'Ik geloof dat humor mensen beter kan maken' 'Er is zoveel ijdelheid op het televisiescherm' RtvShow Sam Sam: huisgenoten hebben ongenode logé voorgoed over de vloer DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 7 Amerikaanse actrice Ellen DeGeneres rijzende ster op TV-scherm Ooit werkte ze als koffiejuffrouw, als verkoopster van stofzuigers en als huisschilder. Haar spaarzame vrije avonden was ze immer te vinden op het podium van kleine comedy-theaters in geboortestad New Orleans. Die tijd ligt ver achter haar. Tegenwoordig mag Ellen De Generes (36) elke dinsdag bij RTL 5 te zien als haar ge lijknamige alter-ego in de reeks Ellen zich rekenen tot één van Amerika's grappigste en populairste TV-vrou wen. Daarbij heeft ze net de opnamen voor een speelfilm achter de rug en prijkt haar eerste boek in de top tien van de Amerikaanse bestsellerlijst. LOS ANGELES MONIQUE BRANDT Het kan dus niet op met haar carrière, zou je zozeggen. De Generes zelf is echter de eerste om haar succes te relativeren. „Mijn carrière heeft zich ra zendsnel ontwikkeld. Als ie mand me een paar jaar geleden verteld had dat ik een eigen show zou krijgen, had ik hem niet geloofd. Ik heb meer be reikt dan ik ooit heb durven ho pen. Dat is allemaal geweldig. Hoe succesvoller je wordt, hoe meer aanbiedingen je krijgt en hoe vaker je dus 'nee' kunt zeg gen tegen de dingen die je niet wil doen. Maar het is soms wel vermoeiend om zo'n loopbaan te 'onderhouden'. De laatste drie jaar, sinds de serie van start ging, zijn vreselijk hectisch ge weest. Ik ben nu met drie pro jecten tegelijk bezig. Ik heb am per tijd om even gas terug te nemen en gewoon te genieten van alles wat me overkomt. Ik zou in de toekomst dan ook graag zelf een produktiemaat- schappij opzetten en films en tv-produkties maken. Ik hoef niet zo nodig mijn hele leven voor het voetlicht, ik zou ook graag achter de schermen wil len werken." De Ellen uit de TV-seriQ.is eige naar van een boekwinkel annex koffieshop. Ze is grappig en wil het beste voor iedereen, maar helaas zitten haar eigen goede bedoelingen haar nogal eens in de weg. Ze stuntelt zich door het leven, om het zo maar te zeggen. De Ellen uit bet échte leven lijkt naar eigen zeggen veel op de televisie- Ellen: „Ik ben niet zo'n goede actrice dat ik geheel kan verbloemen wie ik zelfben. Ik heb dan wel bruin haar en ik ben een stuk langer, maar verder zouden we zussen kunnnen zijn. Alleen ben ik zelf iets minder klunzig. Maar in mijn rol voel ik me lekker met dat gestuntel. Ik ben geen actri ce als Tracey Ullman, die als een kameleon geheel verschil lende typetjes kan uitbeelden. Wat dat betreft ben ik me zeer bewust van mijn beperkingen." Na ondermeer Jerry Sein feld in de reeks 'Seinfeld', Tim Allen in 'Home Improvement' is Ellen DeGeneres de zoveelste stand-up comediant die schit tert in een succesvolle TV-serie. Haar twee mannelijke collega's brachten overigens ook al eens een boek uit. DeGeneres:Als iets succesvol is, springen TV- mensen daar onmiddellijk bo venop om er een TV-show over te maken. Zo werkt het nu een maal. En toen ze inzagen dat stand-up comediants meestal al een eigen publiek hebben door dat ze door het land reizen en soms op TV te zien zijn, was de som snel gemaakt. Nu wordt er om iedereen die ooit tien minu ten op het podium heeft ge staan, een TV-serie 'gebouwd'. En soms werkt het, soms niet. Het is wel zo dat de comediants van tegenwoordig hun vak vaak als opstapje naar TV zien. Toen ik begon, zo'n jaar of veer tien geleden, was daar nog geen sprake van. Ik vond het gewoon geweldig om op zo'n podium te staan en om mensen aan het la chen te krijgen met de grapjes die ik zélf had verzonnen. En comedy is als muziek: hoe vaker je het doet, hoe makkelijker het gaat. Je leert met woorden te spelen als met muzieknoten, je draait een woord om en gaat daardoor met je verhaal plotse ling een hele andere richting op totdat er een golf van gelach ontstaat. Dat is echt verslavend. Maar aan de andere kant is tele visie weer leuk omdat je daarbij met heel veel mensen moet sa menwerken. En op het podium sta je nu eenmaal altijd in je eentje." Elke vrijdag wordt in de studio een aflevering van 'Ellen' na een week van repeteren voor pu bliek opgenomen. Voor DeGe neres is de aanwezigheid van toeschouwers van 'levensbe lang' vooreen goed resultaat. „Die spanning omdat er publiek zit, heeft een rare uitwerking op me. In feite zijn de teksten op vrijdag al geheel afgerond en in gestudeerd, maar als de came ra's draaien kom ik opeens met hele andere teksten. Ik verras dan ook mezelf, ik heb geen idee hoe dat mogelijk is. Maar die verrassing slaat over op het publiek. Ik heb zo lang op het podium gestaan dat ik één ding heb geleerd: je moet de mensen steeds opnieuw verbazen. Je verliest je toeschouwers als je ze niet constant op het puntje van hun stoel weet te houden." DeGeneres prijst zich nog steeds gelukkig dat haar humor aanslaat bij een groot publiek. „Ik heb nooit gedacht, goh, wat ben ik grappig en ik heb ook nooit gedacht: 'daar ga ik later mijn beroep van maken'. Ik ben er gewoon toevallig ingerold. Humor is voor mij altijd een middel geweest om me door het leven te slaan. Ik besefte pas dat ik kennelijk komisch talent had toen mensen me ervoor gingen betalen. Maar dan nog: wat de één reuze grappig vindt is voor de ander heel flauw. Ik heb dus gewoon geluk gehad. En ik vind het heerlijk om mensen aan het lachen te maken. Ik geloof echt dat humor mensen beter kan maken. Het is één van de be langrijkste dingen die we heb ben. Als de humor uit deze we reld verdwijnt, dan zitten we pas goed in de problemen." Ellen, RTL 5, elke dinsdag om 20.00 uur Ellen DeGeneres: 'Comedy is als muziek: hoe vaker je het doet, hoe makkelijker het gaat.' Tineke de Groot lacht zich kapot om dikdoenerij Tineke de Groot voltooide gym nasium-B, trouwde op haar 21ste, kreeg twee kinderen. Der tien jaar later dacht ze: „Is dit alles wat er is?" Nee dus. Zij kreeg de kriebels en solliciteer de bij de omroep, waar zij hele maal niemand kende. Een laat bloeier die op haar 34ste om- roepster en journalist werd. Eerst werkte zij acht jaar voor de KRO, enige tijd voor NOS-ra- dio en nu alweer zeven jaar bij de AVRO, pendelend tussen licht informatieve programma's en kunst. Sinds vier weken is De Groot dagelijks op het scherm in actie als presentatrice van De week van(op werkdagen op Nederland 1,16.06 uur). Een ge sprek met een vakvrouw die niet staat te springen om panels en spelletjes. HILVERSUM JAAP TIMMERS Het begon met een afwijzing. „Vanwege de katholieke nest geur wilde ik graag naar de KRO. Ook omdat die omroep meer diepgang heeft. Tot mijn grote schrik werd mijn eerste brief teruggestuurd. Dat vond ik vreselijk, hoewel ik het later wel begreep, dat was om mijn pri vacy te beschermen. Ik was af gewezen, maar er was kennelijk iets dat mij dreef. Maartje van Weegen zou stoppen als om- roepster en ik belde de KRO. Ik wil gewoon bij julliè werken, zei ik, dat moet gewoon gebeuren." „Ik dacht: als het niet lukt, 'ga ik gewoon kunstgeschiedenis stu deren." Liever kwam zij niet op televisie. De liefde voor klassie ke muziek maakte dat ze naar Radio 4 lonkte. Toch wilde de KRO haar als omroepster in combinatie met radiowerk. Op Radio 4 was toen nog geen emplooi, wel op Radio 1Zij presenteerde twee jaar lang de actualiteitenrubriek Echo, waar haar stressbestendigheid danig op de proef werd gesteld. „Bettico Croes aan de telefoon, riepen ze in de uitzending, vraag hem maar wat. Wat moet ik hem dan vragen, zei ik, is er niet een telexje? Dan waren er nog een paar tellen om je in te lezen. De kick was niet zozeer het besef dat je even het mid delpunt van het nieuws was, maar dat je na twee uur uitzen ding het mooie gevoel kreeg dat je de klus samen met je colle niet aan te houden. Onze eind redacteur heeft gebeld met RTL 5, maar hij kreeg te horen dat ze er gewoon mee doorgaan." Een zegsman van RTL 5 vindt echter dat de bewuste titel zo alge meen is dat hij niet te bescher men is. Tineke de Groot wil in haar pro gramma bekende Nederlanders ontdoen van hun aureooltje. „Ze zijn vaak op hun hoede, omdat ze dezelfde vragen al honderd keer hebben beant woord. Ze wapenen zich, omdat ze natuurlijk toch nog iets voor zichzelf willen houden. Maar ik wil wel weten wie ze zijn. Het is een gekke wereld hoor. Sommi ge bekende Nederlanders weten zelf niet eens meer wie ze zijn. Er is zoveel ijdelheid. Wat zo'n scherm nog steeds oproept bij mensen, vind ik onbegrijpelijk. Ik lach me kapot als ik iemand tegenkom met een air van: weet wel dat ik iemand ben hoor!" Vriendelijk Haar manier van vragen is niet scherp. De Groot is aardig voor de gasten, ze formuleert helder, maakt omtrekkende bewegin gen en probeert zodoende door te stoten tot iemands drijfveren. Jomanda was haar gast. Ze was tot tranen geroerd door een op treden en open in haar beant woording, maar zodra de vra gen haar werk als gebedsgene zeres aangingen, zette ze de knop om. Tineke: „We waren al een hele tijd aan het tutoyeren, maar plotseling verstrakte haar blik en begon ze opeens u tegen mij te zeggen. Heel gek, dat was een duidelijk signaal". Het programma is gelardeerd met nieuwtjes over boeken, ca baret, theater, films. Alle vijf edities worden op één dag - de vrijdag - opgenomen. Een ar beidsintensieve klus: 2,5 uur te levisie achtereen opnemen. Ti neke de Groot vindt het jammer dat het niet live kan. „Dat is echt niet te doen, je kunt men sen namelijk niet een hele week iedere dag om vier uur beschik baar hebben." De week van gaat voorlopig door tot april 1996. Tot in het nieuwe jaar zijn 'de weken' al volgeboekt. De week van..., AVRO, uitzen ding op werkdagen. Ned. 1 16.06 uur ga's toch maar weer had ge klaard." Sterallures Tineke de Groot heeft geen ster allures. Ze is trots op haar status van degelijke presentator. „Ik ben niet zo'n feestganger en houd er niet van op de voor grond te treden. Ik hoef niet zo nodig een bekende Nederlander te worden. Ben wat dat betreft in het voordeel boven jonge mensen die net bij de TV ko- men en het allemaal moeten gaan maken. Ik ben op mijn 34ste pas begonnen, dat is hart stikke laat. Als ik op mijn acht tiende was begonnen, was het misschien wel misgegaan. Maar ik had mijn gezin, een basis om op terug te vallen. Ik was daar door in de positie om mijn ei gen weg te gaan. Dat is heel prettig, want ze proberen je aan alle kanten klein te houden bij de omroep. Ik ken collega's die na al die jaren nog steeds een Nagraatje (bandrecorder, red.) door het land moeten slepen." Voor de NOS-radio presenteer de ze de informatieve rubrieken Wereldwijzer en Midweek Ma gazine. „Ik interviewde mensen als Maarten van Rossum, de historicus. Razend interessant. Van die mensen kreeg je ge woon college." Veel plezier beleefde ze in haar KRO-tijd aan het Für Elise-'ach- tige programma Radio 4 klank, waarin zij klassieke muziek liet horen en gasten ontving uit de wereld van de muziek. Precies wat ze altijd had gewild. Toen kwam de AVRO. Ze vond het 'heel chic' dat zij nog op haar leeftijd werd gevraagd. Achteraf realiseert zij zich hoe behendig Ria Bremer haar in troduceerde bij de Algemene. „Op een gezellige bijeenkomst draaide ze zich naar mij om en zei tegen die AVRO-mensen: kennen jullie haar?" Tineke kreeg bij de KRO verder geen - kans om voor televisie te wer ken. Die kreeg zij wel bij de AVRO. Met pijn in het hart nam ze afscheid van de medewerkers van Radio 4 klank. Eerst bood de AVRO haar een sportprogramma aan, maar daar zag ze vanaf. Kort daarop trad ze toe tot het presentatie team van Service Salon. „Ik wil de toch een beetje aan de weg timmeren. Het leek me voor Tineke de Groot: „Sommige bekende Nederlanders weten zelf niet eens meer wie ze zijn". foto gpd een freelancer niet slecht een paar jaar een goed bekeken te levisieprogramma te doen. Ik was alleen een beetje bang om het stempel van mevrouw Ser vice Salon te krijgen." De salon deed ze drie jaar. „Een leuke tijd. Jammer dat het is verdwe nen. Het ging kapot aan de vele gezichten. De drie omroepen AVRO, KRO en NCRV leverden allemaal presentatoren, zodat het er zes werden. Dat werkte dus niet: er was geen herken baarheid." Haar hart ligt bij kunst en cul tuur. Opium-TV was een serieus cultuurprogramma, een sterke loot aan de AVRO-tak. Het werd gedumpt vanwege te lage kijk cijfers. „Heel jammer. Een der gelijk informatief kunstpro gramma moet de VPRO maar doen, werd ons gezegd." Twee seizoenen terug kwam daar het programma Prettig weekend voor in de plaats, maar deze formule bleek een moeizaam samenraapsel van kunst en ver tier. Tineke de Groot vindt het onplezierig dat 'programma's zo vaak veranderen en weinig kans krijgen'. Deinen Het jaarlijkse Prinsengrachtcon cert in augustus is voor haar de tqp in het presenteren. De ge zellige sfeer op dc Amsterdamse gracht, de deinende bootjes, de interviews vooraf. Haar vrien den uit Berlijn heeft ze uitgeno digd. „Die moeten dat écht een keer meemaken." Ze bezocht vaak lunchconcerten in het Concertgebouw en nam de kin deren mee. „Die lazen daar Sus- ke en Wiskes, maar ze hebben er - hoop ik - toch iets van mee gekregen." Tineke de Groot is verslingerd aan klassieke mu ziek. Maar een poging het pia nospel onder de knie te krijgen mislukte. Het nieuwe dagelijkse program ma De week van staat gepro grammeerd tegen de praatshow van Catherine Keijl, waar.de helft van alle kijkers op afstemt. Ze wil hierop een alternatief bieden. De titel 'De week van is ook in gebruik bij RTL 5. „Heel kinderachtig hoor. Wij hebben de titel geclaimd bij het claimbureau, maar een Luxem burgse zender hoeft zich daar AMSTERDAM GPD Ze delen niet alleen een appartement maar ook hun dagelijkse beslomme ringen. Vandaar de titel van dc comedy: Sam Sam. De drie uiteenlopende persoonlijkheden Jimmy, Christien en Jolande be landden bij toeval in het zelfde appartement en dat levert veel doldwaze situa ties op. Genoeg stof om nog vele afleveringen na RTL I voort te zetten bi] Veronica. „De kracht van Sani Sam is dat de kijkers kun nen zien dat wij er zelf ontzettend veel plezier in hebben", zegt Anne-Mleke Ruytcn, de vertolkster van de ietwat bazige Christien - roepnaam Chris - die overigens wel de verstan digste van het trio is en daardoor de boel nog enigszins in bedwang weet te houden. Want je zou maar samenwonen met de charmante, wat knullige levensgenieter Jimmy (John jones) en de vrij na- leve Jolande (Elle van Rijn), voor haar huisgeno ten Jo. Ruyten: „Christien staat niet eens zover van mijzelf af en Is daardoor erg leuk om te spelen. Zij is dc re gelaar van het trio, zorgt bijvoorbeeld dat de huur op tijd wordt overge maakt". De drie worden nauw lettend in het oog gehou den door hun huisbazen, de tolerante Rietje (Bea Meulman), die haar vlese lijke lusten vaak openlijk tentoonspreidt, en haar nukkige en soms zwart gallige man Nol (Jules Royaards). En de twee eclitelieden hebben on derling ook nog heel wat met elkaar te stellen. Aan het begin van de nieuwe reeks werwelkom- den de huisgenoten een vriend van Jimmy als kostganger: de vrolijke, bemoeierige profiteur lx?x (Joost Buitenweg). In eer ste instantie tot groot on genoegen van Chris en Jo, deelden de huisbazen hem de rommelzolder toe en daarmee was Ijcx van on genode logé uiteindelijk huisgenoot geworden. En huisgenoten kunnen nu eenmaal maar beter zor gen dat ze liet met elkaar kunnen vinden... „De serie is best realis tisch", vindt Ruyten, die eerder in het theater speelde en bekend werd in de dramaserie 'Spijker- hoek'. „Vooral studenten -zullen zich erin herken nen. Met de kamernood van tegenwoordig heeft vrijwel geen enkele stu dent nog een kamer voor zich alleen. En dan kun je maar beter zorgen dat je goed met elkaar kunt op schieten". Volgens Ruytcn is dat ook een van dc redenen waarom Joop van den En- de besloot de comedy van RTL 4 naar Veronica te verhuizen. „Sam Sam past denk ik beter bij de doel groep van Veronica. Het gaal over jonge mensen en ook de rap wisselende ko mische situaties en snelle shots passen daar goed b«i". Dat betekent volgens de actrice overigens niet dat Sam Sam geen oudere kij kers trekt, want de serie is gebaseerd op de populaire Britse comedy 'Man about the House', die al eerder op RTL 4 werd uitgezon- Volgens Ruyten leveren dc hilarische belevenissen van de huisgenoten ge noeg stof om dc reeks nog lange tijd te kunnen voortzetten. „Hel enige gevaar is de amoureuze spanning tussen Jimmy en Chris. Maar het kan nooit iets worden tussen die twee, want anders trou wen ze en is het 'einde se rie'". Sam Sam is sinds begin november bij Veronica te zien om 20.57 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7