/EIDEN Geen geld voor sociaal pension Conflict LWO uit de wereld 'In Cleveringa's koffer zat vooral geestelijke bagage' Lekker veilig met de ïrcindweer in de buurt' Helikopter landt op druk kruispunt Kerstmarkt Groenoordhallen op laatste moment afgeblazen RIJDAG 24 NOVEMBER 1995 hEF HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -5356429 Woonboten /i De kans is heel re- I eel, dat de woon- boten in de Haarlemmer trekvaart gewoon kunnen blijven liggen. Sporthal A Q Vrijwilligers runnen I 27 de Stompwijkse j sporthal, sceptici die twij- telden zijn bedrogen uitge- i komen. Meisje (12) aangerand Wethouder Koek wil eind 1996 toch voorziening voor zwervers leiden Een onbekende man heeft gistermorgen rond acht uur een 12-jarig meisje aangerand op de fietsbrug van de Maresin- gel, tegenover de Haarlemmerweg. Het meisje stond daar even stilomdat haar fietsverlichting haperde. De man benaderde haar plotseling en betastte haar twee keer. Het meisje kon weg komen en naar school rijden, waar zij geheel overstuur arriveer de. De dader zou een 40- a 50-jarige man met ietwat kort, grijs haar en een breed gezicht zijn. Hij was gekleed in een blauwe spijkerbroek en een korte grijze jas. De politie zoekt getuigen. Bloemenwinkel overvallen leiden Een klant van een bloemenwinkel aan het Alexandrine Tinneplein bleek gisteren plotseling andere bedoelingen te heb ben dan het kopen van een bos bloemen. De man rekende weliswaar een bosje af, maar trok vervolgens een mes en be dreigde daarmee de 26-jarige verkoopster. De overvaller ging er vandoor met de inhoud van de kassa, enkele honderden gul dens. Hij verdween op een zilverkleurige sportfiets in de richting van de Stevenshofdreef. Voor 30 mille aan sieraden gestolen leiden Uit een woning aan de Zwanezijde is, naar gisteren bleek, zondag voor bijna dertigduizend gulden aan sieraden ge stolen. De inbrekers kwamen binnen door het vernielen van een ruit en namen naast de sieraden ook nog een videorecorder mee. ANNO 1895 ANNO 1970 dinsdag 24 november In 23 plaatsen in Nederland en daarbuiten zullen donderdag door het Leidsch Universiteitsfonds georganiseerde bijeenkom sten worden gehouden ter gelegenheid van het feit, dat dertig jaar geleden prof. mr. R.F. Cleveringa in Leiden zijn protestrede hield tegen het ontslag van twee jQodse hoogleraren door de be- zetter. Deze rede leidde tot de arrestatie van prof. Cleveringa en i de sluiting van de Leidse universiteit. Veinig bezwaar tegen bouw kazerne ilden marina van den berg )p de stoep voor bejaardenflat osenburch aan de Vijf Meilaan tonden gisteravond twee randweerwagens geparkeerd, liet om de ouderen uit een randend gebouw te redden, naar omdat vier brandweerlie- en de 'auto van de zaak' bij ich hadden. Zij hadden dienst, naar wilden ook aanwezig zijn p de informatie-avond over de ieuwe brandweerkazerne aan Rooseveltstraat. Er waren o'n 50 aanwezigen, voorname- jk bewoners van de flat. De kazerne komt op een ter- ein langs de Trekvliet. Een ou- le bedrijfshal op het terrein zal 5 laarvoor worden verbouwd. De azerne bestaat uit garages, antoren, onderhoudsruimtes, ïslokalen en de kantine. Brand weercommandant J. Baard- cheer wil graag bouwen. „We Iijn echt uit ons jasje gegroeid an de Langebrug." Het sterk erouderde gebouw is te klein n ligt op een ongunstige plek. We voldoen niet aan de ARBO- ormen en er is geen geschikt anitai r voor vrouwen. De brandweerlieden drukten ich wat kernachtiger uit. „Het echt schandalig dat we daar log zitten, het is totaal uit de ijd." De kazerne is belangrijk voor :en brandweerman. „Als we lienst hebben, zitten we 24 uur Ieder raadslid wil het. Iedereen is volledig doordrongen van de noodzaak. Maar niemand weet waar de gemeente Leiden het geld vandaan moet halen voor een sociaal pension voor dak- en thuislozen. Wethouder H. Koek (PvdA) werd gisteravond ook niet veel wijzer van de le den van de raadscommissie onderwijs, zorg en emanci patie, die zij niet een voorstel maar een probleem voor- leiden wim koevoet Van haar eigen fractiegenoot H. el Houari en van SP'er D. Sloos kreeg de wethouder te horen dat ze te lang doet over het so ciaal pensiQn, waarover nu al drie jaar wordt gepraat. Van W- D'er P. Moerland kwam de waarschuwing dat er eerst geld op tafel moet komen voordat de plannen kunnen worden uitge werkt. 'Geen open-einderege- lingen.' Koek deed de toezeg ging dat het sociaal pension aan het einde van 1996 een feit is. Maar niemand, ook Koek zelf niet, had een bruikbare sugges tie voor de financiering. Er was ook niet één raadslid dat zijn bereidheid uitsprak om door bezuinigingen elders geld voor het sociaal pension uit te geven. De Stichting De Binnenvest heeft begroot dat voor omzet ting van het huidige diensten centrum aan de Oude Rijn in een volwaardig pension zo'n miljoen gulden nodig is. Een derde deel daarvan komt voor rekening van Leiden, eenderde deel moeten de zwervers zelf betalen en eenderde moet bij de ziektekostenverzekeraar van daan komen. De gemeentelijke bijdrage komt hiermee aanzienlijk hoger te liggen dan de huidige subsi diebedragen voor het diensten centrum. De gemeente keert sinds 1995 jaarlijks een ton uit en had zich voorgenomen om dat bedrag in 1997 te verdubbe len. Dit met het oog op de ont wikkeling van een sociaal pen sion. De zwervers kunnen sinds mei 1994 in het dienstencen trum enkele uren per dag te recht voor een bad, koffie en brood maar al bij de opening liet wethouder Koek weten dat zij deze vorm van opvang on voldoende vindt. Dat de kosten voor 24-uurs opvang, met de mogelijkeid voor zwervers om ook de nacht door te brengen zo veel hoger zijn dan gedacht heeft volgens directeur W. Bots van het dien stencentrum alles te maken met het snel groeiende aantal men sen dat op dergelijke opvang is aangewezen. Gerekend was op 10 tot 20 zwervers per dag. Maar het zijn er anderhalf jaar na de opening al 60 en het wor den er nog veel meer, voorspelt hij. Grootste kostenpost is het personeel. Bots wil daar niet op bezuinigen. Een nachtportier acht hij absoluut noodzakelijk met het oog op de veiligheid. Verschillende raadsleden op perden de mogelijkheid buur gemeenten mee te laten beta len. De overweging daarbij is dat de zwervers niet allemaal uit Leiden komen. Of buurgemeen ten bereid zijn mee te betalen is nog niet nagegaan maar groot is het optimisme hierover niet. Ook het idee van PvdA'er H. el Houari om een deel van de bijstandsuitkeringen van de Zaterdag 23 November Oude-Wetering. Dinsdag overkwam Chris Willems, machinist op I een veeboot te Rotterdam, een ernstig ongeluk. Twee koebees- ten naar de markt brengende, werd hij door een grooten hond aangevallen, die hem zoodanig op de straatkeien slingerde, dat hij niet op kon staan. Per radarbaar naar de stoomboot gebracht, werd hij des avonds naar zijn woning te Oude-Wetering ver- j voerd, waar de geneesheer Kimmel een ernstige kneuzing van heup en dijbeen constateerde, met een breuk van het laatste deel. 't Zal een geruime tijd duren vóór hij tot zijn vroegeren staat zal zijn teruggekeerd. op dat terrein, we werken, eten, waken en slapen daar." Daarom krijgt de kantine in het nieuwe gebouw veel aandacht volgens commandant Baardscheer. Er is een balkon gepland en het heeft uitzicht op het water. De voornamelijk oudere aan wezigen leken weinig bezwaar te hebben tegen de plannen. De avond werd vooral gebruikt om gal te spuwen over de 'levensge vaarlijke' verkeerssituatie op de Vijf Meilaan. „Je dendert hier je bed uit en als je probeert over te steken kom je nooit meer weg", volgens J. de Tombe. Zij vindt het een slechte zaak dat de ka zerne komt, maar liet ook blij ken dat ze te paaien is als de Vijf Meilaan geasfalteerd zou wor den. „En als die rotonde in plaats van de kruising komt." De drie aanwezige studenten uit de nabijgelegen studenten flat waren licht bezorgd. Eén uitgang voor de 'uitruk' richting binnenstad, is over hun terrein gepland. „We willen niet door de brandweer overreden wor den als we de voordeur uitlo pen." Verder verwachten zij weinig overlast. „Het politiebu reau zit hier ook tegenover en daar horen we ook nooit iets van." Zij waren wel blij met de verbetering van hun uitzicht, want dat was nu een zooitje. „En je zit wel heel veilig met zo'n kazerne in de buurt." leiden De landing van de helikopter van het Traumateam op het kruispunt Churchilllaan/Haagweg in Leiden zorgde gistermiddag voor een grote verkeerschaos. De helikopter moest te hulp schieten na een aanrijding tussen een fiet ser en een bromfietster op het fietspad langs de Haagweg, net voorbij de tunnel onder de Churchilllaan. De 67-jarige fietser uit Leiden liep daarbij dusdanig zwaar hoofdletsel op, dat hij via de lucht moest worden afgevoerd naar het AZL. De bromfietser, een 17-jarige Leidenaar, raakte ook gewond, hij werd per ambulance naar het AZL overge bracht. De oorzaak van de botsing tussen de Leidenaars is nog niet bekend. fOTO hielcokuipers zwervers te gebruiken voor het sociaal pension, bleek niet het Ei van Columbus. Volgens Bots wordt voor het dienstencen trum de bijstand van zwervers al 'volledig afgeroomd'. „Daar zit nog maar weinig rek in." Directeur Bots en penning meester M. van Gastel willen in samenwerking met de gemeen te stimuleren dat banken in lei den 'hun sociale gezicht laten zien'. „Zelfs al zou dat eenmali ge bijdragen opleveren, dan is dat de moeite waard." WD'er P. Moerland bedacht ter plekke een reclamekreet: 'You never sleep alone'. Hij kreeg er de lachers niet mee op zijn hand. Onderzoek naar historie sociale werkvoorziening Bij De Zijl Bedrijven (DZB) is een onderzoeker geïnstal leerd, die zich de komende tijd zal bezighouden met de geschiedschrijving van de So ciale Werkvoorziening in 1 .ei- den. Wethouder lan l-aurier (werk en sociale zaken) ver trouwde het project tijdens een bijeenkomst van de I )ZB- vestiging in Leiderdorp toe aan J. Moes van het Leids In stituut voor Sociaal Weten schappelijk Onderzoek (LIS- WO). Volgend jaar bestaat de Leidse gemeentelijke dienst sociale werkvoorziening - te genwoordig DZB - 25 jaar. Die mijlpaal wil DZB marke ren met een historisch ver antwoorde omschrijving van haar ontstaan. De voorlopers gaan terug tot het einde van de vorige eeuw. Moes heeft opdracht gekregen een beeld te schetsen van de wijze waarop de opvattingen over arbeid voor en door gehandi capten in de loop der tijden zijn veranderd. Volgens DZB gaat het om een uniek project omdat er tot op heden geen historisch onderzoek is ge daan naar de ontstaansge schiedenis van de Sociale Werkvoorziening. Rector Leertouwer in lezing: leiden caroline van overbeeke 'Nichts ist organisiert, aber alles klappt genau', zo reageerde de Duitse bezetter op het spontane protest aan de Leidse universi teit in de dagen na 26 november 1940. De Leidse hoogleraar Rudolph Cleveringa had op 26 november in het openbaar zijn kritiek geuit op het ontslag van zijn joodse collega's. Andere hoogleraren, Telders, Barge, Van Hoik en Siemens, protes teerden op hun eigen manier tegen de nazi's. Toen vervol gens ook de studenten zich lie ten horen en opriepen tot een staking, werd de Leidse univer siteit door de Duitsers gesloten en Cleveringa gearresteerd. Dat vertelde de rector van de Leidse Rijksuniversiteit, prof. L. Leertouwer, vanmiddag in de jaarlijkse Cleveringa-lezing. Hij bracht de gebeurtenissen rond 26 november 1940 in de herin nering en benadrukte de functie van de universiteit 'als bolwerk van vrijheid'. Verzet Volgens Leertouwer sloegen de Duitsers met hun opmerking onbedoeld de spijker op zijn kop. „Dit liberale anarchisme °ersoneel en directie vinden elkaar in bezuinigingsmaatregelen eiden herman joustra na 'oc ^•nii m iel let heeft enige moeite gekost, naar het conflict tussen directie in personeel van de Leidse Wel- ijns Organisatie (LWO) over de Ireigende bezuinigingsmaatre- ;elen is voorlopig de wereld uit. la een serie zware vergaderin gen bereikten beide partijen on- angs een compromis. Dat ïoudt onder meer in dat de loor de directie geplande be zuiniging van 20 uur op het se cretariaat voorlopig is opge- chort. „Het was spannend, naar het is gelukt", aldus de voorzitter van de onderne- ngsraad, D. Wijfje. „Er is ied en zakelijk met elkaar on- lerhandeld", aldus directeur A. lapper. De directie van de LWO liet nkele weken geleden bij mon- le van Flapper weten dat als ge- van de bezuinigingen maatregelen onontkoombaar waren. Zo zei hij onder meer dat drie medewerkers met in gang van 1 januari 1996 op straat zouden komen te staan. Het betrof hier een leidingge vende op het facilitair bureau (dat zich ondermeer bezighoudt met de financiële- en salarisad ministratie, en personeel en or ganisatie), een stafmedewerker van de afdeling projectmatig werken, en een documentalist. Later kwam de LWO nog met een bezuiniging van twintig pur op de proppen, bij het secretari aat. De ondernemingsraad rea geerde geschokt en bracht ne gatief advies uit op een aantal punten van de lijst aan maatre gelen. Zo was volgens de raad de bezuiniging op het scretari- aat niet goed onderbouwd door de directie. De functie of func ties waarop die bezuiniging be trekking zou moeten hebben waren nog niet ingevuld. Afge sproken is nu dat de directie dat binnenkort alsnog doet. „Maar dat betekent niet, dat we nu al vastzitten aan die twintig uur", aldus Wijfje. „Na de onderbou wing gaat het bij ons weer ge woon het adviestraject in." Tegen het voorgenomen ont slag van de facilitair manager adviseerde de ondernemings raad niet negatief. Maar wel te gen het voornemen van direc teur Flapper het ontslag van die manager te compenseren door zelf in plaats van 36 uur, de nor male werkweek bij de LWO. 40 uur per week te gaan werken en een deel van de taken over te nemen. De raad meende dat ge zien alle bezuinigingen niet aan de achterban te kunnen verko pen. Beide partijen zijn nu over eengekomen dat Flapper per 1 maart voor maximaal een jaar vier uur langer gaat werken. In die periode moet dan wel beke ken worden of de directeur op zijn beurt een aantal van zijn ta ken zou kunnen overgeven aan een andere functionaris, om zo doende uiteindelijk weer op 36 uur uit te komen. Wat betreft het ontslag van de stafmedewerker projectmatig werken, haalde de onderne mingsraad bakzeil. Oorspronke lijk had zij ook op dat punt een negatief advies uitgebracht. Zij was van oordeel dat een organi satie die wil omschakelen naar een projectmatige manier van werken geen stafmedewerkers moet ontslaan die deze om schakeling móeten gaan bege leiden. De ondernemingsraad is tijdens de onderhandelingen met het bestuur echter tot het inzicht gekomen dat een juridi sche procedure weinig kans van slagen zou hebben. was en is het kenmerk van Lei den. Als, naast gereformeerde boeren en communistische ar beiders, Leidse professoren en studenten een markante rol in het verzet hebben gespeeld, dan was het vooral dankzij dit ken merk. Wat de nazi's tot razernij bracht, is nog steeds de ergernis van rechtmatige overheden en de kopzorg van bestuurders, voor zover die in een maakbare universiteit geloven. Cleveringa bereidde zijn rede voor en zette vast een koffer klaar, voor als ze hem zouden komen halen - dat was alles. Het was genoeg." Leertouwer stond stil bij de Vogels te kijk in 't Spoortje inhoud van Cleveringa's koffer. „Het schone ondergoed en het pakje brood waren niet het be langrijkste in zijn koffer. Het be langrijkste was de geestelijke bagage." Leertouwer benadruk te Cleveringa's oprechte veront waardiging over wat diens jood se collega's werd aangedaan. „Er bestaat, meen ik, geen zui verder vorm van verzet." „Het kwaad waartegen Cleve ringa zich keren moest, is al lang niet meer beperkt tot Hitier of Mao. Beider ondergang kon dat kwaad niet keren. Integen deel, wat in 1940 een absurde uitzonderingstoestand leek, vult vandaag meer dan de helft van de nieuwsuitzendingen van de televisie." „De leidse universiteit, de Academie van Cleveringa, wil daarbij niet werkeloos toezien. Academici begrijpen meer dan ze kunnen verwerken en daar om hebben wij niet de illusie dat wij veel meer kunnen uit richten dan het verwerven en verspreiden van geldige weten schappelijke kennis over vraag stukken van vrijheid, onder drukking en tolerantie. Met de vrijheid van meningsuiting staat of valt de universiteit. Dat wis ten Cleveringa, Barge en ande ren. Bij de Cleveringa-herden king van 1995 maken we ons geen illusies, maar we kennen nog steeds de noodzakelijke in houd van de koffer." Leertouwer hield de Cleverin- ga-rede bij wijze van uitzonde ring. De Leidse universiteit zoekt nog naar een geschikte kandidaat voor haar Cleveringa leerstoel 'nieuwe stijl'. De bij zondere hoogleraar die op deze stoel mag plaatsnemen, krijgt voortaan de opdracht zich te wijden aan vraagstukken van 'vrijheid, onderdrukking en to lerantie'. De eerste Leidsche Vogelver eniging 'De Zanger' houdt dit weekeinde een tentoonstel ling in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade. De ex positie van tropische vogels en zang- en kleurkanaries is op zaterdag te zien van 10.30 tot 17.00 uur en op zondag van 10.30 tot 16.30 uur. De kwekers geven uitleg over de verzorging van de beestjes. Voorafgaand aan de tentoon stelling is vandaag de jaar lijkse wedstrijd gehouden, waarbij keurmeesters de vo gels hebben gejureerd. De toegang tot de tentoonstel ling is gratis. Organisator kan niet aan financiële verplichtingen voldoen leiden annet van aarsen De grote kerstmarkt, die van 30 november tot 3 december in de Groenoordhallen zou worden gehouden, gaat op het laatste moment niet door. De directie van de Groenoordhallen kreeg gisterochtend te horen dat or ganisator O. Windisch van het bureau Reclame Promotie Or ganisatie Windisch niet aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen. Windisch verklaarde geen en kele kans te zien vóór aanvang van het evenement iets aan die situatie te veranderen. Hij ont moette bij de voorbereidingen voor de kerstmarkt keer op keer tegenslag. „Het aantal handela ren dat zich aanmeldde, viel ontzettend tegen en telkens wa ren er weer standhouders die zich afmeldden. Wat de kerst markt uiteindelijk de das om heeft gedaan, is dat we geen bankgarantie konden krijgen", aldus Windisch. Hij wil geen mededelingen doen oVer de hoogte vart het bedrag dat met het evenement was gemoeid. Oostenrijk De organisator - van oorsprong Oostenrijks - heeft zich verke ken op de mogelijkheden voor kerstmarkten in Nederland. In zijn vaderland is er voor derge lijke evenementen altijd veel belangstelling. „Wat me opvalt is dat er in Nederland nauwe lijks standhouders zijn, die han delen in echte kerstspullen", zegt Windish, die uiteindelijk zo'n honderd handelaren wist te verzamelen in plaats van de verwachte 150. De eerste kerst markt, die hij in Nederland wil de organiseren is voor hem zo uitgelopen op een fiasco. „Ik had grootse plannen voor vol gend jaar, wilde standhouders uit Oostenrijk uitnodigen met bijzondere spullen. Maar ik pro beer het niet nog een keer na mijn ervaringen bij deze kerst markt." Voor de Groenoordhallen be tekent de annulering slechts in komstenderving, zegt een woordvoerder. „Maar dat is ver velend genoeg. We hadden ge hoopt dat de kerstmarkt - het was de eerste keer - een groot evenement zou worden en nu moeten we iedereen vertellen dat het niet doorgaat."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15