Politie-actie op snelwegen na CAO-echec Binnenland Albeda zal geen inhoudelijk oordeel over conflict geven Geen cassatie in zaak-Prins Tweede Kamer eist maatregelen tegen ontstaan armoedewijken Roer gaat om bij Van der Valk n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Ritzen en onderwijsbonden in gesprek oen haag Minister Ritzen (onderwijs) en de onderwijsbonden overleggen vanmiddag opnieuw over een nieuwe CAO voor de onderwijssector. De bewindsman komt niet op voorhand met een nieuw bod, aldus een woordvoerster. De onderhandelingen zitten sinds vorige week maandag in een impasse. Ritzen wil niet meer bieden dan een loonsverhoging van 1,6 procent. De bonden eisen ten minste 2 procent. Bovendien willen ze een al gehele arbeidsduurverkorting naar 36 uur. De bonden hebben 7 december tot stakingsdag uitgeroepen. FNV-leden willen flexibeler werken eindhoven Leden van de bij de vakcentrale FNV aangesloten bonden zijn bereid flexibeler te werken. Ruim 60 procent staat daar positief tegenover. Als dat er toe leidt dat ze buiten kan tooruren moeten werken, wil een meerderheid van de leden de fyhans geldende toeslagen behouden. Dat blijkt uit een enquête die in opdracht van de vakcentrale is uitgevoerd door de Univer siteit van Amsterdam. De uitslagen ervan zijn vandaag gepre- v senteerd tijdens de FNV-conferentie Het betere werk in Eindho ven. Daling aantal bankovervallen zet door amsterdam Het aantal bankovervallen blijft spectaculair dalen. Over de eerste tien maanden van dit jaar werden 150 overvallen gepleegd tegen 265 in de overeenkomstige periode vorig jaar. Dat komt overeen met een daling van 43 procent. Die trend zet- te in de eerste vier maanden van dit jaar al in. In het eerste tri- t mester was er sprake van een teruggang van 42 procent. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken scoorden vooral de poli- itieregio's met een gecoördineerde overvalaanpak goed. Gekapseisde zandzuiger rechtop gezet oostende De verleden week dinsdag bij Oostende gekapseisde izandzuiger Spauwer is rechtop getrokken. Tot teleurstelling van de bergers bleek het schip over onvoldoende drijfvermogen te beschikken. Het vaartuig zonk onmiddellijk na het kantelen en staat nu rechtop op de zeebodem, aldus een woordvoerder van één van de drie samenwerkende bergingsbedrijven. De bergers 1 moeten waarschijnlijk enkele drijvende bokken inzetten om de Spauwer te lichten. Daarna kan het schip leeggepompt worden. De zandzuiger kapseisde en zonk op 15 kilometer uit de kust van Oostende. Bij het ongeval kwam de 29-jarige schipper uit Yerseke om het leven. Belgische marineduikers konden vier in het schip opgesloten opvarenden na bijna tien uur bevrijden. Dutchbat-boek over Srebrenica a assen» „Iedereen spreekt steeds over de laatste twee weken, maar vlak de eerste vijf maanden niet uit". Onder dat motto brengt Dutchbat 3 in januari een boek uit over de ervaringen die de militairen hebben opgedaan in Srebrenica. Blauwhelmen zul len daarin niet enkel het dagelijks leven schetsen, maar ook hoe ze persoonlijk de val van de moslim-enclave hebben beleefd. Het boek, waarvoor het idee al voor de inzet in voormalig Joego slavië werd geboren, had afgelopen zomer moeten verschijnen. lf|Door de blokkade door de Bosnische Serviërs en daarna de val van de enclave, is de uitgave vertraagd. Enkele honderden politie-mensen verlieten gisteravond demonstratief h hun ongenoegen over het vastgelopen CAO-overleg. den haag anpmeen belang of de openbare orde door eventuele acties in het geding komen, of als poli tiemannen 'spullen van de haas' gebruiken bij hun acties. De commissie-Albeda kan op vier manier worden geacti Veerd. De minister kan eenzij dig advies vragen, de bonden (mits er drie van de vier mee instemmen) kunnen dat. mi nister en bonden (ook weer drie van de vier) kunnen geza menlijk naar de commissie stappen voor advies en ze kunnen gezamenlijk arbitrage vragen. Advies is niet bindend en het is vrijwel zeker dat Albeda zich in een advies over zo'n CAO-conflict beperkt tot de vraag of er wel voldoende is overlegd (of er dus nog moge lijkheden zijn om er uit te ko men). I lij zal niet ingaan op de inhoud van de onderhandelin gen, in dit geval de vraag hoe er met de toeslagen van de po litiemannen en -vrouwen wordt omgegaan. Minister Dijkstal (binnenland se zaken) stapt naar de advies- en arbitragecommissie Albeda om op enig moment sterker te staan als hij een rechterlijk verbod van politie acties wil afdwingen. Een advies van de commissie brengt een oplos sing van het conflict tussen hem en de politiebonden zeer waarschijnlijk niet dichterbij. Dat is de prognose van be trokkenen die de afgelopen ja ren meerdere keren betrokken waren bij arbeidsconflicten tussen de overheid en haar werknemers. De minister kan dan tegen de rechter zeggen dat hij er alles aan heeft ge daan om lot een akkoord te komen. Dat laat overigens onverlet dat Dijkstal het advies van Al beda niet hoeft af te wachten. Er zijn voldoende andere gronden denkbaar om al veel eerder naar de rechter te stap pen. Bij voorbeeld als het alge- Het CAO-overleg tussen minister Dijkstal (binnenlandse zaken) en de vier betrokken politiebonden is voor de derde keer deze maand gestrand. Een teleurgestelde Dijkstal liet gistermiddag na afloop van het gesprek weten dat hij nu advies gaat vragen aan de commissie-Albeda. De vier politiebonden reageerden ook zwaar teleurgesteld en kon digden aan dat de politie-acties zich als een olievlek over Nederland zullen uitbreiden. Speerpunt wordt daarbij actie op de snelwegen, zei voorzitter H. van Duijn van de Ne derlandse Politiebond (NPB) namens zijn collega's van ACP, VMHP en ANPV. wil hij gebruiken om het varia- vanmorgen achter de politie- bele deel van de inconveniën- bonden door te pleiten voor het tievergoeding op te hogen. De ongemoeid laten van de onge bonden ageren hiertegen want makkentoeslag. de toeslag wordt al jaar en dag Het overleg van gisteren werd als 'loon' beschouwd en zij vin- een herhalipg van zenen. De den dat hier sprake is van een minister beroept zich op mo- verworven recht. FNV-voorzit- derne arbeidsverhoudingen ter Stekelenburg schaarde zich waarbij iemand alleen de onge- den haag anp De partijen konden het weder om niet eens worden over het principiële punt van de finan ciële vergoeding voor de onge makken. Dijkstal wil veertig procent van die ongemakken- toeslag variabel maken, de rest Tweede Kamer: :inde Ziektewet wel op 1 januari nen haag gpd vdA en D66 laten hun bezwa- n tegen het afschaffen van de i-iektewet per 1 januari varen, ie WD was al eerder akkoord net dit kabinetsvoorstel, wat nu an rekenen op een meerder- ieid in de Tweede Kamer. De heeft er evenwel in xheerderheid bezwaar tegen het fetsvoorstel voor de jaarwisse- ^g af te handelen. Ook de op- 0lositiepartijen in* de Tweede [amer en de artsenorganisatie te NMG pleiten voor uitstel. Tweede Kamervoorzitter •eetman peilt vandaag in de erste Kamer hoe zwaarwegend rale bezwaren tegen het ziekte- retvoorstel zijn. Volgens PvdA- enator Van de Zandschulp is er ïeer tijd nodig om een zorgvul- ige behandeling van het wets- refoorstel mogelijk te maken. Het gaat om een radicale wijzi- 11 ing van het sociale stelsel. Dan un je je geen 'grote stappen .nel thuis' houding veroorlo ven." De Senaatsfracties van VD en D66 zijn wel bereid het oorstel op tijd af te handelen, ïaar hebben geen meerder- iuurder klaagt rijn nood over servicekosten ien haag gpd ii hoge voorschotten, slecht e nderhouden tuinen en smeri- ruiten: veertig procent van e huurders vindt dat ze te veel an servicekosten moeten beta- v en en daarvoor te weinig terug- rijgen. Dat blijkt uit een geza- p nenlijk onderzoek van de bl Voonbond en de Consumen- mfenbond. Ruim één miljoen Nederlan- lers betaalt maandelijks een ast bedrag, gemiddeld zo'n 55 ulden, vooruit aan servicekos- rr en voor zaken als het onder- c loud van tuinen en galerijen en ollectieve verlichting. Vooral in [rote wooncomplexen als flats zij unnen de servicekosten, bo- •11 enop de kale huur, flink oplo- en. Volgens het onderzoek vraagt en groot aantal verhuurders te voorschotten. Overleg met luurdersorganisaties vindt er ïauwelijks plaats. De afreke- ling is vaak onduidelijk, zo kla- jen beide organisaties. Vooral ce larticuliere verhuurders willen n ïogal eens kosten op de reke- •r ling zetten die ze eigenlijk zelf noeten betalen, zoals onder- loud van de lift en de kosten ran de huismeester. Een vriendin in Suriname bellen on even lekker te klagen over het Hollandse weer, is nu nog leuker geworden. Want in de afgelopen maanden heeft PTT Telecom de tarieven voor het tele foneren en faxen vanuit Nederland i DE VOLGENDE LANDEN BEL JE NU GOEDKOPER Land N,.u. dilunef p/min Nttuw ftandaardlanet p/mm B^.O^.F,-* liaanbtfi £'°o£ SL'.'M Siswn*. Bruér Crwu. India. ZttOMréi SL'tiSi •HET DALTARIEF GELDT "S A 0N0S NA ACHTEN EK IN HET WEEKEND en groot aantal landen verlaagd. In de tabel hiernaast vindt u de nieuw infot i Business Cent i met 06-041H. Het buitenland komt met de minuut dichterbij. Het daltariet is geldig oo werkdagen van 20 00 tot 24.00 ui* en van 00.00 tot 08 00 urn Ned. tijdi en gedurende het hele weekend *t standaardtarief is geldig van maandag t/m vriidag van 08 00 tot 20 00 uur Voor gesprekken via de moteeie netwerker GSM en NUT var. PTT Telecom geldt een toeslag op bovt'.s'jjnde lane.en ,j- r Voor gesprekken via de PTT Telecom telelorvstlel en de voice response computer geldt adeen het standaardtaal Bovenstaande tarieven gelden met voor Inmarsat verkeer en Greenpomt makkentoeslag krijgt voor werk op onplezierige tijden. Dijkstal wees er op dat het kabinetsbe leid ervan uitgaat dat op een breed terrein flexibiliteit nodig is: in de bedrijfsvoering en in de arbeidsvoorwaarden. Doordat de zienswijze van hem en de bonden diametraal verschillen, heeft hij besloten 'een deskundig buitenstaander' te vragen „hoe redelijk zijn standpunt is". Die persoon is prof.dr. W. Albeda, voorzitter van de Advies- en Arbitrage commissie Rijksdiensten. Albe- da's advies is overigens niet bindend. De bonden hadden de minister voorgesteld om vijftig procent van de inconveniëntie- toeslag in het salaris in te bou wen. De overige vijftig procent zouden zij zelf financieren uit de salarisgroei. Dat de minister hier niet voor koos, noemden zij gisteren 'halsstarrig'. Voor de minister is het 'een prestige- strijd' geworden. „Hij wil alleen maar tot een oplossing komen als wij inleveren," zei Van Duijn. Er rest de bonden dan ook niets anders dan de leden op te roepen tot 'grootschalige ac ties'. Het aantal regio's dat actie voert, maar ook het aantal ac ties zelf zal belangrijk toene men, aldus Van Duijn. Voor de ze week waren er al publieks vriendelijke aangekondigd op de snelwegen. Vcx>r de komen de weken staan er meer acties op stapel, meldde Van Duijn, hoewel hij over het karakter daarvan nog niets kon zeggen. Van Duijn heeft Nederlanders die de eisen van de politie rede lijk vinden, vanmorgen opge roepen een briefkaart te sturen naar Dijkstal en de WD. Mi| deed dat in Vcnlo op een pro testbijeenkomst van nonderden politiemensen van het korps Limburg noord. Belangrijke bijdrage in recht roiui euthanasie gehandicapte baby amsterdam anp De procureur-generaal in Am sterdam zal geen beroep in cas satie instellen tegen het arrest van het gerechtshof in de zaak tegen de arts Prins die vervolgd werd wegens levensbeëindiging van een gehandicapte baby. Dat heeft het parket van de procu reur-generaal gisteren bekend gemaakt. Het Hof had op 7 no vember de gynaecoloog ontsla gen van alle rechtsvervolging. Procureur-generaal mr. A. Korvinus vindt dal tegen de uitspraak van het hof geen in houdelijke bezwaren zijn in te brengen op basis waarvan op „steekhoudende wijze cassatie middelen zouden kunnen wor den geformuleerd". Korvinus meent dat in de uit spraak van het I lof een belang rijke en richtinggevende bijdra ge is geleverd voor de rechts ontwikkeling met betrekking tot actieve levensbeëindiging van ernstig gehandicapte borelin gen. Minister Sorgdrager (jusli tie) had opdracht gegeven de zaak voor het hof te brengen, nadat eerder al de rechtbank in Alkmaar Prins had ontslagen van rechtsvervolging. De minis ter wil weten wat de rechtscolle ges denken over actieve levens beëindiging van gehandicapte, wilsonbekwame zuigelingen. Voor euthanasie hij wilsbekwa- men (meerderjarige, welden kende mensen) zijn de criteria inmiddels vastgesteld. Vorige week vroeg Sorgdagcr het college van procureur-gene raals ie onderzoeken wat de mogelijkheden zijn de zaak voor de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege, te brengen. De Amsterdamse procureur-gene raai onderzoekt na het verstrij ken van de gewone cassatieter mijn, of cassatie in belang van de wet bij de Hoge Raad moge lijk is. den haag gpd-anp De Tweede Kamer eist maatregelen tegen het ontstaan van armoedewijken als gevolg van te hoge huren in de nieuwbouw. Vrijwel alle partijen vinden dat de toekomstige nieuwbouwwijken ook bereikbaar moeten worden voor de minimum-in komens. De verwachting is nu dat de huren daar te hoog worden voor de minima, die daarmee blijven aangewezen op de goedkopere oude wij ken. De Kamer hield gisteren bij de behandeling van de begroting van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer een vrijwel eensgezind pleidooi voor maatregelen. Eerder deze week waarschuwde het Sociaal Cultureel Planbureau voor het op de langere duur ontstaan van getto's. Ook nu al maakt het SCP zich zorgen over de leef baarheid in vooral oudere wijken in de grote sle den, met slechte huisvesting, hoge werkloosheid, lage inkomens en hoge criminaliteit. Huurdersorganisaties in Amsterdam, en waar schijnlijk ook andere grote steden, gaan de ko mende maanden actie voeren tegen de jaarlijkse huurverhoging. Onder het motto 'Nul procent is al teveel' belooft een bundeling van buurt- en be wonersorganisaties in de hoofdstad acties die zich richten tegen de planneh van staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting). Hij wil volgend jaar de huren met maximaal 6,5 procent te laten stij gen. den haag» anp Het roer gaat om hij het horeca- concern Van der Valk. Het fami liebedrijf gaat zijn structuur wij zigen, de administratie moder niseren en de relatie met de be lastingdienst en de bedrijfsvere niging verbeteren. Dat heeft ad vocaal mr. L. Spigt gisteren in zijn slotpleidooi onder de aan dacht gebracht van de recht bank. I lij hoopt dat 'deze posi tieve grondhouding' een gunsti ge uitwerking heeft op de straf die de rechters in het proces te gen zeven Van der Valken zul len opleggen. De officier van justitie eiste cel straffen oplopend tot 18 maan den, waarvan 6 maanden voor waardelijk, en boetes van 750.000 tot 1,5 miljoen gulden. Volgens de officier hebben ver dachten zich schuldig gemaakt aan het stelselmatig afromen van de omzet, ontduiken van belastingen en premies en vals heid in geschrifte. Hierdoor zou de staat tussen 1990 en 1994 ve le miljoenen guldens zijn mis gelopen. Bovendien waren werknemers niet goed verze kerd en betekende het beleid concurrentievervalsing voor de gehele horecabranche. Sinds de inval van de FIOD (Fis cale Inlichtingen en Opspo ringsdienst) op 20 februari 1994 in diverse vestigingen is volgens Spigt veel ten goede veranderd. „Aan de boekhouding is ai veel verbeterd, onder meer doordat externe deskundigen zijn aan getrokkenVerder is de familie Van der Valk zondag op een spoedvergadering moeizaam, maar unaniem akkoord gegaan met een schikking met de fiscus en met een nieuwe bedrijfs vorm. I let akkoord met de belasting dienst over naheffingen omvat een bedrag van in totaal 213 miljoen gulden en heeft betrek- king op de jaren 1989 tot en met 1994. Inbegrepen zijn de ven nootschapsbelasting, omzet- en loonbelasting, rente, boetes en de premies voor het GAK. I Iel bedrag moet opgebracht wor den door alle vestigingen en aanverwante bedrijven. I let ei gen vermogen van de familie bedraagt 240 miljoen gulden. Officieel staat de schikking los van het proces, maar Spigt zag duidelijk een samenhang. „I)e familie neemt het risico dat in stemmen met de naheffing zou kunnen betekenen dat zij schuld bekennen in de straf zaak. Maar een positieve grond houding is eveneens van he lanif." Ook de structuur van het bedrijf wordt binnen afzienbare tijd ge wijzigd. I let concern is ondoor zichtig door talrijke BV's. Dat interne veranderingen nodig zijn, is volgens Spigt iedereen duidelijk. „Het is een archipel van eilanden, waarin de jaren lange informele manier van lei dinggeven van ome Arie bijna een orakel is geworden. Maar nu is de kogel door de kerk. I)c beslissing is unaniem geno men." De beste oplossing voor de fa milie lijkt volgens de advocaat een franchise-organisatie. Dan worden vestigingen zelfstandi ger, maar behouden ze hun uniformiteit. De rechtbank doet uitspraak op 4 december.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3