Sluiting iomt aan ils moker' Woonboten kunnen wellicht blijven Leiden Regio Leiding werkte de ongerstakers tegen' Verkeerschaos in Leiderdorp Gemeenten willen van 'twee walletjes eten' Kans op voetbalveld op tracé rijksweg 11 stijgt Sensor houdt open dag |r ironken achter het stuur derdorp Een nogal 'opvallende' rijstijl was aanleiding voor de ilitie om een automobilist op de Van de Valk Boumanlaan in 71 iderdorp aan te houden. De man had te veel alcohol genut- d. hetgeen hem op een rijverbod en een boete van 320 gulden ram te staan. r.sTGEESTEen aanhangwagen van een Zwammerdams bedrijf n de nacht van woensdag op donderdag gestolen van de Hof- ouckerlaan in Oegstgeest. De wagen stond vastgeketend, maar dief zaagde de ketting door. Het bedrijf uit Zwammerdam is Oegstgeest bezig met de aanleg van televisiekabels. ianhangwagen losgezaagd rsoneel MEOB in grafstemming evvel een sluiting van het Marine Electronisch en Op- 6i( h Bedrijf (MEOB) al maanden als een donkere wolk 'en het bedrijf hangt is het advies daarover toch nog skeid aangekomen. Officieel is het personeel vertrouwe- ingelicht nadat in eerste instantie alleen de dienst- nmissie (ondernemingsraad) op de hoogte was ge- cht. Dat maakt de mensen terughoudend om hun ning te geven. Slechts enkelen willen onder voorwaar- irran anoniem iets zeggen. >30 T< lg VAN VOORPAGINA is allemaal nog heel vers. boerste instantie leek het erop iedereen het wel aan had ideni komen en dat het dus niet ard aankwam", legt een van letrokkenen uit. Deze onze- ïeid voor het personeel is op ook niet nieuw. Het nu in- bekendgemaakte rapport is ïaanden geleden aangekon- evenals het streven naar envoeging van de elektroni- en optische bedrijven van !gKne, luchtmacht en land- ht. Het bedrijf heeft boven al het nodige aan reorgani- s achter de rug. lu hoor je in de wandelgan- toch dat het wel degelijk klap is. Er zijn natuurlijk jisen die niet zoveel bindin- hebben met deze streek en Igeen probleem met over plaatsing hebben. Maar nu hoor je toch ook de mensen met kin deren, degenen die een huis verbouwen of die actief zijn in clubs en verenigingen. Voor hen ligt het heel anders. Dan komt zo'n besluit toch hard aan", zegt een personeelslid. Een ander constateert bitter: „Er heerst hier een echte graf- stemmingfWe zitten nog mid denin de ene reorganisatie of we krijgen de volgende al over ons heen. Mensen lopen ver dwaasd rond." Hij merkt op dat het alleen bij de oudere (boven 50 jaar) en de jongere (onder de 30) garde anders ligt. „De jon geren vertrouwen erop nieuw werk te vinden, de ouderen zeg gen dat het hun tijd wel zal du ren. Maar de enorme groep er tussenin zit echt in de piepzak. Voor hen komt de sluiting aan als een mokerslag." Drganisatie ParticipatingRe- •es in Europe - bedenker van driedaagse hongerstaking rmee Iraanse vluchtelingen publiek willen overtuigen lun land niet zo veilig is als 8 Nederlandse overheid zegt - if J oos op de directie van het lzoekerscentrum in Wasse- De ongeveer twintig hon- 13 takers zouden volgens een irdvoerder door de leiding het centrum zijn tegenge- bij hun actie. )e mensen mochten bij- rbeeld geen pamfletten te- de ramen plakken om hun e uit te leggen. Volgens de ctie van het centrum is dat toegestaan omdat dat een tieke actie is. Voor mij is die 'ingname onbegrijpelijk. We ien het hier immers over tieke vluchtelingen praken directeur van het centrum zegt dat hij met de hongersta kers goede afspraken heeft ge maakt. „We hebben er tevoren over gesproken en ik heb ze toen verteld dat we niet willen dat het centrum wordt geïdenti ficeerd met demonstraties. Het is neutraal terrein en dat moet zo blijven. Als we de Iraniërs toestemming hadden gegeven om pamfletten op te plakken, had er misschien morgen een nieuwe groep actievoerders ge staan, die ook wilde plakken. De hongerstakers hebben met ons beleid ingestemd, er waren geen klachten over." Anders dan in Leiden - waar van maandag tot en,met woens dag hongerstakers actievoerden op het Stadhuisplein - beëin digden de vluchtelingen in Was senaar pas gisteren hun honger staking. Ze waren een dag later begonnen. Volgens de directeur van het centrum is de actie zon der incidenten verlopen. „Nie mand is onwel geworden, het verliep allemaal goed." Geen drie maar twee autowegen om B&S-polder te ontsluiten OEGSTGEEST MONICA WESSELING De kans bestaat dat de woonbo ten in de Haarlemmertrekvaart gewoon kunnen blijven liggen. Onderzoek heeft uitgewezen dat twee ontsluitingswegen voor de nieuwe woonwijk in de Broek- en Simonijespolder meer dan genoeg zijn. Naast de door Leiden gewenste ontslui- tingsweg naar de Merenwijk ligt een autoweg naar de Lange Voort het meest voor de hand. Dat bleek gisteravond op een door zo'n 150 belangstellenden bezochte voorlichtingsbijeen komst over de B&S-polder. Hoewel wethouder G. van Eisen (Progressief Oegstgeest, ruimte lijke ordening) een fikse slag om de arm houdt, spreekt hij over 'positieve wendingen voor de woonbootbewoners'. Van Eisen zei wel dat een verkeerstechni sche conclusie nog geen eind conclusie is. „Maar", stelde hij, „we hebben altijd gezegd dat de nieuwe woonwijk Oegstgeests moet worden dus dan kun je wel nagaan dat we niet als eer ste voor een autoweg naar Lei den kiezen". Volgens verkeerstechnicus Hendrix, die bekeken heeft hoe het verkeer van en naar de wijk moet lopen, is voor een woon wijk van dik 1000 woningen ei genlijk één ontsluitingsweg meer dap genoeg. Leiden echter wil een weg naar de Merenwijk (vanwege de verwachte komst van een NS-station) en Oegst geest wil een weg naar het cen trum van de gemeente. Tegelij kertijd ligt er het uitgangspunt dat de wijk autoluw moet wor den. „En dus ligt een goede au toverbinding naar de Lange Voort en een fietsverbinding in de richting van de Oegstgeester- weg het meest voor de hand", aldus Van Eisen. Verbetering van de fietsver binding, oftewel het aanleggen van een voldoende brede en veilige weg, hoeft geen ligplaat sen voor woonboten te kosten. Het is goed mogelijk om de be staande Haarlemmertrekvaart op te knappen. Door de weg bo vendien alleen voor bestem mingsverkeer open te stellen wordt de weg veilig voor fiet sers. Van Eisen durft de woonboot bewoners nog niet helemaal ge rust te stellen. „Dit zijn de uit komsten van het verkeertech- nisch onderzoek. We weten nog niet wat de gevolgen voor bij voorbeeld het milieu zullen zijn als we niet drie maar twee we gen maken. Als dat bijvoorbeeld zou betekenen dat de auto's enorm moeten omrijden, dan ben je milieutechnisch niet goed bezig." Ook de financiën spelen mee in de keuze hoe de wijk wordt ontsloten, evenals de stede- bouwkundige aspecten. De ko mende weken worden de voors en tegens op een rijtje gezet. Half december komen burge meester en wethouders van Oegstgeest en Leiden met een voorstel. In maart wordt de knoop definitief doorgehakt. Van Eisen: „We doen ons best zo snel mogelijk duidelijkheid te geven. We weten heel goed dat het voor u vreselijk is om zo lang in onzekerheid te blijven." Overigens viel de Leidse wet houder 'I j. van Rij gisteravond van zijn geloof. Leiden heeft al tijd als voorwaarde voor het meewerken aan het ontwikke len van de polder verbonden dat er een autotunnel komt naar de Merenwijk. Van Rij liet doorschemeren dat die eis niet zo glashard meer was. leiderdorp» De asfaltering van de Persant Snoepweg zorgt deze week voor lange files in Leider dorp. De weg wordt veel gebruikt door doorgaand verkeer dat van en naar Leiden rijdt. De afgelo pen dagen liep het de nodige ver traging op. Gisteren werd de zuidelijke baan van de weg geasfalteerd. Het verkeer dat uit Leiden kwam werd ter hoogte van de Acacia laan omgeleid via de Hoogmade- seweg. Het verkeer uit het oosten kon richting Leiden van een en kele rijbaan gebruik maken. Dat leverde met name in de spits pro blemen op, omdat de verkeersca paciteit drastisch was afgeno men. Volgens de politie deden zich, afgezien van de vertragingen, nauwelijks problemen voor. Het politierapport van deze week maakt geen melding van aanrij dingen op de weg. „We hoefden geen extra mankracht in te zet ten. De omleiding stond met bor den goed aangegeven", meldt een politiewoordvoerder. Ook werd een mobiele verkeerslich teninstallatie ingezet. Bij de gemeente Leiderdorp is veel gedaan aan voorlichting van het publiek. „Berichten in de krant, zelfs op de kabelkrant en folders bij de omwonenden in de bus. Maar je hebt natuurlijk altijd mensen die de informatie deson danks toch mislopen", vertelt voorlichtster H. Scheurleer. De asfaltering van de Persant Snoep weg zou vandaag voltooid moe ten zijn. Mogelijk kan het verkeer in het weekeinde dan weer zijn normale loop hernemen. W Voor keuken-inbouwapparaten met véél extra's adviseren wij u graag het beste VRUETIJD IcétcC LEIDEN Vertellen. De Marokaanse cabaretier/verteller Karim Mounir vertelt zondag 26 november om 14 uur het verhaal 'Abdoellah de Eerlijke' in de centale bibliotheek aan de Nieuwstraal. Toegang gratis. Rommelmarkt. In buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan wordt zondag 26 november de halfjaarlijkse rommelmarkt gehouden. De markt is geopend van 13-16 uur. Toegang gratis. ALPHEN AAN DEN RUN Disco. Speeltuin - en buurtvereniging Vreugdeoord houdt zaterdag 25 november een kinderdisco. Kinderen tot 12 jaar kunnen tussen 19 en 21 dansen aan de Vorselenburgstraat. Toegang twee gulden, niet- leden drie gulden. Natuurwandelingen. Het IVN Alphen is zaterdag 25 november de hele dag te gast bij de Hooge Burch. Natuurgidsen wandelen met het publiek over het terrein. De eerste wandeling begint om 10 uur bij het activiteitencentrum aan de Spoorlaan in Zwammerdam. Musical. Jeugdmusicalgroep OTIS-kids speelt op zaterdag 25 no vember om 20 uur en zondag 26 november om 15 uur de sprookjes musical 'Het Ongelofelijkste, naar het verhaal van H.C. Andersen. Plaats van handeling: Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan 4. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de openbare bibliotheek en boekhandel Boekelier Eureka. In 'Ons Huis' is zondag 26 november een kindervoorstelling. Theater Gnaffel speelt het toneelstuk 'Durven in het donker' voor kinderen van af zes jaar. Het stuk begint om 15 uur. Entree drie gulden. uurjarlander- dateert het begin de negen de eeuw. gebouwtje 'sinds die in gebruik woonhuis. HAZERSWOUDE Paarden. De Groenendijkruiters houden zondag 26 november hun jaarlijkse clubdag in de manege Xenophon aan de Rijndijk. Er wordt gestreden om het kampioenschap in de rubrieken dressuur en springen en een algemeen kampioenschap. Aanvang 9 uur. Postzegels. Ruilvereniging Alkemade houdt vrijdag 24 november haar maandelijkse ruil en contactavond in de Alkeburcht aan de Noordhoek. De zaal is open vanaf 19 uur. Toegang volwassenen een gulden, kinderen twee kwartjes. lieden hebben gratis toegang. WASSENAAR Tentoonstelling. De Pluimvee- en Vogelsportvereniging Wassenaar houdt 24,25 en 26 november haar jaarlijkse clubtentoonstelling van siervogels, hoenders, konijnen, cavia's en sierduiven. De tentoon stelling wordt vrijdag om 20 uur geopend. Zaterdag is de tentoon stelling van 10-17.30 uur en van 19-22 uur; zondag van 11-17 uur. Toegang gatis. uur :e foto- if Wim man door- st dagelijks groot deel de streek het nieuws de krant uur eeld vast te jen. Tijdens uur itten komt ings allerlei 1 !ldige' plek- iie niet di- hot news •rh nen, maar undt 2eker I ird zijn om resenteren. 17 CHEE HENNY VAN EGMOND. 071 5356414. PLV CHEF HANS KOENEKOOP, 071-5356479 Spanningen binnen Gevulei blijven LEIDEN HANS KOENEKOOP De gemeenten Leiderdorp, Voorschoten en Wassenaar wil len onder geen beding opdraai en voor kosten die de Gemeen schappelijke Vuilverwerking Leiden en Omstreken (Gevulei) hebben gemaakt voor het mis lukte project om een schei- dings en vergistingsinstallatie (SV1) in Leiden te bouwen. In het nieuwe 20-jarige contract over de afvoer en verwerking van het huisvuil, dat de Gevulei met de Proav (Provinciaal Afval- vcrwijderingsbedrijf) gaat slui ten, zien Leiderdorp. Voorscho ten en Wassenaar die rekening toch gepresenteerd. Het was gisteren, tijdens een vergadering van de Gevulei, aanleiding voor de drie om het contract 'onder voorbehoud' te tekenen. De andere zes ge meenten (Leiden, Alkemade, Sassenheim, Oegstgeest, War mond en Zoeterwoude) doen dat zonder. „Het is volstrekt duidelijk dat Leiderdorp, Voor schoten en Wassenaar indertijd geen geld hebben gestoken in de SVI omdat ze niet geloofden in het project. Ze wilden toen geen risico dragen. We accepte ren niet dat we nu via een ach terdeur toch meebetalen «aan voorbereidingskosten van die fabriek", verwoordde het Voor- schotense raadslid H. van Eyk de onwil. Die achterdeur zit in een on derdeel van het contract. De schuld van 2,5 miljoen gulden die de Gevulei met het schei- dings- en vergistingsproject in Leiden heeft opgebouwd, wordt door de Proav overgenomen. De Proav zal dat geld pas terug vragen als in de toekomst de ta rieven, dankzij goedkopere ver werkingsmethoden, omlaag kunnen. Het verschil met de ou de tarieven wordt dan be schouwd als aflossing. De tarie ven mogen nooit omhoog. Een ep ander wordt in het contract opgevoerd als een best deal op tie. „We zijn helemaal niet rancu neus. Het contract met de Proav is prima, op dat detail na. We voelen het als onrechtvaardig dat we nu toch worden gecon fronteerd met de Leidse SVI-er fenis", zei wethouder Pruijs van Wassenaar. De drie onwillige gemeenten zullendaarom op eigen kosten een juridisch on derzoek laten verrichten naar de best deal optie. „We willen eerst duidelijk hebben dat die optie redelijk is voor ons." De andere zes gemeenten van de Gevulei toonden weinig waardering voor die houding. Zij beschouwen het contract met de Proav als zeer voordelig. „Dit contract is zo gunstig om dat de Proav ons beloond voor de investeringen in de Leidse SVI. Vooral het tarief voor de verwerking van grof vuil gaat vanaf 1 januari 1996 beduidend omlaag. Daar profiteren alle ge meenten van. ook de drie ge meenten die niet meebetaalden aan de SVI", zei de Leidse wet houder l-aurier, voorzitter van de Gevulei. 1 lij betitelde de weigering van Leiderdorp, Voorschoten en Wassenaar als 'eten van twee walletjes'. „Een best deal optie houdt in nog lagere tarieven, dus nog meer voordeel. De drie gemeenten willen straks wél dolgraag die lagere tarieven, maar zijn niét bereid mee te be talen aan de aflossingen. Dat vind ik onredelijk naar de ande re gemeenten toe." Vertegenwoordigers van an dere gemeenten waren het met Laurier eens. „Als Leiderdorp, Voorschoten en Wassenaar niet gezamenlijk de kar willen trek ken, dan zitten de andere zes met een gevoel van onrecht vaardigheid", zei \\ethouder Wagemakers-van Oursouw van Sassenheim. En wethouder De Vos van Warmond legde in be dekte termen een bom onder de samenwerking binnen de Ge vulei. ..Ik vind het onwenselijk als drie gemeenten wel van de voordelen genieten, maar de nadelen bij de zes anderen la ten." Voorzitter Laurier was in elk geval blij dat contract met de Proav wordt getekend. „Als die handtekening er maar staat. 1 januari 1996 is een cruciale da tum. Uitstel kan betekenen dat Proav ons niet meer serieus neemt en ons allerlei voordeel tjes afhandig maakt." voorschoten frank buurman De gemeenteraad van Voor schoten wil de bewoners van de Puccinidreef tegemoet komen. Diverse fracties drongen er gis teravond bij wethouder Draijer (sport) op aan om te onderzoe ken of er een voetbalveld op het tracé van rijksweg 11-west kan worden aangelegd. Dit in het kader van de uitbreiding van het aantal sportvelden in sport park Adegeest. Volgens de hui dige plannen komen de velden dicht bij de Puccinidreef te lig gen (op 16 meter afstand) en de bewoners zijn bang voor over last. Mevrouw A. Jonk (WD) vond de bezwaren van de bewoners gegrond. „Je kan je afvragen of er wel voldoende overleg is ge weest met tie bewoners. Het moet mogelijk zijn om de plan nen zodanig aan te passen dat aan hun bezwaren tegemoet kan worden gekomen. Op grond van de plannen van de provincie trek ik de conclusie dat het niet zo'n vaart loopt met rijksweg 11-west. Dat zou nog wel eens 20 jaar kunnen duren. Een goede reden om te onder zoeken of er geen veld op het tracé van de rijksweg kan wor den aangelegd." Mevrouw M. B reu nesse (PvdA) was verrast door de he vige reacties van de bewoners, afgelopen dinsdag tijdens een informatie-avond. „De vorige wethouder gaf ons de indruk dat het met die bezwaren wel meeviel. Ik denk dat we nu seri eus moeten onderzoeken of het tracé van de rijksweg niet ge bruikt kan worden." Wethouder Draijer vond de discussie over het verplaatsen van velden naar hel tracé nog te voorbarig. „Het gaat me te ver om daar nu al uitspraken over te doen. Ik ben bereid om in ja nuari in de commissie over de mogelijkheden te gaan praten", aldus de wethouder. VOORSCHOTEN Sensor Voorschoten houdt za terdag van tien tot drie uur open dag. Daarmee wil het be drijf de omwonenden demon streren hoe het is gesteld met de overlast die de draaibanken zouden veroorzaken. Enige be woners van de Essenlaan heb ben daarover geklaagd. Het be drijf is daardoor in moeilijkhe den gekomen, omdat de huidi ge hinderwetvergunning niet toestaat dat de draaibanken dag en nacht draaien. Omdat niet zeker is wanneer de nieuwe hinderwetvergun ning van kracht wordt zou de produktie van het bedrijf in ge vaar kunnen komen, waarmee de werkgelegenheid van 150 man op nel spel staat. Overi gens heeft de Raad van State onlangs de beslissing van de ge meente om het bedrijf een dwangsom op te leggen voor onbepaalde tijd geschorst. Die dwangsom van 15.000 gulden per dag was bedoeld om het be drijf te verplichten aan de voor waarden van de oude hinder wetvergunning te voldoen. Inmiddels lijkt het er op dat de gemeente haar beslissing om een dwangsom op te leggen weer zal intrekken. Dit vanwege een rapport waaruit blijkt dat de trillingshinder die Sensor zou veroórzaken feitelijk afkomstig is van een ander bedrijf. „Er worden nogal wat indianenver halen over Sensor verteld. We willen de mensen laten zien wat er precies in ons bedrijf gebeurtc En ze kunnen ook voelen en ho ren hoe het zit met de overlast die onze draaibanken zouden veroorzaken. Ik blijf erbij dat er van overlast nauwelijks sprake kan zijn", stelt bedrijfsleider II. van Beek. Met de draaibanken worden vitale spoeltjes gemaakt die worden gebruikt in geofoons, apparaten waarmee Bodemonderzoek wordt ver richt Duizend overtredingen in een maand voorschoten De politie heeft in september en oktober in totaal 246 roodlicht- en 776 snelheids-overtredingen bij camara's in Voorschoten geregi streerd. De vele snelheidsovertredingen zijn veelal veroorzaakt doordat automobilisten voor een stoplicht nog snel even op het gaspedaal trappen om het groene licht te kunnen halen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17