Verzwakt, murw geslagen en ge marginaliseerd zijn de Bosni sche Serviërs door de bocht ge gaan. Op een geheime, in aller- haast bijeengeroepen bijeen komst in Belgrado hebben ze alsnog het vredesakkoord van Dayton, de 'grote vergissing', geaccepteerd. De leiders van het door niemand erkende Bosnisch-Servischerepubliekje Sprska zagen geen andere uit weg meer dan aanvaarding van een akkoord dat zij verfoeien. Met veel verontwaardiging had den de Bosnische Serviërs de af gelopen dagen gewezen op de onrechtvaardigheid van het ak koord. Milosevic gaf de tegen standers van het vredesakkoord echter geen tijd hun krachten te bundelen. Al een dag na zijn te rugkeer in Belgrado, riep hij de leiders van de Bosnische Ser viërs bijeen en brak hun verzet. De Amerikaanse onderhande laars hadden vanaf het begin vertrouwen in Milosevic. „Dit akkoord zal de Bosnisch-Servi- sche nationalisten woedend maken, maar we verwachten dat Milosevic hen aankan", zei een onderhandelaar. De Servi sche president was duidelijk vastbesloten zich niet opnieuw door de leiders van de Bosni sche Serviërs, zijn voormalige bondgenoten, te laten ringelo ren. Eerdere pogingen van Milosevic om de Bosnische Serviërs tot vrede te dwingen, strandden op de onverzettelijkheid van het Bosnisch-Servische nationalis me. De droom van Gropt-Servië was dichtbij en Milosevic was tevreden, maar de Bosnische Serviërs verwierpen iedere con cessie en blokkeerden onder meer het Vance-Owenplan en het vredesplan van de Contact groep. Uiteindelijk heeft die halsstar righeid hen de das om gedaan. Milosevic sneed de aanvoerlij nen af, en langzaam maar zeker liep de Bosnisch-Servische oor logsmachine vast. De afgelopen maanden toonde het succesvol le offensief van Kroaten en mos lims aan hoezeer de Bosnische Serviërs verzwakt waren. Twin tig procent van het Bosnische grondgebied moesten ze prijs- geven Ook politiek raakten de Bosni sche Serviërs geïsoleerd. Hun twee boegbeelden Radovan Ka radzic en Ratko Mladic konden niet langer aan vredesoverleg deelnemen, nadat het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag hen had aanklaagd op beschuldi ging van oorlogsmisdaden en volkerenmoord. 'President' Ka radzic kon niet meer naar Ge- nève, laat staan naar Dayton, omdat hij direct zou worden ge arresteerd. Aldus moesten de Bosnische Serviërs noodge dwongen accepteren dat Milo sevic deze maand namens hen onderhandelde. In Dayton gaf Milosevic de doodskus aan Karadzic en ver moedelijk ook aan Mladic. De Servische president ging ak koord met de bepaling dat ver dachten van oorlogsmisdaden geen politieke functie meer mo gen bekleden. Exit Karadzic. Naar alle waarschijnlijkheid ook: Exit Mladic, hoewel de mi litaire commandant officieel geen politieke functie heeft. Milosevic staat nu voor de taak vervangers te vinden voor Ka radzic en Mladic. De twee zul len hun dagen waarschijnlijk in eenzaamheid slijten, ergens in het republiekje Sprska, omdat ze hun eigen land niet uitkun nen op risico van arrestatie. I let is zelfs niet uitgesloten dat Milosevic de twee uitlevert aan het VN -Tribunaal. Waarschijnlijk lijkt dat echter niet. Want met uitlevering zou de Servische president een groot risico nemen. Mladic en Karadzic kunnen dan wel eens een boekje opendoen over het begin van de oorlog, toen Milo sevic nog geen furore maakte als vredesduif, maar bekend stond als de slachter van de Bal kan. Ieren spreken zich vandaag uit over wijziging grondwet De tegenstanders voorspellen de ondergang van Ierland en de Ierse familie. De voorstanders willen het land juist verlossen van het imago van buitenbeentje in Europa. Het gevecht tussen beide partijen gaat om een wijziging van de Ierse grondwet, die echt scheiding, of beter gezegd, hertrouwen, mogelijk maakt. Van daag zijn de stemlokalen opengegaan voor een volksraadpleging over echtscheiding. Een gevoelig thema in een land dat wordt ge domineerd door de rooms-katholieke kerk. Hoofdkwartier in Cairo gesloten ren vrij. Het hoofdkwartier van de broederschap in Cairo werd gesloten. De mannen, onder wie vele artsen, professoren en islam kenners, worden beschouwd als een schakel tussen de de oude re, traditionele leiders van de Broederschap en jeugdige acti visten van de beweging. De vonnissen vielen mild uit in ver houding tot de maximumstraf van vijftien jaar die de beklaag den hadden kunnen krijgen. Volgende week zijn er parle mentsverkiezingen in Egypte. De Broederschap, die ondanks haar illegale status tot nu toe zelfs aan de verkiezingen kon deelnemen, beschuldigt de re gering ervan haar bij de kiezers in diskrediet te willen brengen. Het referendum is al de tweede poging om echtscheiding in de wet verankerd te krijgen. In 1986 leden de voorstanders een gevoelige nederlaag: 63,1 pro cent van het electoraat wees echtscheiding af, 36,3 procent was voor. Opiniepeilingen van deze week laten zien dat de meerderheid van het aantal voorstanders on der druk van de nee-campagne is geslonken tot 52 procent. Vijf tien procent had nog niet be slist. De hoog opgelopen emoties rond het huidige referendum doen wat merkwaardig aan te gen de achtergrond van het feit dat de kerk onder bepaalde om standigheden bereid is een hu welijk te annuleren en dan her trouwen toestaat. De staat kent sinds 1989 een wet die schei ding van tafel en bed door de rechter laat reguleren, inclusief verdeling van de gezamenlijke bezittingen. Maar een definitieve scheiding, die het recht geeft op een nieuw huwelijk, haalt het ideaal van de verbintenis tot de dood ons scheidt onderuit. Het breekt met de letter van de in 1937 van kracht geworden grondwet. Dat gaat velen, en vooral de kerk, te ver. De strijd om het be houd van de hoeksteen van de samenleving wordt ook elders in Europa gevoerd, maar ner gens zo op het scherp van de snede als in Ierland. Campag neteksten alsHello Divorce, bye bye Daddy'en 'Divorce, you will pay' spreken voor zich. de valera Bruree is een gehucht met drie honderd inwoners in de count}' Limerick. In dit stille dorpje woonde eens de Ierse 'vader des vaderlands' Eamon de Valera. De Valera was 21 jaar premier, veertien jaar president en was de grondlegger van de Ierse grondwet, waarin is vastgelegd dat er 'geen wet van kracht zal worden die voorziet in de ont binding van het huwelijk'. De Valera werd in 1882 in New York verwekt door een Spaanse artiest. Zijn moeder was een Ierse boerendochter. Op 3-jari- ge leeftijd scheidden zijn ouders en keerde hij met zijn moeder terug naar haar geboorteland. Na een kort verblijf in Ierland echter ging zij weer naar Ameri ka en liet hem achter bij zijn grootouders. Hoewel daar in het aan De Valera gewijde museum in Bruree geen bewijs voor te Een poster tegen echtscheiding voor het kerkje van Bruree. foto gpd vinden is, lijkt het zeer waar schijnlijk dat zijn persoonlijke ervaring heeft meegewogen bij de totstandkoming van lerlands grondwet. Volgens sommigen zou juist op het platteland, in gehuchten als Bruree, een soort burgeroorlog rond het referendum heersen. Maar niets wijst daarop in het heuvelachtige groene land schap. Het aantal posters is ui termate beperkt en wat er hangt vraagt steevast om een 'nee'. Maar de indruk dat iedereen op het platteland ook nee zal stem men, is niet juist. De eigenaar van Bertie's Bar bij voorbeeld vindt scheiden 'ge woon een burgerrecht'. Henry Hogan en zijn vrienden sluiten zich daarbij aan. Felix en Brid get Randies, een gepensioneerd onderwijzersechtpaar, voeren echter juist wel campagne tegen het voorstel. Samen hebben ze maar liefst veertig 'nee'-posters in het dorp opgehangen. Hun afwijzing van echtschei ding verpakken ze uiteraard in de bijbelse boodschap en het leed van de kinderen. Maar ze hebben wel heel goed door dat het echte wapen in de strijd tot behoud van de familie de porte- In een arm land met hoge werk loosheid, hakken argumenten als alimentatie, het dreigement dat bij hertrouwen twee families moeten worden onderhouden en de voorspelling dat de fami lieboerderij eraan onderdoor zal gaan, er hard in. „Ik vertel de mensen dat schei ding duur is. Alleen de politici in Dublin, die achter dit refe rendum zitten, kunnen zich zo iets veroorloven. Zij dienen hel belang van hun kleine, rijke minderheid", zegt Randies. Omdat het in Ierland onmoge lijk is op huwelijksvoorwaarden te trouwen, slaan die argumen ten aan. Voor de keerzijde van de me daille heeft men in Bruree min der aandacht. Tegenover het De Valera-museum woont Vikki Jackson. Ze was tien jaar ge huwd en het was een hel, zegt ze. „Scheiden mag niet", zegt ze bitter, „maar mannen gaan er wel gewoon vandoor en trekken zich niets meer van hun gezin aan. De vrouw kan scheiding van tafel en bed aanvragen, maar als de man daar niet mee instemt, komt ze geen stap ver der", Jackson, een buitenbeentje in het dorp omdat ze samenleeft met een Engelsman, is woe dend op de centrum-linkse re geringscoalitie. „Ze hebben het erbij laten zitten, gemakshalve aangenomen dat er toch wel een ja zou komen. Nu. vlak voor het referendum, worden ze ac tief. raken in paniek, omdat opi niepeilingen uitwijzen dat het kantje-boord wordt". BRUREE HANS GELEUNSE correspondent let proces tegen Egon Krenz, e laatste partijleider en staats- tofd van de voormalige DDR, at gewoon door. Rechter loch wees gisteren het verzoek f van zowel de aanklagers als e verdedigers van Krenz en vijf in ndere ex-topbonzen om het ,je roces uit te stellen. g. De officier en de advocaten iadden dat gevraagd omdat de '3 trafkamer in Berlijn te weinig echters zou hebben. Vorige veek moest de voorzittende dl echter Brautigam opstappen mdat hij partijdig zou zijn. Als Ju één van de rechters ziek 'e^ordt, kan dat de voortgang van !t proces in gevaar brengen, echter Hoch accepteert dat ri- ico. Hij vindt de belangen te root om het proces verder te ertragen. Krenz en zijn vijf collega's uit let politburo wordt de dood ten aste gelegd van de mensen die oor grenswachters bij de Ber- jnse Muur en de grens met Test-Duitsland zijn doodge- hoten. DONDERDAG 23 NOVEMBER - VRIJDAG 24 NOVEMBER - ZATERDAG 25 NOVEMBER Onderzoeker herleidt Y-chromosoom naar zelfde voorvader new york ap Montis Leolux Hiilsto Rolf Benz Gelderland HF-STYLE MEER DAN 100 SHOWROOMMODELLEN VAN TOONAANGEVENDE MEUBELMERKEN. FABRIEKSNIEUWE, PUNTGAVE MEUBELEN, KARPETTEN EN KAMERBREED TAPIJT. MET DUIZENDEN GULDENS KORTING! UITSLUITEND BIJ STOUTENBEEK. Beverwijk: Meubelboulevard Tel.:(0251) 229033 Leiderdorp: Meubelplein Tel.:(071) 5899323 Alle mannen in de wereld zijn familie van elkaar, want ze hebben allemaal hel Y-chromosoom dat hen terugvoert op een en dezelfde voorvader. Die moet zo'n 190.000 jaar geleden hebben geleefd. Dat zegt Michael Hammer, een medewerker van de universiteit van Arizona die in het weten schappelijke tijdschrift Nature het resultaat publi ceert van een door hem uitgevoerd genetisch on derzoek. Volgens Hammer was de 'aartsvader' van de mens een van veel meer mannelijke mensachti- gen die leefden in de periode voordat de moder ne mens zich ontwikkelde. Uit het onderzoek zou echter blijken dat alleen deze ene Adam het Y- chromosoom bezit waaruit dat van alle latere mannen zich moet hebben ontwikkeld. Van de 24 verschillende soorten chromosomen microscopisch zichtbare 'draadjes' waarin de genen liggen opgeslagen is het Y-chromosoom het enige dat alleen van vader op zoon wordt doorgegeven. I lammer heeft de precieze ophouw van stukjes Y-chromosoom bekeken die afkom stig waren van acht mannen uit verschillende re gio's in Afrika, twee Australiërs, drie Japanners en twee Luropeanen. Hij keek waarin de monsters verschilden en re kende vervolgens uit hoe lang de evolutieperiode moest zijn geweest om de door hem geconsta teerde verscheidenheid te bereiken. De uitkom sten wijzen er volgens Hammer op dat het Y chromosoom van alle nu levende mannen over 188.000 jaar kan worden teruggevoerd op één en kel individu en dat deze leefae voordat, ongeveer 100.000 jaar geleden, de anatomisch modeme mens verscheen. Over het ontstaan van de moderne mens be staat in de wetenschappelijke wereld nogal wal onenigheid. Veel geleerden gaan ervan uit dat de mens ongeveer 100.000 jaar geleden in Afrika is ontstaan, maar anderen zijn ervan overtuigd en recente beendervondsten lijken hun theorie te ondersteunen dat de moderne mens op ver schillende momenten en op verschillende plaat sen in de wereld moet zijn opgedoken. Hammer vindt dat zijn onderzoek pleit voor een enkele ge boorteplaats van de moderne mens. Waar dat zou zijn geweest, is niet duidelijk.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5