"I" Europa wil beter kustngi licu Natuur Milieu Boekje Nol Binsbergen uitgegeven Noord-Holland rijk aan vleermuizen WOENSDAG 22 NOVEMBER 1995 redactie: bert de jong 072-5196276 De Europese Commissie wil de kuststaten warm zien te krijgen voor een effectiever en milieuvriendelijker beheer van de kust gebieden. Brussel heeft daartoe een de monstratieprogramma ontwikkeld dat over een periode van drie jaar moet leiden tot voorstellen voor een meer geïntegreer de en duurzame aanpak van de proble men waarmee deze regio's kampen. Uit onderzoek van de Commissie blijkt dat sinds de jaren zestig 75 procent van het duingebied in de'zuidelijke staten van Europa verloren is ge gaan. In de meeste riviermonden is het ecolo gisch evenwicht verstoord en kuststaten krijgen steeds grotere problemen met olievervuilingen algengroei. De kustlijn van Europa is circa 89.000 kilometer lang. En bijna de helft van de totale bevolking is geconcentreerd in een gebied binnen vijftig kilo meter van de kust, stelt de Commissie. Het is daarom hoog tijd een einde te maken aan de ne- gatieve ontwikkeling rond het kustmilieu. Brussel wil dat bereiken via een vier stappenplan. Eerst moet de toestand van het milieu in de ver schillende gebieden worden geïnventariseerd, alsmede de bestaande maatregelen voor bescher ming en verdere ontwikkeling van kustregio's. In de volgende fases moeten via analyse en onder linge afstemming van betrokken instanties en overheden lessen getrokken worden voor beter en efficiënter beheer van de kustzones. Een particuliere natuurbeschermingsorganisatie als de European Union for Costal Conservation (EUCC) pleit al jaren voor een betere bescher ming van de Europese kusten. Watervleermuizen, overwinterend in een oude bunker. De watervleermuis is een 'echte' Noordhollandse soort. foto martun de jonge In Noord-Holland leven meer vleermuizen dan eerder werd verondersteld. Ook het aantal plaatsen waar zich vleermuisko- ionies ophouden is veel groter dan werd gedacht. De provincie biedt onderdak aan vijftien soorten. Acht soorten planten zich in Noord-Holland voort. Met name de laatvlieger en de meervleermuis zijn echte 'Noordhollandse' vleermuis soorten, sterk gebonden aan waterrijke polderlandschappen die (nog) rijkelijk voorhanden zijn. Andere veel voorkomende vleermuissoorten in onze pro vincie zijn de rosse vleermuis en de dwergvleermuis, liefhebbers van oude bossen op landgoede ren in het Gooi en binnenduin- rand. Een en ander blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd on der auspiciën van de provincie Noord-Holland. De resultaten van het onder zoek staan in het boek 'Vleer muizen in het landschap', dat vanmiddag is gepresenteerd. Auteur van het boek is drs Kees Kapteyn, ecologisch onderzoe ker bij de dienst ruimte en groen van de provincie Noord- Holland. Het onderzoek duurde zeven jaar, er werkten ruim veertig vrijwilligers aan mee. Het werk werd vooral 's nachts uitgevoerd, met behulp van mo- derneopsporingsapparatuur. Assistentie werd ook verleend door de stichting het Noordhol lands Landschap en de Noord- hollandseZoogdierstudiegroep. Naar aanleiding van het onder zoek en de uitgave van het boek heeft de provincie een brochure gemaakt, bedoeld om aan de in woners voorlichting te geven over vleermuizen. Voor deze in trigerende zoogdieren geldt nog altijd: onbekend maakt onbe mind. De brochure geeft onder andere informatie over hoe men moet handelen als er, bij voorbeeld in de spouwmuur, een vleermuizenkolonie wordt aangetroffen. Eén ding mag in geen geval: op eigen houtje ver wijderen. Vleermuizen genieten volledige bescherming. De brochure is vanaf maandag 27 november verkrijgbaar bij de provinciale dienst Ruimte en Groen. tel. 023-5143573. Het gaat goed met de lepelaars in ons land. Elk jaar kruipen er meer uit het ei. foto martun de jonge Op 25 september 1945 overleed op Texel de vogelfotograaf en schrijver van vogelboeken Nol Binsbergen. Vijftig jaar na zijn dood is, onder auspiciën van zijn zoons, alsnog 'De lepelaars van de Muy' uitgegeven. Een boekje van 48 pagina's, rijk geïl lustreerd. De oorspronkelijke tekst was bedoeld als hoofdstuk in een standaardwerk over ooie vaars- en reigerachtigen in Ne derland. Dat karwei heeft Bins bergen niet kunnen voltooien. I lij overleed aan een slepende ziekte. Binsbergen, van origine huis- en decoratieschilder, was (me de- )auteur en illustrator van tal rijke vooroorlogse ornithologi sche uitgaven, zoals 'Zien is kennen', Vogels van weide en rietland', 'Uit Neerlands vogel leven' en Trekvogels'. Met zijn jmingen (vanuit schuilhutten) berustende be schrijvingen, in combinatie met voor die tijd kwalitatief zeer goede foto's, wist hij velen te in spireren. Hij woonde de laatste periode van zijn leven op Texel. Ten noorden van De Koog op Texel bevinden zich in de dui nen twee meren, de Binnen- en Buiten-muy. Binsbergen om schrijft in zijn lepelaarsboekje vooral de Binnen-muy als een 'schilderachtig en wildbegroeid landschap, een natuurmonu ment van de eerste orde'., Ge lukkig is dat nog altijd zo. In de periode die Binsbergen beschrijft broedden er in De Muy ongeveer 100 paar lepe laars. ongeveer een kwart van de totale populatie. Door milieuvervuilingincasseerden de lepelaars na 1960 zeer zware klappen, net als andere viseters zoals reigers en stems. Eind ja ren zestig broedden er nog slechts twaalf paar op het scha peneiland. Tegenwoordig gaat het weer goed met de sierlijke witte vo gels. Het aantal broedparen wordt geschat op ruim 700. Op Texel zijn inmiddels drie kolo nies: De Muy (31 paar), De Geul (39 paar) en buitendijks op De Schorren (54 paar). Strikte be scherming, verbetering van de fourageermogelijkheden en rea lisatie van nieuwe broedgebie den moet er voor zorgen dat ons land in 2010 zo'n duizend paar lepelaars telt. 'De lepelaars van de Muy' is een uitgave van 'Open Boek' op Texel en kost 17,50 gulden. IS- BN-nummer 90 70202 23 9. Protest tegen moerasplannen Het plannen voor een groot moeras in de kop van Overijssel blijft op protesten stuiten van de lokale bevolking. Bij het provinciebestuur is een petitie met 6.200 handtekeningen tegen moeras vorming in ontvangst. Het is de bedoeling dat de komende dertig jaar ongeveer tweeduizend hec tare landbouwgrond wordt teruggegeven aan de natuur. Onder andere door verdroging is met name de oppervlakte natte natuur in ons land enorm af genomen. Op de rode lijst van met uitsterven be dreigde dieren- en plantensoorten staan daarom heel veel 'species' die gebonden zijn aan moe rassen. De tegenstanders stellen dat het ambitieuze na tuurontwikkelingsproject zal leiden fot banen verlies in de landbouw, en dat dat verlies nauwe lijks gecompenseerd zal worden door nieuwe werkgelegenheid in de groene en toeristische sector. Boeren vinden dat er te veel landbouw grond wordt onttrokken. Het project strekt zich uit over de gemeenten Steenwijk, IJsselham, Brederwiede en Zwartsluis. Naar verwachting zal de provincie Overijssel be gin volgend jaar de knoop doorhakken. Plassen weer met elkaar verbonden In Flevoland zullen vermoedelijk volgend jaar al het grote natuurreservaat De Oostvaarders- plassen en de 2,5 kilometer verderop gelegen kleinere Lepelaarsplassen weer met elkaar wor den verbonden via een zogeheten 'ecologische verbindingszone'. Voorheen vormden de twee moerasgebieden één geheel. Tot de strook grond tussen groengebieden in een bestem ming kreeg als industriegebied (ten behoeve van Almere) en werd ontgonnen. Maar het liep niet storm met bedrijven, en een flink gedeelte van het bedrijventerrein ligt nog braak. Dat maakt het mogelijk langs de voet van de Oostvaardersdijk (die een functie krijgt als natuurboulevard) een brede verbindingszo ne tussen Oostvaarders- en Lepelaarsplassen aan te leggen. Uit studies blijkt dat geïsoleerd liggende na tuurgebieden -voor kleinere reservaten- aan waarde inboeten als ze als groene eilanden te midden van stedelijke en/of industriegebieden liggen. Door de groenenclaves met elkaar te verbinden worden natuurwaarden juist ver sterkt. De koppeling in Flevoland past in het Natuurbeleidsplan. Zowel de Oostvaarders- als de Lepelaarsplassen hebben de status van na tuur-kerngebied. PUZZEL 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. rookgerei, vaarwel; 2. katholiek; 3. gastenverblijf in een klooster; 4. neon, deel v,h. oor, toets alleen (It.); 5. rivier in Italië, communicatiemid del; 6. Japanse gordel, gegroet; 7. drek, jongensnaam; 8. titel, loopvo gel, met parkeren (afk.); 9. beroep; 10. gezicht; 11jong dier, graafdier- tje. Verticaal: 1. onmeetbaar getal, meisjesnaam, voorzetsel; 2. logement; 3. voor, muurholte, loofboom; 4 Europese hoofdstad, slaginstrument; 5. pep middel, overal; 6. inwendig orgaan, lelieachtig plantengeslacht; 7. Noor se godheid, bloeiwijze, loofboom; 8. bevestiging; 9. kippeprodukt, afhan gend deel v.e. kleed, reeds. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. revolver; 2. overhemd; 3. directie; 4. elleboog; 5. klas siek; 6. opticien; 7. open baar; 8. lunapark. De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: RO DEKOOL en VERLATEN Het sleutelwoord luidt: SCHIP BREUK TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel rukte enige tijd onder woedende uitroepen aan het hek werk. ,,Ik wil mijn pippeling terug!" riep hij met overslaande stem. ,,Doe open, schurk, ik moet de mir over het woud verspreiden!" Sickbock schonk geen aandacht aan zijn getier. Rustig be woog de geleerde zich door zijn labo ratorium, hier een slangetje aan een retort bevestigend en daar met glas werk rinkelend. De tijd verstreek. Heer Ollie's stem werd zwakker en ten slotte hing hij slechts nog doelloos en hijgerig aan de stangen. Met holle ogen staarde hij naar de doening van de scheikun dige, die hem geheel vergeten scheen te zijn. Maar dat was niet waar. Want nadat hij een fles klaterend had laten vollopen, wendde hij zich plotseling tot heer Bommel. „Ik heb het", sprak hij glimlachend. „Het is tamelijk eenvoudig wanneer men er maar even de tijd voor neemt. Uw mir is niets anders dan acetomonotacylodiumoleaat. Volgt u mij?" ,,W-wah?" stamelde heer Ollie. „Laat maar", hernam de ander. Hij greep een groot model spuit en reikte die samen met de gevulde fles over aan zijn bezoeker. „Is dit mir?!" vroeg deze, oplevend. „Het is beter", verklaarde Sickbock. „Het is wetenschappelijk samenge steld, vandaar. Uw pippeling is brod delwerk, vergeleken bij dit oleaat. Gaat uw gang, mijn waarde." Dat liet heer Ollie zich geen twee keer zég gen. Hij greep de fles en de spuit en spoedde zich naar buiten, de mist in. „Nu moet ik wetenschappelijk te werk gaan", dacht hij. „Waar zal ik beginnen?" H W R DOOR HANS VAN ES Meteorologisch gezien zijn de wintermaanden vaak boeiend in dif dat er dikwijls strijd geleverd wordt tussen het rijk van koning Thial en de altijd op de loer liggende depressies van de oceaan met hum uitputtelijke hoeveelheden zachte lucht. In zachte winters spelen gelijke schermutselingen zich diep in Europa af. De passerende fre ten zorgen in ons land slechts voor kleine fluctuaties in temperatui en soms gaat de herfst zo maar over in het voorjaar. De zogenaamd kwakkelwinter met afwisselend vorst en dooi betekent zowel voor d vakman als de geïnteresseerde weeramateur soms een belevenis n dramatische weersveranderingen. Storm, regen, sneeuwen ijzel zi dan niet van de lucht; het resultaat van een atmosferische oorlog n steeds wisselende kansen voor beide luchtmassa's. De afgelopen c gen zagen we hoe het winterse rijk sterk werd uitgebreid op het Eu ropese continent, compleet met een 'koud' hogedrukgebied. Dinsd lag ons land juist binnen bereik van de continentale lucht en dat w voelbaar. Bij een schrale zuidoostenwind haalde het kwik amper 5 graden. Toch vergoedde de zon veel en waren er mooie luchten me sluierbewolking te zien. De bewolking hoorde bij een langzaam op dringend front van de oceaan. De eerste confrontatie tussen koude winterlucht boven het Europese continent en zachte oceaanlucht I vert nauwelijks enige strijd op. De overgangszone trok vanmorgen ons land, maar de neerslag heeft niet veel om het lijf. De minder kt de lucht zal de komende dagen langzaam terrein winnen boven Eu pa. Echt zacht wordt het echter niet. Daarvoor ontbreekt simpelwei een sterke westcirculatie boven de oceaan; al weken overigens. De straalstroom blijft grote slingers naar het noorden en het zuiden m; ken en tot in het weekeinde ligt ons land binnen bereik van zo'n zu delijke tak. De luchtsoort, de ons land bereikt is gematigd; een mix van oceaanlucht en continentlucht. Er wordt in de loop van de wee een status quo bereikt tussen een (zwak) winters hogedrukgebied I IJ ven Oost-Europa en een moeizaam bewegende depressie bij lerlan Regenfronten van het lagedrukgebied schampen ons land of bereil ons zelfs in het geheel niet. De komende dagen valt er alleen op dol. derdag mogelijk wat lichte regen in de noordelijke provincies. Voor het overige wisselen zon en wolkenvelden, elkaar af. Overdag wordt het circa 9 graden; de nachten blijven voorlopig vorstvrij. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en langs de kust geruime tijd regen, in de berggebieden overgaand in sneeuw. Morgen stroomt in de loop van de dag zachte lucht naar het oosten. Maxima langs de westkust 7 gra den. In het oosten van daag -3 graden, morgen net boven nul. Zweden: Vandaag langs de oostkust nog perioden met zon. El ders bewolkt en vooral in het noorden af en toe sneeuw of ijzel. Morgen vanuit het westen overal sneeuw, overgaand in ijzel of regen. Middagtempera- tuur van -5 in het noorden tot+3 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe regen, in de nacht mogelijk natte sneeuw of ijzel. Middagtemperatuur vandaag 4 graden, morgen oplopend naar 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag zon afgewisseld met enkele buien. Morgen een harde zuidwesten wind. Verder in het noordelijk deel van de Britse Eilanden veel bewolking en enige tijd regen. In het zuidelijk deel buiige regen en een enkele opklaring. Middagtemperatuur tussen 9 en 13 gra- België en Luxemburg: Zowel vandaag als morgen wolkenvelden en slechts nu en dan zon. Op beide da gen af en toe regen of motregen. Mid dagtemperatuur omstreeks 9 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het westen en noordwesten wolkenvelden en enkele buien. In de Bourgogne en in midden-Frankrijk be halve buien ook nu en dan zon. Morgen afnemend buiig en vooral later op de dag meer zon. Middagtemperatuur op veel plaatsen ongeveer 9 graden, in het westen enkele graden warmer. Portugal: Flinke perioden met zon en overwegend droog. Vanochtend bij wind van zee ten noorden van Lissabon kans op mist of laaghangende bewolking. Middagtem peratuur rond 18 graden, tijdens even tuele mist enkele graden lager. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Van daag mogelijk ook enkele wolkenvelden. Maximumtemperatuur omstreeks 23 graden. Spanje: Vandaag in het noorden nog hier en daar regen of motregen. In Catalomë enkele stevige regen- of onweersbuien. Morgen in beide regio's minder neerslag. In de rest van Spanje zowel vandaag als mor gen flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur 14 graden in de re- gengebieden, elders 17 tot 21 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur van 23 graden bij Tanger tot 28 in Agadir. Tunesië: Vandaag zon afgewisseld niet wolkenvel den. Op de meeste plaatsen droog. Mor gen vanuit het noorden stevige regen- en onweersbuien. Maximumtemperatuur omstreeks 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, soms met onweer. In de ochtend meeste buien in het westen. Morgen af nemend buiig en meer ruimte voor de zon. Middagtemperatuur van 9 graden op het Centraal Massief tot 15 dicht bij de Pyreneeen. Mallorca en Ibiza: Enkele stevige regen- en onweersbuien, mogelijk met harde windstoten. Morgen later op de dag trekken de buien weg. Middagtemperatuur meest rond 17 gra- Italië: Overwegend droog en vrij zonnig. In de Po-vlakte en in het uiterste zuiden ook wolkenvelden. Morgen vooral op Sicilië een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 16 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag toenemende bewolking gevolgd door enkele regen- en onweersbuien. Morgen later op de dag weer droog en meer zon. Temperatuur in de middag circa 16 graden. Malta: Vandaag zonnige perioden, maar vrijwel de hele dag droog. Morgen bewolkt en enkele regen- en onweersbuien, soms met veel wind. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Vooral rond de Egeïsche Zee vandaag nog enkele regen- en onweersbuien en af en toe een stevige wind. In het westen van Griekenland perioden met zon. Mor gen ook in het oosten zonnige perioden en afnemend buiig. Middagtemperatuur 7 graden tijdens regen, anders variërend van 10 tot 14 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse kusten en op Cyprus veel bewolking en buien, soms met on weer. Er waait een stevige wind. Mi vanuit het westen flinke opklaringe geleidelijk minder wind en buien, A ma van 7 graden op de Dardaneller 20 graden op Cyprus. Duitsland: Vandaag in de westelijke helft, en l gen overal, wolkenvelden en wat re" of motregen, hier en daar voorafgea door ijzel of sneeuw. In het oosten I daag flinke perioden met zon. Ma> vandaag van -2 graden dicht bij de P se grens tot +6 graden in het wesj Morgen overal enkele graden warmej, Zwitserland: Vandaag vanuit het westen toenemf bewolking gevolgd door regen. Bj 1300 meter valt sneeuw. Morgen j name aan de noordkant nog neers Ten zuiden van de Alpen flinke perica met zon. Maxima van 5 graden in" noorden tot 11 in het zuiden. Oostenrijk: Vandaag eerst enkele zonnige perioi In de loop van de dag meer bewolH in Tirol gevolg door sneeuw, ben® 1400 meter overgaand in regen. Mo vooral aan de noordkant van tijd tol regen of sneeuw. Maxima iets bover vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden en droog, ochtend op enkele plaatsen jnist. gen later op de dag vooral in Tsjech en toe sneeuw. Middagtemperatuu kele graden onder het vriespunt. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.13 Zon onder 11 Maan op 08.49 Maan onder 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.33 15.56 03.06 - Laag 11.34 .00.00 11.15 Weerrapporten 22 november 07 uui Amsterdam licht bew. Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Innsbruck onbew. Istanbul regenbui Klagenfurt onbew. Kopenhagen licht bew. Las Palmas onbew. Luiemburg 19 10 22 15 21 11 licht be Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires licht bew. Casablanca licht bew Johannesburg motregen Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York licht bew Tel Aviv half bew. Tokyo regen 28 2! 25 li 21 1< 19 12

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10