'Aan het smokkelen van kinderen is weinig te doen' Sadako Ogata, de 'oma aller vluchtelingen' Feiten Meningen Uniek protest Zuid-Afrika tegen Nigeria Opsporing fe verzocht DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 Als uil het niets is in Zuid-Afrika de afgelopen weken een pro testbeweging tegen de dictatuur in Nigeria opgebloeid. Op een continent waar bij voorkeur wordt gezwegen over de wandaden van zwarte dictators, is de Zuidafrikaanse positie vooreen olieboycot opmerkelijk genoeg. Maar radicalisme, eer der dan doordachte buitenland se politiek, voert in de discussie de boventoon. Zuid-Afrika heeft zich de af gelopen maanden in stilte inge spannen om het Nigeriaanse re gime te overtuigen van het be lang van democratisering. Vice- president Thabo Mbeki bezocht het land twee maanden geleden en eerder bracht de minister van buitenlandse 'zaken de boodschap over dat Pretoria be zorgd was over de ontwikkelin gen in een land dat in het verle den altijd de strijd tegen de apartheid steunde. Die diplomatieke acties wa ren voor Afrikaanse begrippen al uniek. Meestal zwijgen lan den over wantoestanden bij de buren. De executie van de Nige riaanse schrijver en mensen rechtenactivist Ken Saro-Wiwa is op die regel geen uitzonde ring. Zimbabwe's eerste reactie op hel Zuidafrikaanse voorstel voor een olieboycot was afhou dend. En de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) is tot nu toe opvallend stil gebleven als het om een veroordeling van de gebeurtenissen in Nigeria gaat. En dat is niet zo verwon derlijk gezien de geringe staat van dienst van de meeste Afri kaanse landen op het gebied van democratie. Zuid-Afrika is één van de weinige parlemen taire democratieën op het con tinent. Daarom kan het als één van de weinige landen aan zijn eigen binnenlandse beleid een moreel recht ontlenen om an deren te bekritiseren. Maar de verklaring die Afri kaanse staatshoofden zelf geven voor hun onderlinge stilzwij gende solidariteit is uiteraard een andere. Misstanden worden nog steeds simpelweg geweten aan hel neokolonialisme van het Westen en aan de invloed van multinationals. Ze worden maar heel zelden toegeschreven aan de dictator die de gevange nissen liet bouwen, zijn tegen standers liet opsluiten en wiens bewind maar één doel heeft: zichzelf en een kliek om hem heen zo rijk mogelijk te maken. Wie het Zuidafrikaanse stand punt nader bekijkt kan alleen maar constateren dat ook daar de vinger meer naar de neoko- loniale multinational dan naar de dictator wijst. In het hele de bat lijkt niet zozeer generaal Abacha, alswel Shell de hoofd schuldige van de dood van Saro-Wiwa. De Zuidafrikaanse hoge com missaris, zeg maar ambassa deur, in Nigeria is weliswaar naar huis teruggeroepen en er zijn wat symbolische gebaren geweest, zoals het verzoek aan Miss Nigeria om zich terug te trekken van de afgelopen week end gehouden Miss World-ver- kiezingen in Sun City. Maar concrete maatregelen om bijvoorbeeld de handelsre laties met Nigeria op te schor ten, zijn niet aangekondigd. Dat geldt ook voor een wapenem bargo, waartoe gisteren wel is besloten door de Europese Unie. (Een voorstel van Neder land, Duitsland, Luxemburg en drie Scandinavische landen voor een olieboycot van de EU haalde het overigens) Ook zijn de grenzen nog niet officieel ge sloten voor Nigeriaanse politici. Wel heeft president Nelson Mandela inmiddels een gesprek met de Zuidafrikaanse mana gers van Shell gehad en dreigt het ANC bij gebrek aan een be vredigend antwoord van de multinational met een boycot van Shell-produkten. Dat binnen het ANC een olie boycot en acties tegen Shell als actiemiddelen aanslaan, is ge zien de geschiedenis van de or ganisatie zo vreemd nog niet. .Tot zeer kort voor de algemene verkiezingen vorig jaar hielden ANC-politici vast aan een inter nationale boycot van Zuid-Afri ka hoewel nog steeds onduide lijk is hoeveel invloed die nu ei genlijk op de val van het apart heidsbewind heeft gehad. De boycot is een actiemiddel dat een kleine radicale groep zeer aanspreekt. En in een land waar het overgrote deel van de bevolking zich toch vooral met de problemen van het eigen da gelijkse bestaan bezighoudt, zijn het vooral radicalen die de protesten tegen Nigeria dragen. Op een enkele morele gezags drager als aartsbisschop Tutu na is het slechts een handjevol trotskisten en communisten binnen het ANC dat de moeite neemt voor het Ogoni-volk de straat op te gaan. Maar ook binnen het ANC be staan twijfels of dat radicalisme wel de juiste weg is. Niet voor niets hield Mandela tot op het moment van de executie van Saro-Wiwa vast aan zijn 'stille diplomatie'. En George Nene, de uit Nigeria teruggeroepen hoge commissaris zei het afge lopen weekeinde in een inter view in de zondagskrant Sunday Independent: „Met alle anti-Ni- geriaanse gevoelens is het mak kelijk om overhaaste beslissin gen te nemen. Maar in het be lang van de volkeren van beide landen moeten we de situatie en onze acties sober bekijken". Flij waarschuwde voor de ge volgen die een economische boycot van Nigeria zal hebben voor het hele continent. Nigeria is niet alleen het dichtst bevolk te maar economisch ook één van de machtigste Afrikaanse landen. „We kunnen niet toe staan dat het land in chaos on dergaat", aldus Nene, die on danks de executies blijft pleiten voor voortgaande diplomatieke druk. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN Wat uiteindelijk boven water kwam, was maar een klein stuk van de puzzel. De Koninklijke Mare chaussee rolde vorige week in Rotterdam en Amsterdam een omvangrijke, internationaal opere rende bende kindersmokkelaars op. De bende heeft alleen al dit jaar zeventig kinderen uit India via Nederland naar Amerika gesmokkeld. Het ging voornamelijk om jongens van acht tot vijftien jaar oud, die door de ouders aan de bende werden 'verkocht'. Ze werden vervolgens naar Neder land gebracht, om daarna met geronselde begeleiders naar Amerika te worden vervoerd. Bij huis zoekingen in onder meer Amsterdam en Rotterdam werden 28 valse documenten en negen ille gaal in ons land verblijvende kinderen aangetroffen. Voor veel kinderen (zoals op deze foto in Bankura) zijn de omstandigheden in India erg slecht. „Triest is dat we zo weinig grip hebben op wat allemaal met die kinderen is gebeurd", verzucht officier van justitie mr. FI. Har- meijer, de aanklager die verant woordelijk is voor het onder zoek naar een forse bende kin dersmokkelaars. Waarom de kinderen op pad waren gestuurd, welke rol de ouders hierin speelden - het blijft speculeren. „De informatie die we kregen,'kwam van een aantal kinderen zelf. Dat de ou ders 25.000 gulden hadden be taald aan de organisatie. Maar misschien hadden ze ook dat ingestudeerd." Justitie weet dus, erkent Har- meijer, een heleboel niet. Te rugkomend op het verhaal dat ouders investeerden in de toe komst van de kinderen: „Waar om zouden ze dat op deze wijze doen? Waarom zijn ze dan niet langs legale weg naar Amerika gestuurd? Want 25.000 gulden, dat is in India een hoop geld, zo'n tien jaarinkomens. En alle Sikhs helpen elkaar toch? Waar om dan zo'n groot bedrag be taald?" Hetzelfde geldt voor het einde van het verhaal: wat gebeurde er met de Indiase jongeren - 8 tot 15 jaar oud - in Amerika? Hier wordt vermoed dat ze in het illegale werk terechtkwa men, en vast staat dat het zeker geen dekmantel was voor drug handel. Harmeijer: „We hebben de Amerikaanse ambassade bij het onderzoek betrokken. Gek genoeg ontkennen zij het pro bleem. Het bestaót voor hen niet. Dat is heel vreemd, ja". Vijfentwinig verdachten werden in de loop van de tijd aange houden. Gaandeweg stuitte de marechaussee nog op andere zaken, maar die werden - ge zien het aanbod van werk in dit onderzoek - terzijde gelegd. Wel gaf het enig inzicht in de om vang van mensensmokkel in Nederland. Volgens het lande lijk openbaar ministerie komen flink wat slachtoffers uiteinde lijk in de asiel-procedure te recht. Het zogeheten Kibo-team van de Koninklijke Marechaussee, dat het onderzoek heeft gedaan, concludeert dat er meer geld is te verdienen in de mensen smokkel dan in de drughandel. Harmeijer kan dat onderschrij ven. „Het gaat er erg professio neel aan toe", vertelt hij. „Het verschil met drugs is dat die heimelijk het land worden bin nengebracht. Bij deze mensen gaat het, met behulp van ver valste papieren, open en bloot." Er valt echter weinig te doen te- gen deze gewiekste criminelen. Bij de recente kindersmokkel worden bijvoorbeeld ouders in geschakeld, die de te begeleiden jongere als één van hun eigen kinderen opvoeren. Ze staan, zij het dus onder een andere naam, op het paspoort. „Op veel luchthavens in andere lan den moeten ze veel secuurder te werk gaan. Want zijn ze een maal in Europa, dan valt er nog maar weinig aan te doen." Toch wordt de mensensmokkel op dit moment landelijk in kaart gebracht, om dit pro bleem vooral internationaal te kunnen tegengaan. Landelijk officier van justitie mr. P. van der Molen, belast met de aan pak van mensensmokkel, hoopt voor het einde van het jaar met een 'document' te komen waar in het beleid wordt uitgestip peld. De opsporing moet, zo blijkt nu al, 'beter en intensie ver'. Tot dan toe zal repressie - ofwel het zwaarder straffen van da ders - een belangrijke rol spe len. Harmeijer ziet de verdach ten samen als criminele organi satie, die zich onder meer be zighield met mensenroof, een delict waarop maximaal twaalf jaar gevangenisstraf staat. Bo vendien komt er een wetswijzi ging aan, die dit soort misdrij ven harder straft: de strafmaat bij mensensmokkel gaat dan van één jaar cel omhoog naar vier jaar. ROTTERDAM MARCEL POTTERS Acht kinderen verdwenen Acht van de negen Indiase kin deren die door de Koninklijke Marechaussee na het oprollen van een omvangrijke bende kin dersmokkelaars in Amsterdam werden aangetroffen, zijn spoorloos verdwenen. Ze waren ondergebracht in een asielzoe kerscentrum in Lochem, maar zijn daar na verloop van tijd weggelopen of door iemand op gehaald. De kinderen zaten daar in afwachting van terug keer naar hun ouders in India. Het openbaar ministerie in Rot terdam, dat het onderzoek naar de onlangs opgerolde bende leidde, zegt zich niet verant woordelijk te voelen voor de verdwijning van de jonge In diërs. „We hadden ze bij wijze van spreken zo kunnen opslui ten, maar dat mag nu eenmaal niet", zegt officier van justitie mr. H. Harmeijer. De jongeren werden door hem toevertrouwd aan de Raad voor de Kinderbe scherming, terwijl met de India se ambassade werd gepraat over de terugkeer van de kinde ren. ROTTERDAM GPD ln! :aiu jke Ergens in Zambia loopt een wel hee an]< bijzondere hond rond. Misschien bi ree, hoort dit beest wel aan de presideni g.ja Of anders toch wel aan een andere goed bedeelde staatsdienaar of wel licht een sentimentele zakenman. H moet zo'n mormel zijn dat altijd brj klaar zit wanneer het baasje aan hei "T' einde van de middag terugkomt vai zijn werk. Aanhankelijk springt het beest dan op, geeft een vriendelijke om dan vervolgens lui aan de voeteil0<? van de baas te gaan liggen terwijl zij P echtgenote de thee serveert. Misschien heb ik het wel helemaal: en behoort de hond aan een eenzai il Engelse dame. Zo eentje die het ver van de Britse bezittingen in Afrika n steeds niet heeft verwerkt en die nof61' dagelijks tegenover haar slinkende kennissenkring klaagt over de teloor Jjf gang vam het Empire. Haar poedelt is haar steun en toeverlaat, zonder welk het leven onder de barbaarse Zambianen ondraaglijk zou zijn. Maar wie ook de onbekende eigena i, van de hond moge zijn, sinds vorigi ive week kijkt het hele land uit naar de ontrouwe viervoeter. De hond heefi oe namelijk de benen genomen. Waan ks' is niet bekend, maar als ik als hond zo'n snobbistische tante moest ven ven en pootjes moest geven dan w; 'm ook snel gesmeerd. Het kan na tuurlijk ook zijn dat de poedel on BU precies te zijn een witte Malthezer rz poedel is ontvoerd en dat de hon nappers straks een aardige losprijsi )0 gen van de eigenaar of eigenares. D rg het beest zijn baasje veel waard is, ii inmiddels duidelijk. Waarom andei zou de nationale televisie zender ZNBC een opsporingsbevel hebben uitgezonden? Nee, de nieuwsuitzending van de Zambiaanse staatsamateurs werd ei nog net niet voor onderbroken, ma; het scheelde niet veel. Op de hielen van het dagelijkse nieuwsbulletin, bestaat uit speeches, speeches en ni s( meer speeches van ministers en pri f' dent, volgde de welhaast dramatise! P( oproep aan de natie om de vermist! b' poedel op te sporen. P In Nederland wil een wanhopige po P( zeneigenaar nog wel eens een paar pietjes draaien bij de drogist om dit vervolgens in de buurt op de bomer vast te nieten. 'Gezocht: Sofietje', of iets dergelijks staat er dan op. Maar een oproep op het best bekeken tiji stip van 's lands enige televiesiezen n, der? Misschien is het wel een goudi >e idee vóór de om onderwerpen verli nj gen zittende commerciële zenders. Opsporing verzocht voor beesten. heeft mijn kanarie gezien? Hij is ge ?I en kan heel goed vliegen.' Ik weet niet hoe het Zambiaanse h dendrama is afgelopen. Wie kijkt n het rijgedrag van de automobiloste op de slecht geasfalteerde straten, vol met gaten zitten, moet het ergs vrezen voor de poedel. Voor overst kend wild, of dat nu beesten of mei sen zijn, bestaat in Zambia geen m dedogen. De claxon aan en vol gas, luidt het devies. Het is wettelijk zelf toegestaan om na een aanrijding dl1 te rijden, mits de bestuurder zich meldt bij epn politiepost. Deze bep ling is in de wet opgenomen om lynchpartijen te voorkomen. Mij is met dat soort praktijken in g< dachten öok aangeraden hier geen 'houd de dief te roepen wanneer je wordt bestolen. Omstanders reagei méestal zeer enthousiast, met als g a volg dat je waardevolle bezittingen i de mêlee alsnog verdwijnen, en de 'eerste' dief dood of zwaar gewond achterblijft. ZAMBIA» HANS JACOBS Een grijs Japans omaatje loopt het splinternieuwe hoofdkwar tier binnen van het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties in Genève. Kennelijk geen toeriste, want de Zwitserse bewaker springt in de houding. Driftig zwaaiend met haar handtas ste vent zij af op een bezoeker met een sigaret in de mond. „In dit gebouw wordt niet gerookt", zegt ze bestraffend in accent loos Amerikaans-Engels. „Kunt U niet lezen?" Het is kenmerkend voor de be- leidsstijl van Sadako Ogata, de Floge Commissaris voor de Vluchtelingen, die ondanks haar 68 jaar er de wind onder heeft bij haar 5000 stafleden en te boek staat als een van de beste, zo niet de allerbeste manager in het hele VN-bestel. Ze is verant woordelijk voor meer dan 27 miljoen vluchtelingen in de we reld. De VN zijn bijna failliet. Hoe presteert Sadako Ogata het jaar lijks de benodigde 1300 miljoen dollar bij elkaar te krijgen om haar winkel draaiende te hou den? Daar doet de Hoge Commissa ris moeilijk noch bescheiden over. „Voor een VN-instelling zijn wij serieus, effectief en effi ciënt", zegt ze onomwonden. „Met Unicef en het Wereld voedselprogramma behoren we tot de weinige operationele VN- instanties. Wij zijn een dienst verlenend bedrijf, met een grote autonomie qua begroting en beleid, want dat loopt niet via de Algemene Vergadering in New York", zegt Ogata. „De Unhcr draait voornamelijk op vrijwillige regeringsbijdra- gen. De Amerikanen staan voor meer dan een miljard in het krijt bij de VN, en conservatieve Republikeinen in het Congres zien de VN nog steeds als een soort verkapte wereldregering. Maar voor ons blijft Washington nog steeds de grootste donor. We moeten natuurlijk wel resul taten tonen, want anders droogt de geldstroom op." Ogata heeft lovende woorden voor de Nederlandse steun voor haar werk. „Excellent, excel lent", zegt ze. „Per hoofd van de bevolking behoort Nederland met de drie Scandinavische lan den tot onze meest edelmoedi ge donors*. Maar het zijn slechts 15 donorlanden die opdraaien op voor 95 procent van mijn budget. We moeten die donor basis uitbreiden. Ik heb de rijke oliestaten in het Midden Oosten de wacht aangezegd, want meer dan de helft Van de vluchtelin gen over de hele wereld zijn tenslotte moslims. Deze staten geven meestal hun hulp niet via multilaterale kanalen en ik pro beer dat te veranderen door een betere voorlichting. Zo wordt ons laatste rapport over de sta tus van de vluchtelingen nu ook in het Arabisch verspreid. We kloppen ook aan bij jonge in dustrielanden zoals Zuid-Korea, Maleisië en Singapore. Die zijn niet langer armlastig." In dat rapport pleit de Floge Commissaris voor een nieuwe, 'preventieve' aanpak van het vluchtelingenprobleem. Vol gens het oorspronkelijke man daat mag Unhcr zich eigenlijk Sadako Ogata. alleen bemoeien met grens- overschrijdendevluchtelingen. Hoe ziet ze die preventieve aan pak? „In de Nieuwe Wereldorde, om niet te zeggen wanorde, gaat het meestal om binnenlandse conflicten, en dus ook binnen landse ontheemden. Het heeft weinig zin om aan de grens de vluchtelingenstróom op te wachten", meent Ogata. „We moeten er inspringen voordat die stroom op gang komt. Toen Turkije weigerde de Koerden uit Irak toe te laten, zijn we in Noord-Irak zelf aan het werk gegaan. In Tadzjikistan dreigde een massale vlucht naar Afghanistan. Met medewerking van de regering hebben we die exodus kunnen voorkomen, door ter plaatse aanwezig te zijn. Vluchtelingen blijven liever in eigen land, zeker als ze mer FOTO ARCHIEF ken dat er internationale be scherming is. Bovendien maakt dat repatriëring gemakkelijker en vooral goedkoper, als de rust weer eenmaal is hersteld." In Rwanda lukte dat niet, geeft Ogata volmondig toe, omdat de internationale gemeenschap niet bereid was tot militaire in terventie toen de genocide los barstte. Meer dan een miljoen Hutu's vluchtten naar Zaïre en hun opvang kostte de eerste twee weken alleen al 3 miljard dollar. „Dat is bijna driemaal mijn hele jaarbudget", consta teert ze mismoedig. „Maar door de belangstelling in de media voor deze ramp was het toen niet zo moeilijk dat geld bij el kaar te krijgen. Maar voorko men was beter geweest dan ge nezen." Over Joegoslavië zegt Ogata, dat het een 'afgang' was voor de VN, dat de grootscheepse in greep van de NAVO in augus eindelijk het tij wist te keren w „Maar Unprofor treft geen blaam. Dankzij die moedige blauwhelmen konden we meestal onze hulpvoorraden j de plaats van bestemming ki gen. We zullen deze winter 25.000 ton hulpgoederen per maand moeten afleveren. Ik ken daarbij ook op de steun de nieuwe NAVO-vredes- macht." Hoe ziet Ogata, na vijf jaar al Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, haar taak in toekomst? „Er is zoveel haat in de werel verzucht de in Amerika ge schoolde Japanse, die vaakd 'oma aller vluchtelingen' woi genoemd. „De mensheid is het eind van de twintigste ee helaas niet veel verbeterd. M als we burgeroorlogen als in Bosnië en Rwanda voortaan kunnen voorkomen, dan zie een heel andere taak voor Ui cr weggelegd. Dan komt het cent op repatriëring en nieti opvang van vluchtelingen. D wordt ook nog een gigantisd klus, die veel tijd en geld zal vergen. Maar we zijn er klaai voor, want we hebben veel k verbanders in dienst en zijni flexibel. Het is in ieder geval troostrijker mensen weer thi te kunnen brengen, dan ze kampen te laten verkomme ren." GENÈVE BOB KROON CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2