Caravanners worden onafhankelijker Veel te beleven op kampeerbeurs Kampeer en Caravan Rai 95 Sport Fun echte blikvanger /OENSDAG 22 NOVEMBER 1995mo Ook modules bij vouwwagens Bij de vouwwagens volgen de trends die van de toercaravans en de tenten. Voortenten zijn gemakkelijker op te zetten, terwijl ze almaar dieper wor den. Kennelijk stellen de gebruikers zowel toenemend gemak als comfort en meer ruimte op prijs. Opvallend is de verschijning van mo dules in de tentdelen. Een voorbeeld daarvan is de uitritsbare zijwand die toevoeging van een 'gastencabine' mogelijk maakt. Neemt destahoogte in toercaravans toe, bij de vouwwa gens zijn veel slaapcabines langer ge maakt. Dat de belangstelling voor vouwwa gens beslist niet afneemt de verko pen liggen na een inzinking weer op een redelijk peil bewijst de komst van nieuwe merken op de markt. Caravanverkopen iets gedaald De verwachting van de RAI-vereniging dat de verkopen van toercaravans dit jaar boven de 21.000 stuks zou uitkomen, is niet bewaarheid. 1 )e afzet zal blijven steken op rond 18.000 stuks. Sa men met 5.000 vouwwagens, 2.000 stacaravans en 250 kampeer auto's zullen dit jaar rond 25.000 kampeermiddelen worden ver kocht. De top werd in 1990 bereikt met totaal 30.000 eenbeden. KAMPEER EN CARRUAN AAI 95 1 EEEEEB3BÜ1 AmsterdamVal\ ■e Kampeer en Caravan RAI 95 lordt gehouden van vrijdag 24 tot yi met woensdag 29 november in ■Ie elf hallen van het RAI-complex Amsterdam. De beurs is geopend: agelijks van 10.00 tot 18.00 uur, op tjdag 24 november doorlopend tot .00 uur. Het expositieprogramma jnvat toer- en stacaravans, vouw wagens, kampeerauto's, tenten, portenten, kampeerartikelen en -ac- essoires, alsmede toeristische infor Er zijn 300 exposanten. Ie toegangsprijs is 17,50 per persoon; kinderen van 4 tot en let 11 jaar, houders van Pas65 en vooraf aangemeld groeps- ftzoek (minimaal 20 personen) ƒ10. Rail Idee van de NS ïeft korting op treinreis met entree. f\e RAI ligt vlak bij het NS-station Amsterdam RAI, lopend on- eveer 7 minuten, met tramlijn 4 ongeveer 2 minuten. Van msterdam CS kunt u overstappen op öf sneltram lijn 51 eistijd ongeveer 12 minuten) öf tramlijn 4 (reistijd rond een alf uur) tot halte Europaplein. Als u per auto komt, ligt de Al direct aan de ringweg rond Amsterdam (A10), afslag S 09. Oranjeborden P RAI verwijzen naar extra parkeerplaat- en. Vandaar brengt een gratis pendelbus u naar de beurs. Asymmetrische voortent De Deense tentenfabriek Isabel la heeft een asymmetrische voortent ontwikkeld voor de ca ravan, de Select. Door het ge bruik van doorlopende ritsslui tingen kunnen neerrolbare en uitneembare wanden, zowel aan de zijkant als voorkant, met elkaar worden gewisseld. Elke wand heeft zijn eigen karakte ristiek: een wand met de deur links, een wand met de deur rechts en een wand met een met folie afdekbaar insekten- hor. De afmetingen van zijn 360 cm breed en 230 cm diep. Dit nieuwe model deeltent is in Zweden bekroond met de prijs voor de opvallendste noviteit van 1996. Meer aandacht voor individuele smaak fceeds meer toercaravans bieden landaard voorzieningen waar- nee de kampeerders een tijdje plstrekt onafhankelijk, maar ^er comfortabel vakantie kun nen houden. iermee volgen zij eerder ingezette htwikkelingen bij de kampeerauto's, let name schoon- en vuilwatertanks, igen stroomvoorziening en boilers ge- ~en gestalte aan deze trend, lu is ook weer niet iedere kampeerder it op het ultieme comfort; er zijn er ook met een meer avontuurlijke aard. De moderne vouwwagen combineert de tendens naar meer comfort en luxe met het verlangen zoveel mogelijk in de natuur te zijn en de mooiste plekjes te kunnen opzoeken. De caravans zijn ook duidelijker dan ooit afgestemd op de persoonlijke smaak van de gebruiker. Ze worden heel bewust voor bepaalde doelgroe pen ontworpen, gebouwd en ingericht. De vorig jaar begonnen tendens van meer stahoogte, zelfs tot 1,95 meter, zet zich door. Daardoor worden ook de bankkasten hoger en gemakkelijker. Fietsdragers op de caravan zijn hele maal 'in'; bij veel merken is de achter wand voorbereid op het dragen van die mobiele last. Het exterieur van de meeste nieuwe caravanmodellen is flink opgefrist, on der andere door kleurstriping en fraaie integrale achterbumpers. In het interi eur is er voor de stoffering keuze uit verscheidene dessins. Donker hout maakt plaats voor licht beuken-, es sen- of kersenhout. Grijs krijgt rode ac centen. Lage meubelen zijn afgerond of beschermd door kunststof T-profie- len. Diverse indelingen zijn mogelijk: met eind- of middenkeuken, een ruime rondzitgroep of een tafel aan de wand, dinettes met middenkeuken of een tre- inzit. Een aparte slaapkamer met vast bed zet opvallend door. De toilet/was ruimte wórdt steeds luxueuzer, met name door het toepassen van in- bouwspots. Duidelijk afgestemd op de wat oudere caravanner is de kleding kast met dubbele deur en hang- en leggedeelte. Voor een nieuwe doel groep als de actieve, niet traditioneel kamperende jongeren is er zelfs een geheel nieuw ingedeelde caravan op de markt gekomen. Luxe zaken als ringverwarming die al is voorbereid op de inbouw van airconditioning, of een rail aan de onderkant van de tentflap gelden voor nog slechts een enkel mo del of type caravan. Voortenten worden steeds hoger. In navolging van enkele koplopers krijgen nu ook goedkopere merken uitritsbare wanden. Grijs lijkt plaats te maken voor steenrood en beige. Op de Kampeer en Caravan RAI is dit jaar meer te beleven dan ooit tevoren. Naast een overvloedig aanbod aan kampeermiddelen en toebehoren besteedt een groot aantal evenementen en speciale paviljoens aan dacht aan allerlei aspecten van het kampe ren en caravannen. In het paviljoen Lekker weg in eigen land presenteren zich tal van WV's en Neder landse campings. Stands van buitenlandse campings heeft de ANWB bijeen gebracht in de Parkhal. In het paviljoen Winterkamperen geven specialisten antwoord op de vraag welke bijzondere eisen kamperen in sneeuw en ijs stelt. Er worden tevens diverse demonstra ties gegeven. Warme chocolademelk en ap- felstrudel verhogen de sfeer. In de Oosthal is de Camping Club te vin den. Leden van caravanclubs en deskundi gen van diverse brancheorganisaties geven tips en wisselen ervaringen uit. Er zijn korte lezingen over kampeertrips, alsmede over belading en onderhoud van de caravan. Liefhebbers van de fijne kneepjes van het reizen met caravan of kampeerauto kunnen terecht in het Technisch paviljoen in de Ver bindingshal. Hier is ook de verkiezing van de Caravantechnicus van het jaar. In de presentatie The Right Track, in de Parkhal, komen sportieve kampeerders aan hun trekken. Activiteiten als beach volley bal, mountain biken, boogschieten, golfen en jeu de boules worden gedemonstreerd, maar de bezoekers mogen zelf ook aan de slag. The Right Track heeft plaats in samen werking met het CIOS, opleiding voor sportleiders in Overveen. Eveneens in de Parkhal wordt een kinder programma verzorgd door de AVN, een sa menwerkingsverband van ANWB, VW en NBT, en Recreatie Centra Nederland, een landelijke keten voor kampeer- en bunga lowvakanties. Kinderen van twee tot twaalf kunnen in een passende campingsfeer on der de hoede van recreatieleiders van de RCN spelletjes doen, knutselen, video's kij ken, voorlezen en schminken. Actrice Carry Tefsen is dagelijks in de weer met potten en pannen in het paviljoen Grenzeloos koken in de Hollandhal. Om 13, 14 en 15 uur laat zij zien dat je met beschei den middelen op de camping lekker kunt koken. Grenzeloos mag ook letterlijk wor den opgevat: elke dag staat een ander land centraal. De leukste vakantiekiekjes en - videofilms, daar draait het om in het paviljoen Candid Campingin de Deltahal. Hier zijn de resul taten te zien van een prijsvraag van de Kampeer en Caravan Kampioen van de ANWB. Een minicursus videofilmen en fo tograferen leert de bezoeker de volgende vakantie nog beter in beeld te brengen. Op het terras zorgen acteurs voor vertier: zij imiteren de bekendste video-bloopers 'live'. De activiteiten beperken zich niet tot de binnenkant van het RAI-complex. Op het voorterrein, bij het RAI Signaal, kan worden proefgereden met de caravan. Instructeurs van de ANWB zorgen er voor dat ook de be ginnende caravantrekker zonder mankeren het parcours aflegt. Speciale aandacht krijgt het achteruitrijden met de caravan. Exposanten van vouwwagens hebben el kaar gevonden in een gezamenlijke actie: iedere koper van een vouwwagen tijdens de beurs mag aan een rad van fortuin draaien en maakt zo kans op een van de dertig fiet sen die er te winnen zijn. Het Politie Verkeersinstituut houdt een prijsvraag over de belading van de caravan. Het publiek moet raden wat het gewicht is van een aantal vakantie-attributen en dingt zo mee naar de hoofdprijs: een gratis on derhoudsbeurt van de caravan. Beschemidop voor tentharing Opzetgemak tenten neemt flink toe Stacaravan van Sunseeker De nieuwe aanwinst van de Dordtsestacaravanfabrikant Sunseeker is de Mallorca 950II D. De caravan meet 9x3 meter. De buitenzijde heeft een frisse aluminium beplating met een rustige, sportief aandoende stri ping. De aluminium buitendeur is extra breed en de buitenlamp is standaard. Het interieur is licht van kleur. De meubels zijn in zilveressen uitgevoerd en de wanden zijn voorzien van een ecrukleurige afwasbare vinyl- plaat. Harmonieus zijn de zachtblauwe stoffering en rose gordijnen. De hoge rugkussens en voorgevormde zitkussens ge ven een comfortabele rondzit. De dinette heeft een L-vorm met een vrijstaande tafel op wieltjes. Er zijn twee slaapka mers. Die voor de ouders heeft een bed van 140 x 198 cm dat tegen de binnenwand is ge plaatst om voldoende bewe gingsruimte te scheppen. Naast het bed staat een brede hang kast en erbdven een koof en pla- fondkast. In de kinder- of lo geerkamer staan twee bedden van elk 57 x 198 cm naast en los van elkaar. Aan het voeteneind een hang/legkast. De badkamer heeft een glazen douchedeur en, evenals de keuken, een ééngreeps mengkraan. De prijs van deze nieuwe stacaravan ligt tegen de 32 mille. Van boven gezien de indeling van de Mallorca 950II D. Drie nieuwtjes van AL-KO Klerks Plastic Industrie in Noordwijkerhout introduceer- de al eerder een los bescherm- dak om de toercaravan te be- schermen tegen weersinvloe den en andere vervuiling. De i firma komt nu met het Am- r|j nion permanent beschermdak J voor (sta)caravans op een vas- 71 te seizoenplaats. Behalve dat het..beschermt tegen hagel- schade, schade door het ge- wicht van sneeuw, vogeluit- en vervuiling onder bomen reflecteert het (witte) dak het zonlicht, waardoor het een isolerende werking heeft. Ook het geluid van neerslag wordt aanzienlijk minder. Het beschermdak is leverbaar als zelfbouwpakket en is eenvou dig op de (sta)caravan te mon teren. De prijs is afhankelijk van de afmeting van de cara van en begint bij een kleine duizend gulden. Het dak is te zien op de stand van CMC in Houten. Piramidetent BACO 3800 J. Bax Tenten en Campingarti kelen in Bergeyk exposeert de Baco 3800, een piramidetent van ongeveer 48 kilo. De tent heeft ramen in beide zijwan den voor meer licht en zicht. Het kuipgrondzeil is afritsbaar; tent en grondzeil kunnen zo apart verpakt en geladen wor den plus afzonderlijk ge droogd en gereinigd. De tent heeft een A-stok, luxe voor wand en zijluifel. Beide zij wanden zijn met ritsen neer rolbaar voor een goede venti latie. Er is een serviceluik voor het invoeren van gasslang en stroomkabel. De 3800 heeft het ANWB-keurmerk. ders zullen aanspreken. Doorzijn eigen gewicht van 760 kilo is de caravan geschikt voor kleine trek- wagens. Hij heeft vijf getinte ra men van dubbel glas, waarvan er vier open kunnen. Het dak heeft een rek voor het opbergen van sportspullen. De grote, zowel van buiten als van binnen toegankelij ke bergruimte onder het bed kan flink wat bagage hebben. In het brede middenpad is plaats voor bijvoorbeeld een paar mountain bikes. Door de zitgroep uit te ne men en het bed op te klappen kan de laadruimte nog extra worden vergroot. Bonte bekledingsstoffen completeren het beeld van een ei genzinnig mobiel onderkomen. AL-KO Kober in I lengclo pre senteert op de RAI drie nieu wigheden. De AKS 1300 is een stabilisator voor caravans met een totaalgewicht tot 1.300 ki lo. Twee remschoenen aan de zijkant maken contact met de trekhaakkogel en remmen uit gebalanceerd zijdelingse be wegingen af. Voor zwaardere combinaties blijft de AKS 2000 beschikbaar. Een multifunc tionele kriksteunset is be stemd voor caravans vanaf bouwjaar 1980 met een totaal gewicht van I kilo I Iet is niet alleen een krik, maar als aan het chassis van de caravan op de juiste plaatsen krik- steunpunten worden gemon teerd, is het apparaat een sta biele steun bij het waterpas- zetten van de caravan. De Soft-Dock (op de foto) is een van soepele kunststof gemaak te beschermkap die voorkomt dat bij het aankoppelen van de caravan de achterkant van de auto wordt beschadigd door krassen. Ook de kans op kleine butsen door het uitschieten van de caravan wordt ver kleind. Gemak is het sleutelwoord in de tentensector. Alle fabrikan ten streven naar het zo ge- nakkelijk mogelijk opzetten zan alle typen tenten. Dat wordt vooral mogelijk ge maakt door lichte en simpele frames. De tendens om tenten te kunnen koppelen en daar door met modules te werken, ^et stevig door. Bovendien zijn Ier mede op die basis dit jaar Icompleet nieuwe tentmodel len ontwikkeld, in feite te be stempelen als supermodule- lenten. De verkopen groeien licht, niet alleen in de sector lichtge wicht, maar ook bij de bunga lowtent. Deze is helemaal te rug van weggeweest, omdat ze ook snel kunnen worden op gezet door verbeterde con structie, toepassing van mo derne tentdoeken en ook hier weer simpele, handige frames. Het totale tentenbezit in ons land-wordt geschat op 1,8 tot 2 miljoen stuks. Jaarlijks worden 300.000 tot 400.000 tenten (in clusief caravan voortenten) verkocht. Teleac-serie Met de caravan op weg Een echte-blikvanger op de RAI is de jongste telg van Knaus, de toercaravan Sport Fun. Dat komt vooral door de gebogen voorwand met geïntegreerd raam, de achterdeur en de vrolijke stri ping die vooral jonge kampeer- Vrijwel iedere kampeerder heeft zijn voet wel eens bezeerd aan een tentha ring. Een lelijke verwondingen een paar verlo ren vakantie dagen zijn meestal het ge volg. De firma Umefa in Leus den heeft onder de naam Doppy bescherm- dop op de markt gebracht die li chamelijk letsel kan voorkomen. De dop past op vrijwel alle tentharingen, rotspennen en grondpennen. I let sluitingssys teem zorgt ervoor dat de dop altijd muurvast op de haring blijft zitten. Ouders hoeven hun kinderen niet meer met argusogen in de gaten te houden, wanneer ze blootvoets om de tent spelen. De dop kan tevens als handvat dienen 0111 tie haring uit tie grond te trekken. Door de opvallende kleur en vorm hoeft u hij het afbreken van de tent niet meer naar de tentharingen te zoe ken. De scheerlijn kan in de binnenkant van de dop netjes wor den opgeborgen. Met ingang van het komende kampeerseizoen is de beschermdop te koop voor 2,95 per stuk. Verkiezing Caravan van het Jaar De Stichting Educatieve Omroep Teleac gaat onder de titel Met de caravan op weg een serie wijden aan dit populaire kampeer- ïiddel. In twaalf uitzendingen op radio en tv ligt het accent op ie vrijheid en het buiten vertoeven met behoud van een redelij ke mate van comfort. De zes tv-uitzendingen zijn op de zaterda- sn 13, 20 en 27 april, 11, 18 en 25 mei van 19.00 tot 19.30 uur 3p TV 2. De zes radio-programma's worden uitgezonden op Ra- lio 5 en duren eveneens een halfuur. De data zijn nog niet pre- :ies bekend, maar zullen vallen in.de periode mei-juni 1996. Te- ■ac verzorgt de uitzendingen in samenwerking met RAI, ANWB Permanent beschermdak die te koop zijn. Uitgemaakt wordt welke caravan voorde catalogusprijs het meest te bieden heeft. Zowel de vakjury als het pu bliek bepaalt per klasse drie nominaties. De 15 genomi neerde caravans worden begin '96 door de voltallige jury be oordeeld, waarhij zowel vijf klassewinnaars als de titelwin naar naar voren komen. De bedoeling is consumentge- richt te beoordelen, dus ko men comfort, compleetheid en gebruiksvriendelijkheid aan de orde. De jury zal ook letten op ontwerp, ruimte, winter- vastheid, materiaalgebruik, milieu en rijeigenscnappen. De fabrikanten of importeurs van de winnenende caravans ontvangen oorkondes en een trofee. Voor het eerst heeft in ons land de verkiezing van de Ca ravan van het Jaar plaats. 1 let is een initiatief van de RAI-af- deling Caravans die de aan dacht wil vestigen op het ple zier en gemak van caravannen met een moderne toercaravan. In het vroege voorjaar van 1996 zal bekend zijn welk produkt de eretitel mag voeren. Op de Kampeer en Caravan RAI kan het publiek meedoen met de beoordeling. Naar ver wachting worden zo'n dertig tot veertig toercaravans aange meld, die worden onderver deeld in vijf prijsklassen. I let gaat om de nieuwste modellen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9