PSV en Werder zien op tegen return ijnsburgse Boys met Keje Molenaar in beroep Frank de Boer valt toch af 1 i; L-J8 BOLLEN Sport Tijdperk Mendoza ten einde KNAU lijft De Bruin in lOENSDAG 22 NOVEMBER 1995 chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef r08 onderwater. 071 5356463 jsburg gert-jan onvlee djjnsburgse Boys heeft Keje Molenaar bereid ge- tonden de zaterdagtweedeklasser bij te staan in ifet beroep dat is aangetekend naar aanleiding i de schorsing van een half jaar van Menno baartjes. De aanvoerder van Rijnsburgse Boys reeg die straf omdat hij na afloop van het duel iet Zwaluwen Vlaardingen scheidsrechter Brou- }er zou hebben getrapt. Molenaar, oud-betaald voetballer en tegen woordig werkzaam als advocaat, werd door Rijns- jurgse Boys-secretaris Gerard van Zuijlen bena ard, 'omdat we alles op alles willen zetten om «ze onrechtvaardige straf te niet te doen'. Van bijlen verwacht dat het bestuur van de geel zwarten volgende week met Molenaar om tafel gaat zitten. „Dan heeft hij de gelegenheid gehad om alle stukken uit het dossier te iTestuderen en kunnen we ons plan uitstippelen." Molenaar vindt het. zo zegt Van Zuijlen, een interessante zaak. „Hij is met ons van mening dat er nogal wat onduidelijkheden te vinden zijn. Hoe dat in de praktijk uitwerkt, weten we niet, maar we hebben nog altijd de hoop dat er in hoger beroep een voor Menno gunstige uitspraak uitrolt." Het bestuur van Rijnsburgse Boys heeft overi gens wel zo'n beetje de hoop opgegeven dat het zelf de 'dader' nog zal opsporen. Van Zuijlen: „We hebben niet één reactie gehad op de oproep die we vorige week in een huis-aan-huisblad plaatsten. Het wordt voor ons nu erg moeilijk om zelf nog enig licht in de duisternis te brengen. In Vlaardingen wordt geschokt gereageerd op de zwaarte van de straf van Vaartjes. Secretaris den Ouden van Zwaluwen Vlaardingen: „Hen half jaar, dat is nogal wat. Jammer. Een vervelende zaak voor die speler, een vervelende zaak ook voor Rijnsburgse Boys." Den Ouden was op 6 november aanwezig bij de zitting van de tuchtcommissie van District West 2 toen de zaak mondeling werd behandeld. „Ik heb toen zelf ook een verklaring afgelegd. Daarin heb ik onder meer laten weten dat de aanvoerder van Rijnsburgse Boys zijn uiterste best deed om de scheidsrechter te beschermen. Zoals ook bestuursleden van Zwaluwen en van Rijnsburgse Boys dat deden." De secretaris van Zwaluwen Vlaardingen heeft zelf niet geconstateerd dat Vaartjes de scheids rechter schopte. Evenmin als andere vertegen woordigers van de Vlaardingse tweedeklasser dat hebben gedaan. „Niemand van Zwaluwen heeft de aanvoerder als de dader aangewezen. Wel is door leden van onze vereniging verklaard dat zij zagen dat de scheidsrechter door een voetbal schoen werd getrapt." Den Ouden vermoedt dat de uitspraak vooral gebaseerd is op de verklaring van scheidsrechter Brouwer zelf. „De scheidsrechter heeft verklaard dat hij zich direct na te zijn geschopt omdraaide en toen de aanvoerder bij hem zag staan. 1 lij zal daar zijn conclusies uit hebben getrokken." lilis bezorgt Eiiulhovenaren kleine voorsprong >e ene ster was invaller, de andere ster was uitvaller. Ma- jo Basler mocht pas na de rust opdraven, Ronaldo kon ;n tijdje later inrukken. Een rare wedstrijd was PSV- /erder Bremen (2-1) in alle opzichten. Werder was be- k PSV gelukkiger. De winnende treffer kwam tot stand jen Ronaldo van het veld was gehaald door Dick Advo- hphoven henri van der steen 'd-verslaggever la afloop kraaiden twee Hage- pars in koor hetzelfde verhaal, verder-trainer De Mos: „Over pee weken krijgen wij het Moeilijker." PSV-trainer Advo- jat: „Over twee weken wordt £t moeilijker voor ons." De pindhoven gpd onaldo is i meteen weg Beindhc was meteen weg. Boos of £rdrietig of gefrustreerd, ant Ronaldo wissel je niet, it is 'not done'. Vindt de spits van PSV. ir3Dat vindt Advocaat dus niet. nj De coach zei nog wat an- (ders. „Je hebt toch wel ge- Zien wanneer die winnende goal van ons viel?" Dat had ^Inderdaad iedereen gezien: '^oen Ronaldo onder de dou che stond. Advocaat had bo vendien zijn ploeg al eens [vaker zien scoren zonder Ro- paldo. Recentelijk nog: liefst •f120 doelpunten in vier wed- zonder de topscorer. Ronaldo zal die cijfers een Worst zijn; hij heeft zijn eigen ercijfers. Acht hele wedstrijden (speelde hij dit seizoen: zes je (tien goals maakte hij. Mis- riaschien dat Ronaldo het extra luipijnlijk vond gewisseld te «worden met zijn manager, Giovanni Branchini, bp de n^tribune. Die was weer eens ej vanuit Italië komen kijken om meteen even bij te praten jiover de stand van zaken. Die zwil dat na Inter nu ook Ju- otventus belangstelling heeft getoond voor de 19-jarige Braziliaan. verliezende coach, die wel de morele winnaar werd, was het meest expliciet in zijn argumen tatie. De Mos: „Het wordt dub ben voor ons, aanvallen of niet. Wij hebben nog niet de vastig heden van PSV. Bij ons kunnen er zomaar ineens vijf in vlie gen." Gisteravond hadden er bij PSV zomaar vijf kunnen invlie gen. Het leek nergens op wat de nummer twee van het land ge durende het grootste deel van de wedstrijd liet zien. Alleen het begin (doelpunt Ronaldo uit een zelfverdiende strafschop, na zeven minuten) en het einde (mooie winnende goal van Ni- lis, na een één-twee met uit blinker Vink, acht minuten voor tijd) waren naar behoren. Tussendoor kreeg Werder Bremen de meeste kansen en was het ook het vaakst in balbe zit. Dat de ploeg kort na rust op 1-1 kwam (door Bode) was ver diend. Al was het ook weer niet zo dat Werder geweldig voetbal de; gevaarlijk waren de Duitsers met spelhervattingen, srjelle counters en lange halen. Wim Jonk had dat ook gezien. „We liepen ons gek, steeds maar weer veertig meter heen en weer. Dat kwam omdat wij steeds zo snel balverlies leden en zij dan weer met die lange haal kwamen." Dat balverlies werd door iedereen deels aan het abominabele veld geweten. 'Jonk: „Dat wordt met de dag slechter." Een beter excuus was niet voorhanden, ook Advocaat wist het niet. „Ik heb er uiteindelijk Ronaldo uitgehaald omdat die veel te vaak balverlies had. Hoekstra wisselde ik omdat die niet het gevaar bracht dat we verwachtten. Goed beschouwd waren er bij ons veel niet in vorm. Als je reëel bent verdien den we niet meer dan dit resul taat." Dat resultaat Werd door Ad- Stan Valckx (links) vecht een duel uit met Marco Bode. vocaat 'niet echt goed' ge noemd. De Mos was daarente gen 'heel tevreden' met de uit slag. In eerste instantie beklaag de De Mos zich nog over de tweede goal van PSV: Nilis zou hands hebben gemaakt. „Onop zettelijk volgens de scheidsrech ter, ma^r de nieuwe regel zegt dat onopzettelijk hands niet meer mogelijk is." De Mos vergiste zich; die nieuwe regel bestaat niet. Wel betrekkelijk nieuw is de regel dat een scheidsrechter rood moet geven als een doorgebro ken speler een scoringskans wordt ontnomen. De» Duitse keeper Rost had dus na zeven minuten van het veld gemoeten nadat hij Ronaldo tegen de grond had gewerkt. Het werd geel en een penalty. De Mos: „Rood? Tja, daar zit wat in, dan klaag ik verder dus maar niet over die handsbal van Nilis. Even vreesde ik voor rood. Maar ik vreesde op dat moment ei genlijk ook dat het drie, vier-nul zou worden." Zo'n nederlaag verdiende De Mos niet. Van hem kun j& van alles zeggen, maar dat hij een ploeg kan prepareren op een grote wedstrijd staat vast. Gis teravond bleek hij zijn vedette Basler niet op de bank te heb ben gehouden vanwege diens zondagse boycot van de trai ning. „Nee hoor, ik had al lang beslist dat we twee spelers zou den gebruiken voor de plaats op rechts. Scholtz heb ik een halve wedstrijd laten spelen tegen Numan, na rust nam Basler dat over. Dat was allemaal zo be doeld." Hij liet Basler niettemin heel lang warm lopen, vernederend lang zelfs, bijna de gehele eerste helft. De Mos: „Omdat ik na die 1 -0 vreesde voor meer goals van PSV. In dat geval had ik Mario eerder gebracht. Hij wist dat ook. Elke dag hebben we het er over gehad: die ene goal die we moesten maken. Dat is dus ge lukt." Of het voldoende is, waagt Jonk te betwijfelen. „Ik geef ons een hele grote kans. We hoeven er alleen maar voor te zorgen dat we niet verliezen. En boven dien scoren we uit altijd." PSV: Waterreus; Van der Weerden, Valckx. üaber, Numan; Vink. Cocu, lonk. Hoekstra (46. Unskens); Itonaldo (72.1-.ykelkamp), Nilis Werder Bremen: Rost; Wiedener, Hills, Ramzy, Baiano, Schulz; Schol/, (46. Basler), Votava, Bode; Neubarth (6(1. Vier), Cardoso t |lp de laatste training voor de ogiedslrijd in de Champions Lea- ue tegen Real Madrid is Ajax Cnlotseling toch met grote pro- .eilemen geconfronteerd. Twee jelers raakten zo geblesseerd at ze vanavond niet inzetbaar ijn. Frank de Boer (hamstring) Arnold Scholten (kuit). De 7-jarige Arno Splinter werd op- t roepen als vervanger. Scholten is weliswaar in prin- ipe geen basisspeler, maar was :s( 'el de aangewezen man om in id et centrum van de verdediging j Ie Boer te vervangen. Zoals ook spfgelopen zondag gebeurde, in gee wedstrijd tegen FC Gi*onin- chen. De kwetsuren zijn in beide evallen zo ernstig, dat ook 'ordt getwijfeld aan de inzet- nt aarheid van het tweetal vol- ende week dinsdag in Tokyo ou ïgen Gremio. Dan gaat het om b e wereldbeker. t Frank de Boer miste zondag be oor de eerste keer dit seizoen ie en wedstrijd. Maandag leek hij ïsl olledig hersteld. „Maar ik ha laakte op de training één be- n aaide beweging en gelijk enchoot 'het' er weer in", ver las laarde hij. De Boer zei nu meer gel ist te hebben van het kwetsuur ïpi an enkele dagen eerder. „De ians dat ik vanavond speel is v ngeveer nul komma nul." vi Technisch directeur Van Gaal oemde de kwestie 'heel verve- ni ïnd'. Ajax komt verdedigers te jrs on. Silooy, die na een blessu- ijk ïperiode van een maand of t i rie afgelopen zondag pas een 1 alf wedstrijdje met hel tweede il peelde, is voor woensdag aan e selectie toegevoegd. Deson- anks heeft Ajax dan nog maar au Ie beschikking over vijftien spe- fra ers. Van Gaal overweegt n woensdag nog een voetballer m-\ Frank de Boer: „De kans dat ik speel is ongeveer nul komma nul." foto uit het tweede over te laten ko men. Over de directe consequen ties voor de eerste elf tegen Real liet Van Gaal zich gisteravond nog niet uit. Waarschijnlijk krijgt Litmanen een meer de fensieve rol, zoals hij dat we gens de absentie van Blind ook in de thuiswedstijd tegen 'de Koninklijke' had. FGuivert speelt dan op het middenveld, Kanu zorgt voor de aanvulling in de spits. „Ik heb dit zien aanko men", zei Van Gaal. Van paniek was geen sprake. „We kunnen het ons zelfs veroorloven hier te verliezen." madrid gpd Rainon Mendoza bracht zijn laatste minuten in het Estadio Santiago Bemabeu door in het gezel schap van vrouw en kinderen. Nog een laatste flauwe glimlach, een slappe arm omhoog en daar gleed, maandagavond om twee minuten over half acht, de president van Real Madrid de geschiedenis in. Lorenzo Sanz bracht zijn eerste minuten door in het gezelschap van camera's, microfoons en iedereen die maar luisteren wilde. Met een grap en een glimlach voor iedereen. De koning van Real is dood, leve de koning. Want de president van Real Madrid is de onderkoning van Spanje. Het was de sportieve begrafenis van Ramon Mendoza, socio 772. Ooit schreef hij geschiede nis door in het Franco-tijdperk als eerste Span jaard handel te drijven met de Russische com munisten. Bont en leer, later olieconcessies. In de jajen tachtig volgde hij de legendarische Don Santiago Bernabeu op. Maar voor Mendoza geen standbeeld. Geen stadion en zelfs niet eens een eigen toernooitje. Niets om de naam verder te dragen. Na tien jaar en negen maanden trad hij af. Hij moest wel. Hij had er als president immers een puinhoop van gemaakt. Goed, 26 titels in totaal. Maar bekers zaten er nauwelijks tussen. En in die jaren van achtervolging werden er schulden gemaakt. Niemand wist precies hoe veel. Maar de serieuze schattingen varieerden van 150 tot zelfs 700 miljoen gulden. Real Madrid, de 'Ko ninklijke' stond aan de rand van het bankroet. De president, de onderkoning van Spanje, moest aftreden. „Het is moeilijker de macht af te staan dan om de macht te grijpenzei hij nog zacht op de trappen vtan het machtige stadion. Hij hoopt nog op een baantje bij de Spaanse voetbalbond, bij de UEFA misschien. Het was de kroning van Lorenzo Sanz, de persconferentie van gistermiddag. Een rede van een half uur, een grap, een grol, en een glimlach. Maar wal zei de nieuwe grote baas nu werkelijk? Over geld wilde hij niet praten, zei hij. De toe komst was ook nog veel te ver weg. „AJleen over voetbal en basketbal." Daarom zei hij 'dat de wedstrijd tegen Ajax het allerbelangrijkste' was. En over zijn voorganger geen woord. Geen kwaad woord, tenminste. „Mijn vriend", zei hij over Mendoza, „die ik nog steeds El Presidente noem." De vriendelijkheid van een dolksteek. Want zat Sanz niet jarenlang néést Ramon Mendoza? Hij heeft geweten van het financiële wanbeheer. Sterker, was hij als projectontwikkelaar niet dé drijvende kracht geweest achter de grootscheep se renovatie van het stadion? Het werd de zwaar ste financiële tegenvaller van Real. Er werd 'slechts' 50 miljoen gulden begroot, de werkelij ke kosten waren meer dan 100 miljoen. Een man voor wie beton en asfalt geen geheimen meer hebben, die van staalconstructies en kantoorpar- ken meer weet dan van voetbal, had zo'n 'reken- foutje' natuurlijk direct moeten herkennen. De bond en de banken werden onrustig. Mendoza moest fors bloeden. Hij moest zich garant stellen voor een bedrag van 150 miljoen gulden. De puissant rijke Mendoza kreeg hulp, van de steenrijke Sanz. De vice-voorzitter zou zelfs de laatste weken alle salarissen en premies van de peperdure spelers hebben betaald. Het was het momerit dat Mendoza zijn sportieve begrafenis mocht regelen. Ramon Mendoza had de nacht voor zijn tries te aftocht niet kunnen slapen. Hij had een paar telefoontjes gehad, van vrienden. En hij had een paar brieven geschreven. Velletjes die een paar 'geheimen' bevatten. Hij gaat straks, als het rouwproces is verwerkt, ook een boek schrijven. Over Real Madrid, over Mendoza en Sanz, de 'vrienden voor het leven.' Het wordt dus nu allemaal anders? Het is on der de nieuwe koning eindelijk over met de geld smijterij? Over twee weken staat Dejan Petkovic op het vliegveld van Madrid. De Serviër van Ro de Ster Belgrado werd deze week gekocht, door Ixjrenzo Sanz, voor drie miljoen dollar. Real Ma drid heeft op dit moment 'slechts' vijf buitenlan ders in dienst. Bovendien moet zijn nieuwe be groting komende zondag door de leden worden goedgekeucd. Er zou een reële kans bestaan dat de plannen van Sanz het niet halen. Dan zou de nieuwe president in recordtijd van zijn troon moeten stappen. Hij glimlachte dus nog maar eens. En bleef gewillig poseren voor cameraman en fotograaf. De koning is dood, leve de koning. m IE OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Het woord zegt het al: waterpolo speel je in het water. Het publiek keek za terdagavond in De Thermen raar op toen er stoelen in het rond vlogen bij de competi tietopper AZC-Polar Bears en drijfnatte poloërs op het dro ge op de vuist gingen met toeschouwers. Het was duidelijk: de spelers van Polar Bears waren woest op de een deel van de AZ- C-aanhang. Nu moet gezegd worden dat het Alpheuse pu bliek zich niet bepaald ge droeg zoals het hoorde. Het ging goed met de thuis club (AZC won met 11-5 van de landskampioen) en dat wilde de Alphense aanhang weten. Tussen het publiek zaten twee oud-AZC-spelers: Remco Pielstroom en Ewoud van Winsen. De eerste is vo rig seizoen gestopt, de laatste is al een tijdje teruggetreden. Pielstroom en Van Winsen houden wel van een geintje. Telkens als Polar Be- ars-coach Ivanovski aan de rand van het bassin ver scheen en zijn stem verhief, gaven de twee een pefecte imitatie van de coach weg. Sprak de Montenegrijn Ivan ovski gebroken Nederlands (of iets wat daar op leek), dan deden Pielstroom en Van Winsen hetzelfde. Koot en Bie in Alphen. Dat is flauw en irritant voor de direct betrokkene. Dat is leuk voor het Alphense publiek, dat de laatste jaren toch al niet verwend was met aansprekende successen. Wat Pielstroom en Van Winsen zich niet realiseerden was, dat zij de aanleiding wa ren van een onsmakelijk handgemeen tussen het Al phense publiek en de volle dig onspoorde spelers van Polar Bears. De arbiters Bras en Bookel- man zagen geen andere mo gelijkheid dan het bassin vol ledig te ontruimen. De wed strijd kon daardoor op een reguliere wijze eindigen. Maar het muisje kreeg nog een staartje. Spelers van Po lar Bears beschuldigden het Alphense publiek naderhand van racisme. Racisme. Dat is nogal wat. Teammanager André de Jeu van AZC: „Dat is nogal wat. ja. Dat zijn vrij botte beweringen. Kijk. er zijn best wel vervelende din gen gezegd, maar het geuit te ver om het Alphense publiek voor een stelletje racisten te verslijten. Weet je wat ik denkDat er een paar gefrus treerden rondlopen bij Polar Bears. Hel loopt niet en dan ben je sneller van je stuk. Bij AZC hebben we het ook mee gemaakt. Polar Bears-aanvoerder Hans Nieuwenburg relati veert de opmerkingen van zijn ploeggenoort Scherren- burg. Ach die opmerkingen, het hoort er allenuuil bij. Het ge beurt hier, in Amersfoort en bij ons in Hde. We hebben ons laten provoceren en hebben ons van onze slechte kant la ten zien. Een storm in een glas water. In de B1 van FC üsse speelt een meisje: Jea- net van der Laan. Er is al veel over gezegd en ge schreven. Maar eigenlijk zou den er in de BI van FC Lisse twee meisjes moeten spelen. En daar is nog niets over ge schreven. Daarom bij deze. Iris Opdam en Jeanet van der l.aan spelen beiden in de jeugdselectie tot en met 16 jaar van de afdeling Leiden. Allebei komen ze ook uit voor Jong Oranje. Bij FC Lis- se achtte de technische staf beide speelsters goed genoeg voor de BI van de jongens. Dispensatie aanvragen dus voor Jeannet en voor Iris. Het was een fikse teleurstel ling toen we hoorden dat de aanvnuig voor Iris niet werd gehonoreerd". zegt vader Ap Opdam, die behalve een dochter die aar dig voetbalt ook nog een zoon (Barry) heeft die in de zaterdag 1 van de FC een leuke bal meetrapt in de eer ste klasse A. „De enige reden die werd op gegeven was. dat Jeannet met het jongenselftal mee was ge promoveerd was naar de lan delijke klasse. Dat gold niet voor Iris; die is een jaar jon ger." Iris moest daarom in het vrouwenelftal van de FC Lis- se uitkomen. Maar niets ten nadele van de vrouwen van FC Lisse zij spelen ook op schoenen met noppen en een lederen bal Iris speelt liever bij de BI van de jon gens. Toen eerder deze maand een meisje uit Groningen via een kort geding afdwong dat ze bij de jongens mocht mee doen, besloot F'C Lisse een nieuwe poging te wagen. Vermoedelijk omdat alle KNVB-bobo's druk bezig wa ren hun kaartje voor Neder land-Ierland te regelen, heeft Iris nog geen antwoord. Ap Opdam: „Ik had eigenlijk al antwoord verwacht voor afgelopen weekend. Maar ik hoop in elk geval voor komend weekein de bericht te ontvangen zodat ze mee kan spelen. De trainer zegt dat hij hruir hard nodig heeft Stilletjes denkt Opdam aan een gang naar de rechtbank als een antwoord van de KNVB al te lang uitblijft. Voorlopig geef ik de KNVB nog even de tijd om met een antwoord te komen. Maar ik ben wel zo vrij te veronder stellen dat ik enige kans van slagen heb, wanneer ik een kort geding aanspan. Of Iris erg lang spelplezier heeft bij de jongens, waagt Ap Opdam overigens te be twijfelen. „Ik houd er rekening mee dat de KNVB zegt dal het meespe len van meisjes bij de A-jeugd straks onmogelijk is. Dan is het over en sluiten. rob onderwater willem spierduk nieuwegein gpd Toen Erik de Bruin in juni dit jaar een punt achter zijn carriè re zette, nadat de arbitragecom missie van de IAAF hem voor vier jaar had geschorst wegens dopinggebruik tijdens een meeting in Keulen in de zomer van 1993, spaarde de verbitter de atleet ook de KNAU niet. „De houding van de bond heeft rne diep geraakt en triest gemaakt", zei De Bruin, die zich in de steek gelaten voelde in zijn strijd tegen de IAAF. Gisteren maakte de atletiekunie bekend dat De Bruin bondscoach wordt van de kogelstoters en discus- werpers. De KNAU en De Bruin zijn een overeenkomst voor vijf maanden aangegaan, die per één december ingaat. Bert Paauw, technisch directeur van de atletiekunie: „Maar het is de intentie, zéker van onze kant, om daarna verder te gaan." Tot de nationale selectie behoren onder andere De Bruins zus Corrie, Europees jeugdkam pioene, en Jacqueline Goor- machtigh, de Rotterdamse dis cuswerpster die Oranje in au gustus vertegenwoordigde bij het WK in Göteborg Paauw van de atletiekunie ziet geen enkel bezwaar in de opmerkelijke aanstelling van de geschorste atleet tot bonds coach. „De Bruin is als atleet geschorst, niet als trainer."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21