VVD: Snoei loon zieke werknemer EN DAN NU HET GOEDE NIEUWS: DE CARINA E MET AIRCO VOOR MAAR F 990,- GULDEN EXTRA. Binnenland 'Jacques is net een schoolmeester' Boete ook terecht bij kapotte parkeermeter EO-hoofdkwartier deels verwoest door brand, uitzendingen gaan door Arafat eventjes in Nederland Politie-agenten ontregelen verkeer en doen Jorritsma 'hoerensloep' cadeau 'We moeten kinderen beter beschermen' DNDERDAG 23 NOVEMBER 1995 n Nederland* Persbureau GPD Ge. Arrestaties bij Greenpeace-actie den haag Tijdens een protestactie van Greenpeace bij de Fran se ambassade in Den Haag zijn vanmorgen 23 leden van de milieu-organisatie gearresteerd. De actievoerders spoten een ge deelte van de gevel wit uit protest tegen de kemproeven. Vanaf het dak van het gebouw lieten ze een Franse vlag van tien bij tien meter over de gevel naar beneden zakken met de tekst: 'Verblind door nucleaire waanzin'. De omgeving van het ge bouw werd vanmorgen afgesloten. CAO-akkoord voor Holland Casino's houten Holland Casino's en de Unie hebben deze week alsnog overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. In informeel overleg heeft het bedrijf op een aan tal heikele punten water bij de wijn gedaan. Het verzacht de voorgenomen harde aanpak van het ziektverzuim en vervroegt de loonsverhoging. Vorige maand wezen de leden van de Unie in ruime meerderheid het CAO-bod af. 'Gevangenis Norgerhaven schoot tekort' den haag/veenhuizen Directie, personeel en de medische dienst van de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen zijn ernstig te kort geschoten in hun zorg voor een ernstig zieke gedetineerde die vorig jaar in de inrichting overleed. Dat blijkt uit een rapport van de Nationale Ombudsman, die de zaak op verzoek van de gedetineerdencommissie onderzocht. Ombudsman Oosting ad viseert de minister van justitie om in iedere gevangenis in Ne derland een ziekenboeg in te richten en duidelijke taakomschrij vingen vast te stellen voor de verpleegkundigen en penitentiair inrichtingswerkers die zieke gevangenen moeten verzorgen. Politie haalt zusjes weg bij moeder den helder» Twee zusjes van negen en zes jaar zijn gisteravond door de Helderse politie bij hun veertigjarige moeder wegge haald. Dit gebeurde op last van het openbaar ministerie. De meisjes zijn door de Amerikaanse rechtbank toegewezen aan hun vader die in Louisiana woont. Een hoger beroep van de moeder tegen de voogdij toewijzing dat vorige week diende in Den Bosch haalde niets uit. De moeder had echter nog de hoop dat haar ex-man uit eigen beweging één kind bij haar zou laten. Afgelopen dinsdag speelde zich een soortgelijk tafereel af in Alk maar, waar een peuter bij haar Nederlandse moeder vandaan was gehaald en naar haar vader in de Verenigde Staten werd vervoerd. Veel twijfels over effecten afschaffen Ziektewet PvdA-ruzie tussen Rottenberg en Wallage den haag gpd den haag anp De WD vindt het kabinetsvoorstel om de Ziektewet per 1 januari af te schaffen, eigenlijk niet ver genoeg gaan. Het wetsvoorstel verplicht werkgevers hun personeel bij ziek teverzuim gedurende een jaar 70 procent van het loon door te betalen. Volgens het liberale kamerlid Van Hoof wordt het risico hierdoor teveel bij bedrijven gelegd. Hij vindt dat ook werknemers geprikkeld moeten worden om verzuim te voorkomen. Dat zou kunnen door een la gere loondoorbetaling bij ziekte en door een bijdrage van het personeel in de verzekeringskosten. dwijnt overigens niet helemaal. Voor zwangere vrouwen, werk nemers op contractbasis en personeel van failliete bedrijven blijft een collectief gefinancier de voorziening overeind. Wekenlang heeft het er naar uitgezien dat PvdA en D66 niet akkoord zouden gaan met de invoering van het wetsontwerp per 1 januari. Beide partijen wa ren bevreesd dat vooral kleine bedrijven te weinig tijd zouden hebben zich particulier bij te verzekeren tegen het verzuimri sico. Linschoten heeft echter van de verzekeraars gedaan ge kregen dat bedrijven zich nog tot 1 maart met terugwerkende kracht kunnen aanmelden. Voor PvdA en D66 is deze te gemoetkoming voldoende, voor de oppositie allerminst. Het CDA en de overige oppositie partijen willen dat het afschaf fen van de Ziektewet op zijn minst een aantal maanden wordt uitgesteld. Bovendien wil het CDA dat het eigen risico n PEN HAAG ANP lij De belastingkamer van de Hoge laad heeft binnen enkele we- ijr ten drie eerste uitspraken ge- i. daan over parkeerboetes waarin joze automobilisten, die be- iei ïoorlijk beslagen ten ijs kwa- lajiien, toch in het ongelijk zijn ed jesteld. Gisteren was het twee iji keer raak. Ongelijk kreeg een automobi list die twee jaar geleden een re- kreeg van 54 gulden van gemeente Bussum wegens parkeren op een plek met een \x. defecte parkeermeter. Het le|ioogste rechtscollege volgt het eerdere oordeel van het ge rechtshof in Amsterdam. Zelfs spals de automaat kapot was ge weest wat niet is geconsta teerd zelfs als de klager ach- hefter zijn voorruit een briefje heeft dat hij helaas geen in de meter kon werpen, hij beweert, dan nog mag t ojde gemeente gewoon een boete ;ra°P'eggen- Dat die boete in verhouding tot de bijkomende kosten bela chelijk laag uitvalt in Bussum één gulden boete en 53 gulden kosten kan eveneens door de beugel. Dat oordeelde de Hoge Raad al enkele weken geleden. De kosten van het aanleggen en verwijderen van de wielklem vormen geen verkapte boete die de automobilist recht geeft op extra rechtsbescherming krach tens internationale Mensen rechtenverdragen. Een automobilist die op 9 au gustus 1991 in Amsterdam te recht moest bij een centrale parkeerautomaat die parkeer- kaarten afgeeft, heeft zich er te vergeefs op beroepen dat hij niet kon weten dat het een be taalde parkeerzone betrof. De meter kon hij niet waarnemen wegens geparkeerde bestelwa gens. Bovendien voerde hij zon der succes aan dat de kleine bordjes die naar de automaat verwijzen niet berusten op een officieel voorbeeld in het toen tertijd geldende Reglement ver keersregels. Van Hoof zei dat gisteravond bij de behandeling van het wets voorstel. Vóór de aanvang van het debat was overigens al dui delijk dat de coalitiepartijen het voorstel op hoofdlijnen zullen steunen. De oppositie heeft for se kritiek. Of het wetsontwerp ook per 1 januari kan ingaan, is niet dui delijk. Dat hangt af van de vraag of de Eerste Kamer het nog op tijd zal behandelen. De com missie sociale zaken van de Se naat heeft laten weten daartoe geen kans te zien, maar uitein delijk beslist senaatsvoorzitter Tjeenk Willink. Doel van het wetsvoorstel is bedrijven te prikkelen een beter verzuimbeleid te voeren. Op dit moment zijn bedrijven twee tot zes weken verantwoordelijk voor de loondoorbetaling bij ziekteverzuim. Het wetsvoorstel breidt die periode uit tot het he le ziektejaar. De Ziektewet ver Vreeman kraakt nota van CDA den haag anp Vice-voorzitter van de PvdA Ruud Vreeman verwijt het CDA het huidige sociale-zekerheids- stelsel onderuit te willen halen onder het voorwendsel het soci ale gezicht op te poetsen. De toekomstvisie van de christen democraten, vervat in de nota Nieuwe wegen, vaste waarden, noemt hij in een vraaggesprek met het dagblad Trouw 'een snoeihard rechts geschrift'. De opstellers van de nota wil len toestaan dat werk wordt ver richt tegen een vergoeding on der het sociaal minimum, zij het onder de garantie dat de overheid dat inkomen aanvult tot dat minimum (70 procent van het minimumloon). Vree man constateert dat het CDA in feite van het wettelijk mini mumloon af wil. voor werkgevers tot een half jaar beperkt blijft. Dat heeft ook de Sociaal-Economische Raad voorgesteld. CDA-kamerlid Bijleveld schermde gisteren met een nog niet gepubliceerd onderzoek van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). Daaruit zou volgens haar blij ken dat de voorstellen van Lin schoten averechts werken. Uit eerder onderzoek van het CTSV kwam al naar voren dat de hui dige praktijk bedrijven aanzet tot een scherpere selectie op ge zondheidsrisico's. Werknemers met een wat mindere gezond heid komen dan niet meer aan de slag. Ook recente informatie over het toenemend gebruik van uitzendkrachten voor zwaar en gevaarlijk werk duidt op het afwentelen van het verzuimrisi co. Ook PvdA en D66 maken zich daar zorgen over en willen daar om dat aanstellingskeuringen grotendeels worden verboden. De WD wil evenals haar geest verwante staatssecretaris Lin schoten eerst wachten op de re sultaten van een vrijwillige af spraak van sociale partners om aanstellingskeuringen te beper ken. PvdA-kamerlid Adelmund eiste dat in elk geval de wet na een halfjaar wordt geëvalueerd. Het debat over het afschaffen van de Ziektewet wordt ver moedelijk volgende week voort gezet. De al lang sluimerende irritaties tussen PvdA- voorzitter Rottenberg en fractievoorzitter Walla ge dreigen uit te lopen op een forse ruzie. In een interview met het weekblad Vrij Nederland zegt Rottenberg dat Wallage de broodnodige ver nieuwing van de PvdA frustreert. ,,lk vind Jac ques te veel op een schoolmeester lijken. Soms sla ik op tilt van zijn paternalisme", aldus Rot tenberg. Rottenberg onthult verder dat Wallage hem 'niks vond' en hem ooit verzocht 'op te rotten', omdat hij te chaotisch en springerig zou zijn. „Dat kwetst me. Daarmee beledigt hij me soms." De PvdA presenteerde de afgelopen tijd drie rapporten om te discussiëren over de toekomst en inhoudelijke koers van de partij. Onder druk van premier Kok en fractievoorzitter Wallage bleef er van de talrijke aanbevelingen weinig over. Volgens Rottenberg wordt de partijver nieuwing waarvoor hij strijdt gefrustreerd. Rottenberg: ,,We zijn bezig ons rijk te reke nen. Kok Co zitten in het kabinet, dus wat kan ons gebeuren? Maar als er niets gebeurt, zul je zien dat het hele kaartenhuis over een paar jaar weer in elkaar dondert." Volgens Rottenberg be seft de partij in het land dat wel, maar de fractie in Den Haag niet. De PvdA-voorzitter lucht tevens zijn frustra ties over de totstandkoming van het paarse ka binet, vorig jaar zomer. Rottenberg acht het deels zijn succes dat de PvdA die er in de pei lingen dramatisch voorstond uiteindelijk toch de grootste partij werd. Toen hij de ver nieuwing ook wilde laten doorklinken in de keu ze van de PvdA-ministers, gaven Kok en Wallage niet thuis. „Het tergde me. Kok en Wallage beslisten al les. De enige mogelijkheid was hem (Wallage) om zeven uur 's ochtends te bellen. Zo hebben we Jan Pronk nog in het kabinet gekregen." De ruzie in de top komt de PvdA hoogst onge legen. De sociaal-democraten strijden na vele verkiezingsnederlagen in de peilingen voortdu rend om de eerste plaats met de WD. Ruzie in de top is het laatste waar de PvdA op zit te wachten. Fractievoorzitter Wallage wilde gisteravond niet reageren op de aanval van zijn partijvoor zitter. Voor vanavond staat echter het wekelijkse beraad tussen de PvdA-ininisters, -fractietop en partijleiding op het programma. hilversum» anp Een deel van de kantoorvleugel van het gebouw van de Evange lische Omroep in Hilversum is gisteravond laat uitgebrand. Volgens een woordvoerder van de omroep zullen de radiopro gramma's die voor vandaag op het programma stonden 'voor 80 tot 90 procent' doorgaan. „Onze grootste zorg waren de actualiteiten op Radio I maar die gaan gewoon door." De EO verzorgt op donderdag geen TV-uitzendingen. De EO is gevestigd in een voormalige roomskatholieke school aan de Oude Amers- foortseweg, vlakbij de spoorlijn van Hilversum naar Amersfoort. De brand trof voornamelijk de kantoren, onder andere die van de regisseurs en redacties. Er zijn geen decorstukken ver woest. De brandmelding kwam om tien minuten voor middernacht via een automatisch brandalarm bij de brandweer binnen. Die rukte met groot materieel uit. Om half twee kon groningen. anp De Groningse politie heeft gis termiddag met een 'snertactie' het verkeer op de A28 'ontre geld. Honderdvijftig agenten leidden een groot deel van het verkeer naar een parkeerplaats tussen Haren en Eelde, waar de automobilisten een kop erwtensoep kregen uitgedeeld. Via een stencil legden de agen ten het waarom van de actie uit en vroegen ze begrip voor het oponthoud. In Venlo moest minister Jor ritsma (verkeer en waterstaat) het ontgelden. Indachtig de jongste verzuchtingen van de minister over haar schamele ministersautootje, hadden de bonden een enorme slee, in hun jargon een hoerensloep, voor haar klaar gezet. Ze ver koos desondanks op haar ei gen chauffeur te wachten. Het politiekorps Limburg- Noord liet gisteren in Venlo een massaal protest horen te gen het uitblijven van een CAO. Honderden politiemen sen toonden daar een dermate griezelig grote actiebereidheid dat voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond er persoonlijk aan te pas moest komen om het niet tot een wegblokkade te laten komen. „Volgende week komen we wel terug voor hardere acties", zo stelde hij de heethoofden ge rust. Ook op andere plaatsen in Nederland voerden agenten actie. het sein brand meester gegeven worden. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorge daan. In het gebouw was nie mand aanwezig. Het vuur is door nog onbe kende oorzaak ontstaan op de derde, bovenste verdieping van het gebouw. Volgens woord voerders van brandweer en po litie is zeker de helft van het pand voorlopig niet bruikbaar. De schade wordt geschat op een miljoen. Amsterdamse commissaris niet vervolgd den haag gpd Er komt geen justitieel onder zoek naar aanleiding van het lekken van geheime IRT-infor- matie door de Amsterdamse politiecommissaris J. van Ries sen. De Amsterdamse procu reur-generaal Van Randwijck (die nog tot 1 januari in functie is) heeft dit besloten in overleg met hel college van procureurs generaal. Vorig jaar liet Van Randwijck in opdracht van de toenmalige justitieminister Hirsch Hallin een gerechtelijk vooronderzoek houden naar het lek, waarvan toen nog niet bekend was dat het Van Riessen was. Het betrof het openbaar maken maken van geneime informatie over de onderzoeksmethode van het omstreden IRT Noord-Holland Utrecht. PvdA-kamerlid Piet Stoffelen bleek daarvan (via Van Riessen) op de hoogte te zijn. Het onderzoek van de rijksre cherche bloedde destijds dood omdat Stoffelen zijn bron niet wilde noemen. Daarbij beriep hij zich op zijn parlementaire onschendbaarheid. Toen Stoffe len (inmiddels geen kamerlid meer) onlangs door de parle mentaire enquêtecommissie opsporingsmethoden werd ver hoord, onthulde hij zijn toen malige bron alsnog: Van Ries seh. De procureurs-generaal zien nu echter 'geen aanleiding' het onderzoek te heropenen. den haag PLO-leider Yasser Arafat hield gisteren onder toeziend oog van minister Hans van Mierlo (buitenlandse zaken) een toespraak kort na zijn aankomst in Nederland. Hij toonde zich tevreden met de Israëlische regering-Peres en sprak nogmaals zijn leedwezen uit over de dood van premier Rabin. Arafat opent vandaag in Maastricht de bijeenkomst van de Global Coalition for Africa. Leiders en andere hooggeplaatsten uit vrij wel alle Afrikaanse landen buigen zich daar de komende dagen informeel over de problemen van het continent. Minister Jan Pronk (ontwikkelings samenwerking) is een van de geestelijke vaders van de conferentie. foto reuter binnenland TOYOTA Vis wordt vaak te warm bewaard Elk jaar worden in Nederland 50.000 kinderen mishandeld utrecht» carine neefjes De Carina E wordt nu geleverd met airco ter waarde van zo'n 4.000,-. U betaalt maar 990,-. Of u kiest uit een van de overige aantrekkelijke aan biedingen. Uw totale voordeel kan oplopen tot zo'n 5.000.-* Natuurlijk wordt elke Canna E standaard geleverd met airbag. 3 jaar «g» dealer en ontdek roepen: Toyota De beste a Totaalgarantie plus 3 jaar Toyota EuroCare, onze internationale hulp dienst. Bel gratis 06-0369 voor meer informatie, of ga snel naar de Toyota- we al jaren ito ter wereld HEEL TOYOTA. „Een. vrouw die door haar man wordt gesla gen. kan kiezen: ze gaat weg of ze blijft. Een kind dat door zijn ouders wordt mishan deld, heeft geen keuze. Die is afhankelijk van zijn vader en moeder. Dat is het venij nige van kindermishandeling." Drs. B. Sam- som is directeur van de landelijke Stichting Buro's Vertrouwensarts inzake Kindermis handeling (Lsbvk). Op zijn bureau ligt het jaarverslag van 1994. Het aantal meldingen van kindermishandeling is met 5,5 procent gestegen. De toename is minder groot dan voorgaande jaren, maar dat zegt weinig over de omvang van het probleem. Kinder mishandeling wordt immers vaak verzwe gen. Naar schatting worden er in Nederland jaarlijks 50.000 kinderen mishandeld. Sommige ouders slaan er zo hard op los, dat kinderen sterven aan de gevolgen. Der gelijke calamiteiten komen in Nederland tien tot vijftien keer per jaar voor. „Dal is schokkend", zegt Samsom. „Soms lig ik er 's nachts wakker van. Maar daar is niemand mee geholpen. Mijn drijfveer blijft de kwetsbaarheid van kinderen, we moeten hen beter beschermen." Dat laatste wordt echter steeds moeilijker. De regering wil meer openheid als het gaat om het melden van kindermishandeling. Dat betekent dat ouders binnen twee we ken moeten worden ingelicht dat er mel ding is gemaakt van mogelijke kindermis handeling. Na zes weken hebben zij recht op inzage in het dossier. De regering heeft de werkgroep-Hermanns in het leven ge roepen die onderzoekt of deze nieuwe me thode werkt. Samsom twijfelt of het belang van hét kind hiermee wordt gediend. „Ouders die hun kinderen mishandelen, kunnen rare dingen doen als hun geheim bekend wordt. Ze zijn gewend om frustraties af te reageren op de minst machtige in hun omgeving, hun kind dus. Als ze horen dat hun huisarts melding heeft gemaakt van kindermishandeling, lo pen de spanningen op. De kans is groot dat het kind hiervan de dupe wordt en de mis handeling gewoon doorgaat." Het snel ingrijpen, kan voordelen hebben. „Soms is de opheffing van hèt geheim een opluchting. De vertrouwensarts benadert de 'plegers' immers nooit straffend. Hij pro beert er voor te zorgen dat ouders zelf in zien dat ze een probleem hebben. Daar moeten ze iets aan doen." Kindermishandeling is niet uit te bannen, stelt Samsom. Wel moeten er meer preven tieve maatregelen worden genomen om kinderen beter te beschermen. „Het is be kend dat ouders met psychische en psychi atrische problemen soms geneigd zijn hun kinderen te verwaarlozen. Hulpverleners moeten niet alleen volwassenen, maar ook hun kinderen extra begeleiden." Ook al zijn ouders flink overspannen, kin dermishandeling is nooit te rechtvaardigen. „Ik heh zelf nog twee dochters thuis wonen, tien en twaalf jaar oud. Ook ik ken het ge voel dat ik ze soms wel achter het behang wil plakken. Maar als opvoeder moet je ge duld hebben en je kinderen respecteren. Kinderen zijn ons kapitaal voor de toe komst. Een volwassene die zijn kind geweld aan doet, realiseert zich niet dat een kind een klein mens is dat een goede toekomst moet hebben. Mishandeling laat immers ernstige sporen na. Veel kinderen die vroe ger zijn verwaarloosd of seksueel misbruikt, hebben nu psychiatrische hulp nodig." Samsom verbaast zich dat kindermishandr ling voornamelijk wordt gezien als een ge zinsprobleem, terwijl alleen de omvang 50.000 gevallen per jaar al aangeeft dat het hier om een maatschappelijk probleem gaat. „Maar er is geen politieke partij die kindermishandeling als speerpunt in zijn programma opneemt. Kinderen mogen niet stemmen, zijn geen potentiële kiezers, dus kennelijk niet belangrijk." De afgelopen jaren heeft de regering alleen maar bezuinigd op het budget voor de jeugdhulpverlening, terwijl net aantal mel dingen van kindermishandeling blijft toe nemen. „Ons kapitaal voor de toekomst gaat kapot. Daar zouden politici meer aan dacht voor moeten hebben."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3