iProvincie verkwanselt Groene Hart Vieuw winkelcentrum mor Kerk en Zanen Waterschap blijft bij verlaging van waterpeil Rijn Veenstreek Opwinding over afsluiten van wandelpad Wijde Aa DAEWOO Jongeren hebben nu 'tenminste onderdak' Nieuwe maatregelen tegen bruinrot komen hard aan ÜNDERDAG 23 NOVEMBER 1995 Portemonnee gerold lLPHEN aan den run lien 41-jarige vrouw uit Ter Aar werd gis- erochtend slachtoffer van zakkenrollers in het Alphense winkel- :entrum De Aarhof. Haar portemonnee met driehonderd gulden :n betaalpassen werd gerold door twee vrouwen. Een getuige ag de twee vrouwen met de portemonnnee weglopen. Fietsster aangereden iieuwkoop» Een 75-jarige fietsster is gistermiddag aangereden loor een auto op de Simon van Capelweg in Nieuwkoop. De rrouw uit Noorden is voor onderzoek overgebracht naar het lijnland ziekenhuis in Leiderdorp. De fietsster stak bij de Noor- iense Weg over toen ze werd ze aangereden door een achterop romende automobilist: een 35-jarige man uit Leiden. Diefstal gereeedschap ilphen aan den run» Dieven hebben gisternacht gereeedschap ;estolen uit een schuur bij een huis aan de Alphense Kortsteek- erweg. De daders forceerden de schuurdeur en braken een ge- eedschapskist open. Ze namen onder meer boormachines, een lecoupeerzaag en een slijptol mee. Leidenaar gewond iden Een 47-jarige automobilist uit Leiden is gistermorgen ge- vond geraakt bij een aanrijding op de Rijndijk in Hazerswoude- lijndijk. De man reed in de richting Leiden, toen hij in botsing cwam met een 26-jarige Goudse vrachtwagenchauffeur die 'anuit een uitrit de weg op reed. Het slachtoffer moest met een ïoofdwond worden afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis n Leiden. Overstekende jongen geschept )upe wetering» Een 10-jarige jongen uit Leimuiden is gisteren ■ewond geraakt toen hij bij het oversteken van de Alkemadelaan n Oude Wetering werd geschept door een 18-jarige automobi- ist uit Leimuiden. De jongen is met een hersenschudding en :en hoofdwond overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in .eiderdorp. uidhollandse Milieufederatie: n haag monica wesseling lat schrijft de Zuidhollandse lilieufederatie aan minister De oer. De federatie denkt dat de [igeheten Groene-Hartgesprek- m die De Boer op dit moment bert en waarin de toekomst n het Groene Hart wordt be- iroken, worden gefrustreerd )or de steflingname van de :ovincie. Bebouwing van de Grote Pol- ;r is volgens de federatie uit ;n boze omdat het gebied on- ;rdeel uitmaakt van de groene ifferzone Leiden-Den Haag. e buffer moet groen blijven. In het streekplan-oost geeft provincie 2500 extra wonin- ;n 'weg' om tegemoet te ko en aan de grote woningbe- Defte van de gemeenten. Deze uizen zijn de federatie een aorn in het oog, net als de, •phen aan den run jan winde Alphense nieuwbouwwijk erk en Zanen krijgt in het aorjaar van 1997 een eigen rinkelcentrum. ING Vastgoed eeft voor een bedrag van bijna jf miljoen gulden de benodig- e grond langs de Provinciepas age en de Noorderkeerkring ekocht van de gemeente. Al- hen trekt op zijn beurt bijna venveel geld uit voor de bouw an een ondergrondse parkeer- arage onder het winkelcen- um. Dat maakte wethouder D. an der Veen Meerstadt (WD- uimtelijke ordening) gisteren ekend. Het nieuwe wijkwinkelcen- um krijgt een oppervlakte van arlanderveen CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-535641-1, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -5356429 e provincie Zuid-Holland verkwanselt het Groene Hart. Dwel het bebouwen van de Grote Polder in Zoeterwou- als de bouwmogelijkheden van de gemeenten in het DStelijk deel van de provincie, zijn veel te ruim. Zuid- -folland geeft het Groene Hart al op terwijl milieuminis- r M. de Boer nog vasthoudt aan bescherming. Dat kan et. naar het idee van de milieu mensen te ruime bebouwings mogelijkheden voor de ge meenten. Het Groene Hart wordt opge offerd om de bollenteelt te spa ren, zo constateert de federatie. In het streekplan Zuid-Holland west is vastgelegd dat er in de Bollenstreek nauwelijks mag worden gebouwd omdat daar. de bollenteelt alle ruimte moet krijgen. Dat besluit noemt de federatie eenzijdig en onafge- wogen. De bollenteelt mag doorgaan met het milieu te ver vuilen en het gevolg van de keu ze voor de bollenteelt is onder meer het volbouwen van de Grote Polder. Overigens heeft de Milieufe deratie een beroepsprocedure aangespannen tegen het streek plan-oost. Dat proces dient vrij dag 1 december. 4500 vierkante meter aan ver huurbare winkelruimten. De helft hiervan wordt in beslag ge nomen door supermarkt Hoog vliet, die dan zijn vestiging aan de Prins Hendrikstraat sluit. Hoogvliet neemt te zijner tijd ook de parkeergarage over. De garage is bedoeld als een extra service voor het winkelend pu bliek en parkeren is dan ook gratis. Als de winkels dicht zijn, zal echter ook de parkeergarage zijn gesloten. In totaal worden er 92 wonin gen boven het winkelcentrum gebouwd, waarvan twaalf socia le huurappartementen en acht tien vrije sector koopapparte menten voor senioren. alleen worden verlaagd om de daling van het maaiveld te com penseren. Het maaiveld jn de polder is door inklinking sinds de laatste peilverlaging vijf cen timeter gezakt. Het waterschap heeft plannen voor verschillende natuurpro jecten in de polder, waaronder de aanleg van een rietoever langs de noordkant van de Aar- landerveense wetering, vrijwillig agrarisch natuurbeheer en de verwerving van reservaatsgron- den. VIOS treedt op in dorpshuis Toneelvereniging VIOS staat za terdag 25 november en zondag 26 november op de planken van het dorpshuis in Oud Ade. De club brengt drie korte toneel stukken. Het eerste is bedoeld voor het jeugdige publiek, later op de avond volgt het 'zwaarde re werk'. De zaal gaat om 19.30 uur open. Een half uur later be gint de voorstelling. Een kaartje kost 6,50. Leden betalen vijf gul den. FOTO HIELCO KUIPERS Sigrid Hutchison bij het alternatieve wandelpad. „Ik wil langs de Wijde Aa lopen, niet door een weiland langs een slibstort." alkemade ruud sep De afsluiting van het meest om streden stukje wandelroute in regio blijft de gemoederen in Alkemade bezighouden. Aan staande maandag beslist de ge meenteraad over het officieel afsluiten van het Veenderpol- derdijkpad ter hoogte van het erf van veehouder M. Mooren. Maar voordat het zover komt, hebben verschillende inwoners van Alkemade nog via bezwaar schriften hun ongenoegen ken baar gemaakt over het voorne men van burgemeester en wet houders. Zodat ze straks even tueel het besluit kunnen aan vechten voor de Raad van State. Eén van de briefschrijvers is Sigrid Hutchison uit Oud Ade. „Ik ben niet zo'n actievoerder, maar dit gaat zo tegen mijn rechtsgevoel in dat ik niet kon blijven zitten", verklaart de Oudadese politie agente haar stap. „De gemeente beloont cri mineel gedrag omdat ze nooit de moed hebben gehad de boel aan te pakken. Ik vind dat on verteerbaar." Het 'crimineel gedrag' waar Hutchison op duidt, is het feit dat Mooren bekend staat als een boer die wandelaars door bedreiging met de hooivork en het jachtgeweer van zijn erf weert. Onder die druk werd het pad officieus omgelegd over het land van buurvrouw M. van Leeuwen. De buurvrouw wil nu dat de officieuze situatie offi cieel wordt. Het pad over haar land wil zij aan de gemeente verkopen. De aankoop van het pad komt alles bij elkaar neer op een kostenpost van 30.000 gulden. Naast het feit in het voorstel van B en VV een boer wordt be loond voor zijn tegenwerking, heeft Hutchison nog meer be zwaren. Om te beginnen de be steding van het geld. „Het is toch onzin dat er zo veel geld wordt uitgegeven voor een pad dat er al ligt?" vraagt zij zich af. Verder is zij bang dat er met de afsluiting van het pad over Moorens land een precedent wordt geschapen. Er zijn im mers meer plaatsen in de ge meente waar boeren moeilijk doen over het gebruik van hun grond. Ten slotte is het alterna tieve pad door het weiland waar mogelijk nog een baggerdepot komt. simpelweg minder aan trekkelijk dan de oude route over de dijk langs de Wijde Aa. „Ik wil langs de Wijde Aa lopen, niet door een weiland langs een slibstort", aldus de actievoer ster. De actie van Hutchison en de andere bezwaarmakers wordt van harte ondersteund door het PvdA-raadslid W. Groen. Hij is vooral blij omdat door de aan dacht die de zaak heeft gekre gen het onmogelijk wordt dat de gemeenteraad de afsluiting zonder veel ruchtbaarheid even Lichting 1996/1 kan zich nu aanmelden. Wij zoeken 100 nieuwe testrijders, die een jaar lang in een Daewoo Nexia of Espero willen rijden. Gratis, maar niet <>oor niets. In ruil voor een Daewoo, verwach ten we van onze 'Praktijkrijders' immers dat ze commentaar leveren. Op de auto, het uitrustingsniveau, of onze service bijvoorbeeld. Zodat we op de wensen en eisen van de kritische consument, kunnen blijven inspelen. Daarom roepen wij iedereen op. zich uiterlijk 31 december a.s. te melden. Om een proefrit te maken en zich als testrijder in te schrij ven. Of. bij aanschaf, van een aantrekkelijke financiering te profiteren. Ingerukt mars dus, naar de showroom. TESTRIJDERS VOOR LICHTING 96/1 KUNNEN ZICH NU AANMELDEN. U BENT TOE AAN 'N DAEWOO VAN: LEITHON CARS, Maredijk 175/Kruising W. de Zwijgerlaan/Schipholweg/Oegstgeesterweg, Leiden, 071 - 5212911. regelt. „Ik weet dat er raadsle den zijn die zich aan de stem ming willen onttrekken door op dat moment even de zaal te ver laten. Die kans moeten ze niet krijgen", aldus Groen. Boer Mooren voert als argu ment voor de afsluiting van net pad over zijn erf aan dat de pas santen allerlei ziektekiemen kunnen meenemen naar zijn bedrijf. Groen is van dat argu ment niet erg onder de indruk. „Mooren krijgt al zeker twintig jaar allerlei mensen over zijn erf die daar een ligplaats voor hun bootje huren. Kennelijk is er een onderscheid tussen mensen die betalen en mensen die niet betalen: als je betaalt, dan be smet je de beesten niet." Boeren Grote Polder verkopen al grond ZOETERWOUDE UESBETH 8UITINK Agrariërs in de Zoeter- woudse Grote Polder ver kopen nu al hun grond aan projectontwikkelaars. Volgens welingelichte bronnen worden de agra rische landen massaal ver kocht. De boeren krijgen voorlopig nog een lage prijs, maar hebben een lu cratieve overeenkomst met de projectontwikke laars afgesloten. Wanneer de Grote Polder een grote woningbouwlocatie wordt, zouden de boeren een ho gere prijs krijgen. Verschillende agrariërs in het gebied ontkennen dat ze al grond zouden hebben verkocht. Door de deal tussen boeren en pro jectontwikkelaars kunnen de prijzen van de woning bouwlocatie enorm stij gen. Daardoor zouden ook de woningen fors duurder kunnen worden. Burge meester en wethouders van de gemeente Zoeter- woude waren vanmorgen niet bereikbaar voor com mentaar. Proef met openstelling Utopia zoeterwoude liesbeth buitink Aan een tafeltje in het Utopia- verenigingsgebouw Cascade zit ten zeven jongeren Yatzee te spelen. De jongerenvereniging is sinds vorige week experimen teel ook op woensdagavond ge opend, om de jongeren van de 'hangplekken' in het dorp op te vangen. In het kale neonlicht mopperen ze een beetje. „Er is hier geen muziek en alleen fel licht. Anders zitten we in de Klaverhal en daar is het eigen lijk gezelliger", zegt Lizette. De jongeren hadden gehoopt dat de woensdagavond bij Uto pia net zo zou zijn als de soos op zondag, met muziek en een geopende bar. „Nu is er alleen koffie en dat lust ik niet. Wil er iemand een glaasje water? Want ik blijf niet op een droogje zit ten", vraagt Lizette aan haar vrienden. Toch willen de jonge ren geen kwaad woord over Utopia horen. „We hebberrten- minste onderdak. We zullen el ke week wel even komen kij ken." De jongeren willen zelf wel meewerken aan een geslaagde woensdagavond. „Als we het hier een beetje gezellig maken, dan wordt het vanzelf drukker. Ik wil best achter de bar staan", verklaart Ed. „Zoals het nu is, kunnen we beter zelf flessen meenemen", vindt Daphne. Waarnemend voorzitter Rob Zwarts vindt niet dat Utopia de jongeren een speciale behande ling hoeft te geven. „De soos op zondag is neel anders. Op woensdag zijn we gewoon open en daar willen we niet te veel aandacht aan besteden. Bar diensten op woensdag zijn niet haalbaar, omdat we niet genoeg actieve leden hebben. We zijn gewoon niet van plan er een groot feest van te maken. Dit kost ons aardig wat tijd. Dus doen we er zo min mogelijk aan om het succesvol te laten verlo pen." Het experiment duurt nog tot de jaarwisseling. HAZERSWOUDE-DORP RUUD SEP vervolg van voorpagina De nieuwe maatregelen tegen de verspreiding van de aarap- pelziekte bruinrot zijn een nieuwe tegenvaller voor de ge troffen boeren. Christine Bui tenhuis uit Hazerswoude- Dorp, één van de telers waar bij bruinrot is geconstateerd, reageert verslagen. Zij wist gis teren nog niets van de zone ring. „Ik baal gewoon als een stekker dat ik het nieuws via de pers moet horen. Er zijn maar veertig besmette bedrij ven. Ze kunnen ons toch wel even bellen?" Buitenhuis noemt zo een handvol aardap peltelers die binnen de nu ge trokken cirkel vallen. „Ik denk wel dal hefhier en daar tot bo ze reacties zal leiden." De nasleep van de besmet ting begint de Hazerswoudse langzaam maar zeker te veel te worden. „Ze willen nu ook de bieten niet weghalen", klaagt ze. „En je zal zien dat als we straks gras of graan op het be smette perceel moeten zetten, dat ook niemand het wil afne men. Het is dat die grond op het moment niets waard is, anders zou je zeggen: stoppen met die handel." De suikerbieten van Buiten huis worden pas opgehaald nadat de fabriek de meten bij alle andere boeren heeft inge laden. Dat zal nog zeker een maand duren. „Als ze de kraan eerst hier langs sturen, zijn ze bang dat andere telers moeilijk gaan doen over het feit dat die eerst bij ons is geweest. Het slaat nergens op, maar ze zijn bang dat de kraan besmet zou zijn. Ook de honderd ton be smette aardappels zijn nog al tijd niet afgevoerd, omdat de geplande verwerking niet doorgaat. Over wat er nu met de besmette partijen moet ge beuren, is nog niets bekend. „De verwerking heeft onze maximale aandacht. Meer kan ik hierover niet zeggen", meldt secretaris C. Moerman van het >chap. heeft de moed op een nette oplossing inmiddels opgege ven. Zij oriënteert zich al op de prijzen van vuilverbranding. „Dat is natuurlijk een vreselijk oplossing. clan moet li

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13