'Vredesoverleg mislukt' 'W Walesa werpt zich op als oppositieleider 'Turkse leger misbruikt wapens VS en NAVO' Buitenland 'Shin Bet leerde Yigal Amir schieten' Shimon Peres bereid tot topoverleg met Syrië r« 7,s'H Onderzoek naar onderzoek naar Bende van Nijvel Pronk: 'Arafat heeft wel wat met Nederland' Lafontaine praat met PDS DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 'NAVO-landen staan achter Solana' Madrid De Spaanse socialistische partij (PSOE) heeft gisteren gezegd dat de meeste NAVO-landen ermee instemmen dat mi nister van buitenlandse zaken Javier Solana de nieuwe secreta ris-generaal van het Atlantisch bondgenootschap wordt. Solana (53) kwam vorige week naar voren als een mogelijke compro mis-kandidaat voor de topfunctie in de NAVO. Solana heeft al de openlijke steun gekregen van enkele Europese collega's en van Amerikaanse functionarissen. Griekse premier heeft longontsteking athene De 76-jarige Griekse premier Andreas Papandreou heeft een longontsteking. Hij ligt in het ziekenhuis. Zijn toestand is onder controle, verklaarde een woordvoerder gisteren. Eerder die dag was de premier wegens ademhalingsproblemen met spoed opgenomen. Aanvankelijk was sprake van een zware griep, latere berichten maakten melding van hartklachten bij de regeringsleider. Zwangere vrouw gedood; foetus geroofd wheaton Het verlangen naar eeh baby werd voor een 28-jarige Amerikaanse vrouw zo n obsessie dat ze een hoogzwangere vrouw vermoordde en het ongeboren kind uit de baarmoeder verwijderde. Haar vriend en een andere man hielpen daarbij. Het drietal vermoordde bovendien twee kinderen van de 28-jari- ge moeder, een 10-jarig meisje en een 8-jarig jongetje. Gisteren stonden de drie terecht in de Amerikaanse staat Illinois. De foe tus van 8,5 maand overleefde de gewelddadige 'geboorte'. Arrestaties na aanslag in Islamabad Islamabad De Pakistaanse politie heeft gisteren twee Egyptena- ren en een Jordaniër aangehouden in verband met de aanslag op de Egyptische ambassade in de Pakistaanse hoofdstad Isla mabad. Eerder werden dertien Egyptenaren aangehouden, maar zij werden na verhoor weer vrijgelaten. Drie moslim-groeperin gen die de Egyptische regering omver willen werpen, eisten vanuit Caïro de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. Franse studenten de straat op parus/toulouseFranse studenten en scholieren gingen vandaag massaal de straat op om de regering ertoe te bewegen meer geld beschikbaar te stellen voor het onderwijs. De organisatoren van de demonstraties eisen twee miljard franc (ruim 660 miljoen gulden) meer voor het Franse onderwijs dan in regeringsplan nen is voorzien. Ook eisen zij de aanstelling van zesduizend ex tra leerkrachten. boedapest hans gertsen correspondent Een duidelijk verbeten Lech Walesa heeft gisteravond zijn nederlaag bij de Poolse presi dentsverkiezingen toegegeven. „De democratische meerder heid heeft beslist. Ik ben'ver plicht dat te respecteren", zo zei het Poolse staatshoofd bij zijn eerste publieke optreden na zijn verlies. Walesa gelooft duidelijk niet dat zijn rol in Polen nu is uitge speeld. Met een wat verkrampte glimlach wierp de zondag nipt verslagen voormalige leider van Solidarnosc zich op als de toe komstige leider van de opposi- tegen Alexander Kwas- niewski. Die kreeg zondag 51,7 procent van de stemmen op zich tegen 48,2 voor de zittende president. Walesa riep zijn aanhang op terug te vechten en zich aaneen te sluiten voor de volgende par lementsverkiezingen over twee jaar. ,,We zullen alles in korte tijd terugwinnen", aldus Wale sa. Hij kondigde 'een intensieve campagne' tegen Kwasniewski en zijn partij, de Links-Demo- washington Rtr Het Turkse leger maakt zich met wapens van de NAVO en de Verenigde Staten schuldig aan schendingen van de mensen rechten in de strijd tegen de re bellen van de Koerdische Arbei derspartij PKK. Deze beschuldi ging uit de organisatie voor de mensenrechten Human Rights Watch in een rapport dat van daag in Washington is gepubli ceerd. Human Rights Watch be schrijft 29 incidenten tussen 1992 en 1995. Volgens de orga nisatie viel het Turkse leger met door de Verenigde Staten gele verde jachtbommenwerpers Bosnische minister, ondanks interventie Amerikaanse president: De Amerikaanse president Bill Clinton is gisteravond tus senbeide gekomen om een mislukking van het Bosnische vredesoverleg in Dayton te voorkomen. Hij overtuigde in een telefoongesprek de Kroatische president Franjo Tud- jman ervan niet te vertrekken, ondanks diens grote be zwaren tegen de voorstellen die op tafel lagen. Het over leg ging zo moeizaam, dat de twee andere onderhande laars de Servische president Milosevic en diens Bosni sche collega Izetbegovic al klaar stonden om zonder resultaat naar huis terug te keren. daar de hele afgelopen nacht mee doorgegaan. Mededelingen over het verloop van de ge sprekken werden niet gedaan. Het was de tweede achtereen volgende nacht dat doorgepraat werd en volgens waarnemers beginnen de marathonsessies dayton hans de bruun correspondent Maar op het laatste moment werd besloten toch door te pra ten. De drie presidenten en de Amerikaanse, Russische en Eu ropese onderhandelaars zijn bij de bejaarde leiders hun tol te eisen. Volgens de Bosnische minis ter van buitenlandse zaken Mo hammed Sacirbey, zijn de vre desbesprekingen mislukt. Hij zei vanmorgen dit te hebben gehoord van twee niet nader genoemde Amerikaanse diplo maten. De overige deelnemers aan de gesprekken zeiden dat er nog werd gepraat. De twee Amerikanen „vertelden ons dat de gesprekken in Dayton zijn beëindigd", aldus Sacirbey, die verder meedeelde dat er geen verdere besprekingen zijn voor zien. Izetbegovic, Tudjman en Milosevic zouden het eens zijn over de politieke en grondwet telijke toekomst van Bosnië, maar de territoriale verdeling van het land levert nog onover komelijke problemen op. De Kroaten zouden zich vooral ver zetten tegen het plan om de Bosnische Serviërs een vijftig ki lometer lange en twintig kilo meter brede corridor te geven, die hun gebieden in Oost- en West-Bosnië met elkaar moet verbinden. De Bosnische Ser viërs beschuldigden Tudjman ervan 'onredelijke eisen te stel len'. Milosevic en Izetbegovic zouden het inmiddels wel eens zijn. wapenembargo tegen zijn land wordt opgeheven zodra er een akkoord is. De Amerikaanse re gering voelt er niets voor om dat voorstel dat neerkomt op het herbewapenen van Bosnië in het vredesakkoord op te nemen. Izetbegovic zou echter niet bereid zijn het akkoord te tekenen zonder deze garantie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Warren Ghristopher nam gisteren zelf de leiding van de onderhande lingen op zich. In Dayton werd er rekening mee gehouden dat alleen een deelakkoord over de bestuurlijke kwesties zou wor den getekend, en dat de geschil len over het grondgebied naar een latere onderhandelinsgron- de zouden worden verschoven. Barbra Streisand niaakt Film over Rabin en Arafat LOS ANGELES RTR De Amerikaanse zangeres en fllmregisseu.se Barbra Strei sand maakt een Film over de onlangs vermoorde Israëlische premier Vit/hak Rabin en PLO-leider Yasser Arafat. De film krijgt de titel Twee han den die de wereld deden schudden' en geeft aan de hand van het leven van Rahin en Arafat een beeld van de ge schiedenis van het Midden- Oosten in de afgelopen vijftig jaar. Zowel Rabin als Arafat had ermee ingestemd Streisand te adviseren. Na de moord op de Israëlische premier heeft zijn familie erin toegestemd deze taak op zich te nemen. Strei sand maakte in 1983 haar de buut als regisseuse met de film Yentl, waarin zij een joodse vrouw speelt. Vriend van moordenaar Rabin werkte voor Israëlische veiligheidsdienst cratische Alliantie (SLD) aan. De uit-de vroegere communistische partij voortgekomen SLD heeft nu in Polen alle macht in han den. De strijdlustige houding van verliezer Walesa stond in schril contrast met de verzoenende toon die Alexander Kwasniewski aansloeg. De nieuwe president van Polen die op 23 december zijn ambt aanvaardt, riep alle Polen op om samen te gaan bouwen aan de toekomst van het land. ,,Ik kan begrijpen dat sommi gen dat moeilijk vinden, maar we zijn allen Polen en we heb ben meer gemeen dan ons scheidt", aldus Kwasniewski. Hij beloofde verder Polen op de huidige koers te houden, de economische ontwikkeling te versnellen en zich extra in te zullen zetten voor de kansar men en gepensioneerden. Verder stelde Kwasniewski nadrukkelijk dat 'hetgeen zeven jaar geleden tijdens de Ronde- Tafelconferentie bereikt is' (de overgang van communisme naar democratie - red.) niet ter discussie zal staan. brussel •ap-anp De waarnemend Israëlische premier Shimon Peres heeft gis teren laten weten bereid ttj zijn tot directe vredesbesprekingen met Syrische functionarissen. Peres, op bezoek in Brussel bij de Europese Unie, zei optimis tisch te zijn over de kansen het al maanden in een impasse ver kerende vredesoverleg met Sy rië weer op te kunnen pakken. Hij baseerde zijn optimisme op een ontmoeting met de Amerikaanse bemiddelaar Den- nis Ross zondag in Jeruzalem. Israëlische nieuwsberichten meldden dat Ross probeert een directe ontmoeting te organise ren tussen Peres en de Syrische minister van buitenlandse za ken Farouk Sharaa tijdens de Euro-mediterrane economische conferentie in Barcelona vol gende week, waar zowel Peres als Sharaa voor zijn uitgeno- digd. De Syriërs eisen van Israël een volledige teruggave van de in 1967 veroverde Golan-hoog- vlakte, voor zij bereid zijn veilig heidsakkoorden met de joodse staat uit te werken. Israel wil een overeenkomst over die vei ligheidsafspraken. voor men wil onderhandelen over een - ge deeltelijke - terugtrekking. De nieuwe betrekkingen met de Europese Unie, vastgelegd in het gisteren ondertekende sa menwerkingsverdrag, beteke nen voor Israël een promotie 'naar een hogere klasse'. „Het heeft 20 jaar geduurd, maar we waren ook niet zulke goede leerlingen", zei Peres na afloop van de ondertckeningscercmo- nie in Brussel. Het associatieverdrag regelt zowel politieke als handelsbe trekkingen tussen de Europese Unie en Israël. De joodse staat mag meer agrarische en indus triële produkten afzetten op de Europese markt. Israël kon al 70 procent van zijn landbouwpro dukten invoeren zonder doua neheffingen. In het nieuwe ak koord is dit opgevoerd tot 90 procent. Peres verwacht dat Europa zijn vroegere dominante positie- in het Midden-Oosten vermilt voor een meer gelijkwaardige rol en zal bijdragen aan de ont wikkeling van de regio en het vredesproces. Shlomo Amir, de vader van de moordenaar van Rabin, probeert zijn gezicht te verbergen voor de tientallen fotografen. Hij was aanwezig bij het verhoor van zijn zoon in de rechtbank in Tel Aviv. foto ap brussel gpd tel aviv ap-gpd Yigal Amir, de moordenaar van de Israëli sche premier Yitzhak Rabin, heeft in 1992 bi) de geheime dienst Shin Bet pistoolschie ten en bewakingstechnieken geleerd. Dat heeft het dagblad Yediot Ahronoth gisteren bericht. Bronnen bij de veiligheidsdienst verklaarden tegenover de krant dat Amir op een schietbaan van Shin Bet leerde omgaan met een pistool. Ook volgde hij een cursus beveiligingstechnieken. Een van de lessen was dat de bewaking van een persoon het gemakkelijkst kan wor den doorbroken wanneer die persoon er gens aankomt of weggaat. Amir doodde Ra bin toen de premier op 4 november aan het slot van een vredesdemonstratie in zijn au to wilde stappen. De 25-jarige Amir zei gis teren op een hoorzitting dat het recht werd gediend toen hij Rabin neerschoot. Hij be riep zich op de tientallen Israëliërs die naar zijn mening het slachtoffer zijn geworden van Rabins vredesbeleid, toen zij door toedoen van Palestijnse extremisten de dood vonden. Hoewel de Israëlische politie beweert dat Rabin het slachtoffer is geworden van een extreem-rechtse samenzwering, bezwoer Amir dat hij alleen had gehandeld. „Er heeft niemand met mij samengewerkt. Ga niet andere mensen de schuld geven, geef mij de schuld", aldus Amir, wiens hechtenis met elf dagen werd verlengd. De politie maakte gisteren de arrestatie bekend van een achtste verdachte in de zaak-Rabin: een 24-jarige student van de Bar-Ilan Universiteit. De naam van de ver dachte werd niet vrijgegeven. Avishai Raviv, vriend van Yigal Amir en leider van de rechtsradicale groep Eyal, werkte de afgelopen twee jaar als verklikker voor de Israëlische veiligheidsdienst. Hij werd kort na de moord op Rabin aangehou den, maar is nu onder huisarrest bij zijn ou ders in een voorstad van I el Aviv. Volgens 'kringen in de veiligheidsdienst', geciteerd door de Israëlische media, zal hij niet wor den vervolgd. De joodse kolonisten hebben de Shin Bet er gisteren van beschuldigd agenten binnen hun militante gelederen te hebben laten in filtreren. Deze provocateurs zouden geweld hebben moeten uitlokken om de kolonisten zo in discrediet te brengen. In het parlement eisten oppositieleiders een onderzoek naar de rol daarbij van Avis hai Raviv. Om het hoofd te bieden aan de stelselmatige kritiek op het on derzoek van politfb en justitie naar de moordpartijen van de zogeheten Bende van Nijvel, stelt de Belgische regering nu een onderzoek naar het onder zoek in. In de Belgische rechts geschiedenis is dat een unicum. De Bende van Nijvel opereer de tussen 1982 en 1985 in alle delen van België en heeft zeker 28 moorden op zijn geweten. Onder de slachtoffers bevonden zich enkele politiemensen, maar vooral argeloze klanten van gwiotwinkelbedrijven. Tot een veroordeling is het nooit gekomen. Tien jaar na dé laatste overval op een vestiging van de Belgi sche delicatessen keten Delhaize in Aalst (acht doden, zeven ge wonden en een buit van 35.000 gulden), werd de kritiek op het onderzoek van politie en justitie steeds luider. Omdat hem was gebleken dat „de bendeproblematiek nog volop in hel maatschappelijk debat staat", besloot de Belgi sche minister van justitie De Glerck gisteren twee bekende strafrechtprofessoren opdracht te geven een onderzoek naar het onderzoek te doen. dorpen aan. Het gebruikte Amerikaanse helikopters voor „een hele reeks van schendin gen van de mensenrechten". Volgens Human Rights Watch heeft het leger ook gebruik ge maakt van Britse en Duitse pantservoertuigen, door Duits land ontworpen machinegewe ren en Belgische granaten. De Verenigde Staten hebben de af gelopen tien jaar Turkije mili taire hulp ter waarde van bijna 8 miljard gulden gegeven. Volgens Human Rights Watch maakt ook de PPK, die strijdt voor een onafhankelijke Koerdi sche staat, zich schuldig aan ernstige schendingen van de mensenrechten. bonn gpd jeruzalem ad bloemendaal correspondent „Yasser Arafat heeft de laatste tijd wel wat met Nederland," vindt minister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwerking. Hij heeft die indruk overgehou den aan zijn gesprek met de PLO-voorzitter, gisteren, tijdens een bliksembezoek aan de Ga- zastrook. Arafat, zei Pronk, herinnerde zich vorige ontmoetingen haar scherp en hij weet dat Neder land zijn beloften aan het Pales tijnse bestuur nakomt. Arafat arriveert vandaag in Nederland om een internationale econo mische conferentie toe te spre ken. Pronk bezocht in de Gaza- strook een vluchtelingenkamp en sprak ook met de Palestijnse onderhandelaar en minister voor economische planning, Nabil Sha'at. Het belangrijkste, door Nederland met veertig procent financiering gesteunde project, is de aanleg van een zeehaven ten zuiden van Gaza- stad. De werkzaamheden had den al tien maanden geleden moeten beginnen maar er zijn financieringsproblemen. Als Frankrijk en Duitsland meewer ken kan begin 1996 de eerste spade de grond in. De minister heeft de Palestij- nen laten weten dat Nederland in principe bereid is een indu strieterrein te adopteren. Dat wil zeggen dat ons land zal bij dragen aan het bouwrijp maken van de grond en krediet zal ver lenen aan beginnende Palestijn se bedrijven. Voor wat betreft de langere termijn dromen de Palestijnen over een dagelijkse Juchtvei"bin- ding met Amsterdam, waar ze hun tuinbouwprodukten hopen af te zetten. Ze vertelden ook dat landaanwinning een oplos sing zou kunnen zijn voor de overbevolking van de Gaza- strook. het afgelopen weekeinde uit voerig commentaar op de machtswisseling bij de sociaal democraten. Minister van fi nanciën Waigel constateerde dat de 'SIM) stuurloos naar links drijft'. De leider van de liberale FDP, Gerhardt, meende dat de SPD de deur open wil zetten voor een partij waarvan de 'ideeën in de democratische werkelijkheid niet overeind blij ven'. Ook binnen de SPD is de toenadering tot de PDS omstre den. Vooral leden uit de voor malige DDR tekenen protest aan tegen mogelijke coalities met de post-communisten'. De nieuwe leider van de Duitse, sociaal-democraten, Oskar La fontaine, wil de koers van zijn partij naar links verleggen. De nieuwe voorzitter van de SPI) streeft niet alleen naar een 'rood-groene' coalitie na de Bondsdagverkiezingen van 1998, hij wil ook de 'postcom munistische' PDS een 'kans ge ven om aan onze democratie' deel te nemen. Hij heeft bin nenkort een gesprek met iregor Gysi, de leider van de PDS, die onder de naam SED de alleen heerser van de voormalige DDR was. De regeringspartijen gaven ER IS EEN BANK DIE HELPT BIJ RUIMTEGEBREK, BESTAANDE BOUW OF NIEUW, STAPPENPLANNEN, MILIEU-EISEN, NIEUWBOUW, SCHONE-GRONDVERKLAR1NGEN, NIEUWE BEDRIJFSPANDEN, SUBSIDIES, HUREN OF KOPEN,. ARCHITECT EN JARGON, AANNEMINGSSOMMEN N DIE HELPT MET UW VERHUIZING. Uw bedrijf barst uit zijn voegen; u wilt een ander pand. ervaring met het Midden- en Kleinbedrijf. Dus kennen ze ook te vinden. Loopt u gerust eens binnen voor een afspraak. Die Dat roept nogal eens wat vragen op. Wat voor u het voorde- het proces van het kiezen van een nieuw bedrijfspand tot in kan ook buiten kantooruren gemaakt worden, bij u op de zaak ligst is bijvoorbeeld. Onze accountmanagers hebben jarenlange detail. Ze nemen graag alle tijd om met u de beste oplossing bij u thuis, of bij ons. Dan merkt u precies wat we bedoelen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5