Gereformeerden eisen opnieuw duidelijkheid over Samen op Weg Kuitert inspireert synode tot 'geloofsbezinning' Leiden T oeristenbelasting schiet hoteliers in verkeerde keelgat Vrouwend Leiden verzet zich tegen heffing 'Haagse precario' Kerk Samenleving Humanistisch Verbond zoekt nieuwe voorzitter WOENSDAG 22 NOVEMBER 1995 CHEF HENNYVAN ECMOND, 071-5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 0 'Ongelukkig moment voor nieuw tarief leiden aad rietveld De steeds stijgende toeristenbe lasting in Leiden valt slecht bij de hoteliers in de Sleutelstad. Maar meer nog dan aan de hoogte van de belasting ergert de hotel wereld zich aan het on gelukkige moment waarop de gemeente steeds het nieuwe ta rief vaststelt. ,,In 1996 gaat het tarief naar drie gulden per over nachting, maar niemand weet dat nog officieel", zegt A. Meij er, general manager van het Golden Tulip-hotel aan de Schipholweg. Terwijl wij reis bureaus en touroperators over de hele wereld zeker een half jaar van tevoren de prijzen voor het komende kalenderjaar moe ten melden. Dat kan zo niet." Volgens Meijer begrijpt Lei den weinig van de hotellerie. „Die vogels kwamen op een ge geven moment op een tarief van 2,12 gulden. Dat kunnen wij toch niet serieus op onze reke- ningzetten?" Het is niet voor het eerst dat de manager van Golden Tulip mede namens zijn collega's klaagt over het tijdstip waarop de gemeente de hoogte van de 'logeerbelasting' vaststelt. In 1994 verhoogde Leiden de toe ristenbelasting voor 1994. Dat gebeurde in februari van dat zelfde jaar. De hotels hadden al in de zo mer van het jaar daarvoor hun prijzen doorgegeven aan de reisbureaus. „Daar kunnen wij onmogelijk op terugkomen", schreef Meijer in februari aan de gemeente. Zijn brief werd pas in september van dat jaar beantwoord door de inspecteur der gemeentebelastingen. Die meteen weer een nieuwe verho ging van de belasting meldde. In 1995 zou het tarief naar 2,50 gulden gaan. De melding kwam weer te laat, aldus Meijer, Wethouder J. Walenkamp (CDA/toerisme) kan zich de er gernis van Meijer en zijn colle ga's wel voorstellen. „Maar er is niets aan te doen. De gemeen teraad stelt pas aan het einde van het jaar de begroting en daarmee de tarieven vast. Als op de avond van 20 december de hamer van Goekoop valt is het besluit definitief. We hebben in juni al wel aan meneer Meijer gemeld welke plannen de ge meente had met de toeristenbe lasting. Dat het vermoedelijk naar drie gulden zou gaan. Meer kunnen wij niet doen." Meijer heeft er ook voor ge pleit de toeristenbelasting voor 1996 te handhaven op 2,50 gul den. „Zolang het nog zo'n puin hoop is bij het station - en dat is toch de entree van je stad - moet je die belasting niet ver hogen", vindt de manager van Golden Tulip. „Mensen die hier binnenkomen schrikken zich te pletter. De aanblik van de stad billijkt de verhoging niet. Vol gend jaar, als het werk klaar is, zeg ik: oké. Dan heb je mensen wat te bieden." Maar dat probleem geldt vol gens Walenkamp alleen voor het Golden Tulip-hotel. „Ik be grijp wel dat het vervelend is voor meneer Meijer, maar het is een privé-probleem van Golden Tulip. Daar kunnen wij de tarie ven niet op aanpassen. Belas tingen moeten voor iedereen gelijk zijn. En hij heeft er nu misschien last van, straks is die opgeknapte stationsomgeving weer een voordeel." leiden Dit is het ontwerp voor de nieuwe brandweerkazerne aan de Trekvliet in Leiden, dat morgenavond wordt gepresenteerd tijdens een informatiebijeenkomst in de recreatiezaal van ouderenflat Rosenburch aan de Vrijheidslaan. De politiek had weliswaar bedenkingen over de zuinigheid waartoe architect Knappers was gewongen, maar keurde het plan in september van dit jaar wel goed. Nu mogen omwonenden en andere belangstellenden hun zegje doen. De brandweer wil in elk geval graag dat de nieuwe kazerne op het bedrijfster rein aan de Rooseveltstraat er komt. De huidige kazerne aan de Langebrug is veel te klein en vanwege zijn ligging in de binnenstad, die langzamerhand autoluw wordt, niet erg ge schikt voor een snelle uitruk. Aan de Trekvliet krijgt de brandweer anderhalf keer zoveel ruimte. De nieuwe kazerne bestaat uit een nieuw kantoor, dat wordt vastgebouwd aan een bestaande fabrieksloods. Totale kosten van de 'nieuwbouw' bedraagt zeven miljoen gulden. foto hielco kuipers Studiegeld v vluchtelingen 0Gi Studenten, medewerker oud-studenten hebben gulden ingezameld voor telingen en asielzoekers Nederland willen studerei geld is gestort in het Uni\ Assistence Fund (UAF) geldinzameling was een lustrumactiviteiten van de se universiteit die dit jaar 420-jarig bestaan vierde. lie Het 8 maart comité Leidei antwoordelijk voor de org tie van de Internationale wendag, is op zoek naar wen, die mee willen help de voorbereiding van het Inmiddels is gekozen voi overkoepelend thema: heid, zowel binnenshuis ten. De Internationale wendag moet ook in 199611e leiden tot een grote man tie in het Leidse Volkshuje dus het comité. Voor ding en informatie kan ci worden opgenomen mei Iestra, tel: 5149328. J osi leiden herman joustra Wenneker nieuwe directeur Boerhaave Het Leidse Boerhaave College voor volwassenenonderwijs heeft J. Wenneker benoemd als voorzitter van de directie. Wenneker volgt rector D. van Kooten op die onlangs met VUT is gegaan. Wenneker, leraar wiskunde, was plaatsvervangend directeur van het Boer haave College. Als het Drinkwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) de pre cariorechten die het van de gemeente Den Haag moet betalen voor de waterleiding in die stad wil doorbereke nen aan de Leidse burgers, zal de gemeente Leiden zich daar met hand en tand tegen verzetten. Op dit moment wordt bekeken welke stap, indien die nodig mocht zijn, de meeste kans van slagen heeft. Die boodschap gaf wethouder De Goede de commissie milieu gisteravond mee. Hij zei dat naar aanleiding van de onheilspellende mededeling waarmee WD'er G. Bakker, vertegenwoor diger in de aandeelhoudersvergadering van de EWR, op de proppen kwam. Den Haag laat DZH jaarlijks voor 5 miljoen gulden precario betalen voor de waterleiding in gemeentelijk grondgebied. En het laat zich volgens Bakker aanzien dat dat bedrag per 1 januari 1996 aan alle gemeenten binnen de DZH wordt doorberekend. Omdat de 'waterpoot' van de EWR op die datum offi cieel wordt overgeheveld naar het DZH, zou de Leidse burger daarom ook moeten meebetalen. Een grote meerderheid van de Raad van Commissa rissen van DZH heeft zich daarvoor volgens De Goede onlangs uitgesproken, tegen de wens van de directie van het bedrijf. De aandeelhoudersvergadering van DZH is op dit moment nog niet tot een soortgelijke conclusie gekomen, omdat tijdens de laatst gehouden vergadering de stemmen staakten. Mocht een dergelijk besluit bij een nieuwe aandeelhoudersvergadering van DZH alsnog genomen worden, dan is dat voor Leiden onaanvaardbaar, zo liet De Goede weten. De Leidse burgers betalen al precariorechten voor de waterleiding in eigen stad. Volgens De Goede zijn er drie mogelijkheden om zo'n voor Leiden negatieve beslissing te dwarsbomen. „We zouden dan het raadsbesluit dat we in december zouden moeten nemen over overheveling van de wa terpoot naar het DZH niet in december kunnen nemen. Of we zouden, meteen na overheveling, per 1 januari een algemene aandeelhoudersvergadering in het DZH kunnen beleggen om het besluit proberen terug te draaien. Want als Leiden er in stapt, heeft Den Haag geen vijftig procent van de aandelen meer, maar veer tig. Of we kunnen een kort geding aanspannen." Actie 'Schaatsfi voor Water' levert zeker 25.000 gulden Achthonderd kinderen acht scholen uit Leidei omgeving en de Bollens en 75 kinderen van twe clubs hebben vorige naar een eerste scha 25.000 gulden bij elkaai schaatst. Het geld is best voor een irrigatieprojei Zimbabwe. De actie 'Scl sen voor Water' maakte derdeel uit van een landf actie van Foster Parents waarbij in totaal 40.000 deren 1,4 miljoen guide zamelden. In de Leidse regio tr de kernploegleden M Hersman en Jeroen Stra< aan om met de kinc rondjes te schaatsen. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 utrecht anp l iet Humanistisch Verbond zal komende zaterdag op de alge mene ledenvergadering in Utrecht geen nieuwe voorzit ter kiezen. Er is nog geen kan didaat gevonden, zo liet een woordvoerster weten. De huidige voorzitter, prof. dr. P. Cliteur, stelt zich niet be schikbaar voor een t weede ter mijn. Voor zijn besluit heeft hij twee redenen. De komende drie jaar vervangt Cliteur, uni versitair hoofddocent encyclo pedie van de rechtsweten schappen, de hoogleraar bij deze vakgroep. Vervolgens is hij sinds september bijzonder hoogleraar in Delft vanwege de stichting Socrates. Daar door kan hij te weinig tijd en aandacht aan het voorzitter schap geven. Cliteur volgde in 1993 prof.' dr. J. Glastra van Loon op die het Humanistisch Verbond zes jaar heeft geleid. De scheiden de voorzitter is wel beschik baar voor een overgangster mijn. Overigens zit er groei in het Humanistisch Verbond. Tus sen 1 januari en 1 juli nam het aantal leden toe van 15.269 tot 16.067 en groeide het aantal abonnees van de Humanist van 4809 naar 5719, respectie velijk een groei van 2,8 en 18,9 procent. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Katwijk aan Zee (Irpmanuël) (toez.): dr. P. Ver meer te Huizen. Aangenomen: naar Doesburg E. Koster te Benmngbroek-Sijbe- karspel-Nibbixwoud en Wog- num; naar Oud-Alblas: H, van den Belt, kandidaat te Nieuw- Lekkerland, die bedankte voor Grand Rapids (USA) (Prov. Ref. Church). Bedankt: voor Nieuwe Pekela: J, Mulderij te Eethen en Dronge- len. me): drs. W. Westerveld, kandi daat te Ezinge. Beroepbaarstelling: W.L. de Koeijer, Vooraard 20, 5507 PN Veldhoven, tel: 040-2536924. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Goes en voor Har- denberg-Oost: C. van den Berg te Amersfoort-Oost. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Urk (Eben Haëzer): P. den Butter te Driebergen; te Rotterdam-West: A.G. Boogaard te Oud-Vossemeer en Tholen. Bedankt: voor Culemborg: L.W. van der Meij te Alphen aan den Rijn; voor Noordscheschut: H. van den Heuvel te Dokkum. De hereniging van her vormden, gereformeerden en lutheranen is ontaard in een 'langgerekt hopen' of wel een 'gebed zonder eind'. De gereformeerde synode eiste gisteren op nieuw duidelijkheid over het Samen op Weg-proces, dat vooral door grote te genstand binnen de Ne derlandse Hervormde Kerk in de afgelopen maanden grote vertraging heeft op gelopen. lunteren anp Dat de hervormde synode vori ge week besloot om door te gaan met de kerkfusie, zij het in een trager tempo, betekende voor synodelid ds. P. van der Horst uit Katwijk 'licht in de duisternis van Samen op Weg'. Toch maakte hij zich zorgen over de vertraging. „Ik moet me verzetten tegen de neiging in mezelf om Samen op Weg steeds maar weer te verschui ven." Om het SoW-vuur aan te wakkeren, bood hij synodevoor zitter ds. R. Vissinga een doosje stormlucifers aan. Vissinga was blij met het her vormde synodebesluit. „Ook al zijn de weerstanden nog zo groot, beëindigen van het SoW- proces is niet meer aan de or- hervormden en onder het juk de." De vertraging van het fu- van het hervormde synodebe- sieproces betekent volgens hem stuur zijn doorgegaan', niet dat de gereformeerden 'tel- Veel synodeleden begrepen kens gebogen hebben voor de echter niet waarom het allemaal zo veel langer moet duren en vreesden voor een langzame dood van het ideaal van de Ver enigde Protestantse Kerk. „De hervormde synode heeft niet in gespeeld op wat onze synode heeft gevraagd: duidelijkheid over het tijdpad", aldus synode lid W. Poelstra-Kroeske. „Als we te lang wachten, kan het proces, wel eens doodbloeden." „Mijn hart wordt er wel eens ziek van", zei ds. I. Huttenga over de vertraging. Ds. K. Wig- boldus raakte door het 'geschip per en gedoe' steeds verder van zijn kerkideaal verwijderd. „Het gevaar bestaat dat het proces verstikt in instituties", klaagde hij. Synodebestuurder ds. W. Ba- rendrecht erkende dat het 'do delijk' is om zo veel energie in procedures en tijdpaden te stoppen. Maar een 'simpele weg van we doen het effe gauw' is er volgens hem niet. De gerefor meerden moeten rekening hou den met hun verdeelde her vormde partner en de 'typisch gereformeerde' daadkracht op een lager pitje zetten, aldus Ba- rendrecht. Het gereformeerde synodede bat over Samen op Weg was een open gedachtenwisseling. De kerkvergadering nam geen be sluiten over de in de toekomst te volgen strategie. Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 directie B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W. H. C. M. Steverink 071-5356356 ombudsman R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag 9.30- 11.30 uur of per post. redactie G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) verzending per post per kwartaal (NL) leidsch dagblad op cassette Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Da geluidscassette beschikbaar. Voor ir 0486-482345 (Centrum voor Gespro tuur, Grave). Auteursrechten voorbehouder Dagbladuitgeverij Damiate K N H U I E lunteren anp De gereformeerde synode heeft gisteren besloten tot een 'eigentijdse geloofsbezinning op openbaring en er varing'. Aanleiding voor het besluit was een inmiddels ingetrokken bezwaarschrift van de Gereformeerde Kerk Haarlem- Centrum tegen de omstreden opvattingen van de gereformeerde theoloog dr. H. Kuitert. Twee jaar geleden vroeg de kerkeraad de gerefor meerde synode om de leringen in Kuiterts spraakma kende bestseller 'Het algemeen betwijfeld christelijk ge loof uit 1992 te veroordelen. De emeritus-hoogleraar haalt daarin veel christelijke dogma's onderuit. Vorige maand trok de Gereformeerde Kerk van Haar lem-Centrum het bezwaarschrift echter in, toen het sy- nodebestuur voorstelde een commissie in te stellen die het vraagstuk van openbaring en ervaring in breder verband gaat onderzoeken. Een vertegenwoordiger van de kerkeraad zal in de commissie zitting nemen. Voor enkele synodeleden leek het synodebesluit te veel op een 'verkapte procedure tegen Kuitert'. Dr. G. Goedhart moest terugdenken aan het einde van de ja ren '60, toen Kuitert en diens collega dr. H. Wiersinga zich wegens hun omstreden opvattingen voor de syno de moesten verantwoorden. „Toen hebben we voor het laatst namen genoemd van mensen die zogenaamd fout zouden zijn. Dat is onze stijl niet meer." Volgens synodebestuurder ds. W. Barendrecht staat het werk van de studiecommissie echter los van het in getrokken bezwaarschrift tegen Kuitert. „Deze bezin ning zal niet leiden tot een procedure tegen Kuitert." Synodelid ds. J. Huttenga noemde de gekozen weg een 'creatieve oplossing'. Volgens ds. K. Wigboldus, voorzitter van de synode commissie die het voorstel voorbereidde, moet het werk van de commissie verder gaan dan een inventari satie van de diverse standpunten over openbaring en ervaring. „Het gaat om de vraag wat wij vandaag de dag nog aan Godservaring beleven. Veel mensen in de ker ken zoeken andere bronnen van ervaring in New Age of de pinksterbeweging. Mensen als Kuitert hebben dat goed aangevoeld." De synode zal het commissierapport eind volgend jaar in een 'bezinnende bespreking' behandelen. Uit eindelijk moet de discussie uitmonden in een handrei king aan alle gereformeerde kerkeraden. In de commis sie zitten ook vertegenwoordigers van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Evangelisch-Lutherse Kerk en deskundigen van de Vrije Universiteit en de Theologi sche Universiteit Kampen. Jordanië en Syrië op wij ka vond De wijkgemeente Rehoboth in Katwijk houdt morgen avond (23 november) een open gemeente-avond met en voor belangstellenden. Dominee B.H. Weegink laat dia's zien van Jordanië en Sy rië, waar veel bijbelse plaat sen te vinden zijn. Het pro gramma, met verder onder meer samenzang, meditatie en ontmoeting, begint om 20.00 uur. ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 ei woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabi kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vo< ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoen! pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, I en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders to uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.301 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uiü voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ru zoek mogelijkheid in overlee met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en c kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelki heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14