'Deur van Grote Polder niet op een kier zetten' 'Ik hoorde remmen en wist dat er een klap kwam Vrijwilligers runnen sporthal in Stompwijk Ouderwets CD A-compromis keert zich tegen het CDA Rijn Veenstreek Handtekeningen stromen binnen IJDAG 24 NOVEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 5356414. PLV CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Iroot aantal pallets verdwenen clofarendsveen Van een bedrijventerrein aan De Lasso in lelofarendsveen zijn ongeveer 150 pallets gestolen. De houten llets worden gebruikt voor het opstapelen van goederen. ist aan, die zich slingerend over de Rijndijk in Hazerswoude woog. Bij controle bleek dat de man had een glaasje te veel op d. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. [ongerige dief >hen aan den run» Een kennelijk hongerige inbreker heeft toe- lingerend over de weg zerswoude-runduk. De politie hield gisteravond een automo- ,s slagen in de schuur van een woning aan de Alphense Kievit- aat. De dader nam vlees, brood, groente en patat mee. Voor bereiding van het voedsel stal de dief ook nog een frituurpan. hazerswoude vervolg van voorpagina De klap moet enorm zijn geweest, zoveel maken de hopen verwrongen staal wel duidelijk. Het stootblok van de trein, die even daarvoor een shovel heeft geschept op de spoorwegovergang van de Gemeneweg, is half weggeslagen. De voorste wielen staan naast de rails. Enkele hon derden meters terug ligt de shovel als een ge deukt koekblikje onder aan de spoordijk, onder steboven. En het contragewicht van het 20 ton wegende gevaarte is door de dreun losgeslagen en tientallen meters weggeslingerd. Conducteur Erik Schrijver kijkt beteuterd naar het treinstel. Zelf heeft hij niets van het ongeluk gezien, maar de schrik is er niet minder om. ..Ik hoorde een toeter, ik hoorde de remmen en wist dat er een klap zou komen. Die kwam dus ook, ik voelde de trein omhoog komen. Aan het raampje te zien, denk ik dat de shovel door de klap om zijn as is getold en de trein aan de zijkant heeft geschampt. Kijk, daar heeft hij de deuren open gerukt." Hij vindt het dan ook een wonder dat er geen doden en zwaargewonden zijn gevallen. „Behalve de bestuurder van de shovel is maar één passa gier lichtgewond geraakt, een oudere dame. Ze had een wondje op haar scheenbeen. En haar kousen waren kapot. Ze moet heel snel zijn ge weest. Een deel van de shovel kwam door het raampje zetten op de plek waar zij zat. Ze zag het nterklaas in J ieterwoude-Dorp -i.rerwoude» Nicolaas ariveert morgen in i, terwoude-Dorp. De goed- igman en zijn Pieten komen half twee per stoomboot I in de Noordbuurt. Vandaar t hij op een paard en wagen de Noordbuurtseweg, Am- hlsherenweg, Kerklaan, Dr. :j iwdijkstraat, Dorpstraat, het lertje en de Schenkelweg. De te eindigt bij de Klaverhal. In :afeltennishal treedt dan ook dertheater Pardoes op. ijnwoude voert gen Groene art-discussie 'erswoude-dorp» en van de verschillende po ke partijen in Rijnwoude nussiëren op woensdag 29 x 'ember over de vraag 'Hoe Rijnwoude leefbaar in het niene Hart?' Met de discussie ten de politici aan bij de iene-Hartgesprekken die het ïistrie van VROM onlangs op .chillende plaatsen in de re organiseerde. ijdens de discussie-avond efdx onder meer een toelich- gegeven op het plan dat de erikaanse kunstenaarsfami- Harisson voor het Groene t heeft gemaakt. De Haris- iljs willen het Groene Hart delijk omlijnen door er een lel van bossen omheen te |en. De discussie heeft plaats .onderdeel van de serie poli cafés in het Dorpshuis aan 'ieter de Hooghstraat in Ha- De bijeen- ist begint om 20.00 uur. Op alle wanden van de kerk hing protestmateriaal tegen bebouwing van de Grote Polder. FOTO HOLVAST/MARKLAMERS - Ian mishandeld iet bromfietshelm 21-jarige Alphenaar heeft leren een 16-jarige plaatsge- mishandeld met een imfietshelm. De man sloeg slachtoffer diverse keren de'helm op het hoofd. De jarige hield daar een flinke i afdwond aan over. De Alphe en hadden in het verleden al er onenigheid. hen aan den run. Vervolg van voorpagina De Zoeterwoudse gemeenteraad heeft gisteravond in meerderheid het collegevoorstel weggestemd om mee te werken aan een onderzoek naar de bebouwing van de Grote Polder. Na een uiterst moeizame discussie bleek alleen Progressief Zoeterwoude (PZ) B en Wte steunen. onderzoek naar de bebouwing van de polder afwees. „Voordat we ons overgeven, moeten we wel eerst strijd leveren. Zolang we geen standpunt hebben ge hoord van minister De Boer over het Groene Hart, is het te vrodg om vooruit te lopen en dingen te doen die als signaal opgevat kunnen worden. We willen de deur niet op een kier zetten", verklaarde WD-fractie- voorzitter H. van der Kooi. CDA-fractievoorzitter P. van Son verklaarde in eerste instan tie wel dat hij het collegestand punt om aan het onderzoek zoeterwoude liesbeth buitink Verantwoordelijk CDA-wethou- der R. Hogenelst pleitte voor deelname aan het onderzoek. „Als je tegen alles 'nee' roept, sta je zelf buitenspel. Daarom moeten we erbij betrokken wor den." Hogenelst waarschuwde voor een annexatie door de ge meente Leiden wanneer Zoeter woude niet meewerkt. „Het in strumentarium van de gemeen telijke herindeling is zo toe te passen." De WD was de enige fractie die meteen onomwonden het deel te nemen steunde. „Het ziet er naar uit dat, wil je het heft in eigen handen houden, je op enigerlei wijze bij het onder zoek betrokken zult moeten blijven." Van Son werd echter hardhandig teruggefloten door zijn eigen fractielid M. Knops, die verklaarde dat het CDA 'le gen bebouwing en tegen de stu dielocatie' is. Volgens Van Son moest het onderzoek vooral worden gezien als 'middel tot contact met de provincie', maar uiteindelijk verklaarde ook hij toch tegen de studie te zijn. Alleen PZ ging akkoord met deelname aan het onderzoek. „Het is hypocriet om te zeggen dat we alleen willen samenwer ken als we er eigen voordeel van hebben. Wij werken mee aan het onderzoek omdat het onzin is om de beste stuurlui van het Groene Hart, de gemeente Zoe terwoude, aan de kant te laten staan. Zo kunnen we op de bes te wijze de Zoeterwoudse be langen behartigen. Het is niet onze voorkeur dat de Grote Pol der tot aan de Nieuweweg wordt volgebouwd, maar we in dé mpwuk dorith ligtvoet na een op de vier Stompwij- s is lid van Stompwijk '92. Al- n al voor het schoonmaken het beheer van sporthal de lerhorst staan meer dan zes- vrijwilligers klaar. Daarnaast nog eens zestig jeugdleiders bestuursleden actief. Sceptici twee jaar geleden betwijfel- iefa of de nieuwe vereniging doende vrijwilligers zou kun- inschakelen om de hal te nnen, zijn bedrogen uitgeko- stÉn. )e constructie waarbij vrij- ligers een complete sporthal een kantine beheren is be lt bijzonder. „Er komen gere- d mensen uit andere ge- lenten kijken hoe wij de zaak hnen", vertelt voorzitter J. n5 iten. „En gewoonlijk staan ze n met de oren te klapperen, denk niet dat ze deze manier werken gemakkelijk kun- ■jn overnemen." Ie moet er voldoende men- voor krijgen", vult vice- Drzitter M. van Dijk aan. In i kleine, hechte gemeen- ïap als Stompwijk lukt dat makkelijker dan elders. Lui- ,We zijn er best een tikje lts op dat het ons is gelukt om in Stompwijk een sporthal krijgen. En het is nog steeds en enkel probleem om vol gende vrijwilligers op de been )i brengen." Twee jaar geleden is de hal frezen. Toen is ónder meer [esproken dat de sportvelden de hal eigendom zouden k irden van de gemeente. Maar h t geld voor de kantine, bijna n half miljoen gulden, moes- de Stompwijkse sportclubs Het dagelijks bestuur van Stompwijk '92. Van links naar rechts: voorzitter J. Luiten, penningmeester A. Waayer en vice-voorzitter M. van Dijk. FOTO HENK BOUWMAN zelf ophoesten. Dat lukte bin nen de kortst mogelijke tijd. Ei genlijk had het meer voeten in de aarde om de drie Stompwijk se verenigingen (voetbal, hand bal, binnensport) te laten op gaan in één club. Maar toen ze inzagen dat dit de enige manier was om de hal goed te kunnen beheren, was Stompwijk '92 een feit. „Natuurlijk ban je de oude cultuur van de drie verschillen de verenigingen niet zo maar uit", zegt Luiten. „De clubs hadden samen voor 120 jaar ge schiedenis en het was in het be gin niet zo gemakkelijk om tot samenwerking te komen. Maar nu gaat men ervoor. Natuurlijk, een handballer blijft een hand baller en een voetballer een voetballer, maar men heeft meer begrip voor elkaar gekre gen." Organisatorisch verloopt alles naar wens, melden beide heren. Het schoonmaken van de hal, de indeling van de uren, de in koop en het beheer van de kan tine. Het zijn taken die vooral Stompwijkse vrijwilligers ver richten. Want de hal is in prin cipe voor Stompwijkers, dus zij moeten de schouders eronder zetten, zo wordt in het 'dorp' geredeneerd. Twee dames knobbelen elke maand uit wie op welke dagen diensten draait. Geen sinecure met zo'n groot aantal vrijwilligers, maar ze we ten er steeds uit te komen. „En verder moet je als be stuur natuurlijk de vinger aan de pols blijven houden", zegt Luiten. „Want werken met zes tig mensen betekent dat je reke ning moet houden met zestig verschillende meningen. Het bestuur hamert er in woord en geschrift steeds op dat proble men worden uitgepraat. En een schouderklopje af en toe werkt ook heel positief." De Stompwijker heeft nu meer keuze om te sporten dan 2,5 jaar geleden. Zo biedt de hal bijvoorbeeld de mogelijkheid om te badmintonnen. Toch heeft de grotere keuze en de fraaie omgeving zich niet ver taald in een enorme groei van het aantal leden. Maar volgens Luiten is een aantal van 520 tot 530 leden in een dorp van nog geen 2.500 inwoners geen slechte score. Bovendien is de hal 's avonds al bijna volledig bezet, meldt Van Dijk en beoe fenen sommige leden meer sporten. Beide heren zijn nog steeds volop tevreden over het reilen en zeilen van de hal. „Alleen sportief gezien hebben we na tuurlijk nog wel wat wensen. Maar wat dat betreft moet je het einde van je polsstok kennen. Neem het voetbal. Je ziet dat ta lentrijke voetballertjes worden weggezogen door clubs die op een hoger niveau spelen. Maar dat gebeurt overal. Eli als ie mand erg goed is, moet je zo'n overstap aanmoedigen. Als het met zo'n jongen niet lukt, dan komt hij vanzelf wel weer te rug." aankomen en kon net op tijd wegduiken." De machinist telt ondertussen zijn zegeningen. „Ik zag dat ding op me afkomen, ging vol in de remmen. Toeteren, maar het wa$ te laat. We heb ben net de achterkant van de shovel geraakt. Dat is onze mazzel geweest en ook die van de man op de shovel. Hadden we hem vol geraakt..." De conducteur: „Dan was de shovel onder de trein doorgeschoven. En dan denk ik dat mijn collega's er ook niet meer waren geweest." Een buurtbewoonster verleent 'eerste hulp'. „Ik hoorde een enorme klap, stond stijf van schrik. Ik ben toen maar met een koffiekan naar de trein gelopen. Ik dacht dat die mensen dat wel zouden kunnen gebruiken", zegt ze. „Er gebeurt hier minstens een keer per jaar een ongeluk. Dat is toch vreemd want er staan slagbomen. Niet op de plek waar de bestuurder van de shovel overstak, want dat is een onbewaakte overgang voor werk verkeer. Ik denk dat die man de bellen niet ge hoord heeft. Zo'n shovel is erg lawaaiig." Een uur na het ongeluk is de ergste chaos voor bij. Een kraanwagen arriveert om de gekantelde shovel weg te takelen. De passagiers zijn inmid dels allemaal per bus afgevoerd, bijgestaan door medewerkers van slachtofferhulp. De spoorweg overgang is met rood-witte linten afgezet. Voorlo pig zullen er geen treinen rijden op dit baanvak. „Eerst moet de trein weer op de rails worden ge takeld", zegt Schrijver. „Ik weet niet wat er verder allemaal kapot is, maar rijden kan-ie niet meer." zoeterwoude henny van egmond CDA-fractieleider Peter van Son had zich nog wel zo goed voor bereid op de moeilijke discussie over de bebouwing van de Gro te Polder. Hij zat in een uiterst moeilijk parket. Aan de ene kant stonden de agrariërs, van ouds- hers de achterban van de chris tendemocraten, die zich verzet ten tegen elke bebouwing van de fraaie polder. Maar aan de andere zijde zat zijn politiek lei der, CDA-wethouder Rob I loge- nelst, die wel aan een studie naar de bebouwing wilde mee werken. Meepraten is beter dan over je laten beslissen, was de boodschap van Hogenelst. Het was tijd voor een ouderwets CDA-compromis, maar aan het eind van de vergadering was daarvan niets meer over. Van Son stond in zijn hemd en met hem Hogenelst. De positie van het CDA was in feite al onmogelijk aan het be gin van de vergadering. Op alle tafeltjes lag in de vergaderzaal een brief van het CDA aan alle inwoners. De strekking was glashelder: geen bouw in de Grote Polder, geen studie. Maar Van Son zei wat anders. Ook hij verklaarde zich in zijn vier pagina's van te voren uitge deelde toespraak tegen groot schalige woningbouw, maar de CDA-fractie wilde wel meewer ken aan 'de voorbereidingen van een studie'. Van Son dacht het ei van Columbus te hebben. Geen bouw en voorlopig alleen maar meewerken aan de voor bereidingen van de studie met als doel tijd te winnen, de zaak te traineren. CDA-fractieleider Van Son verzon een ouderwets CDA-compromis maar werd in zijn hemd gezet door zijn eigen fractiegenoten. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDFRDUIN Maar de zaal en de politici van andere partijen namen er geen genoegen mee. Wat zijn die voorbereidingen danwel, zo wil den ze weten. „Je geeft ze een vingerkootje en binnenkort hebben ze de hele hand", meende een van de toehoor ders. Hevig zuchtend mengde zelfs burgemeester A. Houdijk zich in de discussie: „Wat wil het CDA nou eigenlijk. We moe ten wel een raadsvoorstel ma ken." Van Son probeerde het nog eens voor de vierde keer uit te leggen maar hij kon zijn betoog niet meer afmaken. I let raadslid Marja Knops, de hele avond stil letjes aanwezig, greep de micro foon: „Ook ik ben CDA-raadslid. Laat ik dan maar duidelijk zijn. Het CDA is tegen bouw en te gen een studie. We willen niet een vinger geven en dan de hele hand kwijl zijn." /ij kreeg direct bijval van het CDA-burgerlid Mirjam Ate§, die bijkans de mi crofoon uit de handen van Knops rukte om soortgelijke uit spraken te doen. l ijntjes vroeg oud-wethouder Ton Ringersma of Van Son het standpunt van zijn CDA-colle- ga's deelde. Zuur deelde hij mee dat de aanwezigen 'zojuist een openbare fractievergadering van het CDA hadden meege maakt'. F.n hij legde zich neer bij de mening van Knops en At- te$. En weg was het zorgvuldig voorbereideCDA-compromis. Van Son was platgewalst door twee CDA-vrouwen. En passant kwam de eigen wethouder Rob I logenelst in een uiterst moeilij ke positie. Want toen aan hel eind van de avond de balans werd opgemaakt, kreeg hij als eerstverantwoordelijk wel hou der alleen steun van Progressief Zoeterwoude. Burgemeester en wethouders moeten nu beslissen of ze een nieuw voorstel willen maken voor de Zoeterwoudse in spraakreactie op de provinciale plannen voor de Grote Polder. De fractiestandpunten duiden nu op een meerderheid van één stem tegen deelname aan het onderzoek, maar gezien de ver deeldheid binnen het CDA zou dat nog kunnen omslaan. Tij dens de raadsvergadering op 21 december moet dat duidelijk worden. zoeterwoude tekeningen in als steun voor bezwaarschriften te gen de bouwplannen. Naar verwachting stijgt het Het comité voor behoud van de Grote Polder aantal nog; in Zoeterwoudc-Rijndijk zijn nog heeft al tweeduizend handtekeningen ingeza geen handtekeningen gevraagd. Het comité is meld tegen grootschalige woningbouw in de opgericht door bewoners van het buurtschap de polder. Het comité zamelt huis aan huis hand- Weipoort. MEER DAN 100 MODELLEN, 250 KLEUREN EN LEDERSOORTEN LEIDERDORP ROTTERDAM-ZUID Meubelplein 8 - Tel. 071/541 63 95 Stadionweg 39C - Tel 010/482 77 65 WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN Land- en tuinbouwvrouwen in 'knelsituaties' roelofarendsveen De provinciale vrouwenraad Zuid-Holland en de WLTO hou den vrijdag 8 december in Roelofarendsveen een bijeen komst voor vrouwen die te ma ken hebben met 'knelsituaties in de land- en tuinbouw'. Naast een inleiding door S. de Groot over bedrijfsbeëindiging, wordt het toneelstuk 'Als zelfs de bu ren niet meer klagen' van Zee land Studiecentrum opgevoerd. De bijeenkomst duurt van tien uur 's morgens tot 's mid dags half drie in café-bar 't Veen, l.angeweg 16. Toegang gratis. Voor opgave: 015 - 2140536. Geldkist buitgemaakt bij inbraak alphen aan den run Een geldkistje met een bedrag van 500 gulden was gisteren de buit bij een inbraak in een bedrijf aan de Kepplerweg. De daders ver nielden de deur van het bedrijfspand om binnen te komen. Het geldkistje lag daar in een bureaula. Waarschuwingen bij negeren van inrijverbod alphen aan den run Vijfentwintig automobilisten werden gistermorgen betrapt op hel negeren van het inrij- verbod bij de Vierambachts weg in Alphen aan den Rijn, dat tussen 7.00 uur en 9.00 uur geldt. In verband met de politie acties deelden de agenten geen bekeuringen uit, maar bleef het bij een waarschu wing.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19