Advocaat kapittelt Leiderdorp Zandwinning levert weinig voordelen op' HBB heeft strop van 24.000 gulden boosheid over uitstel Weghalen milieucorners Leiden Regio Jodelviool Politie genomineerd voor innovatieprijs Wassenaar: geen geld voor intocht sinterklaas Aankoop boot valt goed bij de politiek Audi A4 i.6 Itr. 101 pk (ONDERDAG 23 NOVEMBER 1995 Vanwege tikfout ministerie VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN De Humanistische Bouwstich- ting Bejaardenhuisvesting (HBB) in Voorschoten heeft een strop van 24.000 gulden. Dat is het gevolg van een tik fout van het ministerie van volkshuisvesting. Het ministe rie bepaalde de huur van tien nieuwe woningen aan het Wil- helmina Druckererf jaren gele den op 438 gulden per maand, terwijl die 458 gulden moest zijn. Het ministerie heeft nooit de gevolgen van die tikfout willen dragen. Derhalve beta len de bewoners nog steeds een te lage huur. De voorganger van de HBB, de Algemene Woningbouw vereniging Voorschoten, te kende protest aan bij het mi nisterie. Uiteindelijk kwam de zaak voor bij de Raad van Sta te, die onlangs uitspraak deed in het lang lopende geschil. Volgens de Raad van State heeft de woningbouwvereni ging de fout te laat opgemerkt. Het duurde een jaar voordat werd ontdekt dat de huur twee tientjes te laag was. Omdat het bezwaar daarom ook te laat werd ingediend is het door de Raad van State verworpen. De HBB zal het tekort niet op de huurders verhalen. Dat is ook nauwelijks mogelijk omdat er inmiddels vele jaren verstreken zijn en diverse huurders zijn verhuisd. Wel zal de huur waarschijnlijk op kor te termijn naar het vereiste ni veau worden opgetrokken. Ri jnlands Lyceum Wassenaar tart met tweetalige afdeling taatssecretaris T. Netelenbos heeft deze week de nieuwe afdeling oor tweetalig onderwijs geopend van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar. Het is de elfde school in Nederland die deze vorm van nderwijs biedt. In haar speech legde de staatssecretaris verband issen tweetalig onderwijs en de verhoging van de kwaliteit van het nderwijs. „Tweetalig onderwijs is een van de instrumenten voor eiternationalisering. Internationalisering van het onderwijs is be langrijk omdat jonge mensen moeten worden voorbereid op een iternationale leef- en werkgemeenschap. En het getuigt van kwali- iit als de school daar actief mee omgaat." ECSTGEEST CAROLIEN BUDDINGH' s uurtbewoners en Leefbaar legsteegst (LO) hebben gister- 1 vond in de raadscommisie uimtelijke ordening boos gere- ;eerd op het feit dat de milieu- imers pas volgend jaar wor- weggehaald. Het probleem van de milieu- orners is dat burgers het vuil aast de containers leggen, om- at deze vol zijn of omdat het uil te groot is voor de gleuven. )e buurtbewoners hebben er B reinig vertrouwen in dat betere oorlichting een gedragsveram ering teweeg zal brengen. Zé isen dat de corners niet langer de woonwijken blijven staan. Wethouder Van Eisen gaf chter aan dat contracten zijn HET GROENE WARENHUIS CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -5356429 'Gemeente voert liever juridische procedure, dan oplossing te zoeken Leiderdorp voert liever allerlei juridische procedures te gen het bedrijf Mepaco aan de Zijldijk, dan te proberen om gezamenlijk uit de problemen te komen. Dat is de mening van de Leidse advocaat M. Roest van Mepaco. ,,Die procedures zijn een verspilling van tijd en gemeen schapsgeld." ken. Net als bij het Verto-terrein kunnen de kosten van bodem sanering dan worden betaald uit de verkoop van de grond." De gemeente geeft, aaldus de advocaat, 'niet thuis' als Mepaco met dergelijke voorstel len komt. Mepaco, een bedrijf dat me taal voorziet van een laagje kunststof, ligt al jaren met de LEIDERDORP»JUDY NIHOF Volgens hem zijn er betere ma nieren om ervoor te zorgen dat het vervuilde terrein van Mepaco weer schoon wordt en de gemeente er een bedrijven terrein kan ontwikkelen. „De om een bedrijventerrein te ma- gemeente in de clinch over ver vuiling van de bodem. Volgens de gemeente, die eigenaresse is van het terrein en het gebouw van Mepaco, is de troep in de grond afkomstig van Mepaco. I let bedrijf zegt dat dit helemaal niet bewezen is en de vervuiling net zo goed veroorzaakt kan zijn door de verffabriek die voorheen in het pand zat. De gemeente wil dat Mepaco opdraait voor de saneringskos- ten, maar dat kan het bedrijf volgens advocaat Roest onmo gelijk. Hij zegt dat de gemeente via allerlei juridische procedu res Mepaco probeert 'uit te ro ken', waardoor het bedrijf wordt bedreigd in zijn voortbestaan. „Aan het aspect van de werkge legenheid schenkt de gemeente geen aandacht. Ik heb de indruk dat de gemeente Mepaco liever kwijt is dan rijk." Er lopen momenteel drie rechtszaken. Zo heeft de ge meente beslag gelegd op de pensioenvoorziening van een van de oudste directeuren van Mepaco. „Dat is voor die man natuurlijk uitermate zuur. Hij heeft zijn leven lang hard ge werkt en dacht rustig te gaan le ven", aldus Roest. Wethouder C. Huigen (WD- /economische zaken) stelt dat de gemeente Mepaco wél wil behouden. Ze wil ook best pra ten over 'zinvolle suggesties' om uit de impasse te komen. „Die opening hebben we in een eer der gesprek al geboden. Ik stel voor dat Mepaco iets van zich laat horen. Maar dat moet er niet toe leiden dat de claim van de gemeente wordt onder mijnd. Het probleem van de bo demvervuiling moet worden opgelost. Mepaco moet hierop aanspreekbaar zijn." Wethou der P. Bouman (PvdA/milieu) was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Advocaat Roest verklaart dat Mepaco al enige tijd bezig is om elders bedrijfsruimte te vinden. gesloten met de exploitant van deze containers en dat deze daarom niet zomaar kunnen worden weggehaald. „We zijn aan het onderhandelen. De ex ploitant gaat ermee akkoord de corners weg te halen en meer papier- en glasbakken in de wij ken aan te brengen." „Deze geven minder overlast. Het andere vuil zal dan weer met de ophaaldienst worden opgehaald en bovendien zal buiten de bebouwde kom een milieucorner komen. Maar, problematiek rond afval is inge wikkeld. Ik wil nu eerst echt on derzoeken wat de beste oplos sing is, voordat we nu weer een oplossing verzinnen waar later weer protesten over komen." De zandwinput 't Joppe is een recreatiepias geworden. Warmond wil er opnieuw zand gaan winnen. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Het Alpenviooltje of midi-cyclaam voelt zich prettig op een niet te warm plekje. In diverse kleuren. Per stuk 3,95, WARMOND FRANK BUURMAN De Werkgroep Milieubeheer Leiden staat niet te juichen over het vöornemen van de gemeen te Warmond om verdere zandwinning toe te laten in 't Joppe. Dit ondanks het feit dat volgens een rapport van inge nieursbureau Oranjewoud dat de zandwinning geen grote pro blemen oplevert. „Uit natuur- overwegingen is het ontstaan van een diepe plas na het win nen van zand niet interessant. Voor de watervogels is de plas veel te diep en veel voedsel hoe ven ze er ook niet te verwach ten. Ook voor recreanten is een zandwinplas niet echt aantrek kelijk. Het gaat om een grote watervlakte zonder speelse ele menten zoals eilandjes, vaak met een behoorlijke golfslag.", zegt W. ter Keurs van milieube heer. Een diepe plas kan bovendien het ontstaan van een zoute kwel tot gevolg hebben, aldus Ter Keurs. Dit is in tegenspraak met de bewering van Oranjewoud dat het grondwater juist zoeter wordt als gevolg van de zandwinning. Een beruchte ei genschap van zandputten is bo vendien het ontstaan van een ijskoude laag water aan de on derkant, die arm is aan zuurstof. Als het warmere water in de bovenlaag in de herfst afkoelt kan dit zich vermengen met de koele onderlaag. Dat betekent dat zuurstofarm water plotse ling naar bovenkomt. Vaak is vissterfte hiervan hel gevolg. Ook kunnen verontreinigingen van het onderste water op deze manier plotseling aan de opper vlakte komen. Recreanten lopen gevaar. „Zwemmers kunnen onplezierig worden verrast door een koude waterlaag als ze dui ken", vertelt Ter Keurs. De Werkgroep Milieubeheer vraagt zich af waarom de pro vincie, die over zandwinning gaat, niet meer aandacht be steedt aan het halen van zand uit zee. De zee is een onuitput telijke bron van zand. „Zandwinnen in zee is veel minder belastend voor het milieu. De provincie is er al ja ren over bezig, maar het komt er maar niet van. Nadeel is dat het zand eerst van zout moet worden ontdaan", aldus Ter Keurs. De behoefte aan zand zal in Zuid-Holland groot blijven, omdat er nog steeds veel huizen en kantoren worden gebouwd en veel wegen worden aange legd in de provincie. Bij het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat over de water kwaliteit gaat. wordt verdere zandwinning in 't Joppe niet als een bedreiging van het boezem water gezien. „Dat Mepaco daar weg gaat is onvermijdelijk. Het bedrijf zit gewoon in een ruïne." Niet simpel De gemeente heeft niets meer aan liet pand gedaan. Dat vind ik ook niet onlogisch. Maar de situatie kan zo niet blijven voortbestaan. De arbeidsin spectie zal straks ook zeggen: dit kan echt niet meer. Het vin den van een alternatief is echter nog niet zo simpel. Het moet een pand worden dat is aange past aan de specifieke werk zaamheden van Mepaco. Dat vergt een behoorlijke investe ring en dat is een probleem." Citin Leiderdorp fuseert met Duurstede Holding LEIDERDORP RUDOLF KLEUN Citin U'iderdorp, een bedrijf dat is gespecialiseerd in de ontwik keling en verkoop van rcini gingsprodukten en -apparatuur, wordt samengevoegd met de Duurstede Holding in Wijk bij Duurstede. Naar verwachting zullen de activiteiten in Leider- dorp op den duur verhuizen naar Wijk bij Duurstede. In Lei derdorp werken nu 45 mensen, in Wijk bij Duurstede 25. Citin is onderdeel van Leven daal beheer. Tot dat bedrijf be hoort ook zeep- en cosmetica- induslrie Koninklijke Sanders dal zijn hoofdkantoor in Leiden heeft en een produktiebedrijf in het Brabantse Vlijmen. De overname van Duurstede ding en de daarc samenvoeging met i derneming Citin betekent vol gens directeur M. van Hoeken van Levendaal Beheer een ver steviging van de marktpositie in reinigingsprodukten. „De vraag was of we ons op den duur in die markt hadden gehandhaafd. We moesten onze basis wel ver breden. Nu is die positie voor de komende jaren verzekerd." Citin verkoopt onder meer ta pijtreinigers en machines voor tapijtreiniging. Het produktpak ket van Duurstede sluit daar op aan. Onderdeel van tie Duurste de Holding zijn Columbus Rci- nigingsapparatuur, Conservator Wasprodukten, Bakker's wasprodukten, Bruynzeel Was fabriek en Acoh bv. Volgens directeur Van Hoe ken van Levendaal Beheer ligt een verhuizing naar Wijk bij Duurstede voor de hand omdat Citin uit zijn gebouw in Leider dorp groeit en Duurstede Hol ding over een relatief nieuw ge bouw beschikt. Arbeidsplaatsen zullen bij zo'n verhuizing niet verloren gaan, maar hij houdt er wel rekening mee dat niet ie dereen mee zal willen gaan of zal willen pendelen. „Maar dat zal dan op een goede manier worden geregeld. Het is nu ook nog niet zo ver." LEIDERDORP MONICA WESSELING Het politiekorps Hollands Mid den is genomineerd voor de Po litie Innovatieprijs. Hollands Midden heeft, samen met de korpsen Utrecht en Rotterdam- Rijnmond, een zogeheten 'klan ten-kontakt-groep. Agenten van de drie korpsen bezoeken af en toe incognito de andere korp sen. Ze doen zich voor als bur ger en bekijken of de politie vol doende klantvriendelijk is. Agenten in burger gaan steek- proefgewijs naar bureaus in de andere regio's en stellen de meest uitleenlopende hulpvra gen. Minister Dijkstal van bin nenlandse zaken reikt op 14 de cember de prijs - oorkonde, beeldje en 5000 gulden - uit. WASSENAAR DORITH LIGTVOET Wassenaar wil niet langer bij dragen aan de jaarlijkse in tocht van sinterklaas. Tot nu toe droeg de gemeente elk jaar drieduizend gulden bij, onge veer een derde deel van de kosten. Volgend jaar is dat echter afgelopen. Hoewel de vijf Wassenaarse winkeliers verenigingen de maatregel niet op prijs stellen, hebben ze nog geen bezwaarschriften in gediend. Wassenaar vindt dat het inhalen van sinterklaas niet tot de 'kerntaken' behoort van een gemeente. „Wassenaar krijgt de komende jaren tien miljoen gulden minder uit het gemeentefonds. Daarom heb ben we zojuist een takendis cussie gehouden, waarin we de gemeentelijke taken kri tisch tegen het licht hebben gehouden", meldt T. Roosjen namens de gemeente. Het debat leidde tot tiental len bezuinigingen. De bijdrage aan de sinterklaasintocht was een van de vele taken die sneuvelden. „De winkeliers verenigingen zullen de intocht voortaan zelf moeten beta len", concludeert Roosjen. De gemeenteraad heeft de bezui nigingen inmiddels goedge keurd. De winkeliersverenigin gen kunnen tot woensdag 20 december bezwaarschriften indienen. Katwijk verstuurt geen kerstkaarten katwuk»veel interesse worden ingeke ken I let geld dat Katwijk bespaart door het niet versturen van de kaarten, zo'n duizend gulden, wil het college van burgemees ter en wethouders schenken aan een goed doel in Katwijk. Eerder al keerde minister M. de Boer uit milieu-overwegingen zich tegen het versturen van kerstkaarten. De gemeente Katwijk stuurt dit jaar geen kerstkaarten aan rela ties, bekenden en instellingen. Burgemeester B. van Wouwe zegt het 'zonde' te vinden van Wouwe betwijfelt of alle kaarten die vaak met pakken tegelijk binnen komen wel met even- OEGSTGEEST CAROUNE BUDDINGH' De aankoop van een woonboot in de Haarlemmertrekvaart is gisteravond zonder mokken van de raadscommissie ruimtelijke ordening goedgekeurd. Oegst- geest heeft deze boot gekocht, aangezien voor de ontwikkeling van de Broek- en Simontjêspol- der waarschijnlijk één of meer ligplaatsen moeten worden ver plaatst. De gemeente wil op de ze manier voorkomen dat nieu we woonbootbewoners zullen komen die op een later moment moeten verhuizen. De commissie had geen be zwaren, maar F. Lisman van Leefbaar Oegstgeest wilde wel weten waarom hierover niet vooraf met woonbootbewoners was gepraat. „Dan had deze groep niet via de media haar af keuring hoeven geven." Wethouder Van Eisen deed de- vraag, enigszins geïrriteerd, af met: „Wat denkt u, als je infor meert, dan is er toch sprake van prijsopdrijving? Ik kan me niet voorstellen dat we daarmee de belangen van de burgers die nen. Bovendien attendeerden woonbootbewoners ons op de verkoop." operationele lease, 4 jr/80.000 km. ƒ1.189 per maand excl. BTW

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11