Speelgoed van vroeger terug BELLO WIJNPROEVERS Sinterklaas ruikt voortaan zacht en zwoel roeren zich 24 NUVbAAtStK W? Nederlandse speelgoedwereld krijgt :t moeilijker. De klant wordt kritischer, nderen spelen korter. De jeugd ver telt zijn tijd over een groeiend aantal :tiviteiten. Daar bovenop komt nog de enemende concurrentie van andere anches die in de cadeautjesmaand bij itstek meedingen naar de bestedings- limte van de consument. Die krijgt aan icelgoed minder nieuwlichterij aange- ïden. De jongste trend is nostalgisch. SIRÉE VAN OOYIK eest opvallende nieuwkomer is de strip- inkel. Stripfiguren van Suske en Wiske tot liderman blijken leeftijdloos in het bele- in van hun tweede jeugd. Daarbij gaan ze tterlijk hun boekje te buiten en laten hun izicht zien op tal van produkten, van ser- esgoed tot sleutelhanger en van sokken t aan nieuwe spellen. Itussen puilt Sints schatkist dit jaar uit van istalgie. De huidige generatie ouders is de irste die zelf met echt speelgoed is opge- aeid. Lego, Playmobil maar ook Batman, lunderbirds en Starwars rijden mee op it feest der herkenning. De kopers, de ou- irs, herbeleven hun jeugd, inlopende trends zijn fini. Kopers van teelgoed zijn de lancering van telkens ieuwe actielijnen moe. Speelgoedtrends iden een steeds korter leven en zijn voor nïini- noch maxiconsumenten bij te hou- en. Liever wordt gezocht naar uitbreiding in een item dat een langer leven is be horen. Ouders, maar ook kinderen vanaf akweg 8 jaar calculeren zorgvuldig en we- en het verwachte speelplezier af tegen de rijs. Zo zien de fabrikanten van videospel- n de verkopen teruglopen nu echt ver- ieuwende software uitblijft. Een toene- ïend aantal spelertjes kiest voor de pc en e vernieuwende cd-rom. lu actielijnen in ongenade vervallen ko- ien andere trends op. In de kantlijn zitten ouwsystemen, hobbydozen en elektro- isch speelgoed licht in de lift. Grappig is at nieuw geïntroduceerdespeelgoedsferen it jaar synchroon lopen met interieurin- loeden. De woontrend in sprookjesachtige, lysterieuze sferen met een licht oosters ntje is terug te vinden in de miniwereld, peelgoed anno '95 heeft een harde dobber an het snel veranderende leefpatroon van e jeugd. Deze begint weliswaar vroeger te ce jelen, maar stopt ook sneller. Rond de tien iar wordt de animo minder. Concurrentie van muziek, sport en andere clubs die le ja school worden bezocht. Met sint, kerst 0f ta andere gelegenheden worden cadeaus Kór die vaak prijzige hobby's aangeschaft. Gloor alle afleiding hebben kinderen ook linder tijd om met speelgoed te spelen, elevisie, videospellen en videofilms knab- elen aan de tijd die anders al spelend zou vorden doorgebracht. Waar bij jongens de elangstelling vooral wordt verlegd naar leeldschermspellen en radiografisch be- tuurbare voertuigen, gooien meisjes het ver de creatieve boeg. Meestal nog eerder lan jongens laten zij hun speeltjes en pop- len in de steek om woondecoraties, siera- en en aanverwanten te maken van (fimo) lei, origami, pergamano, gtempelsets etc. iprookjes feel speelgoed staat dit jaar in het teken ran sprookjes en magie. De produkten zijn nstapthema's bedoeld om langer op voort borduren. Van alle items wordt, bij geble- ?n succes, uitbreiding verwacht. Het leest opvallend in dit thema is de gloed- lieuwe sprookjeswereld van Playmobil. Be- ;end om de ridders, cowboys, piraten en ndianen banen de vrolijke poppetjes plots le weg naar een mysterieus fantasierijk met losters sausje. Een duistere sprookjesgrot net valluiken, geheime vluchtwegen, slan- [enkuilen en geheime bergplaatsen noodt ot avontuur en helden daden. Gaat het fout lan worden de dappere prinsen opgesloten n een gevangenis van toverkristal. 'laymobil valt op met de sprookjesgrot, ivaarin voor de eerste maal gebruik wordt ;emaakt van andere sferen en materialen. Terug in beeld zijn de striphelden van vroeger. Helder doorschijnend kunststof in verschil lende tinten bij wijze van kristal suggereert iets futuristisch. Terug in de tijd van sprookjes en legenden duikt Playmobil met Sint Joris en de draak en met een vrije uit voeringvan tovenaar Merlijn met leerling, borrelend lab en sterrekijker, gehuisvest in een afgebrokkelde kasteeltoren. Pure romantiek, op het oog speciaal voor meisjes, zit verweven in de rijk geborduur de witte tent van de 'goede' koning en ko ningin. Omde sprookjessfeer compleet te maken wordt bet thema verder bevolkt met een soepkokende heks, een goede fee en een fakir compleet met vliegend tapijt (prij zen vanaf f 11,95). Magie Ook in de spellensfeer zijn de sprQokjes te rug te vinden. Origineel is het spel 'Vraag het Zandar' (MB, 149 gulden), speciaal ge richt op meisjes vanaf 9 jf. Of de speelsters komend jaar naar Euro Disney gaan, met een leuke jongen naar het schoolfeest of een solo-optreden gaan verzorgen tijdens een gezellige avond, de elektronische waar zegger Zandar voorspelt de toekomst uit zijn kristallen bol. Naast magische sferen zit in het spel een zeer aards gokelementje. De spelers moeten raden welk antwoord Zandar gaat geven, wat moeilijk is omdat hij uiteenlopende dingen zegt. Elk gelukt gokje levert een kris tal op, als dat tenminste niet door speciale kaarten van medespeelsters wordt gedwars boomd. Wie ondanks tegenwerking het eerst vijf kristallen verwerft, is winnaar en mag zich op vijf fronten de toekomst laten voorspellen. Een leuk spel, jammer alleen dat de bijgeleverde doos niet geschikt is om het kostbare spel op te bergen. De doos is erg slap en biedt geen ruimte om de losse kaarten op te bergen zoals bijvoorbeeld met het vorig jaar geïntroduceerde en vergelijk bare spel 'Droomtelefoon' wel het geval is. Compleet met een verhaaltje is 'Sprookjes land' voor kinderen vanaf 6 jaar. Een spel waarbij de winnaar tot koning wordt ge kroond. Om voor de titel in aanmerking te komen moeten de spelers voorwerpen uit bekende sprookjes zoeken die in bomen zftten verstopt. Wie als eerste, in de door het spelverloop bepaalde volgorde, de voor werpen weet te vinden en te melden is win naar. Een mooi gedegen spel waarbij een goed geheugen ten minste zo belangrijk is als spelersgel uk en een beetje tactiek (Ra- vensburger, 39,95). Een echte tovenaar speelt de hoofdrol in 'Goblins Gold' (Jumbo, 59,95) vanaf 7 jaar. Voor hem geen batterijen om te functione ren maar een combinatie van magnetische velden en toverkracht. Goblin wil zijn goud terug dat onder bet speelbord in het onder aardse rijk van de trollen ligt. Heeft hij het gevonden dan heft hij zijn arm. Pakken de onderaardse trollen het goud af dan zakt zijn arm weer en moeten de spelers op nieuw op zoek. De formule van Goblins Gold is een vondst. Onder het speelbord lig gen delen die afhankelijk van de manier waarop ze tegen elkaar liggen een voortdu rend wisselend labyrint vormen. Ligt het speelbord erover dan zijn de gangen niet te zien en moeten de juiste routes op de tast worden gevonden. Terug in beeld zijn de striphelden van vroe ger. Batman, eigenlijk nooit helemaal weg geweest, staat centraal in de belangstelling. Geen rage met plots hoog oplaaiende be langstelling maar een zekere basis voorja ren. Opvallend is de huppelende binnen komst van de Marsipulami, jarenlang ver guisd in Nederland, terwijl het spontaan vrolijke beestje met z'n ellenlange staart in omliggende landen razend populair bleek. Muzikaal heeft het 'Hoeba, hoeba, hoeb' van Danny Christian nog wel gescoord, maar verder bleef het vooral stil. Dat veran dert nu snel. Pluche, spellen en beeldjes en zelfs sokken zullen de komende maanden veelgevraagd zijn. In iets minder tempo gaat ook Kuifje over de toonbank evenals Guust, Suske en Wiske en andere platte hel den uit de jeugd van de huidige ouders. Sterk groeiend in populariteit zijn daar naast Amerikaanse Comic-helden als Spi- derman, Superman etc. Wat vroeger als pulp werd afgedaan beleeft nu een revival. Nieuw tijdperk Traditioneel speelgoed moet inmiddels nog steeds deels wijken voor electronica. Be langrijke concurrentie komt, naast de spel len op beeldscherm, van koopvideo's. Afge lopen jaar gaf Nederland per kind 228 gul den uit aan traditioneel speelgoed. Daar mee staat Nederland in speelgoeduitgaven op het niveau van relatief arme landen als Griekenland en Portugal. Ter vergelijking: Zwitserse kinderen ontvingen afgelopen jaar voor 458 gulden aan speeltjes en speel goed. Franse ouders gaven 350 gulden uit en in het nabije Vlaanderen kreeg de jeugd voor 290 gulden. Toch is speelgoed in geen enkel land zo laag is geprijsd als in Neder- land. Flitsend ilifelight ELLEN SCHOLTENS. Elk najaar bewijzen de wijnschrijvers, de auteurs die er een dagtaak van hebben gemaakt om over druivesap te berichten, dat ze nooit droog staan. Wie niet op eigen smaak en inzicht durft te vertrouwen, kan zich op een keur aan boekjes verlaten. Alleen: de aanschaf vergt al gauw de prijs van een mooie fles. Hubrecht Duijker, 's lands bekendste wijnkenner, scharrelde voor zijn Wijn almanak 1996 de '500 beste wijnen ondereen tientje' bijeen. Het werden er 520, maar dat zal niemand hem kwalijk nemen. Het betekende een overbelasting van zijn zintuigen, want Duijker moest tijdens zijn proefmara- thon tussen de 1.500 en 2.000 flessen testen. Los van objectieve kwaliteits normen stelde hij zich daarbij de vraag: zou ik hier vanavond een paar glazen van willen drinken? Gevolgd door: vind ik hem écht lekker? Zeifis Duijker 'verzot' op levendige wijnen die veel fruit hebben en 'be schaafde' houtaroma's (als van toast en vanille). Zoals altijd concentreerde hij zich op de inhoud van de fles in plaats van op het etiket. Zo ontdekte hij dat het Franse zuiden beduidend betere wijnen levert dan Bordeaux, al thans onder een tientje. Om die reden is het contingent uit Languedoc-Rous- sillon het grootste in de gids: de rode wijnen vertegenwoordigen 20 procent van het totaal. In alle prijscategorieën hebben de topwijnen een ster gekre gen: de prijskampioenen en Duijkers persoonlijke favorieten. De Wijnalmanak heeft na een succes vol lustrum een face-lift ondergaan. Voortaan worden de vijfhonderd be taalbare wijnen veFpakt in pocketfor maat: opdat de consument zich overal en altijd kan laten informeren. Niet voor niets hanteert Duijker als lijfspreuk: 'Het leven is te kort om slechte wijn te drinken'. Wijnalmanak 1996, 500 betaalbare wijnen, Het Spectrum (ISBN 90-274- 4641-5),/ 19,90. Wijn in 1996 Hij is er weer: de dertiende, geheel herziene en uitgebreide editie van Hugh Johnsons Wijngids 1996. De in formatie is afkomstig uit vele bronnen, proeverijen en correspondenten. De opzet van de Wijngids is zowel een be ginneling als een oude rot zoveel mo gelijk behulpzaam te zijn bij het ko pen van een fles wijn. Per land zijn tal loze individuele wijnen (chateaux, do meinen, enzovoort) alfabetisch ver meld. Elk voorzien van een korte om schrijving, indicatie van de kwaliteit en opgave van de beste jaren. De gids geeft informatie over de kleur en het type van de wijn, zijn status of prestige, of hij waar voor zijn geld biedt (of niet), welke jaren goed zijn, welke reeds op dronk zijn en nog veel meer. Johnson constateert dat de wijnwereld wéér omvangrijker is geworden. 1 lij hoopt daarom dat de telegram-stijl in wat sommigen als hun wijnbijbel beschouwen te volgen is. Alleen in een apart hoofdstuk over het wijnjaar 1994 schrijft hij wat minder staccato. In Bordeaux is '94 de beste jaargang sinds 1990, aldus Johnson, met name in Pomerol en Saint-Emi- lion. In de Bourgogne is het beeld niet veel anders (al moeten de druiven wel vroeg zijn geplukt), maar het uiterste zuiden trof het vorig jaar het best. Wijngids 1996, Het Spectrum (ISBN 90-274-4620-2), 34,90. Wijntips Minder beroemd, maar even Brits is Oz Clarke, die voor de vierde keer de voor het eerst in het Nederlands ver taalde Clarke's Wijngids uitbrengt. 1 lij meldt dat hij jaarlijks duizenden en duizenden wijnen drinkt in binnen- en buitenland, van topwijnen tot bocht, maar dat hij zonder 'een beetje hulp' van vele vrienden zijn kritische wegwijzer niet bijeen had kunnen sprokkelen. Voor het boekje heeft hij er 1.300 geselecteerd en, in tegenstel ling tot die van Duijker, zijn ze bóven het tientje. Clarke leest leuk, vooral onder het genot van een goed glas. I lij bezigt een heldere, niet van hu mor gespeende stijl. Veel uitleg en be knopte achtergrond bevat zijn boekje, maar ook pogingen tot ontmaskering van humburg, elitair gedoe en markt- praatjes. En ook tips. Bij voorbeeld om goed te letten op doorbrekende wijnlanden als Argentinië, Brazilië en Urugay. En vooral op Chili, dat einde lijk beloften lijkt te gaan waarmaken. Clarke's gids past in de binnenzak, zodat hij eventueel meekan op inko- optocht. Daarbij dient wel te worden bedacht dat ook een Clarke hij schrijft het zelf zijn eigen laaiende voor- en afkeuren heeft, waarvoor hij bij voorbaat geen excuses aanbiedt. larkv'sWijngids,editie 1996/97, Kosmos-Z&K (ISBN 90-215-2712-X), 24,90. Wijn van A tot Z 1 let is geen allesomvattende wijnbij bel, maar een woordenboek voor wijnliefhebbers. In 'De Wijn van A tot geeft Robert Leenaers kernachtige verklaringen voor ongeveer 2.500 na men en termen uit de wereld van wijn. beginnend met Aam (oude in houdsmaat voorwijn) en eindigend met /.weigeit (blauwe druivesoort uit een kruising van Saint-Laurant met Blaufrünkisch of Limberger). Ook voor de liefhebbers blijven sommige omschrijvingen abracadabra, maar over het algemeen helpt het opzoek boek op zakformaat je aardig op weg. De tekst en uitleg beslaan zo onge veer alle landen waar wijn vandaan komt (tot en met Cyprus en Tunesië) en naast informatie over de wijnstok en de druif komt de fles, het etiket en de smaak van wijn aan de orde. Wijn van A tot Kosmos-Z&K (ISBN 90-215-2598-4), 24,90. Oude wijn Ver voor onze jaartelling waren er al deskundige wijnboeren, handige han delaren en gretige drinkers. Voor zo ver bekend bestond er 7.000 jaar te rug in de Kaukasus al een wijncul tuur. liet Rijksmuseum voor Oudhe den in Leiden wijdt er tot 10 maart een tentoonstelling aan, die de ont wikkeling van wijn en de cultuur daaromheen Iaat zien tot en met de iricks- Romeinse tijd. Wie er dorst van krijgt, moet dat op eigentijdse wijze oplossen. Het naar aanleiding van deze tentoonstelling verschenen, gelijknamige boek Wijn! Wijn! Wijn! is ook geen koopgids. Wel leert het veel van de rijke geschiedenis van de go dendrank. I let rijk geïllustreerde boek is geschreven door publiciste Els Lems in samenwerking met Lucette Faber-üostenbroek, die laliniste is en gediplomeerd wijnkenner. Wijn! Wijn! Wijn!, Knsinns ZAK (IS BN 90-215-2731-6), 29,90. JUDITH LISSENBERG Wie zich in het donker of bij slecht zicht onverlicht op de openbare weg begeeft, speelt vaak onbewust met zijn leven. Automobilisten en andere weggebuikers zien voetgangers, trimmers, hondenuitla- ters, 'pechvogels', en niet te vergeten stilstaande of onverlichte fiet sers vaak veel te laat. Een gogde markering kan dus van levensbe lang zijn. Daarvoor zijn middelen als reflecterende armbanden en diverse soorten (ruiter-) verlichting in de handel. Nieuw, en door zijn afmetingen uniek, is een van een clip voorzien lifelight ter grootte van een luciferdoosje. Na het inschakelen pro duceert een (vrijwel onverwoestbaar) diodelampje, 70 keer per mi nuut, een fel rood lichtflitsje dat bij helder weer al op 600 meter af stand zichtbaar is. Het knipperlichtje kan zo aan epaulet, jaskraag, broekriem of borstzak worden bevestigd. Het wordt gevoed door een 3 Volts knoopcel waarop het lampje ongeveer 75 uur werkt. Te koop bij Halfords. Prijs 9,95 gulden, 2 batterijen 10 gulden. De tijd van natte-harenlucht, rotte-visstank of muffe-mod- dergeur is voorbij. Honden hoe ven niet langer naar hond te ruiken. De baas kan voor Bello of Fifi een lekker luchtje uitzoe ken: zacht en zwoel, eigentijds of fris en zoet. Paul Verwiel van Jean Peau vachtverzorgingspro- dukten presenteert de eerste parfumlijn voor huisdieren in Nederland. Wie geen hond heeft, kan de verstuiver ook op de kat of een andere huisgenoot richten. „Want weet u wat nou zo leuk is? Mijn vrouw gebruikt het ook." Het succes van Jean Peau geeft aan .hoe ver de vermenselijking van het huisdier inmiddels is gevorderd. Baasjes zijn bereid 16,95 neer te tellen voor een luxe flacon met 200 ml volume shampoo. Ze betalen ruim twee tientjes voor een flesje verzach tende kruidenolie, heilzaam voor eczeem plekken of een dro ge vacht. Of 13,95 voor een tu be tandpasta. Hondlief mag kie zen: munt- of rundsmaak. Een verstuiver van 30 ml met een van de vier geurtjes uit de parfumlijn, speciaal uitgezocht in Frankrijk, kost 21,75. Maar dan heb je wel een lüchtje dat zich volgens Verwiel kan meten met de menselijke topmerken: Chanel, Trésor en Paris van Yves Saint Laurent. Alleen dan niet op basis van alcohol, maar olie. Dat mengt zich goed met het huidsmeer van de hond, zo dat het lekkere luchtje wel vier vijf dagen rond het dier kan blij ven hangen. Parfum nummer 50 is zacht en zwoel, ofwel doux et sensuel. Nummer 51 is de Jean Peau geur, het luchtje dat ook aan al le andere vachtverzorgingspro- dukten van het Waalwijkse be drijfje kleeft.«Nummer 52 is ei gentijds, un parfum contempo rain. De liefhebber van fris en zoet (frais et doux) kiest voor odeurtje 53. Verwiel startte in 1985 met een eenmanszaak in dierbenodigd- heden. Hij besloot zich te spe cialiseren in vachtverzorgings- produkten in het algemeen en shampoo in het bijzonder. Dat resulteerde enkele jaren geleden in een eigen merk: Jean Peau. Simpel vertaald 'Jan Huid', maar er zit (nog) een dubbel- zinnigheidje in de naam. Jean Peau klinkt als Zjan-Poo. En dan is het nog maar een klein stapje naar Sham-Poo. Sham poo, dus. „Si les soins du poil doivent aller au delè du simple lavage", meldt de tweetalige fol der. Als vachtverzorging meer moet zijn dan wassen alleen. Het merk straalt luxe uit. De bij na twintig produkten. verkrijg baar via 650 dierenspeciaalza ken in Nederland, zitten verpakt in fraaie zwarte flacons, flesjes en potjes met goudkleurige op druk. Het zogeheten topseg ment. „Want tussen schoon worden en schoon worden zit een verschil", zegt Verwiel. „Jean Peau is de Rolls-Royce onder de shampoos." En past daarmee in de trend van de ja ren negentig. „In de jaren tach tig wilde men veel voor weinig. Nu wil men weinig voor veel. Dit zijn de jaren van kwaliteit, service en mooie produkten." Maar Jean Peau is er ook voor paarden, hamsters, Perzische katten en zelfs kanaries. Kana ries? „Kanaries", bevestigt Ver wiel. Kwekers gebruiken de sneeuwwit-shampoo met blan ke olie, om de verenpakjes van hun show-vogeltjes witter dan wit te krijgen. Meng verder eens een Jean Peau shampoo met een cre- mespoeling en je hebt je eigen wash and go voor de hond. Wie de produkten verkeerd of te overvloedig gebruikt, krijgt vol gens Verwiel hooguit een wat vettige viervoeter. Gebruik de neutraliserende universeel- shampoo en de problemen zijn weer opgelost. Zolang Verwiel de commercie nog met zijn geweten kan vere nigen, gaat hij door met het ontwikkelen van nieuwe pro dukten. Zoals een middeltje dat klitten als sneeuw voor de zon moet laten verdwijnen. En een soort brillantine-spray voor su per-glans. „Je nevelt hem licht over de hond heen en dan krijg je een soort metallic laagje. Tja, de mensen vragen daarom." Paul Verwiel met Lady en haar bazin. De baasjes willen nu eenmaal tut- telen... foto»cpd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11