Scholenfusie in Jacobswoude Voor boeren is Bentwoud nog geen gelopen race 'Gelukkig nog niets gevonden, want dat zou een ramp zijn' 'Computers zijn niets meer voor mij' ROLLUIKEN S 33% y Rijn Veenstreek Dorpswacht VI Mercedesdieven slaan driemaal toe Stompwijk moet gaan bezuinigen En toen ging opeens de geldkraan dicht WOENSDAG 22 NOVEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -5396414, F'IV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-J Vrouw gewond bij botsing nieuwkoop Een 79-jarige Leidse vrouw is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Nieuwveenseweg in Nieuw koop. De vrouw zat in een auto die werd bestuurd door een 85- jarige Leidenaar. De auto van de Leidenaar werd op de kruising met de Industrieweg aangereden door een 28-jarige Amster dammer die geen voorrang verleende. De vrouw is met hoofd letsel overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Alphenaar onder invloed alphen aan den run Een 30-jarige Alphenaar is gisteren door de Alphense politie aan de Klaverhof staande gehouden wegens rij den onder invloed. De man trok de aandacht door de hoge snel heid waarmee hij door de woonwijk reed. Hij bleek zoveel alco hol te hebben gedronken, dat hij zijn rijbewijs in moest leveren. Bouwkeet gestolen alphen aan den run Vanaf een bouwplaats tussen de Thailand- singel en de Zuiderkeerkring in Alphen aan den Rijn is de afgelo pen dagen een complete bouwkeet gestolen. Het betrof een blauwe keet op wielen, met daarin diverse materialen. De waar de van de keet zelf bedraagt 8000 gulden. 'Maar als de prijs hoog genoeg is, zijn de emoties in een keer n eg runwoude/den haag ruud sep De aanleg van het Bentwoud lijkt zeker. De poli tieke beslissing is lang geleden al genomen en het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL) heeft de eerste stukjes grond al gekocht. Maar voor de boeren in het gebied staat er nog niets vast. Als de prijs die de overheid voor de akkerbouwgron den in het gebied wil betalen niet omhoog gaat, is de kans klein dat de boeren massaal willen verko pen, meent W. van Straalen, de voorzitter van de agrarische commissie Bentwoud. De boeren in de droogmakerij tussen Zóeter- meer, Hazerswoude-Dorp, Boskoop, Waddinx- veen en rijksweg A12 staan niet te trappelen om te verhuizen. De agrariërs hebben immers een bedrijf in misschien wel het best renderende ak kerbouwgebied van Nederland. Dat heeft twee oorzaken: de grond is erg vruchtbaar en de con sument erg dichtbij, waardoor veel produkten te gen relatief hoge prijzen direct aan huis worden verkocht. „Wil je ergens anders zulke vruchtbare grond hebben, dan moet je naar de Flevopolder. Maar daar zit je weer ver weg van de consu ment", aldus Van Straalen. Volgens de Waddinxveens akkerbouwer is het een heel eenvoudig economisch verhaal: ,,|e gaat niet verhuizen als je daar alleen maar slechter van wordt. Als de prijzen niet interessant zijn, dan blijf je hier dus zitten." Hoewel de boeren ook meer principiële bezwaren en emotionele bezwaren hebben, zijn het de centen die de door slag geven. „Als de prijs hoog genoeg is, zijn de emoties in één keer weg. Zo gaat dat nou een maal", geeft Van Straalen onomwonden toe. Projectleider A. van der Meulen van de provin cie is niet bang dat de boeren niet willen verko pen. „De prijs die wij betalen is gebaseerd op de agrarische waarde van de grond. Maar daar bo venop krijgen de boeren nog een bijdrage voor de oprichting van een nieuw bedrijf. Uitgangspunt van het aankoopbeleid is dat de boeren met het geld dat ze ontvangen elders een nieuw bedrijf moeten kunnen beginnen", aldus Van der Meu len. Symbolisch Praktisch als ze zijn. overleggen de boeren nog al tijd met de provincie. Zo heeft de agrarische commissie onlangs haar visie op tafel gelegd op wat er moet gebeuren wanneer de provincie op grote schaal gaat kopen en aanplanten. De boe ren willen in dat geval dat de aankoop uitsluitend op vrijwillige basis gebeurt, dat de bedrijfsgebou wen aan de rand van het bos apart kunnen wor den verkocht en dat er vlak bij nog bestaande ak kerbouwbedrijven geen bomen komen. Van der Meulen gaat er van uit dat er in de ko mende tien jaar duizend hectare bos wordt aan geplant voor hel Bentwoud, honderd hectare per jaar. De eerste bomen moet najaar '96 worden geplant. Het liefst zet hij meteen al een flinke op pervlakte aan bos neer. Maar als het niet anders kan moet er in elk geval een symbolisch begin worden gemaakt. „Mocht het eind volgend jaar nog erg moeilijk gaan met de grondverwerving, dan moeten we in elk geval toch iets doen om te laten zien dat we bezig zijn, dat de overheid het meent", aldus de projectleider. Er is tot nu toe niet actief geworven voor grond. Alleen met boeren die toevallig wilden vertrekken is gesproken. Op die manier heeft het BBL al meerdere bedrijven opgekocht. „Het blijkt dat er altijd wel enige grond te koop is", concludeert Van der Meulen. Hoeveel grond er al is aange kocht voor het bos, wil de projectleider niet zeg gen. Van Straalen houdt het er echter op dat het nog maar om kleine oppervlakte gaat: in totaal nog geen dertig hectare, verdeeld over twee be drijven. „En ze zijn nog met iemand in onder handeling over dertig hectare binnen het Bent woud en veertig hectare er buiten", aldus de agrariër. „Maar het laatste wat ik daar over ge hoord heb, is dat dat niet erg wil vlotten." Esserlyckerwoude en Torenvalk onderzoeken samenwerking woubrugge/leimuiden De openbare basisscholen Esserlyckerwoude in Wou- brugge en De Torenvalk in Leimuiden gaan fuseren. De twee medezeggenschapsraden bereiden in een speciale commissie de fusie door. Het basisdocument voor de sa menwerking moet in de gemeenteraadsvergadering van 25 januari worden goedgekeurd, zo maakte burgemees ter W. van Beek gisteren bekend. tisch", aldus de burgemeester. Haast is geboden omdat het Rijk eist dat er voor 1 februari volgend jaar een document op tafel ligt. „Als er tijdens de be sprekingen knelpunten blijken te bestaan die het besluit over een fusie negatief maken, is het voortbestaan van De Torenvalk onmogelijk geworden." Van Beek verwacht geen grote obstakels. „We hebben eerst ge aarzeld omdat we bang waren voor de eisen van het Rijk over de gebouwen. We moeten er niet aan denken dat bijvoor beeld De Torenvalk ruimtege brek heeft en dat de leerlingen dan naar Woubrugge moeten. Maar daarvoor blijkt de afstand uesbeth buitink Het gemeentebestuur, dat ook het bestuur van de openbare basisscholen is, overwoog al langer de twee scholen samen te voegen. Dat proces is nu ver sneld, omdat de Torenvalk aan het begin van dit schooljaar net te weinig leerlingen telde om te kunnen voortbestaan. Een fusie is de enige manier om het openbaar onderwijs in Leimui den te behouden. De besprekingen zijn nog in een 'onderzoeksstadium', bena drukt Van Beek. Toch gaat hij ervan uit dat de fusie rond komt. „Ik ben zeer optimis- tussen de twee vestigingen te grootte zijn." Ook op onderwijsgebied ver wacht Van Beek geen proble men. „We gaan ervan uit dat Esserlyckerwoude de hoofdves tiging wordt en De Torenvalk de nevenvestiging. We hebben af gesproken dat de scholen zo au tonoom mogelijk blijven wer ken, en dat haalt veel knelpun ten uit de besprekingen. We willen niet met een opgelegde eenduidigheid komen. Het pe dagogisch en organisatorisch klimaat van de beide scholen willen we intact houden." De speciale fusiecommissie is opgedeeld in vier werkgroepen, die de financiële aspecten, het onderwijs, de organisatie en het personeel onder de loep ne men. „En er wordt gekeken naar de naamgeving, maar de verwachting is dat de scholen gewoon Esserlyckerwoude en De Torenvalk blijven heten. jacobswoude. De Jacobswoudse burgemeester W. van Beek overweegt een dorpswacht invoeren in de ker nen van zijn gemeente. Van Beek zei dat na het werkbezoek dat de gemeenteraad maandag avond bracht aan Hoogmade. „Op termijn ontkomt ook Ja cobswoude niet aan een discus sie over een dorpswacht. Voor al die kleine ergernissen, zoals hondenpoep op de stoep en verkeerd geparkeerde auto's kunnen we de politie niet meer laten komen. Die rijden van in cident naar incident en hebben geen tijd voor die kleine over tredingen. Maar die kleine er gernissen grijpen wel diep in in het welzijnsgevoel." Zonwering Leiden begint nu een winteraktie! Een rolluik kiest u In eerste Instantie vaak uit het oogpunt van bescherming. Tegelijkertijd geniet u dan van de sterk isolerende waarde tegen de kou en getuid. Wie nu bestelt krijgt een bijzondere korting tot Goedkoper kon haast niet. Bel ons: 071-521.7252 Flevoweg 9, Industrieterrein Merenwijk te Leiden (Achter de Gamma) Open ma. t/m za. en koopavond. Bijna veertig tijdelijke krachten halen in de loods van NAKG in Roelofarendsveen de navels uit de aardappelen voor het onderzoek naar bruinrot. Tussen hen in staan bedrijfsleider Co Droogh (links), Theo van der Burg en Hans Daleman. De laatste twee hebben de leiding over de snijzaal. FOTO MARK LAMERS/HOL VAS T Onderzoek naar bruinrot in aardappelen in volle gang bij NAK alphen aan den run garagebedrijf voor 40.000 gulden te koop stond. Aan de Zegerbaan werd een transportbedrijf het Vanaf verschillende plaatsen in Alphen zijn in de slachtoffer van de diefstal van een vrachtwagen nacht van maandag op dinsdag drie vrachtwa- die was beladen met kantoorbenodigdheden. Igens van het merk Mercedes-Benz gestolen. Van- Vanaf een parkeerplaats aan het Carmenplein af een parkeerplaats aan De Schans gingen die- werd ten slotte een kleine vrachtwagen met con- ven ervandoor met een bestelwagen die bij een tainers en bloembakken weegenomen. roelofarendsveen marieta kroft In allerijl is de loods van het NAKG-gebouw in Roelofarends veen ingericht als snijzaal. Zo n veertig mensen - allen tijdelijke krachten - zijn daar sinds twee weken bezig met het snijden van de navel uit aardappelen. Dit in verband met de opspo ring van bruinrot in het Neder landse aardappelpootgoed. Ge middeld gaan er per dag zo'n 1600 aardappelen door ieders handen. „Het gaat steeds sneller", zegt navelsnijdster Rudsela Jacobs uit Leiden enthousiast. Tegen over haar zit de uit Australië af komstige Bacchus van Loo die tijdelijk logeert bij zijn vriendin in Leiden. Ook hij zegt het hier wel uit te houden. „Everj'body is friendly, „iedereen is vriende lijk", zo draait skileraar van be roep zich naar zijn collega-na velsnijders toe. De ziekte, die wel wordt be stempeld als 'de varkenspest onder aardappelen', werd enke le maanden geleden ontdekt op tientallen akkerbouwbedrijven in Nederland. Grote paniek brak uit omdat de export van 600.000 ton pootgoed in gevaar zou ko men. Om de ziekte zo snel mo gelijk de kop in te drukken, wer den meteen strenge controle voorschriften uitgevaardigd. Van elke 25 ton aardappelen die een boer van zijn land haalt, moeten 200 aardappelen wor den gecontroleerd. Pas als blijkt dat ze vrij zijn van de bacterie, mogen ze worden geëxporteerd. „Om de export niet in gevaar te laten komen, is er grote haast bij het onderzoek", vertelt be drijfsleider Co Droogh. „Eigen lijk controleert alleen onze zus terorganisatie in Emmeloord akkerbouwgewassen. Omdat ze het daar niet alleen aankonden, helpen wij mee, evenals TNO in Zeist." En dat betekende dat het even 'hollen, vliegen en rennen' werd in Roelofarendsveen, al dus Droogh. „Ruimtes moesten worden ingericht, spullen wor den aangekocht of geleasd. Zo'n vijftig tijdelijke krachten trok ken we aan en moesten we op leiden. Want één ding stond voorop. Ons gewone werk: het keuren van groente- en bloem zaden, mocht niet in gevaar ko men. Als je nagaat dat we ruim vijftig personeelsleden iti de binnendienst hebben, beteken de het extra personeel bijna een verdubbeling." De kleedruimte voor het mannelijk personeel werd inge richt tot laboratorium. Daar lo pen nu zo'n vijf mensen rond. ingenieur Harrie Koenraadt, die het laboratoriumgédeelte onder zijn verantwoordelijkheid heeft, laat zien hoe de navels worden geprepareerd voordat ze onder de microscoop komen te liggen. Hij loopt vervolgens naar de mi croscoopruimte. Daar zitten drie mensen in het donker da gelijks urenlang te turen, op zoek naar de gevreesde bacte rie. ledereen, zowel in het lab als in de snijzaal, loopt in een witte overall en heeft blauwe, plastic hoezen om de schoenen. „Hygiëne is zeer belangrijk", benadrukken zowel Droogh als Koenraadt. „Voorkomen moet worden dat een bruinrot-bacte rie uit het ene monster in een andere terecht komt, maar ook dat de bacterie mee naar buiten wordt genomen. Al het afval wordt om die reden verbrand." De extra werkzaamheden brengen geen extra geld in het laatje van de Veense keurings dienst. „We brengen alleen de kosten bij de NAK in rekening", zegt Droogh. Die komen neer op ongeveer 100 gulden per monster (a 200 aardappelen) en worden door de akkerbouwer betaald. Twee weken is NAKG in Roelofarendsveen nu bezig met het opsporen van de besmette lijke ziekte. Zo'n 1000 monsters zijn bekeken en tot half januari zullen er nog 7000 door de han den gaan. In tegenstelling lot in Emmeloord waar al 12 verdach te monsters zijn aangetroffen, is de bacterie tot nu in Roelo farendsveen niet aangetroffen. „Gelukkig niet", zegt Droogh. „Want dat is een ramp voor de boer. Dan kan hij al zijn aardap pelen vernietigen." stompwuk dorith ligtvoet Stompwijkse instellingen ontkomen niet aan de bezui nigingen die de gemeente l.eidschendam vanaf 1997 wil doorvoeren. De gemeente wil zes ton bezuinigen, om dat zc minder geld krijgt uit het gemeentefonds. Vooral welzijns- en onderwijsvoor zieningen dreigen te worden gekort. Zo wil het college van B en W fors snijden in het schoolzwemmen en het vak onderwijs. Ook wil ze onder zoeken of privatisering van sporthallen mogelijk is en of peuterspeelzalen met minder subsidie toe kunnen. In een dik boekwerk heeft de gemeente ruim honderd bezuinigingsvoorstellen op een rijtje gezet. Niet alle ideeën hebben evenveel kans van slagen. Tijdens besloten vergaderingen hebben B en W alvast gepeild welke voor stellen straks op een raads meerderheid kunnen reke nen. Daaruit kwamen twintig kansrijke ideëen. Zestig voor stellen moeten nog nader worden bekeken. Vooral het onderwijs komt er straks karig vanaf. Zo kun nen de kosten van het vak onderwijs omlaag en voelt de gemeente zich niet langer geroepen om godsdienston derwijs en humanistische vorming te bekostigen. Ver der wil het college de ge meentelijke bijdrage voor schoolsportdagen en school zwemmen schrappen. Alleen voor kinderen die nog geen A-diploma hebben, wil Leidschendam nog bijdra gen. Ook voor sportverenigin gen breekt zwaar weer aan. Zij kunnen straks rekenen op minder subsidie. Daarnaast wil de gemeente de mogelijk held onderzoeken om alle sportaccommodaties waar onder het Stompwijkse com plex De Meerhorst, te privati seren. Ook moet worden be keken of de maneges 1 lestar en de Stompwijkse Blesrui- ters hun grond van de ge meente kunnen overnemen. Verder wil de gemeente bezuinigen op het uitbag geren van de Stompwijkse vaart door de overdracht aan het Hoogheemraadschap vah Rijnland nader uit te werken. Buurtbeheer zal va ker met vrijwilligers moeten gebeuren. HANDELEN WANDEL leiden paulien koopmans De jeans- en kinderkledingzaak Van Ooy is al sinds 1949 in een historisch pand aan de Bree- straat gevestigd. Op de bovenste verdieping heeft Ria Hendriksen (69) haar kantoor. Het ademt een typische jaren '70 sfeer ijiet bruine vloerbedekking, houten bureaus en een ouderwetse tel en typemachine. Onlangs vier de Ria Hendriksen haar vijftigja rig jubileum bij het bedrijf. In de oorlogsjaren kwam ze als negentienjarige in contact met Wim van Ooy. Zijn broer was net een winkeltje op Bree- straat nummer 9 begonnen. Zelf had ze pas haar huishoud school-diploma gehaald. Ze hielp thuis in de huishouding. Totdat Van Ooy haar samen met haar broer vroeg in de win kel te komen werken. „In het begin was ik een manusje-van- alles. Ik maakte de kachel aan, schrobde de WC, stofzuigde de winkelruimte, en nog veel meer. Wim van Ooy deed de admini stratie, maar langzamerhand .nam ik die over." Ria Hendriksen in de jeans- en kinderkledingzaak Van Ooy. Aanvankelijk verkocht han delsonderneming Van Ooy bed den, dekens, kinderledikanten, potten en pannen en kleding. Goederen waren na de oorlog nog maar mondjesmaat te ver krijgen. Het was een afbeta lingszaak. Klanten konden er voor artikelen sparen door elke week een paar dubbeltjes voor uit te betalen. Een systeem dat verdween toen de banken le ningen gingen verstrekken. „Op een gegeven moment werd de winkel te klein. Boven dien was de nauwe wenteltrap FOTO HIELCO KUIPERS naar boven onhandig. Dikke mensen bleven er soms bijna in steken." Het bedrijf verhuisde naar zijn huidige plek op num mer 39. Kleding nam een steeds grotere plek in. „Op zich heb ik weinig met kleren. Ik wilde vroeger altijd tuinarchitect wor den, net als mijn vader. Dat.was mijn ideaal. Nu tuinier ik in mijn vrije tijd." Ria Hendriksen heeft nooit in de winkel gestaan. Ze werkt achter de schermen. „Nadat ik in de avonduren een paar cur sussen boekhouden, typen en steno volgde, deed ik de admi nistratie." Voor haar geen com puter. Alles gaat met de hand. „Ik zie er heus het nut wel van in, hoor. Toch voel ik er niets voor om dat nog te leren. Nu werk ik alles op papier uit en voert de dochter van eigenaar Van Kasterop de administratie op de computer in. Dat werkt prima." Over haar lange loopbaan bij hetzelfde bedrijf zegt ze: „Ik heb het hier naar mijn zin. In wezen ben ik eigen baas. Ik kan zelf mijn dag indelen. Bovendien heb ik al zoveel met deze zaak meegemaakt, alle .ups en downs. Dat laat je niet zomaar in de steek. Iedereen in het be drijf heeft ook een hele hechte band met elkaar. Daarom heb besloten dat ik hier nog een poosje blijf." Rubriek voor zakeli jk nieuws Fax 071-5321921 Boekhouden Voor startende ondernemers en freelancers houdt de Stichting Werkgelegenheid Leiden op dinsdag 28 november een the ma-bijeenkomst over boekhou ding. Aan de orde komen de ei sen waaraan een boekhouding moet voldoen, de BTW-aangifte en hoe in grote lijnen een boek houding moet worden opgezet. De bijeenkomst duurt van 20.00 tot 22.00 uur, deelname kost 25 gulden. Aanmelding vooraf is noodzakelijk, telefoon 071 - 5146878. Ambassade De Geus Interieurbouw in Zwammerdam is momenteel druk bezig met de vervaardiging van veertig kastenwanden voor de nieuwe Nederlandse ambas sade in Paramaribo. Die worden in maart volgend jaar per zee container de oceaan overgeva- SCHRIJVLN - Een cursus commercieel schrijven begint op 30 no vember hij de Stichting Werkgelegenheid Leiden. De cursus is be doeld voor mensen die via 'mailings' reclame willen maken voor hun produkt of dienst. De lessen zijn praktisch: de cursisten wor den aan het schrijven gezet. Daarnaast wordt ingegaan op de ach tergronden van het schrijven van brieven. De lessen worden gege- ven*op vier opeenvolgende donderdagavonden, steeds van 19.30 tot 22.00 uur. Voor inlichtingen: Stichting Werkgelegenheid Leiden 071-5146878 (Anja (juist). Drie jaren na de start van de onderneming zat de groei er goed in. Toen gingen twee opdrachtgevers failliet waardoor belangrijke vorderingen onbetaald bleven. Vanwege de overschrijding van de kredietlimiet draaide de bank direct de geldkraan dicht. Zonder behoorlijk overleg. Kan dat zomaar? Teekcns Advokatcn heeft de expertise in huis om in zo'n situatie uw rechtspositie juist in te schatten. Zeker zo belangrijk is echter vorderingen aan Teekcns Advokalen ter incasso aan te bieden op het moment dat verhaal nog mogelijk is. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokalen in de EU Leiderdorp Karolusquldcn 32-38, poslbus 118, 2350 AC, tel 071 541 30 21. fa* 071 - 541 06 84 Leiden Hoog so Schouwwog 8E, 2332 KG, tel 071 - 532 27 38, fa* 071 532 14 21

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17