Files op vele manieren op te lossen Feiten &Meningen Automobilist mag je file niet afnemen I let moet maar eens afgelopen zijn met al die pleidooien om de fi les op te lossen. Alsof die blikken linten alleen maar voor ergernis zorgen. Niets is minder waar. Fileren moeten ze die boodschappers van het zogenaamde slechte nieuws. Files zijn er in het belang van de automobilisten. Zij zouden zich geen raad meer weten als zij op een dag de weg opgaan en tot hun verbijstering tot de conclusie komen dat zij niet hoeven te wachten en zo kunnen doorrijden. Dan zijn ze veel te vroeg op hun werk, hebben ze door opengedraaide raampjes geen contact meer met andere weggebruikers en hebben ze ten minste een week nodig om aan het nieuwe ritme te wennen. Als ze daar zonder professionele hulp al toe in staat zijn. Waarom zou al dat vlees zich anders vrijwillig laten inblikken? Dag in dag uit draaien mensen autohanen op die officieel snelwe gen heten, maar waar je in de spits al lang blij mag zijn als je daar de woonerf-snelheid haalt: stapvoets. Dat doe je niet als je dat niet gewoon fijn zou vinden. Als je diezelfde mensen wijst op alternatieve vormen van vervoer verklaren ze je voor gek. Ze zijn blij in de rij. Fietsen, bussen en treinen doe je hoogstens in je vrije tijd als je niets anders hebt te doen. Niet als je naar je werk gaat. Toegegeven, de trein wordt met zijn vele vertragingen een steeds betere uitlaatklep voor frustraties, maar er gaat toch niets boven de auto. Daarvan weet je tenminste dat die je elke dag in de spits re den geeft om je agressie de vrije loop te laten. Ie kunt je lekker er geren aan plotseling invoegende mede-weggebruikers. Dergelijke asocialen kun je aftroeven door het gat tussen jou en je voorganger net op tijd dicht te rijden. Bijvoorbeeld als die kermisgangers de file even de file laten, snel een parkeerterrein opschieten, enkele tien tallen meters winst pakken en even verderop hun botsautootjes weer tegen de zoveelste wachtende voor hen dreigen te drukken. Op een dergelijke manier kun je je in een trein niet afreageren. I let is ook veel te simpel gedacht dat je de gigantische voordelen van de auto zou kunnen overhevelen naar die trein. Neem nou al leen al de radio. In de auto word je keurig geïnformeerd over de file waar je je in bevindt. Kom je tenminste ook nog eens op de radio. Nou is het altijd mogelijk om een radio of walkman mee te nemen in de trein, maar dat jaagt je alleen maar op kosten. In de autorit ten die mechanische stemmen meestal ingebouwd. In de trein niet. Daar moet je je behelpen met een al dan niet verveelde conducteur die je aan controle onderwerpt en onder het mom van 'service' ver volgens een tussen- of eindstation opboert. Dan kun je wel je autoradio verkopen, maar daar zit wel een auto aan vast. Doe je die ook weg, dan zijn de problemen helemaal niet meer te overzien. Dan kan je gaan lopen of fietsen naar de trein en vervolgens weer naar je werk, maar dat leidt alleen maar tot ont spanning en sportief bewegen. Dal alles zoekt de automobilist nu juist in de avonduren. Die zit nu lekker te jagen in zijn maar niet vooruit te branden wagen om op tijd thuis te zijn, want daar ligt zijn trainingspak klaar voor het dagelijkse joggen. Dat doel valt in één keer weg als hij overdag al voldoende heeft bewogen. Het oplossen van de files lost dus niets op, maar zorgt alleen maar voor nieuwe moeilijkheden. Daar is zelfs president-directeur Den Besten van NS achtergekomen. Dat is waarschijnlijk ook de belangrijkste reden dat hij niet met de trein, maar met de auto van woonplaats Castricum naar werkplaats Utrecht reist. Hij gaat er voor. Zo'n man gun je toch z'n file. De politiek ziet geen mogelijkheden om de files op te lossen. Onze lezers zitten echter bepaald niet om oplossin gen verlegen. Dat blijkt uit de oproep in de krant van vorige week donderdag om met suggesties te komen. Er is een stroom aan reacties op gang gekomen. Een greep daaruit: de Nederlandse Spoorwegen moeten vouwfietsen verstrekken, pas vanaf 21 jaar autorijden, werkgelegenheid spreiden, de spits mijden en het openbaar vervoer hele maal gratis. Vandaag de eerste serie bijdragen van lezers aan het oplossen van de files. Openbaai" vervoer gratis De politiek ziet geen oplossing. Die is er wel de gelijk. In een dicht bevolkt land als het onze is ef ficiëntie noodzakelijk, doch ook een mogelijkheid die andere landen niet zo snel zullen hebben. Als ik ergens een hekel aan heb, is het wel aan ver spillingen. Vijftig mensen in vijftig auto's beteke nen 1.500.000 gulden geïnvesteerd kapitaal: bij een rentevoet van vier procent betekent dat 13,89 gulden per uur als we een dag op twaalf uur stel len. Dit is 28 cent per auto per uur. De meeste auto's staan (gelukkig) het grootste deel van hun bestaan stil, dus reken maar uit wat een verspilling. Nu het openbaar vervoer. Ook daar onnodige uitgaven door het vervaardigen van strippenkaarten, reisbiljetten, het controleren en het afrekenen door chauffeurs en loketbedien den. Daar zou geen sprake van zijn als het openbaar vervoer de gebruiker niets zou kosten. Daarom géén privatisering van trein, tram of bus. Daarom geen verhoging van tarieven, maar geleidelijke verlaging tot uiteindelijk nul. Weg dus met nutte loze controleurs, maar wel de werkgelegenheid instandhouden voor chauffeurs, machinisten, technici, schoonmakers. Daarom moeten onze wegen efficiënt worden gebruikt door vrachtwa gens, die vele tonnen kosten met ladingen, soms van zeer grote waarden, bestuurd door chauf feurs, wier loon ook doorgaat als zij voor een stoplicht moeten wachten. Gelukkig hoeft men dan vrijwel nooit meer in een file te staan, want de meeste automobilisten zitten dan in trein of bus, die om de paar minuten rijden. En de belastingbetaler is tevreden, want hij ziet zijn geld zó besteed, dat hij snel en efficiënt kan komen waar hij zijn wil. Maar o, o, o, wat zouden de machtige autobusi- ness en Shell dan een toontje lager moeten zin gen. haarlem d. ter haak Doorstromen Laten we nu eindelijk eens stoppen om met onze koppen in het zand te staan en braaf achter de politiek aan te lopen met zaken als milieu en verstopping van de wegen. Aan het dichtslibben van de wegen is de politiek de hoofdschuldige, doordat slechts twintig procent van de ontvangen wegenbelasting daadwerkelijk wordt be steed aan de verbetering en aanleg van deze wegen. De andere tachtig procent gaat naar de algemene middelen. Laten we nu eindelijk eens onder ogen zien dat we in een indus triegebied wonen dat een goede verbinding moet hebben met het achterland. Dit geldt zowel voor personen- als goederenvervoer. Rekeningrijden blijkt alweer een ordinaire 'geldbinnenhaler' te zijn en lost niets op. Het openbaar vervoer zit op de top van zijn capaci teit met vijftien procent van de te vervoeren spitsgangers. Overheid zorg nu eindelijk eens voor een goede doorstroming en voldoende wegen. Het hiervoor benodigde geld wordt betaald door de weggebruikers en u kunt uw geld krijgen door allerlei vage en ongecontroleerde subsidies niet te geven. umuiden a, pover Zesbaans Zesbaans wegen. Een nieuwe kreet van politiek Den Haag. Een lumineus idee, alleen wat laat. De Belgen wisten dit reeds zo'n 25 jaar geleden, om over de Duitsers maar niet te spreken. De vraag is nu, wanneer gaat dit- gebeuren? Veel van het geknut sel tot op heden is geldverspil ling gebleken. Irritatie is het re sultaat en het weggedrag wordt met de dag chaotischer. De an- ti-asfalt-maffia is volkomen blind voor de realiteit. Klein schalige projecten worden ons onder het mom van open baar vervoerbevordering door de keel gepropt. Onzinnige plannen veroorzaken warrige si tuaties, de noodzaak is niet dui delijk, het resultaat desastreus. Men blijft maar doorgaan met het fabriceren van knelpunten met als doel het autoverkeer te hinderen. Wanneer wordt men wakker, wanneer begrijpt men dat dit land economisch naar de knoppen gaat met dit kneuteri ge beleid? aerdenhout cj.w. surendonk VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 haarlem «jan preenen Prijs omlaag - Vluchtstroken mogen in ver band met verkeersveiligheid niet voor normaal verkeer wor den gebruikt. - Snel rekeningrijden of tolwe gen invoeren. - 'Boodschappenauto's'zwaar der belasten. - Taxivervoer goedkoper maken vanaf alle plaatsen naar het dichtstbijzijnde station. Goede parkeergelegenheden bieden onder de stations. - Ixist but nol least, totale open baar vervoer moet veel goedko per worden. Vorige week ging ik van leiden met trein en bus naar Beetster- zwaag. I Iet reizen per trein was heel plezierig. Ruimte genoeg. Geen stress. Goede overstap mogelijkheden. Maar dan die prijs en die tijd. Om acht uur met de trein, retour 65 gulden per persoon, naar Heerenveen. Vandaar met de bus naar Beet- sterzwaag. Aankomst 12.15 uur. Ruim vier uur onderweg, 130 gulden lichter en één auto min der op de weg. De volgende keer zal ik me toch bedenken. lisse s m. sepelaar-teunissen •NS-vouwfiets Mijn ideeën: 1De NS ontwikkelen een stan daard NS-vouwfiets. Op alle balkons komen rekken van 60 centimeter hoog, 25 centimeter breed en 55 centimeter diep, waarin de NS-vouwfietsen pas sen. 2. Op vertoon van een geldig NS-vervoersbewijs kan men een fiets voor maximaal drie dagen gratis stallen in de rijwielstalling bij het station. Met een tweede fiets elders kan het woon-werk verkeer gerieflijker plaats heb ben met de trein dan thans het geval is. 3. Ik stel een nieuwe 'verkeersinformatie formule" voor, appellerend aan ons soci aal geweten, namelijk: - Ver keersinformatie - Files op de volgende wegen- Ook in deze files is de gemiddelde autobe zetting 1,6 personen - Einde verkeersinformatie. 4. Voorstel om na te gaan of op de volgende manier de filevor ming kan worden beperkt: bij wijze van proef mogen automo bilisten gedurende één maand gratis van alle openbaar vervoer gebruik maken, van maandag tot en met vrijdag, van 's mor gens zeven tot negen uur, op vertoon van autopapieren plus rijbewijs. amsterdam tom de jonge Premies Als vertegenwoordiger rijd ik jaarlijks door heel Nederland 70.000 kilometer. De vele files kosten veel tijd en ze omzeilen bijvoorbeeld later vertrekken, sluiproutes nemen of omrijden lukt tegenwoordig niet meer. Verhuizen naar de omgeving van de zaak (Vlaardingen) waar ik werk, is erg duur (circa 100.000 gulden). Een oplossing voor het filepro bleem is mijns inziens een combinatie van factoren: laat iedere Nederlander boven de 16 jaar óf een vast bedrag óf een vast percentage van het inko men (tweeverdieners, uitke ringsgerechtigden, studenten etc. ook) per maand betalen aan de overheid en financier daar een te verbeteren open baar vervoer van: het OV wordt dus gratis. Daarnaast moet de brandstofprijs met bijvoorbeeld 35 procent omhoog. Creëer een aftrekpost voor vrachtvervoer en zakelijke rij ders en veel forensen zullen al dan niet gedwongen voor het openbaar vervoer kiezen. Zo zullen veel files oplossen. Het aantal forensen kan ook omlaag door premies te geven als ie mand minder dan bijvoorbeeld twintig kilometer van het bedrijf woont. Helaas zal ik zoiets niet snel zien gebeuren. Derhalve sluiten we elke dag opnieuw aan. Zo creëren we ons eigen verkeers- infarct en stort de economie in elkaar. haarlem «j.h.a. pupers Eén auto Misschien is dit een oplossing voor het fileprobleem: Sta niet meer dan één auto toe per gezin of wooneenheid. Het is te gek voor woorden dat sommige ge zinnen drie of vier auto's voor de deur hebben staan. Nergens voor nodig, de meesten kunnen lopen of fietsen naar hun werk. sassenheim n molenaar Samenrijden Een oplossing is: zoveel moge lijk samenrijden. Dat kan met plaatsgenoten die op dezelfde plek werken. Zo kunnen drie van de vier auto's thuis blijven staan. Dat is ook goed voor het milieu. En men kan om de beurt rijden. noordwuk th. de ridder Spreiden In verband met de grote ver keersintensiteit heeft momen teel verbreding van de snelweg A4 plaats naar 2x3 banen. In dien oonder andere de Grote Polder in Zoeterwoude wordt volgebouwd, geeft dit straks ge garandeerd weer file-proble men. De enige structurele oplossing voor het file-probleem is te voorkomen dat steeds meer mensen in deze regio komen wonen. Er dient in de Randstad een verbod te komen op uit breiding van industriegebieden. Dergelijke zones kunnen wor den verplaatst naar minder drukke delen van het land, waarbij tevens voor een goede infrastructuur dient te worden gezorgd. In de nabijheid van deze nieuwe industriegebieden kan woningbouw plaatsvinden, zodat de mensen zich niet over te grote afstanden behoeven te verplaatsen. Indien de overheid in deze regio op grote schaal blijft doorgaan met bouwen, dient straks de A4 te worden verbreed naar 2x4 banen. En zelfs dèn zal het file probleem nóg niet zijn opgelost. zoeterwoude sjaak paardekooper Identiteitskaart Als men in Nederland een goed onderhouden wegenstelsel heeft, verder autobestuurders die zich niet uitleven achter het stuur en een goed geleid open baar vervoer dat de reiziger snel naar zijn bestemming brengt, dan loopt alles op rolletjes. Men wordt dan wel onderwor pen aan het volgende: iedere weggebruiker vanaf twaalf jaar krijgt een identiteitskaart, waar op zijn nummer is ingegraveerd in het vervoermiddel. Deze kaart wordt ingenomen bij overtredingen, met de opdracht de volgende morgen voor tien uur tegen betaling deze weer af te halen. Deze terechtwijzing zal heel zwaar gaan wegen. Bij begin van filevorming wor den vanuit een centrale post de voertuigen verplicht de opge legde route te volgen. Het open baar vervoer moet zorgen dat er in elke stad een honderd pro cent op elkaar afgestemd stads- lijnennet bestaat. Het interlokale openbaar ver voer moet de automobilist er van overtuigen dat met verla ging van de prijzen en rijden langs de files, het de moeite loont om de auto eens te laten staan. leiden bj. boonstra Duurder Kort en bondig: geen extra rij banen. Openbaar vervoer flink goedkoper. Autorijden drastisch duurder maken. Wie in een auto wil rijden, moet de file maar voor lief nemen. leiden h.m. v.d. weyóe-oudenaarden Spits mijden Zeer velen denken: of ik rijd of niet rijd, de wegenbelasting gaat gewoon 'door'. De redenering luidt: ik heb al betaald dus waarom zou ik nog eens gaan betalen voor openbaar vervoer; en de kosten voor de brandstof zijn dan veel lager dan de kos ten voor dat openbaar vervoer. Dus als de wegenbelasting wordt afgeschaft en de brand stof-accijns wordt dusdanig ver hoogd dat de Staat niets te kort komt, dan is het argument van die mensen van de baan. Hun instelling zal veranderen, want er vqlt wat te verdienen. Het openbaar vervoer is dan wellicht in verhouding minder duur, ze zullen meer doordacht van het scheurijzer gebruik gaan maken en meer poolen. Uiteraard moet dat dan samen met andere landen worden ge daan. De Staat verdient er aan, want er hoeven geen nieuwe wegen te worden aangelegd en het on derhoud van de bestaande we gen wordt minder. Wat ik zelf doe in de strijd tegen de files? Zoveel mogelijk de spits mijden, andere mogelijk heden zijn er mijns inziens niet. oegstgeest s. smit Betuwelijn Carpoolen hebben wij al be taald. Extra belastingen hebben wij al betaald. Openbaar ver voer werkt voor het gros der mensen als een paardentram. Extra duur autorijden? Dat geld wordt wederom gebruikt voor ■kas spekken. Doorgaande vierbaanswegen bij tunnels, bruggen etc. zorgend voor betere doorstroming zijn te duur, dus achterwege gela ten. Parkeergarages lossen toch ook problemen op. En het Ei van Columbus komt eraan: de al- lesoplossende Betuwelijn. haarlem c. boukes Variabel Alle problemen rond de file zouden kunnen worden opge lost door variabele werktijden in te voeren. Van bijvoorbeeld s morgens zes uur tot en met 's avonds negen uur. Wat uiter aard ook meer werkgelegenheid met zich meebrengt. Mensen kunnen zelf werktijden invullen, desnoods met behulp van een prikklok. Een andere mogelijkheid is van 's morgens zes uur tot en met twee uur 's middags werken, inclusief één uur pauze of van 14.00 uur tot en met 22.00 uur inclusief één uur pauze. In bedrijven waar niet meer dan zeven uur wordt gewerkt, zou den werknemers dan tussen 9.30 en 17.30 uur aan de slag kunnen. haarlem «pj.m. hoest O Meer wegen Per jaar rijd ik als 53-jarige al ja renlang ongeveer 45.000 kilo meter voornamelijk in de Rand stad. Al jaren kanker ik op het feit dat er maar een smal strookje asfalt (A-4) ligt tussen de grootste wereldhaven en de vijfde luchthaven van Europa. Er is maar één oplossing: MEER WEGEN! Dagelijks komen er meer auto's op de weg, ook in de Randstad. En wat is het specifieke ken merk van een stad? Ja, juist, het barst van de wegen, straten, la nen. boulevards enz. En geen gezeik met rekening-rijden enz. leiden s.k. van westbroek Goedkoper Het probleem wordt natuurlijk veroorzaakt door de enorme groei van het autopark. Die moeten we zien terug te drin gen. Het 'file-probleem' is er vooral in de ochtend- en avond- spits (woon-werkverkeer). Deze files kosten het bedrijfsle ven en dus Nederland mil jarden per jaar. Wanneer we dit geld of een gedeelte hiervan zouden gebruiken om het openbaar vervoer vooral beter en betaalbaar (lees: goedkoper) te maken, zodat het ten opzich te van het autorijden veel aan trekkelijker wordt, dan zal men de auto laten staan. Het bedrijfsleven krijgt daar door meer ruimte op de weg en kan zijn produkten goedkoper leveren. haarlem f.pj. tersteege Flexibeler Rekeningrijden. Electronische spitsbelasting. Extra wegenbe lasting. Het heeft allemaal geen zin. Niemand zit voor zijn lol op de weg. Openbaar vervoer nog duurder! Wij zijn gewoon met te veel, op een te klein gebied en dan is het dringen. De overheid levert een wanprestatie voor wat wij mogen eisen. Wegenbe lasting zoals die is, levert meer dan genoeg op om te doen wat nodig is. Ik denk dat veel mensen ge woon moeten kijken of ze op andere tijden op de weg kunnen zijn, flexibeler werkuren. Nu moet een ieder om negen uur op zijn werk zijn en om zes uur bij moeders aan tafel zitten. Be wezen is dat dat niet kan. haarlem pieter schous Auto weg Het fileprobleem is niet mijn probleem, want ik heb geen au to. Daarom deze goede raad: wilt u van het fileprobleem af, doe dan uw auto van de hand. En nog bedankt voor de frisse lucht. haarlem marco van wieringen Telewerken n Naar aanleiding van de opro ie een mening te geven over he ue oplossen van de files het vol- zi gende: ir 1geen rekeningrijden invoe - maakt vervoer over de weg leen maar duurder en de kos worden hoofdzakelijk gecom penseerd door een duurder wordend ftrodukt. 2. autorijden duurder maken t zie hierboven (1). 3. openbaar vervoer goedkop - ja zeker, zware subsidiëring 4. rijden in de spits belasten sluipwegen worden dan wee F overvol, geen oplossing. n 5. moeten de vluchtstroken c finitief als extra banen worde gebruikt, is te overwegen - gt y vaar alleen dat politie en ami lance problemen kunnen krij L gen. r 6. meer snelwegen - ja zeker, n 7. de automobilist moet wen nen aan de files - ze zullen ei nooit aan wennen - er moet woon een oplossing worden vonden. i Mijn inbreng: 1. invoering fle bele werktijden. 2. stimulerei s telewerken (belastingaftrek i etc.). 3. PTT telefonisch verga deren promoten. 4. metro-sy f teem dat sterk moet worden 4 uitgebreid in het westen - en u aansluiting op het Amsterdai 1 se metro-systeem, geen gekn mei met sneltrams, busdiens r etc.5. treintaxi promoten en i breiden. 6. NS promoten goe renvervoer en container op trein. 7. snel doorzetten Betu welijn. 8. waterwegen meer g a bruiken, ook als watertaxi's. 9 E verbreden wegennet. 10. vrac wagens verbieden in te halen r 11. promoten 's nachts te rijd r 12. overheid moet fietsgebrui stimuleren. haarlem m. bevershuis Hèt oplosmiddi Rekeningrijden, benzineprijze verhogen en het rijden in de spits belasten, zullen meer pr< testen dan medewerking oprc pen en het openstellen van vluchtstroken is helemaal een waanzinnig plan. Wat als er d een ongeluk gebeurt in de file en de vluchtstrook is bezet? Het perfecte oplosmiddel is toch weer dat openbaar vervo Meer en snellere trein- en bus verbindingen en trams en me tro's in de drukke steden. Mat vooral het betaalbaar maken van het dagelijks gebruiken va deze vervoermiddelen zal het autogebruik zeker terugdringt Na deze maatregelen kan het autogebruik duurder worden gemaakt. Aan deze oplossing zit nog eei voordeel: het is namelijk nog goed voor het milieu ook! katwuk marleen zuyderduyn 21 jaar Een maatregel ter beperking van de automobiliteit zou kun nen zijn: de leeftijd waarop m in Nederland met een auto m rijden in fasen verhogen naar bijvoorbeeld 21 jaar. Een en ander zou tevens een verbetering van de verkeersve ligheid betekenen. runsburg j.m. van duivenboden Tolheffing Op de toegangswegen van de drukste autowegen dient iedei alleenrijdende automobilist op elke werkdag tussen zes en tiei uur 's morgens een bedrag var tien gulden te betalen. Indien met meer dan één persoon wordt gereden, wordt geen hef fing opgelegd. De organisatie kan bijvoorbeeld in handen va de provincie komen. Een en ander betekent gedwoi gen samenrijden, zodat minde auto's voor het woon/werkver keer op de weg zijn. Het overig verkeer zal dan sneller doorstn men. Deze maatregel kan vrij wel direct worden ingevoerd. Het rekeningrijden, wat de mi nister wil, kan pas na 2000. Aangezien een verband bestaai tussen ochtend- en avondspits is 's avonds vooralsnog geen heffing noodzakelijk. Uitbreiding van het wegennet heeft geen zin. Binnen de kortste keren is het weer vol. umuiden «j. kok

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2