'Meer vrouwen in raad moet weer hot item zijn' 'We zijn niet allemaal als Paulus' Leiden Kerk Samenleving DONDERDAG 23 NOVEMBER 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND, 071 -5356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -535< Onderzoeksrapport studentes blaast discussie nieuw leven in VRIJE TIJD olt en Van de Steeg I M stuitten op deze cij- fers toen ze werkten aan hun rapport over de belem meringen voor vrouwen om 'de politiek' in te gaan. Namens de Vrouwengroep van de l.eidse PvdA had Connie Broeijer de studentes, die zelf ook lid van de PvdA zijn, de twee om zo'n rapport gevraagd. Met het rap port en de conferentie, die on langs is gehouden, wil Broeijer dat de verbetering van de posi tie en het functioneren van PvdA-vrouwen in de gemeente raad 'weer een hot item wordt'. Ook Broeijer is niet te spreken over de scores in Zuid-Hol land. ,,Als je deze cijfers vergelijkt met die van de jaren vijftig, zie je dat het aantal vrouwen heel erg is gestegen. Nog steeds neemt het aantal vrouwen toe maar de grote sprongen voorwaarts van de jaren zeventig en tachtig - er waren toen achtereenvolgende verdubbelingen - komen de laatste jaren niet meer voor. Ik vrees dat als er niets gebeurt, stagnatie optreedt." Zo op het eerste oog is de situa tie bij de Leidse PvdA-fractie niet alarmerend. Van de acht le den zijn er drie vrouw. Eén van de drie is 'zelfs' wethouder: Hennie Koek. Een ander, Roelie van Opijnen, was tijdelijk frac- tievoorzittter. Maar volgens Broeijer kan ook de Leidse PvdA het zich niet veroorloven om achterover te leunen vanwege deze cijfers. Het streefpercentage moet 50 zijn en op de groslijst voor de laatste gemeenteraadsverkie zingen bleek achteraf dat een groot deel van de vrouwen geen serieuze kandidaat was. Voor hun rapport verrichtten Bolt en Van de Steeg literatuur onderzoek. Ook interviewden zij tien Zuidhollandse vrouwe lijke (ex)raadsleden van PvdA- huize, onder wie een onbekend aantal Leidse. De vraaggesprek ken leverden 'sappige citaten' op en zouden politieke deining tot gevolg kunnen hebben. Wa re het niet dat de studentes de geïnterviewden anonimiteit hebben beloofd. Wie wat heeft gezegd blijft geheim. Broeijer en Van de Steeg onder- 'Schokkend laag', noemen de Leidse studentes politicologie Katja Bolt en Marianne van de Steeg de percentages vrouwen die politieke functies vervullen in de provincie Zuid- Holland. Nog geen 18 procent van de Zuidhollandse wethouders is vrouw, in de gemeenteraden is 22,4 procent vrouw, van de statenleden 28,6 en van de gedeputeerden iets meer dan 25 procent. scheiden enkele soorten belem meringen voor vrouwen om po litieke functies te vervullen. De gemeentepolitiek zelf kan een beletsel vormen, het vrouw-zijn en de huiselijke omgeving. Veel vrouwen ervaren de on gunstige vergadertijden als een hindernis. Die kunnen ze moei lijk of niet combineren met hun werkzaamheden thuis. „Man nen", zegt Broeijer, „merken pas als ze al wethouder zijn dat ze met hun huishoudelijke ta ken in de knel komen. Vrouwen vragen zich dat al van tevoren af." „Vrouwen", zegt Van de Steeg, „hebben minder zelfvertrou wen, denken minder snel dat ze een politieke functie aankun nen." Dat komt door hun dikwijls minder positieve zelf beeld. „Meisjes krijgen op school minder aandacht van de leerkrachten dan jongens. Dat werkt door. Partijbesturen moe ten veel meer inpraten op vrou welijke talenten. Vrouwen moe ten er door anderen van worden overtuigd dat ze politieke func ties aankunnen." De meeste vrouwen ervaren de cultuur van de gemeentepolitiek als 'ma cho', stellen de studentes. „Een punt maken, hanegedrag, het sterk naar voren treden, ook in de pers, vinden vrouwen afsto tend", zegt Bolt. „Ze vinden dat er allemaal niet bij horen. Het gaat vrouwen meer om de in houd. Ze willen niet zozeer sco ren als wel efficiënt vergade ren." Vooral vrouwen die er alleen voor staan in fracties of in de gemeenteraad hebben het erg moeilijk. „Dan valt op dat je vrouw bent. Als je dan een fout maakt, weet men dat drie we ken later nog." De belangrijkste aanbevelingen die Van de Steeg en Bolt doen betreffen scholing, vorming, scouting en ronselen. „Vrouwen moeten nadrukkelijk worden gevraagd. En niet een paar we ken voor het samenstellen van de groslijst. Ook moeten vrou wen meer in netwerken zitten, want daaruit worden kandida ten gerecruteerd. En wie staan er in de agenda's van mannen? Mannen", beantwoordt Bolt haar eigen vraag. Als extra stimulans willen Van de Steeg en Bolt een 'afdelings klassement' samenstellen. Hoe meer vrouwen deel uitmaken van de fracties in de gemeente raad, hoe hoger de positie in het afdelingsklassement. „Een afde ling die alsmaar onderaan staat wordt zo op subtiele wijze aan de schandpaal genageld", aldus Bolt. Broeijer wil dat het afdelingsbe stuur van de Leidse PvdA snel werk maakt van het rapport en de conferentie die eraan is ge wijd. Ze rekent niet Op 'revolu tionaire effecten'. Haar hoop is meer gevestigd op 'een olievlek werking'. En Van de Steeg en Bolt zelf, wat weerhoudt hen eigenlijk van het raadslidmaatschap in Leiden? Bolt: „Ik wil meer de onderzoekskant op." Van de Steeg antwoordt niet, maar glundert wel. Bolt: „Marianne is actiefin de universitaire politiek en dat vindt ze geweldig. Voor haar zijn er geen belemmerin gen." Van de Steeg knikt. LEIDEN Vogels. Vogelvereniging AV1BUS Leiden en omstreken houdt haai 42e vogeltentoonstelling van donderdag 23 tot zondag 26 novemt in het verenigingsgebouw PV Blauwkras aan de Voorschoterweg. Ruim 400 vogels zijn gratis te bekijken op donderdag de 23e van 20.00 tot 22.00 uur, vrijdag de 24e en zaterdag de 25e van 10.00 to 22.00 uur en zondag de 26e van 10.00 tot 16.00 uur. - Meditatie. In het Golden Tulip Hotel aan de Schipholweg wordt o donderdag 23 en woensdag 29 november een lezing gegeven over trancedente meditatie. De lezingen beginnen om 20.00 uur en de toegang is gratis. Computercursus. In de maanden december en januari gaat in he Leidse Volkshuis een aantal computercusussen van start. Voor mi informatie en aanmeldingen: Het Leidse Volkshuis, Apothekersdij 33a, tel: 5149180. Overleden kinderen. De vereniging 'Ouders van een overleden ki houdt zaterdag 25 november een open middag in de aula van de school Het beroepencollege Het Gilde in Leiden. Mensen die wille praten over het verlies van hun kind, broer of zus zijn welkom var 13.30 uur. Groningers. De Groninger Vereniging 'Ons Grunnegerlaand' houi zaterdag 25 november een bijeenkomst in buurthuis de Mor- schwijck. De bijeenkomst begint om 19.30 uur met een lezing ove oude gereedschappen. De toegang is gratis. Vg de Ier de ke1 RPF-jongeren. De RPF-jongeren houden zaterdag 25 november i themadag in Leiden over de plaats van jongeren in het strafrecht. Spreker zal zijn: mr. W.J.E. Hendriks, advocaat bij een landelijk ad vocatenbureau. Hij zal spreken over de RPF-visie op het huidige jeugdstrafprocesrecht en over zijn praktijkervaringen met jongerei in het strafrecht. Daarna is er ruimte voor dicussie. De themadag gint om 10.30 uur in Koetshuis 'De Burcht', Burchsteeg 13 in Leid Voor meer informatie en aanmeldingen tel: 0172-434245. Is. De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt dinsdag 28 november haar maandelijkse bijeenkomst in he restaurant van het zwembad 'De Zijl', Paramaribostraat in Leiden Tijdens de bijeenkomst wordt een filatelistische dialezing geprese teerd. Ook is er een veiling en gelegenheid tot koop, verkoop en n De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. ALPHEN AAN DEN RUN Bingo. Speeltuinvereniging Kindervreugd aan de Hugo de Groot- 1 straat houdt vrijdag 24 november een bingoavond. In de 12 ronde zijn vleesbonnen, levensmiddelenmanden en huishoudelijke artü len te winnen. De bingo-avond begint om 20.00 uur en de zaal ga open om 19.00 uur. Antiekbeurs. In de grote zaal van Vogelpark Avifauna wordt vrijdi 24, zaterdag 25 en zondag 26 november een najaars-antiekbeurs houden. Er kan antiek gekocht worden, maar ook kunt u terecht c de beurs met uw vragen over ouderdom, materialen en herkomst van antiquiteiten. De antiekbeurs is open op vrijdag van 16.00 tot 21.00 uur en zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De toeg< is gratis. De samenstellers van het rapport rekenen niet direct op 'revolutionaire effecten'. foto loekzuyderduin WARMOND Sinterklaasmarkt. De vereniging Het Oude Raadhuis houdt een Sj, terklaasmarkt in de oude gymzaal aan het dorpspleintje bij de pomp. De markt is op zaterdag 25 november van 11.00 tot 16.00 u en op zondag 26 november van' 12.00 tot 16.00 uur. Op de markt verkopen mensen hun zelfgemaakte produkten aan Sinterklazen Warmond die op zoek zijn naar een origineel cadeau. Wilt u op d( markt staan dan kunt u zich opgeven bij Clara Sikking op dinsdag p november, tel: 01711-11109. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 DE ROEPING Een betaalde stagiair, noemt ds. T.G. van der Linden (1967, Vlaardin- gen) zichzelf graag. Nog maar net afgestudeerd, realiseert hij zich dat hij nog veel moet leren, waar de gemeente hem overigens goed bij helpt. De liefde voor God en het geloof kreeg Van der Linden van thuis mee. Zijn vader werd op latere leeftijd catecheet en vervolgens predikant. Zelf wist Van der Linden al op jonge leeftijd dat hij zich met 'woorden' wilde bezighouden en dan voornamelijk met het Woord van God. Na het VWO, in 1985, ging hij naar de Evangelische School voor Journalistiek in Amersfoort. Daar was hij echter na een jaar uitgekeken. Niet alleen vorm de de opleiding geen intellectuele uitdaging voor hem, hij wilde ook diep- gravender bezig zijn met het Woord van God en de uitleg daarvan. In 1986 ging de hervormde Van der Linden theologie studeren in Utrecht. Die studie rondde hij anderhalf jaar geleden af en sinds 1 mei 1994 is hij de drieënveertigste predikant van de zestiende eeuwse Woudse Dom in Rijnsaterwoude. Ik heb een hekel aan het woord 'dominee'. Dat betekent immers 'heer' en zo voel ik me hele maal niet. Ik wil niet heersen, maar dienen. Een predikant to vert de waarheid niet zomaar uit zijn broekzak. Het geloof blijft een geheim, zoals je eigen geboorte. Daarom is en blijft geloven een wonder. Een gelo vige is beheerder van de gehei menissen van God. Jezus spreekt immers niet voor niets in gelijkenissen.. Ik zeg wel eens dat je als theo loog met je hart in Jeruzalem (de stad van de vrede) bent en met je gedachten in Parijs (de stad van de Verlichting, het ver stand). Maar je moet werken vanuit Jeruzalem, en dan komt Parijs vanzelf. De wetenschap komt dus op de tweede plaats. De wetenschap heeft de nei ging zichzelf absoluut te stel len, uitspraken over de werke lijkheid te doen. Zij 'bewijst' dat God niet bestaat. Wat een pretentie. De natuurkunde heeft de instrumenten niet om over het geloof te kunnen oor delen. Als er in de Bijbel staat dat God de wereld in zeven da gen heeft geschapen, dan kan dat ook zevenduizend jaar zijn geweest. Maar het is geen be drog. Het boek Genesis is ei genlijk poëzie, het is een ge dicht met als refrein: 'En zie. het was goed'. Dit moet je dus niet dogmatisch of realistisch interpreteren, het betekent: als God spreekt is er licht. Genesis is een uitnodiging om het lof lied op God mee te zingen. En de vraag is: zing je mee of niet? Je moet de Bijbel als een histo rische roman lezen. Professor De Knijff zei eens: 'Het zou mij teleur stellen als alles wat in de Bijbel staat, waar was'. De Bij bel is een boek dat door men sen is geschreven en staat dus vol fouten. Zo zie je dat de jo den vechten tegen alle mythen van de Babyloniërs. Nog steeds zijn die mythen niet helemaal uit het joodse geloof verdwe nen: het wekenfeest is bijvoor beeld nog steeds een natuur- feest. Daarnaast zijn alle be langrijke momenten twee keer opgeschreven, zoals het schep pingsverhaal. Maar dat is juist een teken van echtheid. Als er een ongeluk gebeurt en er zijn vier journalisten die er een ooggetuigenverslag van schrij ven, zul je vier verschillende versies krijgen. Onze beleving van gebeurtenissen is een deel van onze interpretatie ervan. Het Hebreeuwse werkwoord 'jada' betekent'kennen, maar ook liefhebben. Als je iets kent, hou je er ook van. Maar dat be tekent niet dat je alleen met je verstand moet liefhebben, zoals sommige mensen bewe ren. Die vinden dat je kritisch moet zijn, sceptisch. Dat vind ik leeg. God is liefde en dat is mijn roeping. Ik wil met liefde naar mensen kijken. Toen Je zus tegen zijn discipelen zei: volg mij en laat alles achter, de den zij dót ook. Ik heb me vaak afgevraagd wat er nou zo spe ciaal aan Jezus was dat die dis cipelen dat zomaar deden. Maar ik denk dat er zoveel warmte en liefde uit zijn stem sprak, dat er iets veranderde in die mensen. Jezus was een macht die vrijmaakte. Ik geloof dus ook dat God mensen ver andert. Maar niet zoals in dat programma van de EO. Dat suggereert dat men zich pas kan hekeren als men volledig in de put zit. We zijn niet allemaal Paulus. Het kan ook geleidelijk gaan. Voor mij is de echte be- Ds. T.G. van der Lin den: „Voor ik met God bezig was, was Hij al met mij bezig." foto holvast/mark lamers kering tot God de doop. De eer ste keer dat ik in de kerk kwam, werd ik gedragen. Voor ik met God bezig was, was Hij al met mij bezig". CARINE DAMEN* Rabbijn Evers in Leiden De orthodoxe rabbijn drs. E. Evers uit Amsterdam houdt vanavond in het Hoogland- sche Huys - bij de Hoogland se Kerk in Leiden - een lezing over de Ten ach (het Oude Testament). De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Classicale Commissie Kerk en Israël, in samenwerking met de gelijknamige werk groep van de Leidse Binnen stadsgemeente. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Rabbijn Evers gaat na zijn inleiding in gesprek met de aanwezigen. Hij ziet graag 'kritische bevraging' van christelijke zijde tege moet. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 3! Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51280! DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) Hogere wereld door Ouweneel In de lezingenreeks 'De Hogere Wereld' spreekt prof. dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt morgen avond in de Streekschool aan de Lammenschansweg over het onderwerp 'New Age'. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Na de toespraak is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Vanaf 19.45 uur wordt er een samenzang gehouden. De lezingenreeks wordt op vrijdag 15 december afgesloten met het onderwerp 'Christus en de draak'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rhenen (toez,): M. Snaterse te Beesd. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Emmeloord als predikant met een bijzondere opdracht voor het gevange- niswerk te Lelystad: mevr. drs. A.H.E. van Leersum- Hoekertte Een-Norg-Veen- huizen (als geestelijk verzor ger inrichtingen Min.van Jus titie), die dit beroep heeft aangenomen. CHR.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Delft: H. van de Steege te Papend- recht. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, i G. van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX C Advertenties: 071-532! Familieberichten: 023-5311 023- 532( Redactie: 071-5321 Hoofdredactie: 071-531!, ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5351 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-514! ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET7EBAN Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere lees dicap hebben), is een samenvatting van regionale nieuws uit het Leidsch Dagbla geluidscassette beschikbaar. Voor inforn j 0486-482345 (Centrum voor Gesproken K N H U I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v< woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vriji 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabeth kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 ui na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voorouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uui 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uui leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluil voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overlee met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorli kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkundi heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 uur; babyzaal en boxenafdeling volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10