Voorrang aan toenadering Syrië -F nu dialoog met regering Burgeroorlog Tsjetsjenië steekt kop weer op Buitenland Jakarta Een Hof van Beroep in Jakarta heeft het oordeel van l?en lagere rechtbank bekrachtigd dat de Indonesische regering Inhet populaire opinieweekblad Tempo niet had mogen verbie- )sy|len. Het ministerie van informatie deed dat vorig jaar juni om baat het blad artikelen zou hebben gepubliceerd die de stabiliteit In het land in gevaar zouden brengen. Het verbod leidde tot pro lesten van studenten en mensenrechtengroeperingen. Fransen hebben spijt Jat ze Chirac kozen Greenpeace geeft niet op JTJS erkent ZérOUal en wil VIkapa uitgeroepen tot president van Tanzania NDERDAG 23 NOVEMBER 1995 —Duitse minister ongedeerd na aanslag ltagdeburgOnbekenden hebben de afgelopen nacht een aan- pag gepleegd op de minister van binnenlandse zaken van de TJuitse deelstaat Sachsen-Anhalt, Manfred Püchel. De politicus, t lid van de sociaaldemocratische SPD, is volgens de politie onge- B Heerd gebleven. De daders gooiden een molotovcocktail naar de dienstauto van de minister. Het projectiel miste zijn doel. Opnieuw treinstaking in België inl ipr)BRUssELInternationale treinverbindingen met België zijn van- us.Baag en morgen zwaar getroffen door een 48-uursstaking van canfiet personeel van de Belgische spoorwegen. Men protesteert n daarmee tegen een bezuinigingsoperatie bij de spoorwegen. Er Al^ijden geen treinen in de provincies Antwerpen, Limburg en He- n t^iegouwen. Morgen wordt ook in Brussel gestaakt. Morgenavond oppm tien uur wordt het treinverkeer hervat, tari Ttose West krijgt tienmaal levenslang ^Winchester Rosemary West (41) heeft gisteren tien maal levens- s1ang gekregen wegens tienvoudige moord. Rechter Charles Man- ie jell zei dat mevrouw West als het aan hem ligt nooit meer °p frïj komt. Volgens haar advocaat blijft West volhouden dat ze "Onschuldig is en zal ze in hoger beroep gaan. Gisteren verklaar- )orpe de jury haar al schuldig aan drie moorden. Rose West had alle ?I\tnoorden toegeschreven aan haar man Frederick, die zich op "^nieuwjaarsdag in zijn cel verhing. i Indiase regering: Bombay heet Mumbai qMiew delhi De Indiase regering heeft gisteren ingestemd met de ,rs Wijziging van de naam van de stad Bombay in Mumbai, naar de tej|lindoe-godin Mumbaidevi. De federale regering heeft besloten vejle naam Mumbai te zullen gebruiken op vliegvelden en open- ,j(® are gebouwen. Tegenstanders beschouwen de naamswijziging ^0j als verraad aan het kosmopolitische karakter van de stad. aai -■VS eisen vrijlating Chinese dissident ?wtyvASHiNGTONDe Verenigde Staten eisen de onmiddellijke vrijla- I oRing van de Chinese dissident Wei Jingsheng. De 45-jarige advo- tisjcaat werd dinsdag in Peking aangehouden omdat hij uit zou zijn te t>p omverwerping van het regime. Volgens een woordvoerder is teltdie eis bij de Chinese ambassadeur in Washington op tafel ge legd, geil Setlof Jakarta verwerpt verbod op Tempo "President wil Guevara begrafenis geven la paz» De Boliviaanse president De Lozada heeft gisteren zijn leger opdracht gegeven de stoffelijke resten van Ernesto 'Che' Guevara op te graven. De Lozada liet weten dat Guevara een Christelijke begrafenis moet krijgen of dat zijn resten aan zijn fa milie worden overgedragen. Guerrillaleider Che Guevara werd in 1967 in Bolivia door het leger geëxecuteerd. Een gepensioneerde pjeneraal vertelde deze week dat hij begraven ligt onder een lan dingsbaan in Vallegrande in het zuiden van Bolivia, op m Doebinin wordt president Russische bank gde bei/iQSKOUHet lagerhuis van het Russische parlement, de Doema, gdtieeft gisteren ingestemd met de benoeming van ex-minister van ïr financiën Sergei Doebinin tot president van de centrale bank. Doebinin was vorige week door president Jeltsin voorgedragen ha het ontslag van de vorige bankpresident, Tatjana Paramono- inlra. De 44-jarige econoom geldt als een voorstander van econo- geipiische hervormingen. Socialist Jospin zou nu meerderheid halen irus ap-anp-afp (e Fransen hebben er spijt van ir? kt zij in mei Jacques Chirac tot Jeün president gekozen te heb- e"pn. Dat blijkt uit een opinie- eiling die een Frans bureau juidaag publiceerde. Als ze het nog een keer kon- in overdoen, zou 51 procent n de kiezers op de socialist [onel Jospin stemmen, tegen procent op Chirac. In mei n Chirac de verkiezing met ,6 procent, tegen 47,4 procent or Jospin. Vooral het bezuinigingspro- amma dat Chirac in oktober esenteerde om het overheids- ikort terug te dringen, zit de leeste Fransen dwars. Morgen aakt het overheidspersoneel it protest tegen de bezuini- ïgspolitiek. Die staking zal k gevolgen hebben voor het iternationale trein- en vlieg- R es salaam Rtr pnjamin Mkapa van de rege- fngspartij CCM is gisteren uit- feroepen tot president van Tan- knia, nadat hij met 61,8 pro- pnt van de stemmen was geko- pn. Dit maakte de voorzitter ön de kiesraad bekend. Mkapa, een voormalig jour- Mist, minister van buitenland zaken en ambassadeur, ver- oeg Augustine Mrema, die iet zijn campagne tegen de )rruptie 27,8 procent van de lemmen behaalde. De nieuwe leider volgt presi- ent Ali Hassan Mwinyi op, die a tien jaar aftreedt als hoofd m de Partij voor de revolutie •CM), de partij die Tanzania >t deze verkiezingèn in een én-partij-systeem regeerde. De verkiezingen verliepen ïaotisch en veel mensen kon en op 29 oktober hun stem iet uitbrengen tijdens de eerste residents- en parlementsver- lezingen sinds dertig jaar Nieuwe Israëlische premier Peres onthult hoofdpunten van zijn beleid De nieuwe Israëlische premier, Shimon Peres, rust even uit in de bankjes van de Knesset alvorens zijn nieuwe kabinet wordt goedgekeurd. jeruzalem afp-dpa-ap Toenadering tot Syrië wordt een van de hoofdpunten van de politiek van de Israëlische premier Shimon Peres. De nieuwe regeringsleider beklemtoonde dat gisteren tij dens een toespraak waarin hij het beleid van zijn rege ring schetste. vredespolitiek in het Midden- Oosten voort te zetten. Hij be loofde extra inspanningen om ook met Syrië tot een vredesak koord te komen. De gesprekken met de regering in Damascus liggen sinds enkele maanden stil. In een eerste reactie be groette Syrië de houding van Peres. In zijn rede richtte Peres zich Het Israëlische parlement keur de kort daarna de nieuwe rege ring goed, waarop de opvolger van de begin november ver moorde Yitzhak Rabin tot twaalfde premier van Israël werd beëdigd. Peres kondigde aan de door voorganger Rabin begonnen nadrukkelijk tot de Syrische lei der Hafez el-Assad: ,,Ik wil de Syrische president Assad zeggen dat de logica van oorlog tussen ons is weggenomen. Om een einde te maken aan de strijd in het Midden-Oosten, zijn de res terende meningsverschillen op te lossen door middel van on derhandelingen in wederzijds respect", aldus Peres tot de Knesset. Volgens hem kan een akkoord tussen Israël en Syrië tot een historische vrede in de hele regio leiden. De leider van de grootste op positiepartij in het parlement, Benjamin Netanyahu van de Li kud, viel de nieuwe premier al meteen aan. Nu al blijkt duide lijk dat Peres haast maakt om concessies te doen aan de Ara bieren, aldus Netanyahu. Ondanks de felle kritiek stem de de Likud-fractie niet tegen de nieuwe regering. Netanyahu verklaarde al vaker dat verkie zingen het politieke landschap van Israël dienen te bepalen, niet de kogels van een aanslag. Peres roerde ook de diepe verdeeldheid aan die binnen de de Palestijnen, op grond waar van Israël zich heeft terugge trokken uit de Gazastrook en een groot deel van de Westelijke Jordaanoever. Hij zei de akkoor den in de elf maanden die hem als premier resten tot de vol gende verkiezingen ten uitvoer te zullen brengen, maar ook het contact met de joodse kolonis ten en andere tegenstanders van het vredesproces te willen verbeteren. Militante joden ech ter zullen hard worden aange pakt. aldus de premier. over de vredesakkoor< ig heei den m verkeer. Alle internationale treinverbindingen vallen uit met uitzondering van de lijn Pa- rijs-Londen (door de Kanaal tunnel). De treinen tussen Am sterdam en Parijs rijden dus ook niet. Zeker eenderde van de Franse luchverkeersleiders staakt ook. Dat noopt de KLM volgens een mededeling van de maatschap pij tot het annuleren van een aantal vluchten. Enkele vluch ten worden vervroegd. Deze week lieten de studen ten hun onvrede met de slechte financiële situatie van het on derwijs al blijken. Gisteren kwam de Franse regering in re actie op de wijdverbreide stu dentenprotesten met een plan om de in verval geraakte univer siteiten op te waarderen. De re gering wil 800 miljoen franc (250 miljoen gulden) extra in vesteren. dat kernproeven uitvoerV«kw rekkem Leden van Greenpeace installeerden gisteren een protestbord bij de Belgisch-Franse grens. De actie tegen de Franse kemproeven bij Mururoa was onderdeel van een reeks protestsignalen. Ook in Neder land werd gedemonstreerd. foto reuters De verboden Algerijnse opposi tiebeweging het Islamitisch Reddingsfront (FIS) heeft presi dent Liamine Zéroual gisteren erkend als staatshoofd van Alge rije en een dialoog voorgesteld. Daarmee is de hoop opgeleefd dat de bloedige oorlog die vier jaar geleden begon, spoedig zal eindigen. ,,De steun van het volk die u heeft gekregen vormt, voor de regering en de oppositie, een grote kans om de obstakels uit de weg te ruimen die een natio nale dialoog tot nu toe verhin derd hebben", zegt het FIS in een brief aan Zéroual. Het Front feliciteert de president met zijn „vastbeslotenheid om eraan te werken om alle Algerijnen te helpen om hun plaats te vinden in de opbouw van het land". Het FIS toonde zich voorstan der van een dialoog met de re gering om „de oorzaken van de spanningen in onze maatschap pij uit te roeien, om de pijn van onze mensen uit te wissen en hen toe te staan hun hoop op vrede, goedheid, rechtvaardig heid en democratie te verwe zenlijken om zo de toekomstige generaties te vrijwaren van moordende gevechten". Het FIS werd in januari 1992 verboden nadat het leger de parlementsverkiezingen die het Front met overgrote meerder heid leek te gaan winnen, on geldig had verklaard. Dat leidde tot een bloedige opstand door gewapende islamitische groe pen waarbij meer dan 40.000 mensen werden gedood. Bij de recente presidentsver kiezingen mocht het FIS niet meedoen. Zijn oproep om de verkiezingen te boycotten vond echter weinig gehoor. Zéroual, een gepensioneerde legergeneraal, werd vorig jaar aangewezen als leider van de door het leger gesteunde rege ring. Deze regering moest net land in drie jaar weer naar de democratie leiden. Zérouals regering ging giste ren niet onmiddellijk in op de toenadering van het FIS. Moge lijk is het Front erop uit de rege ring in verlegenheid te brengen. Als Zéroual weigert besprekin gen te beginnen met de groep die in 1992 zoveel stemmen in de wacht wist te slepen, loopt hij de kans ervan te worden be schuldigd zijn belofte niet na te komen om president te zijn van alle Algerijnen. Als hij ingaat op de avances van het FIS, kan hij zich de woede op de hals halen van zijn bondgenoten in het le ger die tegen iedere dialoog met het Front zijn. Nieuwe man wil corruptie bestrijden waaraan meer partijen deelna men. De kiesraad schrapte de uitslag in de hoofdstad Dar es Salaam helemaal. Daar zijn af gelopen zondag nieuwe verkie zingen gehouden. Mkapa dankt zijn nieuwe po sitie aan zijn schone reputatie in hoge ambten, een kwaliteit die dun is gezaaid in de hogere echelons van de regeringspartij. Hij kreeg de zegen van de eerste Tanzaniaanse president, Julius Nyerere. Hoewel hij sinds 1977 minis ter of ambassadeur was, had Mkapa nooit zitting in het machtige nationale comité van de partij. De CCM is een socia listische partij die het verarmde Tanzania regeert sinds het land in 1961 onafhankelijk werd. Mkapa heeft beloofd de cor ruptie te bestrijden en iets te doen aan de nauwe vermenging van politiek en zakenwereld, die om zich heen heeft gegrepen na Nyerere's aftreden. moskou hans hoogenduk De sluimerende burgeroorlog in Tsjetsje nië dreigt weer in alle hevigheid op te laaien nu Moskou heeft besloten dat de algemene parlementsverkiezingen ook in deze opstandige deelrepubliek wor den gehouden. De aanhangers van de Tsjetsjeense lei der Doedajev verklaarden prompt dat el ke Tsjetsjeen die aan de oproep om op 17 december te stemmen gevolg zal ge ven, een landverrader is en als zodanig zal worden behandeld. Eerder had de woordvoerder van Doedajev gezegd dat „iedereen die de euvele moed heeft ver kiezingen te organiseren, persoonlijk verantwoordelijk zal worden gesteld door het hele Tsjetsjeense volk". Dat dit geen loos dreigement is, bleek maandag. Op het konvooi van de nieuwe pro-Russische minister-president Dokoe Zavgajev werd een bomaanslag ge pleegd. Zavgajev raakte, net als enkelen van zijn begeleiders, licht gewond. Hoe wel Doedajev liet meedelen geen op dracht te hebben gegeven en ook Zavga jev zei dat dit het werk was van mensen die de oorlog willen voortzetten, is de aanslag illustratief voor de snel oplopen de spanning. Vrijwel tegelijkertijd werd een aanslag gepleegd op een konvooi van Oleg Lobov, de persoonlijke afgezant van president Boris Jeltsin. Ixjbov be vond zich overigens niet in ëen van de auto's. Op 6 oktober hadden de opstandelingen meer succes. Toen bliezen ze de auto op van de Russische opperbevelhebber in Tsjetsjenië, generaal Romanov. Hij ligt nog steeds in coma in een Moskous zie kenhuis. Sindsdien staat het vredesover leg in Grozny op een zeer laag pitje. Met de dag slinken de kansen op een vreed zame regeling van de nu al bijna een jaar durende oorlog in deze roerige streek in de Kaukasus. Grozny staat bol van de ge ruchten over een op handen zijnde aan val van Tsjetsjeense strijders. Elke dag ontploffen er bommen, wordt er gevoch ten en vallen er slachtoffers. Moskou wil echter niet dat de oorlog weer in alle he vigheid losbarst, omdat dit verregaande gevolgen zou kunnen hebben voor de stabiliteit in het hele land. Om de schijn van normaliteit hoog te houden, zijn daarom ook voor de deelre publiek Tsjetsjenië verkiezingen aange kondigd. Ook op andere wijzen wordt geprobeerd de suggestie te wekken dat de toestand onder controle is. Dagelijks verspreidt Moskou berichten over de we deropbouw van Grozny, over voedsel hulp en over weer functionerende raffi naderijen en fabrieken. Het Kremlin kan er echter niet omheen dat de Tsjetsjeense opstandelingen mili tair nog niet verslagen zijn en dat ze de maanden van onderhandelingen hebben gebruikt om zich te herbewapenen en hergroeperen. De voorstanders in Mos kou van een gematigde koers, komen dan ook steeds meer onder druk te staan. Minister van defensie Pavel Gratsjov ver klaarde afgelopen weekeinde dat het vre desoverleg natuurlijk door moet gaan, maar dat parallel daaraan de opstande lingen op het slagveld verslagen moeten worden. Daarna dient, volgens hem, uit Tsjetsjenen een strijdmacht van pakweg 20.000 man te worden gevormd, die de 'overgebleven eenheden bewapende gangsters moet vernietigen'. Volgens sommige waarnemers zou dat de totale burgeroorlog betekenen. De vroegere Russische parlementsvoor zitter Roeslan Chasboelatov, een gebo ren Tsjetsjeen, waarschuwde vorige week voor het groeiende gevaar van ter roristische aanslagen door Doedajev en extremistische veldcommandanten zoals Basajev. „Ik neem de verklaringen dat ze desnoods met bacteriologische of nucle aire middelen op Russisch grondgebied zullen toeslaan, serieus", zei Chasboela tov. Hij voegde daaraan toe dat dit voor al de schuld van Moskou zou zijn. Vol gens hem probeert het Kremlin de pro blemen te bagatelliseren als een Tsjetsjeens intern conflict, terwijl het om een strijd tussen Russen en Tsjetsjenen gaat. Chasboelatov heeft ook een oplossing. De Tsjetsjenen moeten akkoord gaan met een Russisch staatsburgerschap, open grenzen, een gemeenschappelijk monetair stelsel en geen geregeld leger. „Alle andere economische en politieke zaken, inclusief de buitenlandse betrek kingen, vallen onder de Tsjetsjeense competentie", aldus Chasboelatov. Maar daarmee kan Moskou natuurlijk nooit akkoord gaan, want dan staat er een hele serie Russische deelrepublieken op de stoep om hetzelfde te verlangen. De Russen marcheerden in december vorig jaar Tsjetsjenië binnen om een ein de te maken aan de eenzijdig door Doe dajev uitgeroepen onafhankelijkheid. Het gevolg was een bloedige oorlog, waarbij tienduizenden om het leven kwamen en honderdduizenden huis en haard verloren. De Tsjetsjenen eisen nog steeds hun zelfstandigheid, maar Mos kou wil niet verder gaan dan een bepaal de vorm van autonomie. VS zaaien weer verwarring over vacature NAVO BRUSSEL ALV KNOL correspondent De Amerikaanse minister van defensie William Perry heeft gis teren opnieuw voor verwarring gezorgd over de benoeming van de nieuwe topman voor de NAVO. Nadat het er dinsdag op leek dat de Spaanse minister van buitenlandse zaken Javier Solana op een redelijke mate van consensus kon rekenen, sprak Perry gisteren in de Letse hoofdstad Riga plotseling over „drie of vier kandidaten", die nog in de race zouden zijn. Hij noemde het prematuur ervan uit te gaan dat Solana de nieu we secretaris-generaal zou wor den. Kringen rond de NAVO begre pen niet wat Perry met deze op merking bedoelde. Het leek er sterk op dat de Amerikanen op nieuw bezig waren een voor de Europese NAVO-lidstaten n ceptabele kandidaat te torpede ren, zoals eerder met ex-pre mier Lubbers gebeurde. Formeel is alleen de Deense oud-minister van buitenlandse zaken Uffe Ellemann-Jensen kandidaat voor de opvolging van de vorige maand afgetreden Belg Willy Claes. Hij stuit echter bij Frankrijk en Griekenland op verzet. Dinsdag verklaarde de Spaan se premier Felipe Gonzalez in Brussel dat hij overwoog Solana kandidaat te stellen wanneer zich in de NAVO 'consensus' voor hem zou aftekenen. De te loorgang van Lubbers indachtig, gingen velen ervan uit dat Gon zalez deze aankondiging wel overwogen had gedaan in het zekere besef dat Solana een goede kans maakte, ook bij de Amerikanen. Aan die theorie maakte Perry met zijn opmerkingen in Riga een einde. Op welke 'drie of vier kandidaten' de Amerikaanse bewindsman doelde, is in NAVO-kringen overigens een raadsel. De zestien NAVO-anibassa- deurs, die gisteren opnieuw over de opvolging van Claes spraken, bereikten in ieder ge val geen overeenstemming. Vol gende week zullen ze wederom bijeenkomen. Op 29 november treffen de defensieministers van de NAVO elkaar in Brussel. Aardbeving kost aan zeker tien mensen het leven De krachtige aardbeving in het Midden-Oosten heeft gister morgen aan zeker tien mensen het leven gekost in Egypte, Is raël, Jordanië en Saudi-Arabië. Zeker vijftig mensen raakten ge wond door instortende gebou wen. I)e aardbeving had een kracht van 7,2 op de Schaal van Richter. Seismologen noemen de be ving zorgwekkend, omdat hij plaatshad op de breuklijn tus sen Jordanië en de Dode Zee. In Bijbelse tijden was dit gebied berucht om zijn aardbevingen. Sinds een eeuw is de seismische activiteit sterk afgenomen. Ge vreesd wordt dat de beving van gisteren een voorbode is van hernieuwde seismische activi- Tamil-rebellen schieten toestel neer bij JafTna COLOMBO Rtr/AFP Een transportvliegtuig van de Srilankaanse luchtmacht met 62 man aan boord is gisteren neer gestort voor de kust van het schiereiland Jaffna, in het noor den van Sri Ixinka. Het toestel is neergehaald door Tamil-rebel len. Op zee werd naar overle- venden gezocht. Dit hebben of ficiële bronnen meegedeeld. Het toestel, een Antonov 32, stortte in zee kort voordat het zou landen in Palaly, de belang rijkste militaire basis in het ge bied. In het gebied woedt al en kele weken het offensief van het Srilankaanse leger tegen Jaffna, het bolwerk van de Tamil Tij gers. De luchtmacht verloor zater dag ook al een transportvlieg tuig. Dat werd neergeschoten door rebellen van de Sea Tigers. Slechts één van de vijf officieren aan boord overleefde het onge val. Vorige maand stortte een an dere Antonov-32 onder mysteri euze omstandigheden in zee bij de hoofdstad Colombo. Daarbij kwamen meer dan zeventig mi litairen om het leven. De Tamil Tijgers schoten in april twee Avro-transporttoe- stellen van Britse makelij neer bij Palaly, waarbij 90 soldaten omkwamen. De rebellen vech ten voor een eigen staat in het noorden en oosten van het land.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7