Leiden Vraagtekens bij beleid gokkasten Pension Witte Singel draait voorlopig nog een jaar door We hebben vooral veel nare reacties gehoord' laarlemmerstraatgarage in laluren gulden goedkoper Voorwerpen uit een grijs verleden Lucebert op Vlietland )NDERDAG 23 NOVEMBER 1995 if henny van egmond, 071 -5356414. plv.-chef hans koenekoop, 071 -5356429 1 Aanrijding voor station g c idenEen 57-jarige vrouw is gisteravond met rug- en beenlet- 3( el naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht na een j anrijding. De vrouw uit Den Haag werd op de voetgangersover- teekplaats voor het Leidse station aangereden door een 49-jari- automobilist uit Bergen aan Zee. jj )ief bedreigt toerist met mes iden» Een 33-jarige Duitser is gistermiddag met een mes be rt reigd door een inbreker die probeerde zijn camper binnen te omen op de Molenwerf in Leiden. De eigenaar van de camper 2 etrapte de man en zette de achtervolging in. De inbreker ver- c< ior hierbij zijn rugzak maar de Duitser moest zijn achtervolging taken nadat hij door de man werd bedreigd. tïeld gestolen uit auto iden Uit een geparkeerde auto aan de Rijnsburgerweg in Lei- j en is een portemonnee met 850 gulden, giropassen, betaal- aarten en rijbewijs ontvreemd. De 42-jarige eigenaar uit Streef- z erk deed gisteren aangifte bij de Leidse politie. 'ANNO 1895 Zaterdag 23 November l - De firma Reyst en Zn., apothekers alhier, heeft thans in depót et anti-diphtherisch geneesserum van het bacteriotherapeu- sch instituut te Utrecht, onder controle van prof. Spronck, foorzeker iets, dat wel de vermelding en belangstelling waard is. Men maakt ons opmerkzaam, dat bij de Witte Poort heden en schaap mishandeld is. Toezicht schijnt noodig. Rechter: Leiden te snel met dwangsommen „Het is alsof het doodvonnis al is voltrokken en men ach teraf gaat bekijken of er toch nog gratie kan worden ver leend", verklaarde mr. J.W. Landman gisteren tegen be stuursrechter A. van Weesenbeeck. Namens de eigenaren van een café, een shoarmazaak en een koffiehuis eiste hij gisteren schorsing van een dwangsombeschikking van de gemeente Leiden. den haag/leiden óVNNO 1970 maandag 23 november lj< interklaas heeft zaterdag weer een drukke dag gehad. In Oegst- eest daalden Sint Nicolaas en Zwarte Piet uit de wolken neer op ASC-terrein. Zijn aankomst, per helikopter, werd door dui mensen aanschouwd. Met het ms. Spanje voeren de apaanse gasten naar Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude. ervolgens maakte Sint een feestelijke intocht in Woubrugge, raar hij in een sleepboot rondvoer. Waarschijnlijk bij gebrek lan vaarwater werd de kindervriend en zijn gevolg met boot en tl op een trailer geplaatst en achter een kraanwagen door Oude retering getrokken. Ook hier trok het hoge bezoek veel bekijks. >en aad rietveld sijrkeren in de Haarlemmer- age wordt in de dalu- ji - van elf uur 's morgens tot uur 's middags - een gul- goedkoper. Dat betekent ó.Jor die uren een halvering van tarief. De garage blijft bo- idien voortaan tot half twee lachts open, en op vrijdag en nog een uur langer, de wijk Pancras-West te ver- jsen van de parkeeroverlast horecabezoekers. dienst Parkeerbeheer hoopt ;t de lagere prijzen en ruime- openingstijden meer auto- pbilisten naar de garage te itefkken. De gemeente kocht de rkeergarage aan de Ir. )rie jaar cel 7; oor drugdealer Driessenstraat in december 1993 voor 3,6 miljoen gulden van de Zweedse beleggings maatschappij Gulin Properties. De bezettingsgraad was voor de gemeentelijke overname dramatisch laag: elf procent. Door de investeringen die Par keerbeheer in de garage heeft gedaan is de bezetting gestegen naar zo'n zeventien procent. „Het gaat wel omhoog, maar niet zo snel als wij zouden wil len", zegt hoofd Parkeerbeheer J. Gelderman. „Nog teveel auto mobilisten zoeken in de omge ving. van de garage een plekje op straat." Net als vorig jaar ko men er in december ook weer speciale acties om de populari teit van de garage te vergroten. Die heeft bepaald dat de drie horecagelegenheden een be drag van vijfhonderd gulden per dag moeten betalen zolang er een of meerdere kansspelauto maten staan. Eind vorige week nog besliste de Leidse commissie voor be roep en bezwaar dat de bezwa ren van de exploitanten tegen de dwangsom niet gegrond zijn. Cafe's mogen sinds kort één gokkast bergen, terwijl snack bars, koffietenten en buurthui zen ze helemaal niet meer mo gen hebben. Het verwijderen van de gokkasten zou volgens de horeca-exploitanten echter betekenen dat zij met hun be drijf in de rode cijfers belanden. Hun advocaat wees er gisteren op dat pas twee weken geleden de politiek is gaan nadenken over een compensatieregeling. De gemeenteraad besloot dat de horecagelegenheden een paar extra behendigheidskasten mogen plaatsen ter compensa tie van de geleden schade. Volgens advocaat Landman zijn de dwangsommen onrede lijk en onlogisch. Hij meent dat de nieuwe verordening op de kansspelautomaten onzorgvul dig tot stand is gekomen en daarmee onverbindend moet worden verklaard. Verder zou den ook de individuele afhan deling van vergunningaanvra gen en de oplegging van dwangsommen onzorgvuldig zijn gebeurd. „In de gemeente Leiden zouden zo'n 150 horeca- exploitanten kansspelautoma ten hebben staan. Slechts drie daarvan hebben een dwangso maanschrijving gehad. Het be stuursbureau van de gemeente heeft keer op keer gezegd dat er meer dwangsombeslissingen de deur uit zouden gaan maar dat is tot op heden niet gebeurd", aldus Landman. Hij vindt het verder vreemd dat de gemeente nu al op eigen houtje een strenge verordening op de kansspelautomaten heeft opgesteld, terwijl er naar ver wachting in 1997 een landelijke regeling in werking treedt. Ook rechter Van Weesen beeck zette zo zijn vraagtekens bij de snelheid waarmee de ge meente Leiden de dwangsom beschikkingen de deur had uit gedaan hoewel hij de indruk had dat de horeca-exploitanten het er een beetje op aan hadden laten komen. „Ik kan me voor stellen dat er op een gegeven moment bij de gemeente wat bestuurlijke ongeduld is ont staan. Maar was het niet beter geweest om eerst de beslissing van het collgege van beroep voor het bedrijfsleven bij de rechtbank af te wachten? Er zijn namelijk nogal wat vraagtekens te plaatsen bij de afhandeling van de vergunningaanvragen. Waarom schort de gemeente de dwangsommen niet op tot dui delijk is wat er allemaal wel en wat er niet kan." Volgens advocaat mr. Lever, die gisteren de gemeente verte genwoordigde. is dat echter geen optie. „Het kan niet want het is de gemeente ernst met de bestrijding van gokverslaving." De rechter doet uitspraak over zeven dagen. 2ien 36-jarige Leidenaar is 38 istermiddag door de Haagse 13 echtbank veroordeeld tot rie jaar celstraf. Zijn 43-jari- Haagse leverancier kwam 3 rvan af met 24 maanden. ji )e straf kwam in beide za- 19 en overeen met de eis van 26 le officier van justitie. De Leidenaar werd op zes ebruari van dit jaar gesnapt n een platenzaak waar hij 2g neer dan honderd gestolen ie D's probeerde te slijten. Bij ijn aanhouding bleek de .eidenaar in het bezit van Jieroïne en een illegaal slag- vapen. Hij zou ook hard- 't Irugs hebben verkocht. De Haagse dealer is ver- ïrdeeld, omdat hij de Lei- ilenaar drugs heeft verstrekt. lij zijn aanhouding trof de politie ook een revolver en m nunitie aan. Beide heren lebben reeds een lang straf- id. De Hagenaar heeft zo- st vijf jaar in een Thaise ;evangenis doorgebracht. leiden Stille getuigen van een grijs verleden: voorwerpen uit de Vroege Uzertijd. De afdeling monumen tenzorg van de gemeente Leiden vond deze voorwerpen eerder deze week tijdens een opgraving ten wes ten van de huidige Stevenshof. De vondst omvat botmateriaal, ijzererts, brokken van maalstenen en be werkte houten voorwerpen. De voorwerpen duiden op een nederzetting die tussen 800 en 400 voor Chris tus moet hebben bestaan. Op de plek waar de voorwerpen werden opgegraven zal overigens over een paar weken worden gebouwd. foto reuter leiden Het gedicht 'Poëzie is kinderspel' van Lucebert siert sinds kort de noordelijke muur van het intercon fessionele Vlietland College aan de Apollolaan 262 in Leiden. Wethouder H. Koek van cultuur voltooide het gedicht gisteren met de verfkwast, in samenwerking met rector A. Bel. Het eigenlijke werk was gedaan door Ben Walenkamp en oud-leerling Jan Willem Bruins. Zij zijn leden van de Stichting Tegenbeeld, die zich ten doel heeft gesteld voor het jaar 2000 honderd gedichten op Leidse muren te zetten. Het gedicht van gisteren, geschilderd in het logo van Vlietland, was nummer 38. Het is bedoeld als een knipoog naar de leerlingen die het passeren op weg naar hun klaslokaal. Het gedicht is een boodschap met een raadselachtige inhoud. De lezer kan er zijn eigen interpretatie aan geven. Voor toeristen zal er een Engelse vertaling onder worden gezet. Met het gedicht wordt tevens het eerste lustrum van Vlietland luister bijgezet. Vijfjaar geleden fuseerde het Lucascollege in Voorschoten met de Vlietschans in Leiden waardoor het Vlietland College ontstond. Gis teren hield de school ook haar culturele dag die als thema 'metamorfoses' had. Klassen of studiehallen ston den in het teken van een bepaald land. Zo was een klaslokaal omgetoverd tot een oude Griekse tempel met priesteressen en orakel, en kon in een Frans lokaal jeu de boules worden gespeeld. foto henk bouwman Wilde Ganzen steunt autowas- actie jongeren leiden hans koenekoop Wilde Ganzen steunt een au- towasactie van jongeren bij de Vredeskerk in Leiden op zaterdag 25 november. Als de opbrengst beneden de 5000 gulden blijft, legt Wilde Gan zen 25 procent bij. Stijgt de opbrengst boven de 15.000 gulden, dan verdubbelt Wil de Ganzen, een organisatie die projecten in ontwikke lingslanden financiert, het ingezamelde bedrag. Het autowassen bij de Vre deskerk aan de Van Vollen- hovekade duurt van 9.00 tot 14.00 uur en valt samen met een inzamelingsactie van het Knooppunt voor longeren- pastoraat en Diakonaat. Ker ken in Leiden en Leiderdorp zetten zaterdag 25 november de deuren open om gebruik te fietsen, naaimachines, ty pemachines, rolstoelen en gereedschappen in ontvangst te nemen. De ingezaiflelde goederen worden vervolgens door het Knooppunt doorgestuurd naar zogeheten solidariteits- werkplaatsen van de Stich ting Vraag en Aanbod Inter nationaal. In die werkplaat sen worden de fietsen, rol stoelen en machines gerepa reerd alvorens ze naar Derde Wereldlanden worden ge stuurd. Het geld dat de jongeren met het autowassen wordt verdiend, zal worden gesto ken in het transport van de goederen naar de ontwikke lingslanden. De Leidse kerken die mee doen aan de actie zijn: He rensingelkerk aan de Alexan- derstraat (open van 11.00 tot 13.00 uur), Antoniuskerk aan de Vijf Meilaan (open van 12.30 tot 14.00), De Regen boog aan de Watermolen (open van 12.30 tot 14.00 uur), Petruskerk aan de Lam- menschansweg (open van 12.30 tot 14.00 uur) en Mara- nathakerk aan de Dijkstraat (van 12.30 tot 14.00 uur). In Leiderdorp doet de Mens- wordingskcrk aan het Heel- blaadjespad mee (open van 10.00 tot 12.00 uur). Aardrijkskundeprijs Eigenaar in beroep bij Raad van State De Leidse scholier Daan van den Broek is genomineerd voor de aardrijkskunde-scriptieprijs voor VWO-leerlingen. Van den Broek, leerling op het Visser 't Hooft Lyceum in Leiden, heeft een scriptie geschreven over kli maatwisselingen. De prijs wordt op 1 december uitgereikt door de faculteit der Ruimtelijke we tenschappen van de Universi teit van Amsterdam. Dief videobanden gepakt in Gouda De politie van Gouda heeft gis teren een 22-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden, die bekende vo rige week in Leiden videoban den en spelletjes te hebben ge stolen in drie videotheken. Geld verdwenen uit parkeerautomaten Een flink aantal parkeerauto maten in de binnenstad is on langs gekraakt. De parkeerpoli tie heeft daarvan gisteren aan gifte gedaan. Naar schatting is er zo'n 15.000 gulden uit de me ters gehaald. Men vermoedt dat de daders gebruik hebben ge maakt van een valse sleutel. leiden aad rietveld 'ijf Leidenaars deden mee met hongerstakers den. annetvan aarsen qrvolg van voorpagina jf Leidenaars sloten zich uit- ndelijk aan bij de hongersta- ng. Esther Goossens en Mar- eet de Goede aten bijvoor beeld sinds dinsdagmiddag Jts meer en brachten vanaf tijdstip hun dagen door op '6i ït Stadhuisplein. „Met die g arkt op woensdag is het een :etje een vreemd idee", zegt 3: ither Goossens. „Niets eten rwijl er voor je neus een patat aam staat en een paar meter verderop een kippentent." Zij en haar vriendin zijn over het algemeen niet zo erg te spreken over de opstelling van andere Leidenaars. „We hebben vooral veel nare reacties ge hoord", zegt Margreet de Goe de. Goossens: „Ik heb nu een heel ander beeld van de Neder landers. Vooral veel oudere mensen doen vervelend. Vreemd, want zij hebben de oorlog meegemaakt. Zij hebben gezien wat er met de joden is gebeurd, zij weten wat het is om niet vrij te zijn." Net als om zes uur precies de actie is afgelopen, komt wet houder J. Laurier (GroenLinks, verantwoordelijk voor het vluchtelingenbeleid) aange fietst. „Een indrukwekkend pro test", zegt hij. De wethouder laat duidelijk blijken het niet eens te zijn met de stellingname van de regering. „De beslissing om Iran veilig genoeg te verkla ren heeft me verbaasd", zegt hij. „Mijn enige mogelijkheid om jullie te helpen is jullie mijn steun te geven." Veel hongerstakers voelen zich na drie dagen niet eten en staan in de kou verzwakt. Nu en dan moet een van de honger stakers even dopr de knieën, het hoofd tussen de benen. Duize lingen. „Dinsdagavond voelde ik me ziek", zegt een vrouw. „Trillen, hoofdpijn en koorts. Maar ik had het de hele tijd koud. Nu gaat het beter, het is bijna voorbij. Ik wil sterk zijn, bewijzen dat ik dit soort dingen kan doen." De hongerstakers vragen zich af waarom hun ziek geworden metgezellen niet naar het zie kenhuis maar naar het opvang centrum zijn vervoerd. „Daar snappen we niet veel van", zegt een Iraanse. Esther Goossens: „De leiding van het opvangcen trum heeft met het AZL afge sproken dat iedereen die ziek werd, naar het centrum moest worden gebracht. Ik heb het idee dat het opvangcentrum de actie heeft tegengewerkt. Hoe wel de ambulancebroeder zei dat de zieken geen medische hulp nodig hadden. Dat ze al leen maar moesten opwarmen en uitrusten." Het pension Witte Singel 80 gaat het eerste jaar nog niet dicht. Dat is de stellige overtui ging van eigenaar J. van Her waarden. De rechter bepaalde deze week dat de gemeente Lei den Van Herwaarden met in gang van 1 januari een dwang som van achthonderd gulden per dag kan opleggen, als hij meer dan de toegestane zes ka mers verhuurt en niet zorgt voor permanente bewoning van het pension. De eigenaar ziet goede kansen om die dwang sombeschikking op de lange baan te schuiven. „Ik ga in be roep bij de Raad van State en dan schorsing van die beschik king vragen." Van Herwaarden houdt er re kening mee, dat hij in de bo demprocedure ten slotte aan het kortste eind trekt. „Maar het duurt nog zeker acht of negen maanden voordat in die proce dure een uitspraak wordt ge daan. En tot die tijd draait de zaak gewoon door." De buren van het pension, die met klachten over overlast de zaak aan het rollen brachten, zijn in ieder geval niet van hem af, zegt Van Herwaarden. „Want als ik de zaak verlies verkoop ik mijn huis in de Merenwijk en ga ik zelf aan de Witte Singel wo nen. En van mijn gezin zullen de buren meer last hebben dan van die paar pensiongasten die er nu zitten." De verhouding tussen de pensionhouder en het wijkco- mité Vreewijk is abominabel. De rechter hield Van Herwaar den al eens voor, dat hij als goed ondernemer ervoor moet zorgen dat hij weer met de buurt in het reine komt. Maar daar lijkt de eigenaar zich niet veel van aan te trekken. Van Herwaarden legt de schuld voor de ruzie volledig bij de buren van het pension. Die- klagen maar raak, zegt hij. „Voor de rechtbank klaagden ze over het feit dat er zoveel auto's van gasten voor het pension stonden dat er geen parkeer plaats meer vrij was. Nou, ik had op dat moment helemaal geen gasten die een auto had den." De pensionhouder zegt best bereid te zijn tot afspraken met de buurt. „Ik kan me voorstellen dat we iets afspreken over een maximum aan het aantal pen siongasten. Zoiets zou goed te controleren zijn. Maar daar heeft de buurt geen oren naar. Die is niet bereid tot een ge sprek met mij." De buren verklaarden voor de rechter, dat zij door Van Her waarden en de toezichthouder die hij in het pension had gezet geïntimideerd en bedreigd zijn. Gezin belangrijker dan een zegeltje op de deur Een 47-jarige Hagenaar, zijn vrouw en drie kinderen drei gen de dupe te worden van het conflict tussen de gemeente Leiden en eigenaar J. van Her waarden van het pension Wit te Singel 80. De man, die uit Den Haag is gevlucht voor de dreiging van drugdealers en in Leiden met zijn gezin onder dak heeft gevonden, kraakte vanmorgen de tweede etage van het pension, die door de gemeente was verzegeld. „Ik vind mijn gezin belangrijker dan zo'n zegeltje op de deur", zegt hij. De Hagenaar knipte van morgen het hangslot op de tweede verdieping van het omstreden pension door. Zo'n acht weken geleden vluchtte zijn vrouw met de drie kinde ren voor de drugoverlast. Zij vond onderdak bij opvangcen trum Cortona. Toen de man ten slotte besloot dat de grond ook hem te heet onder de voe ten werd ging hij ook naar Lei den. Het gezin vond onderdak bij Van Herwaarden. Het gezin woont al ruim drie weken aan de Witte Singel. Vandaag moesten zij het veld ruimen voor een gast die het commerciële tarief wenste te betalen. „En ik geef Van Her waarden geen ongelijk dat hij kiest voor die 110 gulden meer per week die hij van die ande re pensiongast krijgt", zegt de Hagenaar. „Maar ik ben niet van plan met mijn gezin op straat te gaan zwerven. Dus ik heb tegen Van Herwaarden gezegd: ik kraak je tweede ver dieping. En hij zei: het mag niet, maar ik zal je niet aankla gen. Ik kan het ook niet over mijn hart verkrijgen om een gezin met kinderen op straat te zetten." De Hagenaar wendde zich tot de sociale dienst en de ge meentelijke afdeling woon ruimteverdeling, maar die bo den geen oplossing. „Ik heb hier, voordat ik naar Den Haag verhuisde, 36 jaar gewoond. Maar de gemeente doet niks. Dan gooi ik zelf maar dc knup pel in het hoenderhok." De tweede verdieping van het pension aan de Witte Sin gel is, evenals de zolder, door de gemeente verzegeld. De rechter heeft na klachten van omwonenden bepaald, dat in het pension niet meer dan zes kamers verhuurd mogen wor den. Als Van Herwaarden zich daar niet aan houdt kan hem een dwangsom van achthon derd gulden per dag worden opgelegd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9