Chinezen arresteren dissident Franse studenten: 'Meer geld en minder politici' Buitenland Liefde voor NAVO is nog pril Brits koninklijk huis wil prinses Di helpen UGIIÜPMl Peres vormt nieuwe regering Cambodjaanse prins gearresteerd DENSDAG 22 NOVEMBER 1995 2 Onderzoek naar Chirac in de ijskast mus» Het onderzoek naar mogelijke fraude van de Franse pre- Jdent Jacques Chirac met zijn goedkope huurappartement in nwijs, gaat in de ijskast. Dat heeft aanklager Gabriel Bestard be sloten, zo is vandaag in Parijs vernomen. De voorganger van Be- iard had een beslissing vorige maand nog uitgesteld. «Explosie in centrum Grozny je|0SKQUEen krachtige explosie in het centrum van de vjsjetsjeense hoofdstad Grozny heeft vandaag een nog onbekend n Wal slachtoffers geëist. Dat heeft het persbureau Interfax ge- jfXeld. De ontploffing gebeurde vlakbij de plek waar maandag frijen mislukte aanslag werd gepleegd op de door Moskou ge- eJeunde Tsjetsjeense leider Zavgajev. Moskou wil op 17 decem ber verkiezingen houden. Tsjetsjeense onafhankelijkheidsstrij- :iajers zijn daar tegen. )o| "jury: West schuldig aan drie moorden jnNCHESTER» Een Britse jury in Winchester heeft gisteren Rose- hary West schuldig verklaard aan drie moorden. De jury in het praakmakende Honse-of-Horror-proces acht het bewezen dat p huisvrouw West haar dochter Heather, stiefdochter Charmai- |e en een zwangere huurster vermoordde. De huurster ver nachtte een kind van de echtgenoot van West, Frederick. Rose- nary's man was ook aangeklaagd, maar hij hing zichzelf begin (it jaar op in zijn cel. Over de overige zeven aanklachten wegens ïoord vergadert de jury vandaag verder. ïewonden bij bomaanslag New Delhi In een winkelcentrum in het centrum van de Indiase joofdstad New Delhi zijn gisteravond dertig mensen gewond teraakt toen een bom ontplofte. Onder de gewonden zijn een lederlander en twee Zuidafrikanen. De meeste slachtoffers zijn r niet ernstig aan toe. Een islamitische groepering die strijdt bhor de onafhankelijkheid van Jammu-Kashmir eiste de verant woordelijkheid voor de aanslag op. Üeven Zjirinovski's op kieslijsten 1'jjQSKOUOp de kieslijsten voor de Russische parlementsverkie- Jngen staan maar liefst zeven leden van de familie Zjirinovski. Je familieleden van de ultrarechtse Zjirinovski staan allemaal Kandidaat voorde Liberaal Democratische Partij. Het gaat om Jjn vrouw, een zus, een broer, een zwager en twee neven. Voor- «lopend op een mogelijke verkiezingswinst, heeft Zjirinovski '(vast wat luxueuze appartementen voor zijn familieleden in het bntrum van Moskou gekocht. 'ransen arresteren verdachten aanslagen fONRechercheurs die onderzoek doen naar de terroristische omaanslagen die sinds juli Frankrijk teisteren, hebben gisteren 2 Jjf nieuwe verdachten opgepakt. De arrestanten zijn allen mos- 2i.Qri-fundamentalisten. Zij worden verdacht van betrokkenheid ^•jj aanslagen in Parijs en Lyon. M 2.1 jVare veldslag na défilé in Genève a^neve Het défilé van 1700 militairen van het Geneefse Regi ment der Zwitserse strijdkrachten is gisteren uitgelopen op een 5'^are veldslag met anti-militaristische'demonstranten en skin- 6.5eads. Voor het vreedzame Genève was het een vreemde beleve- \)js: etalages moesten het ontgelden, auto's en matrassen wer- i ien in brand gestoken, er vielen gewonden en er werden talrijke ,|restaties verricht. i!o ■|lf doden bij gevecht Russische maffia OSKOUBij een schietpartij in de Zuidrussische industriestad aratov aan de Wolga zijn elf mensen om het leven gekomen, zo leeft het persbureau ITAR-Tass gisteren gemeld. Volgens de po- tie gaat het om een gevecht tussen plaatselijke bendes. Een roep misdadigers drong het kantoor van een bedrijf in Saratov urS)nnen en begon met automatische wapens te schieten. De stad laat bekend om zijn georganiseerde misdaad. ïx-generaal onthult plek van graf 'Che' later atetWYORK» De stoffelijke resten van de legendarische Latijns- merikaanseguerrillastrijder Ernesto 'Che' Guevara, die in 1967 ferd vermoord, liggen begraven in een massagraf onder een indingsbaan in Bolivia. Dat heeft een Boliviaanse ex-gcneraal The New York Times van gisteren gezegd. De ex-generaal latefiaakte deel uit van de Boliviaanse legerdivisie die de guerrilla- trijders destijds in een fatale hinderlaag lokte. Che en zijn man- LDien werden geëxecuteerd. De ex-generaal zag hoe Argentijnse jenten zijn handen afsneden en een dodenmasker van hem laakten. ïelgië laat ex-Agustabaas arresteren De voormalige baas van de Italiaanse helikopterfabriek usta, Rafaello Teti, is op verzoek van de Belgische justitie aan- jëhouden in Brazilië. Teti zou een belangrijke schakel zijn in het jjsta-omkoopschandaal dat Willy Claes zijn baan als secreta- |s-generaal van de NAVO heeft gekost. De Agusta-baas zou na 'e Belgische aankoop van'46 helikopters van zijn firma een di- ïcte ontmoeting hebben gehad met Claes, indertijd minister i buitenlandse zaken. Claes heeft dit steeds ontkend. Jingsheng anderhalfjaar in handen politie De belangrijkste politieke dissident in China, Wei Jings heng, is gisteren officieel gearresteerd. Jingsheng, die al ruim anderhalf jaar in handen van de politie is, wordt er van beschuldigd 'betrokken te zijn geweest bij activitei ten om te proberen de Chinese regering omver te wer pen'. Dit heeft het officiële staatspersbureau Nieuw Chi na gemeld. PORTRET JAVIER SOLANA MADARIAGA PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT Van de 44-jarige Wei is niets meer vernomen sinds zijn aan houding op 1 april 1994. Het is onduidelijk waarom de autori teiten hebben besloten juist nu de stilte op te heffen rond de man die zij zien als staatsvijand nummer één. Ook is er nog geen zicht op waar de beschul diging waarop maximaal le venslang of zelfs de doodstraf staat uiteindelijk toe zal lei den. Wei Jingsheng, die dit jaar kandidaat was voor de Nobel prijs voor de Vrede, werd voor het eerst gearresteerd in 1979 toen hij de Chinese leider Deng Xiaoping uitdaagde naast eco nomische ook democratische hervormingen door te voeren. Na een showproces kreeg hij vijftien jaar cel opgelegd en werd voor drie jaar uit zijn poli tieke rechten gezet. De elektricien, die geldt als de 'vader van de democratische beweging in China', werd in september 1993 een half jaar voordat zijn straftijd om zou zijn voorwaardelijk vrijgelaten. Met dit gebaar hoopte Peking het Olympisch Comité gunstig te stemmen dat negen dagen la ter moest beslissen over de plaats waar in 2000 de Olympi sche Spelen zullen worden ge houden. De politie beschuldigt Wei er van zich niet te hebben gehou den aan de voorwaarden die aan zijn vrijlating waren ver bonden. Na de mislukte gooi van ex-pre mier Lubbers naar de post van secretaris-generaal van de NAVO lijkt nu de Spaanse socia listische minister van buiten landse zaken Javier Solana Ma- dariaga de beste kansen te heb ben. Premier Gonzalez verklaar de gisteren tijdens een bezoek aan Brussel Solana kandidaat te zullen stellen voor de opvolging van Willy Claes, als binnen de Alliantie overeenstemming over Solana bestaat. In het NAVO- beraad zou de benoeming van daag misschien aan de orde ko men. Volgens Gonzalez kan So lana op dit moment rekenen op de instemming van de meeste NAVO-lidstatcn. Een keuze voor de 53-jarige So lana als secretaris-generaal van de NAVO zou een novum ople veren: een Spanjaard aan de top van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Tot nu toe heeft de Alliantie slechts een maal een Zuideuropeaan aan de top gehad, de Italiaan Man- lio Brosio. Alle andere NAVO- bazen kwamen uit de noordelij ke lidstaten. Tweemaal uit Ne derland (Stikker en Luns), twee maal uit Groot-Brittannië (Is- mav en Carrington), tweemaal uit België (Spaak en Claes) en eenmaal uit Duitsland (Wör- ner). Javier Solana werd op 14 juli 1942 in Madrid geboren en is afkomstig uit een gegoede bur gerfamilie van intellectuelen. Nel als de laatste secretaris-ge neraal van de NAVO, Willy De Spaanse kandidaat voor de NAVO-top, Javier Solana. Claes, is Solana een overtuigd socialist. Hij studeerde natuur kunde. maar werd in 1963 we gens activiteiten tegen de dicta tuur van generalissimo I ranct van de universiteit veru ijilrrd. Met een beurs voltooide hij zijn studies later aan Amerikaanse universiteiten. In 1961 sloot Solana *i< li aan bij de toen nog illegale Pariido So cialist a Obrero lispafiol (PSOE) en werd een goede vriend van Felipe Gonzalez, de huidige so cialistische premier van Spanje. In 1977 werd Solana, die inmid dels professor was geworden, bij de eerste democratische ver kiezingen na het I ranco tijd perk in het parlement gekozen. Zijn liefde voor de NAVO is pas van recente datum. Begin jaren tachtig werd hij nog regelmatig aan het hoofd van grote anti NAVOdemonstraties gesigna leerd. De toenmalige conserva tieve regering streefde het NAVO-lidmaatschap van Spanje na. De socialisten wilden daar niets van weten. In mei 1982 trad Spanje toe tot de Alliantie. De ironie wilde dat de socialisten nog datzelfde jaar aan de macht zouden komen. Solana werd minister van cul tuur. Toen uiteindelijk in 1986 toch een referendum werd gehouden over het NAVO-lidmaatschap, waren de socialisten ook voor stander geworden. Met een klei ne geste naar hun voormalige geestverwanten: Gonzalez weekte Spanje los uit de zoge heten geïntegreerde militaire structuur van de NAVO. In gewode burgertaal betekent dit dat Spaanse officieren in vredestijd geen NAVO-bevelen hoeven op te volgen en dat zich geen NAVO-hoofdkwartier of NAVO-dépois op Spaanse bo dem bevinden. )p basis van speciale coördinatie-overeen komsten bleven de Spanjaarden echter wel deelnemen aan het hoogste militaire overleg bij de NAVO in het zogeheten Militair Comité en aan het overleg van NAVO-ministers van defensie. Zonder dat laatste zou Solana nu overigens ook geen kans ma ken secretaris generaal te wor den. In 1988 werd Solana minister van onderwijs en wetenschap en in 1992 minister van buiten landse zaken. In die functie is hij thans de halfjaarlijkse voor zitter van de Europese Unie en een van de architecten van een betere relatie tussen de HU en de landen rond de Middelland se Zee. 1 lij heeft in de afgelopen jaren Spaanse blauwhelmen naar Bosnië gestuurd, Spanje lid ge maakt van het zogeheten Eu rokorps en, in het huidige tijds gewricht niet onbelangrijk, een vriendschap opgebouwd met de Russische minister van buiten landse zaken Andrej Kozyrev. Solana geldt als een onverbeter lijke optimist en ais een politi cus in hart en nieren. Bij presi dent Clinton schijnt hij een wit voetje te hebben gehaald dank zij het soort 'one-liners', waar de Amerikanen dol op zijn. Collega-ministers uit de HIJ spreken lovend over Solana. Hij wordt serieus genoemd en een goed leider van de EU-vergade ringen, hoewel hij soms de nei ging heeft voor de troepen uit te gaan lopen. Spaanse diploma ten weten daar, blijkens recente publikaties, van mee te praten. Eén van hen zei onlangs: ..Wij overwegen de risico's terwijl hij ze neemt." BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Vele tienduizenden studenten zijn gisteren in heel Frankrijk de straat opgegaan om meer geld voor hun universiteiten te eisen. In Parijs alleen marcheerden tien- tot twintigduizend studen ten van de Sorbonne naar het ministerie van onderwijs. Een enkele winkelruit ging aan gruz elementen, maar verder verlie pen de meeste betogingen zon der incidenten. De studenten gaven uiting aan hun woede over hel geldge- brek waar veel Franse universi teiten onder lijden. Op veel spandoeken stond één woord: 'GI LD'. Een student zei: „We willen meer geld en minder po litici". Inmiddels wordt aan tenmin ste twintig universiteiten acties gevoerd. Vele daarvan lijden al jaren aan een chronisch tekort aan geld. Veel docenten steun den de betogingen. Dit jaar groeide het aantal studenten aan de staatsuniver siteiten tot 2,2 miljoen, ruim ze ven keer zo veel als in 1960 toen een studentenrevolte de rege ring op haar knieën bracht. Sindsdien worden studentcnac- ties in Parijs met argusogen ge volgd Minister Bayrou van onder wijs beloofde gisteren een noodplan, maar de ruimte voor extra hulp is klein. De regering worstelt met een begrotingste kort van 107 miljard gulden. Een van de protesterende studenten in Parijs had haar hoofd door een kopie van Botticelli's Venus gestoken. 't Valesa wil dat o uojof verkiezing -ngeldig maakt 7btRSCHAU Rtr :h Walesa wil het Poolse gerechtshof vragen de re- ïte presidentsverkiezingen ldig te verklaren. Volgens ;a is er fraude gepleegd, --I zei zijn campagnewoord- '•ierder gisteren. '9i„Wij hebben er bewijzen 92»r dat er valse stembiljetten 2?' bussen zijn gestopt. Een lid "in een stembureau in War schau is op heterdaad betrapt sofet een heel pak", aldus de ??pordvoerder. ■■Walesa verloor de verkiczin- s;m begin deze week met iets 'ginder stemmen welgeteld ^lO.OOO dan zijn opponent, -Ttvasniewski. Woordvoerders in de winnaar ontkennen dat ,£1 fraude is gepleegd. Het loggerechtshof moet binnen 6-Hntig dagen uitspraak doen. Kort na de bekendmaking ;:in de uitslag zei Walesa dat j zijn nederlaag zou accepte- ïi, maar dat hij de strijd niet »u opgeven. Hij kondigde aan ;;it land te zullen ingaan om ïxhts rond zijn persoon te ::trenigen. „We zullen alles in )rte tijd terugwinnen", klonk ;it vechtlustig. (Walesa zei overigens ook dat "J de ceremoniële machts- terdracht niet bij wenst te onen. Uitnodiging voor gesprek na TV-inten'iew situatie prinses Diana koningin zou worden als Elizabeth plot seling zou overlijden. Een rege ling waarbij Diana een publieke rol kan blijven vervullen, in ruil voor scheiding en een blijvend' contact met de twee kinderen, lijkt voor de hand te liggen. Gis teravond had premier Major een al eerder vastgestelde ont moeting met koningin Elizabeth en verwacht werd dat het on derwerp daar aan de orde zou komen. Constitutioneel zijn ér geen belemmeringen voor Charles om als gescheiden dan wel her trouwde man de troon te bestij gen. Een probleem is wel dat Charles ook hoofd van de kerk is. De deken van St. Pauls-ka thedraal zei gisteren dat de kerk bij een scheiding nieuwe regels zou moeten opstellen. In een verklaring ontkende de regering gisteren dat de gehei me diensten Diana's telefoon afluisterden en haar post onder schepten. De hoofden van de veiligheidsdiensten ontkenden categorisch de betrokkenheid van hun diensten bij deze acti viteiten. aldus de verklaring. Diana had in het interview ge zegd dat er een bewuste cam pagne werd gevoerd om haar in diskrediet te brengen. LONDEN» HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Het Britse koninklijk huis wil de rebelse prinses Diana helpen bij het bepalen van haar toekom stige rol. In een verklaring die overkomt als een gebaar van verzoening, beloofde Bucking ham Palace gisteren dat de prinses „als lid van de koninklij ke familie op steun kan blijven rekenen Woordvoerders benadrukten dat de koninklijke familie niets voelt voor een openbare discus sie over Diana's toekomst naar aanleiding van het TV-intervievv van de prinses maandagavond in BBC's Panorama. „Het inter view spreekt voor zich", aldus de paleiswoordvoerders, die aankondigden dat zij met Diana gaan praten. In het Lagerhuis bleven Diana's uitlatingen gisteren on besproken. Maar in de wandel gangen was de opinie dat er nu wordt aangestuurd op een defi nitieve scheiding van het prin selijk paar. Volgens juristen kan die binnen vier maanden wor den geregeld, omdat zowel Charles als Diana nu een bui tenechtelijke relatie hebben be kend. Het koningshuis is in een las tige positie, omdat in de huidige WIJ NODIGEN U UIT OM BIJ ONS IN BED TE STAPPEN. Een keer in een ander bed is best prettig. Dan ontdekt u wat u mist Aan steun en comfort. Zodat u zich beter kunt ontspannen, dus beter slaapt. Als specialist in gezonde nachtrust hebben wij zo'n 100 slaap systemen en bedden in allerlei uitvoeringen en combinaties Onze adviseurs kijken naar uw lichaamsbouw, vragen naar uw slaapge- woonten, geven tips en informatie Dan probeert u eens een slaapsys- teem, gaat languit liggen op een bed, maakt persoonlijke combinaties van bodems en matrassen. Zo kiest u het bed dat een prettige levens partner blijft. Dat vindt u bij Dormaèl. Met daarbij alles om van de slaapkamer een droomkamer te maken \>S LAAPKAMERS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Flet Israëlische parlement spreekt vandaag zijn vertrou wen uit in het nieuwe Israëli sche kabinet, dat noodzakelijk is geworden door de moord op Yitzhak Rabin. De nieuwe rege ring zal het vredesbeleid van de oude blijven voortzetten. In de samenstelling van de minister raad is weinig veranderd. Waar nemend premier Shimon Peres presenteerde de nieuwe coali tieregering gisteren. Zoals verwacht, houdt Peres zelf de defensie-portefeuille in handen. Minister en oud-staf chef Ehud Barak verhuist van binnenlandse naar buitenland se zaken. Zijn oude post wordt bezet door Haim Ramon. Die laatste vertrekt als secretaris-ge neraal van de Histadrut, het is- raëlische verbond van vakvere nigingen. Het ministerie van economi sche planning, onder Yossi Bei lin, wordt opgeheven. Beilin wordt als minister-zonder por tefeuille toegevoegd aan de staf van de minister-president, en wordt dus in feite Peres' recli terhand. Beilin zal ook, deel gaan uitmaken van het kernka binet, dat zich vooral bezig houdt met veiligheidsvraagstuk ken. Minister van politic Moshe Shahal, die een post met meer aanzien had geëist, is teleurge steld. Peres heeft het hem nooit vergeven dat hij voor de verkie zingen van 1992 is overgelopen naar het Rabin-kamp in de Ar beiderspartij. Als pleister op de wonde mag Shahal zich voort aan 'minister van binnenlandse veiligheid' noemen. Nieuw in het kabinet is rabbijn Yehuda Amital van Meimad, een natio naal-religieuze splinterpartij. Meimad verzet zich tegen de ui terst rechtse koers van de oude nationaal-religieuze partij, de Mafdal Premier Peres hoopt Amital te kunnen gebruiken als bemidde laar tussen de regering en het rechts religieuze volksdeel. Hoe- groot de kloof is tussen de twee- bevolkingsgroepen is nog eens gebleken na de moord on Ra bin. Rabbijn Amital wordt mi nister-zonder-portefeuille. Mei mad is niet in het parlement vertegenwoordigd. PHNOM PENH Rtr/AFP Cambodja is in de greep van een paleisdrama waarvan de reikwijdte nog niet is te overzien. De politie in het Zuidoosta/iatisc he land arresteerde gisteren prins Norodom sirivudh, halfbroer van koning Norodom Sihanouk en voorzitter van de royalistische partij Funcinpec. Justitie verdenkt de prins van deelname aan een samenzwering oni vice-premier Hun Sen om het leven te bren gen. Enkele uren voor de arrestatie besloot het par lement unaniem de onschendbaarheid van de 44- jarige prins op te heffen. Sirivudh gold als een van de mogelijke troonopvolgers. Naar verluidt hangt hem nu een gevangenisstraf van vijftien jaar of /'•li levi ittlangboven hei hoofd. De Cambodjaanse politie beschikt over een ge luidsbandje waarop te horen is hoe Sirivudh zegt dat hij Hun Sen wij doodschieten. Volgens minis ter Ung Huot van buitenlandse zaken is het be wijs overtuigend. Dok de koning zou het bandje- hebben gehoord. Sirivudh ontkent alles: „Ik word niet berecht voor misdaden, ik word berecht voor ideeën.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7