Hoogleraar wil af van het riool Wetenschap Techniek Spinnewebben blijven unieke kunstwerken DONDERDAG 23 NOVEMBER 1995 REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-5150228 BEN APELDOORN GPD Voor dit jaar hebben ze hun tijd weer gehad: de herfstspinnen zijn nu verdwenen. Hoogstens een enkele gesponnen draden- flard herinnert hier en daar nog aan de schier ontelbare wiel- webben die door enorme aan tallen kruisspinnen werden ge maakt als functie van de even onstuitbare als voorbijgaande dans der seizoenen. Bij miljoe nen werden ze door dauwdrup pels herschapen in parelmoeren ochtendfonkeling. Maar nu het eerste zonlicht ook gepaard gaat met bijtende novemberkou. hebben de spinnen, recycle-be- wust als ze al meer dan driehonderd mil joen jaar zijn, hun bouwsels terugge bracht tot eiwitrijke vitaminepakketjes waarmee ze de winter pogen door te komen. Prachtig, zo'n spin be zig te zien met haar web. Weet u trouwens dat ze daarbij als het ware 'gestuurd' wordt door de aardse zwaar tekracht? Enkele zorg vuldig uitgekozen spinnen hebben web ben mogen maken in bio-laboratoria in een baan om de aarde en brachten er, bij afwe zigheid van de zwaar tekracht, niets van te recht. Het is overigens al lang niet alleen meer de wijze waarop een spin een web maakt, waarin onderzoekers beroepshalve geïnte resseerd zijn. Méér nog worden ze gefascineerd door de relatief geweldige sterk te en elasticiteit van de kleveri ge draden. Een flinke kruisspin kan een web maken waarvan één enkele draad in staat is een volumineuze hommel in volle vaart te stoppen. De kracht die gedurende dat korte moment op de draad komt te staan is, naar verhouding, vele malen groter dan de kracht die een sleepkabel te verduren krijgt tij dens het slepen van een oce aanreus in een zware storm. 1 let is dus niet zo verwonderlijk dat men in de biotechnologie al vele jaren probeert om de ei genschappen van spinzijde langs kunstmatige weg na te bootsen. Maar tot dusverre te vergeefs. Biochemici van de universiteit van Wyoming zijn echter een stapje dichter bij het naapen van spinrag gekomen, zo meldt het Amerikaanse wetenschaps blad Science. De onderzoekers hebben de hulp van bacteriën ingeroepen voor de aanmaak van een glasfiber-achtige sub stantie met elastische eigen schappen welke die van spinrag benaderen. Begin vorig jaar was men er al in geslaagd een stukje erfelijk heidsmateriaal (een gen) in een bacterie in te brengen waardoor deze grote eiwitmoleculen ging produceren, lijkend op de mole culaire structuur van spinrag. In een nog niet gepubliceerde, we tenschappelijke verhandeling zetten de wetenschappers uit een hoe ze de elasticiteit van deze macro-moleculen dichter bij dat van spinrag wisten te brengen. De substantie werd daarvoor door de ragdunne opening van een fijne naald ge perst. De daarbij optredende wrijving dwong de moleculen zich naar lengte te rangschikken en onderlinge verbindingen te maken. Precies zoals bij (glas)fi- ber op moleculaire schaal. Proeven lieten overigens zien dat de nieuwe 'macro-eiwitfi bers' nog steeds niet zo sterk zijn als de kleverige zijde-dra den van moeder kruisspin zelf. Maar men houdt goede moed; al enige weken wordt langs bio genetische weg koortsachtig ge poogd de bacteriën ertoe te be wegen die eiwitten aan te ma ken die het voornaamste be standdeel vormen van de 'hoofddraden' waaraan spinnen hun wiel webben ophangen, zeg maar: de fundering. Deze dra den zijn minstens vijf maal zo sterk dan gemiddeld en hun plasticiteit is zó groot dat ze tot bijna 30 procent van hun oor spronkelijke lengte kunnen worden uitgerekt alvorens te breken. Als het lukt deze draden langs synthetische weg te maken dan zijn er legio toepassingen voor. Maar zo ver is het nog lang niet: nog steeds spinnen spinnen hun webben volgens miljoenen jaren oude geheimen. Voorlopig zal dat nog wel zo blijven. OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Niets dan doopgetuigen con sumeren (6); 7. Dat vraagt om te genwerking (5); 8. Klamp dat dier aan! (5); 9. Zal ik ie zo meteen 's weg kijken? (5); 10. Dichter door de tuinman aange legd (4); 11Zo hard dat een vis ser het moeilijk heeft (6); 12. Keukenmachines voorhet maken van cocktails (6). Verticaal: 2. Bij voorkeur het eerste kwar tier in dienst gehouden (5); 3. Een gezichtje om op te eten (6); 4. Geen origineel accent (6); 5. Waar het om draait bij de verze kering is niet goed te zien (4): 6. Je eerste fototoestel voor de hon- denrennen (8); 10. Wordt be taald voor lof (4); 11Niet ge leerd in de kerk (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL pijp-d-ade i-rooms-i -hospies- ne-lel-ts arno-taal obiave mest-arie ir-ral-np -geoloog- o-smoel-a pup-m-mol PETER DE JAEGER GPD Nog maar twee procent van de Nederlandse huishoudens is niet aangesloten op het riool. In de woonplaats van prof. Lettin- ga, Heerenveen, gaat het om enkele honderden huizen die volgens plannen rond de eeuw wisseling op het openbare riool stelsel aangesloten moeten zijn. De hoogleraar vindt het maar onzin. Sterker nog, het percen tage niet-aangeslotenen mag van hem best omhoog. Weg met het riool, stelt de tegen draadse prof. dr. ir. Gatze Let- tinga. Het afvalwater kan volgens de in Wageningen werkende mil ieutechnoloog beter in de ach tertuin worden gezuiverd en daarna hergebruikt. Dat is duurzamer en goedkoper dan riolering. Experimenten met kleinschalige waterzuivering lo pen in Drachten, Arnhem, Ede, Utrecht en Enschede. In de jaren veertig en vijftig ging Nederland massaal aan de rio lering. In 2005 moet heel Ne derland, inclusief het platte land, zijn voorzien van een rio leringsstelsel. Ondergronds ligt er in ons land inmiddels 60.000 kilometer rioolbuis, anderhalf maal de wereldomtrek. Aanleg, onderhoud en vervanging kos ten jaarlijks meer dan een mil jard gulden. Daar komen nog bij de exploitatiekosten voor de zuiveringsinstallaties. „Het is toch absurd om mensen te verplichten zich aan te slui ten op het riool en daardoor op hoge kosten te jagen. Daar zijn geen harde argumenten voor aan te dragen. Bovendien is het systeem erg kwetsbaar door de afhankelijkheid van drinkwater bedrijven en energieleveran ciers", vindt Lettinga. Dit grootschalige en dure riool systeem is volgens Lettinga hard toe aan herbezinning. „Het past niet in ons streven naar duurzaamheid", zegt hij. De menselijke poep wordt sterk verdund afgevoerd naar kilome ters verderop gelegen zuive ringsinstallaties. Een derde van ons drinkwaterverbruik is hier voor nodig. „Een bezopen situ atie", vindt hij. Na zuivering blijft fosfaat- en stikstofarm water en slib over. Het water wordt geloosd in de sloot en het gedroogde slib ver brand. „Dat is je reinste verspil ling van kostbaar drinkwater, maar ook van de uitwerpselen. Menselijke poep is een nuttig produkt, dat je kunt gebruiken." In Indonesië komen de we's uit op visvijvers en in China wor den de uitwerpselen deur aan deur opgehaald in emmers. Bij ons kan het eenvoudigweg door het huishoudelijk afvalwater te scheiden, aldus Lettinga. Zelf experimenteert hij thuis al en kele jaren. Sterk vervuild water uit zijn toilet en keuken gaat naar een afgesloten (anaerobe) vergistingstank. Minder vervuild Op het melkveehouderijbedrijf van de familie Veltman maken ze gebruik van een rietfilter waar het afvalwa ter doorheen gaat. foto niels westra mm bf NJki: U.> water zoals badwater komt te recht in een tweede zuurstoflo ze tank. Het vocht uit de eerste reactor loopt over in de tweede, waarna het terecht komt in een vijvertje. De voorbehandeling bestaat uit rotten en stabiliseren van de uitwerpselen. Dit levert energie op in de vorm van methaangas. Desgewenst kan dat gas in huis worden gebruikt voor elektrici teit, verwarming of koken. Ove rigens, de gasproduktie van on geveer vijftig woningen levert pas genoeg energie voor één huis. Het bezinksel kan als mest over het land worden gegooid. Het restwater, dat rijk is aan ge bonden stikstof en fosfaat door mineralisatie, kan worden ge bruikt voor irrigatie en bemes ting. Deze methode lijkt vooral geschikt voor boerderijen die nog niet op het riool zijn aange sloten. Het Wagenings Instituut voor Milieu- en Klimaatstudies (WI- MEK) wil dit systeem proberen met een kleine woonwijk of een heel fiatgebouw. Binnen de WI- MEK zijn verscheidene discipli nes verenigd, van huishoudstu- dies tot bodemkunde. De groep rond de hoogleraar denkt bij voorbeeld aan het verzamelen van de excreten in een reservoir onder de flat. Daar kan het zon der zuurstof in een tank worden vergist tot compost. Ook het afvalwater kan ter plek ke worden gezuiverd, meent Lettinga. Er wordt gewerkt aan nieuwe, compacte systemen op basis van micro-aerofiele orga nismen. Meer praktijkervaring, zoals in het Duitse Hamburg, is er met helofytenfilters, dat zijn met riet beplante zuiverings bassins die het water bacterieel reinigen. Dit bassin wordt gevuld met water uit de wasmachine samen met het afwaswater uit de keu ken en water uit de douche en wastafels. Het voorgezuiverde water kan worden opgevangen en samen met regenwater weer terug in huis worden gepompt. Daar kan het opnieuw dienen als waterbron voor de wasma chine, douche, tuin en wc. Net als in de milieuvriendelijke wijk Morrapark in Drachten worden in de Arnhemse nieuw bouwwijk Rijkerswoerd veertig huurwoningen gebouwd die ge bruik maken van een dergelijk 'grijswater' circuit. Volgens be rekeningen bespaart een bewo ner van een dergelijk huis 60 procent op het leidingwater (dagelijks verbruik 61 liter in plaats van 143 liter). Daarnaast wordt 85 procent minder op het riool geloosd. In Utrecht, En schede en Drachten zijn soort gelijke projecten. Lettinga ziet deze projecten, die steeds vanuit de toekomstige bewoners zelf zijn ontstaan, als een teken aan de wand. De bur ger wil volgens Lettinga meer bij het milieu betrokken wor den. „De overheid propageert dat meestal met de mond, maar jammer genoeg niet met da den", meent hij. De overheid moet de kansen voor stimule ring van kleinschalige waterzui vering met beide handen grij pen, bijvoorbeeld door subsi dies. „Geef de mensen in een buiten wijk of flat verantwoordelijkheid om hun eigen afvalwater te be handelen. Het is in hun eigen belang om dat goed te doen. Nu is er geen enkele controle en kan gif ongestraft in het riool worden gekieperd. De verant woordelijkheid ligt nu bij het zuiveringsschap die maar moet zien dat het water schoon wordt." Ingenieursbureau Witteveen en Bos heeft begin dit jaar in op dracht van het ministerie van VROM een studie afgerond naar kleinschalige behandeling van huishoudelijk afvalwater. De uitkomst was nogal negatief: kleinschaligheid is te duur. Maar Lettinga is niet voor één gat te vangen. „De onderzoe kers baseren hun boodschap op bestaande systemen. Voor het gemak vergeten ze dat die sys temen veel beter kunnen wer ken als je ze beter ontwerpt en gebruik maakt van nieuwe in zichten in biologische zuivering. Daar is onderzoek voor nodig." Het WIMEK komt binnenkort met een onderzoeksvoorstel naar scheiding van afvalwater binnenshuis en hergebruik van 'grijs water'. TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Pee Pastinakel duwde al zoekend zijn kruiwagen voort langs de zoom van het bos. Maar overal kropen de ne vels over de bodem en aan alle bo men hing de draadhippel, zodat hij geheel moedeloos was toen hij Tom Poes tegenkwam. Dit woud is verloren", sprak hij som ber. „Vannacht slaat de wilde zuring in alle wortels, men kan het duidelijk horen." „Ik hoor niets", zei Tom Poes. „Ik ruik alleen maar wat; schimmel en rottende bladeren. „Dan hebt u ruikende oren", hernam het ventje, „maar u bedoelt hetzelf de. Alles wat leeft gaat vannacht naar de verturving als er geen mir in komt. En wat doet uw vriend?" „Ik weet het niet", zei Tom Poes. „Wacht even... Ik geloof, dat... ja, daar is hij! Kijk, hij is bezig met een spuit!" Pastinakel keek ongelovig in de aangewezen richting. Toen wend de hij zijn voertuigje en duwde het het woud in. En ja hoor. Daar was heer Bommel bezig met injecteren. In grote haast bewoog hij zich van wortel naar wortel, overal de spuit in de grond stekend terwijl hij op het zuigerstangetje drukte. Hij zag er ver wilderd uit en toen hij zijn bezoekers opmerkte veegde hij de zweetdrup pels uit de ogen. „Stoor me niet", sprak hij hijgend. „Dit is beter dan gewone mir, een soort monofalderaat, als jullie begrij pen, wat ik bedoel. Maar vlug gaat het niet. Het bos is zo groot, En ik sta er als heer helemaal alleen voor." „Misschien kunnen we helpen", zei Tom Poes. zonder veel overtuiging. „Als Pee nog een spuit heeft..." „Nee", zei het stemmetje, „het is te laat. Het bos is verloren." H W E R DOOR HANS VAN ES Een front, dat woensdagmiddag over ons land lag, was nauwelijks^ tiefEr waren maar weinig meldingen van meetbare neerslag. Toe zorgde de scheidingslijn voor een overgang naar heel ander weer. koude en droge, continentale lucht moest geleidelijk wijken voor zachte Atlantische lucht, die ook een stuk vochtiger was. Opklarn gen, die zich aan de achterzijde van het front bevonden, slipten o middellijk dicht met laaghangende bewolking en plaatselijk mist. Zo'n laaghangend wolkendek vormt zich heel gemakkelijk als war oceaanlucht over een koud aardoppervlak strijkt. Vooral vlak na e< vorstperiode kan het dagenlang mistig blijven, totdat de kou uit di grond is of bij een sterke toename van de wind. Morgen neemt de zuidwestenwind wat toe. waardoor het wolkendek af en toe breekt Het blijft droog, want de fronten van een volgende oceaandepress trekken noordelijk langs. Het hogedrukgebied boven Centraal-Eur houdt de storingen nog een tijdje op een afstand. Neerslag van be kenis wordt wel gemeld in het westelijk bekken van de Middellan< Zee en boven Schotland. Ook in Skandinavie valt wat neerslag, tei de winter daar op een laag pitje wordt gezet. In Midden-Europa, w het overdag licht vriest met 's nachts minima plaatselijk beneden graden, wordt het ook geleidelijk zachter. In ons land worden de k mende dagen geen grote veranderingen verwacht. De stroming bli aanhoudend tussen zuidelijk en daarin worden wolkenvelden dooi klaringen afgewisseld. De neerslagkans blijft voorlopig klein. De t< peraturen liggen iets boven het langjarig gemiddelde. Bij de huidi windrichting krijgt de noordwestelijke kuststrook de hoogste temf tuur: 10 tot 12 graden. In het zuiden en oosten van het land heef weer meer continentale trekjes. Daar komt het kwik wellicht niet I ven 7 a 8 graden. Blikvanger op de weerkaart is een depressie, di< komende dagen in de buurt van Ierland ligt. Daarna wordt de koer onzeker. Er zijn aanwijzingen, dat het laag naar het Iberisch schie land afzakt. In dat geval draait de wind tijdens het weekeinde naa het oosten en wordt het geleidelijk wat kouder. We krijgen een hei ander weerbeeld, als de depressie - volgens een andere prognose ven Scandinavië terecht komt. Dan komt de weg vrij voor koude, i stabiele lucht uit het noordwesten met kans op winterse buien. EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en vooral langs de zuidwest kust veel regen. In de ber gen, en morgen ook m het noorden sneeuw. Maxima van rond nul in het noor den en langs de Zweedse grens tot 10 graden bij Kristiansand. Morgen in Fmnmark rond -7 graden. Zweden: Meest bewolkt, vandaag in het zuiden eerst ook wat zon Morgen meer bewol king en ten noorden van Stockholm kans op sneeuw, in het zuiden mo gelijk ijzel of regen. Mid- dagtemperatuur van -5 in het Lapland tot +5 in het zuiden. Morgen in het noorden flink kouder. Denemarken: Wolkenvelden en mogelijk wat regen, kans ijzel. Morgen af en toe zon, maar ook kans op een bui. Middag- temperatuur ongeveer 8 graden' Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Harde zuidwestenwind. Verder in het noordelijk deel van de Britse Eilanden veel bewolking en enige tijd regen, in het zuiden en morgen ook in de Schotse bergen af en toe zon, maar ook een en kele bui. Zacht met maxima van 10 gra den in Schotland tot 14 op vandaag in het zuiden van Ierland. België en Luxemburg: Zowel vandaag als morgen wolkenvelden en slechts nu en dan zon. Vandaag eerst plaatselijk mist. Beide dagen op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Verder af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen in het westen toenemende bewolking, gevolgd door re gen. Middagtemperatuur van 7 graden in de Vogezen tot 13 langs de Bretonse kust. Portugal: Vandaag flinke perioden met zon en overwegend droog. Morgen ten noorden van Lissabon wolkenvelden en kans op wat regen. Maxima van 14 nabij Porto tot dicht tegen de 20 graden in de Al- Spanje: Vandaag in het noorden en langs de kusten ten noorden van Valencia enkele buien. Elders flinke zonnige perioden en droog. Morgen naast zon ook enkele wol kenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur 13 graden in het noorden en plaatselijk in het binnen land. elders 17 tot 21 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, warm en droog. Morgen iets minder zonnig. Middagtemperatuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Morgen vooral in het noorden ook enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur van 21 graden bij Tanger tot 26 in Agadir. Tunesië: Wisselvallig en met name vandaag stevi ge regen- en onweersbuien. Morgen ook af en toe zon. Maximumtemperatuur da lend naar een graad of 18. Zuid-Frankrijk: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Verder perioden met zon en eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur van 8 graden op het Centraal Massief tot 15 dicht bij de Pyreneeen. Mallorca en Ibiza: Enkele stevige regen- en onweersbuien, mogelijk met harde windstoten. Morgen minder buiig en ook af en toe zon. Mid dagtemperatuur omlaag naar ongeveer 17 graden. Italië: Vandaag overwegend droog en vrij zon nig, maar op Sicilië bewolkt en een en kele regen- of onweersbui. Morgen ook in Calabriê en langs de kusten ten zui den van Rome toenemende buienkans. In de Po-valkte beide dagen kans op mist. Middagtemperatuur van 7 plaatse lijk m het noorden tot circa 17 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Overwegend bewolkt en vooral op van daag op Sardinië enkele regen- en on weersbuien. Op Corsica ook af en toe zon. Temperatuur in de middag circa 16 graden. Malta: Wisselvallig: enkele regen- en onweers buien, soms met veel wind. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vrijwel overal droog. In de loop van morgen op de Peloponnesos toenemende kans op een bui. Vrij koud: maxima van 5 in het ui terste noorden tot 14 plaatselijk in het zuiden. Turkije en Cyprus: Vandaag vanuit het westen flinke opkla ringen, vooral op Cyprus nog buien. Mor gen overal perioden met zon en vrijwel overal droog. Afnemende wind. Maxima van 8 graden op de Dardanellen tot 20 graden op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en op de meeste plat droog. In de nacht en ochtend kar mist. Maxima stijgend naar ongev< graden op morgen in Mecklenburg pommern tot ongeveer 9 in het west Zwitserland: Rustig weer. In de nacht en oef plaatselijk mist. Vandaag aan de ni zijde van de Alpen wolkenvelden. Vi perioden met zon en droog. Ma rond 7 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en op de meeste pla; droog. Met name in het oosten en den af en toe zon. In de nacht en tend toenemende mistkansen. Ma rond 5 graden, in Oberosterreich nog rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: In Slowakije zonnige perioden en d In Tsjechië ook wolkenvelden en c meeste plaatsen droog. In de oct op enkele plaatsen mist of laaghar de bewolking. Middagtemperatuur daag enkele graden onder het vriesi Morgen in Tsjechië oplopend naai graad of 4. Hongarije: Perioden met zon en droog. Toene de mistkans. Maxima rond het i VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.15 Zon onder 1 Maan op 09.54 Maan onder 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.18» 16.36 03.51 *1 Laag 00.20 12.26 00.01 1 Weerrapporten 23 november 07 uur: Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Maastricht Bordeaux Brussel Cyprus Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg New Orleans New York Tel Avw

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20