J! i iiMi lüiitltil'l Van keukengeiser tot mini-boiler Consument DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 Compacte ventilatorkachel geruisarm en reukloos Ventilatorkachels zijn ideaal voor het snel op temperatuur brengen van ruim ten of als bijverwar ming. Ronduit on aangenaam zijn het lawaai en de vieze lucht die ze produ ceren. Bij de nieuwe ventilatorkachel HD 3348 (Philips) zijn die bezwaren goed deels ondervangen. De geruisarme venti lator produceert slechts 38 dB en dankzij de luchtin laat aan de bovenzijde komt er nauwelijks stof tegen de gloei- draden, waardoor de muffe schroeilucht tot een minimum beperkt blijft. Met twee knoppen zijn de warmtestanden (500, 1000 of 2000 W) en de ventilatorsnel heid te regelen. Een ingebouw de thermostaat schakelt de ka chel automatisch in bij een temperatuur van minder dan 5 graden. Keurmerk voor kattebakkorrels De compacte (26,5 x 28x 11 cen timeter), zelfdovende, in grijs tinten uitgevoerde kunststof be huizing heeft een geïntegreerd handvat en een snoer-oprol- mogelijkheid aan de onderzijde. Dat maakt de kachel veilig en makkelijk te verplaatsen en op te bergen. Prijs 119 gulden. (Voor meer in formatie: Philips Consumenten- lijn 06-8406 20 cent per mi nuut). Alleen al in de stad Amsterdam - komt per jaar honderd miljoen kilo kattebakvulling bij het huis houdelijk afval terecht. Globaal negentig procent daarvan be staat uit produkten die biolo gisch slecht afbreekbaar zijn en bij verbranding vliegas en slak ken nalaten en zo het milieu fors belasten. Dat gaat niet op voor 'CatRein natuurkorrels', de nieuwe, honderd procent plant aardige kattebakvulling van ei gen bodem. Deze bijzondere korrels, waar aan het Nederlandse Milieu keurmerk is toegekend, zijn licht in gewicht, gemaakt van plantaardige restvezels uit de voedingsindustrie, hebben een ongekend hoog vocht- en geur- absorbtievermogen. Bovendien behouden ze ook tijdens en na gebruik hun oorspronkelijke structuur: verpulveren en stui ven niet. Omdat ze volledig biologisch af breekbaar zijn, kunnen ze na gebruik 'gewoon' in de GFT- container. De korrels hebben eeji groenachtige kleur en zijn verkrijgbaar bij de dierenspe ciaalzaak in (gerecycled-papie ren) zakken van 25 kilo. Prijs 15,95 gulden. (Voor meer infor matie: Groenfortuin. Tel.: 076- 5279371). Lichtslang houdt handen vrij P U Z 7 8 8 7 8 7 3 8 4 7 8 2 4 8 8 8 6 10 1 1 4 8 10 5 4 2 4 8 5 8 6 7 9 5 7 10 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. handvuurwapen; 2. kleding stuk; 3. bestuur; 4. armgewricht; 5. van blijvende waarde; 6. bril lenmaker; 7. publiek; 8. terrein met kermisvermakelijkheden. WOORDZOEKER Overgebleven woord: TOVENAARSLEERLING vj i REDACTIE SASKIA STOEUNCA Warm water-cippciraten in alle maten en soorten Het was in de jaren vijftig al heel wat als je een keukengeiser had voor warm water in de keuken. Twintig jaar later was de geiser gemeengoed. Maar de laatste jaren is hij duidelijk op z'n retour. In veel gevallen heeft hij plaatsgemaakt voor de elektrische keukenboiler (standaard 10 of 15 liter) die in een kastje aan het oog onttrokken kan worden. Met een gasgeiser kun je dat niet zonder meer doen. Gasapparaten vragen niet alleen om een goede afvoer, maar kunnen slechts goed functioneren als er voldoende toevoer is van verse lucht, wat in een gesloten keu kenkastje vrijwel uitgesloten is. En dan kan het gevaarlijk worden: kolendamp. Wil men een geiser achter een deur verbergen, dan zijn speciale voorzieningen nodig. De in- bouwkeuken en de open verbinding tussen keuken en woongedeelte hebben de op komst van de elektrische keukenboiler in de hand gewerkt. Die kan altijd probleemloos in een kast worden geplaatst. Een gasgeiser is in staat continu warm wa ter te leveren. Een boiler heeft een bepaalde hoeveelheid warm water in voorraad. Is hij (gedeeltelijk) leeg, dan moet er eerst weer water worden opgewarmd. In de keuken zit je niet zo gauw met een probleem, omdat je er vele malen per dag slechts kleine hoe veelheden warm water nodig hebt. In te genstelling tot de badkamer, waar je slechts enkele malen per dag grotere hoeveelheden gebruikt. Voor de keuken heb je daarom in de praktijk voldoende aan een kleine elek trische boiler. Als men voor de vuile vaat over een afwas machine beschikt, volstaat een inhoud van 10 liter vrijwel altijd. Wanneer de ketel hele maal leeg zou geraken duurt het opwarmen nog geen 25 minuten. Maar in de praktijk is het zo dat na elke kraanhandeling de boiler wordt bijgevuld en opgewarmd en de ketel zelden helemaal leeggetapt wordt. Bij hand- afwas is per dag meer warm water uit de ♦kraan nodig, dus kiest men in zo'n geval In de jaren vijftig was de gasgeiser voor de doorsnee keuken een hele luxe. r "'1 Een goede verlichting is handig bij lastige klussen. Maar vaak kom je daarbij een hand tekort. De snakelight, een nieuwe vondst van Black Decker, maakt het mogelijk jezelf'han denwij' bij te lichten op de moeilijkst bereikbare plaatsen. De flexibele, zeventig centime ter lange, draadloze lamp is dankzij 25 kunststof 'wervels' in elke vorm te buigen. Hij kan dan ook probleemloos ergens omheen worden gewikkeld, of worden opgehangen of neerge zet. Je kunt hem zelfs om je hals hangen (foto). De lamp wordt gevoed door 1,5 volt-batterijen en geeft een sterke, gerichte lichtbundel. Hij wordt geleverd inclusief batterijen, reservelamp en muurhouder en kost 59 gul den. (Voor meer informatie: Black Decker Nederland, tel. 076-5082000). De boiler in het keukenkastje. vaak voor alle zekerheid de 15 liter uitvoe ring. Het opwarmen hiervan duurt in totaal bijna een half uur. Gaat dus ook wij snel. Zo'n mini-keukenboiler neemt weinig ruimte in, kan meestal in een onderkastje worden geplaatst en daar recht streeks op een stopcon tact worden aangesloten. Een afvoer is niet nodig. Is de ruimte in de spoelbak- kast beperkt of wil men die voor andere doelein den gebruiken (voor het in diverse bakken ge scheiden bewaren van af val bij voorbeeld) dan kan men kiezen voor plaat- sing van de boiler boven A het werkblad, al dan niet fl weggewerkt in een boven- M kastje. Keukenboilers kunnen op I twee verschillende ma- HHH nieren worden geïnstal- JSMmêÈ leerd: als lagedruk-boiler of met een waterdrukaan sluiting. Een keukenboiler gaat in principe zo'n vijf tien jaar mee, wat al een hele tijd is. Kiest men echter voor een lagedruk- aansluiting, dan kan de levensduur soms nog met vijf of zelfs tien jaar wor den verlengd. Maar deze uitvoering heeft wel als nadeel dat (om overdruk in de ketel te voorkomen) foto cpd expansiewater via de kraanuitloop wegdrupt. En zo'n eeuwig druppende kraan vinden de meeste men sen niet aangenaam, zeker niet in een woonkeuken. Bovendien is men bij lage druk beperkt in de keuze van de kraan. Al leen speciale typen kranen kunnen hierop worden toegepast. Een op de waterdruk aangesloten keuken boiler wordt voorzien van een zogenaamde inlaatcombinatie die het expansiewater loost zonder dat men daar wat van ziet of merkt. Op een drukboiler kan men boven dien elke kraan aansluiten die men wil. In sommige huishoudens heeft men een centrale warmwatervoorziening, vaak ge koppeld aan de ketel van de centrale ver warming. In veel gevallen sluit men hierop echter uitsluitend de warmwatervoorzie ning voor de badkamer aan. Daar immers moet men slechts enkele malen per dag over een grote dosis warmwater kunnen be schikken. Voor de keuken (vele maar kleine hoeveelheden) geeft men dikwijls de voor keur aan een aparte voorziening, zeker als de ketel van de CV ver van die keuken af staat. I let warme water dat in de toevoerlei ding blijft staan koelt namelijk af. Elke keer als de keukenkraan wordt opengedraaid moet eerst het afgekoelde water wegstro men en dat geeft veel verlies. Bovendien moet je een tijdje wachten tot er voldoende warm water uit de kraan komt. En dat is bij zonder irritant. Wat een keukenboiler u aan elektriciteit kost is moeilijk te zeggen. Hangt niet alleen van uw verbruik af maar ook van de elektri citeitstarieven van uw energiebedrijf. Als landelijk gemiddelde staat voor een 10 liter boiler een verbruik van omstreeks 140 gul den per jaar genoteerd. TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Door de nevels, die steeds dichter werden, raasde de oude Schicht over de heuvels naar het laboratorium van professor Sickbock. ,,Nu is het uit!" mompelde heer Ollie, die bleek achter het stuur zat. ,,Ik moet goed maken wat ik bedorven heb. Als het maar niet te laat is. Om een armzalige prijs op een bloemen tentoonstelling heb ik iedereen in ge vaar gebracht. Ach, het is maar goed, dat mijn vader dit niet hoeft mee te maken. Ollie. jongen, zei hij altijd, denk toch eerst aan anderen, voordat je aan jezelf denkt. En nu dit. Het is vreselijk! Maar ik zal alles op alles zetten om de mir weer over het woud te spreiden. Niets kan mij nu nog te genhouden." Van deze gedachte vervuld stampte hij het laboratorium binnen. Er heer ste een plechtige stilte, die slechts verbroken werd door het tikken van de klokken en door het gedrup van een vloeistof in een retort. ..Ik wil mijn spuit terug!" riep heer Bommel met rauwe stem. ,,Ei, ei", sprak de geleerde, verstoord opkijkend van zijn proefneming. „Hier was ik al bang voor. Een uit barsting van plat gevoel; dat heeft men wanneer men met ongeschool den werkt." „Geen praatjes!" snauwd^ heer Ollie. „Waar is mijn pippeling? Ik laat me door niets tegenhouden." Sickbock haalde een hendeltje over en een zwaar hek schoof uit de muur te voorschijn, tussen hem en de woe dende heer in. „Wtfg, ondankbare!" beval de profes sor. „Ik heb nog enkele monsters van uw eh... pippeling nodig. En de we tenschap gaat vóór enig ongerief." H W R DOOR HANS VAN ES November blijft een maand vol variatie; haast iedere dag staat er wel een ander weertype op het menu. Na de kortstondige winter van vrij dagavond en de herfstachtige zondag werden we gisteren onthaald op een kalme najaarsdag met en flink wat zon. Het voelde bij 7 tot 10 graden met meer zo koud aan. Op het strand stond geen zuchtje wind; de Noordzee vertoonde een forse deining, veroorzaakt door de storm achtige noordenwind van de vorige dag. De plotselinge rust was te danken aan een kern van hogedruk boven West-Europa. Het hoog ver plaatst zich nog wat naar het oosten en geeft het midden en oosten van Europa enkele dagen met typische stralingskou. Vooral op plaat sen waar sneeuw is gevallen, koelt het 's nachts flink af met minima rond -10 graden. Een klein beetje van die kou is met aflandige wind naar ons land gestroomd, maar de vorst is vannacht meest licht ge bleven. Op de nadering van een frontensysteem is de zuiden- tot zuid oostenwind tot vrij krachtig aangewakkerd en bij ca. 5 graden voelt het meteen een stuk kouder aan. Toch maakt de winter boven ons land geen enkele kans. De hogedruk boven Centraal-Europa hand haaft zich weliswaar, maar de uitloper naar Scandinavië houdt het niet vol en geeft vrij baan aan een zuidwestelijke stroming boven het noordwesten van Europa. Na de passage van een regenzone - van avond en vannacht - gaat het kwik ook bij ons weer omhoog. Achter de storing klaart het morgen flink op. De wind is naar het westen ge draaid en bij temperaturen rond 10 graden is het best aangenaam Op de oceaan ten westen van Ierland staat een volgende storing in de startblokken, die donderdag de zuidweststroming doet toenemen met aanvoer van nog iets zachtere lucht: 10 tot 12 graden. Regenfronten laten ons land even links liggen; pas op vrijdag nemen de neerslag kansen weer toe. Het is maar de vraag of het zachte weer daarna aan zal houden. Interessante ontwikkeling is een hogedrukgebied, dat zich met een kerndruk van 1040 hpa boven Groenland installeert. Als de Atlantische depressie tegen het weekeinde voor de Noorse kust aankomt, kan zich tussen beide systemen een noordelijke stroming instellen - die vergezeld van de bekende winterse buien langzaam op de Britse Eilanden en het Noordzeegebied af komt. Deze 'weersevolu tie' zou goed passen in het beeld van de laatste weken, waarin noor delijke en zuidelijke stromingen elkaar voortdurend afwisselen. WÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊi R O P A KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met van tijd tot tijd sneeuw, aan de kust regen. Van daag in de omgeving van Oslo enkele opklaringen en vrijwel droog. Middag- temperatuur van iets on der het vriespunt in het noorden tot 7 graden in Zweden: Wolkenvelden, vooral in het zuiden ook opklarin gen. Morgen kans op re gen of sneeuw. Maxima rond min 12 graden in Lapland tot rond het vries punt in het zuiden.* Denemarken: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur op beide dagen rond 3 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. Morgen van het westen uit zon en afnemende bungheid Middagtemperatuur vandaag rond 11 graden. Morgen minder zacht. België en Luxemburg: Vandaag vanuit het westen geleidelijk meer bewolking en later op de dag kans op wat regen. Morgen overwegend be wolkt en van tijd tot tijd regen. Geleide lijk zachter met op morgen maxima rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen nog zon en droog. Elders verder toene mende bewolking en van tijd tot tijd re gen. Morgen overal meest bewolkt en perioden met regen, later op de dag bui en. Middagtemperatuur vandaag uiteen lopend van 5 graden in de Vogezen en Jura tot 13 in Bretagne en de Vendee. Morgen iets lagere temperaturen. Portugal: Vandaag in het noorden wolkenvelden Naar het zuiden toe meer zon en droog. Morgen eerst hier en daar mist. Verder flink wat zon en droog. Daling van tem peratuur met op morgen maxima uiteen lopend van 14 graden in het noorden tot 20 graden in de Algarve. Spanje: Wolkenvelden en in het noorden regen, mogelijk ook onweer. Vandaag in het zuidoosten perioden met zon en droog. Morgen overal meer zon. Minder zacht met op morgen maxima van 13 graden aan de Golf van Biskaje tot 23 aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en droog. Iets min der warm met op morgen middagtempe ratuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog. Vandaag ten noorden van Casablanca ook wolkenvelden. Minder warm met op morgen maximumtemperatuur van 21 graden bij Tanger tot ongeveer 27 gra den in de omgeving van Agadir. Tunesië: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen vooral in het noorden wolkenvelden en later een enkele regen- of onweersbui. Maxima van 20 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in het oosten nog flinke perio- Aberdeen den met zon en droog. Naar het westen toe meer wolkenvelden en kans op een h bui. Morgen in het algemeen veel bewol- onprLPct king en enkele buien, mogelijk met on- Bordeaux weer. Vandaag nog zacht met maxima Brusse| uiteenlopend van 12 graden in de buurt Cyprus van Lyon tot rond 16 in het zuiden. Mor- Dublin gen overal enkele graden lager. Frankfurt Mallorca en Ibiza: Geneve Vandaag perioden met zon en droog. Helsinki kans op een regen- of onweersbui. Tem- Istanbul peratuur 's middags rond 21, morgen Klageniurt daag in west-Turkije ook enkele op ringen. Morgen veel wind. Daling temperatuur met op morgen max van 8 graden op de Dardanellen tot in zuidoost-Turkije en op Cyprus. Duitsland: Vandaag in het oosten en zuidoosten pe rioden met zon en vrijwel overal In de nacht en ochtend plaatselijk mist Vanuit het westen in de loop. van de dad meer bewolking. Morgen overal wolken velden Met name in het westen dan regen. In het oosten af en tc Middagtemperatuur vandaag tus en 6 graden, morgen in de wes helft oplopend naar 9 graden. i op d<H aatseri droog. Morgen vanuit- i toenemende bewolking ge p sneeuwvalgrens. Maxima vandaag 3 gra j< den in het noorden en 11 en Tessm. Oostenrijk: Vandaag in het oosten in de ochtend nog enkele sneeuwbuien. Daarna, net als el},, ders. perioden met zon en droog. in Tirol gevolg door sne beneden 1400 meter overgaand i gen. Maxima tussen -2 en +3 grade Tsjechië en Slowakije: droog WOENSDAG 22 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.11 Zon onder 16.3( Maan op 07.36 Maan onder 16. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.49 15.09 02.22 14.41 Laag 11.10 23.34 10 51 23.1! Rotterdam onbew. -1 01 -I 0( -1 01 I !011 8 7 21 r 18 gra Flinke perioden met zon en vandaag langs het zuidelijke deel van de Adriati- sche Kust nog een enkele bui, mogelijk 'met onweer. Morgen in de ochtend ook hier en daar mist. Middagtemperatuur van 8 in het noorden tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen meer stapelwolken en een toenemende kans op een regen- of Maxima rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le buien, morgen vooral in het oosten van Griekenland en op Kreta. Mogelijk ook onweer. Op de Egeische Zee een toenemende noord- tot noordoosten wind. Maxima van 7 graden nabij Thes saloniki tot 13 graden op de Peloponne- sos. Op Kreta middagtemperatuur rond 10 graden. Turkije en Cyprus: In het algemeen veel bewolking en en kele buien, mogelijk met onweer. Van- Buenos Aires half bew. Casablanca onbew. Johannesburg zwaar bei 32 16 19 16 15 20 11 19 17

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8