50% MEGA- MEUBELDAGEN! Afgewezen asielzoekers moeten sneller terug sËÊÊ stoutenbeek Wellicht test voor kleuters an groep één basisonderwijs Meer politie nodig voor uitvoering Drugnota Binnenland Indiase kinderen wellicht weer in handen van bende Brede kijk op onderwaterwereld De Boer wil minder chlooruitstoot van WC-blokjes en mottenballen Eén verdachte Alanya-zaak is 16, doodstraf onmogelijk Tot korting! I TOT KORTING i uiooncentrum PvdA: Meevallers niet zonder meer naar financieringstekort 'OENSDAG 22 NOVEMBER 1995 Gemeente liet computer kraken emmen Een ambtenaar van de gemeente Emmen heeft zijn werkgever aangeklaagd wegens computerfraude. Op last van de gemeente hadden twee ambtenaren de computer op zijn werk plek gekraakt. Het kostte het tweetal twee weken om het wacht woord te achterhalen. Uiteindelijk vonden ze een dagboek waar in onder meer grappen en kritische notities waren opgenomen over enkele superieuren. De betrokken beambte werd meteen geschorst. Jongeren vast wegens afpersing goes» De politie heeft de afgelopen weken dertien jongeren uit Goes en omgeving aangehouden wegens afpersingen, bedreigin gen, zware mishandelingen en diefstallen. De verdachten, tus sen de veertien en negentien jaar, hadden het vooral gemunt op scholieren. Ze dreigden met een vlindermes of nepwapens en mishandelden enkele slachtoffers. De slachtoffers hadden uit angst voor wraakacties geen aangifte gedaan. Voorzitter vuurwerkbranche weg utrecht De in opspraak geraakte voorzitter van de Federatie Vuurwerkhandel Nederland (FVN) is gisteren teruggetreden. Za terdag deed justitie een inval in het bedrijf van de man in Dron- ten, waarbij 280.000 kilo vuurwerk en de gehele administratie in beslag werden genomen. Volgens officier van justitie Speyer zat onder het vuurwerk 'heel zwaar spul', dat zeer onveilig was op geslagen. Geen richtlijn voor verbod vlaggetje den haag Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) is niet van plan om een richtlijn uit te vaardigen die moet voorkomen dat scholieren een Nederlands vlaggetje op de mouw van hun jack dragen als anti-buitenlanderssymbool. Wel steunt ze de scholen die met een dergelijk verbod de strijd aanbinden met racisme. Netelenbos antwoordde dit gisteren op mondelinge vragen van het Kamerlid Janmaat van de Centrumdemocraten. Janmaat had problemen met het optreden van twee Haagse schooldirec ties, die de afgelopen weken besloten tot een verbod op het dra gen van het vlaggetje. Gardeniers wordt Ombudsman houten Oud-minister en oud-lid van de Raad van State M. Gar- deniers-Berendsen wordt Ombudsman Zorgverzekeringen, in opdracht van de koepelorganisatie van ziekenfondsen en parti culiere verzekeraars. De Ombudsman gaat klachten behapdelen over ziekenfondsverzekering, AWBZ en particuliere ziektekos tenverzekering, waaronder de aanvullende verzekeringen. Nijmegenaar tweemaal overvallen numegen» Een 67-jarige Nijmegenaar is in zijn woning tweemaal door twee Nijmeegse mannen overvallen, voordat hij op 28 sep tember, tijdens de tweede overval, dusdanig werd mishandeld dat hij overleed. De politie heeft drie vrouwen en vier mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de dood van de man. Het slachtoffer werd pas op 9 oktober in zijn flat door de politie gevonden. >en haag anp Kleuters die naar groep één van de basisschool gaan, moéten in jde toekomst wellicht een test [ondergaan om vast te stellen of be een achterstand hebben ten opzichte van medeleerlingen. De uitkomsten van die testen kunnen worden gebruikt bij de verdeling van het extra geld dat Scholen krijgen om achterstan- jden te bestrijden. Staatssecretaris Netelenbos {(onderwijs) zal een commissie instellen die de mogelijkheden den haag gpd Als de politiekorpsen geen extra geld krijgen voor het aantrekken van agenten, is het voorgestelde drugbeleid van minister Sorg- drager tot mislukken gedoemd. Tot deze conclusie komen de voorzitter van het Korpsbeheer dersberaad, de Nijmeegse bur gemeester d'Hondt, en hoofddi recteur De Vries van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) Volgens d'Hondt en De Vries vergt een intensievere aanpak van de drugoverlast meer poli- tie-inzet. Ditzelfde geldt voor de verlaging van de hoeveelheid softdrugs die koffieshops per klant mogen verkopen (vijf gram in plaats van dertig gram). Een strikte toepassing van deze richtlijn vraagt om versterking van het politie-apparaat, vinden VNG en Korpsbeheerdersbe- lad. Volgens d'Hondt zijn alleen al voor de scherpere controle op koffieshops 500 tot 750 a'genten extra nodig. „In de Drugnota Regeringsfracties verdeeld; CDA noemt plan te mager Asielzoekers die geen kans maken in Nederland te wor den toegelaten, worden sneller het land uitgezet. Er komt een gespecialiseerd team dat zich gaat bezighouden met het verwijderen van 'moeilijke gevallen', vreemdelingen die weigeren hun identiteit prijs te geven. Dat stelt staatssecretaris Schmitz (justitie) voor. Het voorstel is on derdeel van een stappenplan dat moet leiden tot een ef fectiever asielbeleid. den haag anp-gpd Het plan, dat inmiddels is goed gekeurd door het kabinet, is gis teren naar de Tweede Kamer gestuurd. In het plan staat ver der dat immigratiemedewerkers op diplomatieke posten in het buitenland zullen worden inge zet bij de onderhandelingen over terugkeer van afgewezen asielzoekers en dat de mare chaussee op buitenlandse luchthavens intensiever gaan controleren of vluchtelingen zonder papieren op vliegtuigen naar Nederland stappen. De voorstellen zijn een kabi netsreactie op de rapporten die de Algemene Rekenkamer en het onderzoeksbureau Beren schot over de uitvoering van het asielbeleid uitbrachten. De in de rapporten gesignaleerde pro blemen hebben voor een be langrijk deel te maken met de enorme toevloed van asielzoe kers in 1994. Toen kwamen er ongeveer 55.000 naar Neder land. De betrokken instanties kampen als .gevolg daarvan met enorme achterstanden. Schmitz verwacht dat de problemen eind 1996 goeddeels zijn opge lost. Het kabinet voelt niets voor een 'generaal pardon' voor gro te groepen asielzoekers die nu nog wachten op uitsluitsel. Be renschot deed die suggestie. Dat geeft weliswaar lucht maar de nadelen zijn veel groter. Schmitz vreest vooral de 'aan zuigende werking' van zo'n maatregel. Ook voelt Schmitz niets voor het ingrijpend veranderen van de Vreemdelingenwet. Die is pas herzien, juist met de opzet procedures te bekorten en ver snellen. De beoogde effecten van de per 1 januari 1994 van kracht geworden herziene wet bleven echter tot nu toe uit. Schmitz meent dat de advo caten en rechters beginnen te wennen aan het omgaan met de wet! De kinderziektes lijken overwonnen. Toch wil ze medio 1996 nagaan of beperkte aan passingen mogelijk zijn. Ze denkt bijvoorbeeld aan het be perken van het aantal bezwaar- en beroepsprocedures dat één vreemdeling tegelijk kan instel len. actie redelijk positief uit over de plannen. D66, de kleinste rege ringsfractie, is echter teleurge steld. „Het is vaag en veel zaken worden naar de toekomst ge schoven, zoals de herinvoering van het hoger beroep voor asiel zoekers". aldus het Kamerlid Dittrich. De grootste oppositiepartij CDA vindt het stappenplan te mager. Woordvoerder De Hoop Scheffer: „Ik mis nogal wat. zoals extra middelen voor het aanpakken van de problemen. Bovendien mis ik iedere verwij zing naar de gedoogcultuur die bestaat met betrekking tot il- ligaliteit." Vluchtelingenwerk Neder land maakt zich vooral zorgen over de plannen om kansloze asielzoekers sneller terug te stu ren. Dat kan vooral gevolgen hebben voor het gedoogbeleid ten aanzien van vluchtelingen die hier tijdelijk mogen blijven in afwachting van verbetering van de veiligheidssituatie in hun land, aldus de organisatie. Schmitz geschokt door verdwijning rotterdam gpd Staatssecretaris Schmitz (justitie) vindt dat alles in het werk moet worden gesteld om de acht Indiase kinderen die begin vorige maand uit een asielzoekerscentrum in Lochem zijn verdwenen, op te sporen. Ze waren daar ge plaatst, nadat ze door de ma rechaussee waren aangetrof fen in de Amsterdamse wo ning van de hoofdverdachte in een grote kindersmokkel- zaak. De organisatie, die ver antwoordelijk was voor hun komst naar Nederland, wilde hen naar de Verenigde Staten smokkelen. De bewindsvrouw sluit niet uit dat de kinderen opnieuw in handen zijn gevallen van de bende. Ze spreekt van 'schokkende gebeurtenissen'. „Er is inmiddels een onder zoek begonnen, dat zich toe spitst op het lot van de kinde ren. Ik hoop oprecht, dat daarover snel nadere "infor matie valt te geven", zo ant woordde ze gisteren op mon delinge vragen van PvdA-ka merlid P. van Heemst. Volgens Schmitz zijn er op het moment van de verdwij ning twee taxi's in de buurt van het opvangcentrum ge signaleerd. waarin de kinde ren zouden zijn gestapt. Er is vervolgens aangifte gedaan, waarna de politie een tijdje bij het centrum heeft gepost. De enige jongen die was over gebleven, is vervolgens op een geheim adres onderge bracht. Van Heemst noemde het schokkend dat de kinderen mogelijk wederom in handen van de organisatie zijn geval len. Hij vraagt zich af of het wel veilig is om de betrokke nen in zo'n centrum onder te brengen, en waarom er geen extra veiligheidsmaatregelen zijn genomen. De staatssecretaris zegde toe met de Raad voor de Kin derbescherming over deze si tuatie te zullen praten. Een woordvoerster heeft echter al te kennen gegeven dat er wei nig andere mogelijkheden zijn dan het plaatsen in een asielzoekerscentrum. „Pleeg gezinnen zijn niet op zo'n korte termijn te regelen, te huizen ook niet." voor een dergelijke opzet moet onderzoeken. Dat heeft zijn de Tweede Kamer in een brief la ten weten. De door Netelenbos voorge stelde methode zou doelmatiger zijn dan de huidige. Daarbij wordt alleen gekeken naar ken merken als etnische afkomst en het opleidingsniveau van de ou ders. Bovendien kunnen scho len de test gebruiken om te be palen welke maatregelen nodig zijn om de leerling op hetzelfde niveau als zijn medeleerlingen te krijgen. EU wil nog geen hormoonvlees uit VS hebben den haag gpd wordt geen extra geld uitgetrok ken voor de politie. De korpsen zijn nu al ruwweg de helft van hun tijd kwijt aan drugbestrij ding. Met de verlaging naar vijf gram kan de politie in de prak tijk niet uit de voeten." De VNG en het Korpsbeheer dersberaad pleiten er voor de '30-gram-norm' voor softdrugs te handhaven. Het beperken tot vijf gram per klant zal volgens hen leiden tot 'veelvuldig shop pen en daarmee de overlast juist doen toenemen'. De hoofdcommissarissen hebben er herhaaldelijk voor gepleit het bezit van softdrugs te legaliseren omdat de bestrij ding ervan een verloren zaak zou zijn. Teleurgesteld stellen VNG en Korpsbeheerdersbe raad vast dat de Drugnota wat dit betreft geen nieuwe wegen inslaat. Zij vinden dat de nota onevenredig veel aandacht be steedt aan de overlast als gevolg van softdrugs, terwijl de proble men rond harddrugs veel ern stiger zijn. den haag In het Sealife aquarium in Den Haag, waar een permanente tentoonstelling is over het leven onder water, heeft Greenpeace gisteren een expositie geopend over 'kwalij ke zaken' die in zee worden gedumpt. Deze objecten spoelen aan of worden in netten van vissers aangetroffen. Het gaat onder meer om olievaten, wasmachines en auto-onderde len. De tentoonstelling zal twee jaar lang zijn te zien. foto anp ruud iioff alanya anp den haag» anp Minister De Boer (milieu) gaat onderzoeken hoe de chlooruitstoot uit mottenballen en WC-blokjes kan worden verminderd. Ook het gebruik van chloorverbindingen in verfafbijt- en oplosmidde len zal kritisch worden bekeken, evenals het ver dampen van chloor uit bijvoorbeeld zwembaden. Dat heeft zij de Tweede Kamer gisteren laten we ten. Op basis van het onderzoek zal het ministerie eventueel maatregelen voorstellen tegen het ge bruik van deze chloorverbindingen. Bij de studie kijkt het departement ook naar de mogelijke rol die de stoffen spelen bij het veroorzaken van kan ker of onvruchtbaarheid. Volgens een woordvoer der van het ministerie zijn er echter geen aanwij zingen dat sprake is van acuut gevaar. Volgens De Boer is de uitstoot van chloor de af gelopen jaren reeds fors omlaag gegaan, bijvoor beeld via de aanpak van de CFK's in koelkasten en chloorverbindingen in bestrijdingsmiddelen. Alleen voor relatief kleine toepassingen, zoals de mottenballen en WC-blokjes. zijn mogelijk nog nieuwe maatregelen nodig, meent de minister. De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) kondigde in een reactie aan ac tief te zullen meewerken aan het terugdringen van de risico's 'die enkele chloorverbindingen in Nederland voor mens en milieu hebben'. Greenpeace en andere milieuorganisaties vin den de opstellling van minister De Boer te zwak. „De minister neemt hel op voor de chloorindus- trie en niet voor het milieu", aldus de organisaties in een gezamenlijke verklaring. Een van de vier verdachten van de Turkse moord- en verkrach tingszaak, waar een Georgische en drie Nederlandse vrouwen het slachtoffer van werden, is zestien jaar en kan dus niet de doodstraf krijgen. Volgens ad vocaat mr. 11. Bora, die de slachtoffers bijstaat, is dit de conclusie van het botonderzoek dat de leeftijd van twee ver dachten duidelijk moest maken. Morgen pas worden de on derzoeksresul laten officieel openbaar gemaakt. Dan gaat het proces verder tegen de vier Turken bij de rechtbank in het Turkse AJanya. Een tweede ver dachte, die zelf steeds volhield zeventien jaar te zijn, blijkt twintig jaar. Volgens Bora is met de uit komst van het leeftijdsonder- zoek de weg vrij voor officier van justitie mr. H. Dikrnen om morgen tegen drie verdachten de doodstraf te eisen. In Turkije kunnen minderjarigen niet tot de strop veroordeeld worden. Het is volgens de raadsman nog niet helemaal zeker dat de rechtbank morgen meteen uit spraak doet. Mogelijk eisen de advocaten van de vier verdach ten een pleidooi. Dat kan de rechter niet weigeren. De Europese Gemeenschap zal voorlopig nog niet worden over spoeld door met groeihormo nen behandeld vlees uit de Ver enigde Staten. Het verbod op het gebruik van hormonen en op de import van met hormo nen behandeld vlees blijft ge woon van kracht. De Verenigde Staten dringen aan op een op heffing van het verbod, omdat het in strijd zou zijn met het ak koord over een vrije wereldhan del Europees landbouwcommis saris F. Fischler ligt niet wakker van hel Amerikaanse dreige ment. „Er is nog steeds geen of ficiële klacht ingediend door de VS. Zolang dat niet gebeurt, blijft het verbod van kracht." Bij de vleesproducenten in de Eu ropese IJnie is onrust ontstaan door de mogelijke komst* vat) goedkoop Amerikaans vlees dat met hormonen is behandeld. De vleesprijzen, die toch al niet denderend zijn voor de boeren, zouden daardoor nog verder omlaag gun. Deze week zullen in Brussel negentig wetenschappers het gebruik van groeihormonen be spreken. Daar moet blijken of er wetenschappelijk bewijs is voor de stelling dat hormonen scha delijk kunnen zijn voor de men selijke of dierlijke gezondheid. Ook als dat er niet is, wil Fischler het verbod niet ophef Ifii. DONDERDAG 23 NOVEMBER - VRIJDAG 2A NOVEMBER - ZATERDAG 25 NOVEMBER den haag anp Montis Leolux Hülsta Rolf Benz Gelderland HF-STYLE MEER DAN 100 SHOWROOMMODELLEN VAN TOONAANGEVENDE MEUBELMERKEN. FABRIEKSNIEUWE, PUNTGAVE MEUBELEN, KARPETTEN EN KAMERBREED TAPIJT. MET DUIZENDEN GULDENS KORTINO! UITSLUITEND BIJ STOUTEN BEEK. Beverwijk: Meubelboulevard Tel.:(0251) 229033 Leiderdorp: Meubelplein Tel.:(0715899323 verlaging van het financieringstekort worden be stemd. I lij wil eerst kijken naar mogelijke andere bestemmingen. „Pas als er aan het eind van het jaar geld over is, moet dat terug naar Zalm." WD-kamerlid Hoogervorst is het maar gedeel telijk met Van der Ploeg eens. Hij gaat ermee ak koord dat de toezeggingen van het kabinet over extra bijdragen voor monumentenzorg en de gro te steden worden nagekomen. Maar voor de rest moeten meevallers naar de schatkist. Zowel Van der Ploeg als Hoogervorst reageer den geschrokken op de nieuwe tegenvallers. De PvdA'er wil dat het ministerie van financiën tot op de bodem uitzoekt waar de tegenvallers van daan komen. Hij vermoédt dat de lagere op brengsten erop duiden dat er in Nederland veel gespaard en weinig geconsumeerd wordt. I)66'er Ybema stelt zich heel wat laconieker op. „Het gaat om voorlopige ramingen. Ik heb al va ker meegemaakt dat er in november forse tegen vallers dreigden en dat het aan het eind jaar toch weer allemaal meeviel." Het Gako Stippenfestival. De najaars-en winter mode extra voordelig. Al onze kleding met groene stip: 20% korting met blauwe stip: 30% korting met oranje stip: 50% korting Dus kom naar Gako! Het PvdA-kamerlid Van der Ploeg vindt dat mee vallers bij de ministeries en in de sociale zeker heid niet zonder meer mogen worden wegge streept tegen belastingtegenvallers. Het kabinet moet eerst zijn belofte nakomen om extra geld beschikbaar te stellen voor monumentenzorg en de grote steden. Ook moet nog eens goed worden bekeken of er meer geld nodig is voor andere prioriteiten, zoals de armoedebestrijding. Van der Ploeg zegt dit gisteren in reactie op een mededeling van minister Zalm (financiën) dat de belastinginkomsten dit jaar een tot anderhalf mil jard lager lijken uit te vallen. Door de tegenvaller dreigt het Financieringstekort iets hoger uit te ko men dan 3,5 procent, het percentage dat in de Miljoenennota is genoemd. De schade blijft be perkt doordat tegenover de tegenvaller ook forse meevallers zijn. Van der Ploeg vindt het echter niet vanzelfspre kend dat meevallers bij de uitgaven meteen voor Haarlem, Houtplein 16, 023-532 69 51 lelden, Haarlemmerjtraat 221-230, 071-512 05 10

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5