Kwart winkels blijft straks langer open Binnenland ïvdA wil weer een leenstaandentoeslag NV wil onderhandelingen atar loon en werk scheiden Bij Van der Valk ging de klant vóór de fiscus In debat en op de foto met Kok Verstandelijk gehandicapten beginnen nieuw leven als boer Dienstenbond niet achter bod AbvaKabo Bolkestein vindt dat bekwame Surinamers terug moeten gaan Lisdag 21 november 1995 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassi Jetuige in AH-zaak duikt onder imhem De Arnhemse rechtbank heeft justitie gisteren op- racht gegeven een 26-jarige man uit Weesp op te sporen. De ian wordt door het openbaar ministerie gezien als een belang de getuige in de Oosterbeek-zaak. Hij liet zich gisteren, on- aiiks het feit dat hij was gedagvaard, niet in Arnhem zien. De feespenaar stond op de getuigenlijst in de strafzaak tegen een m i-jarige man uit Hilversum, die wordt verdacht van betrokken- :id bij de overval op een AH-filiaal in Oosterbeek. Daarbij wer- •nin mei 1990 twee medewerkers koelbloedig vermoord. 'reinverkeer België-Nederland plat becht Het internationale treinverkeer tussen Nederland en :lgië is deze week doelwit van een staking van de Belgische oorwegen. Wellicht leggen de Franse spoorwegen eind deze eek ook het werk neer. De werkonderbreking in België begint lorgen om 22.00 uur en duurt tot vrijdag 22.00 uur. Als de Fran- staking doorgaat, begint die donderdag om 20.00 uur en jurt dan tot zaterdag 08.00 uur. De Nederlandse Spoorwegen ;r iwachten in dat geval grote vertragingen en zelfs het uitvallen n m treinen van en naar België. Zo rijdt morgenavond de nacht pin tussen Amsterdam en Parijs niet. Itimatum CAO sociale werkvoorziening nhaagAbvaKabo, de vakbond voor overheidspersoneel, ieft gisteren een ultimatum gesteld in verband met het vastlo- m van de onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor de j,000 werknemers in de sociale werkvoorziening. Als de werk- gf vers op 29 november niet aan de eisen van de bond tegemoet e jn gekomen, volgen acties. De FNV-bond heeft met grote ;fi oeite de eis van een 36-urige werkweek losgelaten. De belang- ir kste eis is nu een loonsverhoging van 1,75 procent per 1 juni n dit jaar en 2,5 procent op 1 juni volgend jaar. uji handelde tegen de regels bij gillek in burg» Fuji Photo Film in Tilburg heeft in strijd met de vergun- ng gehandeld door een incident niet te melden op een spe- )n lal daarvoor bestemd alarmnummer van het waterschap. jor het voorval afgelopen weekeinde kwam 1200 liter zilver- D traat in de riolering terecht. De verlener van de vergunning, de 1 bvincie Noord-Brabant, praat vandaag met het bedrijf over er lede procedure bij calamiteiten in de toekomst moet worden rbeterd. Van enige sanctie is geen sprake, aldus een woord- n erder van de provincie. e idringster in Huis ten Bosch ,n ihaag Een 36-jarige vrouw uit Hilversum is er zondag in l d agd ongezien het terrein van het koninklijk paleis Huis ten m sch in Den Haag binnen te dringen. Vlak voordat zij het paleis ,n fbinnen wilde gaan, werd zij door bewakingspersoneel aan- ;c louden. De vrouw, die een verwarde indruk maakte, zei dat st, bij koningin Beatrix op bezoek wilde. Ze is overgedragen aan politie. Na bemiddeling van de Haagse Riagg is ze ter obser- pC [ie opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. 11 'jongeren mishandelen jongeren o'megen» De Nijmeegse politie heeft de afgelopen weken zes igeren tussen de veertien en achttien jaar aangehouden. De ij( iep wordt ervan verdacht kinderen te hebben bedreigd, mis- ndeld en beroofd. De jongeren hebben volgens de politie 61 ten op hun kerfstok. De zaak kwam aan het rollen door de van een vijftienjarige jongen, die bedreigd was door vijf s; len van de groep. Het slachtoffer moest zijn walkman afgeven. fvan de zes verdachten hebben inmiddels acht berovingen en ?rtien bromfietsdiefstallen bekend, een zesde ontkent. De jon- ren schopten en sloegen de kinderen die beroofd werden. De jmegenaren worden ook verdacht van een groot aantal inbra- n n. n lm wijst vooral op tegenvallers g( 1aag a j( jaar komt er via de inkom- er belasting één tot anderhalf g ard gulden minder binnen 1 geraamd. Met die droge edeling veegde minister (financiën) gisteren alle ns van tafel van zich rijk re ende kamerleden uit rege- sffacties. Met die tegenval- s overigens de financiële bo- 1 niet onder het regeerak- rd uitgesprongen: het zit fi deel verder ontzettend meest opmerkelijke wens m gisteren bij de behande- van het belastingplan van A-kamerlid Van der Ploeg, nfvil dat de alleepstaandenaf- in 1997 weer in ere wordt n. teld. Alleenstaanden dienen 30 procent van de oude, in I gesneuvelde alleenstaan- oeslag als aanvullende af- )ost te krijgen voor de in- k stenbelasting. d rnanp el Vakcentrale CNV wil tijdens CAO-onderhandelingen de d rekken over loonsverho- 0 scheiden van de andere irwerpen, zoals werkgele es leid en scholing. Dat heeft M r-voorzitter Westerlaken gis- n gezegd bij de presentatie het boek 'De betere CAO', esterlaken wil meer aan- it voor 'kwalitatieve doel- ;t ingen' in de arbeidsover- t< :omsten. Volgens hem is D het beste mogelijk door de raken over loon enerzijds ver werk en scholing ander- verschillende looptijden te k (hebben. n< vens pleitte de CNV-voor r ervoor om de gemaakte beter te controleren.' komt nog te vaak voor dat fspraken worden gemaakt liet of onvoldoende worden ileefd. Ik stel voor'te komen ogeheten CAO-naleefteams ^AO-controleteams", aldus terlaken. •orzitter Rinnooy Kan van de werkgeversvereniging VNO/NCW verwerpt het idee van controleteams. ,,Een CAO is een juridisch bindend stuk. Par tijen houden zich eraan, of ze houden zich er niet aan. Er is geen tussenweg." Wel is de werkgeversvoorman positief over het opnemen van 'goede doelen' in CAO's, maar hem gaat het met name om af spraken over scholing. Ook het vastleggen van lagere loonscha len noemt hij een goed doel, omdat dan meer personeel kan woren aangenomen. Hij be strijdt echter dat een CAO er is om maatschappelijke belangen te dienen. In het boek worden achttien CAO's geëvalueerd. Volgens on derzoeker Van den Toren zijn loonmatiging en arbeidsduur verkorting de belangrijkste the ma's die tijdens de onderhan delingen aan de orde komen. Het maken van afspraken voor doelgroepen, bijvoorbeeld lang durig werklozen, of voor het milieu staan onderaan de lijst. Laatste offensief winkeliers tegen langere openingstijden Een kwart van de winkeliers verwacht de winkels volgend jaar 's avonds langer open te houden. Onder protest, want negen van de tien zijn tevreden met de huidige openingstijden, zo blijkt uit een NIPO-enquête in op dracht van MKB-Nederland. den haag gpd-anp MKB-Nederland, de organisatie van het midden- en kleinbedrijf, presenteerde vorige week een onderzoek waaruit blijkt dat de meeste consumenten niet zitten te wachten op winkels die tot laat in de avond en op zondag open zijn. Grote concerns als Ahold, IG3B (onder meer HEMA) en Vendex zijn overigens voor standers van de avondopenstel ling tot tien uur en de zohdags- opening zoals minister Wijers (economische zaken) die wil. Vrijwel geen enkele onderne mer verwacht meer te verko pen, terwijl zeven van de tien denken minder winst te maken omdat ze door de avond- en zondagsopening wel hogere kosten krijgen. Acht van de tien denken daarom ook de prijzen te moeten verhogen en even eens acht van de tien verwach ten dat een aantal vooral kleine re winkeliers het loodje zal leg gen. MKB-Nederland krijgt steun van de stichting voor Econo misch Onderzoek van de Uni versiteit van Amsterdam (SEO). Professor Van Praag verwacht 'een kaalslag voor het midden- en kleinbedrijf in de detailhan del', schrijft hij in het advies 'Winkelsluitingstijden, wat is wijsheid'. Ook voorspelt Van Praag verpaupering van de bin nenstad, verschraling van het winkelaanbod en verlies van werkgelegenheid. WD-kamer- lid Van F.rp zei niet onder de in druk te zijn. Hij wees erop dat andere professoren tot heel an dere conclusies komen. ,,De on dernemer in de detailhandel moet aanvaarden dat de be schermende hand van de over heid anno 1995 verdwijnt zoals dat ook elders in het bedrijfsle ven het geval is." Gezien de stemming in poli tiek Den Haag voeren de winke liers een achterhoedegevecht. De IVdA rekent bij het debat donderdag op een kamermeer derheid voor haar amendement om het aantal zondagen dat de winkels open mogen zijn te be perken tot maximaal twaalf. Be halve de oppositie vindt de PvdA ook de WD aan haar kant. De liberalen vrezen dat anders de PvdA tegen het hele voorstel stemt. MKB-Nederland en de Dienstenbonden van FNV en CNV verwelkomende het voorstel gisteren als een 'stap in de goede richting'. den haag gpd De administratie en de juridi sche structuur waren onderge schoven kindjes binnen het Van der Valk-concern. Dat kostte immers alleen maar (belasting)geld. Alle aandacht ging uit naar de klant. Op de werkvloer in restaurant en motel, daar lag de taak. Zo schetste coördinerend ad vocaat Spigt gisteren voor de Haagse rechtbank de traditio nele denkwijze binnen het be drijf met de toekan. Een ach terhaalde denkwijze, al was het maar omdat een deugde lijke administratie het concern nu veel geld en ellende had kunnen besparen. Officier van justitie Van Verschuer eiste gisteren op de derde dag van het strafproces tegen zeven Van der Valks behalve (voor waardelijke) gevangenisstraf fen ook geldboetes. Bovendien is het concern de fiscus nog vele tientallen miljoen guldens aan boetes en naheffingen verschuldigd. De dreigende celstraffen lig gen de familie echter zwaarder op de maag dan de financiële consequenties. Arie van der Valk (65). tegen wie 1.5 mil joen gulden boete werd geëist, krijgt hls het aan de officier ligt twaalf maanden cel, waarvan de helft voorwaardelijk. Ben (37), Gert-Jan (34) en I.ucas (32) hangt ieder 18 maanden celstraf, waarvan zes voor waardelijk. en een boete van 750.000 gulden boven het hoofd. Tegen hun echtgenotes Marion (33) en Elftlede (32) is negen maanden voorwaarde lijke celstraf geëist en tegen Helen (30) zes maanden voor waardelijk. Dezeven worden verdacht van belasting- en premiefraude, het niet-aan- melden van personeel bij de bedrijfsverenigingen valsheid in geschrifte. Ook topman Gerrit en zoon Ad van der Valk moeten mogelijk nog terecht staan. Spigt schetste een beeld van de Van der Valken als hard werkende ondernemers die onder het motto 'eerlijk eten vooreen betaalbare prijs' een bloeiend concern hebben op gebouwd. Adviseurs van bui ten werden altijd te duur be vonden. Alles werd binnen de familie geregeld, waarbij ad ministratie en structuur van het concern stiefkindjes wa ren. „Alles wat door de familie gezamenlijk is opgebouwd, wordt als gemeenschappelijk bezit beschouwd. Besluitvor ming gebeurt zelden op een aandeelhoudersvergadering, maar bijna altijd op bruiloften en verjaardagen." Binnen de familie is, zei Spigt, inmiddels wel het besef ontstaan dat die oude manier van zaken doen niet meer kan. Spigt hekelde de 'plotselinge' invallen op 20 februari 1994 doorzo'n driehonderd opspo ringsambtenaren in vier Toe kan-vestigingen en enkele woonhuizen. Volgens Spigt is er tot de week voor de 'over val', zoals de Van der Valks de actie noemen, nog sprake ge weest van constructief overleg met de Fiscus om de gerezen problemen in der minne te schikken. Ook de andere advo caten weerspraken dat hun cliënten bewust hebben ge fraudeerd. De verdachten gin gen er van uit dat het kantoor van Arie van der Valk te Voor schoten de administratie re gelde. Van der Ploeg prikte daarmee in een politiek gevoelige zenuw. Bij de behandeling van de be lastingoperatie Oort (1989) sneuvelde de alleenstaandenaf- trek. WD en CDA stonden voor die begrafenis het CDA uit een gezinsdenken maar WD-kamerlid De Grave eta leerde op dé valreep ernstige twijfels. Óp het laatste moment trok hij zijn handtekening terug onder een motie die hij samen met PvdA-kamerlid Kombrink had opgesteld. Van der Ploeg gaf ook een dekking om de alleenstaanden nu al hun geld terug te geven. De verhoging van het arbeids kostenforfait met 320 gulden voor werknemers (scheelt voor de doorsnee werknemer de helft, 160 gulden) zou niet moe ten doorgaan. Het gaat dan over een bedrag van 345 miljoen gul den vanaf 1997. Wordt vervolgd, bij de begroting voor 1997. Met Kok op de foto, dat kan niet elke dag. Gisteren kon het wel. De Tweede Kamer was ingenomen door de jeugd. Het was de internationale dag van de Rechten van het Kind en staatssecretaris Terpstra van welzijn vond daarin een mooie gelegenheid om een oude belofte ge stand te doen: dat jongeren een keer direct mochten mee praten in het parlement. Zo'n zeventig kinderen tussen de 10 en 18 jaar troffen in 'Vak K' een keur van bewindslieden: premier Kok, aan- stichtster Terpstra natuurlijk, minister Melkert en zijn staatssecretaris Linschoten, staatssecretaris Netelenbos die over alle scholen van de kinderen gaat, staatssecreta ris Schmitz en minister Borst. Met hen gingen de jongeren enthousiast in debat. Alle voorstellen van de jeugdige parlementariërs wer den aangenomen. Het kabinet gaat zich nog meer inzet ten om pesten tegen te gaan en zal beter naar de jeugd luisteren. Een commissie gaat nadenken over de moge lijkheden van een sportknipkaart, zodat jongeren voor niet te veel geld langs diverse sporten kunnen 'zappen'. Terpstra beloofde tot slot dat het jeugddebat een vervolg zou krijgen: „Dit was zo inspirerend, echt te gek". FOTO ANP f D OUDENAARDEN Croky zit met voetbalflippo's Smiths dwars DEN HAAG CPD Negen maanden nadat Smiths Chips met de flippo kwam is Croky klaar voor de tegenaan val. Waar de chipsfabrikant met lede ogen moest aanzien dat Smiths bijna de helft van Croky's omzet afsnoepte, is nu de tijd rijp voor een eigen vari ant. Daarvoor heeft Croky de hulp van alle voetbalteams in de eredivisie ingeroepen. Vanaf deze week kunnen jong en oud Topshots gaan sparen, Hippo's met alle spelers van de eredivi sie, Een 10 miljoen gulden kos tende campagne moet Croky voor de zomer nummer één op de chipsmarkt maken. Het waren beroerde maanden voor commercieel directeur De /wart van Croky Chips in Via- nen. Vanuit het niets kwam Smiths in maart met de flippo. De flippo werd een enorme ra ge, hetgeen Croky meteen in de omzet voelde. „De eerste drie maanden verloren we 15 pro cent marktaandeel, nu schatten we voor het hele jaar ongeveer 10 procent verloren te hebben", aldus De/wart. Croky zet alle kaarten op de eredivisie. „We hadden acht ideeën, die we allemaal aan een panel heben voorgelegd. Topshots werd unaniem als beste actie beoordeeld. Ook de handel en de supermarkten zijn positief over Topshots". Flippo's zijn razend populair onder jongens en meisjes, voet bal wordt sneller met jongens geassocieerd. Toch denkt De /wart dat met name de jonge voetballers van Ajax ook meisjes kunnen verleiden. „Overmars en Kluivert zijn erg populair bij meisjes". Eerstgenoemde wordt dan ook het boegbeeld van de campagne. zoetermeer anp harreveld ralph schouten Stonden de boerenzonen tot enkele jaren geleden nog in de rij om het familiebedrijf over te nemen, door de sombere perspectieven in de agrarische sector zien velen er geen brood meer in. Wellicht komt de oplossing van het probleem van de be drijfsopvolging in de toekomst uit een onver wachte hoek: verstandelijk gehandicapten, die onder begeleiding een boerderij runnen. In het Achterhoekse plaatsje Harreveld wordt dit idee in de praktijk gebracht. Deze maand werd boerderij De Lindeboom officieel in gebruik genomen. De nieuwe boeren hebben er zin in. Al blijft het jam mer dat een vetgemest varken moet 'verhuizen', vinden sommigen. Het is rond De Lindeboom in alle opzichten een gezellige beestenbende. Een handvol verstande lijk gehandicapten legt met vakmensen de laatste hand aan de renovatie van de boerderij. Anderen lopen in het weiland tussen de koeien en Harrie Jansen buigt zich in een schuurtje tussen hon derd kippen. Al eieren rapend maakt hij een praatje met 'zijn' kippen, een enkeling krijgt zelfs een zqen! „Ze zijn lief, hè?", laat hij er geen mis verstand over bestaan. Veertien verstandelijk gehandicapten van stich ting De Lichtenvoorde zijn sinds kort boer. Drie van hen wonen ook op de boerderij, de overige elf zijn 'deeltijd-boer' en verblijven in tehuizen. De vijf overige bewoners van De Lindeboom, die er wel wonen maar niet werken, hebben een dagin vulling via het sociaal werkvoorzieningschap of gaan naar school. „Met het oog op de continuïteit van het boerenbedrijf hebben we voor een mix gekozen", aldus manager Theo Dries van De Lichtenvoorde. De stichting telt twaalf gezinsvervangende tehui zen, verspreid over de Achterhoek. Geprobeerd wordt de 300 bewoners op een natuurlijke wijze in de samenleving te integreren. De boerderij is daarbij een prachtig instrument. Bovendien biedt die veel mogelijkheden tot zelfontplooiing. „Het is méér dan een vrijblijvende daginvulling. Natuurlijk wordt er in een lager tempo gewerkt. Maar vergis je niet: we werken als een normaal boerenbedrijf. Het betekent dat we ook produk- tiecijfers bijhouden en als er 's nachts een koe af kalft, is het wèl je bed uit" aldus Theo Dries. De verstandelijk gehandicapten zijn niet alleen verantwoordelijk voor de dagelijkse verzorging van de dieren, maar gaan ook yoghurt, vla en kaas maken. De produkten worden verkocht aan particulieren en de tehuizen van de stichting, /onder vlagvertoon zijn de verstandelijk gehandir capten twee maanden geleden gestart met de be drijfsvoering. Dat de officiële opening op zich liet wachten, had te maken met het feit dat de woon eenheden nog niet klaar waren. De eerste ervaringen zijn zeer positief. Beheerder Marco Immink: „Ze voelen zich al boer in hart en nieren. Sommigen waren aanvankelijk wat angstig tussen het vee, maar dat is helemaal ver dwenen." Immink: „Het leuke van dit project is dat er spra ke is van een heel natuurlijke integratie in de sa menleving. Zo brengen ze in Harreveld zelf de verse eieren naar de afnemers. De plaatselijke be volking vindt het een geweldig leuk initiatief, ter wijl de boeren in de buurt altijd bereid zijn om bij te springen." Het is de bedoeling dat De Lindeboom uitgroeit tot een trainingscentrum. Theo Dries: „We willen de verstandelijk gehandicapten ook iets leren en hopen op termijn een aantal van hen te plaatsen bij echte boeren. Steeds meer agrariërs hebben behoefte aan een knecht. Het zou prachtig zijn als verstandelijk gehandicapten als boerenknecht op andere agrarische bedrijven een handje kun nen helpen. Het werktempo ligt iets lager, maar het enthousiasme en de liefde voor het boerenbe drijf is onovertroffen." jaar. Daarnaast is een loonsverhoging van 3 pro cent bedongen. Bovendien zijn werkgelegen - heidsafspraken gemaakt en wordt het budget voor kinderopvang verdubbeld. Voor bestuurder Westerhof van de FNV Dien stenbond weegt zwaar dat de automatische prijs compensatie van de baan is, hoewel het eindbod in guldens niet minder is dan een CAO met prijs compensatie. De leden spreken zich er volgende week over uit. De FNV Dienstenbond gaat een eindbod in de onderhandelingen over de CAO voor de 400 werknemers van de FNV-ambtenarenbond Abva Kabo neutraal voorleggen aan de leden. I let eind bod kwam lot stand onder dreiging van acties. Een ultimatum liep gisteren af. Toen lag een eindbod op tafel, dat voorziet in een tweejarige CAO met een structurele eindejaarsuitkering van 1,5 procent over dit jaar en 2 procent volgend den bosch anp Deel van bevolking wil best terug in Koninkrijk men de situatie zelfs 'rampza lig'. Opmerkelijk is dat voorma lig legerleider Bouterse nog al- lijd populair is. Voor 22 procent is hij de meest aangewezen pre sidentskandidaat, waarmee Bouterse 4 procent voor ligt op de huidige president Veneliaan en 7 procent op Playfair van de Democratische Partij. De vier grote partijen in de 'Tweede Kamer staan positief te genover een hechtere band met Suriname, als Paramaribo daar om zou verzoeken. PvdA, D66 en CDA hielden zich op de vlak te bij de vraag hoe Nederland zich op moet stellen als oud-le gerleider Bouterse aan de macht zou komen. WD-er Weisglas meent dat de betrek kingen tussen Nederland en Su riname dan op een zeer laag pitje moeten worden gezet. Nederland moet de terugkeer van bekwame Surinamers naar hun land stimuleren. Nederland zou bovendien meer betrokken heid moeten lonen bij het be stuur en beheer van Suriname. Koudwatervrees voor neo-kolo- nialisme is niet op zijn plaats, zei WD-leider Bolkestein giste ren in Den Bosch op een partij avond. Terugkijkend op twintig jaar Surinaamse onafhankelijkheid, noemde hij de migratie van ca pabele Surinamers naar Neder land als één van de belangrijk ste oorzaken van de dramati sche economische terugval sinds de onafhankelijkheid, die, aldus Bolkestein, destijds te abrupt tot stand is gekomen. „De onafhankelijkheid had to taal onvoldoende draagvlak." Nederland, aldus Bolkestein, had geen 3,5 miljard gulden aan Suriname moeten geven, want 'een degelijke grondwet be stond niet'. Een groot deel van het geld is bovendien op onver antwoorde wijze besteed. De huidige slechte omstandighe den waarin Suriname verkeert, zijn volgens Bolkestein te wijten aan een slecht bestuur en aan de drughandel. Volgens een onderzoek van het bureau Inter/View wil ruim de helft van Surinaamse bevol king een hechtere band met Nederland. Een op de drie is zelfs voorstander van een blij vende terugkeer van Suriname in het Koninkrijk der Nederlan den, een op de vijf is voor een tijdelijke terugkeer. Een belangrijke verklaring daarvoor is de deplorabele staat waarin volgens bijna negen van de tien ondervraagden hun land verkeer. Twee van de drie noe-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3