Staatsen voorkomt chaos Eltingh en Haarhuis vooral mentaal ijzersterk Tulploop thuiswedstrijd voor Hans Wubben Nederland bezweert vermoeidheid en Zuid-Korea Sport Woede en ongeloof bij hockeysters CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 5356464. PLV CHEF R08 ONDERWATER. 071 5356463 John van der Wiel in barrage linares John van der Wiel is één van de drie Nederlandse scha kers die zich vandaag in de barrage van zeven spelers mengen voor vier plaatsen in het interzone-toernooi, dat volgend jaar mei in Jerevan (Armenië) wordt gehouden. De Leidenaar eindig de met Paul van der Sterren en Loek van Wely in het Europese kwalificatietoernooi in Linares de eerste stap in de wereldti telstrijd van de internationale schaakbond FIDE op de ge deelde tweede plaats. Leiderdorper Jeroen Piket, Genna Sosonko en Friso Nijboer behoorden tot de afvallers. Jaarlijkse cursus coach betaald voetbal zeist» De cursus coach betaald voetbal wordt voortaan in princi pe jaarlijks gehouden. In de oude opzet werd de hoogste en zwaarste leergang bij de KNVB één keer per drie jaar georgani seerd. In het nieuwe cursussysteem is plaats voor minimaal 12 en maximaal 16 deelnemers. Het bestuur betaald voetbal wordt verantwoordelijk voor de opleiding. De uitvoering blijft in han den van de afdeling Opleidingen van de KNVB. WK even stil voor dronken studenten eindhoven Toernooibaas Jaqcues Kloppert lonkte afgelopen we ken voor 25 gulden studenten uit het hele land naar het WK dubbelspel in Eindhoven. Voor hun geeltje kregen zij de busreis, toegang, gratis bier en haring. Dat bier kreeg Kloppert gisteren op zijn boterham. De studenten die op het lokkertje waren inge gaan, waren later op de avond zo dronken, dat ze een vechtpartij begonnen op de tribunes in het sportcentrum Eindhoven. Dat liep zo uit de hand, dat de wedstrijd tussen Woodforde/Wood- bridge-Vacek/Suk ervoor moest worden stilgelegd. Tour-start 1997 in Rouen rouen» De Ronde van Frankrijk gaat in 1997 in Rouen van start. Dit heeft Tour-directeur Jean-Marie Leblanc gisteren naar bui ten gebracht. Ook de eerste etappe en de start van de tweede worden afgewerkt in het departement Seine-Maritime. De Ron de van Frankrijk begint volgend jaar in Den Bosch. Hiddink wil Jordi Cruijff voor EK madrid» Bondscoach Guus Hiddink gaat ervan uit dat Jordi Cruijff beschikbaar is voor het Nederlands elftal tijdens de eind ronde van het EK in Engeland. Dat liet de bondscoach weten aan het Madrileense sportblad Marca. Hiddink was in Madrid voor de wedstrijd tussen Real Madrid en Ajax. Jordi Cruijff is sinds begin oktober geblesseerd. Hij onderging een meniscus operatie aan de rechter knie. De revalidatie verloopt trager dan verwacht. Er doen zich complicaties voor. De aanvaller moet tien dagen volstrekte rust houden. Ultraloper Jan Knippenberg overleden texel De Texelse ultra-lange afstandloper Jan Knippenberg is gisternacht in het Gemini-ziekenhuis in Den Helder overleden. De geschiedenisleraar leed aan longkanker. Knippenberg kreeg vooral bekendheid toen hij als eerste atleet zonder onderbreking rond het IJsselmeer liep. Jan Knippenberg werd 48 jaar. Karei Jansen bondsridder zeist Karei Jansen is tijdens de najaarsvergadering van de sectie bestuur betaald voetbal benoemd tot bondsridder van de KNVB. De 70-jarige Hagenaar zwaaide af na een leven lang het prof- en amateurvoetbal in Nederland te hebben gediend. Jansen, onder meer oprichter van de spelersvakbond WCS, was de laatste ja ren in het sectiebestuur belast met technische zaken. Op grond van zijn leeftijd moest hij, tegen zijn zin, afscheid nemen van de KNVB. Eerder dit jaar ontving Jansen voor zijn verdiensten in de (Nederlandse sportwereld een koninklijke onderscheiding. Meijer stapt over naar De Graafschap doetinchem» Hennie Meijer maakt morgen in de thuiswedstrijd tegen Willem II zijn debuut voor De Graafschap. De 33-jarige aanvaller werd gisteren tot het eind van het seizoen van SC Heerenveen gehuurd. Meijer komt op voorspraak van trainer Fritz Korbach naar De Graafschap. De oefenmeester kent de speler nog van zijn periode bij Cambuur Leeuwarden. Roy Heiner op achterstand in WK Auckland» Roy Heinér deelt na de tweede dag van het wereld kampioenschap match racing voor de kust van Auckland in Nieuw-Zeeland de vierde plaats. De beroepszeiler uit Koudekerk aan den Rijn behaalde tot nu toe zes punten. Zijn achterstand op koploper Davis uit Nieuw Zeeland is groot: zeven punten. Kamiel Maase motor van Ekiden-ploeg chiba» Kamiel Maase heeft de Nederlandse Ekiden-ploeg op sleeptouw genomen bij een wedstrijd in het Japanse Chiba. Dank zij de knappe tien kilometer van de in de Verenigde Staten verblijvende Leidse atleet (28.13) legde Nederland beslag op de elfde plaats in de estafette-marathon (42,195 kilometer in 2.05,04). De achterstand op winnaar Australië was aanzienlijk. Roelofarendsveen ftim brouwer de koning eindhoven «anp Ook als het een keer wat minder gaat, vormen Jacco Eltingh en Paul Haarhuis een ijzersterke formatie. Vooral door de wijze waarop zij elkaar ondersteunen. Voor een uitbundig studenten gezelschap wonnen ze gisteren bij het wereldkampioenschap dubbelspel in Eindhoven ook hun tweede partij voor de blau we groep met 7-6 6-2 van Grant Connell/Patrick Galbraith. Daardoor hebben zij zich al na genoeg verzekerd van een plaats in de halve finales mor gen. De winst van één enkele set in de laatste avondpartij vandaag tegen de Amerikanen Leach en Melville volstaat. Als zij in eigen land spelen rusten er nogal wat sociale ver plichtingen op Eltingh en Haar huis. Ze verzorgden 's morgens een tennisles voor een lagere school. Haarhuis wilde niet de indruk wekken dat het iets te maken had met de mindere vorm, die zij 's avonds etaleer den. ,,Zo lang je er geen vijf uur mee bezig bent, kan het geen kwaad. Op de tour doen we het ook. Je had eens die glunderen de gezichtjes moeten zien toen we in Johannesburg bij een kin derhospitaal op bezoek gin gen." Het Nederlandse tweetal ken de zijn linkshandige tegenstan ders onder meer van de kwartfi nales van Wimbledon, die het verloor en de halve finales van Stockholm, die het in de tie break van de derde set won. Ge duchte tegenstanders dus. Vooral nu die besloten hebben uiteen te gaan. Connell speelt volgend jaar met Byron Black uit Zimbabwe en Galbraith met de Rus Andre Olhovski. De be slissing viel na een matig zo merseizoen. Aan de vooravond van de US Open waar ze ineens weer tot de halve finales reikten. „Toen wij twee jaar geleden een team vormden, hadden we ons er teveel van voorgesteld. Toen die spanning eenmaal wegviel, presteerden we veel beter", al dus Connell. Gisteren hadden ze in de eer ste set het beste van het spel, zoals Haarhuis ruiterlijk toegaf. De Nederlanders hadden moei te met het ritme op de return, fn het begin ook met de service. Eltingh dook echter energiek in de gaten die zijn maat liet val len. De man uit Ede kreeg op zijn beurt steun toen zijn opslag haperde. Drie breekpunten wer den weggewerkt, waarna het pas weer spannend werd in de tiebreak. Haarhuis en Eltingh kregen bij 6-3 drie setpoints. Zij verloren vier slagenwisselingen achtereen, zagen Galbraith op zijn beurt een dubbele fout ma ken en pakten uiteindelijk de set met 9-7. Die uitkomst maak te het werk in tie tweede sei heel wat lichter. Zowel Connell als Galbraith leverde zijn opslag in na met 40-15 te hebben voor gestaan. „Misschien hebben we ze hiermee een tik uitgedeeld, die ze zich straks in de finale nog herinneren", hoopte El tingh. Connell en Galbraith hebben de kwaliteiten ervoor. Al moe ten zij dan nog wel langs Wood- bridge en Woodforde zien te ko men. de grote favorieten van de andere groep. Topclubs en 'kleintjesvechten om het grote geld Het betaalde voetbal in Nederland gaat gouden tijden te gemoet dank zij de miljoenen die de TV-zenders bereid zijn te betalen voor de beelden van wedstrijden. Binnen twee maanden zal duidelijk worden of het bedrag dat straks met kruiwagens wordt binnengebracht bij de KNVB in Zeist vijftig, zestig of zeventig miljoen gulden is. zeist marcel van der kraan gpd-verslaggever De voetbalbond denkt met mis schien wel tien kandidaten om de tafel te kunnen gaan zitten. Een sterkere onderhandelings positie is bijna niet voor te stel len. Het zaJ het grote publiek waarschijnlijk worst zijn of de wedstrijden in de PTT-Tele- competitie, om de KNVB-beker, de Europa Cup en die van het Nederlands elftal straks op RTL 4, 5, Veronica, NOS, SBS of wel ke TV-zender dan ook te be zichtigen is. Voetbal komt er toch wel op de buis. Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB bekeek de voorbije maanden handenwrij vend de naderende onderhan delingen. Maar voorzitter Jos Staatsen en de zijnen schrokken zich kapot toen gisteravond in de bossen van Zeist, waar de betaalde clubs bijeenkwamen voor de bespreking van het be leidsplan in de algemene verga dering, iedereen met elkaar over de grond begon te rollen in de strijd om de poen. De topclubs Ajax, PSV en Feyenoord stonden in de ene hoek van de boksring, de overi ge clubs - aangevoerd door Heerenveen-voorzitter Riemer van de Velde - vertoefden met de nodige agressie aan de ande re kant. Daartussen fungeerde het bestuur betaald voetbal als een wanhopige scheidsrechter, die voortdurend uitriep dat het gevecht gestaakt zou worden en dat de heren dan een nieuwe ringrechter konden zoeken. Grof gezegd komt het erop neer dat Ajax, PSV en Feye noord niet dulden dat zij grote sommen geld moeten afstaan als zij zelf op TV verschijnen. De 'kleintjes' vinden juist dat de top-drie in dat geval de afstand tussen de andere clubs groter maakt, waardoor er van een spannende competitie totaal geen sprake meer zal zijn. Het sectiebestuur van de KNVB heeft een 'spannende competi tie' een van de belangrijke pun ten genoemd in het beleidsplan voor de komende jaren. Op dit moment vloeit er per jaar 17,5 miljoen in de kas van de KNVB voor de TV-uitzending van samenvattingen. Nog eens 4,5 miljoen wordt er uitgekeerd voor de 'live'-wedstrijden door de NOS, waarbij 25 procent ten goede komt aan alle clubs en 75 procent wordt verdeeld onder de clubs die op het scherm ver schijnen. In de praktijk zijn dat alleen Ajax, Feyenoord en PSV. In februari, als de nieuwe te levisie-contracten worden afge sloten, zullen de bedragen van zelfsprekend vele malen groter worden voor alle partijen. Michael van Praag vindt de begerigheid van de andere clubs, die nu zo graag een gro ter stuk van de taart willen heb ben, te gek voor woorden. Daar om dreigde hij vanaf volgend jaar geen enkele wedstrijd tegen Feyenoord of PSV meer 'live' te zullen laten uitzenden. Jorien van den Herik en Bill Maeyer, de bewindvoerders van Feye noord en PSV deden prompt hetzelfde. Karei Aalbers, voorzitter van Vitesse, vond dat op zijn beurt weer schandalig: „Dat is pure chantage. Alle inkomsten uit de W-contracten horen op een grote hoop te komen." En voor zitter Riemer van de Velde van Heerenveen deed deze duit in het zakje: „Jullie, de topclubs, mogen blij zijn dat jullie de in komsten van TV-uitzendingen bij Europa Cup-wedstrijden mogen houden. Er zijn landen waar men op dat terrein af dracht doet aan andere clubs." Het peil van de vergadering kreeg vervolgens bijna het ka rakter van straatvechters, omdat de voorzitters van Feyenoord en Heerenveen elkaar voor 'dak dekker' en 'kruidenier' gingen uitmaken. Jos Staatsen, die vooraf al had gedreigd dat het hele KNVB-be- stuur zou opstappen als hij niet voldoende steun zou krijgen voor zijn beleidsplan en dus ook de (bestaande) verdeling van TV-gelden, sprak van een 'zeer destructieve sfeer' onder de clubs. „Het enige wat ik hoor is: 'We zullen ze wel eens krijgen' en 'die krijgen straks de reke ning gepresenteerd'. Ik vind het heel triest als we zover komen," aldus Staatsen. De voorzitter van het betaalde voetbal voorkwam een totale chaos en het voortijdige vertrek van zijn bestuur door de media- specialisten samen met een Jos Staatsen fungeerde gisteren als scheidsrechter in de boksring die de betaald voetbalclubs van de jaarvergadering maakten. foto anr aantal vertegenwoordigers van raar gevoel over aan de hele si- de clubs binnenkort opnieuw te tuatie: „Voor de een gaat het laten bespreken of er een voor om principes, voor de ander om iedereen acceptabele verdeling geld. Andere clubs willen bepa- van TV-gelden kan worden ge- len wal goed is voor Ajax, PSV vonden. en Feyenoord. Maar zo werkt Michael van Praag hield een het niet." kagoshima anp Elf wedstrijden in twee weken tijd en reizen in de weinige vrije tijd. De Ne derlandse volleyballers hebben er vijf duels in zes dagen opzitten. Het resul taat is vier overwinningen, onder meer een hele belangrijke op Brazilië, en gis teren een degelijke 3-0 op Zuid-Korea. Voorlopige balans: tweede plaats in de rangschikking achter Italië. En ieder een loopt nog, zij het niet altijd even gemakkelijk. „Rust? Niks, rust. Spelen tot je erbij neervalt. De sponsor grijnst en de toe schouwers lachen." Dat is zo ongeveer de gedachtengang van de internatio nale volleybalfederatie, voorgezeten door de almachtige Mexicaan Ruben Acosta, toen zij het toernooi om de World Cup in de huidige vorm goot. De FTVB tuigde de wereldbeker op met drie plaatsbewijzen voor Atlanta om te verplichten tot bezieling en in zet. Nederland ligt na de eerste fase op de koers van het olympisch logboek, maar de lange lijven kraken. Die van de rivalen uit Cuba braken al. Ook dat is winst op jacht naar de kwalificatie. Eigenlijk hadden de bezigheden gis teren beperkt moeten blijven tot een hersteltraininkje, wat badderen in de meer dan lichaamswarme yakuzi van het hotel in Kagoshima, een massage en ontspannen babbelen over volley bal met uitzicht op de vredig rokende vulkaan. Drie uur spektakel tegen de olympische kampioen van Barcelona (3-1) met de knop op maximaal had dat noodzakelijk gemaakt. Het dolle programma wilde echter alweer een duel. Tegen Zuid-Korea. Europese stijl tegen Aziatische, lang en krachtig tegen klein, snel en venijnig. Kortom een nieuwe krachtsinspan ning, want fysiek kent volleybal nau welijks vluchtroutes. „In deze sport moet je altijd voluit", zei assistent- coach Toon van de Burght. „Je kunt niet voor 70 of 90 procent slaan of tien centimeter minder hoog springen. Olof van der Meulen stond tegen Bra zilië drie uur lang te bonken en moest dat nu weer anderhalf uur." Die vermoeidheid binnen Oranje was in feite enkele uren eerder een grotere vijand dan de Zuidkoreaanse ploeg. Het tekende het Nederlandse niveau dat niemand zeurde over stramme spieren of pijnlijke gewrich ten. Het uitverkoren zestal deed pre cies wat het moest doen: concentreren en winnen met zo min mogelijk ver spillingvan energie (15-4 15-9 15-11). Het had misschien wat sneller ge kund, met wat meer spelvreugde en wat beter spel. maar wie maalde erom? De Zuidkoreanen alvast niet. Die von den dat ze tegen het Nederlandse sur plus aan lengte optimaal hadden ge presteerd. Van de vertrouwde Oranje-zes ont brak Guido Görtzen, die in de vierde set tegen Brazilië letterlijk omrolde van de kramp in de benen. Zijn aanwezig heid was ook niet nodig. Bondscoach Joop Alberda schoof probleemloos Brecht Rodenburg naar voren. De ZVH'er schikte zich prima in het team. Hij passte goed, serveerde behoorlijk, deelde af en toe een rake klap uit en pakte, ondermeer ook blokkerend, een aantal punten mee. Henk-Jan Held was weer starter en dus een aanwinst voor de snelle aanval door het midden. Hij maakte nu op 11-11 in de derde set plaats voor Jan Posthuma. Diens verschijning centraal aan het net en het 'blokkerend vermo gen' dwongen de Aziatische aanvallers, die hun werk ten behoeve van vooral de side-out overtuigend hadden ge daan, op een blinde muur van Neder landse handen te slaan. De beslissende set was dan ook in een oogwenk bin nen. Nu vandaag via Osaka op naar Sen- dai, een uur of drie vliegen van Kagos hima. Zaterdag wacht Italië in Fukus- hima, op een uur rijden van Sendai, als volgende tegenstander. De Europese kampioen, ingedeeld in de gemakkelij ke groep, is nog geen moment op de proef gesteld, gisteren ook niet iloor Japan. De Italianen hebben nog geen set af gestaan en stonden voor de vijf winst partijen in totaal slechts vijfeneenhalf uur op het veld. Nederland was vier uur langer kwijt en die vele extra mi nuten waren bovendien veel inspann ender. Vraag het de Cubanen, die een enorme inzinking doormaken en giste ren kansloos met 3-0 verloren van de Verenigde Staten. sen zijn eigen niveau en dat van een topamateur. „In de training fietsten we even hard, maar in het weekeinde won Tom de wedstrijd, terwijl ik halverwege moest afstappen. Toch heb ik nog heel wat ereplaatsen bij el kaar gereden, maar winnen was er helaas niet bij." Door het ontbreken van klin kende successen gooide Wub ben het enkele jaren geleden over een andere boeg. Dank zij de adviezen van de Zoeter- woudse inspanningsfysioloog Adrie van Diemen en enige boekenwijsheid was hij al be kend met loop- en intervaltrai- ning. Bij de plaatselijke Braas- sem- en Bloemenloop liep de wieleramateur met de voorsten mee. „Sinds ik definitief voor het hardlopen heb gekozen, heb ik mijn racefiets nauwelijks meer aangeraakt. Ik poets hem alleen nog één keer per jaar. De eerste begeleide schreden als atleet zette Wubben („Wiel renners vind ik nog serieuzer dan atleten") bij Plantaris, de jonge atletiekvereniging in zijn woonplaats. Na een introduc tiecursus van José Hogeveen merkte hij, mede dank zij de basisconditie die hij aan het wielrennen had overgehouden, dat zijn dorpsgenoten hem niet konden volgen. „In de training liep ik constant achterom te kij ken. Toen ik in de krant las dat Klaas Lok de nieuwe trainer werd van AAV '36 in Alphen, heb ik me daar gemeld. Ik had ook naar Leiden of Lisse kun nen gaan, maar de trainingstij den bij AAV schikten mij het best." jgfc x Bloemenkweker Hans Wubben weet precies wanneer hij in de Tulploop zijn demarrage gaat plaatsen. foto Als bloemkweker in een fami liebedrijf moet Wubben name lijk woekeren met zijn tijd. ,,'s Zomers werk ik soms van half zeven 's ochtends tot negen uur 's avonds. Daarna ga ik dan nog trainen, hier op de Sotaweg. Daar staat elke honderd meter met een stip aangegeven. Door de overname van het bedrijf van de buren had ik dit jaar minder tijd en energie om te trainen. Daardoor stagneerde, voor het eerst sinds ik bij Lok train, mijn vooruitgang. Pas nu krijg ik het op mijn werk wat rustiger. Ik merk meteen dat ik beter ga lopen." Of hij erin slaagt de Tulploop, het prorjkstuk van zijn oude vereniging Plantaris, sneller af te leggen dan vorig jaar (1.09), betwijfelt hij. „Bij een wegwed strijd over 15 kilkometer in Zoe- termeer was ik onlangs langza mer dan in 1994. Maar of ik nu in vorm ben of niet, ik zou de Tulploop voor geen goud over slaan. Het parcours mag dan, met dat nare stuk naar Rijpwe- tering, weinig tot de verbeelding spreken, de organisatie en de holvast/ mark lamers verzorging zijn uniek." Daarnaast betekent de Tulp loop voor Wubben een aardige opstap naar zijn einddoel: de marathon. Die onderneming staat voor 1997 gepland. Ook dan zal de voor zijn sport leven de vrijgezel zich serieus voorbe reiden op de nieuwe uitdaging. „Als het werk het tenminste toelaat. Het is voor bloemen - kwekers momenteel geen vet pot. En stel dat ik ook nog een vriendin zou hebben, dan zou ik onmogelijk zes keer per week kunnen blijven trainen." kaapstad anp Woede en ongeloof vochten gisteren om voorrang na de dramatische nederlaag van de Nederlandse hockeysters tegen Canada. Noor Holsboer smeet haar stick woest tegen de grond. Dillianne van den Boogaard lag op de knieën op het veld en huilde. Aanvoerster Wietske de Ruiter wilde jan ken, maar kon niet. Robert De- lissen, assistent bondscoach, legde het hoofd diep in de schoot en bondscoach Tom van 't Hek slikte en murmelde met roodomrande ogen dat Oranje misschien niet goed ge noeg is om op de Olympische Spelen uit te komen. De pijn van het 1-0 verlies tegen het al uitgeschakelde Ca nada, dat nota bene zijn eerste zege op het olympisch kwalifi catietoernooi in Kaapstad boekte, sneed diep in de zielen van iedereen die bij Oranje is betrokken. Hoewel het Neder lands elftal, met uitzondering van het duel met China, nog geen goede wedstrijd heeft ge speeld. lag een zege tegen Ca nada min of meer voor de hand. Maar in de huidige vorm zouden zelfs de hockeysters van de Maagdeneilanden van Nederland winnen. Met een coach die geen vat krijgt op de problemen en een spelersgroep die met de ziel onder de arm loopt, wordt plaatsing voor de Olympische Spelen in Atlanta steeds moei lijker. Nederland heeft even veel punten als China, maar een beter doelgemiddelde. Min één om min twee. Daardoor staat de formatie van Van 't Hek voorlopig op de belangrij ke vijfde plaats. Beide ploegen spelen zaterdag hun laatste wedstrijd. China ontmoet eerst Argentinië, waarna Nederland het opneemt tegen aartsrivaal Duitsland, dat zich al heeft ge kwalificeerd. Oranje verloor de wedstrijd in het hoofd. Canada speelde gemotiveerd, alsof een ticket voor Atlanta na een zege klaar lag. „Hun mentaliteit is drie keer zo goed als de onze", con cludeerde Van 't Hek. Zijn pu pillen ontbeerden zelfvertrou wen, hardheid en vooral de ab solute wil om te winnen. „Ik had gehoopt dat de spanning waarmee we de afgelopen wedstrijden speelden, was ver dwenen. Per slot van rekening hadden we twee punten voor sprong op de nummer zes en een wedstrijd voor de boeg te gen Canada, een ploeg waar van je rnoet kunnen winnen. Het verlies is een blamage." Tekenend voor het dramati sche spelpeil was de uitvoering van de strafcorner. Pas bij de zesde keer slaagde De Ruiter erin de bal op het doel te mik ken. Tot die tijd kon Margje 'leeuwen de bal niet stoppen of schoof Jcannette l.ewin ze niet goed aan. Uiteindelijk kreeg Nederland twaalf korte hoekslagen, slechts drie keer belandde het schol in de buurt van keepster Deb Whitten. Ca nada nam er drie en scoorde één keer. Drie minuten voor tijd passeerde Karen McNeill Jacqueline Toxopeus. Nederland heeft in zes wed strijden 48 stralcorners geno men. Slechts drie keer werd raak geschoten. De Ruiter scoorde tegen Zuid-Korea en China: Marlies Vossen tegen Zuid-Afrika. luist op dat wapen heeft Oranje in de voorberei ding veel getraind. Duizenden ballen hebben De Ruiter, Vos sen en Van den Boogaard op doel geslagen. Het automatis me waarmee Lewin aangaf, l eeuwen stopte en één van de drie kanonnen uithaalde, is echter totaal verdwenen. „Dat het nu mis gaat, heeft niets met die trainingen te maken", aldus Van 't Hek. „We spreken varianten af, maar we komen er niet eens aan toe omdat de bal steeds wegspringt." Van 't Hek piekert zich suf hoe de ommekeer te bewerk stelligen. „Je moet iets in de hoofden doorbreken, want met zes keer extra trainen schiet je niets op." Hij heeft alles gepro beerd om de negatieve sfeer te doorbreken. „Ik heb me heel boos gemaakt, heb ze getroost. Niets heeft geholpen." Voor het eerst plaatste de bondscoach vraagtekens bij de kracht van zijn team. Is Oranje wel goed genoeg voor deelna me aan de Olympische Spelen? Was de EK wellicht een uit schieter? „Je kunt nu niet blij ven roepen dat we beter kun nen dan we laten zien. Je moet je afvragen of we wel voldoen de niveau hebben."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23