Omwonenden boos over uitbreiding 'Adegeest' HALFORDS Leiden Regio 'SUPERSTORE CHTERGROND Gemeente Oegstgeest Zelfstandig naar De Jel' Zandvoortse aanrander veroordeeld Paddestoelen en Willempies door Leiderdorp OENSDAG 22 NOVEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 0/1-5356429 lama© Steek je auto in het nieuw, met de LAMA Stoelhoezenset. dus altijd passend! Van superieure kwaliteit, met foam, anti-slip onderlaag en dubbelgestikte naden. Complete set voor de voorstoelen, achterbank en hoofdsteunen. Keuze uit diverse modieuze dessins. Adviesprijs 259,-. Nu bij Halfords van 159,- voor E' taze landelijk ge- e«gen boerderij ligt /mjan een met groen ab1mgeven laantje n Lisse. Het foonhuis is ge jouwd is 1924, op "te oude funda menten van een lerderijtje uit )nze fotograaf tfm Dijkman jr' oorkruist dagelijks en groot deel van e streek om het leuws voor de 00 rant in beeld vast 00 'teggen. Tijdens ie ritten komt hij jit ings allerlei 'beel- ige' plekjes die 01 iet direct hot ews vormen, "la «aar het zeker 'aard zijn om te 5.1 resenteren. door: Wim Koevoet Opschorten overleg met bewoners paniekz.et Eén van de toegangswegen tot de toekom stige nieuwbouwwijk van ruim 1.000 huizen komt mogelijk over de ijsbaan en met een brug over de Haarlemmertrekvaart te lopen. In deze gevreesde variant ligt een aantal woonboten in de weg. De woonbootbewoners, onder wie Joar van Raalte, tot voor kort Van Elsens fractie genote, verkeren al geruime tijd in grote on zekerheid over het voortbestaan van hun ligplaatsen. Zij willen maar één ding en dat is blijven wonen waar ze wonen. Hun bij dragen aan de discussie, die ook met grote letters op hel wegdek en op spandoeken bij hun arken zijn geschilderd, laten geen en kele ruimte bestaan voor twijfel. Met zo'n duidelijk en onwrikbaar standpunt is de be hoefte aan overleg nihil. Maar Van Eisen staakt het overleg niet hierom maar omdat in deze krant een ver slag heeft gestaan van een besloten zitting, medio vorige week. Het betrof een bijeen komst van de zogenaamde klankbordgroep. Hierin zijn de bewoners vértegenwoordigd. Zij krijgen nog voordat er ook maar één be sluit op welk niveau dan ook wordt geno men. de laatste staiftl van zaken te horen. Ook krijgen ze inzage in de vele stukken en notulen van andere groepen die zich over de kwestie buigen. Het is nog maar de vraag of de bewoners van de arken in de Haarlemmertrekvaart, in het grensgebied van Oegstgeest en Leiden, zullen treuren om 'de straf die wethouder Guus van Eisen (Progressief Oegstgeest) hen heeft opgelegd. Van Eisen maakte onlangs bekend dat het overleg over de wijze van ontsluiting van de Broek- en Simontjespoider is opgeschort. Van Eisen is trots op deze, zeker voor Oegstgeester begrippen, vergaande vorm van overleg met direct betrokkenen. Ervoor beloond wordt hij echter nauwelijks, al thans zo ervaart hij dat zelf. De bewoners gaan aan de haal met de informatie die zij hier en daar opdoen, interpreteren deze en trekken conclusies. Eén en ander leidt tot publicaties waarin herhaaldelijk de bestuur lijke betrouwbaarheid van de wethouder ter discussie is gesteld. De irritaties hierover namen de laatste tijd voor Van Eisen nauwelijks meer te han teren vormen aan. Het heeft er dan ook alle schijn van dat het opschorten van het over leg meer een noodkreet is van de wethou der dan een straf voor de woonbootbewo ners. De wethouder ziet steeds meer in dat voor zulke gevoelige kwesties als ligplaatsen de overleg- en inspraakprocedures waar voor hij nu heeft gekozen eigenlijk onge schikt zijn. Er valt eenvoudigweg niets te overleggen. De kwestie is zo simpel als maar kan: de bewoners willen niet weg en moeten dat misschien toch. Ze grijpen alle middelen die ze nog heb ben aan om de besluitvorming een andere richting op te sturen. Eén van die middelen is de krant. I iet misstaat Van Eisen, die toen hij zelf nog fractievoorzitter was van Groen Links het hele dorp via de krant mobiliseer de in de strijd tegen de Endegecst-plannen, dat hij woonbootbewoners nu straft voor de gang naar de krant. In feite zegt hij daarmee dat ze niets mogen doen met de informatie die ze krijgen. Tegelijkertijd moeten de woonbootbewoners het idee krijgen dat ze overal zo diepgaand mogelijk in worden be trokken. Dat laatste is verspilde moeite. Het zal Van Eisen niet lukken om de bezwaren weg te masseren. De bewoners herinneren hem gewoon aan zijn toezegging: niemand wordt gedwongen zijn ligplaats in te leve ren. Het paniekerige besluit van Van Eisen om het overleg te staken zou er wel eens op kunnen duiden dat hij zijn hand met die toezegging heeft overspeeld. y<|Geld uit kassa weggenomen wassenaar Uit een sieradenwinkel aan de Langstraat in Wasse- m 1/1 naar is gistermiddag geld uit de kassa meegenomen. Een man kwam rond half twee de zaak binnen en leidde de verkoopster af. Na een tijdje werd ze achterdochtig en keek ze in de kassa. De vrouw zag dat er papiergeld uit de kassalade was verdwenen. Het ging om enkele honderden guldens. Ze sprak de man hierop lr j aan, waarna hij uit de winkel vluchtte. Jongen van mountainbike beroofd \F) wassenaar Een 11 -jarige jongen is gistermiddag van zijn moun tainbike beroofd. De jongen was met een paar vriendjes aan het de spelen op het schoolplein van de Bloemkamp-school. Zijn fiets had hij tegen het schoolhek gestald. Rond vier uur reed een man op een oude damesfiets voorbij. Hij stapte af, zette zijn oude fiets tegen het hek en ging er vervolgens op de mountain-bike vandoor. lieuwe raadszaal afgestemd op extra leden cha 1de 996 He snode plannen voor ge- ïeentelijke herindeling deren ;hi e gemeente Oegstgeest niet: aa et dorp gaat vrolijk voort met o ?n 12 tot 14 miljoen gulden iieiostende verbouwing van de ïlgersmakliniek tot gemeente- uis. „Oegstgeest is groot ge- g om zelfstandig te blijven lestaan. De nieuwe raadszaal is tS ïifs op twee extra raadsleden gestemd", aldus wethouder Poelmans (D66, gemeentelij- huisvesting). Het door architect Driessen egin van deze eeuw ontwor- en gebouw (ontworpen als liniek voor zenuwlijders') t over dik twee jaar ondep- ak gaan bieden aan alle ruim ,j )0 Oegstgeester ambtenaren bestuurders. Nu nog is amb- ilijk en bestuurlijk Oegstgeest ihuisvest in vier verschillende anden. Deze panden worden irkocht. .Het Amsterdams/Deventerse chitectenbureau A+D+P Ar- PJe! litecten mag de verbouwing jE in de Jelgersmakliniek ontwer- :n. Het bureau is gekozen uit er architectenbureaus die, op tnodiging van de gemeente, le vier een ideeënstudie heb- en ingediend. De ideeënschets in A+D+P Architecten gaat uit TV in de bouw van twee 'blokken' in de achterzijde van 'De Jel'. ar tussenin komt de raads- J. Volgens Poelmans zorgt de Tspringende achterkant er- ior dat het gebouw minder massaal overkomt. Nu de architect is gekozen, kan een definitief ontwerp wor den opgesteld. Dit zal niet sterk afwijken van de ideeënstudie. Poelmans verwacht kort na de zomer met de bouw te kunnen beginnen. Net als de architect wordt ook de bouwer via open bare aanbesteding gezocht. Oegstgeest geeft niet a priori voorkeur aan een regionale bouwer: „Kwaliteit en prijs zijn doorslaggevend. En natuurlijk de ervaring die de bouwer heeft met het opknappen en verande ren van monumentale panden." De Jelgersmakliniek is omge ven door bos. Een belangrijk deel van dit groen wordt op kor te termijn overgedragen aan de natuurbeschermingsorganisatie Het Zuidhollands Landschap. Alleen de tuin voor 'De Jel' blijft gemeentelijk eigendom. Die tuin zal overigens groen blijven: parkeren moet grotendeels bui ten het raadsterrein gebeuren. Met de omwonenden van de huidige gemeentelijke panden (naast het raadhuis ook drie panden aan respectievelijk het Wilhelminapark, de Rhijngees- ters'traatweg en de Haarlem merstraatweg), wordt inmiddels druk overlegd over het toekom stig gebruik van de gemeentelij ke panden. Poelmans: „Verkoop ligt het meest voor de hand. Maar niet aan de eerste de bes te. Het gebruik van de gebou wen wordt aan strenge eisen ge bonden." Leiderdorp mag bomen rond centrum Zijlkwartier kappen 'Rechtstreekse aanval op woongenot Een aantal omwonenden wil bezwaar aantekenen tegen de uitbreiding van sportpark Adegeest, zo bleek gister avond tijdens een door de gemeente Voorschoten beleg de informatie-avond. Met name de bewoners van de Puccinidreef zien de uitbreiding naar zeven velden als een rechtstreekse aanval op hun woongenot. voorschoten joost panhuysen De afstand tusen de Puccinidreef en het dichtstbij zijnde sportveld zal 16 meter bedragen. Veel bewoners heb ben geen vertrouwen in de 'bal- lenvanger' die langs het veld zal worden geplaatst. „Wie betaalt de schade als er dadelijk een voetbal op mijn ontbijttafel landt?" Sportpark Adegeest moet in de toekomst onderdak gaan bieden aan een groter aantal sportverenigingen. Omwonen den vrezen een toename van de geluidsoverlast, die volgens hen toch al nauwelijks te verdragen is. „Als ze aan het hockeyen zijn is het net alsof je in Sarajevo zit", stelde een aanwezige vast. Niemand leek zich aan deze opmerking te storen. De aanwe zigen hadden belangrijkere za ken om zich over op te winden. Feesten van sportverenigingen, bijvoorbeeld, die soms tot wel half twee in de nacht doorgaan. Puccinidreef-bewoner J. Van Ewijk maakte zich sterk voor een alternatief voetbalveld op een plek waar zich nu een com- posthoop bevindt. Deze plek bevindt zich op het tracé van Rijksweg 11. „Mocht die weg er na 15 jaar uiteindelijk toch nog komen, dan zal allang duidelijk zijn dat sportpark Adegeest he lemaal geen zeven velden nodig heeft", aldus Van Ewijk. Wethouder A. Draijer (CDA) zei dit alternatief te willen on derzoeken zodra de plannen voor Rijksweg 11 zijn geschrapt. De kans dat zoiets op korte ter mijn zal gebeuren achtte hij ge ring. LEIDERDORP JUDY NIHOF Er is terecht een vergunning verleend voor het kappen van een aantal bomen in de omge ving van buurtcentrum Zijl kwartier aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp. Wel had de gemeente zich daarbij moeten verplichten tot het planten van vervangende bomen. Dat stelt de commis sie beroep- en bezwaarschrif ten in haar advies aan het ge meentebestuur. Het college verleende op 20 juli een vergunning voor het kappen van 21 bomen naast het wijkcentrum. Het gaat om negen eiken, drie populieren, twee meidooms. vier essen, een beuk. een esdoorn en een els. De bomen moeten weg omdat het wijkcentrum wordt uitgebreid en er een tijdelijke weg komt voor het bouwver- keer. Drie omwonenden djenden een bezwaarschrift in tegen de kapvergunning, omdat het volgens hen om gezonde, vol wassen bomen gaat. Het steekt hen dat de bomen moe ten wijken voor een tijdelijke weg. Bovendien vonden ze dat de gemeente in de vergunning een herplantplicht had moe ten opnemen voor het mo ment dat de bouwactiviteiten zijn afgelopen en het gebied opnieuw wordt ingericht. Wat dit punt betreft, geeft de com missie de omwonenden gelijk. SCHRIJVENDE LEZERS Onderstaande brief is een reac tie voor de redactie van het Leidsch Dagblad, maar van mij mag u, als lezer van deze krant, gerust meelezen. Geachte Heer Van der Post, Natuurlijk, de macht van de journalist gaat ver. Je mag ko men waar je wil, je mag schrij ven wat je wil, een democrati sche verantwoordingsplicht heb je niet en je kan ook nog eens regelen dat je bericht een pro minente plaats krijgt in de krant. Waarschijnlijk zal mijn reactie op uw column van 21 november een bescheidener plekje krijgen in uw dagblad. Waar ik als democraat een grote hekel aan heb is dat af spraken niet nagekomen wor den. Als dat gebeurt behoor je als bestuurder aan de bel te trekken, zo niet, dan deug je niet voor dit werk. Ik neem ove rigens niemand iets kwalijk, maar vind deze kwestie wel aanleiding om met bewoners nog eens goede afspraken te maken over hoe met elkaar om te gaan. En dat gaan we ook doen, waarna we het overleg met de klankbordgroepen weer snel zullen hervatten, want dat is steeds de bedoeling geweest, het overleg is namelijk opge schort en dus niet stopgezet. Maar waar zijn we nu eigen lijk mee bezig? In het kader van allerlei besluiten die gemeente raden nemen zijn er formele in spraakmomenten. Die zijn er natuurlijk ook in Leiden en Oegstgeest. Iedere burger kan dan zijn of haar mening geven om te proberen voorgenomen besluiten te wijzigen. Door gaans is overigens die marge maar erg klein. Dat zal u als journalist toch wel opgemerkt hebben. Klankbordgroepen hebben een andere functie. Al in het stadium van de voorbereiding van de besluitvorming worden op die wijze mensen betrokken. Ze kunnen zodoende al invloed hebben op het formuleren van de voorstellen aan het gemeen tebestuur. Voor het gemeente bestuur is het natuurlijk prettig te weten dat er zodoende ook een grotere acceptatie van be sluiten bij de bewoners zal ont staan. En zo hoort democratie in mijn ogen te werken! Ik durf te beweren dat de meeste ge meenten in ons land aan deze vorm van openheid nog niet toe zijn. Dat zoiets een bestuurder kwetsbaarder maakt bewijst uw reactie wel! Maar iemand dan met een dictator vergelijken gaat dan veel te ver. Kortom, u draaft wat door in uw reactie, maar alleen u mag dat en ik natuurlijk niet. Mijn heer van der Post, ik hoop echt dat u mijn visie op prominente wijze zal publiceren. Alleen dan kan ik weten wiens egootje nu groter is, meneer de adjunct hoofdredacteur, dat van u of dat van mij. Met vriendelijke groet, Guus van Eisen, wethouder ruimte groen, Oegitgeest Aanbieding geldig t/m 2 december 1995. En alleen bij: Zoeterwoude, Rijneke Boulevard, Hoge Rijndijk 313, 071-5898412. Ondernemers en Nieuwe Media oegstgeest De vereniging Gontact Jonge Bedrijven I-eiden en omstreken (CJB) organiseert volgende week woensdag, 29 november, in hotel Het Witte Huis in Oegstgeest een thema-avond over Nieuwe Media. Onderne mers kunnen zich zo wegwijs laten maken in het digitale doolhof van onder andere CD i, CD ROM en het veelbesproken Internet. De thema bijeenkomst is gra tis toegankelijk en begint om 20.00 uur. De bezoekers worden in de gelegenheid gesteld om na afloop te spelen met Internet, CD-i en CD ROM. Vooraf aan melden bij het secretariaat van het GIB, 071-5128573. DEN HAAG/WASSENAAR» Een 27-jarige Zandvoorter is gisteren door de Haagse recht bank voor een serie zedendelic ten veroordeeld tot achttien maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk. De man pleegde in de periode midden mei tot half juli in onder meer Zand voort, Bloemendaal, Lisse en Wassenaar zo'n veertig vergrij pen. Niet alleen krijgt de man een gevangenisstraf, hij moet tevens deelnemen aan het project da derbehandeling seksuele delic ten. Verder wordt de Zandvoor ter onder toezicht van de reclas sering gesteld. De man die nu is veroordeeld, werd verdacht van onder andere pogingen tot ver krachting en aanranding. De politie arresteerde hem afgelo pen zomer in zijn woonplaats. tief van de Stichting Consument en Veiligheid, loopt nu drie weken. Elke week krijgen tien kinderen van groep ze ven en acht een fietshelm mee. Hun ervaringen met de helm noteren ze in een dagboek. Zo leren ze op een speel se manier wennen aan het hoofddeksel, dat volgens on derzoeken de kans op een ernstig hoofletsel drastisch ver mindert. De animo om mee te doen met het project, was groot. De meeste kinderen vonden het wel een spannend idee. En het was natuurlijk mooi meegenomen dat bij de helm een stoere bodywarmer hoort met op de rug de tekst 'Fietsen zonder headbanging'. Onderwijzer Hugo Lugthart was solidair met de kinde ren en droeg ook een week lang een helm. Op zijn gewo ne herenfiets. Dat heeft hij geweten. Op straat werd hij soms gewoon uitgelachen. 'Willempie' hoor je roepen. Dat soort dingen. Van iemand op een racefiets accepteren de mensen het nog wel, maar niet van iemand op een ge wone fiets. Kinderen met een fietshelm op vindt men ook veel normaler. Zij krijgen ook positieve reacties. Een meis je hoorde bijvoorbeeld een voorbijganger zeggen: Zo, dié is verstandig", aldus Lugthart. Aan de hand van de erva ringen op de Elckerlyc- en een aantal andere scholen be kijkt de stichting Consument en Veiligheid of het project landelijk een vervolg krijgt. foto henkbouwman leiderdorp» 'Zombie' of 'paddestoel' krijgt ze soms naar haar hoofd geslingerd. Rachel vindt het helemaal niet leuk dat ze met een fietshelm zoveel bekijks trekt, „ledereen zit je na te staren. Bah." Als het proefproject met het dragen van fietshelmen op de Leiderdorpse Elckerlyc-school is af gelopen, wil ze er nooit meer eentje dragen. Tim wel. „Mijn moeder gaat er één voor mij kopen." Hij zit er niet zo heel erg mee dat hij soms wordt nageroepen. Daria (9) heeft er zelf al eentje. Haar ouders vinden dat wel zo vei lig. „Mijn vader z'n vriend is een keer gevallen en die zit nu in een rolstoel." Het fietshelm-project op de Elckerlyc-school, een initia-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15