'Belastingfraude op een lijn met bijstandsfraude' lieuwe euroregels klap roor sluikreclame RTL [inister De Boer wil ander Jysteem milieuheffingen Binnenland Actie tegen bont Steeds meer eigen bazen door flexibilisering Dertig bordelen krijgen keurmerk 'goede seksclub' Kamer verbolgen over informatie uit Brussel Sorgdrager wil oordeel Hoge Raad over doden baby Kabinet belooft actie tegen armoedewijken VOOR KINDEREN IN DE ZAAK, NIEUWE GEZICHTEN, DIRECTIEPENSIOEN, OPVOLGERS, CONTINUÏTEIT, WAARDERINGSGRONDSLAGEN, JURIDISCHE ROMPSLOMP, OVERGANGSREGELINGEN. EEN GOEDE OUDE DAG EN BANK JONDERDAG 23 NOVEMBER 1995 Wachttijd ziekenhuis bron ergernis den haag Een kwart van de Nederlanders ergert zich aan de wachttijd vooreen behandeling in een ziekenhuis. Desondanks 2n is de burger zeer te spreken over de behandeling die men in het "it ziekenhuis krijgt. Maar zes procent is ontevreden, zo blijkt uit een onderzoek dat het bureau NSS. In de laatste drie jaar had 50 procent van de Nederlanders direct (door een opname) of indi- 1 reet (via familie of bekenden) met het ziekenhuis te maken. Als :e sterke kant van het ziekenhuis noemt 47 procent de verzorging. Vooral mensen die recente ervaring met een ziekenhuis hadden zijn tevreden over de behandeling daar. Collectebus gaat verdwijnen den haag De Nederlandse banken ontwikkelen een systeem waarmee telefonisch geld kan worden overgemaakt naar liefda digheidsinstellingen. Dit zogeheten telecollecteren zal binnen afzienbare tijd de collectebus vervangen. Dat zei een woordvoer der van de ING Bank gisteren. Ook ABN -AM RO is actief bezig met telecollecteren. Bij dit systeem kan de donateur via een 06- nummer zijn gift overmaken door het intoetsen van bank- of gi ronummer, de cijfers van zijn postcode en de hoogte van het be- Camera's tegen vandalisme in bussen jroningenHet Groninger Vervoerbedrijf (GVB) gaat in twintig harmonicabussen camera's installeren. Het bedrijf hoopt zo vandalen op heterdaad te betrappen. Het ministerie van verkeer en waterstaat subsidieert het experiment. Behalve het GVB doen ook stadsvervoerbedrijven in Nijmegen en Dordrecht mee aan de proef. ia Veel vraag naar medicijneninfo 9« den haag Jaarlijks bellen zo'n tienduizend mensen de informa- or tielijn die apothekers hebben opgezet voor vragen over medicij- ia nen. Meer dan de helft van de bellers wil informatie over de (bij- (werking van geneesmiddelen of het gebruik in combinatie met andere medicijnen. Knelpunt is de bereikbaarheid van de telefo- or nische servicedienst. Dat blijkt uit onderzoek dat de apothekers- organisatie KNMP heeft laten verrichten. Eerste tapijt met kinderkeurmerk ■indhovenRita Kok, de echtgenote van de premier, heeft gister- niddag het eerste tapijt in ontvangst genomen dat voorzien is van een keurmerk. Het label garandeert dat het kleed zonder dnderarbeid is gefabriceerd. De eerste gekeurde tapijten liggen op zijn vroegst begin volgend jaar in de winkel. De ketens Car- petland, V. D, Bijenkorf en Ikea heben positief gereageerd op komst van het label. ^Honderdduizendste buzzer verkocht ien haag In een jaar tijd zijn in Nederland 100.000 'buzzers' :eerd, gaat vandaag het honderdduizendste exemplaar over de toonbank. Volgens de PTT wordt de pieper voornamelijk ge tocht door jongeren tussen 17 en 25 jaar. Via de buzzer kan een tijfercode worden doorgegeven aan de eigenaar van de pieper. ")nder de gebruikers is een eigen cijfertaal ontstaan. Zo betekent 19 bijvoorbeeld 'ik kan niet langer wachten' en 313 'vanavond'. ■versum gpd et het overduidelijk inzoomen bussen Flexaverf in het TL 4-programma Eigen Huis ïin kan het binnenkort wel :ns afgelopen zijn. RTL 4 en 5 jg^oeten zich op korte termijn |J ellicht houden aan de Neder- I ndse wet en sponsorregels. I at is het gevolg van een besluit 'p an de Europese ministers van iltuur. Eén van de belangrijke pun- n in de nieuwe richtlijn, die og door het Europees Parle- :nt moet worden behandeld, een aantal criteria dat bepaalt it de werkelijke vestigings- lats van een omroep is en aan welke wetgeving de omroep zich dus moet houden. Volgens een woordvoerster van het ministerie van OCW blijft de plek van het hoofdkan toor het belangrijkste criterium voor de vestigingsplaats van een omroep. Maar er wordt volgens het departement straks ook ge keken naar de plaats waar de programmabesluiten worden genomen en waar de meeste medewerkers zitten. ,,Of RTL 4 en 5 volgens de herziene richt lijn onder de Nederlandse wet gaan vallen, is ons nog niet dui delijk. Het Commissariaat voor de Media zal dat straks moeten toetsen." momenteel nog geen systeem is dat nationaal kan worden inge voerd. Volgens haar zijn er nogal wat problemen zoals het ontbreken van watermeters in veel woningen in de grote ste den, het achterblijven van afval scheiding in gemeenten en het gevaar van afvaltoerisme. Dit laatste betekent dat inwoners' die worden afgerekend op de aangeleverde hoeveelheid afval, hun troep in buurgemeenten neergooien. De Boer wil nu, eventueel met extra geld, kijken welke experi menten er kunnen komen en welke systemen een nadere stu die verdienen. Zij komt met de toezegging tegemoet aan de wens van PvdA, WD en D66. lilieuminister De Boer overlegt p korte termijn met de Vereni- g van Nederlandse Gemeen- over de voorlopig lokale in tering van een ander systeem milieuheffingen. Hierbij [orden de huidige vaste kosten bijvoorbeeld afvalverwer- j of watergebruik per huis- [ouden vervangen door heffin- afhankelijk van het daad- [erkelijke verbruik of vervui- ig. Zo'n variabel systeem leidt jerder tot gedragsveranderin- fen en kan voordelig uitpakken or de lagere inkomens, aldus e minister gisteren in de Twee- Kamer tijdens de behande- g van de milieubegroting. De minister benadrukte dat er Kenner steunt Uitschoten in hardere aanpak den haag anp De fracties van PvdA en D66 willen dat belastingfraude op dezelfde manier wordt behandeld als uitkeringsfrau de. Volgens de PvdA is er op dit moment sprake van 'klassejustitie', omdat belastingfraudeurs vaker de dans ontspringen. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van een wetsvoorstel om misbruik in de sociale zekerheid harder aan te pakken. noemde dit 'onverteerbaar'. Zij overweegt een motie in te die nen met het verzoek de aangif- tegrens voor belastingfraude te verlagen naar 12.000 gulden. Een andere mogelijkheid zou zijn om bij fraude in de sociale zekerheid de drempel bij 25.000 gulden te leggen. Ook D66-kamerlid Schimmel vindt het 'unfair' dat uitkerings fraudeurs een veel grotere kans maken om met de rechter in aanmerking te komen dan bur gers die de fiscus tillen. Ze wees Bij uitkeringsfraude vindt al strafrechtelijke vervolging plaats als het gaat om een bedrag van 12.000 gulden. Bij belastingfrau de gebeurt dat pas als er een be drag van 25.000 gulden in het geding is. Het aantal particulie re belastingfraudezaken is dan ook veel lager (450 per jaar) dan het aantal bijstandsfraudeurs dat voor de rechter komt (ruim 11.000). PvdA-kamerlid Noorman erop dat het om vergelijkbare delicten gaat, namelijk benade ling van de staatskas en het ver strekken van valse informatie. Bovendien wekt de ongelijke behandeling de indruk dal be lastingfraude minder erg zou zijn. Of het voorstel van de PvdA een meerderheid haalt, is nog onduidelijk. WD-woordvoerder Hoogervorst is er niet op voor hand tegen, maar wil eerst meer informatie van het kabinet. De Kamer gaat wel in grote lijnen akkoord met de voorstel len van staatssecretaris Lin- schoten (sociale zaken) om fraude met uitkeringen strenger aan te pakken. De staatssecreta ris wil onder meer het verstrek ken van verkeerde informatie beboeten met 5.000 gulden en bedrijfsverenigingen verplich ten bij verwijtbare werkloosheid de WW-uitkering te weigeren. Aanvankelijk wilde Linscho- ten bij ieder vorm van verwijt bare werkloosheid de uitkering schrappen. Onder druk van de Kamer heeft hij zijn voorstel en kele weken geleden aangepast. Als een werknemer de werk loosheid niet helemaal valt aan te wrijven, mogen bedrijfsvere nigingen volstaan met een ge deeltelijke korting. Die bedraagt dan vijftig procent over een pe riode van 26 weken. De Kamer was tevreden met deze aanpas sing. Noorman (PvdA) had wel problemen met het voorstel van Linschoten om notoire frau deurs in de bijstand te bestraf fen met het volledig stopzetten van de uitkering. Bijstand we gens 'broodnood' moet volgens haar altijd mogelijk blijven. Amsterdam.» Modeontwerper Frans Molenaar heeft gistermiddag onder politiebegeleiding zijn winkel in Amsterdam verlaten. De couturier had om hulp gevraagd omdat hij zich bedreigd voelde door tien actievoerders van People for Ethical Treatment of Animals (PETA). Deze organisatie protes teert tegen het gebruik van bont. De politie kon echter niet voorkomen dat Molenaar door een als vos verklede demonstrant werd omarmd. FOTO ANP PAUL VAN WEEL eindhoven margreet vermeulen Nederland krijgt steeds meer ondernemers tegen wil en dank. Steeds meer kappers, stucadoors, metselaars, lassers, chauffeurs en kunstenaars worden eigen baas, maar blijven veelal werken voor hun 'oude' baas. Dat bleek gisteren tijdens een discussiedag van de vakcentrale FNV over de flexibilise ring van de arbeidsmarkt. ,,De een na de andere muziekschool ont slaat docenten uit vaste dienst. Maar die docenten mogen wel terugkeren als zelf standige ondernemers die een leslokaal hu ren bij diezelfde muziekschool", vertelde al gemeen secretaris Van Buul van de Kun stenbond FNV. „Vijf jaar geleden opereerde veertig procent van ons ledenbestand af wisselend als kleine zelfstandige en als werknemer. Nu is dat zeventig procent." De Kappersbond FNV signaleert precies de zelfde ontwikkeling. „Steeds meer salons knippen de baas/knecht-relatie met hun personeel door en zeggen: je kunt een stoel bij me huren", aldus bestuurder Visser van de Kappersbond FNV. Volgens de bond zijn het meestal de slecht lopende salons waar werknemers worden aangespoord eigen baas te worden. Cijfers zijn er bij de Kap- fjersbond niet. „Daarvoor is de ontwikke- ing nog te nieuw. Maar er komen steeds meer salons en steeds minder kappers in loondienst. Dus dat is wel een aanwijzing." De FNV worstelt met de vraag of de vakbe weging op moet komen voor deze onderne- mers-tegen-wil-en-dank en zo ja, hoe. „We kunnen moeilijk zeggen: u bent geen werk nemer meer, dus gaat u maar naar de club van Kamminga", zegt Van Buul. Kamminga is de voorzitter van de werkgeversorganisa tie in het midden- en kleinbedrijf MKB Ne derland. Bij de meeste bonden kunnen klei ne zelfstandigen geen lid zijn, maar de Kap persbond bijvoorbeeld gedoogt wel de on- dernemers-tegen-wil-en-dank zolang ze tenminste geen personeel in dienst nemen. Vrijwel alle bonden hebben te maken met deze ontwikkeling. De Bouwbond FNV sig naleerde een groeiend aantal metselaars, tegelzetters en stucadoors dat zichzelf ver huurt. Vroeger waren alle metselaars en stucadoors steevast in vaste dienst. De Voe dingsbond FNV maakt melding van een re organisatie bij Coberco waarbij tientallen AMSTERDAM ANP van de naar schatting tweedui zend bedrijven, juichen iets minder hard. Klein Beekman vindt dat logisch. „Ze moeten eraan wennen dat er plotseling een organisatie is die zich be moeit met hun bedrijfsvoering." Volgens hem is de voornaam ste angst van de exploitanten dat ze niet voldoen aan de richtlijnen. Niet ten onrechte. De secretaris schat dat zeker de helft van de bedrijven nog lang niet in aanmerking komt voor het keurmerk. Omdat de hygië ne te wensen overlaat, omdat er minderjarigen werken of omdat de exploitant zich bezighoudt met criminele nevenactivitei- Zo'n dertig bedrijven hebben de test al met goed gevolg door staan. Direct na de officiële pre sentatie, aanstaande maandag, mogen zij Erotikeur, het keur merk voor seksclubs, op hun gevel schroeven. „Een wereldprimeur", zegt Erotikeur-secretaris Klein Beek man over het nieuwe keurmerk dat klanten hygiënisch, veilig en drugvrij vrijen garandeert. In geen enkel ander land zou een dergelijke garantie voor de kwa liteit van betaalde seks bestaan. Binnen de branche is er brede steun voor het initiatief. De doelgroep zelf, de exploitanten den haag»anp zijn, dan is het volgens De 1 loop Scheffer (CDA) 'een zoekplaat Het is vrijwel niet te doen voor de parlementariërs om na te gaan op welke punten de nieuwe stukken nu precies ver schillen van de oude. „Parlementaire controle is zo een lachertje. Op een gegeven moment kan dit van onze kant leiden tot het blokkeren van de besluitvorming", aldus de CDA'er. De ministers Dijkstal (binnenlandse zaken) en Sorg- drager (justitie) beloofden de Kamer aan het begin van de raad van de Europese ministers, die vandaag en morgen in Brus sel bijeenkomt, de klachten on der de aandacht te brengen van de overige lidstaten. De Tweede Kamer is het meer dan zat dat agenda en stukken voor de vergadering van de raad van ministers van justitie en binnenlandse zaken van de Eu ropese Unie te laat, helemaal niet, onvolledig of onvertaald in haar bezit komen. Dat bleek gisteren tijdens een overleg van de vaste kamercommissies •jus titie en binnenlandse zaken met de ministers Sorgdrager en Dijkstal. „Zo gaat het echt niet meer. De rol van de Kamer wordt niet serieus genomen. Op die ma nier kunnen we niet tot een be hoorlijke controle komen", zei PvdA-kamerlid Van Oven. De woordvoerders van de andere aanwezige fracties sloten zich hierbij aan. Als er al stukken den haag gpd sing van de procureur-generaal afwachten", aldus een woord voerder van het ministerie. Nadat het hof in Amsterdam de arts ontsloeg van rechtsver volging, besloot de procureur- generaal van het gerechtshof niet in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Door dat niet te doen, wordt de zaak echter niet verder behandeld en ontstaat er geen richtinggevende juridische uitspraak van de Hoge Raad of wel jurisprudentie. Sorgdrager wil toch dat de Hoge Raad zich uitspreekt over de grenzen van levensbeëindi ging in dit soort moeilijke geval Ien en vindt nu dat „cassatie in het belang der wet" moet wor den ingesteld. Cassatie in het belang der wet wordt vrii zelden ingesteld. Meestal gaat tiet dan om gevallen waarin twee ge rechtshoven tegenstrijdige uit spraken hebben gedaan. Minister Sorgdrager van justitie heeft de procureur-generaal bij de Hoge Raad gevraagd om de handelwijze van gyneacoloog Prins van het Waterlandzieken huis in Purmerend voor te leg gen aan dit hoogste rechtscolle ge. De arts is onlangs door het gerechtshof in Amsterdam ont slagen van rechtsvervolging we gens het doden van een vier da- f;en oude, ernstig gehandicapte taby in 1993. De bewindsvrouw heeft eer der met de Kamer afgesproken via de rechter te proberen juris prudentie te verkrijgen over de grenzen van levensbeëindiging door artsen bij mensen die hun wil niet kunnen uiten. De mi nister kan de procureur-gene raal geen opdracht geven om de zaak aan de Hoge Raad voor te leggen. „We moeten de beslis- chauffeurs van de zuivelcoöperatie een vrachtauto van de baas en voor een paar jaar orders meekregen en hun oude werk konden blijven doen, maar dan als kleine zelfstandige. Zo netjes gaat het niet overal. Verschillende bondsbestuurders kennen werknemers die worden ontslagen met de mededeling dat ze hun oude baantje op freelance-basis kunnen terugkrijgen. Mits er natuurlijk niet tegen het ontslag wordt geprotesteerd. Be stuurder Korevaar van de Industriebond FNV benadrukt dat er heel veel verschillen - de vormen zijn van 'nepzelfstandigen'. „Soms wil de werkgever optimale flexibili teit, want zodra de klus klaar is ben je die kleine zelfstandige weer kwijt. Bijkomend voordeel voor de werkgever is dat hij geen sociale premies en dergelijke meer hoeft af te dragen. Maar soms doen werknemers het ook vrijwillig. Gespecialiseerde lassers in de scheepsreparatie bijvoorbeeld beginnen te genwoordig vaak voor zichzelf. Ze hebben een netwerk van contacten en rijden in een mooie Mercedes al dan niet met hun zoons van klus naar klus." den haag gpd Het kabinet komt komend voorjaar met een pakket van maatregelen in de volkshuisves ting om het ontstaan van ar moedewijken tegen te gaan. Die toezegging deed staatssecretaris Tommei de Tweede Kamer gis teren in hel overleg over de be groting volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieube heer. De Kamer had dinsdag om zo'n pakket gevraagd op initia tief van PvdA-woordvoerder Duivesteijn. Die betoogde dat het volkshuisvestingsbeleid in het verleden leidde tot 'ruimte lijke segregatie': het scheiden van groepen op basis van hun inkomen. Duivesteijn kwam met een motie om het kabinet te dwingen in overleg met wo ningbouwverenigingen en ge meenten die ontwikkeling tegen te gaan. Aanvankelijk leek Tommei het verzoek van Duivesteijn, dat vrijwel door de hele Kamer werd- ondersteund, naast zich neer te leggen. Hij noemde een reeks van maatregelen op die nu al is genomen om die sociale scheiding tegen te gaan: een minder snelle stijging van hu ren, hogere huursubsidie, menging van goedkope met du re woningen in oude wijken, leefbaarheidsprogramma's, stadsvernieuwing en leeg- standsbestrijding. Duivesteijn zei daarop dat niet kon worden volstaan met de door Tommei genoemde maatregelen. Niet veel later zei Tommei de motie van Duives teijn toch te steunen. ER IS EEN BANK VOOR UW BEDRIJFSOPVOLGING. Er komt een moment dat u de leiding van uw bedrijf jarenlange ervaring met het Midden- en Kleinbedrijf. Waar- om eens binnen om een afspraak te maken. Want één advies uit handen geeft. Dat is een gevoelige zaak. Voor u per- door we een schat aan kennis hebben als het om bedrijfs- kunnen we nu al geven: u kunt uw vertrek niet vroeg soonlijk, maar ook zakelijk. Bij de ING Bank hebben we opvolging gaat. Kennis die we graag met u delen, l oop daar- genoeg gaan voorbereiden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5