/EIDEN Rijksweg 11-west zaait verdeeldheid in college Actiegroep Groenoord zet strijd voort Enquête over betaald parkeren buiten singels Geduld justitie met verslaafde Leidse recidivist is volledig op Peuterpalet is nog niet uit de zorgen Busverkeer Stevenshof en Mors 's avonds gehalveerd DENSDAG 22 NOVEMBER 1995 25fc henny van ecmond, 071 -5356414. plv.-chef hans koenekoop, 071 -5356429 loogwerker schept fietsster den Hen 24-jarige Leidse fietsster is gisteren gewond geraakt i een aanrijding met een hoogwerker. De 46-jarige Leidenaar, ede hoogwerker bestuurde, wilde feestverlichting ophangen de Breestraat. Toen hij daarbij naar links ging, zag hij een ïtsster over het hoofd. De vrouw probeerde nog om het gevaar te ontwijken, maar dat mislukte. Met verwondingen aan een ;en is zij naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overge- acht. NNO 1895 Evenals in vorige jaren zullen ook thans bij gelegenheid van St.-Nicolaasfeest eenige militairen van het garnizoen alhier ii de postbeambten hulp verlenen. Gisteren kreeg iemand te Hillegom, waarschijnlijk in een tag van waanzin, den treurigen inval om een bad te gebruiken de R.K. Kerksloot. De ongelukkige werkte zijn hoofd zoo diep logelijk in de bagger en had alzoo een wissen dood gevonden, io niet het moedig optreden van den steenkolenhandelaar J. jpers dit voorkomen had. et nieuwe, vooral ook moderne bedrijfspand van ,,De Tegel- indel" aan de Bloemistenlaan, dat gistermiddag door de bur- meester, mr. G.C. van der Willigen, werd geopend, vormt een lardevolle afsluiting van de bebouwing van deze laan. Met de- vestiging heeft het bedrijf, dat voorheen gevestigd was in een tntal panden aan de Oude Vest, die ruimten verkregen, welke 'heel geënt zijn op het produkt, dat men reeds 33 jaar in de indel brengt. eidse Hogeschool il ook opleiding drijfseconomie en caroline van overbeeke Vrijdag 22 November NNO 1970 zaterdag 21 november Leidse Hogeschool wil de eidingen bedrijfseconomie commerciële economie gaan ibieden. De school voor be- psonderwijs in Leiden denkt er in deze regio grote be- ;fte bestaat aan een volwaar- HEAO. Maar minister Rit- van onderwijs heeft de aan- ag afgewezen. De Leidse Ho- chool is tegen dit besluit in oep gegaan. Donderdag 23 icmber dient de zaak bij de ld van State in Den Haag. Leidse Hogeschool heeft in e regio een vestiging voor ondheidszorgonderwijs in den, met onder meer ver- ïgkunde en fysiotherapie, en afdeling voor laboratorium- Ierwijs in Leiderdorp. De ooi wil samen met de Tech- :he Hogeschool Rijswijk een AO beginnen. ratis bellen met gypte dankzij hroevedraaier haag/leiden eric de jaoer luit een telefooncel bellen tr Egypte is een dure hobby, ar met een schroevedraaier aan al dat gedoe met kwart en guldens wel te ontkomen. die ontdekking kwamen ■e Noordwijkers van Egypti- e afkomst. Omdat ze de ille- manier van bellen ook in praktijk brachten (en daarbij lakt werden), moesten zij gisteren verantwoorden bij politierechter in Den Haag. )e PTT had al geruime tijd vermoeden dat bellers mis lik maakten van een tele- ncel aan de Haarlemmerweg Leiden. De politie vatte post de cel en pakte de twee ordwijkers op. Een van de ?e had zijn schroevedraaier de telefoonkast geplant en ider te betalen naar zijn va- land gebeld. In totaal waren luit de cel waar de twee ston- in een uur tijd tien tele- intjes naar Egypte gepleegd, arvan zeven direct achter el- ir naar hetzelfde nummer, strookt met de toepassing de schroevedraaier-trac, idat daarbij de spanning ns weg kan vallen. Als de bel- gewoon betaalt voor zijn te- iontje, is het aannemelijker de verbinding slechts een ;r wordt gemaakt. )e man met de schroeve- aier gaf zijn oplichting snel en vond het niet de moeite ard bij de politierechter te schijnen. Zijn dorpsgenoot, wel aanwezig was, werd vrij sproken. Zijn aanwezigheid de telefooncel alleen was gens rechter J. Haverkate t voldoende voor een veroor- ing. De andere telefoneerder eg een boete van vijfhonderd pen en twee weken voor- ardelijke gevangenisstraf op- egd. Je schadepost voor de PTT bij de bewuste cel op tot aduizend gulden. De politie hioedt dat de gisteren ver beelde man daarvan een •ot deel voor zijn rekening eft genomen. Bij vijf andere 'en in Leiden is al voor twin- iuizend gulden verbeid zon- rte betalen. GroenLinks wil nadruk op openbaar vervoer Rijksweg 11-west zaait langzaam maar zeker verdeeld heid in het Leidse college van burgemeester en wethou ders. Wethouder P. Langenberg (D66) presenteerde gis termiddag de reactie van het college op het regionaal verkeers- en vervoersplan van 22 gemeenten in deze re- leiden wim koevoet Volgens Langenberg wil het col lege dat er snel een studie komt naar de verbetering van de zo genaamde oost-west verbinding in de Leidse agglomeratie. In die studie moet de omstreden weg nadrukkelijk aan bod ko men, stelt Langenberg. Maar wethouder J. Laurier (GroenLinks) wil dat het accent op verbetering van het open baar vervoer komt te liggen. Hij denkt daarbij vooral aan de sneltram Gouda-Alphen-Lei- den-Katwijk-Noordwijk. Lan genberg zei gisteren nadrukke lijk dat niet is uit te sluiten dat de oost-west-verbinding met sneltram én snelweg wordt ver beterd. „Vooral gemeenten in de Bollenstreek wijzen er niet ten onrechte op dat goederen vervoer per tram niet kan.'' Laurier zei vanochtend dat hij 'niet onder de indruk is van dit klassieke argument'. „Groen Links blijft zeggen dat de aanleg van nieuwe wegen het autover keer alleen maar doet toene men. En wat het vervoer van bollen betreft: ik heb altijd be grepen dat dat verkeer altijd ver voor de spits uitgaat. De aanleg van nieuwe wegen om dit toch niet zo knellende probleem op te lossen, zie ik niet zitten." Rijksweg 11-west was al bij de vorming van het college een probleem. Het compromis dat is bereikt komt volgens Laurier neer op 'het bevriezen van de toestand'. Afgesproken is dat Leiden de aanleg in deze colle geperiode niet onmogelijk zal maken. Met het feit dat er wordt aangedrongen op een studie naar de pro's en contra's van rijksweg 11-west heeft Laurier dan ook geen problemen. Langenberg zet de deur voor de weg aanzienlijk verder open. Hij wijst op de grote hoeveel heid verkeer die nu over de Churchilllaan raast, dwars door de bebouwde kom. P. Duij- vensz, raadslid van GroenLinks, werd onlangs in de raadscom missie verkeer en vervoer boos op Langenberg toen deze dit ar gument gebruikte. Hij herinner de de wethouder eraan dat rijksweg 11-west een heel dorp, Voorschoten, in tweeën klieft. In de reactie op het regionaal verkeers- en vervoersplan drin gen burgemeester en wethou der verder aan op een oplossing 'voor de korte termijn' op en rond het Lammenschansplein (weren van sluipverkeer in om liggende wijken), ondersteuning voor het smalspoortreintje Lei- den-Katwijk en verbeterde doorstroming van het openbaar vervoer op de Willem de Zwij gerlaan. leiden wim koevoet De actiegroep in Groenoord die de vuil- overslag uiterlijk op 1 januari 1996 wil sluiten en wethouder J. Laurier (Groen Links) zijn gisteravond niet nader tot el kaar gekomen. Laurier heeft met bereke ningen geprobeerd duidelijk te maken dat de oplossing die dé groep van E. van Aelst voorstaat, leidt tot een verhoging van de afvalstoffenheffing met minstens 55 gulden. Van Aelst wil dat het afval van de Ge- vulei-gemeenten in afwachting van de bouw van een installatie in Zoeterwou- de, in Voorhout wordt overgeslagen. Dan hoeft sluiting van de Leidse installa tie niet op 'Zoeterwoude' te wachten. Ook na gisteravond is hij er nog niet van overtuigd dat dit tot forse verhogingen van het tarief leidt. Van Aelst wil dan ook doorgaan met het inzamelen van hand tekeningen voor bezwaarschriften. Van Aelst is ook bang dat 'Zoeterwou de' niet op tijd klaar is en sluiting van de overslag aan de G. Metzustraat ander maal moet worden uitgesteld. Laurier deelt die zorgen niet. „Het proces loopt gewoon goed door. De gemeente Zoe terwoude werkt mee en de provincie heeft reeds een ontwerp-vergunning af gegeven." Van Aelst zou graag zien dat dit keer de toezeggingen over sluiting van de in stallatie aan de G. Metzustraat zwart op wit komen te staan. Hij denkt daarbij aan een convenant. De wethouder zegt daar wel wat voor te voelen. „Maar ik moet wel goed nagaan met wie ik nu eingelijk afspraken maak. Behalve met de groep van Van Aelst heb ik ook met het buurtcomité te maken en daarmee leiden hans koenekoop Zo'n 2400 I.eidenaars hebben een schriftelijke enquête in de bus gekregen met daarin vra gen over betaald parkeren. Opdrachtgever is de Advies dienst Verkeer en Vervoer, het onderzoek wordt uitgevoerd door de Universiteit van Am sterdam. De gemeente Leiden is betrokken geweest bij vraag stelling. Het onderzoek moet uitwijzen of betaald parkeren en parkeren voor vergunning houders in wijken buiten de singels van Leiden haalbaar is. In Leiden is nog nooit de be hoefte gepeild van bewoners alvorens een wijk werd toege voegd aan het zogenoemde parkeerrestrictiegebied. „Het is meestal niet nodig, omdat Leidenaars in het algemeen graag zo'n regeling hebben. De laatste dagen zijn we bij voorbeeld weer overstelpt met telefoontjes van mensen uit Het Plantsoen met het verzoek om daar toch alsjeblieft ook betaald parkeren in te voeren. Ik weet natuurlijk nog niet de uitkomsten van de enquête, maar ik kan me niet voorstel len dat er een wijk in Leiden is die niet een parkeerregeling zou willen", licht ambtenaar H. van Gelder toe. De resultaten van de enquê te zijn over enkele weken be kend. Man vraagt om laatste kans den haag/leiden eric de jager Een duimendik dossier met eer der begane misstappen weer hield de officier van justitie er gisteren van een 33-jarige Lei denaar nog een kans te gunnen. De verslaafde man stond voor de rechtbank in Den Haag te recht voor inbraak en de handel in heroïne en cocaïne. Hij wilde in plaats van berechting een plek in een afkick-kliniek. Maar met een schuin oog gericht op het dossier en met een nog openstaande celstraf van vijf maanden in het achterhoofd, eiste de aanklaagster twee jaar gevangenisstraf. De Leidenaar had van januari tot en met augustus zijn woning beschikbaar gesteld aan een aantal drugdealers. In ruil daar voor ontving hij dagelijks een portie verdovende middelen. De man ontkende actief te heb ben deelgenomen aan de han del in zijn woning. Diverse ge tuigen verklaarden echter, dat hij zich niet alleen beperkte tot het verlenen van onderdak. De Leidenaar zou ook heroïne en cocaïne hebben afgegeven in ruil voor geld. En dat heet nu eenmaal dealen, legde de rech ter uit aan de verdachte, die dat maar een zwaar woord vond. Verder was de man eind vorig jaar opgepakt bij een inbraak in Leiden. Hij had drie medeplich tigen getipt over de buit in de woning van een kennis. De ken nis werd tijdens de inbraak ech ter wakker, zodat het viertal Toeristenbelasting /t a De steeds stijgende I *f toeristenbelasting valt bij de hoteliers in de Sleutelstad in slechte aar de. Adegeest A C ^en aar|tal omwo- I D nenden tekent be zwaar aan tegen de uit breiding van sportpark Adegeest in Voorschoten. PRECIES MOEDER Het is een merkwaardige tic van mij. Die is er een keer inge schoten en sindsdien nooit meer weggeweest. Ik kan het niet helpen dat ik bij de onthulling van sommige kunstwer ken een daverende lachbui krijg. Het gaat mij meestal niet om het kunststuk zelf. Daar heb heb ik meestal wel vrede mee. Althans, ik begrijp dat men sen op een of andere manier uiting geven aan creatieve ge voelens. En ik snap dat dat soms kunst gaat heten, hoewel ik nog steeds niet goed door heb hoe dat proces van verheffing tot kunst nou precies werkt. Ik heb dus helemaal geen moeite met de pas onthulde sculptuur in de Leidse Stevenshof nabij station De Vink. Daar zijn rond een stenen puist met spiraal wat verticale stalen buizen geplaatst. Ik dacht nog: wat een aardige ruim telijke invulling van dat pleintje. Nee, de lachbui ontstond ook deze keer bij de onthulling van het kunstwerk, op het moment dat werd uitgelegd wel ke gedachten er achter schuilgaan, welke gevoelens er in zijn gelegd. Het is een symbool voor de strijd van feministe Joke Smit voor de vrouw in onze samenleving. De kurke- trekker - zo schijnt de spiraal te heten - op de stenen puist staat voor 'de cyclus van leven en dood, in welk centrum de vrouw staat'. Tijdens de lachbui die daarop volgde, schoot mij ineens te binnen wanneer mijn tic werd geboren. Dat gebeurde bij de onthulling van een standbeeld van Wilhelmina door de toen malige koningin Juliana. 'Precies moeder' lispelde de vorstin na dat het doek was weggetrokken en de grauwe, harde, contouren van het koudstenen standbeeld zichtbaar werden. Natuurlijk lijkt het standbeeld in de Stevenshof voor geen meter op Joke Smit, alhoewel die ge dachte dus wel even bij mij op kwam. Met de beste wil van de wereld zie ik er niets in, zelfs niet symbolisch. Inderdaad, het kunstwerk is slechts een onbe daarlijk lachsalvo waard. heb ik in feite al een akkoord bereikt." Van Aelst op zijn beurt vindt het nu te vroeg om het idee van een convenant uit te werken. „Daarmee zouden we ons neerleggen bij uitstel van de sluiting per 1 januari 1996. Ons streven blijft voorlo pig dat die datum wordt gehaald. We gaan studeren op de berekeningen van de wethouder." „Verder reken ik op de andere politieke partijen in de gemeenteraad. Die heb ben keiharde toezeggingen gedaan. Die kunnen zich nu niet stil blijven hou den." leiden herman joustra De huisvestingsproblemen van Peuterpalet duren nog even voort. De twee noodgebouwtjes aan de Oppenheimstraat waar het kinderopvangcentrum zijn hoop op had gevestigd komen er niet. Tegen ue plaatsing daar van zijn in totaal elf bezwaar schriften van omwonenden bij de gemeente Leiden binnenge komen. De buurtbewoners heb ben bovendien laten weten be reid te zijn in het uiterste geval een kort geding aan te spannen. De noodcabines, die zouden komen naast het gebouw voor de naschoolse opvang Basis bende, zouden onder meer te dicht op de woningen komen te staan. Inmiddels heeft de gemeente de mogelijkheid onderzocht van plaatsing van de twee portoca- bins op het terrein naast de gymzaal. Men meent dat deze plek niet op bezwaren van om wonenden zal stuiten. De cabi nes zouden hier voor een deel op het al bestaande speelplein komen te staan. Peuterpalet kwam onlangs in problemen toen de lokalen op de tweede etage van het pand aan de Zoeterwoudseslngel op last van de brandweer moesten worden gesloten. De vluchtwe gen waren daar onvoldoende. Die verdieping werd gebruikt voor de opvang van twee groe pen kinderen, in totaal negen tien peuters. Eind september kwam het kinderdagverblijf zelf met een tijdelijke oplossing. Van de Her vormde Gemeente Leiden werd wijkgebouw Staalwijk aan de Herenstraat gehuurd tot begin november. Peuterpalet hoopte voor die tijd een 'permanente' oplossing te vinden voor de huisvestingsproblemen, totdat het nieuwe gebouw aan de Op penheimstraat gereed zou zijn. De bouwplannen hiervoor wor den op dit moment nog ontwik keld. Peuterpalet heeft nu wijk gebouw Staalwijk, voor een lan gere periode gehuurd. leiden wim koevoet moest vluchten. Toen de man nen terugkeerden om de verge ten handschoenen van één van de dieven te halen, liepen zij recht in de armen van de poli tie. De verdachte en zijn reclasse- ringsambtenaar dachten dat het misschien beter zou zijn om de rechtszaak te schorsen, zodat de Leidenaar de kans kreeg om van zijn drugverslaving af te komen. De man kampt al vanaf zijn zes tiende met alcohol- en drugver slavingen. De rechtbank ver weet hem echter een weinig ge motiveerde houding en de offi cier van justitie sloot zich daar bij aan. Zij eiste vierentwintig maanden cel. Uitspraak 5 de cember. nu zo'n drie ton bespaard op het openbaar vervoer. Streefbe- drag is een miljoen gulden. Lan genberg moet wel bezuinigen omdat de gemeente van het Rijk vier procent minder krijgt. Langenberg vindt de bezuini gingen in de Stevenshof en de Mors verdedigbaar en verant woord. De wijken zijn de enige van Leiden waar 's avonds twee keer per half uur bussen (lijn 15 en 16) stoppen. „Door deze fre quentie te halveren, worden alle wijken in leiden gelijk behan deld", aldus langenberg. Het is de bedoeling dat de be zuinigingsmaatregelen met in gang van juni 1996 worden uit gevoerd. Ondanks 30 bezwaarschriften houdt wethouder P. langenberg (D66) vast aan de halvering in de avonduren van het aantal bussen dat door de Stevenshof en de Mors rijdt. Wel is de wet houder bereid tot een aanpas sing van de lijnvoering zoals Ro ver (belangenorganisatie van reizigers met het openbaar ver voer) die voorstaat. Daardoor wordt voorkomen dat bij twee haltes in de Stevenshof, Ste- vensbloem en Anne Frankweg, geen bussen meer stoppen. De maatregelen leveren de gemeente een kleine twee ton op. In totaal heeft de wethouder Stuur zelfgemaakte kerstwens De feestdagen naderen. Voor de post zijn het drukke tijden om dat miljoenen kerstwensen worden verstuurd. Meestal zijn het kaarten die gewoon worden gekocht, maar veel mensen spreken hun creativiteit aan en maken zelf een kerstgroet of nieuwjaars wens. De redactie van het Leidsch Dagblad wil graag die zelfge maakte kaarten van lezers ontvangen. De bedoeling is die staaltjes van huisvlijt rond de feestdagen te publiceren in onze krant. De kerst- en nieuwjaarskaarten kun nen worden gestuurd naar het l.eidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden onder vermelding van kerstgroet. Inzenders wiens kaart wordt gepubliceerd krijgen een cadeaubon. De vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat in Groenoord. Veel bewoners willen sluiting niet uitstellen. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13