ultuur Kunst OtisKids maken kindermusical m Liefdevol geknutsel in raadselachtige voorstelling 99 jrijs der Nederlandse Letteren voor Mulisch Organisatie voor werkloze kunstenaars Pinkpop Binnen afgeblazen Architect Renzo Piano ontvangt Erasmusprijs DNDERDAG 23 NOVEMBER 1995 |£F GERT.VISSER, 071 -5356441 Veertig leerlingen van de Jeugdtheaterschool Zuid-Hol en René Groothof spelen in de kerstperiode de musical Oliver!'. De voorstelling volgt het bekende verhaal van de roman Oliver Twist' van Charles Dickens. De musical wordt opgevoerd n verschillende theaters in Zuid-Holland en in Amsterdam. Op 8 december en 14 januari is 'Oliver!' in het Parktheater te Al- jhen aan den Rijn te zien; en op 12 en 13 januari is de voorstel ling in de Leidse Schouwburg. flna Turner viermaal in Ahoy' Tina Turner gaat volgend jaar weer uitgebreid toe- Jen. The Godmother Of Rock 'n Soul, bijna 56 jaar, staat inmid- iels geboekt voor vier optredens in Ahoy': op 16,17,18 en 19 nei 1996. Haar Europese concertreis begint op 3 mei in Bercy in d 'arijs, waar ze gisteren haar plannen ontvouwde. Tina Turner iam vijfjaar geleden met veel bombarie afscheid als concertar- 00 ieste (met haar 'Foreign Affair Farewell Tour'), maar is daarna 30 och incidenteel blijven optreden, onder meer als festivalattrac- 'e je in Duitsland (in 1993). De kaartverkoop voor haar Neder- andse optredens begint op zaterdag 2 december bij de bekende idressen. Vlusical 'Oliver!' in Leiden en Alphen Het Ongelofelijkste' dit weekeinde in première „Negen maanden geleden is het idee voor de jeugdmusi- calgroep OtisKids ontstaan," vertelt Yke van Noort-van Wassem, de energieke voorzitster van de OtisKids. „En na een zware dracht moet de bevalling op 25 november plaatsvinden." Op die dag wordt de sprookjesmusical 'Het Ongelofelijkste' door zeventien Voorschotense kin deren op de planken gebracht. „We hebben de kinderen bijna letterlijk van de straat geplukt." handen van de Belgische ining Albert II heeft de schrij- Harry Mulisch voor zijn hele iuvre de Prijs der Nederlandse ff tteren uitgereikt gekregen. yj it gebeurde tijdens een bij- J nkomst op het Koninklijk Pa- Ir s te Brussel. Aan de driejaar- jjï se prijs van de Nederlandse alunie is een bedrag van .000 gulden verbonden. ,In zijn eerste werk is Mu ch' thematiek al herkenbaar: paradoxale samenhang van Jhuld en onschuld in relatie et het individu en de geschie- nis", zei Marita Mathijsen tmens de jury. Zijn werk is op Ie manieren te interpreteren, 1 aar dat laat onverlet dat zijn ;en opvattingen zeer samen- ngendzijn. s5öe poëzie van Mulisch is vol- gns de jury tot nu toe ten on- chte onderbelicht gebleven, wijst op de verrassende ver enging van relativerende be ringen en hoogdravende op- II tingen die de poëzie bijzon- maakt. Het bijzondere aan Harry tlisch als publiek personage dat de heilige overtuiging loit de zwavelgeur van het fa- tisme verspreidt, aldus ii staatssecretaris Nuis van cul tuur. Hij sprak als voorzitter van het Comité van Ministers van de Taalunie. De standpunten die hij met vuur heeft verdedigd waren hel der, radicaal en tegendraads. „Maar ook in de meest genade loze polemiek houdt hij iets lichts en vrolijks, de kwetsbare beweeglijkheid van het onge pantserde", zei de bewindsman. Wederzijdse waardering bleef daardoor altijd mogelijk, ook bij hartgrondige onenigheid. Ook Mulisch heeft de mythische speurtocht van het schrijver schap soms zeer hoogdravenc beschreven. Bij hem is er echte altijd de karakteristieke onder toon van jongensachtig avon tuur. Die aanstekelijke schep pingsvreugde maakt zijn boe ken zo meeslepend, aldus oud criticus Nuis. De Prijs der Nederlandse Let teren is volgens de jury de be langrijkste literaire prijs in het Nederlandse taalgebied. Sinds 1956, toen de prijs werd inge steld, is Mulisch de veertiende laureaat. De schrijver heeft al een reeks andere prijzen op zijn naam staan, waaronder de Con- stantijn Huygensprijs (1977) en de P.C.Hooftprijs (1978). VOORSCHOTEN SJOERD DE JONG „Via, via hebben we een groep van zeventien kinderen tussen tien en achttien jaar bij elkaar weten te krijgen, die vaak al eni ge theaterervaring hebben. Ze willen graag meer met theater doen en zijn dus goed gemoti veerd." Met de égards, een diva waardig, introduceert Van Noort in een zaaltje in het Voor schotense Alettahof de mansho ge klok die zo'n belangrijke rol in de musical speelt. In 'Het Ongelofelijkste', naar een ver haal van H.C. Andersen, belooft een koning de hand van de prinses en de helft van zijn ko ninkrijk aan degene, die het on gelofelijkste kan presteren. De raarste typetjes uit zijn rijk doen hun best. Maar de koning kiest voor de klokkenmaker met zijn wonderbaarlijke klok. Als in zo veel sprookjes verschijnt ook hier eerst het slechte in de vorm van de Grote Vernieler ten tone le, voordat het verhaal een hap py end krijgt. De OtislGds is voortgekomen uit het Musicalgezelschap Otis en vulde een leemte in Voor schoten op. Er was in deze ge meente geen mogelijkheid voor kinderen om iets met theater te doen. Zij moesten daarvoor naar Den Haag of zelfs nog ver der weg. De leden van Musical gezelschap Otis hebben toen het initiatief genomen voor mu sicals door en voor de kinderen. De gemeente Voorschoten was direct te vinden voor dit initia tief en verstrekte een subsidie. Zingen „De kinderen oefenen nu een uurtje per week en dat was hard nodig," zegt Van Noort. „Want voor velen was het zingen nieuw. Ook hebben we gekozen voor redelijk moeilijke muziek: echte theatermuziek in plaats van kinderliedjes. De kinderen moesten daarbij leren goed naar elkaar te luisteren. Maar aan de andere kant ontdekten sommigen bij het oefenen dat ze een prachtige stem hadden." Voor Van Noort staat het plezier voor de kinderen bij het maken van de musical voorop. „Maar toch heeft dit project ook een opvoedend aspect: zij leren met elkaar om te gaan en om samen iets te organiseren." Aan Marco Kalkman werd ge vraagd om het verhaal van An dersen om te werken naar een musical. „Ik ben dol op sprook jes. Het verhaal van Andersen is erg theatraal en het kostte mij weinig moeite om er een musi cal van te maken." Om de kos ten te drukken nam Kalkman ook maar de regie op zich. „We verwachten van de groep na tuurlijk geen topprestatie. Toch ga ik met ze om alsof het vol wassenen zijn. Want als je ze bij het oefenen als kinderen be handelt, gaan ze zich als kinde ren gedragen en gaat het mis." De jeugd van OtisKids wordt goed voorbereid voor de dag van de première. „Als bij het oe fenen mensen kwamen kijken, was dat voor de kinderen al een hele schok, die in hun spel merkbaar was," zegt Kalkman. Zeventien Voorschotense kinderen tussen tien en achttien jaar doen mee aan de sprookjesmusical 'Het Onge lofelijkste'. „We hebben nu een aantal re petities gepland waar steeds meer mensen komen kijken. Zo kunnen de kinderen een beetje wennen, voordat ze voor het grote publiek moeten optre- 'I let den." De sprookjesmusical ongelofelijkste' wordt aan staande zaterdag en zondag in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkclaan 4 te Voor- FOTO DICK HOGEWONING schoten opgevoerd. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Open bare Bibliotheek en boekhan del Boekelier Eureka in Voor schoten. Telefonisch reserve ren: 071-5768704. HILVERSUM» ANP Werkloze podiumkunstenaars kunnen van af volgend jaar terecht bij het Landelijk Bu reau Kunsten in Hilversum. De nieuwe or ganisatie probeert werkloze artiesten aan een baan te helpen. Ook zorgt het bureau voor scholing en werkervaringsplaatsen. Het bureau gaat op 1 januari 1996 van start voor een periode van drie jaar. Het Landelijk Bureau Kunsten (LBK) richt zich op vier sectoren: toneel, muziek, dans en amusement. Doel van het LBK is jaarlijks 750 kunstenaars aan een contract van meer dan twee maanden te helpen. De Hilversumse arbeidsvoorziening houdt zich al langer bezig met de baanloze artiest. Drie jaar geleden richtte het RBA de Stichting Kunstwerk op om werkzoekende podiumkunstenaars ervaring op te laten doen bij een eigen produktie. Bijna tweehonderd zangers, dansers en musici konden meedoen aan een musical, een muziektheaterstuk en een concert. De voorstellingen waren volgens de meeste cri tici een succes, maar uit de theatersector kwam kritiek. Vrije theaterproducenten za gen het project als oneerlijke concurrentie doordat KunstWerk met overheidsgeld werkte. AMSTERDAM ANP deze rubriek komen al of niet bekende [ƒ1 streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, etzij zijdelings met kunst en cultuur te maken ïbben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde ne|echten. Van de snuifdoos van oma tot het bijsgedraaide muziekstuk li alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt André Groeneveld, medewerker fan het Katwijks Museum 'n het Teylers Museum in iaarlem zijn bewondering uit voor (het werk van) Mpaniel Tavernier. „In een abstract schilderij zie je vaak net iets meer." 01 Dit is een sleutelstuk in het werk van Da niel Tavenier. Ik was leteen enthousiast toen hij dit id gemaakt en heb het schil- Brij gekocht toen het nog hart- ikke nat was. zijn eigenlijk twee schilderij- i, die bij elkaar horen. Ik heb allebei gekocht. Het zijn Gro- ingse landschappen, gemaakt 1990. Deze is een beetje drei- ind, met een donkere lucht, e ander is een zonsondergang: chter, met wat roze er in. 3(1 lijn bewondering heeft twee inten. Ik bewonder de per ion Daniel Tavenier, een schil- t uit Katwijk, en zijn werk. heb Daniel leren kennen toen 92; Bt Katwijks Museum eind ja- in '80 besloot een tentoonstel- ïg van zijn werk te organise- n. Ik maakte een afspraak met im om daarover te praten. Hij id toen een heel mooi atelier in de Boetzolder. Een ruimte de eerste verdieping, met tzicht op de Nieuwe Kerk. et was een leuke kennisma- ng. We hadden meteen een typfced contact en dat is al snel in vriendschap geworden, anaf dat moment ben ik hem J lan volgen. Kwam ik vaak 'A ings in zijn atelier, om te kijken J- 'aar hij mee bezig vyas. ■"oor het Katwijks Museum Keft Daniel een speciale ten- JL lonstelling gemaakt over het L'erna 'vis'. 'Gerookte vis ge- n in verf heette die expo- ie. Een redelijk succesvolle itoonstelling met hele grote Het indoor-popfestival Pink pop Binnen, dat op 17 de cember zou plaatsvinden op de voormalige paardenren baan Megaland in het Lim burgse landgraaf, gaat niet door. Oorzaak van de afge lasting zijn juridische proble men rond Megaland, zoals het niet tijdig rond krijgen van een milieuvergunning, zei Pinkpopdirecteur Jan Smeets gisteren. De indoor- versie van Europa's oudste popfestival zou zich volgen de maand voltrekken in een reusachtige circustent. Be halve een 'financiële strop van formaat' noemt Smeets het afblazen van Pinkpop Binnen een klap voor de popliefhebbers. Volgend jaar, zo verzekert Smeets. gaal Pinkpop Binnen echter zeker door. Mede-ontwerper van Centre Pompidou Parijs, dat hij samen met de Brit Richard Rogers maakte. Ook bouwtle hij in de jaren tachtig het Menil Museum in de Ameri kaanse stad Houston. Recente projecten zijn het winkelcen trum Bercy in Parijs (1988-91) en de Kansai luchthaven in het Japanse Osaka (1994). Voor Am sterdam ontwierp hij het We tenschap en Technologie Gen trum IMPULS, dat aan net IJ zal verrijzen. In september ging de eerste paal de grond in. Piano is volgens prins Bern- hard geen theoreticus of filo soof, maar „een ambachtsman, een intelligente constructeur en experimentator". „Dogmatiek wijst u af, steeds staat u open voor nieuwe ideeën." De prins noemde het opvallend dat de architect niet teruggrijpt op de oude Italiaanse traditie, maar veeleer inspiratie vindt in de go- thiek, art nouveau en het func tionalisme. Waarom zijn ontwerpen suc cesvol zijn is moeilijk te benoe men. Piano's gebouwen onder scheiden zich volgens de prins door een „Ik weet niet wat" dat de kwaliteit van het werk uit maakt. „Het essentiële is dat u niet beheerst wordt door de techniek, maar dat u de tech niek beheerst en er optimaal ge bruik van maakt. Daarmee bent u in deze tijd voor ons allen een voorbeeld." In het Nederlands Architec tuurinstituut in Rotterdam is tot 25 februari een tentoonstelling te zien over zes projecten van Piano. Prins Bernhard heeft gisteren in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam de Erasmusprijs uitgereikt aan Renzo Piano. De Italiaanse architect kreeg de prijs - een oorkonde en een geldbedrag van 300.000 gulden - voor zijn fundamentele en ori ginele bijdrage aan de moderne bouwkunst. Koningin Beatrix, prins Claus, prinses Juliana en prinses Margriet woonden de bijeenkomst bij. Piano was geroerd door de toekenning van de prijs, zo zei hij in zijn dankwoord. Ilij had drie speeches voorhereid, maar die legde hij terzijde. De archi tect wilde iets uit zijn hart ver tellen: over zijn vader en opa, beiden aannemers, die een gro te rol hebben gespeeld bij de keuze van zijn beroep, en over zijn geboorteplaats Genua, een stad met een rijk historisch cen trum. Hij groeide er op, spelend op de bouwplaatsen van Piano senior. Piano, geboren in 1937, is de tweede architect die de Eras musprijs krijgt. De stichting. Praemium Erasmianum kent de onderscheiding sinds 1958 toe aan personen of instellingen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Eu ropese cultuur. In 1970 won ar chitect Hans Scharoun. Vorig jaar kwam de eer toe aan de Duitse beeldend kunstenaar Sigmar Polke. Piano werd in de jaren zeven tig beroemd door het ontwerp voor het Centre Pompidou in schilderijen van rokerijen. Daarna is Daniel weer begon nen met landschappen. Hij lo geerde vaak bij zijn ouders in Groningen en heeft daar dit schilderij gemaakt. Dat wil zeg gen: hij heeft daar een studie gemaakt in aquarel en het hier uitgewerkt. Daniel is zijn schildercarrière begonnen met het zoeken naar stijlen. Eerst had zijn werk iets kubistisch, was het meer figura tief. Daarna is hij gaan abstra heren, een beetje in de trant van Gerrit Benner. Toen hij dit had gemaakt is hij doorgegaan met het maken van abstracte landschappen. Daar om is dit een heel belangrijk stuk. Vroeger hield ik ook meer van realistische schilderijen, maar mijn smaak is veranderd. Al vind ik wel dat de basis van een schilderij iets moet zijn dat je echt kunt zien. Dat je in het schilderij nog net ziet wat het is. Als het héél herkenbaar is weet je wat het is en er is verder niets. In een abstract werk zie je vaak net iets meer en zie je tel kens andere dingen. Beide schilderijen van Daniel Tavenier hangen naast elkaar in mijn kamer. Ik heb nog een stuk of zes andere werken van hem, maar die zijn opgeslagen. Ik kan ze voorlopig niet kwijt aan de muur, want ik woon nog bij mijn ouders. RECENSIE SUSANNE LAMMERS 'Ik heb een tong' door Het Kruis van Bour- gondiè Regie: Guido Wevers. Spel. Leon- tien Nelissen, Ensemble Contraint. Gezien: 22/11LAKtheater, Leiden. Jong talent speelruimte geven, dat Deoogt de serie 'De Nieuwe Theatermakers'. Ook vorig jaar waren er onder die noemer en kele vernieuwende produkties te zien in het l-AKtheater. Elke maand is er een 'representatief voorbeeld van geslaagd werk' van de jonge garde te zien. De november-produktie kwam van de Maastrichtse theaterwerk plaats Het Kruis van Bourgon- dië en Ensemble Contraint en mag met recht grensoverschrij dend genoemd worden. Een dikke dame ratelt al als het publiek binnenkomt: zou je daar wel gaan zitten?, ik zei nog tegen haar dat ze die oorbellen aan moest..., wat een mooi bloesje heeft u aan!. Dit alles in een soort talkshow-Amerikaans. Maar ze valt goddank al snel stil. Ze moet namelijk strijken, en dan komt er een hoop narig heid bij haar boven. Die uit zich in een surrealistische droom van het lieflijke soort. Met veel ingenieuze belichting, prachtige 'modem-klassieke'sfeermuziek, een sprookjesachtig décor en dwaze taferelen in een bootje op zee. Er komt een onweer en ze zinkt. Boosaardige haaie- messen vallen haar aan, maar zij slaat terug met een reu- zeklopper. Ze drinkt thee, die geserveerd wordt door een luik je in de verhoogde speelvloer, waaronder de muzikanten half verstopt zijn. Haar theemuts wordt een tulhand, haar multi functionele plumeau een slan- gebezwcerders-fluit. Deze scène is prachtig, vanwege de kleuren en het licht, maar vooral door het betoverende wijsje van de klarinet en de sopraansaxofoon. Het gebrek van deze voorstel ling is echter dat de opgeroepen beelden, de life-muziek door Ensemble Contraint en de mi- me-kwaliteiten van Leontien Nelissen weliswaar fomiidahel zijn, maar weinig meer bieden dan kijk- en luistergenot. Het is liefdevol geknutsel, hoe aange naam ook. De bedoeling van de voorstelling is een raadsel, de ti n-I blijft duister 'Ik hel) een tong' zweeft. Als je een tong hebt. spreek dan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15